Herkese selamlar,

MacBook Air m1 ile 1 yılı geride bıraktım. 60 devir ve %90 pil sağlığına geldik. Yoğun kullanıyorum ve genellikle ofiste prizde takılı.

Sizlerde durum nasıl?

Bir de sağ ön ayakta çok belirgin olamayan bir havada kalma hissi var. Bastırdıkça terazi yapıyor çok az hissedilecek düzeyde.

#macbookair #apple #applem1

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10

İkinci telefon için cihaz bakarken yenilenmiş cihazlar gözüme çarptı. iPhone 6S veya 7 almak istiyorum ama nasıldır bu telefonlar kullanan eden şahitlik eden vardı mıdır 🙂 ? Bir de 6S 32 GB 1.700 civarı 7 ise 2.300 civarı .. Aradaki farka değer mi ?

#apple #iPhone #telefon #ikinciel

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Bugün E-Devletten mail geldi (Kurumsal Mail)'den "Güvenlik uyarısı: 10'dan fazla giriş denemesi yapılmış hesap askıya alınmış". Bu neden olmuş olabilir diye düşünüce TC listelerinden random deniyor olabilecekleri geldi aklıma. Başına gelen var mı bu aralar ?

Edit: Şimdi giriş denemelerine baktım. Farklı iplerden 5 saniye aralıklarla denemeler yapılmış. Polonya, Avusturya vb. ülkeler üzerinden gözüküyor. Muhtemelen veri ihlali ile açığa çıkan numaraları deniyorlar.

Edit 2: Güvenlik ayarlarından giriş denemelerinin devam ettiğini gördüm. IP kısıtlaması koydum. IP değişmesi durumunda e-devlet çağrı merkez - 160 üzerinden kaldıratabiliyoruz.

#edevlet #konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

MacBook Air aksesuar alımları için burada çok fikir alışverişi yaptık. Şimdi aldığım ürünler hakkındaki düşüncemi paylaşmak istedim. Belki faydası dokunur. Mouse konusunda arayışlarım sürüyor. Bluetooth olması kaydıyla önerilere açığım.

#apple #MacBook #aksesuar

*Çanta: Thule Gauntlet 4.0 13" MacBookPro Ultrabook Çanta (390 TL)

Ürün gerçektende kaliteli ve koruyucu özellikleri üst düzey. Özellikle bir önceki bilgisayarım köşeden aldığı darbesiyle dağıldıktan sonra çok önemsediğim koruyucu çanta ihtiyacına nokta atış bir çözüm. Ayrıca adamlar küçük çantayı nasıl kullanışlı hale getiririz konusunda örnek bir iş çıkarmış. Şu aralar 500- 600 TL bandında ama zaman zaman 300 seviyelerine iniyor. Tavsiye ederim.

https://www.thule.com/en-gb/laptop-bags-sleeves/laptop-bags-and-sleeves/thule-gauntlet-macbook-pro-attache-13-_-3203975

* USB Çoklayıcı / HUB: Belkin USB-C Multimedia Adapter AVC005BTBK (290 TL)

Type-C Usb girişlerinin sadece 2 adet olması ve multimedya girişlerine ihtiyaç duymam dolayısıyla bu ürünü tercih ettim. Süreki sunum yaptığım ve projeksiyona bağlamam gerektiği için HDMI-VGA çıkışları oldukça önemliydi. Belkin'in Apple'ın partneri olması da bir tercih sebebiydi. Memnunum. HDMI VGA USB 3.0 ve Ethernet Girişi bulunuyor.

https://www.belkin.com/us/docks-hubs/usb-c-docks/usb-c-multimedia-adapter/p/p-avc005/

* Tekli USB Dönüştürücü: Ugreen Type-c Usb 3.0 ( 25 TL)

Belkin dönüştürücüyü alana kadar işimi oldukça iyi bir şekilde gördü. Harici Disk, Behringer USB Condenser mikrofon Yazıcı vb. her şeyi sorunsuzca çalıştırdı.

https://www.amazon.com.tr/Ugreen-Type-C-USB-Dönüştürücü-Adaptör/dp/B07HFTQS99/r

Thule Gauntlet MacBook Pro® Attaché 13"

Thule Gauntlet MacBook Pro® Attaché 13" - A molded attaché with rugged protection and in-case usability.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • erinceray @erinceray

  Hocam hayırlı olsun ürünleriniz. Bende zamanında çok baktım çoklayıcı ve mouse için. Sonra O dönem iş için Amerika'ya giden arkadaşıma Apple'ın kendi hdmi dönüştürücüsünü 375-385₺ gibi bir fiyata aldırmıştım. O dönüştürücü o dönem burada 529₺ satılıyordu. Bunun dışında da 3-4 tane ugreenin typec-usbA çeviricisinden(bir dönem telefonların içinden de çıkan küçük çeviriciilerden) aldım aliexpressten. O 3-4 taneye de sanırım max 45-50₺ vermişimdir. O dönem Türkiye de aynı çeviricinin 1 tanesi 45₺ satılıyordu. Şu an belki daha pahalı veya ucuza satılıyordur bilemem. Çevirici konusunda sizin aldığınız tarzda bir çevirici düşünüyordum. Ancak bazı cihazlar "wifi etkiliyor", "hem macbook hem de çevirici çok ısınıyor " gibi şeyler görünce çekindim ve almadım.
  Mouse konusunda da 700-750₺ civarlarına mx master 3 aldım. Aynı anda hem mac hem de windows cihazda kullandığım için bu mouse seçtim. Gayette memnunum.

MacBook Air cihazımdan bazı sitelere girdiğimde (sahibinden vb.)sayfa ve görüntü yükleme hızında yavaşlamalar yaşıyorum. (5Ghz Super Online üzerinden). Farklı tarayıcılarla denedim hepsinde aynı sorun. İlan gezemiyorum desem yeri. Evde aynı ağa bağlı diğer bilgisayar ve telefonlarda bu sorunu yaşamıyorum. Bu sorunu yaşayan Oldu mu

Edit: İnternet sağlayıcısını aradım ve durumu ilettim. Aç kapa yaptılar 🙂 şimdilik çözüldü.

#apple #MacBook #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Macbook almanın en zor taraflarından birisi de aksesuara harcanacak parayı fiyat/performans dengesinde tutmakmış 🙂

M1 işlemcili Air modeli için 13-14" Postacı çanta veya kılıf öneriniz var mı ? Evrak ve sarsana cihazı için bir gözü olması öne çıkan tercih sebebi ?

#notebook #apple #MacBook

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uzun bekleyişin ardından eğitim indirimi ile #macbook air m1 versiyonuna kavuşabildim. Burada uzun süre konuştuk 8 mi 16 mı diye .. Ben kendi kullanım senaryom için 8'in yeterli olacağını düşündüm .. 8 GB Ram için 2.500 TL fark vermek sürekli yük altında çalıştıracaklar için hala vermeye değer diye düşünüyorum. Deneyimlerimi burada paylaşmaya çalışacağım merak eden ve almak isteyen arkadaşlar için.

Her cevap yeni bir soru doğurur derler ya .. İşte size yeni bir soru. Type-C için hangi Çoklayıcı ürünleri kullanıyorsunuz ? HDMI (4k - 60hz mümkünse) ve USB 3.0 portları dışındaki çıkışlar çok da önemli değil benim için.

#teknoyardım #apple

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 12

macbook air m1 işlemcili cihazda herkes 16 GB Ram tercih edilmeli diyor. Ama kullanıma göre 2000 liradan fazla fiyat varkı verilmeden, 8 GB olan model de tercih edilebilir diye düşünüyorum. Ofis, kodlama ve medya tüketimi (zaman zaman küçük boyutlu medya üretimi) için tabi bu tezim ..

Bu tezimi çürütecek her türlü anti teze açığım ki burada bolca farklı fikir olabiliyor 🙂 Yakın zamanda almayı planlıyorum.

#macbook #apple

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 18
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Yetmiyor, 8 yetmiyor artık. Evet, bellekler/diskler/işlemciler(!!!!) hızlandı ama OS'lar da sömürüyor resmen. O kadar gerekli gereksiz servis var ve sürekli arka planda çalışıyorlar ki sürekli bir bellek erişimi talep ediyorlar. Takas talebine bakarak anlayabilirsiniz. Tamam, bellek kıt kaynak ve çok paylaşılıyor ama takasa yüklenecek kadar da olmamalı. Pro 13" Late '11 de arıza nedeniyle 16'dan 12'ye düşmek bile fark ettiriyor. Eyvallah, cihaz eski bellekler (1333 DDr3) yavaş ama yenilerde de pek fark edeceğini düşünmüyorum ben. A da MS de var gücü ile donanıma yükleniyor çünkü. 1985'ten beri bu işin içindeyim ve 1993'ten beri ilgilendiğim/takip ettiğim bu sektörde (ki Apple sevmem ama son 10 yıl mecburiyetten takip etmek zorunda kaldım) her yeni işletim sistemi (Linux da dahil) hep daha fazlasını istedi ve isteyecek de, çünkü para kazanamıyorlar.

 • august @august

  Bu mevzuyu en başlarda araştırıp base model aldım. Ben fiyat farkını vermeye değer bir kazanım görmedim, bazı programlar ise bu ram farkının farkını çok rahat görüyorlar.

  Yani spesifik bir programı kullanıyorsanız ve o program için ram önemli bir faktörse fark değer onun dışında hayır, performans etkilenmiyor.

  Uzun vadede sıkıntı çıkarır mı ayrı bir konu, bunu görmeden bilemeyeceğiz. Apple ekosisteminin ram'i çok verimli kullanması, Mac'lerde yüksek swap oranı ve hızlı ssd ve yazılım işi kotarıyor gibi gözüküyor. 6 ay'ı geçti m1 Air kullanalı, hiçbir sorunla karşılaşmadım.

 • Seyisulnam @seyisulnam

  Aslında windowsta bile 7. yılınca cihazım temiz ve sakin kullanım senaryosu var bende. Ama bir ürüne 5 yıl biçemiyorum. Bozulmasa da kırılır düşer, ekranı çatlar vb. kararsız kalıyor insan

 • ORÇUN @orcunozbay

  Kodlamadan kasıt nedir? Telefonda ismini kodlamak gibi bir sey mi?

Son 2 3 yıldır artan fiyatlarla birlikte teknolojinin tüketim kısmına olan ilgim epey azaldı. Öyle ki eskiden almayacağım şeyin videosunu bile bir gün alırım belki diyerek açıp izlerken, şimdi alacağım ürünün özelliklerine bakıp, hemen alıp geçiyorum. Zaten artık telefon, bilgisayar, kamera, mikrofon vb. ürün ne olursa olsun her şeyde uygun fiyatlıya yönelince veya satın alma kararını sürekli erteleyince video, inceleme izleyip kıyaslama da gereksiz hale geldi sanırım. Veya sadece bu durum bende böyledir.

#KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7
 • cestlavie @cestlavie

  Hem o var hem de pek değişiklik olmuyor artık teknolojilerde sanki.

 • muytek @muytek

  Sadece teknolojide değil basit bir giyim eşyası alırken bile iki kere düşünür oldum. Çünkü öyle pahalılık oluştu ki insanlar ister istemez ekonomik davranmaya başlıyor.

 • Joe @joe

  Bende de öyle. Hiçbir videoyu kaçırmazdım. Nerdeyse hangi telefonda hangi işlemci var ramini vs kamerasının sensörüne kadar bilirdim. Bilgisayarları ekran kartlarını falan da. 3-4 senedir acayip salmış durumdayım. Telefon önerilerinde 3000-4000 arasını izleyip kapatıyorum artık. 3060 mı cıkmış 3070 mi çıkmış, çıkarsa çıksın anasını satayım. Emektar ati radeon ile devam. Arada birader izne geliyor laptopla onla takılıyorum 3-5 gün. 34 yaşındayım ülkemden gram ümidim yok, kalmadı. Zar zor hayatta kalıyorum.

 • KRAK3NN @passenoir

  Artık videolar dürüst incelemelerden çok reklamlı incelemelere döndü de ondan.Benimde izleyesim gelmiyor.

isimsoyisim@gmail /hotmail.com eposta almanın ne kadar güzel olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bunun bazı handikapları da var 🙂

Mesela işini bilmez bir satıcı, bankacı vs kayıt alırken aynı isimdeki müşterilerin eposta bilgisine direk bunu yazabiliyor. Sonuç; ben müşterisi olmadığım bankayla dördüncü görüşmemi yapıyorum. Başka birinin bilgileri bana gelmesin diye.

Keşke herkes işini doğru yapsa.

#eposta #gmail

BeğenFavori PaylaşYorum yap