Teknoseyir'in yıllardır takipçisiyim. İçselleştirmiş birisiyim. Abone olmayı düşünmek söz konusu bile değil benim için. Uzun süredir abone değilmişim. Bazen unuttum bazen üşendim. Bazen de tepki olarak olmadım. Ancak şimdi unutmayayım diye uzun bir abonelik başlattım. LP'nin gündemde dediği gibi gerçekten kart bilgilerime bakmaktan üşendim hep. Kartımı otomatik tanıyan bir tarayıcıdan girdim ve öyle üye olabildim :))) Neyse...

Halk canlı yayın istiyor 🙂 Farklı içerikten vazgeçtik zaten. Buzdolabındaki akıllı sistemden bile canlı yayın yapılabilen bir çağdayız. Lütfen bana kimse canlı yayın zorluklarından bahsetmesin. Hiçbir zorluğu yok. 9 yaşındaki kardeşim bile yeşil perde kurup canlı yayında oyun oynayabiliyor. Bir ekibe gerek yok.

LP'nin gündem dışı konularda serbestçe konuştuğunu dinlemek için başka bir yere konuk olmasını beklemek istemiyoruz 🙂

Ekleme:Öyle bir bıkmışlık var ki Youtube'a gelen yeni ücretli abonelik sayfasındaki tanıtım videosu için yeni video çekilmemiş bile. Gerçekten bu duruma üzülüyorum. Oradaki üye olanlara sunulacak ek özellikler yerine de buradaki aboneliklere sunulacağı iddia edilen şeylerin aynısı yazılmış. Ne geldi? Hiçbir şey.

Evet TS'ye abone olmak için sebebe gerek yok. Gerçekten bazen hayalini kurarım tesadüfen çok zengin olsam TS'ye karşılık beklemeden yatırım yaparım diye... O derece TS'yi karşılıksız gönülden seven insanlarız. Sorun şu ki sayımız az! TS hayatına devam etmek için para kazanmalı. Para kazanmak için harekete geçmeli.

Video çok izlensin diye çalışanların göğüslerini video kapak fotoğrafına koyacak kadar ahlaksız SDN, ziyaretçileri sağacak inek olarak gören DH, çoluk çocuk oyunu ciddiyetsizliğindeki Webtekno gibi sitelerin bu işin kaymağını yemesi gururuma dokunuyor. Gerçekten bunu kabullenemiyorum.

SDN isimli, izlenmek ve para kazanmak için ahlaklı-ahlaksız her şeyi yapan bir yerin başındaki kişi Sayın Hakkı Alkan, Levent Abi hakkında kendisi sektörün saygı duyulan duayeni birisiymiş gibi güya onu savunur açıklamalar yapamaz. Hakkı Alkan kim ki LP'nin sırtını sıvazlıyor? (merak eden için: geçen seneki fuar zamanı olan olay bu. LP'ye linç girişimi varken Hakkı Alkan ekşi'de yazı yazmıştı filan...)

Düşündükçe sinirleniyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://zowie.benq.com/ja/support/mouse-rate-checker.html

Farenizin tarama hızını(raporlama hızı, DPI değil) görebileceğiniz site. Bu tarz siteleri yapanlara teşekkür ediyorum. Hayat kurtarmıyorlar belki ama stresten kurtarıyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 19

Yanımdaki kişi iPhone’u ile ağa bağlanmaya çalışırken benim iPhonenumda “X kişisi ile ağınızın şifresini paylaşmak istiyor musunuz?” diye bildirim geliyor. Evet dersem onun parola ekranına parola otomatik yazılıyor ve bağlanıyor.

Neye göre yapıyor bunu?

Ama gerçekten basit son derece pratik ve yüz güldürücü bir özellik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Murat Gamsız klipten kazandığı parayla araba almış diyorlar doğru mu? Twitterda arabanın fotoğrafları zuhur etmiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 14

Sizin ilk beş nedir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yakın gezegenleri görebileceğim bir teleskop almak istiyorum. Önerisi olan var mı? (Bütçe az. Daha önce hiç kullanmadım)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Kendi Fikri @kendifikri

   @erdemozkir gerçekler üzücüymüş,heves kaçıran bir yazı

  • Türker Sezer @dirigeant

   @kendifikri ben ayni duygulari bir de mikroskop icin yasiyorum. Zaman zaman mikroskop almaya niyet edip daha sonra kisa surede keyfi kacacak birsey olduguna ikna olup vazgeciyorum.

  • Equitatus @equitatus

   @dirigeant Mikroskobun keyfi asla kaçmaz. Kullanması biraz karışık ancak öğrendikten sonra müthiş zevkli bir alettir. Etrafta mikroskop altında incelenebilecek binlerce örnek var. 8-9 yaşlarımdayken oyuncak mikroskop alınmıştı doğum günümde (hiçbir işe yaramayan bir büyüteç idi aslında). Kanın içinde ne var acaba diye merak edip kolumu kanatıp oradan kana bakmaya çalışıyordum. Evdeki günlük eşyalardan toprağa, yaprak kesitlerinden su birikintisindeki alglere kadar binlerce örneği inceleyebilirsiniz. Musluktan akan suyun içindeki diatomları izlemek bile saatlerinizi harcayabileceğiniz bir eğlenceye dönüşebilir.

  • Türker Sezer @dirigeant

   @equitatus tam olarak anlattiginiz sekilde kullanilacak, "oyuncak olmayan" bir mikroskop icin minimum ozellikler nelerdir, nelerine bakmak gerekir? Buyutme orani vb. degerler sanirim yaniltmaya acik. Anlatmasi uzun derseniz ornek bir urun linki atarsaniz oradan da bakabilirim.

  • Equitatus @equitatus

   @dirigeant Mikroskobun büyütme oranı objektif ve okülerin çarpımı ile bulunuyor. Oküler bakılan kısım objektif ise alttaki değiştirilebilir merceklerdir. Oküler genelde 10x büyüme sağlar. Objektifler ise 4x-10x-40x-100x şeklinde gider. Okülerin 10x büyütmesi ile objektifin büyütmesi çarpılarak o anki mevcut büyütme elde edilir. 4x objektif kullanılıyorsa 4x10=4, 100x objektif kullanılıyorsa 100-10=1000 defa büyütme elde edilir. 1000x büyütme ile bakteri ve ribozom gibi küçük maddeler incelenebilir. 100x objektifin kullanılabilmesi için imersiyon yağı kullanılması gerekir. Bu yağ lamın üzerine damlatılarak ışığın objektifte birleşmesi sağlanır. Daha küçük objektiflerde buna gerek yoktur. Büyük hücreler, bitki hücreleri veya doku hücreleri 40x'te incelenir. 100x objektifli mikroskoplar daha pahalıdır, 2000TL civarına orta kalitede bir mikroskop bulunabilir. 1000-1500TL civarına ise 40x objektifliler alınabilir. 2000TL pahalı geliyorsa 40x ile başlanıp daha sonra 100x objektif eklenebilir. 1000x dijital mikroskop adı altında 300-400TL civarına dandik ürünler satılıyor, bu tarz ürünler almayın. bu ürünlerin 1000x büyütme yapması imkansızdır. 100.000mah batarya diye satılan powerbankler gibi tamamen kandırmacadır.

  • Türker Sezer @dirigeant

   @equitatus detayli aciklama icin cok tesekkurler. Benim cekincem de bu 1000x'li aldatmacalara dusmekti. Tavsiyeleriniz dogrultusunda yeniden inceleyecegim.

 • Erdem Özkır @erdemozkir

  Hem mikroskop hem teleskop için AR gözlüğü ile bu deneyimi yaşayabilirsiniz , ya da büyük ve güzel bir monitörle Nasa fotoğraflarına bakabilirsiniz , mikroskop için de güzel siteler var nette

Note 9'daki gereksiz Bixby tuşu beynimde bad sectore sebep olmuş. iPhone kullanmaya başladığımdan beri elim her ses tuşuna gittiğinde "Aman Bixby tuşuna basmayayım" diye tuşun yerini kontrol ediyorum.

Kalıcı hasar bırakmış resmen. Umarım birkaç aya düzelir bu kötü kas ve düşünce hafızası.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çay Kahve İnsan

Bir sonraki videonun içeriği ne olsun?
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yine akıyor maşallah.

BeğenFavori PaylaşYorum yap