Samsonite Classic CE Laptop Backpack 15.6''

Uzun zamandır kullanmakta olduğum HP Odyssey sırt çantamı değiştirmek istiyordum. Sebebi ise çantanın çok fazla ezilip büzülmesi ve ana haznesine eriştiğim fermuarlı ağızın aşırı dar olması. Ben eğitimim gereği fazla seyahat etmek zorunda kalıyorum. Bundan dolayı sırt çantamı da seyahatlerde yanımda götürüyorum. Bu bende bir takım ihtiyaçlar doğuruyor elbette; ilki geniş hacim, ikincisi sağlam bir yapıda olması ile birlikte yerde dik durabilmesi, üçüncüsü bavul ile kolay taşınabilir bir yapıya sahip olması, dördüncüsü ise organize edilebilir iç bölme.

 

Görselin üzerine tıklayarak büyültebilirsiniz.

 

Görselden de görebileceğiniz gibi çantanın dış malzemesi gayet iyi ve kendi başına ayakta durabiliyor. Ayrıca organize bir iç kullanım açısından da zengin. Tabi iç görsellere göz attığınızda daha iyi anlayabilirsiniz bu durumu. Ama her şeyden önce çantadan genel bir bahsedelim; siyah renk seçeneğine sahip olan Samsonite Classic CE Backpack, 15.6'' (39.6 cm ≤ 37.5 x 26 x 3.5) dizüstü bilgisayar ve 10.1'' (25.7 cm ≤ 27 x 1.7 cm) tablet alanına sahip. Ben de ölçülere bakmadan bu çantayı aldım ve Dell Inspiron 7559 cihazımın sığmasını umdum. Sonuç? Sığmadı. Elbette fermuarlar kapanabiliyor ancak dizüstü bilgisayarımın kenarları çantanın dışından kolaylıkla hissediliyor. Bu da dizüstü bilgisayarımın korunaksız olmasına neden oluyor. Bu açıkçası benim sevdiğim bir şey değil. Dell Inspiron 7559, muadillerine göre çok da etli bir tasarıma sahip değil. Kalınlık konusunda iddialaşamaz ancak ölçüler bakımından ideal boyutlarda. Sığmaması beni biraz şaşırttı ancak görselden de göreceğiniz üzere çantanın biraz ufak olmasını bekliyordum.

 

Görselin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

 

Solda Samonite'ı görüyorsunuz, sağda ise HP var. Uzunluk olarak HP daha üstün elbette. Ancak iç alanı kullanma kısmında çok zayıf. Samsonite ise işte bu konuda benim dertlerime derman oluyor. İç alanların detaylı görsellerine aşağıdan ulaşacaksınız ancak önce iki kelamını yapalım. Çantanın dışından üç adet fermuarlı bölgeye ulaşabiliyoruz. En arkada gözümüze taşınabilir dizüstü bilgisayarımız ile tabletimizi koyabileceğimiz göz mevcut. Bu gözlere bir adet not defteri veya kablolarınızı koyabileceğiniz göz ile bir adet dokümanlarınızı koyabileceğiniz göz eşlik ediyor. Elbette bir de ortada kalan boşluk var. Orası her ne kadar bu alanları doldurduğunuzda çok geniş bir alan size sunmasa da kullanıma uygun. Ancak bir sonraki gözümüzde boşluk o kadar fazla ki bence bu alanı kullanmaya gerek duymayacaksınız. Unutmadan küçük bir ekleme de yapmalıyım; dizüstü bilgisayarımız ile genel kullanım gözümüzün ikisi de fermuar körüklü yapıya sahip. Yani fermuarları açtığınızda tamamen açılmasını engelleyen ek parçalar mevcut. Bu da benim yeni çantamdan beklediğim bir özellikti açıkçası.

Genel kullanım gözümüze baktığımızda ise iki adet dosya veya doküman yerleştirebileceğimiz ve yine körüklü olarak tanımlayabileceğimiz geniş alanlar bulunuyor. Bu iki bölmeyi farklı amaçlarla kullanarak organize etmeniz mümkün. Çantanın bu alanında size sunduğu özgür kısım ise çok kullanılşlı. İsterseniz her şeyi organize edin, isterseniz hepsini ortaya sıkıştırın. Bu alanda fermuarlı bir göz de mevcut. Çantanın neredeyse en dibine kadar inen bu fermuarlı bölgede not defterlerinizi veya belgelerinizi saklayabilirsiniz.

Şimdi, çantanın en sınırlayıcı ama yine organize edebileceğiniz bir bölümüne geldik; en dış göz. Bu gözde kalem ve kartlarınızı yerleştirebileceğiniz bir mini organizer alan bulunuyor. 3 adet kalem ve 3 adet kart (veya silgi, uç vs.) yerleştirebileceğiniz alanın derinliği ise çantanın dibine kadar. Bu kalem ve kartları koyabileceğiniz alanın hemen arkasında ise kolay erişebileceğiniz notler veya belgeleri koyacağınız küçük olmasına rağmen geniş bir göz bulunuyor. Ama bu gözün içerisinde yer alan nesnelere erişmek bir çile. Fermuar alanı olması gerekenden biraz dar gibi daha geniş ve açılan bir yapıya sahip olsa bu alanı etkili kullanmanın deneyimi çok daha iyi olabilirdi. Ne yazık ki sınırlayıcı olarak kalmış.

Size sık seyahat ettiğimden bahsettim ve benim için sırt çantasının bavul ile taşınabilmesinin bir kriter olduğunu da anlattım. İşte benim için can alıcı bir nokta. Çantanızı bavul ile taşıyabilmeniz için bir parça var. Yerleşik olarak bulunan bu parçayı çıkartmak mümkün değil. Sırt kısmında bulunması sizi endişelendirmesin, sırtınızın ergonomisini rahatsız etmeyecek bir yapıya sahip.

Şimdi gelelim artılara ve eksilere:

Artılar:

 1. Organize olmaya müsait bir yapıya sahip.
 2. Geniş kullanım alanı sunuyor.
 3. Fermuarlı bölgelerde bulunan körük erişimi kolaylaştırıyor.
 4. Sert dış malzeme ile kendi başına ayakta durabiliyor.
 5. Elde taşıma ve sırt kısmına gelen kısımlar oldukça ergonomik ve ele veya sırtınıza hasar & rahatsızlık vermeyecek yapıdalar.

Eksiler:

 1. 15.6'' olmasına rağmen Dell Inspiron 7559 dizüstü bilgisayarım zor sığdı. Tam sığmaması nedeniyle bu çanta ile onu taşımak çok güvenli değil bence.
 2. En dıştaki göze erişim çok zor, çok derin olması kullanışlı ancak fermuardan dolayı erişim kısıtlı.
 3. Çantanın arka kısmında gizli bir erişim alanı bulunabilirdi.
 4. Genel kullanım alanında taşınabilir bellekler ve şarj bankaları için gözler yerleştirilebilirdi.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Akbüro Ofis, Sekreter, Personel veya Öğrenci Sandalyesi

Kara Cuma ile beraber Ankara'da başladığım Lisansüstü eğitimim için taşındığım evdeki eksiklikleri gidermeye karar verdim. İlk başta Konya'da Lisans eğitimimi tamamlarken kullandığım en ucuz ofis koltuklarından bakmaya başladım ancak benim o dönem kullandığımın malzeme yapısı süngerdi. Ben yaklaşık 4 yıl önce o sandalyeyi ₺50'ya almıştım. Şimdi ise "deri" dedikleri malzeme ile kaplı olanlar ₺137'ya satılıyor GittiGidiyor'da. Ben de "deri" olarak bahsettikleri malzemenin uzun oturma süresi boyunca beni rahatsız edeceğini ve terleteceğini düşünerek alternatiflere göz atmaya başladım. Sonuç olarak n11 platformunda Akbüro adlı satıcının sattığı bu ürünü gördüm. Ben ₺177,35'a temin ettim bu sandalyeyi. Gece yarısı sipariş verdim ve ertesi günün sabahında kargolandı. Kargolamanın ardındaki gün ise İstanbul'dan Ankara'ya geldi ve taşıma firması (Sürat Kargo) tarafından teslim edildi.

 

Görselin üstüne tıklayarak büyütebilirsiniz.

 

Ürünü satın alırken biraz çekincelerim vardı açıkçası; yorumlarda sürekli kırık veya eksik parça ile geldiğini belirtmişlerdi. Soru-Cevap kısmına baktığımda ise satıcının ilgili olduğunu ve eksik parçaları göndermek için uğraştığını gördüm. En kötü n11'in koşulsuz iade hakkını kullanarak iade ederim dedim.

Ürün paketten üç parça olarak çıkıyor;

 1. Oturma kısmı
 2. Yükseltme aparatı
 3. Ayaklar

 

Açıkçası daha önce hiç sandalye montajlamadığım için geriye yaslanma aparatını sökerek kendime iş çıkarttım. İçerisinde sert bir yay olduğu için oturma kısmının altında bulunan levhayı sökmeden geri takamadım. Çok büyük bir işlem değil bu tabi ki, 10-15 dakikamı aldı sadece.  Aslında kutu içerisinden çıkan üç parçayı birbirine geçirmek yeterliymiş.

Ürünün işçiliği ve malzemesi güzel, ergonomik olarak bir sorunu yok. Oturma kısmındaki sünger ve yaslanma kısmındaki fileli yapı gayet sağlam ve bir o kadar da rahat. Belki oturma kısmındaki sünger daha kalın veya biraz daha sert olabilirdi, tek tavsiyem üreticiye bu olurdu. Kollar ve ayaklar ise sert plastik malzemeden. Ayrıca iyi montajlanmış. Bu da siz bu sandalyeyi düşürüp veya kaldırıp atmadığınız sürece bir hasar görmeyeceği anlamına geliyor. Ben ev ortamında kullanacağım için bir şey olmaz ancak ofiste hiç böyle bir ürün kullanmadığım için bir şey diyemem. Düzgün kullanıldığı sürece bir şey olmaz ama eminim.

Ürünün tahmin edeceğiniz üzere bel ayarı, kafa yaslama kısmı veya geriye yatırma fonksiyonları yok. Aslında geriye yatabiliyor da geriye sabitleme yok desek daha doğru olur. Hani ben bir eşeklik edip bir aparat sökmüştüm ya, o geriye yaslanmanın oranını belirleyecek kısmı sökmüşüm. Yani geriye yaslansın veya yaslanmasın istiyorsanız o aparat ile ayarlama yapabilirsiniz. Yükseltme kolu bu tür ürünlerde bazen plastik olabiliyor ve kırılabiliyor, bunda metal bir kol var. Çapı çok kalın değil ama üstüne düşmediği sürece eğilip bükülmez.

Diyeceksiniz ki "kardeşim o kadar övdün bir puanı nereden kestin de dokuz verdin?", haklısınız sorabilirsiniz. İçinde bence küçük bir kurulum yönergesi olmalıydı. Elektronik ticaret ve pazarlama yapan kurumların böyle detaylara dikkat etmeleri gerekiyor. Neticede üç parçayı birleştirmekten bahsediyoruz elbette ancak benim gibi hiç bilgisi olmayanlar için böyle bir rehberin olması vakit kazandırıyor.

 

Görselin üstüne tıklayarak büyütebilirsiniz.

 

Sonuç olarak; ben bu ürünü almadan önce ciddi bir piyasa araştırması yaptım; en düşük fiyata bu yapıda bu satıcı gönderim sağlıyordu. Eğer almayı düşünüyorsanız tavsiye ederim. Şu anda satıcı fiyatı bir ₺10 kadar yükseltmiş ancak n11 fiyat değişim grafiğine baktığınızda bunu ara ara yaptığını görebilirsiniz. Alternatif olarak satıcının diğer sandalye modelleri de mevcut; belki onlardan birisini de tercih edebilirsiniz. Aralarında çok az fark ile değişik görünüm seçenekleri olanlar var.

Akbüro Ofis, Sekreter, Personel ve Öğrenci Sandalyesini n11'den edinin

BeğenFavori PaylaşYorum yap