BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

Bad Sector'lü Diskten Veri Kurtarma

Merhabalar,

2 yıldır kullanmakta olduğum, Wd Blue 4 tb disk  Bad sector(bozuk sektör) hatası vermişti. Bad sector nasıl keşfedilir, veriler nasıl kurtarılır onun hakkında bilgi vereceğim.

 

Bad sector oluştuğunda, disk okuma/yazma hızı düşmeye ve veri okunamadığı için takılmalara sebep oluyor. Bu tarz bir problem ile karşılaştığınızda, yazılımlar ile diski kontrol etmekte fayda var. S.M.A.R.T, verileri ile diskte herhangi bir problem olup, olmadığını görebiliyoruz. Veri yazılırken ani elektrik kesintileri, Bad sector oluşturabiliyor. Elektrik kesintisi yüzünden, bu disk ilk hatayı vermişti.

 

S.M.A.R.T verilerini görebileceğimiz bazı yazılımlar;

 

-Wd Data Lifeguard Diagnostics

-SeaTools

-Hdtune

-Crystal Disk İnfo

-HddScan

Wd Data Lifeguard ve Hdtune yazılımlarını kullanıyorum.

Resimlerde görüldüğü üzere, disk okuma hatası vermiş. Aldığınız hatayı, farklı yazılımlar ile kontrol edin. Yazılımların bazıları, yanlış okuma yapabiliyorlar.

Yazılımları kullanarak, sektör taraması yaptıracağız. Hangi sektörler sıkıntılı onları görebiliyoruz.

 

Yukarıdaki kırmızı noktalar Bad Sector olan bölümlerdir. 2-3 defa testi gerçekleştirmeme rağmen, son kısımları yazılım taramıyor. (Quick scan seçeneği işaretli olmayacak) Çok fazla test yapmamakta fayda var.

Diskten verilerimizi kurtaralım.

Roadkil's Unstoppable Copier yazılımını kullanacağım. Sıradan kopyalama araçları, bozuk sektöre ulaştığında o sektördeki veriyi okumadan, kopyalama işlemine devam edemez. Kullanacağımız yazılım, yavaş çalışmasına  rağmen, bu sorunu ortadan kaldırıyor. Disk ulaşılamaz durumda ise, veri kurtarma yazılımlarını kullanmalıyız.

 

Kaynak bölümüne arızalı disk gösteriyoruz. Hedef kısmına, verilerin kopyalanacağı diski gösteriyoruz.

 

Ayarlar bölümünden, yazılımn dilini türkçe yapabiliyoruz. Önce zarar görmemiş dosyaları aktarmasını işaretledim. Zarar görmüş dosyaları pas geçebilirsiniz. En fazla deneme sayısını belirleyerek, bir dosya üzerinde ne kadar deneme yapacağını kısıtlayabiliriz.

Kopyalama işlemini başlattım. Bozuk kısımlarda bulunan, dosyalar çok yavaş kopyalanmakta, kopyalama işlemi bitene kadar bekleyeceğiz.

 

Roadkil's Unstoppable Copier yazılımı bir dosyada takılı kaldı.  Teracopy yazılımı ile tekrar denediğimde, aynı dosyada takılı kaldığını görüyoruz. Bir süre bekledikten sonra, o dosyayı atlayabilirsiniz. Bunlar işe yaramaz ise, veri kurtarma yazılımları ile  denemeliyiz.

Kullabileceğimiz bazı kurtarma yazılımları

-Recuva
-Puran File Recovery
-O&O Disk Recovery
-Glary Undelete

Elimde lisans olduğu için, O&O Diskrecovery yazılımını kullanacağım. Kod kullanılarak yazılım, uygun fiyatlara alınabiliyor.

 

Verinin kurtarılcağı disk seçiyoruz.

 

Tarama metodlarını işaretliyoruz. Bütün seçenekleri işaretleyelim. İlerde hangi dosyaları kurtaracağımızı seçeriz.

Tarama işlemi başladı. 3 tarama methodu ile sistem taranacak.

Tarama işlemi diskin kapasitesine ve hızına göre uzun sürebilir. Kalan süre kısmını kafaya takmayın.

Bu işlemleri gerçekleştirirken, Rescue monitor yazılımı ile disk kullanımını kontrol edin. Disk kullanımı %100 olarak gösteriyor.

 

3 method ile tarama işlemi gerçekleştirildi.

 

Diskrecovery: Dosya formatına göre, kategorilendiriliyor.

Format Recovery: Klasör bazlı kurtarma işlemi yapıyor.

UnErase: Silinmiş dosyaları kurtarıyor.

FormatRecovery bölümünden, kurtarmak istediğimiz klasörü/leri seçiyoruz. 2.11 Tb veri mevcut.

 

Dosyaları kurtaracağımız, diski gösteriyoruz. C sürücüsünde yer olmadığını uyarısını görüyoruz. Kurtaracağınız veri miktarı kadar, boş alanı olan bir disk seçmeliyiz.

Kurtarma işlemi başladı. 7-8 saat gibi bir sürede tüm veriler aktarılmış olur.Verinin büyük çoğunluğunu kurtarmış oluruz. Arada hasarlı dosyalar olabilir.

Bu işlemler uzun sürmekte ve bütün verileri kurtarmak zor.  Önemli verilerinizi muhakkak yedeklemeyi ihmal etmeyin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Geçen sene Mx4 ile yenilediğim ekran kartı termal macununu paraya kıyıp Cooler Master Cryofuze ile değiştirdim. İlk denemede 74-75 dereceyi gören kart 67-68 oldu. Bu arada sıcak havalarda 80 i çok rahat buluyordu. Bir hafta sonra tekrar bilgi paylaşırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10

2. el aldığım mac video izlerken bile 90 derecelere çıkıyordu, azıcık zorlayınca 100 dereceyi geçiyordu cpu sıcaklığı... macun değişimi sonrası 45- 55 arası geziyor. Arctic MX-4 tavsiye ederim, biraz pahalı ama hakkını veriyor, belki 5. pc oldu bu kullandığım aynı macunu hala fazla fazzla var 1 senedir sıkıntısız durmuş kabında.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Eğlencelik, güzel bir aksiyon filmi olmuş. Mantığınızı bir kenara bırakmanızı öneririm izleyecekseniz. Puanım 7/10.
@tarikkaya normalde pek tanımadığım birisine film önermem ama sen seversin gibi geldi niyeyse 🙄

Bullet Train (2022) - IMDb

Bullet Train: Directed by David Leitch. With Brad Pitt, Joey King, Aaron Taylor-Johnson, Brian Tyree Henry. Five assassins aboard a swiftly-moving bullet train to find out that their missions have...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ryzen 7950x tam yükte, 95 dereceye ulaşmış. Oyunlarda daha serin çalışmış. Tabi bu işlemci oyundan ziyade, render alan kişiler tercih edecektir. Eski nesillere göre, daha yüksek hızlara boost edebiliyor. 5950x tam yükte 3.8~4.0 GHz arasında kalıyordu.(kendi işlemcim) 7950x 5.0~5.2 GHz değerlerine boost edebiliyor. #Amd #Ryzen

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-9-7950x-cooling-requirements-thermal-throttling/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni aldığım Ugreen fare elime ulaştı. Amazondaki MaxiTekno satıcısından 179 tlye aldım. Kendi sitesinde biraz daha uyguna bulunabiliyor.

Özellikleri kısaca sessiz tuşlar, 18 ay pil ömrü, 800-4000 dpi arası 5 farklı dpi ayarı, ileri geri tuşları gibi özellikler.

Farenin sol ve sağ tuşu gerçekten çok sessiz. Yandaki ileri geri tuşlarıda o kadar olmasada yinede sessiz. 15 metre çekim kuvveti var denilmiş ama araya duvar girince çekmiyor. Farenin alıcıyı gördüğü açık alanda çekimi gayet normal. Kullanma klavuzu Türkçeninde aralarında olduğu 12 dilde yazılmış ve Türkçe çok iyi kullanılmış. Ucuz ürünlerdeki tarzanca kullanım yok yani. Farenin 18 ay pil ömrünü ne şartlarda vaadettiği belirtilmemiş veya ben bulamadım. Üstündeki ışık hem dpi değişiminde değişen rakama göre farklı seviyelerde yanıyor hemde kullanım klavuzunda yazana göre pil %5 seviyesine inince belirtmek için yanıyor. Tam ölçmedim ama fareyi 5-6 dakika bırakınca otomatik uyku moduna geçiyor. Ayrıca altta açma kapatma tuşu var ve farede herhangi bir sorunda pcye zorla tanıtma ayarı bulunuyor. Nano usb alıcıyı pcye takınca pcde UGREEN Mouse diye marka olarak beliriyor. Malzeme kalitesiyse orta şeker. 900 tllik logitech kalitesi beklemeyin. İlk kullanımda gözlemlerim bunlar. Normal ev kullanıcısının işini üzmeden görecek bir fare gibi duruyor. Tabikide gönül logitech m720 ister ama o fiyat farkını vermek mesele. Son olarak farenin birde bluetoothlu modeli varmış aliexpresste gördüm ama bizde satılmıyor sanırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://youtu.be/QWdxTfCrkJo

101 yıl önce İstanbul'un dutluk olduğu zamanlar.

c.1921 - Gökyüzünden İstanbul

#istanbul #ismailhakkıbey #osmanlı
BeğenFavori PaylaşYorum yap