Sitenin takipçilerinden olan yeğenim @ovuncmetin vefat etti arkadaşlar. Bilgisayar mühendisi, iyi yürekli, çok naif bir insandı. Kendinize iyi bakın, olur olmaz şeyleri de kafaya takmayın. Hepimiz güneşin etrafında birkaç tur atıp gideceğiz işte.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 52

Selamlar, saygılar, sevgiler. #TeknoSeyirPlus #Hediye
10 tane plus kodu aldım 1'er aylık. Plus abonesi olmak isteyenler mail adresi bırakabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 19

Bilgisayar oyunları, öğrenme yeteneğini arttırıyormuş! Oyuncularda, beynin öğrenme ile ilgili bölgeleri daha aktif olup hafızayı da canlı tutuyormuş.
https://www.sciencedaily.com/releases/2017/09/170929125104.htm

Video gamers have an advantage in learning

Neuropsychologists let video gamers compete against non-gamers in a learning competition. During the test, the video gamers performed significantly better and showed an increased brain activity in the...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali Kılıç @alinux

  ben küçükken çok oyun oynadığım için olduğunu düşündüğüm odaklanamama problemim var biri bişey anlatıyoken dinliyorum ordan ayrılınca bazı dediklerini unutuyorum sanki rüyadan uyanmış gibi oluyorum

 • Orcun @orcun

  Acaba bu daha iyi öğrendiğimiz için oyunları oynadığımızdan mı ? yoksa zaten daha iyi öğreniyorduk ama oyunlar buna daha bir etkimi sağladı ? ben kendi açımdan konuşayım. Dil öğrenemedim. Ama buna karşın 15 yaşından beri hemen hemen aralıksız çalıştım. Ne mesela ? marangoz, demir doğrama vb. inşaat işleri çimento boru ıvır zıvır işler, berber, telefon tamircisi sonrası ( genpada çalıştım ) ondan sonra kabaca ucundan pastacılık + aşçılık ( yıllarca catering şirketinde çalıştık ) ondan sonra garsonluk komi, kaportacılık yedek parça oto tamirciliği vs. ıvır zıvırlar. Baya tezgahtarlık vb. en sonda işte cnc operatörlüğü ( gerçi kursuna gittim oradan güzel puan alıp iş garantiliydi hop işe girdik ) Hatta şuan ki işimde budur.

  Öğrenme açlığı bende hep var, ama birinin bana dayatmasını istemiyorum al bunu tabldot fix öğreneceksin herkes öğreniyor sende öğren mantığı bende ters tepiyor anında ne olursa olsun fırlatır atarım. O yüzden benim tahsilim öğrenim hayatım aslında ilkokuldur. Sonrası açık lise ve şimdilerde son sınıf felsefe aöf takılıyorum. Mesela kafayı sıyırmış gibi zaten kısıtlı vaktim var youtube'dan açıp elmasa şekil verme olayı maketçilik uçak bilmemnesi böyle şeylere sarıyorum.Bir hesapladım günde 3-4 saatimi yiyor.

  Ama bunun yanında da dikkat dağınıklılığı, aynı şeye çok uzun süre odaklanamam o yüzden maket yapıyorsam da o aynı gün bitecek. Max 2 gün o kadar, bitmezse kafamı yer sonrada kaldırır atarım. Çok puzzle uğraştım en fazla 3 günümü yediler o kadar. gerekirse uyumam bile öyle takılıyorum. Ezber hafızam ve görsel hafızam iyi ama isim veya yazı hafızam pek yok. Daha çok el işi böyle kurcalama bunlarda okey iyiyim. Ha işin iyi yanını söyliyeyim bana kattıkları şeyler güzel. Öyle mesela her mesleği denemem tecrübe kazanmam bunlar harika. Bazen düşünüyorum da güzel üniversite hayatım olsaydı, ondan sonra mühendis olabilseydim diye falan ama o zamanda bu öğrenme yetim daha az olsaydı belki sıkılacaktım. Mesela benimde huyum budur çok çabuk sıkılııyorum. O yüzden zaten bintane iş değiştirdim. 😀 Aynı şeyi yap allah yap sıkılıyorum. Ama değişik şeyler yeni şeyler yapınca o zaman işte dünya değişiyor. 😀 Oyunlaraysa ps1 evveliyatı nintendolar ile takıldık ya 97 yada 98 falandı ps1 alındı öylede başak alemlere aktık başak başak tecrübeler kazandık. Mesela tekken de fifa'da falan mahallede olsun okulda olsun çocukları baya ipe diziyordum, ve iddialıydı yani ben bedavaya oynamam illa bir abur cubur cips kola ne bileyim para falan bunlarla çok oynadım. Öyle başak işlere daldım mesela korsan cd işleri okuldakilere satma falan fistan ohoooo ben para basıyordum. 😀 1 milyona al 5 milyona sat. Ama işte diyorum ya bunlara oyunlar mı sebep oldu ? yoksa bende zaten olan birşeydide oyunlar bahanesi mi oldu ?

  • lterlemez @lterlemez

   Bence siz iyi yönlendirilememişsiniz. "Öğrenme açlığı bende hep var, ama birinin bana dayatmasını istemiyorum al bunu tabldot fix öğreneceksin herkes öğreniyor sende öğren mantığı bende ters tepiyor anında ne olursa olsun fırlatır atarım." böyle bir durumunuz vardı ise, kalıp öğrenme etkinliği dışında, sizi, kendi başına öğrenme etkinliğine de yönlendirmeleri gerekirmiş. Sadece bunun eksikliğini yaşamışsınız. Yine de kalıp öğrenme etkinliğinden mahrum bırakmaması gerekir sizi, bu tekniğinde bir nedeni var.

  • lterlemez @lterlemez

   Kalıp öğrenmede gereklidir, çünkü yeni bilgiyi öğrenebilmesi için eski bilginin kalıp şeklinde ve hızlıca verilmesi gerekiyor. Aksi halde bireyin yetişkin düzeye ulaşması uzar.

  • Orcun @orcun

   @lterlemez O şekilde denendi ben mutlu olamıyordum öyle, yoksa öyle olmasa ben normal liseye de giderdim, akabinde okula yarış atı gibi yetişip dershanelerde takılırdım vs. vs. bu şekilde canım ne istiyorsa ona atladım daldım deneye deneye merak ede ede öğrendim. Gerekli mi ? bence full gereksiz. Ama bana göre gereksiz, bir eğitim sistemi olması şart yoksa toplumu da idare edemezsiniz. Bir kalıp var çünkü ve o kalıp yıkılamıyor.Kabaca kapitalist düzen denebilir. Sana ne yapacağını önüne sunar seni biryere getirir sadece okuyan başkasını zengin etmek için çalışacağın kalifiye köle haline gelirsin. Çalışır çalışır ve bir ev alırsın sonra araba evlenir hoop çocuk yapar sisteme yeni bir birey katarsın. Ama tabi bir yönlendirme olsaydı ben belki daha başka yerlerde olabilirdim. O da olmadı bu yaştan sonra da pek olabilecek şey değil. E ben de böyle mutluyum zaten. 🙂

  • lterlemez @lterlemez

   @orcun Kalıp öğrenme ile kesinlikle " Bir kalıp var çünkü ve o kalıp yıkılamıyor.Kabaca kapitalist düzen denebilir. Sana ne yapacağını önüne sunar seni biryere getirir sadece okuyan başkasını zengin etmek için çalışacağın kalifiye köle haline gelirsin." bunu kast etmiyorum. Şu an dünya üzerindeki kalıp öğrenme tam da sizin dediğiniz gibi ama benim kast ettiğim kalıp öğrenme, gerçekten kalıp olarak verilmesi gereken öğrenme. Örneğin integral kalıpları gibi, gerçek kalıp öğrenmeyi kast ediyorum. Yoksa "İmam Hatiplerde fizik, kimya, matematik, biyoloji verildiğinden haberleri bile yok" kalıp öğrenmesini kast etmiyorum tabi ki....

  • lterlemez @lterlemez

   @orcun Ya da Osmanlının yükselip, altın çağını yaşayıp, gerileme dönemi kalıbını öğretmek yerine (sizin bahsettiğiniz anlamda kalıp nedenini değil, gerçek) neden yükselip, altın çağını yaşayıp, gerileme dönemine girdiği kalıp eğitimini kast ediyorum.

  • Orcun @orcun

   @lterlemez Mesela benim zamanımda ki 2000 lerin başı yani çokta eski değil. Öğretmen seni döverdi. İşte bilmiyorsun yada öğrenmedin çat tokat, yada kaldırır sözlü yapar bilmedin çaat eline açar vurur. Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni adı altında olan bir varlık vardı. Dua ezberlemiyorsun diye seni kaldırır yanına çağırır bütün sınıfın ortasında döverdi. ben öyle düzgün okuyamamışım diye 1 kere dayak yedim. Hayatım boyuncada hiç unutmadım. Allah büyük seneler sonra okul olayım yok iş güç derken evime gidiyorum, ama normalde hiç kullanmadığım bir rota. Araba yok tabi o günde şansa başka yerdeydim vs. vs. ya sen karşıma din kültürü ve ahlak bilgisi hocasını çıkart, dolmuştayım gidiyoruz vs. kendime ya bu yüzü ben tanıyorum diye diye 10 dk da buldum.
   Dolmuştan indi ben doluyum yakasına yapışacağım vs. normalde hiç yapmam ama ben bir dönem kötü şeylere bulaştım. İndi neyse takip ettim biraz ortalık ıssız oldu arkadan dürtüp dedim siz ... okulda ... yılında din kültürü hocasıydınız değil mi ? böyle böyle dua ezberleyemiyor diye yada yanlış okuyor diye dayak atıyordunuz değil mi ? yere bakıp evet diyor. İyi dedim birdaha vursana ? vur ki gaza geleyim ya ? bacak kadardık vuruyordun ne oldu ? titremeye başladı vs. vs. dedim vurmayacağım ya korkma ben sana o kötülüğü bile yapmayacağım Allah senin belanı versin deyip yüzüne de tükürüp eve geldim. Onun hazzını hiç unutamıyorum. böyle eğitim sistemi yani olmaz. Ha kısmen evet bir direktif bir otorite lazım ama böylesi de olmaz. Dediğim gibi ben kalıp olayından bunu anladım. Olay farklıymış meğersem 🙂 benim tabi kimse ne yaşadığımı neler gördüğümü bilmiyor. Anlatacağım kadarını biliyor ve bilecek. Anlatamayacağım şeylerde oldu hayat işte ben kendim bu yolu seçtim bu yolda da yürüyorum. Başkasının yani beni diretmesi ile yol göstermesi ile seçmedim. Yoksa illa ki çok farklı yerlerde olurdum. Önemli olan yani benim kendim ne istediğimdi onu da işte başardım sayılır.

  • Tunç Karesioğlu @tunc-karesi

   @orcun Roman okur gibi okudum, hele o aşağılık varlığa tükürme hadisesinde acayip içim rahatladı. Maalesef ülkemiz, yetenekli insanların küstürülmesi, yaratıcılıklarının budanması konusunda pek maharetli. Herşeye rağmen başarmanız ne hoş olmuş. Pink Floyd'un The Wall şarkısı aslında tam bize yazılmış gibi.

  • lterlemez @lterlemez

   @orcun Tabi ki haklısınız, öğretmen olayı çok ama çok ayrı bir dert. Yani öğrenmeyen bir genç bireyin neden öğrenmediğini araştırmak yerine oturup, dövmek akıl işi değil yani. @tunc-karesi'nin de dediği gibi, sadece yetenekli değil, normal bir insanın bile küstürülmesi konusunda maharetli ülkemiz.

  • Orcun @orcun

   @tunc-karesi Ben ilkokul eğitimi yani 8 yıl zorunlu eğitimden sonrası okula falan gitmedim. Ha bazı ailevi sebeplerde oldu tabi babam öldü onun ortağı dolandırmıştı vs. biz hastanede uğraşırken herif kaçtı gitti. E babam öldü annemde çalışıyor ama ev satıldı borçlar böyle dağ gibi üzerimize yıkıldı. Bana kimse '' oğlum sen okulu bırak çalış evine bak '' demedi zaten. Öyle dedim anne okumak istemiyorum bu ortam bana göre değil. İş bulayım bırak eve bir katkım olsun, yoksa yaşayamıyoruz vs. kabul etmedi ama karşı çıktı baya evden git falan fistan ama ben liseye başlayacaktım liseye diye çıkıp işe gidiyordum. Böyle uzun süre sakladım, sırf üzülmesin diye vs. sonra öğrendi ama tepkisi azaldı çünkü ben o dönem için iyi para kazanıyordum. Arabamı almıştım öyle gezip tozmalar kredileri borçları taksitlerini düzgün ödemeler vs. ve eve katkım da oluyordu. Öncesi babannemde kalıyorduk vs. neyse bunları geçtik bitti. 😀 Bu arada babamı dolandırıp üzerimize borç yıkan herifte yanılmıyorsam babam öldükten 6 ay sonra öldürüldü. Öyle bize de haber verdiler öldü diye falan baya baya haberlerede çıkmıştı.
   Ondan sonra da dediğim gibi işte çok iş denedim çok meslek öğrendim. Berberde yerleri süpürüyorken kısa süre içinde saç sakal tıraşı işte ustura ile falan kaymak gibi bunları yapıyordum. Keza işte marangoz çivi çakmayı bile pek bilmezken baya sehpa sandalye masa yapar hale geldim. kaportacı mesela ilk zamanlar şunu getir bunu götür çırak müşteriye çay ver falan fişmekan iken araba geliyordu hop göçükleri düzeltme işlerine girdik. Garsonda oldum komi de sonra mutfağa girdim pasta işleri yemek aşçılık bunları da kavrayıp aşçı çırağı falanda oldum. Maaş o dönem asgari ücret düşüktü ama sonra 2 3 katı artmıştı. Derken işte buralara kadar geldim. Gene tabi über yüksek fiyatlar kazanmıyorum ama e bana yetiyor eve yetiyor yani ha az geliyor ama olsun. Aslında başka ülkeye gitmeyi bile düşündüm çok araştırdım sonra ama olmadı pek oalcak gibi de durmuyor. Olsa zaten anında bir almanya patlatacaktım. 🙁
   Bizde biliyorsunuz ki aile baskısı mahalle baskısı bu ne demiş şu ne demiş korkusu var. bende bunlar olmadığı için annem de sağolsun genelde destek çıktığı için ben hiç öyle ya bu ne der ? şu ne der ? diye düşünmedm. Ha çok kişi laf etti kızdı eleştirdi ama herkese dediğim şey aynı. Bu hayat benim kararları da ben veriyorum başkasının ne dediği benim umurumda değil. Benim hayatımı başkası yaşamayacağı için eleştirmeniz öyle bağırıp çağırmanız anca sizin sorununuz olabilir. Deyip geçiyordum hatta bu yüzden çoğu akrabam ile de görüşmüyoruz. lafta akraba onlar zaten yaralı parmağa işemeyen ama hep eleştiren yargılayanlardı iyi olmuş. 🙂

  • lterlemez @lterlemez

   @orcun Maşallah, nazar değmesin. Yine de, inşallah bir fırsatını bulur da yarım bıraktığınız eğitiminizi bitirirsiniz. Kolay gelsin.

  • Orcun @orcun

   @lterlemez Az kaldı ya alttan 2 ders falan var bu dönem kısmetse mezunum. 😀 Bu ülkede tabi pek işe yaramasa da yada benim öyle inandığım bir bölüm ama olsun isteyerek okudum.

  • lterlemez @lterlemez

   @orcun . İçinizde ukte kalmaz en azından. Hayırlı olsun.

  • lterlemez @lterlemez

   @orcun Ne zaman nerede işinize yarayacağı belli olmaz. Ahçıdan bile elektrik-elektronik-bilgisayar uzmanı olan var (Youtube: Delioğlu). Önemli olan, meraklı olmak ve öğrenmeyi arzulamaktır. İşe yarar, yaramaz (ki bence elbet işe yarar), önemli olan siz mutlu oldunuz mu?

Güneş ışığı da bir elektromanyetik dalga, radyo yayınları da öyle. Güneşten elektrik elde edilince doğal geliyor da radyo dalgalarından elektrik üretilince kimilerine garip geliyor nedense. #akış

https://elektronikcisitesi.blogspot.com.tr/2017/07/havadaki-radyo-frekanslarndan-bedava.html?m=1

Havadaki Radyo Frekanslarından Bedava Elektrik Enerjisi elde edilmesi...

Elektrik, Elektronik Teknolojisi; bilimsel yenilikler, en son haberler, güncel konular, duyurular, son gelişmeler, temel bilgiler ve ipuçları
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

bedava enerji cihazı satışa sunuldu, 15 kW. Searl effect olarak araştırın, ilginç gerçekten
http://www.monoandstereo.com/2017/05/independent-15kwh-of-grid-solution.html#more

INDEPENDENT 15KWH OF THE GRID SOLUTION

Mono and High end audio magazine by Matej Isak. Magico, Wilson Audio, CH Precision, Raidho, Nagra, Kondo Audio Note, Kronos, FM Acoustics, Goldmund
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Niyet ve planlama "Drobo + 5 adet 8 TB seagate" idi, akibet bir tanecik "4 TB Toshiba" oldu :((

BeğenFavori PaylaşYorum yap