HiLevel Klavyeli Tablet Kılıfı

Merhaba arkadaşlar,bugün sizlere A101e gelen,ucuz ve kaliteli bir kılıfı inceleyeceğiz (darbelerden koruyor işte,kalitelı kılıf dediğime bakmayın.)

Açıkcası teknoloji mağazalarındaki fahiş fiyatlı kılıflardan daha kaliteli bir kılıf.Ayrıca,üzerinde usb klavye mevcut.OTG kablosu kutudan çıkmakta ve bu kabloyla bağlayabiliyorsunuz.

Klavyenin ergonomisi konusunda tuşların yerleşimi absürd.Zaten çok kullanmayacağınız için,kullanacaksanız da alışacağınız için pek önemli değil.Ben şimdiden alıştım yerine.

Onun dışında tuşlar sessiz.Bu aslında baya iyi bir özellik.

İşinize yaramayacak olsa da OTG kablosunun yanında bir de rezistif ekran kalemi çıkıyor.Koyun dursun kenarda 😛

Bir tek anlam veremediğim şey,ben bunh android cihaza bağlayacağım neden bunda windows tuşu,F tuşları var 🙂 Belki de eski win7 cihazlar için tasarlanmış.Her neyse.

Dediğim gibi,açıkcası kaliteli malzemesi var.Tek sorun arka ayakta karton var sanırım,onu açarken katlamamaya özen gösterin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Exper T7Q Tam İnceleme

Merhaba arkadaşlar,dün ön incelemesini yaptığım,zar zor bulduğum,BIM'e gelen Exper T7Q tabletin incelemesi ile karşınızdayım.

Cihazın incelemesine geçmeden önce,teknik özelliklerine biraz göz atmak istiyorum;

Cihazımızda Quad Core Allwinner A31 işlemci bulunuyor.Çekirdek frekansı ise 1.2GHZ.
Allwinner işlemciler genelde fiyat performans pazarına oynayan,çin işlemcileridir.A31 işlemcisi ise Cortex-A7 mimarisinde,40 nm teknolojisi kullanan ve 120 MHZ-1,2 GHZ frekans aralığında çalışan bir işlemci.GPU olarak 8 çekirdekli PowerVR SGX544MP kullanılıyor.

Bu tablete,1 GB DDR3L RAM ve 8 GB dahili depolama eşlik ediyor.

SD Kart yuvası her ne kadar 32 GB'a kadar yazsa da,genelde 64 GB'lik SD Kartlar da cihazınızda çalışıyor.

Kablosuzun sanırım Dual-Band desteği yok,yani döküman bulamadım bununla ilgili.Kablosuz Ağ Bağlantısı 802.11 b/g/n 'yi destekliyor.

3000 mAh LiFE batarya var (anladığım kadarıyla RC uçaklarda vs. de kullanılan bir batarya,şu videoda söz ediliyor,izleyebilirsiniz : http://www.youtube.com/watch?v=Yb3wyAdeht8)

Video görüşmelerinden başka bir halta yaramayacak iki adet kamerası var.

Sensör olarak ise ısı ve hareket sensörü var cihazda.

Ekran olarak,7'' 'lik 1024x600 çözünürlüğünde IPS ekran yer almakta.IPS'in kalitesi iyi diyebilirim,bazı çinli cihazlarda en rezil IPS ekran kullanılıp da alıcıyı hüsrana uğratabiliyorlar ama bunda öyle bir durum yok.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Evet,kasasının bize vaad ettiklerini ve bazı çıkışlara göz atalım.

Kasanın arkası metal,bu da ısınma olayını çözüyor.Üst tarafta WiFi için plastik bir kısım bırakılmış.Onun hemen solunda ise kamera yer alıyor.

Arka kısmın sağ alt köşesine stereo hopörlör yerleştirilmiş.Tam orta kısımda ise exper logosu yer alıyor.

Ön kısımda ise tamamen ekran ve çerçeve yer alıyor,buton vs.konumlandırılmamış.Bazılarında kapasitif buton gömüyorlar,insan delleniyor.

Kasanın sol tarafındaki çerçevede,aşağı kısıma doğru micro SD girişi bulunuyor.Sağ taraftaki çerçevede buton yada başka hiçbir şey yok.Sağ taraf gibi alt çerçeve kısım da tamamen boş.

Üst çerçeve kısmında ise soldan sağa doğru sırasıyla açma-kapatma butonu,micro usb girişi,mikrofon,micro hdmi girişi ve son olarak da home butonu bulunuyor.Cihaz üzerinde ses butonu bulunmuyor,recovery'e girmek için bu home butonu kullanılıyor.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cihazın içinde ön yüklü olarak çeşitli uygulamalar geliyor.Bunlar;

4K Video Player -> Tabletin video player'ı.4K'ya kadar video oynatabiliyorsunuz.Silinemiyor.
Adobe Reader -> PDF programı.Silinebiliyor.
Chrome -> Kurulu geliyor ancak silinebiliyor.
Google Çeviri -> Bildiğimiz çeviri uygulaması.Silinemiyor.
Drive -> Cloud depolama bildiğiniz üzere.Silinemiyor.
File Manager -> Silinemiyor,her çinli tablette gördüğümüz standart file manager.İşlevsiz.
Facebook -> Eski sürümü.Silinebiliyor (Google Play'den güncellenmiyor bile,apk olarak yüklenmiş herhalde)
Flash Player -> Pek ihtiyaç olmasa da gelmekte.Silinebiliyor.
KingSoft Office -> Başarılı office programı.İsterseniz silebilirsiniz.
Twitter -> Eski bir sürüm,silinebiliyor. (Google Play'den güncellenmiyor)
Youtube -> İlk android sürümü 🙂 Silip google play'den yeniden kurunuz.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tablet,Kitkat ile geliyor.Kitkat'ın her ne kadar ilk başta giydirme olduğunu düşünsem de,gerçekten kitkat ile gelmekte.Bu en büyük artısı belki de,200-300 lira kulvarında yarışan çin tabletler arasında.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kaliteli hissiyatı yaratıyor cihaz.Gerek arka kapağın metal olması ve ısıyı en aza indirgemesi,gerekse önden bastığınızda plastikte oynama olmaması.

Bunun dışında Exper birkaç güzellik yapmış cihazın kutu içeriğinde.Ekran filmi üzerinde yapışık geliyor,yapıştırmaya çalışırken kabarcık kalması ve bunun sonucunda delirmenize yol açmıyor,micro HDMI to HDMI dönüştürücü kutuda geliyor,ucuz olsa bile aramak zorunda kalmıyorsunuz.

Kulaklık ve OTG kablosu yollamıyor ama,OTG kablosu ihtiyacı olsa da,kulaklık pek lazım olmuyor.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Şarj süresi hakkında,cihazın 3000 mAh bataryasına çeşitli testler yaptım.

Bataryası %100den %1'ye tam 4 saat video izlediğimde erişti.
Bataryası %100den %1'ye tam 3 saat oyun oynadığımda erişti
Bataryası %100den %1'ye tam 1,5 günde stand-by da erişti.

Bataryanın değerleri tam olarak yerine oturmadı daha.Birkaç kere tam dolum yapıp deşarj yaptıktan sonra daha iyi değerler verecektir cihaz.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Benchmark testlerine pek itibar etmesem de,sonuçları aşağıda bulabilirsiniz.

Cihazda Modern Combat 4 gibi ağır yüklü oyunlar sıkıntısız çalışmakta.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bu arada unutmadan,adamlar cihaza bir tane örnek video koymuştu,çiçek böcek beklerken exper iyidir videosu çıktı.Bi de elektro exper iyidir müziği koymuşlar.Neyse ki silinebiliyor. 😀
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Genel olarak,cihaz alınabilir bence.200 TL'ye en iyi F/P ilan ediyorum.Hayırlı uğurlu olsun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Exper T7Q Ön İnceleme

BIM'e gelen tableti sonunda yeraltı BIM'i diyebileceğim,Üsküdar'da kapanan Maxi'nin karşısında buldum. 😀 Aldım.Bakayım exper nasıl birşey yapmış dedim

Kutuyu açtım,kutudan standart adaptor,usb derken Micro HDMI to HDMI dönüştürücü çıktı.Bu sefer de OTG yoktu ama.OTG bulunuyor da o dönüştürücü baya iyi olmuş.

Kameradan zaten bir halt beklemiyordum.Standart skype kameraları işte.

Kasa benim hoşuma gitti.Düşse kırılır belki ama,arka kasanın metal olması ve üst kısımda standart plastik bırakılması elinize aldığınızda baya sağlam havası katıyor.

Tableti açıp az buçuk gurcaladım.Antutu bile kuramadım öyle diyeyim.Gerçek kitkat mı yoksa itemele mi diye baktım.Build.prop hilesi filan yok,gerçek kitkat koymuşlar.

Ekran,1024*600.Açıkçası pixel sayma durumu yaşamıyorum ekranda,ipad2 deneyimi yaşayan biri olarak 😀

Pili 3000mAh yazıyor her yerde.

Ekran IPS panel,bu konuda da hile bulamadım.

Wifi'ının güçlü olduğunu söyleyebilirim,s3 mini telefonunun çekmediği odada 2 bar çekiyor.

İşlemcinin A31S olduğunu biliyorum.RK3188'den daha güçlü bir işlemci kendisi.Ben gurcalarken takılma göremedim.Çekirdek frekansı 1,2 ghz.OC olarak 1,4e çıkıyormuş.

Cihaz rootlu geldi bu arada,gizlenmiş ayarlar menüsü altına.Superuser uygulaması görünmüyor ama root uygulamaları rootlu olduğunu söyledi

Başka bir OTG kablo ile mouse bağladım sorunsuz çalıştı,flash bellek de aynı şekildeydi.

İçinde hemen 4k oynatıyorum vurgusu için 4k player konmuş,uygulama.Dedim açayım sample var mı.Açmaz olaydım.Mesut Reyizin exper iyidir muhabbeti çıktı karşıma.Bi tane de müzik atmışlar exper iyidir diye. 😀 Tamam anladık,exper zoktandır diyesim geldi 🙂

Ama,199 TL'ye QC işlemcili,IPS ekranlı ve böyle kaliteli kasalı cihaz bulamazsınız.Söyleyeyim.

Tam incelemesinde görüşmek üzere 😛

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bluelight Masaüstü Radyo/Mp3 Çalar (29 Ağustos Aktüel Ürünü)

Merhaba arkadaşlar.

Bugün sizlere BİM'e gelen Bluelight Radyo ve MP3 Çalar'ın (şu 35 lira olan cihaz,29 ağustosta geldi) incelemesini ve kutu açılışını yapacağız.

Öncelikle şunu belirteyim,cihaz Aliexpress üzerinden getirtilmiş ve burada kutulanmış 😀 Radyonun arkasındaki etiketten anladım ben de bunu.

Az önce aldıktan sonra eve gelirken biraz gurcaladım zımbırtıyı parkta otururken,sesi fena değil.Baya temiz ses veriyor bence böyle bir cihaza göre.Tam bir fiyat performans diyebilirim.Gerçi bi ara 10 liraya ses bombaları vardı,onlara benziyor ama onların da tasarımını sevmiyor böyle birşey arıyorsanız,alabileceğiniz en iyi cihaz.

Tasarım olarak metalik bir kırmızıya boyanmış.Metal olduğunu düşünmüyorum ama.Biraz ağır geldi fakat zaten taşınmayacak,masada duracak.Ağırlığı metal oluşundan da olabilir,emin olamadım ondan.

Cihazın bize sunduğu 2W'lık RWS speaker mevcut.Ön kısmı tamamen bu kaplıyor.Arkada ise bizim Nokia telefonlardan alışkın olduğumuz bir batarya karşılıyor bizi.Çıkarılabilir yapmışlar bu bataryayı.Evde bir tane daha vardı,dönüşümlü kullanırım patlayana kadar.(nokiadan alıştığımız batarya da,çin malı tabi batarya,orjinal değil)

Sol taraf bomboş.Oraya bi ip bağlama yeri koymuşlar da ne işe yarar pek kestiremedim.

Sağ tarafta ise USB,SD Card girişi,Mini USB(Aux özelliği buradan kullanılıyor,içinden kablosu var),on/off ve kulaklık çıkışı var(bu da kutudan çıkıyor,denemedim henüz,denemek de istemiyorum aşırı kalitesiz duruyor 😀 )

Cihaz genel itibariyle bu.Kutudan kulaklık,mini usb ve birde klavuzlar çıkıyor.Evden eve garanti varmış.Suya sabuna dokunmadan.Bence büyük avantaj 😀

Sonuçta,alınır mı alınır bu cihaz.İş görür yani.Ses bombasından kaliteli cihaz.Alan alsın 🙂

Not : Namaza gidip gelince fotoları ekleyeceğim,kutu açılış çekince onu da eklerim 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

CyanogenMod | CyanogenMod Nedir? #2

Tekrar merhabalar,bugün sizlere CyanogenMod'un ne olduğu hakkında kısa bir bilgilendirme sunacağım.

İncelemeleri bölüm bölüm #cyanogenmodözel etiketinden takip edebilirsiniz...
------------------------------------------------------------------------------------------------
CyanogenMod'un Custom Rom olduğunu çoğumuz bilmekteyiz.Ama nasıl bir ROM bu?Bu bölümde bunun üzerinde duracağız.

Aslında bu ROM bu ismi zamanla alan bir ROM.Steve Kondik'in nickini kendine edinen bir ROM.En başta bundan söz edeyim.

ROMun belki de bir ismi olmaması ancak daha sonradan isim kazanmaya başlayışı belki de toplama bir ROM oluşundan kaynaklanıyordu.''Aha bak şu üye şu modu yapmış,ekle AOSP'a,bak şu şunu yapmış göm AOSP'a'' şeklinde yapılışından yani.

Daha sonra ise bildiğiniz üzere tekelleşme ve firmalaşmaya giden bir yol izledi.An itibariyle herşeyi Cyanogen Inc. çalışanlarınca geliştirilmekte.

AOSP tabanlı bir projedir kendisi.AOSP nedir derseniz,Android'in Google tarafından yayınlanan saf halidir kendisi.

AOSP tabanlıdır,ancak saf bir ROMdur.Bloatware olarak adlandırılan gereksiz uygulama sürüsü dolu değildir.Bu yüzden,iş abartılıp Google Apps bile yoktur ROMda.Google Apps paketi olmayınca da,GMail,Google Play gibi hizmetlerden mağrum kalmaktasınız.

Aynı zamanda diğerlerine göre en büyük artısı,güncelleme sıklığı diyebilirim.Official ROM'larda günlük veya haftalık güncelleme almaktadır.Günlük gelen sürüme Nightly,haftalık gelen sürümlere ise genelde Stable denmektedir.Bunların ayrımı nedir mi?Bir sonraki bölümde ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğim...Bir sonraki bölümde görüşmek üzere,okuduğunuz için teşekkür ederim 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

CyanogenMod | Steve Kondik Kimdir #1

Garip bir şekilde incelemem duruma dönüşmüştü.Neyse ben bidaha yayınlayayım.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Merhaba arkadaşlar,cyanogenmod için bir video ansiklopedi planlıyordum ancak anakartımı hakkın rahmetine kavuşturunca yazılı inceleme yayınlamak zorunda kaldım…Üzgünüm.
Her neyse,yaklaşık 10 bölüm sürecek olan #cyanogenmodözel incelemelerine başlıyorum Steve Kondik’in kim olduğuna…Namıdiğer Cyanogen’in (okunuşu yanojen,sanırsam)

Kimdir bu Kondik?Cyanogenmod’un babası,Cyanogen Inc.’in kurucusu,ve Cyanogen nickinin sahibi.Bir ara Xda’daki başarıları nedeniyle touchwiz geliştirme ekibine geçti,daha sonra ise S3/S4 arası fark olmadığı gerekçesi ile Samsung’a güzel bir posta koyup,işleri büyüterek Cyanogen Inc’i kurdu.Bu konuya sanırsam Bölüm 4′te detaylı değineceğim.

XDA’de başlayan Cyanogenmod serüveni,bu arkadaşımızın kurduğu firma sayesinde milyon dolarlık servete dönüştü…

Cyanogenmod’u araştırırken en çok karşınıza çıkan isim olduğu için,kimdir necidir neyin nesidir tarzında bir yazı efendim.Kısa bir bilgilendirme…Bir sonraki bölümümüzde görüşmek üzere,hoşçakalın…

BeğenFavori PaylaşYorum yap