Bu kablo ne kablosu olabilir. Evde buldum ama kimse ne olduğunu bilmiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Batarya teknolojisinin gelişiminin çok yavaş olduğunu düşünürsek bana bu sistem fena bir fikir gibi gelmedi.

iPhone 6 - 7 - Instant recharge

iPhone 6 - 7 Concept Instant recharge. Just 1 second. The battery is charged on the base. Change the battery without shutting down your iphone.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şu telefonu aldım. Başlıkta Xiaomi Türkiye Garantili yazıyor. Kutudan KVK garanti belgesi çıktı. Fakat Xiaomi'nin sitesinde KVK yok. E resimde de Genpa logosu var. Ben herhangi bir sorun olduğunda Xiaomi Türkiye Distribütörü Evofon'a yollasam bakarlar mı ?

Xiaomi Redmi Note 7 64gb Cep Telefonu (xiaomi Türkiye Garanti) - n11.com

Xiaomi Redmi Note 7 64gb Cep Telefonu (xiaomi Türkiye Garanti) 1.969,00 TL ve ücretsiz kargo ile n11.com'da! Xiaomi Cep Telefonu fiyatı Telefon & Aksesuarları kategorisinde.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu n11 kuponlarını nereden buluyor millet, telefon alacağım kupon bakayım dedim hiç çalışan bir şey çıkmadı karşıma.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Staj yapacağım yer PLC sistemler ile çalışıyor. Ben de hiç bilmiyorum. Bir bakayım da hazırlıklı gideyim dedim. Ne saçma şeymiş o öyle ya. Gözünü seveyim AVR'nin ARM'nin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Şahin. @strdex

  O kadar güzel sistemler ki 🙂

  Plc Ler ile çalışıyorum. Dijital üretim sistemleri yazılım uzmanı olarak. 🙂

 • Hasan K @hk

  avr nin yanında motor çalıştır bakalım kaç saniye sonra kafayı yiyecek 😀 😀

 • Cem KOÇ @cemkoc

  Açıkça ben de sevmiyorum ama eğitimim gereği aldım ve biliyorum.

  Fakat tam olarak böyle tanımlamamak da gerekir. İçinde markasına bağlı olmakla beraber bir ARM işlemci olma olasılığı yüksek. En azından benim kullandığımda ARM vardı. Elektronik mantıkla çalışmaları dışında pek bir ortak noktaları yok aslında.

  Büyük sistemlerde kararlı çalışan sistemleri kontrol etmek için kullanılır. Kullanıcı arayüzü geliştirmek daha kolaydır. Programlama daha kolaydır. Büyük sistemlere geçişe ve büyümeye daha uygundur.

  Her makine veya makineler bölgesine PLC ve yanlarına birer HMI, bunlardan oluşan makine ve otomasyon topluluklarını da SCADA ile birbirine bağlayıp yüzlerce kişinin ekranında belirli yetkiler vererek yönetmek bu senaryodaki en verimli işlerdendir. Örneğin bazı metro hatları tamamen uzaktan bu sistemlerle güvenli bir şekilde çalışır.

  Bunun aynısı mikrodenetleyici ile de sıfırdan tabii ki yapılır fakat insan maliyeti ve hata oranı cihaz ve işletme maliyetinden daha fazla olacaktır. Çünkü cihazların haberleşmesi, HMI arayüzünün tasarımı, destop uygulamasının tasarımı vs konular hep ayrı dallara ayrılmak zorunda bırakıyor insanı. Oysa bu sektörde bir PLC bir de SCADA uygulamasıyla tüm bu devasa sistemi tasarlayabiliyorsun.

  PLC satıcıları aslında güvenli kontrol cihazı satıyor. Önemli nokta burada "güven". O yüzden programlama yöntemi farklı. Cihaz odaklıdır. Programlama değil. Bunu şuradan görebiliriz. Örneğin bir sensörümüz var. 0-50 mA arası çıkış veriyor. Bunu mikrodenetleyici ile okumak için araya birçok elektronik eleman koymak lazım. Fakat PLC'de bu aralığı ve yöntemi programda seçmek yetiyor.

  @hk Hocam tabii ki yapılır. Ama direkt bağlanmaz. PLC'nin içinde de 0-3.3 V arasında miliamperler düzeyinde amper çeken ve çalıştırabilen küçücük bir işlemci var. Mesele sinyali doğru ve güvenli bir şekilde işlemciye götürüp işleyebilmek. Aradaki elemanların PLC'de hazır oluyor olması AVR, PIC vs gibi mikrodenetleyicilerde yapılamayacağı anlamına gelmiyor.

  • Hasan K @hk

   Hocam direk zaten bağlanmaz. Yoksa motoru nasil avr ye bağlayacaksiniz. Tabiki araya ona uygun devre olacak ama ikisine de ayni hattan guç verince veya motora yakin yere avr yi bağlayinca sıkintı oluyor.

  • Serdar @serdaracikyol

   @cemkoc yukarıda da belirttiğim gibi donanımsal özelliklerine ve dayanıklılığına lafım yok. Ancak uzun zamandır yazılım ile ilgilenen birisi olarak; programlama yöntemi beni hayal kırıklığına uğrattı.

Emby'de bir süredir altyazılar yukarıda çıkıyor. Bu problemi yaşayan var mı ? Aşağıya alamadım bir türlü. Ayar vs. yok gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10

Bu ara yeni bir telefon bakmaya başladım. Xiaomi olması dışında Redmi Note 7 çok hoşuma gitti. Bu cihazı size geldi mi ? İncelemesi gelir mi ?
@gamsizm @umtk

BeğenFavori PaylaşYorum yap