Bu n11 kuponlarını nereden buluyor millet, telefon alacağım kupon bakayım dedim hiç çalışan bir şey çıkmadı karşıma.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Staj yapacağım yer PLC sistemler ile çalışıyor. Ben de hiç bilmiyorum. Bir bakayım da hazırlıklı gideyim dedim. Ne saçma şeymiş o öyle ya. Gözünü seveyim AVR'nin ARM'nin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Şahin. @strdex

  O kadar güzel sistemler ki 🙂

  Plc Ler ile çalışıyorum. Dijital üretim sistemleri yazılım uzmanı olarak. 🙂

 • Hasan K @hk

  avr nin yanında motor çalıştır bakalım kaç saniye sonra kafayı yiyecek 😀 😀

 • Cem KOÇ @cemkoc

  Açıkça ben de sevmiyorum ama eğitimim gereği aldım ve biliyorum.

  Fakat tam olarak böyle tanımlamamak da gerekir. İçinde markasına bağlı olmakla beraber bir ARM işlemci olma olasılığı yüksek. En azından benim kullandığımda ARM vardı. Elektronik mantıkla çalışmaları dışında pek bir ortak noktaları yok aslında.

  Büyük sistemlerde kararlı çalışan sistemleri kontrol etmek için kullanılır. Kullanıcı arayüzü geliştirmek daha kolaydır. Programlama daha kolaydır. Büyük sistemlere geçişe ve büyümeye daha uygundur.

  Her makine veya makineler bölgesine PLC ve yanlarına birer HMI, bunlardan oluşan makine ve otomasyon topluluklarını da SCADA ile birbirine bağlayıp yüzlerce kişinin ekranında belirli yetkiler vererek yönetmek bu senaryodaki en verimli işlerdendir. Örneğin bazı metro hatları tamamen uzaktan bu sistemlerle güvenli bir şekilde çalışır.

  Bunun aynısı mikrodenetleyici ile de sıfırdan tabii ki yapılır fakat insan maliyeti ve hata oranı cihaz ve işletme maliyetinden daha fazla olacaktır. Çünkü cihazların haberleşmesi, HMI arayüzünün tasarımı, destop uygulamasının tasarımı vs konular hep ayrı dallara ayrılmak zorunda bırakıyor insanı. Oysa bu sektörde bir PLC bir de SCADA uygulamasıyla tüm bu devasa sistemi tasarlayabiliyorsun.

  PLC satıcıları aslında güvenli kontrol cihazı satıyor. Önemli nokta burada "güven". O yüzden programlama yöntemi farklı. Cihaz odaklıdır. Programlama değil. Bunu şuradan görebiliriz. Örneğin bir sensörümüz var. 0-50 mA arası çıkış veriyor. Bunu mikrodenetleyici ile okumak için araya birçok elektronik eleman koymak lazım. Fakat PLC'de bu aralığı ve yöntemi programda seçmek yetiyor.

  @hk Hocam tabii ki yapılır. Ama direkt bağlanmaz. PLC'nin içinde de 0-3.3 V arasında miliamperler düzeyinde amper çeken ve çalıştırabilen küçücük bir işlemci var. Mesele sinyali doğru ve güvenli bir şekilde işlemciye götürüp işleyebilmek. Aradaki elemanların PLC'de hazır oluyor olması AVR, PIC vs gibi mikrodenetleyicilerde yapılamayacağı anlamına gelmiyor.

  • Hasan K @hk

   Hocam direk zaten bağlanmaz. Yoksa motoru nasil avr ye bağlayacaksiniz. Tabiki araya ona uygun devre olacak ama ikisine de ayni hattan guç verince veya motora yakin yere avr yi bağlayinca sıkintı oluyor.

  • Serdar @serdaracikyol

   @cemkoc yukarıda da belirttiğim gibi donanımsal özelliklerine ve dayanıklılığına lafım yok. Ancak uzun zamandır yazılım ile ilgilenen birisi olarak; programlama yöntemi beni hayal kırıklığına uğrattı.

Emby'de bir süredir altyazılar yukarıda çıkıyor. Bu problemi yaşayan var mı ? Aşağıya alamadım bir türlü. Ayar vs. yok gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10

Bu ara yeni bir telefon bakmaya başladım. Xiaomi olması dışında Redmi Note 7 çok hoşuma gitti. Bu cihazı size geldi mi ? İncelemesi gelir mi ?
@gamsizm @umtk

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu ne ya sizde de blur var mı ?

[ARM] Blue pill and STM32F on Linux

When I was surfing on the Internet, I found out this board that's a ARM Cortex-M3 for less than U$2,00 dollars, what's in my opinion a good deal for an all-in-one cheap solution and it's very simple...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Apple TV+ da çıktığına göre artık iyice bölünecek film ve diziler. Gerçi Netflix'te kendi dizileri dışında güncel dizi pek olmuyor sanırım. Buna bir çözüm yok mu acaba, Apple'ın çözümü rakipleri yıldırarak tekel olmak olsa gerek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • civilization @civilization

  Bence yakın gelecekte bi servis çıkacak ve diğer stream servislerinin sunduğu hizmeti toplu bişekilde sunacak. Şimdi bakıyorumda bizde tv izlemek beleş kablolu olsa da beleş. Ama internete geçince her servis pahalı. Blu da bozkır, netflix de narcos amazon da grand tour. Şimdi ben bunları izliyosam hepsine pra vermem lazım bu da saçma olmaya başlıyor bi müddet sonra. Ondan doluo kontör mantığıyla çalışan bi servis olacak düşüncesindeyim.

Serdar paylaştı.

#TaksicininKeyfi #TaksiciTerörü

Önemli bir video.

#TaksiciTerörü bitsin istiyorum.

Her akşam eve dönerken kullandığım metroyu aktarma merkezindeyken kaçırırsam Yenikapı'da kalıyorum. KALIYORUM çünkü hiçbir #taksicininkeyfi oradan benim eve ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11
 • lterlemez @lterlemez

  Evet, burada da olduğu gibi her şeyin ucu siyasete dayanıyor ve siyaset hiç bir yerde tartışılmıyor.

 • sarpuli @sarpuli

  Taksiyi süren plaka sahibinin kiraladığınının kiraladığının kiraladığı oldukça düzen değişmez... Üretici fiyatı market fiyatı, tarım ürünlerinde olduğu gibi yine ''aracı'' sıkıntısı var işin ucunda...

 • redfox @redfox

  çözüm (doğru sıralama ile)
  1- taksi işine çomak sokma iradesi olan bir siyasi idare gelecek.
  2- çoook yıllardır verilmeyen yeni taksi plakaları verilecek.
  böylece daha düzgün rekabet koşulları oluşacak.
  3- taksiciler müşteri tutabilmek için kendilerine çeki düzen verecek.
  ne bileyim kendilerine "altın yıldızlı taksi" diyen bir ağ çıkacak. esrakeş, cezaevi kaçkını taksici çalıştırmayacak 2 kez şikayet gelen taksiyi ağdan atacak. mobil uygulaması olacak vb...

  daha bir kaç gün önce çıkan "kravat takma zorunluluğu" gibi kozmetik şeyler sorunu çözmez.
  kıravat bir şeyi çözüyor olsa idi meclisteki saygıdeğerlere faydası olurdu.

 • harunshn @harunshn

  Bu ülkenin iki gerçeği taksi ve dolmuş terörü. Ama iyi izleyin, yerel seçimlerde önce taksiciler ziyaret edilir sonra şöför odaları. Neden bu terör bitmiyor diyenlere başka bir cevap vermeye gerek yok.

Hadi Google+ kapanıyor anladım. Fakat Inbox gibi güzel bir mail uygulamasını neden kapatırsın ya. Gmail de yenilendi ama bir Inbox değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap