Macbook almanın en zor taraflarından birisi de aksesuara harcanacak parayı fiyat/performans dengesinde tutmakmış 🙂

M1 işlemcili Air modeli için 13-14" Postacı çanta veya kılıf öneriniz var mı ? Evrak ve sarsana cihazı için bir gözü olması öne çıkan tercih sebebi ?

#notebook #apple #MacBook

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9

Uzun bekleyişin ardından eğitim indirimi ile #macbook air m1 versiyonuna kavuşabildim. Burada uzun süre konuştuk 8 mi 16 mı diye .. Ben kendi kullanım senaryom için 8'in yeterli olacağını düşündüm .. 8 GB Ram için 2.500 TL fark vermek sürekli yük altında çalıştıracaklar için hala vermeye değer diye düşünüyorum. Deneyimlerimi burada paylaşmaya çalışacağım merak eden ve almak isteyen arkadaşlar için.

Her cevap yeni bir soru doğurur derler ya .. İşte size yeni bir soru. Type-C için hangi Çoklayıcı ürünleri kullanıyorsunuz ? HDMI (4k - 60hz mümkünse) ve USB 3.0 portları dışındaki çıkışlar çok da önemli değil benim için.

#teknoyardım #apple

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 14

macbook air m1 işlemcili cihazda herkes 16 GB Ram tercih edilmeli diyor. Ama kullanıma göre 2000 liradan fazla fiyat varkı verilmeden, 8 GB olan model de tercih edilebilir diye düşünüyorum. Ofis, kodlama ve medya tüketimi (zaman zaman küçük boyutlu medya üretimi) için tabi bu tezim ..

Bu tezimi çürütecek her türlü anti teze açığım ki burada bolca farklı fikir olabiliyor 🙂 Yakın zamanda almayı planlıyorum.

#macbook #apple

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 23
  • Mert @nvieastt

    Zaten oyun yok adam akıllı şöyle bi düşününce eğer video işlemiyorsan bence 8GB Macbook tarafında yıllarca gidecektir. Ama ben bi 5 yıl daha dizüstü almam diyorsan 16GB almanı tavsiye ederim.

  • Agab @agab

    Kodlamada Xcode kullanılacaksa 16 alınmalı.

  • lterlemez :) @lterlemez

    Yetmiyor, 8 yetmiyor artık. Evet, bellekler/diskler/işlemciler(!!!!) hızlandı ama OS'lar da sömürüyor resmen. O kadar gerekli gereksiz servis var ve sürekli arka planda çalışıyorlar ki sürekli bir bellek erişimi talep ediyorlar. Takas talebine bakarak anlayabilirsiniz. Tamam, bellek kıt kaynak ve çok paylaşılıyor ama takasa yüklenecek kadar da olmamalı. Pro 13" Late '11 de arıza nedeniyle 16'dan 12'ye düşmek bile fark ettiriyor. Eyvallah, cihaz eski bellekler (1333 DDr3) yavaş ama yenilerde de pek fark edeceğini düşünmüyorum ben. A da MS de var gücü ile donanıma yükleniyor çünkü. 1985'ten beri bu işin içindeyim ve 1993'ten beri ilgilendiğim/takip ettiğim bu sektörde (ki Apple sevmem ama son 10 yıl mecburiyetten takip etmek zorunda kaldım) her yeni işletim sistemi (Linux da dahil) hep daha fazlasını istedi ve isteyecek de, çünkü para kazanamıyorlar.

  • august @august

    Bu mevzuyu en başlarda araştırıp base model aldım. Ben fiyat farkını vermeye değer bir kazanım görmedim, bazı programlar ise bu ram farkının farkını çok rahat görüyorlar.

    Yani spesifik bir programı kullanıyorsanız ve o program için ram önemli bir faktörse fark değer onun dışında hayır, performans etkilenmiyor.

    Uzun vadede sıkıntı çıkarır mı ayrı bir konu, bunu görmeden bilemeyeceğiz. Apple ekosisteminin ram'i çok verimli kullanması, Mac'lerde yüksek swap oranı ve hızlı ssd ve yazılım işi kotarıyor gibi gözüküyor. 6 ay'ı geçti m1 Air kullanalı, hiçbir sorunla karşılaşmadım.

Son 2 3 yıldır artan fiyatlarla birlikte teknolojinin tüketim kısmına olan ilgim epey azaldı. Öyle ki eskiden almayacağım şeyin videosunu bile bir gün alırım belki diyerek açıp izlerken, şimdi alacağım ürünün özelliklerine bakıp, hemen alıp geçiyorum. Zaten artık telefon, bilgisayar, kamera, mikrofon vb. ürün ne olursa olsun her şeyde uygun fiyatlıya yönelince veya satın alma kararını sürekli erteleyince video, inceleme izleyip kıyaslama da gereksiz hale geldi sanırım. Veya sadece bu durum bende böyledir.

#KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8
  • cestlavie @cestlavie

    Hem o var hem de pek değişiklik olmuyor artık teknolojilerde sanki.

  • muytek @muytek

    Sadece teknolojide değil basit bir giyim eşyası alırken bile iki kere düşünür oldum. Çünkü öyle pahalılık oluştu ki insanlar ister istemez ekonomik davranmaya başlıyor.

  • Joe @joe

    Bende de öyle. Hiçbir videoyu kaçırmazdım. Nerdeyse hangi telefonda hangi işlemci var ramini vs kamerasının sensörüne kadar bilirdim. Bilgisayarları ekran kartlarını falan da. 3-4 senedir acayip salmış durumdayım. Telefon önerilerinde 3000-4000 arasını izleyip kapatıyorum artık. 3060 mı cıkmış 3070 mi çıkmış, çıkarsa çıksın anasını satayım. Emektar ati radeon ile devam. Arada birader izne geliyor laptopla onla takılıyorum 3-5 gün. 34 yaşındayım ülkemden gram ümidim yok, kalmadı. Zar zor hayatta kalıyorum.

  • KRAK3NN @passenoir

    Artık videolar dürüst incelemelerden çok reklamlı incelemelere döndü de ondan.Benimde izleyesim gelmiyor.

[email protected] /hotmail.com eposta almanın ne kadar güzel olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bunun bazı handikapları da var 🙂

Mesela işini bilmez bir satıcı, bankacı vs kayıt alırken aynı isimdeki müşterilerin eposta bilgisine direk bunu yazabiliyor. Sonuç; ben müşterisi olmadığım bankayla dördüncü görüşmemi yapıyorum. Başka birinin bilgileri bana gelmesin diye.

Keşke herkes işini doğru yapsa.

#eposta #gmail

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Herkese selamlar,

Bugün en nefret ettiğim olaylardan birisi başıma geldi. HP Pavilion 14" dizsüstü bilgisayarımın sağ köşedeki vida yuvası yalama yaptığı için vida boşa düşüyor. Bu da menteşe bölgesinden esneyip kasnak gibi o köşeyi havaya kaldırıyor. Bu durumun çözümü için pratik önerisi olan arkadaşlar varsa açığım 🙂

Hayırlı ramazanlar bu arada herkese 🙂

#teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar uzmanlık gerektiren yüz puanlık bir sorum var. Yeni bir mikrofon aldım ve kendi çapımda ufak kayıtlar almak niyetindeyim (şarkı, gitar ve podcast'lerim için). Ancak bunun için ücretsiz olarak bir tek "audacity" isimli programı buldum DAW olarak. Alternatifi var mıdır ücretsiz olarak ? Zira vurdulu/kırdılı program kullanmıyorum pcde

Ha bir de elimde Adobe audtion CS3 lisansı var ama oda 10 yılı geçmiş bir yazılım. İş görür mü ?

Edit: Reaper önerisi yapacağım işler için baya yeterli duruyor. Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim 🙂

#TeknoYardım #mikrofon

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Steam indirimleri sayesinde oynamadığım hatta boyutları dolayısıyla oynayamayacağım(256 GB SSD) pek çok oyun almışım 🙂

Keşke bazı kitapçılardaki gibi fiyatının %60'ına geri verip cüzdan koduna eklenebilir bir sistem olsa. Zira NBA 2K 2010 2011 2012 diye kütüphaneyi doldurmanın çok bir anlamı olmuyor ..

#steam #steamindirimleri

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Değerli TS ahalisi geçenlerde burada 2.4 Ghz Wifi ve Bluetooth çakışması ile yaşadığım sorunlardan bahsetmiştim .. Çözüm için de Asus Ac 750 modem aldım. Bluetooth çakışması sorunum düzeldi ancak Türknet internetim ile pek anlaşamadılar gibi.

Durum şu; 70 mbit /s internetimi görebiliyorum ama belli aralıklarla bu hızım 40 kb/s düşüyor ve tarayıcıda bile gezinemez hale geliyor. Modeme reset atınca tekrar düzeliyor. Wifi'dan şüphelendim fakat kabloda da benzer bir durum söz konusu.

Eski modemimin ZTE'nin eski bir modeli ve daha kararlı bir internet sunması ihtimali çok aklıma yatmıyor ..

Sizce modem kurulum ayarlarında yanlış bir şey mi var? Modemin kendisi mi sorunlu ? Yoksa Türknet /Telekom altyapısından kaynaklanan bir sorun mu ?

#teknoyardım #asus #modem #internet

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Değerli teknoseyir ahalisi, Samsung Note 10+ (6299) vs Iphone 11 (6800TL) ikileminde hangisine giderdiniz? C) Hiçbiri seçeneği de olabilir tabi 🙂

Sonuç: Note 10 Plus 5999'a kadar düştü ancak bu sefer iPhone deneyimlemek istediğim için almadım. Umarım pişman olmam 🙂 iPhone satıcıları da n11'de bana pek güven vermediği için yanaşamadım. Bekleyiş sürüyor 🙂

Cevap veren herkese teşekkürler ..

#n11 #Samsung vs #iphone

BeğenFavori PaylaşYorum yap