Wintersun'dan çılgın proje.
Son zamanlarda video oyunlarından alıştığımız Pre-Order (Ön sipariş) ile duyurdukları yeni albüm tanıtımında kendi stüdyolarını kurma ve tamamıyle profesyonel bir şekilde konser verecek bir altyapı oluşturmak için bir kampanya başlattı.
Grup çok kaliteli olmasından ziyade albüm “yapamama sorunsalı”yla sevenlerini sabır taşına çevirmişti. Koskoca 13 yıllık grup tarihine sadece 2 albüm yaparak belki de rekora götüren Mäenpää müzik tarihinde de ilklerden birini başardı.
50€ olarak belirledikleri pakette yeni çıkacak albüm olan The Forest Seasons, eski albümlerinin yeniden yapılandırılmış hali ve bilimum yeni albüme dair fotoğrafların oluşturduğu bir paketi yapılanma sürecine girmek için kampanyayla sundular.
16 Mart’a kadar her gün mini belgesel tarzında bu paketin tanıtımını yapan grup hedefledikleri 750.000 €’nun üçte birini şimdiden topladı bile.
Sevenlerinin bu gruba tam destek verebilmesi için bu paketi ön sipariş etmesi gerekiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir dakika ya, hani Retina'dan fazlasına gerek yoktu, insan gözü daha fazlasını ayırt edemiyordu? Buna katılmıyorum diye buradan bir arkadaş bana cahil demişti 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 10
 • BraVe @brave

  Ona bakılırsa 4" ekran da elimize tam oturuyordu. Baş parmağımız buradan buraya ancak uzanıyordu...

 • mavi @mavi

  Ayırt edebiliyorum diyenleri yanımda bıldırcın avına götürüyorum.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   İşte Apple şimdi o avcıları hedefliyor demek ki, satışları artırmak lazım sonuçta.

  • mavi @mavi

   @emrah-ozturk https://www.androidcentral.com/understanding-galaxy-s8s-display-resolution-options Anlaşılacak kadar fark olsaydı default wqhd olarak çıkardı kutudan. Kimse fark edilebilir bir özelliği müşteriden bir iki dirhem şarj arttıracağım diye gizlemez. Reddit'de iki çözünürlüğü deneyenler de batarya kullanımı arasında atla deve bir fark olmadığını yazıyorlar. Bataryayı bırakın bir kenara, ekranda bir fark görmediklerini de belirtiyorlar. Ben de hayatımda bir sürü telefon gördüm. Bazen arkadaşın telefonunun 720p ekranına bakıp bunun ekranı çok iyiymiş dediğim bile oldu. Ben sizi s8'in çözünürlük ayarlarını değiştirip kör teste alsam değişikliği fark edebiir msiniz? Fark edenlerin başımın üstünde yeri var. Ava da gideriz. Vurduğunu da yeriz. Arkadaş çevremi mutantlardan oluşturmaya çalışıyorum.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @mavi Burada PPI meselesi devreye giriyor. Yüksek PPI değeri olan bir panelde çözünürlüğü düşürdüğünüzde fark pek ayırt edilemez elbette. Ama benzer kalitede ve büyüklükte 1080p ve 1440p ekranlara yanyana baktığınızda farkın nedenini çok açık şekilde söyleyemeseniz de, özellikle yazılar daha güzel görünür.

   Ben zaten 1080p üzeri çözünürlüğün genel kullanım için pek de gerekli olmadığını yazmıştım burada yeri geldiğinde. Vurgulamak istediğim konu Apple'ın çelişkisi, ve burada bir çok kişi tarafından eski PPI değerinin amansızca savunulması, Apple en iyisini bilir siz bilmezsiniz yaklaşımı. Tabi aslında çözünürlüğün artırılması da muhtemelen Samsung'dan alınan panelin PenTile dizilimine sahip olması. Bu tip paneller LCD ve türevlerine göre keskinlik konusunda dezavantajlı, artırılan çözünürlük bu dezavantajı ortadan kaldırıyor.

  • mavi @mavi

   @emrah-ozturk Çözünürlüğün arttırılmasının bir sebebi de Apple'ın Dreamday tarzı gözüklerde kulanmak için yüksek çözünürlükte ekranlara ihtiyaç duyması olabilir. Uzun süredir böyle bir beklenti var. IPS'den amolede geçmesinin bir sebebi de bu olabilir. Google da bildiğim kadarıyla amoledi şart koşuyor. Apple şu aralar kendi kendine çelme takan bir sarhoş gibi. Sadece öpmek istiyor. Apple çok şey bilir siz bilmezsiniz diyenlerle hemen yolumu ayırıyorum ben.

 • YasinC @yasinc

  Holiganları bile ayrı garip.

 • ALIEN @alien

  Apple fanlarına her şey müstahak.

TurkNet ile AKN'siz internet dönemi

1 Mayıs'ta yeniden düzenlenerek devreye alınacak yeni AKN tarifeleri öncesinde, TurkNet'in AKN'yi tamamen kaldıran tarifesini duyurması, geçtiğimiz haftalarda gündemi meşgul etmişti. Biz de AKN'nin nasıl kaldırılabildiğini ve genel olarak tarifeler ve internet hizmetleri ile ilgili merak ettiğimiz her şeyi, TurkNet bireysel iş birimi müdür yardımcısı Sinan Kurmuş'a sorduk.

TurkNet kampanyası ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

 

Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ►https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

TeknoSeyir kanalı, Türkiye’nin yeni nesil teknoloji platformu TeknoSeyir.com’un YouTube hesabıdır. En güncel ürün incelemelerine ve teknolojiyle ilgili son gelişmelere bu kanaldan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 250
 • Canavar_Kesifte @canavar_kesifte

  @turknetdestek 5 gündür internete doğru düzgün giremiyorum. Upload hızım yok gibi birşey. Defalarca arıza kaydı bıraktım, çözüme kavuşturamadınız. Müşteri hizmeletleri numara ve sesten ibaret. Görüşebileceğim canlı bir destek uzmanı yok ! Muhattap yok ! Modemi kafasına geçirebileceğim bir şubeniz yok ! Beddua okumak huyum değildir ama 5 gündür süründürüyorsunuz Allah belanızı versin diyorum !

 • Canavar_Kesifte @canavar_kesifte

  Güncelleme ! 1 haftalık bekleyişin ardından abonelik iptal dilekçemi fax çektim. 2 gün sonra arızamın giderildiği ile ilgili ilk defa biri telefon açtı ! Ama arızam halen giderilmemişti. Sonra abonelik iptalinden caydırılmak için arandım. 50 TL lik indirim teklif ettiler. Kabul etmedim. Muhattap bulamadığım firma ile işim olmaz benim. Abonelik iptalimi onayladım. İstemeye istemeye 24 aylık taahhüde doğru gidiyorum ! 😑

 • Dagon @peregrine

  Ev taşıdık. Taşınma sırasında internet/telefon taşıması talebinde bulunduk. Yine TurkTelekom elemanı geldi, apartman ankastre bağlantısını yapmadan gitti. Dediğine göre ankastre bağlantısı için TurkNet'in ayrı talepte bulunması gerekiyormuş. Bugün (ilk müracaattan 5 gün sonra) Turknet'ten SMS geldi internet ve telefonumu kullanabilirmişim keza taşıma tamamlanmış. Ama saha dolabından gelen kablo apartman ankastresinin önünde bağlanmamış şekilde havadan sarkıyor. Sihirli bir şekilde kendi kendine bağlanmasını mı bekleyeceğim yoksa TurkNet in bir kaç ay önce kurulmasıyla böbürlendiği TurkNet saha ekibi mi gelip bağlayacak yoksa Türk Telekom'dan mı talep edecekler ya da benden mi bağlamamı bekliyorlar çözemedim.

  Velhasıl kelam açma/kapatma/taşıma/sorun giderme haricinde yani hiç bir sorun yokken çok süper bir internet şirketi TurkNet. Onun haricinde maceraya hazır olun.

  @turknetdestek @gamsizm @leventp #turknetpişmanlıktır #turknet

 • gupguru @gupguru

  Aman UZAK DURUN! 1-2 günlük kesintileri normal kabul ettim, 2 ayı geçiyor toplamda bağlı olduğum süre 30 gün filandır herhalde! Son kesinti 13 günü geçti hala bizim ile ilgili değil diyerek suçu Türktelekom'a atıyorlar! Tamam ama sizin bir anlaşmanız bir SLA'niz yok mu? Nasıl bir mantık! Sürekli 4G internet kullanmaktan cep telefonunda internet paketi filan kalmadı! Tamamen fail! Adam akıllı AKNsiz internet hizmeti veren ilk firma çıktığında tahminimce batmaya mahkum! @turknetdestek #turknet #turknetpişmanlıktır

  • gupguru @gupguru

   AKNsiz ve kotasız adam akıllı alternatif bulamadığım için desteklerini zorlaya zorlaya sorunumu çözdürdüm. Haklarını vereyim sorun yaşamazsanız, internet bağlantı hızı ve kullanımda hiçbir sıkıntı yok. 35 Mbit/s download 3 Mbit/s upload şeklinde kullanıyorum. Son dönemlerde destek bölümlerini de düzelttiklerini görüyorum.

Patlayan patlayana. Ayfon 7'lerde çatır patır patlamaya başladı iyi mi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Colossus: The Forbin Project (1970)
Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasında devam eden soğuk savaş, muazzam bir "B Film" örneği olan Colossus: The Forbin Project'e o eşsiz havasını katmış ve aslen "yapay zeka" üzerine bir film olmasına rağmen, dönemin politik havasının esaslı bir eleştirisi olmuş.
Filmin hikayesi şu; Dr. Forbin (Eric Braeden) dünyanın en gelişmiş yapay zekası olan "Colossus'u" icat ederek, onu gelmiş geçmiş en muhteşem nükleer defans sistemi olarak tasarlıyor. Sovyetler de bu atağa "Guardian" adını verdikleri bir başka süper yapay zeka ile karşılık veriyorlar. İki cihaz karşı karşıya gelip, bağlantıya geçtiğinde sadece ikisinin anlayabileceği bir "Binary Code" dili oluşturuyor ve "Dünyanın iyiliği için" insan ırkını kolonize etmeye karar veriyorlar. İlkel tekniklerle çekilmiş olmasına rağmen kendine has sürprizlere sahip olan bu film, sinematografisi, James Bridges tarafından zekice yazılmış senaryosu ve Michel Colombier'ın etkileyici müzikleriyle bu listeye girmeyi hak edecek kadar farklı bir "prodüksiyon değeri" taşıyor. Kendi türünden bir varlıkla, "aptal" insanlara kıyasla çok daha iyi iletişim kuran ve "esas iyilik ülküsüyle" önemsiz piyonları feda etmeye hazır olan bir yapay zeka kavramı dönem sineması için gerçekten yenilikçi bir bakış açısı sunuyor. Ayrıca 70'lerin bir daha asla benzerine rastlanmayacak o eşsiz retro havası için "synthesizer" ile oluşturulmuş ses efektlerinin katkısını da unutmayalım..!

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Anakartlarda kullanıcıları sıkıntıya sokan soket değişimleri

Anakart soketlerini zaman zaman değiştiren işlemci üreticileri, kullanıcıların yeni işlemcilere terfilerini zorlaştırırken, ellerindeki anakartlar da bir anda demode olup değer kaybediyor. Bu bölümde daha çok Intel tarafında gerçekleşen soket değişimlerini konu ediyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 20
 • Bloody @bloody

  Klima mı bozuldu çekim odasında? Levent Bey'in ter damlaları sayılıyor alnında 3 videodur.

  • Emre

   Bu benimde dikkatimi çekmişti (gerçi o haliyle kimin çekmemiştir 🙂 ) Kendisi ya hasta hasta çalışıyor yada paraya kıyıp en azından bir vantilatör alın adamcağıza 🙂

 • Gökhan Aslan @gas

  Aslında sesi temizlemeye çalıştık ama diğer sesleri engellemeden pek mümkün olmadı, parazitin sesini biraz azaltabildik. Normalde yedek ses kaydı her zaman olurdu; ama bu videoda bir istisna oldu.

  • utku utkucu

   Zaten ses çok önemli değil. Önemli olan anlatmak istediğiniz konuyu bizlere doğru aktarmanız. Bunu da çok iyi yapıyorsunuz zaten.

 • İlhan İrem

  Soket değişimleri konusunda sorunun temelinden bahsetmenizi isterdim.
  Vahşi kapitalizmin sömürü düzeninden bahsetmenizi isterdim.
  Kurulan kapitalist sistem, sürekli bizlerin cebinden para alarak ayakta kalıyor.
  İstiyorlar ki, hep tüketelim, hep tüketelim ...
  Nasıl üreteceğiz, parayı nasıl kazanacağımız konusunda intel hiçbir şey söylemiyor ...

  • Emirhan Döngel @octinum

   Intel'in (ya da başkasının) işi değil ki nasıl kazanacağınızı söylemek?

   Sorunun temeli vahşi kapitalizmin sömürü düzeni değil. Videoda anlattığımız gibi; yeni mimariyi eski soketle kullanmak mümkün olmayabilir -mesela 3 kanal bellekli bir Core i7 900 işlemcinin bellek veriyolunu LGA775'teki pinlerle kullanamazısınız, fazladan pin gerekir. Başka nedenler de var.

   Ha, pazarlamadan kaynaklanan durumlar yok mu? Mutlaka var ama sadece "soket değiştirelim bunlar para versin" seviyesinde değil. Elbette sadece LGA1366 platformunda gidilebilir teknik olarak, ama bunun maliyetleri ve dolayısıyla son kullanıcıya fiyatı da ona göre olur.

 • Yusuf

  Zamanında D930 İşlemci almıştım anakartım intel Asus intel chipset ti.
  İlk çıkan Core 2 E6600 ler den alıp takmak istedim ama olmadı zavallının revizyonu yetmedi.

  Dahası Dserisi cpu ile e6600 ün çıkış aralığı çok kısa olması.
  Ve bir gerçek daha E6600 den serisinden sonra artık birçok oyun,hd video ofis vs programlar çok daha rahat hızlı ve eşzamanlı ulti-tasking olarak çalışır hale geldi.

MSI GS60 Ghost Pro incelemesi

MSI'ın performans yanında tasarımıyla da dikkat çeken GS 60 modelini inceliyoruz. İnce kasası, i7 4710HQ işlemci, 16 GB bellek, SSD RAID ve NVIDIA 970M içeriyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 83
 • Mr. Paramedik @mr-paramedik

  Dominator Pro modelinden çok daha alınası bir ürün olmuş.

 • URZA @urza

  İncelenen ürünün bir önceki seri ekran kartlı modeli ( NVIDIA GeForce GTX 870M DDR5 192BIT ) Pcdepo'da bu mesajı attığım tarihte 4,800 TL civarında satışta.

  Sadece GPU bir önceki seri yani 970 değil 870, geri kalan özellikleri hemen hemen aynı, fiyatıda buna oranla biraz daha uygun.

  http://www.pcdepo.com/msi-gs60-ghost-pro-superr-2pe-460tr-notebook

  ( GTX 970M'li modelini göremedim sanırım henüz Türkiye'ye gelmedi. ) İstek üzerine stok yeniliyorlar. Gerçekten güzel bir ürün. Eskiden ince kasa istediğiniz zaman 60 senisinin üzerine çıkamıyordunuz laptoplarda. Yani bu tarz 2 kilo ve 2 kiloya yakın ağırlık ve bu incelikteki kasalarda en fazla 60-65 serisi Nvidia kartlar oluyordu. GTX460M, GTX560M, GTX660M, GTX760M ve GTX 765M örneğin. Fakat daha üst düzey kartlar olan GTX770M ve GTX780M kartlar ise çok daha kalın ve ağır, mobilitesi daha düşük olan laptoplarda karşımıza çıkıyordu. O nedenle özellike belirtmeliyim ki bu incelik, hafiflik ve şıklığı bozmadan GTX870M ve GTX970M sunabilmeleri gerçekten olumlu bir adım. Umarım yakında GTX880M ve GTX980M gibi kartları da bu sadelikteki kasalarda görebileceğiz, tek temennim bu.

  Kalın kalın, uçarı ve abartılı duran laptoplar taşımadan, çok daha taşınabilir bir alette hardcore oyun oynayabilmek hepimizin hakkı.

  O nedenle GTX970M'i bu incelikte ve özellikle bu şık ve sadelikte bir kasada bulmak gerçekten hoş olmuş.

  Benim editörlerden naçizane bir ricam olacak.

  GTX770M ile GTX870M ve GTX970M gibi kartların performansları arasında ne derece bir fark oluyor neticede 770M ve 880M kartlar hala satışta ve insanlar genellikle önceki seri kartlara erişebiliyorlar. Bununla alakalı yani sırf son iki hanenin değilde birinci hanenin farkını net bir şekilde izleyenlere izah edebileceğiniz kısada olsa bir bölüm hazıarlayabilir misiniz?

  Bu kartları ve bu kartlara sahip laptopları alma arifesindeki arkaşlarımızada oldukça yararlı olacağı kanaatindeyim.

  Örneğin şu tip örnekler verebilirsiniz:

  İki tercih seçeneğiniz var diyelim: GTX780 ve GTX970, hangisini seçmeliyiz,
  Aynı şekilde: GTX880 mi yoksa GTX970 mi mesela?
  Veya GTX760M ile GTX765M arasında ne değişiyor? 765M performans adına 760M ile 770M arasında birşey mi veriyor yoksa 770M'e olan uçurum daha mı fazla?

  Bu tip soru işaretlerinin giderilebileceği bir bölüm çok makbule geçerdi neticede hepimizin kart açıpta Shader hızı, Clock hızı, veriyolu genişliği inceleyip karşılaşırma veya test etme şansı olmuyor.

  İnceleme için teşekkür ederim, bir önceki incelediğiniz GT72'nin yanında ÇOK DAHA ALINASI bir laptop. İmkanım olsa şuan alırdım öyle diyeyim.

  İyi çalışmalar.

 • Pissy31 @lizozom_

  İyi de, o paradan 2 tane masaüstü pc çıkar.

  Yahu, dizüstü bilgisayarların bu kadar fahiş fiyata olmasının sebebi "MOBİLİTE".

  Sen 10 tane PC de kursan onları taşıyamazsın. Bu yüzden "o paraya öküz alırız." muhabbetlerini artık bıraksak, dizüstüleri kendi içinde değerlendirsek daha iyi olur bence.

MSI GS70 6QE Stealth Pro oyuncu dizüstü sistemi incelemesi

MSI'ın oyuncular için tasarladığı ancak performans yanında ince ve sade yapısıyla da beğenimizi kazanan oyuncu dizüstü sistemi GS70'i inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 69

Acil acil acil..! Motorla telefonlara (Moto G kullanıyorum) Android 5 Lolipop güncellemesi geldi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 14