#akış #programlama #rehber
Bilgem Çakır'dan şiir gibi bir video. Lütfen yazılıma merakı olan herkes izlesin. Kendisi zamanında Teknoseyir'in de konuğu olmuştu. bilgi olgu yeti metaforunu lütfen es geçmeyin dikkatlice dinleyin özellikle üniversite öğrencisi arkadaşlarımız.
https://www.youtube.com/watch?v=_J_71MI9Zwc

Yazılımda Başlamak ve Gelişmek

Yazılıma nasıl başlarım? Yazılımda nasıl gelişirim? Bana en çok sorulan bu iki soruya bugüne kadar soranların duymak istediği gibi bir cevap vermekte hep zor...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ÖG @ozgurg

  Bu adamın bu ülkede olmaması ülke için ayıp.

  • sedatkaplan @sedatkaplan

   belki de kazanç 🙂 fersahına fersah katıp geri gelecek belki. Gidenlere insan üzülüyor. Ama dünyanın her yerine değerli insanlar gitti. Dünyanın en büyük üniversiteleri Çinli teaching assistantlar ile dolu onlarda ülkelerine dönecek. Bu böyledir. bilim tarihi bunun örnekleri ile doludur. Bu göç üzerinden siyaset devşirmektense bunu fırsata çevirmek lazım. Geçmişte bu çok yaşandı. Bizde dışarı kıymet gitmesinin tarihi 200 yıllık bir hikaye. çok büyük bir network oluşuyor. Bilgem beyin serüveni bu networkün etkin kullanılmasına bir örnek. tatillerde ülkeye geliyor birikimini ve bakış açısını aktarıyor. Olaya ben biraz da öyle bakıyorum. Cumhuriyet ilanı sonrası genç devlet yetişsinler diye bir sürü insan gönderdi yurtdışına hepsi eğitimini birikimini tamamlayıp ülkesine geri döndü. ülkesine katkı sağladı. Osmanlı son yüzyılında da buna çok örnek var. elbette her dönemde gidenler böyle mutlu gitmedi kızarak gittiler ama ülkelerine geri döndüler. Bilgem bey böyle elçilerden sayılır. Benim üzüldüğüm mühendis diploması ile ülkeden gidip otellerde kapıcılık yapanlar ve durumlarına huzur varmış diyenler.

  • ozmo @ozmo

   @sedatkaplan çok olumlu düşünüyorsun. Ben bu abinin bilgi seviyesine ulaşsam ki amacım bu asla bu ülkeye geri dönmem!

  • sedatkaplan @sedatkaplan

   @ozmo genelde pesimist bir insanım ama iki yüzyıldır yaşanan bu. Dediğiniz gibi bir durum olurda bu insanların geri dönmemesi gibi bir olay gerçekleşirse onunla da ilgili bir yaklaşımım var yedekte. Ama dönmeden de ülkeye çok faydaları oluyor belki daha fazla. Zaten temelde vurguladığım oydu veya vurgulamak istediğim.

 • Mr. Can 2.0 @extreme

  Yine elinden geldigince basitlestirmeye calismis.

  • sedatkaplan @sedatkaplan

   kavramlar üzerinden izahı çok etkileyici. kavramları izahı çok etkileyici. ve bunları alana taşıması da mükemmel ve pürüzsüz . Bilgi kavramını bu kadar berrak tanımlayan çok az kaynak var. (bilgi yönetimi ile ilgili yirmiye yakın kitap okudum ve sayısız makale. kendim bir sürü not çıkardım ve bunun dersini veriyorum.)

sedatkaplan paylaştı.

#BirazMüzik
https://www.youtube.com/watch?v=_U7sDfgAvXU
Disket sürücü ve disklerle yapılan müzik. 🙂

Big in Japan on FLOPPOTRON

Patreon: https://www.patreon.com/floppotron PayPalMe: https://paypal.me/floppotron Alphaville - Big in Japan cover by The Floppotron, computer hardware orche...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #laptopöneri

bazı konularda yanlı bir editör de olsa bu konuda ki tespitleri çok yerinde. gerçektende dediği gibi yıl sonu itibari ile Nvidia RTX patlayacak. Amd Nvidia 1060-70-80 e denk özellikte uygun kartlar ile pazar çalar.

tl;dr RTX serisine gerek yok geçen seneki ekran kartları gayet iyi

not: 1080p laptop için.

https://www.youtube.com/watch?v=mykA0jrZWF0

Don't Buy 2019 Gaming Laptops Yet

2019 RTX Gaming Laptops are the best gaming laptops we've seen to date but are they REALLY worth it? Cheap GTX Laptop - https://amzn.to/2MKS5ET Gaming benchm...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Adam 4 telefonu inceliyor yüzeysel bir şekilde belki. Marka ve modellere ve sonuçlara takılmayın hatta önemsemeyin de. Ama kamera incelemesini nasıl yaptığına bakın sadece. Bu arada shortcuts eski adıyla workflow un önemini farketmiş ayrıyeten öpecem onu demiş. Shortcut reddit abone sayısı 40000 e vardı. Neyse kralsın iphonedo. MacBook thermal throttle mevzusunda yaptığı cinlikle bütün amerikan youtuberların takdirini kazandı. Hayatta herşey para değil. Neyse kamera incelerken neler yapmış izleyin lütfen.

@gamsizm @hkellecioglu

https://youtu.be/y25mclZBr0k

iPhone Xs Max ve Xs — Derinlemesine İnceleme, Note 9 ve iPhone X İle...

Karşınızda iPhone Xs Max ve Xs' m derinlemesine incelemesi, kutu açılışı ve karşılaştırmaları. #iPhoneXsMax #iPhoneXs #Apple 🇹🇷iPhonedoTR // Türkçe 🎥YouTube:...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#ios12 #iphone #Apple #akış
11'de fırçayı yediler. 12 de 12 beta çıktı. yağ gibi akıyor iPhone 6 (4 yıl önceki cihaz). Kestirmeleri daha önce de kullanıyordum şimdi resmen sisteme entegre olmuş harikalar yaratıyor. pythonista ile Python kodlarını çalıştırıyordum. Scriptable ile de javascript işlerini halleniyorum ve bunları entegre edebiliyorum. MacOS daki automator ın ötesine geçti.

Apple resmen özelleştirme ve fonksiyon istiyordunuz alın oynayın dedi. macstories deki italyan editör epey yoğun kullanıyor postlarını merak edenler okuyabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#apple #iPhone #akış
xr fiyat ve amiral gemisi ile aynı işlemciyr sahip olarak android piyasasına kancayı resmen attı. Lansmanda iki defa vurgulandı. A12 bionic işlemci test sonuçları geldi.
Lansmandan önce tek merak ettiğim işlemci idi. Yine beklenmedik artış oldu. İkinci el piyasasını ciddiye almak lazım. Herkes alıyor editörler hariç. Apple bile alıyor. Cep telefonu piyasası özellik olarak doyuma ulaştı. Kamera yok iken kamera konmuyor kamera iyileşiyor gibi. Ondan dolayı fanboylar fıstık gibi note 9 u beğenmediler. Yenilik de yrnilik dediler vaktinin yüzde 90 ouun ve sosyal medyada geçiyorsa ne yapacan yeniliği.

Gelelim başlangıçtaki olaya bu işlemcinin önceki modeli 845 i geçiyordu. Dediğim şeyleri yavaş yavaş göreceksiniz iki yıldır inatla yazıyorum bizim gibi ülkelerde geçmiş yıl amiral gemilere yönelme olacak ve apple oraya 3 yıldır mayın döşüyor. Tek rakip Çin. Tabiki de benim gibi iphone 6 ile mutlu olan (kurlardan önce de geçerli idi bu) kişiler için önğmüzdeki sene için alacağımız herhangi bir iphone 3 yıl eski bile olsa canavar gibi olacak. Telefonlarınızı en az 4 yıl kullanmaya alışmalısınız. Ve emin olun zor değil. Size dayatılanlara muhtaç değilsiniz. 25 yıldır bilgisayar kullanıyorum oyun ile aram pek olmadı hiçbir bilgisayarımı donanımsal yetersizlikten değiştirmedim. Ya bozuldu yada ekonomik bir fırsat veya tehlike görünce yükselttim.

https://www.igen.fr/iphone/2018/07/premier-benchmark-dun-mysterieux-iphone-2018-dote-de-4-go-de-ram-104545

Premier benchmark d’un mystérieux iPhone 2018 doté de 4 Go de RAM

Le cru 2018 de l’iPhone commence à se faire remarquer en maquettes, pour en apprécier le design… du moins si on prête quelque crédit à ces fuites. En voici une autre, qui cette fois permet...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #inceleme #huawei

Tek kelime ile bravo. Sadece kendisine anlatılanları slaytları okumuyor. Yorum katıyor.

Ray tracing algı bombardımanından sonra tüm dünyadaki editörler anlatılanları sanki daha önce biliyorlarmış gibi anlattılar çok komik ve eğlenceli bir dönemdi benim açımdan. Şimdi de oyun incelemelerinde kullanacakları üç beş cümle daha çıktı.

Neyse erdi süreci bildiği için yorum yapıyor. Ve kendisine satılanı aktarıyor ama sonunda ve aralarda eleştirilerini ve tehlikeleri sıralıyor.

https://youtu.be/xvjv03B2JFI

Huawei Kirin 980 analizi: Yeni nesil mobil işlemci

Huawei yeni nesil akıllı telefonlarında kullanacağı mobil işlemcisini tanıttı. Kirin 980 olarak isimlendirilen mobil işlemci, önce Mate 20 Pro ardından da P3...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
sedatkaplan paylaştı.

Erdi Özüağ' a büyük saygı duyuyorum. Her videosu ayrı güzel ve bilgi dolu. Şu son kirin 980 incelemesi enfes.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10

#akış #inceleme #oyun #Nfl #dertleşme
Az önce kurallarını bilmeden nfl inceleyen bir youtubera denk geldim. Adama incelensin diye gönderilmiş yani işi bu. Önceki versiyonlarını da oynamamış hiçbir fikri yok. Övüyor eleştiriyor genç arkadaşımız.

Bu ergenlerdeki bilmiş tavrı oynama becerisine hayranım. Bir de 40 ını geçmeden peh peh peh eskiden diyen boş teneke tayfa var ayrı bir mevzu. Kırka merdiven dayıyan birisi olarak genç nesil bizi işimizden eder diye hiçbir endişem yok. Bilmeden konuşma, ukalalık ve tetbiyesizlik had safhada. Ve eğitimci olarak söylüyorum bu ve benzeri birçok sorun eğitim kurumlarında çözülmez. Ailelerin terbiye etme yükünü ihale etme tavrı, ve anne baba edepsizliğini, cahilliğini ve yetersizliğini okullara ihale etmeyin lütfen. Üslubumdaki sertlikte sultanahmette bir restoranda kolej öğrencisi olan 8 liseli ergenin bağırarak gülüşmeleri ve etrafı rahatsız etmeleri de var. Uyarınca da bozuluyorlar. Paran var, iyi okullara gidiyorsun, r leri yutarak saçma cıvık bir aksanla konuşuyorsun ki bunu modernlik zannediyorsun. Ama 16 17 yaşında bir yerde nasıl yemek yenir bilmiyorlar. Eğitim sistemi kreşleri bahane edip bu ailelerden çocukları 4 veya 5 yaşında almasa bu anne babalar daha da gerzek bir nesil yetiştirecek. Neyse nerden nereye

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Rasko @rasko

  Şimdi bir de bunların yetiştirecekleri çocukları düşünün 🙂

  • sedatkaplan @sedatkaplan

   Çözüm basit atacaksın mekandan. Hiç kızılmamış pamukda yetiştirilen fasulye gibi bir nesil. Ödevlerine olmamış şu şekilde bir daha yap dediğimde depresyon eşiğine gelen öğrenciler var.

  • Rasko @rasko

   @sedatkaplan Aslında söylenecek çok şey var ama ben bu durumun asıl sebebinin sosyal medya olduğuna inanıyorum. Bir tarafına acı biber sokmak gibi türlü türlü hareketlerle şöhret ve para kazanmış şaklabanlarla dolu bir internet ve bunları rol model alan çocuklar, gençler...
   Bu şaklanbanlar eskiden de vardı ama kendilerini pazarlayabildikleri bir platform yoktu.

  • Orcun @orcun

   @sedatkaplan Eskiden dayak vardı ne güzeldi ya çat diye suratına geçiriyordu öğretmen, alıyordu kocaman tahta cetvelini baam diye avucuna koyuyordu. Dersi böldün işte konuştun kudurdun vs. vs. vs. kulağından bir kapardı kıstırırdı böyle alır dışarı atardı. '' Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir '' değil mi ? çok doğru. E aile yüz vermiş çocuk olmuş padişah zaten o sana okulda birde dayılanıyor abidik kubidik sebepler sunuyor falan dayak eskisi gibi olsa gene en azından biraz edep öğretilirdi. Ama işte aile de iş olmayınca o da olmaz.

 • Orcun @orcun

  Hep söylüyorum bazıları kabullenmiyor ama eğitim ailede başlar. Okul evet tamamlar destekler ama ilk eğitim her zaman ailededir. Şükür beni şahsım için konuşursam güzel yetiştirdiler. Öyle büyüklerime karşı ses yükseltme, saygısızlık yapma, küfürlü konuşma, misafirlikte ayak ayak üstüne atmalar şu bu tavırlarım yok. Giyimim bile düzgündür öyle parmak arası terlik giymem, ya abicim yazlık yerde misin sen ? şehrin göbeğindesin sanki bakkala ekmek almaya çıkmış, yemek yemeğe gidiyorsun parmak arası terlik ne ya ? ayaklar pislik içinde birde bu adamın şimdi kendine saygısı olmadığından seni de düşünmez topluma göre de hareket etmez. Bacaklar kıllı pislik içinde herifte bir şort var aman allahım baksırla çıkmış. Ya eyvallah didimde marmariste plajın dibinde gez tatil yeri de arkadaş senin restoranda ne işin var ? hani insanın biraz kendisine saygısı olur öyle değil mi ? o da yok bitti. Ya biraz adam olun edep öğrenin terbiye öğrenin yeter insan olun ya rahat olacaklar diye donsuz çıkacaklar artık sokağa.

  Ben en basiti yemeğe nereye gidiyorsam kuralları da biliyorum ona göre oturup beyefendi gibi yiyorum. Ha yeri geliyor pizzayı komple elle de yiyorsun, yada balığı ? oturup şimdi hamsiyi sardalyayı bıçakla çatalla yiyemem. Ama işte bunlar çevreme göre gittiğim yere göre değişiyor. Gitmişsin kız arkadaşına yemeğe falan mekan güzel hani pahallı değil ama hoş, hafif meyhane gibi ortam rahat kimsenin kimseye rahatsızlığı yok müzik sesi kısık vs. garson ile konuşman gelen yemeği elle değilde adam gibi çatalla bıçakla yemen, arada ağzını yüzünü peçete ile silmen bunlar önemli şeyler ve ekstra kendin tamam eğleniyor olabilirsin ama başkasını rahatsız etmeye hakkın yok, o telefonlar yüzünden kişisel jammer alacağım yani o noktaya geldim artık, ya yemek yiyorsun be ormandan mı geldin ? bağıra bağıra konuşmalar 10 dk 15 dk falan aile sırları onun bunun bilmemnesi vs. vs. bencillik falan hat safhada nirvanasında yaşanıyor, bunları bilmen lazım işte onu da sana ailen öğretir, okul öğretmez.