Gece gece beyin yakalım. Adam nasış yapmış anlamadım.
@gamsizm @hkellecioglu
https://www.youtube.com/watch?v=D6L__oR1O9A

YouTube URL in the video

Just for fun :-) No D6Lorean was harmed in the making of this video.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

#akış #android
Ben bombayı bırakayım buraya epey polemik çıkacak gibi.
@gamsizm gündemlik madde
Kabaca özetleyeyim güvenlik derdinden bıkan android ios gibi uygulamaları sandbox içine koyacak. Bu iş gerçekleşirse uygulamalar kafalarına göre (yazılanlara göre asla) sd kart veya dahili depolamaya erişemeyecek. Şu anda öyle gibi görünüyor. He bu arada ios kullanan biri olarak söyleyeyim sınırlandım ben gibi bir durum da değil bu. Gayet güzel bir şey. Büyük firmalar herşeyimizi zaten didikliyor. Elin hipster ergeni bari kurcalamasın developer hesabı var diye.

https://twitter.com/steipete/status/1144920915995713536?s=21

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Dutch Telephone Outage Takes Out Nation's Emergency Number

A major telephone outage took down the Dutch emergency number for more than three hours Monday, forcing police and other first responders to scramble to set up alternatives.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Huawei için Arm hamlesinin telafisi çok zor olur. Erdinin videosundaki arm lisans türleri ile ilgili alakalı arkadaşlar şöyle yarım saatlik bir okuma yapsın. İki yıldır dönen işlemci açıkları, uber ile ilgili abd merkezli abartılı haberler, facebook üzerindeki medya baskısı, steam epic savaşı ve son çin abd teknoloji savaşları. Teknolojinin artık zamanında petrol sektörü gibi siyasetin bir aracı olduğu çok belirginleşti(son 20 yıla yakındır). Zamanında bu işlemci açığı haberlerinde bir bit yeniği var ekonomi-politik üzerinden değerlendirilmeli demiştim.

Bu arada abd hamlelerini sadece trump üzerinden okumak çok çok komik olur. Umarım öyle yüzeysel olarak düşünen arkadaşlar yoktur.

Tablo şudur toz kondurmadığımız ve fanboyluğunu yaptığıMIZ bu kapitalist sermaye şirketleri en az kırk yıldır garaj masumiyetinde değildir. Ve bunlar devletlerinin politikaları ile hareket ederler. Her türlü bilgiyi de paylaşırlar.

Öyle hipster hipster takıldıklarına kanmayın. Para için her türlü mahremimizi hepsi birbirine satar, bağlı oldukları devlete de verirler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir yerden düğmeye basılmış gibi abd şirketleri savaş başlattı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Elin adamı google io da sunum yapıyor. bilgisayar MacBook, editör microsoft code, girişte iOS kullanıcılarının beklentilerini anlatırken kullandığı ifadeleri burada kullansak fanboyluk muhabbeti döner. Şu sırtımızdaki yükleri atsak çok güzel şeyler yapacağız.

https://www.youtube.com/watch?v=ZBJa-xjZl3w

Building for iOS with Flutter (Google I/O'19)

In this talk, you'll learn how to put Flutter's Cupertino package to work building interfaces that iOS users will enjoy, plus some techniques for keeping as ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#habercilik #editörlük
Teknoloji içeriği illa ürün üzerinden yapılmaz demek ile şu haberi örnek verebiliriz. İçerik daha zengin olabilirdi. Grafikler ile ve kur grafiği ile beslenebilirdi. Örneklem genişletebilebilirdi. ikinci el fiyatları belli kriterler ile dahil edilebilirdi. E ne var bunda bu zaten bilindik bir şey diyen elbette çıkar. Ben de 6 yıldır aynı şeyi söylüyorum. Ama bu içerik dediğim şekilde uzun bir makale haline gelse elde tutulur bir veri olur. Şimdilik bu arkadaş elinden geldiğince uğraşmış gözlemi derlemiş. Tebrik ederim. Ama bu ülkede ikinci el fiyatını satın alma tercihi içine dahil etmeyen editörler var. Ama bazı kullanıcılar için bu bir kriter. Çünkü kiminin kullanmayı çeşitli sebepler ile bırakmayı düşündüğü bir cihazı başkası tercih edebilir. Son iki bilgisayar ve cep telefonumu böyle aldım.

https://www.youtube.com/watch?v=ha5KVmELwVI

Telefon almak için en iyi zaman ne? Telefonların değer kaybı!

Android telefonlar, çıktıkları günden kısa bir süre sonra ciddi şekilde değer kaybına uğrayabiliyor. Biz de bu videomuzda, hem üst seviye hem de orta seviye ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Chell @alperenxx

  Edit: Olay başkaymış,başlık yanlış.
  Ülkenin geldiği nokta. Alttarafı telefon ama değer kaybı var. Olmadı expertize falan sokulma zorunluluğu gelsin.

 • Ömer Faruk Tavukçuoğlu @oftavukcuoglu

  Bu son zamanlardaki telefon furyasina anlam vermek mumkun degil her sene bitti bitecek diyorum bitmiyor. Teknoloji=telefon olmus artik.

 • Onur Eryilmaz @onurery

  Ben mesela yaklaşık 7-8 aydır elimde telefon için ayırdığım 3000-3300TL civarı bir para ile bekliyorum 😀 Elimdeki S3'e her gün küfrediyorum ama bu fiyat civarına da içime sinen bir telefon göremiyorum açıkçası(bu fiyatı hak ettiğini düşündüğüm tek cihaz One Plus 6T fakat onun da garantisi yok). 2000-2500TL bandındaki telefonları almak istemiyorum çünkü beklentilerimin altında kalıyorlar. 4000-4500TL bandına zorlarsam çıkabilirim ama açıkçası hiç bir telefonun 4000TL üzerinde bir fiyatı hak ettiğini düşünmüyorum(4000-4500TL'ye S10, XS falan alabilsem ancak düşünürüm). Alt ve Üst segmentlerin orta noktasında da TR garantili markaların telefonu yok işte maalesef. Yani 2800-3300TL bandını bütün sitelere girdiğimde TR garantili olarak bir tek Meizu 16th var parasını hak edebilen o da güncelleme vermiyor. Hal böyle olunca da bir elimde S3 bir elimde para bekliyorum. Bakalım belki A70 ve A80'ler bir süpriz yapıp tam orta/üst segment olarak çıkarlar.

  • sedatkaplan @sedatkaplan

   Son iki cihazım iphone olduğu için android cephesine yorum yapamayacağım. Şu anki telefon iphone 6 pil değiştirdim kendim 2 ay önce bir yıl daha gider. Sonra ki tercihim iphone 8 ve sonrasının işlemci skorunu fiyatına bölerek tercih yapacağım. İphone x hariç bu hesapta. Kabaca kullanım senaryoma uygun kriterim bu işlemci geekbench skoru / ikinci el tr garantili fiyat. Bazen çıkan değeri bellek ile çarpmak gerekebilir. Çünkü ios da artık ciddi donanım istiyor. Şimdiye kadar milletin memnun kalmasının sebebi 3 yıldır çok iyi işlemciler ile çıkması. İphone 6 ile iki yıl giderdim ama sanırım 5. Yılında ios güncelleme vermeyecek. Swift ile uğraştığım için güncel bir cigaza geçmek gerekecek sanırım. Elimdeki cihazın şu anda bile en ölücü telefoncuda bile bin tl etmesi elimi kuvvetlendiriyor.

#akış #editör #Mediatek
5G teknolojisi ve gidişatı ile ilgili çok doyurucu bir video.
Erdi'yi tebrik ediyorum.
https://www.youtube.com/watch?v=J6MtM2FJkNM

MediaTek'li iPhone 5G olasılığı ve nedenleri

Son dönemde Apple ve MediaTek birlikteliğine yönelik çok fazla haber çıkmaya başladı. Yeni nesil, 5G destekli iPhone'larda MediaTek teknolojisinin olacağı id...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#apple #akış
Teknoloji şirketleri elektrikli arabalardan heveslenip araba işine girmeye kalkıyor veya ellerindeki sıcak paraya güvenip finans sektörüne girmeye kalkışıyor. bu iki sektörde en az 100 yıllık müesses bir nizam var hem yedirmezler hem de yiyecek birikimi oluşturamazsın. Elinizdeki nakit para için size izin verirler. Gidişat iyi değil. parayı kazandıkları yerde harcamalılar. Çok pis dayak yerler. apple kendilerini steve jobsa yalvarıp gel bizi kurtar dediği döneme gidiyor. Geniş ürün gamı. En büyük avantajları olan entegrasyon yeteneklerine çok yük bindiriyorlar. Apple iyi yaptığı işe yoğunlaşmalı sistem entegrasyonu ve donanım üretimi. Moda sektörüne girelim dediler yüzyılın dayağını yediler. Telefonlarımız moda ikonu oldu dediler bas zammı dediler gördüler düşüşü. Mağazacılığa çok hevesleniyorlar. Mağazalar donanımda çalışır. donanım satmazsa olmaz. arcade servisi ile kendi sunumlarında resmen reklamsız paralı uygulamaların satmadığını ilan ettiler.

Privacy bir yere kadar satar. Ben şahsen hiçbir Amerikan teknoloji devinin kullanıcı verisini ülkelerinin istihbarat servisleri ile paylaşmadığına veya kendilerinin kullanmadığına inanmıyorum. En ufak ayak basmada birbirlerinin açıklarını ifşa ederler. 2 yıl önceki x86 açıkları geçen seneden itibaren devam eden facebook çullanmaları gibi hepsinin böyle açıkları var. sırayla servis ediliyor. işaret fişeği atıldı millet araştırdıkça buluyor açığı bana palavra geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • okanaytimur @okanaytimur

  Bize dışarıdan öyle görünüyor olabilir. Ama sizce trilyon dolarlık şirket sağlam Ar-Ge ve pazar araştırması yapmadan böyle bir işe girer mi? Üstelik dediğiniz gibi piyasada bu işin devleri dolaşırken?

 • teknomoron @teknomoron

  Apple Card özelinde zaten Goldman Sachs ile çalışacaklar. Dün öyle açıklamışlardı.

  • sedatkaplan @sedatkaplan

   Ve Mastercard ile. Elbette destek alacaklar ama bu odak ve dikkat dağılım hali şirketin ana odağından kaymasına sebep olabilir. Geçmişte bunu yaşadılar.

  • teknomoron @teknomoron

   @sedatkaplan umarım olmaz ama sadece belirli bir ürün gamı ile yürümediği de aişkar bu işlerin. Hizmet satışı çok daha karlı ve uzun vadeli bir iş geliyor bana.

  • sedatkaplan @sedatkaplan

   @teknomoron elbette hizmet satışı önemli ama apple trendsetter olmaktan follower olmaya döndü. Apple music spotify ile baş edemedi ne uygulama arayüzünde, ne listelerde. O piyasanın kurucusu belki itunes ama stream işine geç girdi gol yiyor sürekli. Uygulama kötü, masaüstünde çalışırken itunes istiyor web player yok gibi. İyi madem ses kalitesinde iyi ol yok ordada spotify ve tidal arkasında kaldı. Yani döküldü. Şimdi yeri değil yirmiden fazla uygulama alanında rekabet ediyor bir ara listesini yapmıştım. Tökezliyor dolayısıyla. Apple severler saldırmasın tel iphone notebook macbook apple tv de kullanıyorum. Ama doğruya doğru. İcloud drive google drive ile baş edemiyor. Ki google drivedan ucuz ek kapasite alacaksan. İnanması zor ama öyle 😁. Şimdi üstüne bir de tv, dergilik benzeri bir servis ve bir de oyun bundle servisi geldi. Hiç uygulama almadan servis aboneliği apple da ay 50 doları geçiyor. Bunların hiçbirinde alanın en iyisi değil. Apple kullanıcıları bazılarının düşündüğü gibi saf değil. Kanı bitlendi apple ın 3 yıl değiştirmediler telefonları. Döngüler her yıldan iki yıla oradan dört yıla geldi. Biraz dağınık oldu ama mecbur çünkü mevzu bahis firma biraz dağıldı.

 • sedatkaplan @sedatkaplan

  Yapıcı eleştiriniz için teşekkür ederim. İçerik bağlamında görüşleriniz ve eleştirilerinizden çok faydalandım.

 • sedatkaplan @sedatkaplan

  işimden memnunum ama the verge e editör olarak başvurabilirim. sanırım. eğitim kökenli bir editör olan bu arkadaş da aynı odak kaybına vurgu yapıyor. ve daha başka şeylere de elbette. bu arada bu tarz bakış açıları sunan editörlerimiz çok az bunları örnek gösterince de sen o adamların gelirini biliyormuşsun diyorlar. Ama mevzu kamera ışık değil perspektif azizim perspektif. bu arada videoda ki seem like they are presenting their business plan minvalindeki vurgusu çok önemli idi. https://www.youtube.com/watch?v=cKwxJPibwuI

#akış #programlama #rehber
Bilgem Çakır'dan şiir gibi bir video. Lütfen yazılıma merakı olan herkes izlesin. Kendisi zamanında Teknoseyir'in de konuğu olmuştu. bilgi olgu yeti metaforunu lütfen es geçmeyin dikkatlice dinleyin özellikle üniversite öğrencisi arkadaşlarımız.
https://www.youtube.com/watch?v=_J_71MI9Zwc

Yazılımda Başlamak ve Gelişmek

Yazılıma nasıl başlarım? Yazılımda nasıl gelişirim? Bana en çok sorulan bu iki soruya bugüne kadar soranların duymak istediği gibi bir cevap vermekte hep zor...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Özgür @ozgurg

  Bu adamın bu ülkede olmaması ülke için ayıp.

  • sedatkaplan @sedatkaplan

   belki de kazanç 🙂 fersahına fersah katıp geri gelecek belki. Gidenlere insan üzülüyor. Ama dünyanın her yerine değerli insanlar gitti. Dünyanın en büyük üniversiteleri Çinli teaching assistantlar ile dolu onlarda ülkelerine dönecek. Bu böyledir. bilim tarihi bunun örnekleri ile doludur. Bu göç üzerinden siyaset devşirmektense bunu fırsata çevirmek lazım. Geçmişte bu çok yaşandı. Bizde dışarı kıymet gitmesinin tarihi 200 yıllık bir hikaye. çok büyük bir network oluşuyor. Bilgem beyin serüveni bu networkün etkin kullanılmasına bir örnek. tatillerde ülkeye geliyor birikimini ve bakış açısını aktarıyor. Olaya ben biraz da öyle bakıyorum. Cumhuriyet ilanı sonrası genç devlet yetişsinler diye bir sürü insan gönderdi yurtdışına hepsi eğitimini birikimini tamamlayıp ülkesine geri döndü. ülkesine katkı sağladı. Osmanlı son yüzyılında da buna çok örnek var. elbette her dönemde gidenler böyle mutlu gitmedi kızarak gittiler ama ülkelerine geri döndüler. Bilgem bey böyle elçilerden sayılır. Benim üzüldüğüm mühendis diploması ile ülkeden gidip otellerde kapıcılık yapanlar ve durumlarına huzur varmış diyenler.

  • ozmo @ozmo

   @sedatkaplan çok olumlu düşünüyorsun. Ben bu abinin bilgi seviyesine ulaşsam ki amacım bu asla bu ülkeye geri dönmem!

  • sedatkaplan @sedatkaplan

   @ozmo genelde pesimist bir insanım ama iki yüzyıldır yaşanan bu. Dediğiniz gibi bir durum olurda bu insanların geri dönmemesi gibi bir olay gerçekleşirse onunla da ilgili bir yaklaşımım var yedekte. Ama dönmeden de ülkeye çok faydaları oluyor belki daha fazla. Zaten temelde vurguladığım oydu veya vurgulamak istediğim.

 • Mr. Can 2.0 @extreme

  Yine elinden geldigince basitlestirmeye calismis.

  • sedatkaplan @sedatkaplan

   kavramlar üzerinden izahı çok etkileyici. kavramları izahı çok etkileyici. ve bunları alana taşıması da mükemmel ve pürüzsüz . Bilgi kavramını bu kadar berrak tanımlayan çok az kaynak var. (bilgi yönetimi ile ilgili yirmiye yakın kitap okudum ve sayısız makale. kendim bir sürü not çıkardım ve bunun dersini veriyorum.)