Var mı şöyle güzel bir post-apokaliptik film önerisi olan izleyelim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 12

The witcher 3' yeni hd reworked modu çıkmış.
Yalnız yazılımcılar bana bir açıklasın. Bu adamlar bunu nasıl yapıyorlar. Ellerinde oyun motoru yok, bilmiyorum kaynak kod var mı. Orjinalden daha iyi grafiklere nasıl çıkarıyorlar.
https://youtu.be/mLeUwHo3bJc

The Witcher 3 HD Reworked Project 11.0 Toussaint Release Preview

The Witcher 3 HD Reworked Project 11.0 "Toussaint" it's finally available! Mod page and download: http://www.nexusmods.com/witcher3/mods/1021/? You can suppo...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Merhaba
Son 1 aydır ciddi bir problem yaşıyoruz. Belki hosting ile ilgilenen arkadaşlar bu problemin benzerini yaşıyorlardır. 114.119.16x.xxx ip grubu ile sürekli serverlarımıza bot geliyor. Fakat bu botlar zaman zaman serverları zora sokacak kadar bant genişliği ve işlemci harcıyor. Bu ip bloğunu araştırınca Huawei Singapor karşımıza çıkıyor . Huawei sanırım yeni bir arama motoru için çalışıyor ama serverları ciddi zora sokacak kadar ziyaret yapıyor. Tüm eticaretlerde sanırım bu problem var. Diğer e-ticaretlerin sayfalarına girdiğimde resimlerin gecikmeli geldiğini gördüm. Gerekirse bu ip bloğunu engelleyeceğiz veya sleep ekleyeceğiz. Bu problemi yaşayan varsa lütfen buraya yazın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

Hepsiburada ile yaşadığım mevzu ile alakalı batan batana, basit bir açıklama yapayım ve konuyu kapatayım. Allaha çok şükür ne bir bilgisayara neden ondan gelecek kara ihtiyacım var. O nedenle boş muhabbet kuracak kişiler yorum dahi atmasın. Konuyu takip etmek isteyen arkadaşlar buradan takip edebilirler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9
 • Oğuz @7ocloguz

  Son durum bu. Dün yazmıştım bugün savunma istenmiş.

 • rozabay @rozabay

  Allah kimseyi bu kadar düşürmesin. 🙂

 • dusunuyorama @dusunuyorama

  Hakkaniyet hukukun özüdür. siparişin hukuken korunmaya değer değildir burada anlaşalım.

  Benzer biçimde bir araba ilanı olsaydı ve 500 bin lira değerindeki bir arabanın sehven bin lira olarak ilan edilmesi söz konusu olsaydı benzer bir gayrete girmeyeceğinizi düşünüyorum.

  Konu ile ilgili özellikle 6098 sayılı Kanun'da sözleşme tarafları için geniş düzenlemeler vardır.

  Buradan bir kazanım sizin için söz konusu olmayacaktır.

  Ben 14 bin tl sattığım pc 499 tl yazmışım biri almış gönderirdim diyorsanız eyvallah haklı davanızda birlikte yürüyelim. Ben yüzde yüz eminim ki sen bile yollamaz çok çok bir hediye çeki ile gönül alırdın.

  yaptığınız ayıpı devam ettirerek büyük bir başarı elde etme peşindesiniz ama daha bu tip davalarda hediye çeki dışında bir kazanım olmadı.

  https://www.technopat.net/sosyal/konu/redmi-note-8-pro-1000-tl-olmasi-normal-mi.788092/page-33

  buyrun 33 sayfadaki size benzer durumu okuyun sonuç red firma iyi niyetten 160 tl çek vermiş ben olsam bu ayıba su bile vermemde işte kurumsallık.

  ben onu bunu bilmem alacam o pc diyorsanız daha önce 799 tl bilgisayarın 1 tl satıldığı donanımhaber forumundaki konuyu ve avukat arkadaşların açıklamalarını okuyun.

  sizin duruma halk arasında şark kurnazlığı deniyor demedi demeyin.

  ama bu ülkenin sizin gibi çok zeki insanlara ihtiyacı var bu yoldan devam ederek ülke için çok faydalı girişimler yapabilirsiniz. Ben yinede sizin arkanızdayım tüm Türkiye arkanızda nasıl olurda fiyatı yanlış girip göndermezler çok ayıp etmişler size. Arada çok çok 13 bin küsür var sizin ögle yemeği paranız bir yemekte verdiğiniz para farkta çok yok bence göndermeleri lazımdı.

Yazılım Gündemi - 2020/09

< Önceki Gündem   |   2-8 Mart 2020   |   Sonraki Gündem >

Yazılım Gündemi ile ilgili gelişmeler hakkında bildirim almak için bu adresdeki konuya bakabilirsiniz. Yazılım Gündemine katkı sağlamak için yazılımın herhangi bir alanıyla ilgili karşılaştığınız haberleri sosyalde #YazılımGündemineMalzeme etiketi ile paylaşabilirsiniz.

Korona virüsü yazılım şirketlerini uzaktan çalışmaya zorluyor

Uzun bir zamandır tüm dünyanın gündemi, gün geçtikçe daha da fazla ülkede görülmeye başlayan "Korona" virüsü. Elbette teknoloji ve dolayısıyla yazılım sektörü de bu gündemden payını aldı. Amerika Birleşik Devletlerinde de vaka sayılarının artmasıyla birlikte Microsoft, Facebook, Twitter ve Google gibi büyük firmalar çalışanlarına "ofise gelmeyin uzaktan çalışabilirsiniz" demeye başladı. Aynı zamanda sektörümüzle ilgili konferansların da çoğu ya iptal edildi ya da çok ileri bir tarihe ertelendi.

Her ne kadar kötü bir olay nedeniyle de olsa firmaların artık uzaktan çalışmaya sıcak bakması bence iyi bir gelişme. Ülkemizde pek fazla yaygın olmasa da dünyada pek çok şirket uzaktan çalışma imkanını sunuyor zaten ama bu olaylarla birlikte sayıları geçici olarak artsa bile faydasını gören şirketlerin uzun dönem için de uzaktan çalışma imkanlarını değerlendireceklerini düşünüyorum. Sadece şirket ve çalışanlar için değil, şehir için de faydaları söz konusu olabilir. Nitekim Amazon ve Microsoft, Seattle'daki ofisleri kapatmalarından dolayı Seattle şehrinin trafiğinde gözle görülür azalmalar olmuş. Aynı şekilde konferans ve etkinliklerin de uzaktan yapılacak olması, şirketlere ve organizasyonlara farklı bakış açıları kazandıracaktır.

Apple, App Store uygulama değerlendirme rehberini güncelledi

DeveloperTech sitesinin bu hafta yayınlandığı habere göre Apple, kendi uygulama mağazası olan App Store'a uygulama gönderirken dikkat edilmesi gerekenleri anlattığı dokümanı güncelledi.

Bu güncelleme ile birlikte artık geliştiriciler, bildirimleri kullanarak kullanıcılara reklam içerikli mesajlar gönderebilecekler. Elbette geliştiricilerin öncelikle bunun için kullanıcıdan izin almaları ve kullanıcıya bu özelliği kapatma imkanının sunulması da gerekiyor.

Bir diğer önemli değişiklik ise üçüncü parti uygulamalar ve kullanıcı girişi işlemlerini etkiliyor. Eğer uygulamanızda "Google ile giriş yap", "Facebook ile giriş yap" gibi özellikleri sunuyorsanız, artık onların yanına bir tane daha eklemeniz gerekiyor: "Apple ile giriş yap". Bu özelliği Apple geçtiğimiz aylardaki bir etkinliğinde duyurmuştu ve gizlilik odaklı bir giriş sistemi olduğunu söylemişti. Elbette bazı uygulamalar için ayrıcalık tanınmış durumda. Uygulamanız bu listedeki maddeler ile uyumluysa, bu özelliği eklemek zorunda değilsiniz:

 • Eğer uygulamanız sadece kendi şirketinizin kullanıcı girişi sistemini kullanıyorsa,
 • Eğer uygulamanız kullanıcıların var olan eğitim ya da kurumsal hesaplarıyla giriş yapabileceği eğitim için geliştirilmiş ya da kurumsal bir uygulama ise,
 • Eğer uygulamanız bir devletin vatandaş tanımlama sistemlerini (e-devlet gibi) kullanıyorsa,
 • Eğer uygulamanız sadece ilgili servisi kullanmaya yarayan bir istemci ise,

"Apple ile giriş yap" butonu eklemenize gerek yok. Bazı maddeleri iyi çevirememiş olabilirim, bu nedenle en iyisi bir yanlış anlaşılmaya mahal vermemek adına dokümanın ilgili kısmına bir göz atın 🙂

Laravel 7 sürümü yayınlandı

PHP ile web uygulamaları geliştirmeye yarayan popüler framework sistemlerinden olan Laravel'in bu hafta içerisinde 7 numaralı yeni büyük güncellemesi yayınlandı. 3 Mart günü duyurulan bu sürüm, 3 Eylül 2020'ye kadar hata giderme güncellemesi, 3 Mart 2021'e kadar ise güvenlik güncelleştirmeleri almaya devam edecek. Bu sürümle birlikte gelen bazı özellikler ise şu şekilde:

Laravel Airlock

Laravel'in içerisinde birçok konuda geliştiriciye kolaylıklar sağlayan alt kütüphaneler mevcut. Artık bunlara bir yenisi daha ekleniyor: Laravel Airlock. Kullanıcı girişi ve yetkilendirilmesi işlerini kolaylaştırıyor. Elbette bu versiyondan önce de Laravel bu konuda kolaylıkları olan bir framework idi fakat artık bu sistemin kendi bir adı var ve bazı ek özellikler de gelmiş. Örneğin artık bir kullanıcıya birden çok erişim anahtarı (TOKEN) tanımlayabilir ve bu erişim anahtarlarının kapsamını ve yapabileceklerini sınırlayabiliyoruz.

HTTP istemcisi

Laravel, bu sürümle birlikte popüler PHP HTTP istemcilerinden biri olan Guzzle kütüphanesinin bazı parçalarını kendi içerisine ekledi. Artık web uygulamamız içerisinden başka uygulamalar ya da siteler ile etkileşime girerken daha zengin bir API'ye sahibiz. Örneğin bu şekilde bir POST isteği yapıp, cevabını da kolayla kullanıcıya gösterebiliriz.

use Illuminate\Support\Facades\Http;

$response = Http::withHeaders([
    'X-First' => 'bir',
    'X-Second' => 'iki'
])->post('http://test.com/users', [
    'name' => 'Eren',
]);

return $response['id'];

Bu sürümle birlikte gelen tüm özellik ve değişiklikler için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Laravel 6'dan Laravel 7'ye geçmek için de bu güncelleme rehberinden faydalanabilirsiniz.

PowerShell 7.0 sürümü yayınlandı

Microsoft'un geçtiğimiz senelerde platformlar-arası (cross-platform) çalışabilir hale getirdiği PowerShell, bu hafta içerisinde yeni sürümü yayınladı.

Bu sürüm ile birlikte diğer shell'lerde olan bazı yeni operatörler PowerShell'e de geldi. Örneğin artık pipeline operatörleri ile uygulamaları ardı arına çalıştırabilir (&&) ya da birinin çıktısını diğerine yönlendirebilirsiniz (||). Ben GNU/Linux dağıtımı kullandığım için bash üzerinden bir örnek vereceğim ama uygulamaların windows karşılıklarıyla aynısını PowerShell 7 üzerinde siz de çalıştabilirsiniz.

wget http://ftp.linux.org.tr/linuxmint/iso/stable/19.3/linuxmint-19.3-cinnamon-64bit.iso && shutdown -h now

Yukarıdeki gibi bir komutu çalıştırarak önce ilgili dosyayı indirebilir, ardından ise sisteminizi kapatabilirsiniz.

Yeni sürümle ilgili detaylı bilgiler ve güncelleme rehberi için konu başlığına eklediğim bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yaklaşan Etkinlikler

Etkinlik İsmi Yeri Tarihi
Deploy AI - Community Day Online 10 Mart 15:00
Angular 9, Ivy, Scully ve Test Harness - Angular Turkey Online 11 Mart 19:30
C# Günleri İstanbul 12 Mart 11:00
AI?!: Yapay Zekâda Pratik ve Teori İstanbul 12 Mart 15:00
TDD API Development, the right way İstanbul 12 Mart 19:00
DevOps Workshop, Bilişim Kahvesi Lab İstanbul 12 Mart 19:30
Coffee and React Native İstanbul 14 Mart 11:00
HTML5 Canvas API ile 2D, Graph ve WebGL Uygulamalari ve Go ile HTTP2MQTT İzmir 15 Mart 15:00
Yapay Zeka ve Çalışma Alanları İstanbul 16 Mart 13:30
OpenInfra Day Turkey 2020 İstanbul 17 Mart 09:00
TRAI Meet-Up - no.32 İleri Algoritmalar İstanbul 18 Mart 18:00
Docker 7. Yaş Partisi! İstanbul 18 Mart 18:45
Kendimize İlham Olabilmek (Software Craftsmanship Turkey) İstanbul 18 Mart 19:00
Azure Functions on Kubernetes İstanbul 19 Mart 18:30
İstanbul Coders Reunion İstanbul 19 Mart 19:00
Bir fincan dolusu, ufuk açan sohbetler: Coffee Talks İstanbul 20 Mart 10:30
Women Techmakers Ankara IWD'20 Ankara 21 Mart 09:00
Python Öğren - Python'a 4 Saatte Başlangıç İstanbul 22 Mart 10:00
LearnDocker İstanbul: Docker'a Giriş İstanbul 22 Mart 15:00

Diğer Haberler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 18

Laptop üreticilerinin verdikleri şarj dayanımı verilerinin pek çok marka için tamamen yalan olduğunu ispatlayan bir araştırma. Verdikleri değerlerden ortalama olarak sapmalar:

Apple: -48 dakika.
Microsoft: -194 dakika.
Asus: -212 dakika.
Dell: -230 dakika.
HP: -251 dakika.

https://www.laptopmag.com/features/laptop-battery-life-claims-debunked

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2017/18

1 — 6 Mayıs 2017 Gündem No: 18 00:00:39-- AKN konusu ve takip eden gelişmeler **Yeni BTK açıklaması **Turksat kota ücretlerini revize etti **Internetten ‘kaç...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap