Arkadaşlar selamlar. Bir arkadaşım "CAD/CAM programları ve online oyunlar için" bir kasa tavsiyesi istedi, ₺7000 gibi bir limiti var. Ryzen 3600 ve B450 ikilisini önereyim dedim ama mühendislik programları yıllar yılı intel için optimize edildiğinden %40'a kadar fark oluşabiliyor. i5 10400F üzerine bir sistem kurulmak istense H410 veya B460 çipsetli hangi anakartı önerirsiniz?

Ekran kartı olarak da 1660 Super ekleyeyim diyorum, oynayacağı oyunlar çok fazla VRAM isteyen oyunlar değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • sawgent @sawgent

  Özel olarak bir program ismi vermemişsin ama bence Ryzen de sorun yaşatmaz. Bir de bazı programlar nvidia'nın cuda çekirdeklerini de kullanıyor. Dolayısı ile kullanacağı programın desteğine göre ekran kartına da ağırlık vermek gerekebilir.

  Yeni Zen 3 APUlar gelmiş olsaydı APU'lu bir sistem önerirdim. Hatta 32GB bellek de yapabilirdiniz bu şekilde ekran kartından kısarak.

 • nineleven @nineleven

  Mühendislik programlarında ne yapacağına bağlı olarak o fark erir. Çok kafaya takmamak lazım. Online oyundan kasıt Warzone sa minimum 2070 ve 2tb hdd lazım 🙂
  1660ti sisteme 7k vereceğine 8-10 versin laptop alsın. Pandemide güzel de okul açılınca görürüm ben onu. Kütüphanenin interneti benim gözümde 5k 😁
  Masaüstünde kararlıysa ekran kartını 2.el alın 2070 koyun o sisteme.
  1080'in altında masaüstü toplamam.

 • teknosevir @teknosevir

  Belli ki arkadaşınız öğrenmek amaçlı kullanacak bu bilgisayarı. Ben 2 senelik ryzen3700u 8ram laptopla altı aydır öğreniyorum. Ram den sıkıntı yaşamadım ilginç biçimde. Ansys de kullanacaktır illa, çok çekirdek ister. Nx ekran kartına yükleniyo bende, muhtemelen Catia da öyledir. Inventor ve SW zaten daha hafif yazılımlar.
  Belki öğrenme amaçlı kullandığım ve dolayısıyla hakkını veremediğim için sınırları zorlayamıyorum ondan rahatım.. belki de bu yazılımlar genel olarak hız beklentisi ile çalışmıyor, örneğin nx te bazı modüllerde çok az gecikme yaşanıyor ama acelem yok ki, ya ölçü bakıyorum ya parçayla ilgili bişey düşünüyorum.
  Bence sıralama CPU GPU RAM şeklinde olmalı, laptop olacaksa soğutmayı başa alırım

#Windows 10 20H2 (Ekim 2020) güncellemesi dağıtılmaya başlanmış. Gelişmeler için şurayı bırakayım:

https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/jetb0v/windows_10_october_2020_update_version_20h2_build/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 15

Yaklaşık 2 hafta kadar önce Windows 10 kullanırken başlat menüsünün düzeninin her yeniden başlatmadan sonra sıfırlandığını yazmıştım.

https://teknoseyir.com/durum/1020397

Çözümü 2 hafta sonra bulabildim, belki buradan bir kişinin işine yarar diye yöntemi yazayım dedim.

Kayıt defterinden "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\CloudStore" klasörünün ismini değiştirdiğinizde sıfırlanma sorunu çözülüyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap