Arch Linux candır be.
En hızlı açılış hızını Arch'ta aldım 🙂
Aslında GRUB yerine başka bootloader kullansam 1, 2 saniye fark ettirir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arch Linux üzerinde yeni bir masaüstü ortamı deniyorum 🙂
Çinliler güzel iş çıkarıyorlar ya.
#archlinux #linux

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 24
 • Ali Yatarkalkmaz @aliytrklkmz

  Deepin'in arayüzü gerçekten güzel ama belli bir süreden sonra (ki kısa bir süreden sonra) çabuk sıkıyor. İnsan biraz daha bir şeyler bekliyor.

 • Mustafa Sakallı @swish41

  Deepin 20 gelseydi bir,orada masaüstünü biraz daha güzelleştirmişler daha işlevsel olmuş. Normalde mart gibi gelecekti, koronadan dolayı sarktı. Bir de aksi gibi geliştirici ekibi Wuhan'daydı 😀

 • Temp 🔚 @temp

  Görüntü baya güzelmiş ama benim pc de hdd var.
  Bana en hızlı açılan, en hızlı kapanan, en hızlı tepki veren linux dağıtımı önerir misin?
  Linux Mint düşünüyorum ama daha iyisi varsa önerirsen sevinirim. @strattera

  • Temp 🔚 @temp

   @strattera i7 3630QM 8 çekirdek (4'ü sanal) - 16 gb ram ddr3 - Intel HD Graphics 4000

  • Temp 🔚 @temp

   @strattera Tahminen çoğu linux dağıtımının temel gereksinimlerinin üzerinde bir sistemim var ama tek sorun hdd olması tabi.
   O yüzden Windows 10'da anlık donmalar v.s. yaşıyorum. Bunları yaşamayacağım hızlı, hafif aynı zamanda da Windows deneyimine yakın bir şeyler arıyorum. Webde dolanayım, marketten bir kaç uygulama da indirebileyim. Linux'e yabancı olan biri olarak da kolayca kullanabileyim. Kod falan girmek zorunda kalmayayım diyorum.
   Bu bağlamda en hızlısı ve en uygunu manjaro gnome midir? Öyle ise neden manjaro?
   Bir de neden Linux Mint değil de manjaro?

  • gustavo @strattera

   Ubuntu'ya hiç bulaşma. Hiç kullanıcı dostu degil..
   Bir sürü Canonical servisi var arka planda.
   Sürekli çökme uyarısı veriyor.
   En hızlı sistem açılma süresini Arc tabanlı dağıtımlarda aldım..
   Manjaro son kullanıcıya uygun Arc tabanlı bir dağıtımdır.
   Bak video cektim gife çekirdim. Power tusuna bastıktan sonra kaç saniye sonra oturum geliyor bak.

  • Robin @robin

   @temp Durumu şöyle açıklayayım yaklaşık 2009 dan beri bir sürü linux dağıtımınlarını deneyip ana makine olarak kullanıyorum. Aralarında en çok beğendiğim ve kullandığım Arch Linux ve OpenSuse Tumbleweed. Nedenlerine gelirsek

   1- Rolling Release.
   Eğer bir dağıtım rolling release ise sadece sistemi bir sefer kurman ve belirli aralıklarla sadece paketleri güncellemen yeterli. Ubuntu, Mint, Debian, Fedora vs bunlar rolling değil bunlarda hep 6 ay 12 ay vs belirli periyotlarla yeni sürüm çıkar devamlı sistemi upgrade yapman gerekir Windows 7 den Windows 8 e geçmek gibi yada Windows 10 daki büyük sürüm güncellemesi gibi. Sistemi etkileyecek sürüm geçişleri olur ama Arch, Opensuse Tumbleweed gibi rolling release olan dağıtımlarda böyle sürüm geçişi olmaz sadece paketler güncellenir.

   2- Paket Deposu Bağımlılığı
   Arch un en büyük avantajı Aur diye topluluk deposu olması. Opensuse de 2 depo türü oluyor ana dağıtımın depoları ve bu kapalı kaynak uygulamalar için pakman isminde topluluk deposu ve nvidia için özel depo onun dışında depo kullanmana gerek yok. Mesela bir uygulama kullanman gerekiyor ubuntunun deposunda olmayabiliyor hop o uygulamanın depo bağlantısını sistemine eklemen gerekiyor 1 2 uygulama da problem değil ancak bir sürü bu şekilde dışarıya bağlı olmak bazen sıkıntı olabiliyor bağlandığın depo kapanabilir hata verebilir vs. Arch içerisinde Arch ın kendi depolarında asıl programlar olur Aur da ise tüm bu bulamadığın 3. parti toplululuğun geliştirdiği uygulamalar olur her seferinde tek tek programın deposunu bulayım onu ekleyeyimle uğraşmazsın.

   3- Paket Türü
   Genelde çoğu linux programının tar.xz halinde dağıtılan sürümü bulunur ola ki aurdaki yada ana depodaki halini bulamadın yada orada eski halini buldun direkt sitesinden kurmak istedin %80 tar.xz paketli halini bulup kurabilirsin. OpenSuse de rpm bulman gerekiyor Ubuntu da deb dosyasıydı.

   4- Paket Yöneticisi
   Arch ve Opensuse deki paket yöneticileri hem daha zeki hemde daha kullanışlı geliyor Bu kişisel düşüncem. Çok hızlı ve gayet düzgün çalışıyorlar
   zypper dup = Pacman -Syyu = apt-get update diye düşünebilirsin.

   5- Hafiflik
   Bu konuda tartışmasız Arch diyebilirim. OpenSuse nin kurulumdaki Kde seçeneğini seçip kurarsak 2800 civarı paket kurarken Arch ise 800 paket civarı kurmanız yeterli olabiliyor. Ubuntuya göre farkları ise sistemi kurma aşamasında hangi paketlerin olacağını tek tek seçebiliyorsunuz Ubuntu da böyle detaylı bir seçenek sunmaz herkese aynı sistemi kurar geçer

   6- Kurulum Kolaylığı

   Bu konuda ise aralarında en zoru uğraştırıcısı Arch ama bir o kadar da öğretici olanı da arch oluyor. Normal arch kurarsanız sadece siyah terminal ile başlıyor orada herşeyi bitirip sistemi hazırlıyorsunuz siz orada ne seçerseniz sistemde o oluyor ekstra bir şey gelmiyor. OpenSuse bunun grafiksel hali diyebilirim hangi program olacak sistem de neler olacak bunu grafiksel ayarlıyabiliyorsunuz.

   7- Denetim Masası : OpenSuse YAST
   https://www.youtube.com/watch?v=UTgi0gDlNlA
   Bu başlı başına OpenSuse nin en büyük avantajı diyebilirim. Windowstaki denetim masasına düşünün onun linux tarafındaki karşılığı diyebilirim Hemde bu terminalden bile çalışabiliyor adamlar arayüzü terminale gömmüşler. Her şeyi bu arayüz üzerinden halledebiliyorsunuz

   8- OpenSuse QA

   https://openqa.opensuse.org/
   Opensuse de her releasei takip edebileceğiniz sürüm kontrol mekanizması bulunuyor. Rolling release olmasına rağmen güncellemeler 1 2 paket olarak değil de biraz daha toplu olarak 20200407 gibi 07.04.2020 güncellemesi olarak gelir. Bu sitede de bu güncelleme içerisinde yapılan testleri hangi paket ne durumda geçmiş onları görebilirsiniz.

   9- Kararlılık vs Bleeding Edge

   Şimdi kararlılık konusunda opensuse ama güncel paket konusunda arch diyebilirim. Şöyle açıklamak gerekirse bir sistem kurduğunuzda en stabil kalabilen opensuse oluyor nedeni ise örneğin linux kernel 5.6 sürümü çıktı diyelim ilk olarak arch a gelir orada güncelleme çıkar aradan 1 hafta sonra opensuse de çıkar aradan 1 ay sonra ubuntu da çıkar gibi düşünebilirsin. Yani en güncel sürümler arch ta olur ama hataya ve çökmeye de en müsait olan archtır ama opensuse ve ubuntu da bu paketler biraz daha test edilmiş daha stabil olarak yayınlanır.

   10- Kullanım kolaylığı

   Eğer sistemi iyice öğrenmek 2 satırlık işi sayfalarca yaparım problem değil derseniz tabi ki de arch ama yok grafiksel arayüz severim çok koda gerek yok derseniz Opensuse. Web sitesini çalıştırmak için lamp denilen php apache mysql veritabanı vs kurmam opensuse de max 10 satırcık komut gerekiyorken archta 1-2 sayfalık doküman hazırlamıştım.

   Sonuç olarak önerebileceğim dağıtımlar. OpenSuse tumbleweed ve EndeavourOS. Neden manjaro değil dersen Manjaro Arch ın ana deposunu kullanmaz kendi kopya bir deposu üzerinden paketleri dağıtır bu nedenle arch ile aralarında paket ve sürüm olarak çok fark olabilir daha da az stabil diyebilirim her ne kadar paketleri iyice test edip geç gönderseler de.
   Neden EndeavourOS dersen de normal arch ın depolarına ek olarak ufak kendi deposu ve programcıklarını ekliyorlar onun dışında saf arch ı birebir manjarodaki kurulum programı ile kuruyorsunuz manjaro da EndeavourOS da kurulum programı olarak aynısını kullanıyor ama EndeavourOS daha temiz daha az bloatware diyebilirim. Ufak bir kaç komut ile temizleyip saf arch haline getirebiliyorsunuz :

   cp /etc/pacman.d/mirrorlist /etc/pacman.d/mirrorlistcopy
   cp /etc/pacman.conf /etc/pacman_copy.conf
   rm /etc/pacman.d/mirrorlist
   touch /etc/pacman.d/mirrorlist
   echo 'Server = https://mirrors.kernel.org/archlinux/$repo/os/$arch' > /etc/pacman.d/mirrorlist
   sed -i 's/\[endeavouros]/#[endeavouros]/g' /etc/pacman.conf
   sed -i 's/Include = \/etc\/pacman.d\/endeavouros-mirrorlist/#Include = \/etc\/pacman.d\/endeavouros-mirrorlist/g' /etc/pacman.conf
   sed -i 's/SigLevel = PackageRequired/#SigLevel = PackageRequired/g' /etc/pacman.conf

   pacman -Syy

   pacman -Rddnus $(pacman -Qq | grep endeavouros)
   pacman -Rdds welcome eos-update-notifier

   Bunları yapmanız yeterli kendi hazırladığım ufak komutcuklar 🙂

 • 3dfx @3dfx

  keske arch kurmakla ugrasacak vaktim olsa, hep biseyler bozuluyor kurarken 😀 manjaroya devam 🙂

  • gustavo @strattera

   Arch ile Linux un çalışma mantıgını az çok ögreniyorsun.
   Ben seviyorum ya, gereksiz hiç bir servis yok İşletim sisteminin içinde. Kendin kuruyorsun.
   Ubuntu kuruyorsun, arka planda bir sürü Canonical servisi çalışıyor..

Oyun olarak en fazla CS GO oynanabilir. Gündelik işler için yeterlimi sizce ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaş pc alacak bana soruyor. Utanmadan şu bilgisayara 1.000 lira istemişler..

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11
 • Orcun @orcun

  Çocuk mu ilanı veren ? yada yaşı baya ilerlemiş birisi mi ? anca açıklaması bu olabilir.

  • Shinsekuruza @shinsekuruza

   Geçtiğimiz yıllarda x5260 işlemci vardı bende. Sonra satmaya karar verdim. Çin'den makul bir fiyata almıştım ₺25-30 gibi bir şeydi. Bir baktım TR piyasası uçuk, 100 diyen var 150 diyen var. 4 çekirdeklisi 80 liraydı Çinde. Ben de yarı yarıya olsun madem bu da 2 dedim. 😀 Öyle dursa çekmecede durur yani ama ne gerek var birisinin işini görsün. Tabi ölücüler üşüştü hemen "15 olur mu 20 olur mu". Ekmek yemez su içmez bana zararı yok dursun evde, bir kuruş aşağıya inmedim uzun bir süre satışta kaldı. Günün birinde birisiyle anlaştık. Ama bir görsen varya; ben yaşlıyım oraya gelip alamam, ben takmayı bilmiyorum, sen buraya kadar getir evimde montajını yap parası neyse veririm yol masrafını karşılarım ... Nedir bu ya? Bildiğin turuncu sitenin kaşarı çıktı. 😀 Dayı kusura bakma da gelip alıyorsan al adresim belli üç kuruşluk şey için bir de sana özel hizmet yapamam, milyon tane bilgisayarcı var oturduğun yerde iki dakika birine uğra sıkıştır cebine 15 20 lira neyse takarlar dedim. Bana vereceğine git ona ver? 😀 Neyse bu durdu durdu birkaç gün sonra yine yazdı tamam gelip alıyorum diye. Buluştuk orta yaşta birisi 50 vardır belki veya 40 bilemiyorum. Minibüsle gelmiş yanında 100'lük banknot bunu bozalım dedi. Sahte midir nedir ya sabır... Kontrol ettim yamuk yok gibi bozduk tekelden. Sordu işte nasıldır iyi midir bu işlemci. Ben de saydım grafik tasarımı da yaptım oyun da oynadım render da aldım ama öyle her şeyi de yapamazsın bilgili kullanman lazım. Bir de çalıştırabilmek için BIOS'a microcode eklemen lazım. Tamam bak ben sana gerekli bağlantıları atarım, sen oradan halledersin. Hayır madem anlamadığım işler ne diye bulaşıyorsun ki? Anlamaz olur mu ama itlik işte 3 kuruşun 5 kuruşun hesabını yapıyor kendince puş*. Bindi minibüse alıp geri gitti. Tabi o yol masrafı içine oturduya bir güzel, bu sefer yine bir hizmet bekliyor kendine. Mesaj attı yapamıyorum yardım et. Hiiiç takmadım. 2 saat sonra ilanları kontrol ettim, 180 lira. 😀 Profesyonel kullanıma uygundur, her oyunu yüksek performansta açar... İki çizim 3B lafını duyduya tabi. Ulan öyle mi anlattık sana. Diğer ilanlara baktım aynı yukarıdaki gibi çöp kasaları parçaları monitörü vs toplayıp garibana itelemeye çalışıyor. Bu adam evinde yan iş olarak bunlarla uğraşıyormuş. Yani bunun da yaşlı olma ihmali var. 😀 Emekliler falan sarıyor bazen böyle işlere. Ama yaptıklarının kimseye hayrı yok kendileri gibi ürettikleri şeyler de fosil. Bir şey yaptım zannediyorlar. Herhalde bu adam GT1030 falan görseydi ona Mercedes gibi öyle muamele ederdi kafalar o kadar geride.

 • Erdem Özkır @erdemozkir

  bence klasik bir çakal, kime yedirirsem diye bakınıyor

Mi 9T 48MP Geniş Açı test
Önümde bina olmasa manzarayı komple alırdımda 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 17

Korona sebebiyle yatırım yaptılar heralde Bu hızları görmeyi özlemişim 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Her yazılan mesaja sinirlenip kavga edip tartışmak yerine blockluyorum. Benim gibi rahat olun 😀
En güzel cevap umursamamak 😀
Bazı ukala arkadaşlar laf soktuklarıni saniyorlar.
30 yaşında adamım çocuk gibi kimse ile sanaldan atismam.
Adam gidip beni etiketleyip konu açıyor blockladı diye ağlıyor 😀
Evet blockladım, umrumda degil kusura bakma.
Seninle tartışmak zorundamıyım ben.. Konu açıyorlar bide komik ya 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap