19H2 ile Dosya Gezginine (nihayet) Akıcı Tasarım Sistemi öğelerinin gelmesi bekleniyor. (Konsept tasarım: Michael West)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 27

I hope so too. #ReleaseTheSnyderCut

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Chromium tabanlı yeni Edge'in (Anaheim) ilk test edilebilir sürümü basına dağıtıldı.

First Look: Microsoft Edge built on Chromium

Check out our exclusive first look at the new Microsoft Edge built on Chromium, coming soon to Insiders. Subscribe to our Youtube channel: https://www.youtub...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 19 / 20
 • Blackbyte @blackbyte

  Google Chrome gibi yıllardır olgunlaşmış bir tarayıcı varken neden bunu kullanalım? Beni ikna edemedi.

  • Tolga Altaş @tolgaaaltas

   Bu halini sana vermiyorlar zaten merak etme. Yani o kadar abuk subuk bir yorum ki cevap verdiğime inanmıyorum. Birincisi gönderide zaten "TEST EDİLEBİLİR" ilk sürüm olduğu yazıyor. İkincisi de Microsoft ürün ve servisleri ile entegre bir tarayıcı kullanmak. Edge'in inking, PDF, touch ve mouse scrolling gibi pek çok gelişmiş özelliği var. Bunlar Chrome'dan daha iyi özellikler. Bu özellikler yeni tarayıcıda da var. Bellek tüketimi bu yapıda bile Chrome'dan daha iyi. Sırf yorum olsun diye bir şey yazmak zorunda mısınız bilmiyorum. Belli ki ne olduğu hakkında bir fikrin yok, Insider için kayıt olmamışsın. Bari çıksın da öyle yorum yap. Gelişmekte olan bir ürün için "ikna edemedi" demek acımasızca. Biraz düzgün bir yorumla neden kullanmanız gerektiğini sorsanız seve seve cevap vereceğim ama sorduğunuz şeyin temeli yok. Chrome'u Chrome yapan ne özellikleri var ki? O da Chromium tabanında bu da. Orada Google kendi eklemelerini yapıyor burada Microsoft. MS sadece Chromium tabanını kullanarak yeni bir tarayıcı yapmıyor, aynı zamanda Chromium açık kaynağının geliştirilmesine katkıda bulunuyor. Bu tüm Chromium tabanlı tarayıcılar için bir fırsat. Gelecekte Chromium'lu ARM64 desteği kazanması için şahane bir adım bu ama olmamış yazmak daha kolay araştırmaktan.

  • Erman @ermanyurdakann

   @tolgaaaltas İnsanları tarayıcı değiştirmeye ikna etmek çok zor. "Chromium tabanlı" derken bile "Chrome" diyorsun, bu durumda sıradan bir Chrome kullanıcısı şans vermez bile, dalga da geçer, çok da doğal buluyorum bunu ben.

   Saydığın özellikler iyi, hoş da bunların hepsi eminim eklentilerle yapılabiliyordur ve bu özelliklere ihtiyaç duyacak kullanıcı zaten çoktan bu eklentileri keşfetmiştir. Yine tarayıcı değiştirmesi, yeni bir tarayıcıya şans tanıması için geçerli bir sebep değil.

   ARM64 dediğin mobil işlemciler mi? Cep telefonları için mi? Ya da gelecekte PC'ler mobil işlemci kullanacak muhabbeti var, o mu? E şimdi de bütün tarayıcıların mobil versiyonları var zaten? Çok büyük ihtimal şu son yazdığım paragrafta bilgi eksiğim var çünkü aksi halde yine zaten her tarayıcıda olan bir şeyden bahsediyoruz demektir.

   Bir de babana küfretmişler gibi savunmana gerek yok bir tarayıcıyı, dalga geçenlerden daha itici duruyor. Söyleyim dedim.

  • Tolga Altaş @tolgaaaltas

   @ermanyurdakann o Google'ın yaptığı isim çakallığı yapacak bir şey yok. Inking, kaydederek kaldır, ve scrolling gibi şeyler eklenti ile yarım yamalak oluyor. Kaldı ki her eklenti tarayıcı omuzuna ekstra yük. Pil ve bellek tüketimi optimizasyonu da burada devreye girecektir.
   ARM64 mobil işlemci evet. Ama şu var; tarayıcının mobil sürümünün olması Windows'ta veya WCOS'te iyi çalıştığı anlamına gelmiyor, Microsoft buralarda destek sağlayacak. Edge bu konuda iyiydi ancak diğer tarayıcılar çok geride kalıyordu.
   Tavsiyen için teşekkürler, ben böyleyim.

 • ScKn @scknn

  Google Chrome ‘u daha hızlı indirebileceksek Microsoft ‘u tebrik ediyorum.

  • ScKn @scknn

   @tolgaaaltas Espiri değil gerçekler. Bu gerçeğin MS bile farkında. O kadar farkında ki varsayılan tarayıcı değiştirirken bile ya abi bi kez de olsa denesen diye yalvarıyor 😀

  • Tolga Altaş @tolgaaaltas

   @scknn ahahaha kesinlikle ne olduğuna dair bir fikrin yok. 🙂

  • ScKn @scknn

   @tolgaaaltas ne olduğunu bir açıklasan sanırsın dünyayı kurtaracaklar adamlar yıllardır tarayıcı yapmaya çalışıyor umarım bu sondur. Zaten bu da tutmazsa (ki tutmayacak) bıraksınlar tarayıcı yapmayı. Microsoft son kullanıcıdan iyice uzaklaştı şuan şirketlere çalışıyorlar onu da kaptırırsa ileride MS yi zor günler bekler. Bknz şirkette tüm WP cihazlar iptal edildi android cihazlar ve Hesaplara geçildi.

  • Tolga Altaş @tolgaaaltas

   @scknn kurumsala fazla yaklaştılar haklısın, bunun nedeni de Azure'dan en büyük parayı kazanmaları. Ama son kullanıcı için yeni bir şeyler pişiyor: Windows Core OS. (Santorini, Aruba, Oasis)

  • ScKn @scknn

   @tolgaaaltas cahilliğime ver core os dediğin Windows un arka planında gereksiz çalışan hantallığa neden olan hizmetlerden arındırılmış hali değil mi ? Yoksa Google un Chrome OS gibi internet tabanlı çalışacak yazılımı mı ? Eğer öyle ise Microsoft için acı bir gerçeği söyleyeyim WP aslında kötü işletim sistemi değildi ama mağazasına Google destek vermeyince nanay oldu ve şöyle bir gerçek var ki Google MS mağazasına veya işletim sistemine herhangi bir destek vermediği taktirde ömrü aynı WP gibi olur.

  • Tolga Altaş @tolgaaaltas

   @scknn Hafifiletilmiş Windows 10 diyemeyiz. Tamamen yeni bir işletim sistemi. Nihai tüketici adında Windows bile kullanılmayacak. Apple'da Mac ve iOS nasıl ayrı ise Microsoft'ta Windows ve WCOS ayrı olacak. Tam detaylar şöyle: https://msfthaber.com/windows-10/1119-windows-core-os-bilmeniz-gereken-her-sey.html
   Bu da ana konumuz olan Anaheim hakkında bilinenler: https://msfthaber.com/uygulamalar/1100-microsoft-edge-chromium-ve-blink-sss-bilmeniz-gereken-her-sey.html

  • ScKn @scknn

   @tolgaaaltas makaleyi okudum. Son kullanıcı gözü ile baktığımda benim hayatımda zerre bir farklılık yaratacak bir durum yok. Olay sadece Microsoft un açısından bir rahatlığa dönüşeceği fakat bugün mobil kullanımı ne kadar yoğun olduğunu düşünürsek MS bu dediğin işletim sistemi ile bile mobilde bir fark yaratamaz. Çünkü o kadar batırdılar ki muhtemelen hiçbir zaman adam akıllı bir uygulama mağazası olamayacak treni fena kaçırdılar. Gelecek son kullanıcı ve MS için çok karanlık. Google Stadia ile gelecekte Microsoft un son kullanıcı tarafındaki en yakın olduğu oyun konusunu dahi elinden alacak. Gerçi ps falan da yok olacak yada Google a rakip stream olayına dönecekler. Bu arada MS nin en büyük kozu olan şirketleri kaybettiğini de düşünmeye başladım mobilite arttıkça firmalar android dolayısı ile Google çözümlerine yönelmeye başladığını görüyorum.

  • Tolga Altaş @tolgaaaltas

   @scknn Siz demek ki profesyonel bir kullanıcısınız, sizin için Windows 10 var olmaya devam edecek. Microsoft tekrar mobilde olmak istemiyor zaten. Ultra mobil bilgisayar dedikleri katlanabilir cihazlar şu anda hedef pazarları. Orada da hiçbir oyuncu yok, MS dahil. Surface ile daha önce cihaz kategorisi oluşturduğu gibi yine cihaz kategorisi oluşturmayı düşünüyor. Stadia'nın gelecekte bir şey yapabileceğine inanmıyorum. Önce bağlantı ve gecikme sorunu ile boğuşsun. Kaldı ki ona karşı Project xCloud var, o mevcut Xbox altyapısını kullanacağı için şimdiden daha olgun. Ben sizin gibi bir gözlem göremedim nedense, bence pek öyle bir kayan kullanıcı yok. Teşekkürler, güzel fikir alışverişi yaptık.

  • ScKn @scknn

   @tolgaaaltas Sen de sağol. Saat geç oldu belki zamanın yoktur ama bilare “Ultra mobil bilgisayar dedikleri katlanabilir cihazlar şu anda hedef pazarları.” şu bahsettiğin konudan konuşalım merak ettim. Stadia konusunda bence yanılıyorsun. Stadia nın oyun tarafında dengeleri değiştireceğine inanıyorum. Tabiki tekel olamaz ama bugüne kadar bu pazarda yer almamış Google birden çok güçlü olacağını düşünüyorum. Bunu başaran Google olamazsa bile oyun sektörünün geleceği bu olacak. Bunu düşünmemin en büyük nedenlerinden biri korsan oyunun ortadan kalkacak olması firmalar için iyi kullanıcı tarafında donanıma deli gibi para dökmeyecek olması iyi ve bugün oyun sektörünün en ama en büyük kanayan yarası olan hile nin yok olacak olmasıdır.

 • okanaytimur @okanaytimur

  Chromium tabanlı olduğuna göre diğer işletim sistemleri içinde yayınlanır mı acaba? Android'e geldi. Linux a da gelir mi?

 • furkan1zek @furkan3ze3

  Şuanki edge den ben gayet memnunum sadece uygulamaları chrome gibi olsa çok iyi olurdu.

  • Tolga Altaş @tolgaaaltas

   Google'ın Mozilla ve Edge'de yaptığı YouTube manipülasyonu can sıkabiliyor. Bir de TweetDeck sıkıntılı EdgeHTML tabanlı Edge'de. Yoksa ben de çok memnunum. Bence YouTube yine kabul edilebilir ama TweetDeck çok sorun yaratıyor.

Tolga Altaş paylaştı.

Çok az kullandığım Samsonite Qibyte çantamı satıyorum. 14 inç için tasarlanmış, su geçirmez, pek çok gözü var. 1 senedir kenarda duruyor, bir hevesle alıp 5-6 kere kullanmıştım. Fiyat 150 lira, kargo alıcıya ait. #ikinciel #Satılık #samsonite

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 15

Güneşli bir Gölbaşı sabahından herkese günaydın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

VERİN ŞU BETAYI ARTIK BE!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ömer @farukg

  Zaten aynı tabanda Chrome varken, kendi motoruna sahip Firefox varken neden Chromium tabanlı Edge'i beklemeliyiz?

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Rekabet her türlü yarar getirir. Beklemesen de olur.

  • Ömer @farukg

   @ardazeytin Bu mu şimdi cevap? 🙂 Sadece merakımdan sordum, ne yenilik getiriyor diye, ne gibi farklılaştırdılar diye. Biliyorsan cevap ver, bilmiyorsan fanatiklik yapma. Fanatizmin her türlüsü kötü...

  • Tolga Altaş @tolgaaaltas

   @farukg Microsoft ürün ve hizmetleri ile entegre bir tarayıcı kullanacaksınız. Windows Timeline, Bilgisayardan devam et ve senkronize Hub verileri vs. Chrome'a karşı artısı ise Microsoft'un Chromium tabanına eklediği dokunmatik ve fare tabanlı kaydırma işlemlerinde gerçekleştirdiği iyileştirmeler. Edge'in hiç şüphesiz en iyi yanlarından birisi dokunmatik ve fareli cihazlarda sunduğu kaydırma deneyimidir. Bunun haricinde Edge'in popüler sayfa üzerine not alma, PDF görüntüleme, okuma modu ve sekmeleri kaydederek kaldırma gibi özellikleri de Chromium tabanlı Edge'de (Anaheim) var olacak. Bilinen tüm detaylar hali hazırda burada: https://msfthaber.com/uygulamalar/1100-microsoft-edge-chromium-ve-blink-sss-bilmeniz-gereken-her-sey.html

   Chrome'un da Chromium tabanında olması Edge ile Chrome'un aynı olacağı anlamına gelmiyor. Chromium, açık kaynak kodlu bir taban. Firmalar üzerine yaptıkları eklerle yalnızca tarayıcı değil farklı uygulamalar da geliştirebilirler.

  • Ömer @farukg

   @tolgaaaltas Teşekkür ederim, aradığım cevap buydu.

   Gelsin, deneyelim. Bütünleşik tarayıcı her zaman daha iyidir ama şimdiye kadar çok hantal kalıyordu Edge. Bu durum değişirse bizim de işimize gelir. Hatta mobil tarafa da tarayıcıyı elden geçirirlerse tam anlamıyla "Continuum" deneyimini yaşarız.

  • Tolga Altaş @tolgaaaltas

   @farukg Mobilde webin merkezde tutulduğu yeni işletim sistemleri geliştirilme sürecinde. Şimdilik biz onları herkesin kolayca anlaması için "Windows Lite" olarak adlandırıyoruz. Ancak farklı cihazlar için farklı işletim sistemleri tek bir çekirdek üzerinde geliştiriliyor: Windows Core OS.
   Microsoft, 5G ile beraber PWA'in yükselişine inanıyor. Yalnızca MS değil, Alphabet ve Apple da işletim sistemlerini bu doğrultuda güncelliyorlar. Mobil sektör için yeni ve profesyonel olmayan kullanıcılar için daha hafif işletim sistemleri yolda. Bu yeni işletim sistemi "Windows" markası altında da olmayacak. Umarız Mayıs ayındaki Build etkinliğinde görme şansı elde ederiz. Çünkü pek çok kullanıcı için Windows 10 fazla güçlü ve pahalı donanım gerektiriyor. Ancak hafif bir işletim sistemi ve güçlü olmayan (uygun fiyatlı donanımlar) şu anda son kullanıcının temel ihtiyaçları. Tüketim yükselişte; bu da webde gezinme, basit oyunları oynatma ve video izleme işlemleri ile birlikte uzun pil ömürlü, kısa sürede güncellenen modern işletim sistemi ihtiyacını doğruyor. Alphabet ve Apple bu işletim sistemlerine sahipler, sıra Microsoft'ta. Onunla ilgili de makale mevcut ama link vermeyeyim sonra reklam yapıyor diyorlar.

  • Ömer @farukg

   @tolgaaaltas Niye reklam olsun yahu? Kimler nelerin reklamını yapıyor üstelik. Bence linki ver sen, okurum ben hocam.

  • Ömer @farukg

   @tolgaaaltas Bu kadar emek vermişsin hocam, bu sitenin de alanına girmiyor, reklam olacağını düşünmüyorum kesinlikle.