Şu hızlı şarj olayını sevmeyen bi' ben miyim? Pile zararı var, uyumluluk problemi* var. Yahu arkadaş, bir adaptörün TEK VOLTAJI OLUR!

Allahını seven bana sadece 5V verebilen bir portu olan(başka bir portu 1GigaVolt verse de olur), dayanıklı, güvenilir bir powerbank tavsiye etsin.

*4-5 sene öncesi. TPLink'in kare prizması şeklinde 10400'lük powerbank'ini, Samsung Galaxy Note4'ün şarj aletiyle şarj etmeye çalışıyordum. Günlerdir şarj olmuyor. Telefonda da sıkıntı yok, o şarj oluyor. Yedekte Samsung tabletin şarj aleti vardı. Onla şarj etmeyi denedim, şarj oldu powerbank. "Ne fark var ki bunların arasında" diye baksam ki, birisi sadece 5V, diğeri bir de ayrıca 9V. Note4'ün şarj aletiyle şarj olmadı alet. O günden beri tiksindim açıkçası. Aliexpress'ten UGreen'in sadece 5V şarj aletlerinden aldım ben de. Kutu içinden çıkanları kullanmıyorum bile.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Joe @joe

  Mi5i s8in şarj aletiyle şarj edebilirken s10+ın kutusundan çıkan şarj aletiyle şarj edemedim mesela. 10 saniye sonra şarjı kesiyor.

 • BRN @brnspawn

  Telefonun içerisindeki pil beraberinde gelen adaptör ile uyumlu şekilde çalışıyor. Hızlı şarj normal kullanımda uzun vadede dramatik bir zara vermez. Ama hızlı şarj sırasında telefon(pil) ısındığından ekstra kullanımda pil zara görecektir. Genelde şarjda iken telefonun kullanınca hızlı şarj özelliği pasif hale geçer veya hızını düşürür. Dediğin TP-Link adaptör bende de vardı bazen adaptör ile şarj olan cihaz arasında uyumsuzluk olmakta. Ama bana ilginç gelen ben o powerbank ile Samsung Fast Charger beraber sorunsuz kullanmıştım.

  • Sertaç Aygün @sertacthebassman

   @brnspawn, benim de bildiğim kadarıyla hızlı şarj işlemi pilin %70-80 doluluk oranına kadar çalışıyor, sonrası ciddi şekilde yavaşlatılıyor diye biliyorum. Buna sizin dediğinizi de eklersek, eğer telefonu ısıtacak bir şey yapmaya başlarsak (ekranı açmak, yoğum işlemci kullanımı vs), o tip durumlarda da pili yıpratmamak adına hızlı şarj devre dışı kalıyor.

   Yani hem belli bir orandan fazla dolduğunda hem de eğer pil BELLİ BİR LİMİTE YAKLAŞTIĞINDA, normal şarj işlemine devam ediyor. Doğru mudur?

   Güvensizlik olarak algılamayın ama sadece merakımdan ötürü, bunlarla ilgili bir kaynağınız var mı acaba? Okumayı, araştırmayı seven birisi olarak sormak istedim.

  • BRN @brnspawn

   @sertacthebassman Tecrübem var. Huawei'nin eski Super charger standartını babamın telefonu kullanmakta. Mate 9 ilk %50'lik birimi tam hızda(22.5 W) 27dk doldurmakta. %50-100 arasını standart 5V/2A(10W) olarak dolduruyor ve toplamsa şarj süresi 1.5-2 saat arası sürmekte. Bildiğim kadarıyla Huaweinin Super Charger eski sürümünde(Babamın telefonunun desteklediği tipte) yavaşlatma yok. Ama Qualcomm'un Quick Charger farklı gerilimlerde farklı akım verebeldiğinden efektif olarak hızı ayarlamakta.

#akış

Merhabalar. Annemde general mobile gm5 vardı. Son zamanlarda oyunlarını prize bağlı oynayarak geçirdiği için Lenovo p2mi anneme verdim. Şimdi bende gm5 var, pro olmayan.

Daha öncesinde mi max kullanmıştım. 3ünü bekledim ama fiyat tahmininden 700tl daha pahalı. Yeni telefon alınacak her halükarda. Mi max3 mu, Asus zenfone max pro mu, Nokia 7 plus mı ya da o fiyat seviyesini aşmayacak ne tavsiye edersiniz?

Asus type c değil ve dual band WiFi yok. Bazen hotspot ile çok dosya atıyorum ve 5Ghz kanalı çok hızlı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeniden selamlar. Sizce GTX1060 seviyelerinde ekran kartına sahip notebook almak için mantıklı zaman mı? (Dell ve Monster var) 11 ya da 20 serisi, artık adları ne olacaksa, onlar notebook'a 2-3 ay içerisinde gelir. Türkiye'ye gelecek olan modeller de 2-3 ay daha sonra gelir. O zamanaca stoklar güncelleneceği için fiyatlar da uçar diye TAHMİN EDİYORUM. Ryzen'li adam akıllı notebook gelecek gibi de görünmüyor. Bir de şu an kullandığım notebook'un ekranı kırıldığı için yeni notebook düşünüyorum. Bir de marka olarak Monster düşünüyorum. Daha önce kullanmıştım ve servis anlamında mutlu etmişlerdi. Bir de servise göndermeden önce diski sökme gibi şansım falan da var, ya da kendi temizliğimi kendi yapmam gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 13

Merhaba 🙂 yeni nesil gelecek olan nvidia kartlarda performans artisi ciddi bir sekilde olur mu sizce? Yoksa fiyatlar iyice ucmadan ihtiyac varsa alinmali mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Selamlar. MIUI Türkiye'den alışveriş yapan oldu mu hiç? AmazFit Bip satın alacağım da.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#oyun #tavsiye

Selamlar. 940MX ekran kartlı notebook'uma göre ralli oyunu ne tavsiye edersiniz? Grid hep asfalt 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#OtoSeyir @can

Selamlar. Virajlarda olabildiğince merkezkaç kuvveti hissetmeyecek şekilde dönüş yapan, vites değişimleri hissedilmeyen, frenlemeleri ve hızlanmaları trafiği ASLA aksatmayacak şekilde akıcı yapan bir sürücüyüm. Aile içerisinde, otomatik aracı bile en ekonomik kullanan benimdir. Yakıt tüketimi, aracın ömrünü ve yolculuk kalitesini düşünerek hareket ederim. Allah kimseye kaza - bela vermesin.

Size danışmak istediğim bir husus var. Yeni nesil dizel araçlar 1500RPM'de (VAG grubunda 250nm), 1750RPM'de (Hyundai ve Fiat'da 300-320nm) maksimum torklarını verebiliyorlar. Turbo başta olmak üzere, diğer bileşenlerin de ömrünü düşünerek, bu devirlerde rampada tam gaz çıkmak ne derece doğru? (Araç ileride duracak ise tabii ki turbo timing nedeniyle tam gaz çıkmam ama seyahate devam edeceğimizi var sayın.) Yine aynı şekilde 1.6 atmosferik LPG'li araçta 2000 devirde tam gazla çıkmak ne derece doğru? Onun yerine Vites küçültüp %50 civarında gazla mı çıkmak gerekli? Hangisi yakıt tüketimi ve motorda, ilerleyen zamanlarda masraf açmaması adına daha mantıklı? MAN marka kamyonu olan bir arkadaşım Instagram'da video paylaşmıştı. 1300RPM civarında tam gaz yarım saat rampa çıkmışlar, ekranda "yağ sıcaklığı 120 santigrat derece" diye uyarı vardı. Gerçi bir kamyon 600-2200RPM arası çalışıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hakan @i6s

  Düşük devirde çok yüklenirseniz fazla yakıttan motor boğulur

 • berkanbaris @berkanbaris

  Yüksek viteste arabayı zorlamak yerine bir alt viteste rampa çıkmak daha doğrudur. Dizel araçlarda düşük devir kurum sıkıntısına yol açar ve dpf'niz tıkanır.

  Aracı düşük devirlerde zorlamak yanma hararetini artırır. Motor aşınması daha yüksek olur.

  Ben şöyle yapıyorum, araba çok da yüksek devir çevirmeyecek ama tam da gaza basmayacağım, %50 basıyorsam örneğin %70 e ayağımı ilerlettiğimde ivmelenme olacak şekilde ayarlamanın doğru olduğunu düşünüyorum.

  Hatta araba 1750 devirde 5. viteste gittiğimde 6 için uyarı veriyor. Ancak 6 da devir fazla düştüğü için tercih etmiyorum.

 • Furkan Emir @furkanemir

  Gaza daha fazla basıyorsan ama araba ivmelenmiyorsa vites düşür dpf dolmasın, bir zararı olmaz motora ama yakıt tüketimin artar düşür vitesi ki zaten araç otomatik vites kendisi düşürür

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  Düşük devir dizel araç için hiç iyi değil mazot pis bir yakıt dpf ve katalizörü tıkar masraf açarsınız ve kurum kaplayarak motor sağırlığı denen şey oluşur korkmayın basın gaza 2200 devrin altında vites değişmeyin.

#TeknoYardım

Arkadaşlar iyi akşamlar. Sözlümün yüksek lisans tezi için bir kitaba "acil" olarak ihtiyacımız var. Yasal olmayan yollardan ya da yasal yollardan PDF'ini elde etme şansımız var mı? Kitabın aslını sipariş ettik ama malum Amazon. Murat Gamsız'ın oyunun aslını satın alıp uğraştırmasın diye crack'li kullanması gibi düşünün 🙂

Yardımcı olmak isterseniz kitabın ismi: Journal of Consulting and Clinical Psychology

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #TeknoYardım

Arkadaşlar selamlar. Şu mıknatıslı kılıflar hakkında deneyimleriniz ne yönde? Pusula kalibrasyonu başta olmak üzere telefonun donanımlarına zararı vs. var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar bu neden böyle olur Ekran kullanımı 45 dakika civarı

BeğenFavori PaylaşYorum yap