İsteyen olursa ilk yazana verebilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Serdar paylaştı.

Sevgili teknoseyir topluluğu;
Öncelikle sizi gerçekten seviyorum. Ancak beni oldukça üzen bazı yorumlar var ve bunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Lütfen yorumlarınızı bütün yazımı okuduktan ve benim düşüncelerimi anlamaya çalıştıktan sonra yazınız. Paylaşmak istediğim konu bağımsız Türk oyunları hakkında.

Teknoseyirde her bağımsız oyun incelemesi yapıldığında insanların tepkisi “Türkler oyun yapmayı bıraksın”, “rezilsiniz”, “beceriksizler” vs bir sürü kırıcı ifade içeriyor.
Tamam kabul ediyorum inanılmaz oyunlar çıkmıyor.

Ama buradaki temel problem insanların Türkiyede sürekli bir şeyleri yapıcı olmayan şekilde eleştirmesi. Mesela dolar ve euro kurunu eleştiriyoruz sürekli. Türkiyede son çıkan oyunları 350TL gibi rakamlara almak zorunda kalıyoruz. Evet dolar ve euro kurunu eleştirmek hakkımız ama peki neden kimse buna yönelik bir çözüm yapmayı düşünmüyor. Türk lirasını kendi elimizde döndürerek veya Türkiye içerisinde birbirimizi kazıklayarak Türk lirasına değer kazandıramayız. Türk lirasının değer kazanması için ihracat yapmamız gerekiyor. Yani doları veya eurosu olan insanlara kendi ürünümüzü satmamız gerekiyor.

Bu yapılan bağımsız oyunlar ne kadar kötü olursa olsun, her zaman global pazarı hedefliyor ve ülkemize büyük olsun küçük olsun bir döviz girişi söz konusu oluyor.
Arkadaşlar hem döviz kurlarından şikayet ediyorsunuz, hem de Türkiye ye döviz sokmaya çalışan adamların yaptığı işleri küçümseyip “Türkler oyun yapmayı bıraksın” diye yorum yazıyorsunuz.

Teknoseyir de incelemesi yapılan bir çok Türk bağımsız oyun var. Bunlar hiç hoşunuza gitmeyebilir. Ama gün geçtikce bu bağımsız oyun firmaları çoğalıyor ve küçük küçük de olsa ülke ekonomimize ciddi destek oluyorlar. Geçen teknoseyir gündeminde Türkiye de oyun pazarının 700 milyon doları bulduğu konuşuluyordu.

İnsanlarla tartışmayı gerçekten sevmeyen bir kişiyim. Bu yüzden mümkün olduğunca yorum yapmaya bile çekinen biriyim ama bu yapıcı eleştirimi değerli gördüğüm teknoseyir topluluğu için paylaşmak istedim.

Evet her zaman eleştiri bizim hakkımız, döviz kurlarını eleştirebiliriz eleştirebiliriz, yapılan bağımsız kötü oyunları eleştirebiliriz. Ama sadece eleştirmekle olmuyor, bir şeylerin değişmesini istiyorsak bu eleştirdiğimiz şeylere bir çözüm getirmeliyiz veya çözüm getiren kişileri taşlamamalıyız.

Teknoseyirde yapılan bu bağımsız incelemeler belki bir çok Türk gencini motive edecek ve onlar da bu yolda birşeyler yapmaya çalışacak, yani Teknoseyirin burada yaptığı hem bu işi yapacak insanları motive etmek hemde yapmış olanlarada daha iyisini yapmaları için bir motivasyon sağlamak. Ve bu bağımsız oyun geliştiricileri ne kadar artarsa Türkiye de bundan o kadar fayda sağlayacaktır. Bu yüzden teknoseyir e teşekkür ediyorum.

Bu yazımda kimseyi hedef almıyorum, umarım yazdıklarım yanlış anlaşılmaz.
Sevgilerimle.
Berkay Çit

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 26
 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Ben her zaman yerli bir şeyler yapmaya çalışan, önce ülkesini sonra kendisini düşünen insanları desteklemişimdir.

 • Höşelek @systemapps

  sanırım ekonomi diye bir sayfa açmamışsın kafanda.ve öyle sanıyorum ki daha yaşın çok küçük.
  çünkü bu ideal düşüncelerle değirmen dönmüyor malesef.
  hem hayatım boyunca kapitalist şartlarda yaşayacağım hem de milli diye kötü olmuş bir oyuna giydirmeyeceğim. hangi kapitalist ülkede milli değerler korunabildi? amerikadaki fabrikalar bile çine kaydı.trump o işsiz kalmış insanların oyuyla başa geçti.bizim iç siyaseti zaten bilen biliyor.özelleştirmeler felan…
  demem odur ki madem kapitalist düzeni destekleyen halk ve yöneticiler var akıntıya karşı kürek çekmek anlamsızdır. dolayısı ile en ucuza en kaliteli ürün sunabilen kazanır. diğerleri de ölür.millet para için anasını babasını öldürmeye başladığı şu bozuk devirde halktan milliyetçilik beklemeyezsiniz.
  dünya senin etrafında dönmüyor…selam…

  • Redmaner @redmaner

   Yaşın çok küçük diye yorum yapmaya başlayanlara hayranım…

  • Höşelek @systemapps

   @redmaner henüz kirlenmemiş bir beyin görünce başka ne demeliydim…

  • Redmaner @redmaner

   @systemapps insanların fikirlerini yaşına göre değerlendirmek veya sırf yaşı büyük olduğu için tahakküm hakkı varmışçasına davranabilmek… Saçma geliyor

  • Höşelek @systemapps

   @redmaner yaşını bilmiyorum ki yaşına göre değerlendireyim? önce düşüncesini gördüm sonra yaş tahmini yaptım. önce yaşını bilip ona göre düşüncelerini yargılasaydım o zaman haklı olabilirdin.

  • Mert Kırımgeri @mertkirimgeri

   @systemapps Sorun oyuna giydirmek değil, oyuna giydirilmeli. Yerli diye hiç bir şeye iltimas geçilmemeli katılıyorum. Çünkü asıl eleştiriler, kaliteyi yükselten unsurlardır. Lakin şunu da belirtmek isterim, üstteki arkadaşın yazısında yapan kişilere “beceriksizler” ,”siz oyun yapmayın” gibi ifadeler kullanılması, oyuna yönelik bir eleştiriden ziyade yapan kişilerin şahsiyetine yönelik ithamlar barındırdığından bir işe yararlığı yok. Oyunda mekanikler kötü, grafikler rezil gibi yorumlar eyvallah haklıdır ve düzeltmek için bir ipucu verir, bilakis değerlidir. Ancak yapan adama yönelik “siz oyun yapmayın” , “rezilsiniz” gibi söylemler söylenince adam ne yapsın, çekip kendini mi vursun ? Bence yorum yazanların kastettiği nokta da bu.

  • Berkay Çit @greendeveloper

   selam @systemapps öncelikle şunu söylemeliyim ki söylediklerimi anlayamamışsın. Belki tekrar okumayı deneyebilirsin.
   En ucuza en kaliteliyi sunan kazanır dediğin gibi. Zaten bununla ilgili farklı bir şey de söylemedim. Beğenmediğiniz oyunları gidin satın alında demedim. Demek istediğim çok farklı şeylerdi.
   Anlayamadığın için üzüldüm.

 • Gump @runforrest

  Ben o arkadaşlara kıl oluyorum, açık açık söyleyeyim. “Bu ne böyle?” “90’lardan kalmış” gibi vs. vs. saçma yorumlar görüyorum. Ya arkadaş elini taşın altına koyarsın ve ondan sonra eleştirirsin. Bugün bu seviyededir yarın üstüne koyula koyula kim bilir neler çıkar. Ek olarak o projelerde çalışan insanların tecrübeleri artar ve bu sayede sektöre adam yetişir. İnsanlar üretmeyi tüketmek kadar kolay görüyor, o yüzden bu denli bol keseden eleştirileri. Sırf CSGO’da bir map bile, (basit bir bina) adam uğraşmış denilecek bir proje ise benim saygımı hak eder. Üzerine düşünülsün birebir kopyalanmasın bir iki ufak detay göze çarpsın değer oluşturur bence. Her oyuna “Abi bu GTA açar mı?” diyen velet gibi yaklaşmayın lütfen. 🙂

  Misal şu oyuna 180 saat gömmüşüm ve halen canım sıkılsa baştan oynarım. Gel gör ki GTA 5’e daha az zaman harcadığım halde tekrar oynama isteği uyandıramıyor. Kısacası her şey grafik ve harcanan milyonlar değil.

Google Assistant için Türkçe dahil 8 yeni dil eklenecek. (Bunu yanlış anlamadım inşallah 😀 )
#io18

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#io18 için son 50 dakika

Google I/O 2018

Google I/O brings together developers from around the globe for an immersive experience focused on exploring the next generation of tech.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

İlginç videolar çıkabiliyor, meraklısına duyrulur.

teknoseyir

teknoseyir is a member of Vimeo, the home for high quality videos and the people who love them.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bunu her türlü kullanabilir miyim ? Değecek bir şeyse alayım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

Şaka gibi kyk’nın sertifika süresi dolmuş 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Son zamanlarda dealextreme’den bir şey alan oldu mu ? Kuru yanlış hesaplıyor gibi geldi bana, fiyatları TL olarak gösterinde fazla ucuz. Mesela Mi Band 2 ₺70 görünüyor.

Global Version Xiaomi Mi Band 2 Smart Bracelet Watch Wristband w/ 0.42" OLED...

I like this from DX. Find the cool gadgets at a incredibly low price with worldwide free shipping here.
BeğenFavori PaylaşYorum yap