Amerikadan Fatih abi bildiriyor. 🙂

Amerika Ic Savaşın Esiginde | Protestolar Son Surat | Ordu Sokaklarda

Selamlar dostlar sizler icin aslinda bu hafta video yapmamistim. Ancak Amerikada gundem gercekten cok karisti. Siyahi bir vatandasin Polis tarafindan irkci b...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • SeMMiH @semmih

  Yağmalamak nedir arkadaş. Yıllardır salak millet diyorlardı bu ispatı oldu.

  • Tarık KAYA (35) @tarikkaya

   Yorum yapacaktımda banlanmamak için susuyorum. Rezalet ötesi imiş. Üslubunca haksız cinayeti eleştir protesto et. Gidipte günahsız insanların dükkanlarını, tırlarını, depolarını niye yağmalıyorsun. Her protestocunun elinde silahlar....
   Neyse...

  • Ali Pektaş @alipektas

   @tarikkaya Cevap basit: Protestocuların içinde de yoğun oranda ırkçı var da ondan. 🙂
   Sırf porno endüstrisinde bile yoğun bir ırkçılık kapışması var ve siyahiler başı çekiyor. Geçmişten gelen kinleri var, aileleri zamanında ne çekmişse misliyle bunlara vermiş gazı. Artı eğitimsizlik de var, ırkçılığa, nefrete, vandallığa kaymaları çok da zor olmuyor tüm bu etmenlerin sonunda. Devletleri Orta Doğu'ya salça olacağına azıcık kendi toplumuna vakit ayırsaymış keşke.

  • SeMMiH @semmih

   Bu konuda hep Oktay hocanın sözleri aklıma gelir.

  • reducto @protego

   Sizin beklediğiniz sivil itaatsizlik, Amerika'da olan ise bir isyanın ilk fitilinin ateşlenmesi. Bunun salak millet olmakla ilgisi yok. Tarih boyunca her zaman böyle olmuştur. Gelişmiş/gelişmemiş ülke ayrımı da yoktur. Halk, karşılaştıkları olumsuzluklara sivil itaatsizlikle karşılık verir. Ancak eğer yeterince sivil itaatsizlik uygulanmasına rağmen karşılık görmezse, sonuç isyan olur. İsyanda ise yağma da olur, yakma da. Hangi ülkeye bakarsanız bakın aynısını görürsünüz. Amerika ise çok büyük bir ülke olması sebebiyle (nüfus ve alan olarak) halkın isteklerine ve sivil itaatsizliğe hızlıca yanıt verebilen bir ülke değil. Halkın istekleri yerel yönetimlerde karşılık bulabilse de, eyalet yönetimlerinin değil de federal hükümetin çözebileceği çoğu sorundan hükümetin haberi olamayabiliyor, veya gerekli aksiyonlar alınmayabiliyor.

   Sivil itaatsizlikle çözülemeyen durumlar ise isyana gider. Buna 67 Detroit isyanı örnek verilebilir. Otobüste beyazlara yer verme zorunlulukları olan, devletin gösterdiği yer dışında bir yerde yaşayamayan, patır patır öldürülen siyahların insan haklarına kavuşması bu olay sayesindedir. O güne kadar yıllarca eziyet gören ve sürekli sivil itaatsizliğe başvuran siyahlar ancak bu isyanla, şehrin yakılıp yıkılmasıyla, binaların çatılarında keskin nişancılarla polise karşı nöbet tutulmasıyla haklarına kavuşabildiler. Detroit yakılıp yıkılmasaydı, belki de bugün hala siyahlar otobüste beyazlara yer vermek zorundalardı. Peki o zaman sizce bu isyan, vandallık mı yoksa gerekli bir şey mi? İsyanlar sözün bittiği yerlerdir. Hakkını aramaya çalışan insanlara yıllarca kulak tıkanmasıyla gelinen son noktadır. Üzücü olduğu kadar maalesef ki gereklidir. Aynısı eşcinsellere karşı yapılan tutuklamaların ve eziyetlerin 69 Stonewall ayaklanmasıyla son bulması için de geçerli. 92 Los Angeles isyanı ise yeterince büyümemesi sebebiyle, siyahlara karşı yapılan polis zulmünün devlet tarafından önemsenmesini engellemiştir. İsyanda 4000'den fazla bina yakıldı, 50'ye yakın kişi hayatını kaybetti. Ordunun ve polisin orantısız müdahalesiyle isyan kısa sürede bastırıldı ve çok kısa sürdüğü için(ve ülke çapında çok yayılamadığı için) amacına ulaşamadı, polislerin masum insanları öldürmeleri konusunda bir adım atılmadı. Maalesef tarih boyunca ve hala günümüzde de sivil itaatsizlik devletlerde karşılık bulamazken isyan çoğunlukla karşılık bulur. Bunu Türkiye tarihinde de görebilirsiniz, Avrupa'da da, Arap ülkelerinde de.

   @semmih @tarikkaya

#GününYeniFilmi #3HitlikFilmDir

Olanlar Oldu (2017) ‧ Komedi ‧ 1 saat 48 dakika Ata Demirerin matematiksel hesapla yaptığı bir filmdir. SIkıcı yanlarıda olsada bir fırsat verilmesi gerektiğini düşünüyorum. (Film kıtlığında iyi alternatif) İki karakteri canlandıran Ata demirerin bu filmini beğendiyseniz niye beğendiniz? Veya yorumunuz ne diye sormak istiyorum.

Filme 10 üzerinden 7 veriyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

Bakkallar açıkmı şuan? İstanbul?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Epilepsiyi araştırırken son video bu oldu. Şaka gibi yahu 🙂

Yıldız Tilbe , Bülent Ersoy Kavgasının Tamamı - İNTERNET ÖZEL (POPSTAR)...

Popstar, Osmantan Erkır'ın sunduğu STR Yapımın yapımcılığını üstlendiği yarışma programıdır Yıldız Tilbe ve Bülent Ersoy oy verme konusunda gerildi. Bülent E...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ya bu Kadir abi alem insan 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#GününAnimasyonFilmi #5HitlikFilmdir

VOL-İ (2008) ‧ Animasyon/Aile ‧ 1 saat 43 dakika Gezegen tamamen çöplük olmuştur. Ve insanlar bir uzay gemisi ile uzayın bir köşesinde yaşamaktadır. Wall-e bir çöp toplama robotudur. Dünyada ki çöpleri toplayarak zamanını geçirmektedir. Bir gün bu uzay gemisinden dünyaya bir araştırma sondası gelir ve wall-e ile macera başlar.

Filme 10 üzerinden 10 veriyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dizi izlerken 20 saniya müzik çaldı. Opera açık. 4 sekme açık ve bunlardan sadece biri youtube. Diğerleri yazıların olduğu site.

Bu nasıl olabilir?

Şimdi logları kontrol ettimde olağan bir uygulama yok pcde.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

AMD Redaon Ekran kartı güncellemesi çıktı. Kontrol edin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#GününAnimasyonFilmi #4HitlikFilmdir

Astro Boy (2009) ‧ Animasyon/Aile ‧ 1 saat 34 dakika Yeğenlerimle izlediğim efsane çizgi film. Bir robot çocuk gök yüzünde ki şehirden bozuldu diye atılır. Yer yüzünde de bir çok robot onu insan zanneder. Ve olaylar başlar. Söylemeden edemiyeceğim kötü robot tamircisine süikast düzenleyen çok gizli yer altı örgütünün intikamına bayılacaksınız. Yahu çok şekerler ya 🙂 🙂

Filme 10 üzerinden 8,5 veriyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap