Beta versiyon olmayan en güncel BIOS’u indirip kurmuştum sistemi toplamadan önce. Yüklediğim sürüm ve sitesindeki sürüm numarası birbirini tutuyor mu tam olarak anlayamadım. AMS180 ve v18 aynı şey mi acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#ikinciel MSI B550M A-PRO anakart. Hazır sistemde geldi, kullanmayacağım için söktüm. Sıfır en ucuz 770 lira. Benim fiyatım 500. Kutusu belgeleri duruyor.

Cooler Master Elite V4 600 Watt güç kaynağı. Aynı şekilde, kullanılmadı hiç. Sıfır en ucuz 490. Fiyatım 350 lira. Kasadan söküldüğü için kutusu falan yok.

Düzenleme: Satıldılar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir defa daha paylaştım. Kusura bakmayın. Kafam karıştığı ve PSU’yu gönderip yenisini al montajını yap sürecinde biraz fazla değişken olduğu için emin olmak istiyorum.

Bugün yeni toplayacağım sistemin anakartı gelmişken BIOS güncelleyeyim dedim şimdiden. Model B550M Mortar. Kutu üzerinde Ryzen 5000 Ready ifadesi yazanlar 5600X ile uyumlu BIOS’a sahipmiş, benimkinde yazmıyordu. Anakartta BIOS flashback var. Her şey yolunda gitti. Yalnız PSU’dan ince bir ses geliyordu. Corsair RM650X. Coil whine gibi. Emin de olamadım. Kasanın sesi içerisinde muhtemelen tamamen kaybolacak kadar az bir ses. Sadece 24 pin anakart ve cpu güç bağlantılarını yapmıştım, yeterliydi BIOS update için. Yani yük altında falan değildi. Yarın öbür gün 400 wattlara kadar güç çektiğinde bu ses artar mı acaba? Bir de PSU komple sessiz mi olmalı? Daha önce hiç sadece PSU ve anakart sesiyle muhattap olmadığım için soruyorum. Üç dört güne kasayı toplarım. Yapmamı tavsiye ettiğiniz bir test var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Aida64 stress testi ile sistemi zorlayabilirsin. Prime 95, occt gibi testlerde sistemi aşırı derecede zorluyor. Bilgisayardan gelen sesi yaklaştığında duyuyorsan normal..

  • Private Joker @stanleykubrick

   İşte daha ortada bir bilgisayar yok. Sadece anakart ve psu ile çalıştırdım BIOS güncellemesi yapmak için. Masa üzerinde anakarta bağlıydı. Bi yerden ses geldiği belli olacak kadar yüksekti. Onun için dedim kasa toplanınca kaybolacak kadar düşük bir ses diye. Endişem ilerde artıp artmayacağı, sistemi topladıktan sonra tekrar dağıtmak istemiyorum. Ayrıca kolay kolay iade alacaklarından emin de değilim. Bu ürün araştırdığım kadarıyla yüksek klasmanda, gözümü kapatıp 650W bi PSU seçip taksam muhtemelen sorun olmayacak, böyle araştırıp alıp bir de sorun yaşayınca yılların PC’cisi olarak konsola geçesim geliyor 🙂

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @stanleykubrick Eskiden bilgisayar elektrik çarpardı. Bu kadar sıkıntı etmezdik. 🙂 Teknoloji geliştikçe, sese duyarlı hale gelir olduk. Güç kaynağı, sıvı soğutma, mekanik disk vb. parçalarda, yakından dinlendiğinde biraz ses gelir. Rm1000x kullanıyorum, yakından dinlediğimde biraz ses geliyor. Sistemin genel gürültüsü içinde, o sesi duymam imkansız. Biraz sesin gelmesi normal, sistemi kurduğunda o sesi hiç duymayacaksın.

Not alayım diyorum. Yazı yazarken laptopun touchpadine elim değiyor, yazdıklarım siliniyor, yeri değişiyor. İki gündür çözüm arıyorum. Fiziksel olarak laptopu açıp o aptal kabloyu sökmedikçe düzelmeyecek sanırım. Aygıt yöneticisinden kaldırmayı denedim, devre dışı bıraktım. Yok olmuyor.

Düzenleme: Benzer sorunu yaşayan MSI laptop kullanan arkadaşlar, bir sebepten FN+F3 çalışmıyorsa önce BIOS’tan FN-Windows tuşu yerine geçsin seçeneğini disable edin. Tekrar deneyin. Olmazsa sağ altta Synaptics ikonu varsa ona sağ tıklayıp ayarları kurcalayın, aşağıda arkadaşların yazdığı ayar orda var. O ikon yoksa https://storage-asset.msi.com/global/picture/faq/[email protected]@kb_03177_en.pdf buradaki yönergeleri takip edin. İkon restarttan sonra beliriypr. Ben böyle çözebildim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kapatın siteyi siz de kurtulun biz de ya. Zaten bir avuç insan kullanıyor. Gören de dünyada saldırıya uğrayan tek site TS zannedecek. Ne dermansız dertmiş?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Millenicom kodu olan varsa alabilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ayın 19’unda Türk Telekom evde internet taahhüdüm sona eriyor. Merak ettiğim iki şey var:

1) Şu an başka bir firmaya geçiş yaparsam cayma bedeli çıkar mı? TT müşteri hizmetleri 200 lira çıkar, son güne yaklaştıkça azalır dedi. Doğruluğu var mı? Yasal olarak son ay cayma bedeli çıkaramazlar diye hatırlıyorum.
2) Millenicom ve Netspeed gibi taahhüt istemeyen servis sağlayıcılara bakıyordum. Üç ay önce 35-50 vs hız vaat ediyorlardı. Şu an ikisi de maksimum 16 alabilirsin diyor. Bu değişimin sebebi nedir? Halihazırda 50/8 internetim var, 130 lira ödüyorum. Pahalı geliyor. Bana 35 de yeter. Hatta 24 de yeter ama 16 almaktansa çok para ödemeye devam ederim. Çağ dışı bir hız artık.
#TürkTelekom
#Netspeed
#millenicom

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

İki aşı dozu arasında Covid geçirenlerin hastalığa geliştirdikleri bağışıklık veya aşının etkinlik düzeyi ile ilgili bir makale var mı acaba? Maalesef ailemle birlikte bu senaryonun içerisindeyiz. Ben ilk dozu olalı dokuz gün oldu, annem olalı yirminin üzerinde, babam daha da fazla. Hiçbirimiz ikinci dozu olamayacağız sanıyorum. En çok annem için endişeleniyorum çünkü ritim bozukluğu, romatizma, damar hastalıkları, bağışıklık baskılanması vs ne ararsan var. Şu an karantinanın 4. günündeyiz hepimiz, hafif atlatmaktayız umarım böyle devam eder. Normalde doğal bağışıklık + aşı çok yüksek koruma sağlıyor diye okumuştum fakat orda kasıt önce hastalık geçmişi sonrasında aşı diye biliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uzun uzun yorum yazıyorsun, tak adam postu kaldırmış. Yorum limboda. Heves kalmıyor yazmaya. Kaldıracağın postu niye paylaşıyorsun ki? Anlamak için soruyorum. Bugüne kadar kendiniz post sildiniz mi? Neden?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10