macOS beta güncelemeleri al makine tık demesin. Microsoft wordu açınca kitlensin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mrx ⊕ @mrx

  macOs güncellemelerinin hiçbirini alma kafa rahat olsun 😀 Ben güncellemiyorum çok gerekmedikçe.

  • lterlemez @lterlemez

   Aynen; Retail olanı da kullanmamak/yapmamak lazım aslında, koskoca (eski) Macromedia (yeni) Adobe Uygulama Grubu iptal oldu. Dreamwiever, Flash ve gruptaki diğer tüm uygulamalar çalışmayı bıraktı. Niye, çünkü yeni MacOS bu uygulamaları desteklemiyordu. Hayatımda, ilk defa bir işletim sisteminin bir önceki (çok öncekiler değil, "bir önceki") versiyonunun desteklediği uygulamalar grubunu (bakın uygulama değil, "uygulamalar grubunu") desteklemediğine şahit oldum. Bir uygulama"lar" grubu çalışmıyordu. Saçmalığa bakar mısınız!!!!

   E, tabi, Apple fakir işi değil; zengin olan adam almalı(?!?!?!?!?!?)

  • lterlemez @lterlemez

   İşletim sistemini güncelleyince, 1000-2000 dolarlık uygulamaları da değiştirmek lazım. Nasıl olsa, zengin adam kullanıyor. Koskoca(!!!) Apple, nasıl daha fazla zengin olabilir ki?

 • skaplan @sedatkaplan

  çok farklı anlaşılmış açayım biraz başka google uygulamaları Spotify falan hep çalıştı. yoksa Microsoft Word Mojavede de kitleniyordu. adobe grubu yazılımlar ile ilgili bir şey demiyorum. kullanmadım çünkü

Aşağıda verdiğim linkte google baas platformu firebase etkinliği var. Demoları macbook ve iphone ile yapıyorlar. Apple ürünleri iyi mi demek bu. Hayır. Belli ürünlere veya firmalarına alerjinin esasında teknolojinin üretim değilde ergenlik safhasında ortaya çıkan bir sıkıntı olduğunu gösteriyor. Bu olgunluk ve tavrı ancak google gibi dünyanın EN İYİ MÜHENDİSLERİNİ çalıştıran firmanın mühendisi gösterebilir.
Bütün dünyada teknoloji editörlerinde bunun tam tersi bir tutum var. Ama developer camiasında böyle ergenliklere denk gelmeniz biraz zor. Adam işini yapar. Ancak üretenler araçlara takılmaz ve amaca odaklanır.

https://youtu.be/wO70Pnv0yeo

Opening Keynote (Firebase Summit 2019)

Come learn about the latest and greatest in Firebase. We have a full hour jam packed with demos of the latest features, hidden gems, and exciting updates. 1:...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • CimAdam @cimadam

  Apple iyi, ergenlikle alakası yok para kazanıyorlar.

  • skaplan @sedatkaplan

   Ben apple kötü demedim ki. Mac ve iphone kullanıyorum. Ama Windows ve androide en fazla iki günde adapte olurum. Firmaları takım gibi tutanlara ergen dedim.

  • CimAdam @cimadam

   @sedatkaplan seni suçlar manada demedim ya kısa yazınca öyle gibi olmuş. iphone'a o kadar takılmam ama bence mac daha başarılı bir apple ürünü. Bakalım alabilecek miyim bir gün 😛

  • abuzerkadayif @abuzerkadayif

   @sedatkaplan adepte olursunda toplam deneyim farki var,mercedesten inip Şahin'e binen adam da iki günde adapte olur..

  • skaplan @sedatkaplan

   @abuzerkadayif sanmıyorum bizim editörler macbooku pahalı göstermek için orta seviye bilgisayarlar ile kıyaslıyorlar. Apple ekmeğine yağ sürüyorlar. Macbook prolar bence thinkpad p50 gibi makineler ile kıyaslanmalı o zaman kalite hissiyatında bir kayıp olmaz. Thinkpad avantajlı duruma geçebilir. Ama thinkpad de macos çalışmaz ☺️ Apple donanımları parayı bence haketmiyor. Ama yazılım işin içine girince ortalık karışıyor. Ekosistem ekosistem ekosistem. Bunu hafife almamak lazım. İos macos entegrasyonu her yıl iyice artıyor. Her sene bir şey geliyor. (Sidecar)
   Ama emin olun attan inip eşeğe binme söz konusu değil windows android ikilisi de aynı deneyimi yaşatır.
   Sen en zaman mac aldın diyebilirsiniz. Swift tek başına bir cevap. Ama oyuncu da değilim. Benim oyun tarzımda mac ve windows aynı anda çıkıyor. Şimdilik memnunun ama uygun bir thinkpad aklımı çelebilir. Tabi ki mac ve telefonları sürekli ikinci el alıyorum. Çok şükür tatminsiz zenginlerin ülkesinde yaşıyoruz. Bir iki yıllık modeller hemen ikşnci ele düşüyor

Facebook ile ilgili son iki yıldır çıkan haberlerin sıklığı sizleri de işkillendirmiyor mu? Abd de bir haber çıkıyor hemen bütün editörler atlıyor. Ekonomi-politik bir mevzu bence bu. İntel işlemci açıklarını da buna bağlıyorum. Sırf bunların mı açığı var. Facebook ile ilgili söylenenleri doğru kabul edip diğerlerinin bundan on misli fazlasını yaptığını düşünüyorum. Çin abd politik savaşının ekonomik sonuçlarının bilişim sektörü üzerinden yansımasını gördük.

Şimdi çok basit bir soru soracağım. Sizce Facebook’un seçim sonuçlarına etki etmesiyle Trump değil de Hilary seçilse idi bu süreç böyle mi işlerdi.

Google twitter intel herbiri her haltı yiyor. Her hafta şifreler ortaya saçılıyor. kullanıcı sayısı azalan facebook bilişim sektörünün şeytanı oluyor.

Benzer şeyleri ekonomi-politik bir savaş aracı olarak intel işlemci açıkları üzerinden de söylemiştim.

Bunların nasıl abd şirketi olduğunu çin savaşında gördük. Abd içinde tek görüş ve güç odağı yok. Kanaatim odaklar aletlerini (medya veya teknik ekip) kullanarak birbirlerine değil aletlerine saldırıyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez @lterlemez

  Bence çok bir şey değişmezdi. Birisi diğerini kamuflajı oluyor, aynen bizimkilerin yaptığı gibi. Aksi halde, yasa ve yürütme, bizdekinin aksine kesinlikle gözlerinin yaşına bakmazdı. Bu tür şirketlerde mutlaka üst yönetimin ayağı vardır. Bu kaçınılmaz bir sonuçtur. Dünya üzerindeki çoğu siyasetçinin, normal şartlarda buralara kadar gelebilmesi mümkün değildir. Hele Amerika gibi, lobiciliğin yasal olduğu ülkelerde, bana kalırsa hiç mümkün değil.

 • lterlemez @lterlemez

  Google, Twitter, Intel olmazdı da Yahoo, AMD, Whatsup olurdu ya da MS ya da Apple falan bir haltlar karıştırırdı (zaten karıştırıyorlar da kimsenin sesi çıkmıyor).
  Mesela, çoğu kişi Apple ile FBI arasında geçen iP kırma olayında, işi çözenin İsrailli bir şirket olduğuna inanmıyordur. Çünkü Apple'ın verdiği ortaya çıksaydı (gerçekleri bilemiyoruz tabi ki, komplo teorisi üretiyoruz ama olsun), bırakın Çin'i ana vatanı Birleşik Krallık da bile bir tane satamazdı.
  iCloud olayı bile fazla kurcalanmadı, güneşimiz kadar büyük bir bomba olmasına rağmen. Üstelik de hala çoğu açığı ya inkar ediyor ya da hiç bahsetmiyor, ortalıklara dökülmezse.

Android cephesinin zirvesi Samsung 2017 de çıkarttığı amiral gemisine android güncellemesi vermiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • tozluraflar @tozluraflar

  Sonra 'Neden Apple?' derler.

  Her şeyi bir kenara bırakın. Kullanıcıyı mutlu edemiyor bu marka.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  bir telefona 11 bin verebiliyorsam zaten mutluyumdur.

  • tozluraflar @tozluraflar

   iPhone 6 Plus sahipleri güncelleme aldı hocam. Bu telefon kaç sene önce çıktı... Ayrıca 13 bin liralık Samsung telefona para verebilen arkadaşlar 2 yıl sonra mutlu kalabilecek mi ve 7.500 TL'ye Note 9 alan arkadaşlar seneye mutlu kalabilecek mi göreceğiz.

   Not: Samsung Note 9

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @tozluraflar O modellerde herkes güncellemeden memnun değil. Ve 5 senelik telefon nihayetinde. 5 yıllık model alıp da memnun olmam.

  • Emre @emre64

   @ilkercom Kullanmayanlar bilemiyor malesef. iPhone 6 kullanıyorum, telefonun çıkış tarihi 2014. Güncelleme desteği iOS 13 ile bitti. Ve bu telefon hala çatır çatır çalışıyor. Güncellemeler çıktıkça yükledim ve gittikçe hızlandı telefon. iOS 13 gelse onu da rahatlıkla çalıştırırdı ama bir firma 5 yıl destek verdikten sonra desteği bırakmayı da hakediyor bence. Samsung'un 2014'te çıkmış amiral gemilerinin esamesi okunmuyor şu an, kaldı ki adamlar S8'e güncelleme vermiyor. Ondan sonra Apple pahalı.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @emre64 Ben note 4 kullanıyorum. nasıl esamesi okunmuyor ? note4lerin çoğu şu anda faaldir. Bu algıyı kafanıza apple sokuyor. samsunglar 5 sene sonra buhar olmuyor.

  • Emre @emre64

   @ilkercom Görüyoruz 😂 Faaldir de nasıl faaldir? Boşuna kendimizi kandırmayalım hocam. Ben de yıllarca Android kullanmış ve her şeyi ilk elden deneyimlemiş biriyim. Zamanında ben de bilmediğim için çok laf attım Apple'a, ama boşmuş hepsi. Kullanmayınca bilinmiyor. Bu telefonlar verilen paranın karşılığını kesinlikle veriyor. Benim için önemli değil ama 5 yıl önce çıkmış bir telefonun hala piyasada 1200 lira civarına satılması da bir şeyler anlatıyor bence.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @emre64 Şimdi kendi telefonum üzerinden konuşayım ( note 2 ve note 3 kullanan adamlar tanıyorum ) Telefonu 2 seneden fazla eşim kullandı. ben ondan devraldığımda sıfırdan farkı yoktu. pili 1 sene kadar sonra sıfırı ile değiştim. içi tıkabasa uygulama yüklü. apple telefonların halen yapamadığı şeyleri yapabiliyorum. misalen kızılötesiyle klimaları kumanda etme , ant+ sensörleri bisiklete bağlama , hafıza kartına binlerce flac dosyası kopyalayıp direkt çalıştırma gibi.

   apple cihazlar iyidir. bişey demiyorum. fark yarattığı yerler de var yok değil. ama 11 bin liralık cihaz parasını hakediyor dediğinizde komik oluyor. 11 bin liralık cihazın uçması lazım. buna android camiası da dahil. normal şartlarda bu cihazların en babasının 400 usd olması lazım. note serisi bana göre telefon dünyasında nirvana ( şahsi fikrim ) ama gidip 8-10 bin vermem. veremem de zaten. bu gün telefona 10 bin lira verebilen adamın maaşı 15 binin üzerinde olması lazım.

  • Emre @emre64

   @ilkercom "Hala apple cihazların yapamadığı..." demek yanlış hocam. Bunlar zaten Apple'da hiç olmadı, 3-5 kişinin kullandığı özellik için tüm seriye bunları koymazlar zaten. Kim dedi 11 bin liralık telefon parasını hakediyor diye? Apple'ın en önemli serisi sayılı seri, iPhone 11 de öyle 11 bin liralık bir cihaz olmayacak. Kaldı ki iPhone 7 bile fazlasıyla yeterli ve alınabilir bir telefon şu an.

 • godzilla87 @godzilla87

  ben de bu güncelleme takıntısını anlamıyorum. kozmetik değişiklikler dışında kullanım deneyimi değiştiren bir şey olmuyor.

 • skaplan @sedatkaplan

  Güncelleme çok özel bir şey yoksa bence önemli değil. Hoş bana kalırsa kamerada önemli değil o bağlamda 4 yıl önce veya çektiğimiz fotoğrafları baskı mı alıyoruz.
  Ama Türkiyede ikinci el veya amiral modeli bir sene sonra alma trendi var ki ben beş yıldır böyle yapıyorum. Bu satınalma davranışından dolayı güncelleme ciddi bir kriter halini alıyor.
  Son beş yılda telefonlar yeterince güçlü ve fiyatlardan dolayı yenileme süreleri uzuyor. Note 4 kullanan bir arkadaşımız varmış bu bağlamda güncelleme önemli. Güncelleme sadece güvenlik ile ilgili değil. Yazılım geliştirenler için kritik. Niş bir isteğe uygulama geliştiren developer kaynak kıtlığından geçmiş sürüme destek vermekle uğraşamayabilir. Ve daha bir sürü senaryo yazılabilir böyle.
  Telefonun donanımı kaldırabildiği sürece firmaların güncelleme vermesi bence önemli.

Epic steam konusunda daha önce görüşümü beyan etmiştim. Nerede ucuzsa oradan alırım. Yesinler birbirlerini. Ama bu firmalarda eskiden sadece mühendis ve işletmecilerin çalıştığını düşünüyordum. Sanırım psikoloji eğitimi alanlar da var. Agresiflik ile alternatif olma potansiyelinin reklamını yaptı. Ve bunu haterlar yaptı. Zaten hep öyledir. En iyi apple reklamını androidciler yapar. Şimdi ikinci safha güzel işliyor. Sizi steame bağlayan kütüphaneniz diyor. O kütüphanede beş on yıldır indirimde verilen aynı oyunlardı diyor. Bedava oyunlar ile epic kütüphanemizi büyütüyorlar. O beleş oyunlar ile kütüphanedeki oyun sayısı 20 civarına gelince, bu iş kafa kafaya mücadeleyi hak etme noktasına gelicek.
Auto start after reboot onayını alınca bu yarış başlar.
Büyük gemi hızlı manevra yapamaz. Bilişimde kazanmanın artık en önemli parametresi büyüklük küçüklük değil. Hızlı veya yavaş olma daha önemli oldu. İlla ki para lazım ama parayı hızda kullanmak önemli. Steam arayüzü bile değiştiremedi hala macOS da gözler kanıyor. Uygulamada web sitesi açıyor öyle native falan değil. Ama epic macOS’a bile kendini kurdurttu.

Diğer bir husus aaa game yapmıyorsanız indie veya o kıvamda iseniz. Steam kalabalığından ise epic i tercih etme ihtimaliniz fazla olmaya başladı. Epic burada dengeyi tutturamazsa birden indie market olabilir. Önlerindeki en tehlikeli viraj şu anda bu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Echo @echo

  Steam sosyal in epic de bir karşılığı yok. Eksikleri çok ve insanları epic de tutabilmek için exc. oyun peşindeler. Ama oyun üreticilerinin beklentileri yükseldiği an bu yöntem rafa kalkar.

open source open source linux diye halay çeken developerların. bloglarını medium pay wall arkasında paylaşması komik olmaya başladı. bu yeni sahip olma kirala ekonomik çağı nereye kadar gidecek. aboneliklerden gına geldi. Netflix Spotify medium youtube stadia uygulamalar. Koca internet ekosistemini, teknoloji devleri nasıl bu kültüre kanalize etti. Anlamak cidden zor. İnternet içinde iken bireyin durmasına ve dolayısıyla anlamasına imkan vermiyor.

en ayık olduğunu sananların davranışlarının nasıl da güzel yönlendirilebileceğini gördük son yirmi yılda.

Aile paketleri kullanıcılara avantaj sağlamak için değil kesinlikle. Kardeşim bu abonelikten o kadar da fayda sağlamıyoruz diyebilecekler BİREYE diğerleri üzerinden aboneliği kapatma kararını aldırmamaya dayanıyor. Cıcığına kadar takip edebilen servisler aile olmayanların ortak hesap açabildiğini görmüyor mu. Fakire fiyat indirimi yapamayacaklarından çünkü herkes ister o zaman bu modelle yapıyorlar. Çünkü elalem ile aile paketine girme hesabı yapan kitleye ürünlerini normal fiyattan satamazlar ŞİMDİLİK.

insanlar tüketimlerini kısabilirler ama aboneliklerini kısmazlar. Basılı medyanın reklam gelir modelinin bu işi sürdüremediği gibi yine basılı medyanın üstelik ürünün sahibi bile olabildiğin abonelik modeli uzun vadede sürdürülebilir değil gibi geliyor bana.

Abonelik modeli aynı zamanda internet devlerinin iyice tekelleşmesini sağlayacak. Çünkü Teknoseyir plusun rakibi olası diğer teknoloji kanallarının abonelikleri olmayacak. Spotify, Netflix, ea access Apple Arcade olacak.

Ama herseye çok iyi bilen biz internet kullanıcıları dlc leri falan nasıl yedi isek (oyun sever ve dlc müşterisi değilim ama bende Netflix üyesiyim ki içeriği tek kelime çöptür tartışmasız). Bu modeli de yiyeceğiz. Ben internet kullanıcılarının çağımızda manipülasyona en açık kitle olduğunu düşünüyorum. Hepsine kendimi de katıyorum. Ben bilinçliyim demeyin.

Teknoloji yeni bir düşünme biçimidir. Martin Heidegger.

Kopuk kopuk her fikir için ayrı girdi yapmam gereken şeyleri aklıma geldiği gibi yazdım. geçişleri yazıda bağlama ile uğraşamayacağım. Sonuçta internet burası okunmaz okunsa bile anlamaya çalışılmaz. Anlanılsa bile etki etmez. ve hatırlanmaz.

Just another row in mysql table.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Omer @omerf97

  Guzel diyosunda her sarkiyi satin almak icin para mi verelim? Spotifyda 1000e yakin sarkim var hepsi 1tl olsaydi 1000tl yapardi spotifya bugune kadar verdigim para 200tlyi gecmemistir

  • Nostromo @nostromo

   Hepsini bir anda satın alırsanız 1000 tl gözünüze çok gelir. Atıyorum bu yaşınıza kadar ekmeğe binlerce lira para vermişsinizdir, bugün fırına gidip 10.000 tl ödeme yapmak zor gelir haliyle. Ama yıllardır verdiğiniz paranın toplamı bu sonuçta. Rakamı sallıyorum tabi. O bin tane şarkıyı bir anda keşfetmediniz ki bir anda 1000 tl veresiniz. Bir de bu açıdan bakın

  • skaplan @sedatkaplan

   bu bağlamda korsan üzerinden argüman geliştirmem bel altı vurmak ve saçmaca olur kendi açımdan. Ama gerçekten sizin için vazgeçilmez 1000 tane şarkı varsa ki bir şey ima etmiyorum daha fazla da olması normal. Sizin için mantıklı gibi duruyor. Ama temelde vurgulamak istediğim şey tüketim davranışlarında ki dönüşüm. Aynı grubun aynı albümünündeki aynı şarkının kullanımve tüketim şekli değişiyor. Müzik endüstrisi kendi çürük sisteminde ücretlendiriyor onu.

   Baştan sona oturup bütün plağı dinleme ve o grubun o albümündeki bütünselliği anlama hazzını elimizden aldılar. Bazen bir albüm bütün olarak nitelikli bir grubun yorumudur. Veya albüm parça parça bir araya gelerek sanatçının kurduğu bir cümledir. Daft Punk Random Access Memories çok güzel şarkılar içerir. Ama ben hala baştan sona bir kerede hiç bir şeyle ilgilenmeyerek dinlediğim bir seansı unutamam. Ama Spotify gibi servisler zamanında ben de paralı üyesiydim. En başından dizayn olarak bilinçli şekilde o albümden şarkı seçip liste yapmaya zorladı bizi.

   Elbette eskilerin karışık kaset çektirme dönemi vardı. Ama kaset çektirme albüm albüm bütünü dinleyenlerin zevki ile oluşurdu. İlla ki zevkler ve tüketim şekilleri eser aynı olsa da değişebilir. Ama albüm tamımından ziyade parça dinlemeye yönlendiren bir kültür var. Şarkılarda tür ayrımı gözetilerek solistin şarkıya girme zamanları ile ilgili bir çalışma vardı. solist geç girerse skip. Maddi beklentilerin şekillendirdiği tüketim biçimii, en özgün olması gereken üretim formu sanatı dönüştürdü.

   Ama albüm dinlemekten parça dinlemeye yönlendirilmemize vurgu yapmak istedim. Yoksa iddiamın en zayıf karnının müzik endüstrisi olduğunun farkındayım. Çünkü ciddi oranda tekrar tüketilmesi yüksek bir eser. Ama critical listenerlar bunun üzerinden gelebiliyor. Mobil ve seyahat halinde iken satın aldıkları belli şarkıları yanında taşıyorlar. Hoş zaten critical listener seyahat gibi gürültü ve dikkat dağıtıcı bir ortamda müzik eseri tüketmiyor. podcast falan ile geçiriyor o dönemi.

   Bu arada aboneliğiniz bittiğinde bin şarkının hiçbiri sizin olmayacak.

  • Omer @omerf97

   @nostromo biri bana deseki ayda 10 lira ver istedigin kadar ekmek al onu tercih ederim. Muzikte boyle filmde boyle. Oyun ve programlar daha uzun soluklu oldugu icin abonelik yerine satin almayi tercih ederim

 • cestlavie @cestlavie

  Internette tek aboneliğim var o da yurt dışında sanal sunucu

 • skaplan @sedatkaplan

  açık kaynağı bedava olmasa kullanmazlar. Elbette servis işinden para kazanıyorlar. Ayrımın farkındayım hep bu cümleye denk geliyorum. En son para verdiğiniz açık kaynak yazılım hangisi ???

 • Rasko @rasko

  Hiçbir ücretli aboneliğim yok. Hep bedava veya tek sefer ödemeli alternatiflere yönleniyorum. Gittikçe zorlaşıyor tabii bu durum.

Başka bir başlıkta editöre verdiğim cevap önemi ve uzunluğuna binaen ayrı bir post olarak paylaşıyorum.

izlenme oranlarını SADECE dolara bağlamanız kolaycılık olarak geliyor artık. İşin içinde telefon piyasasındaki inovasyonun durması, mobil işlemci güçlerinin kullanıcı ihtiyaçlarını (sosyal medya) karşılaması ve bunların sonucu olarak telefon yenileme sürelerinin uzaması da var. Her firmanın ve araştırma kurumlarının raporunda telefon yenileme cycleları uzadı diyor son üç yıldır.
Marketlerdeki en fazla indirilen oyunların akıcı bir şekilde oynanması için gereken donanım ihtiyaçlarına bakın isterseniz. Sallıyorum fiyat ve alım gücünü sabit varsayarsak note 2 den note 3 geçme ihtiyacı ile note 9 dan note 10 geçme ihtiyacı farklı olacaktır.
Bu elbette görülen bilinen bir şeydi kur hoplayıp zıplamadan önce 4 yıl önce bunu bu mantıkla açıkladım.

İnsanların canlı yayın diye tutturma sebeplerini hem anlıyor hem anlamıyorum. Youtube ile twitch in farkı sadece canlı olmak değil etkileşim. Takip ettiği insana soru sorma onunla fotoğraf çektirme kabaca etkileşimdir. Gidin takipçiler ile halay çekin demiyorum. İçeriğini takipçilerden alan yayınlar olabilir. Örneğin kullanıcılardan soru alın bunları tasnif edin. O sorulara cevap verin.
Gündemin izlenme sebebi sizi üründen bağımsız seçtiğiniz konularda serbest yorum yapma alanı sağlaması.
Yoksa LP veya @gamsizm gündemde yaratıcı yorum yapıp telefonda saçma yorum yapıyor değil.

Sizi izleyenler YOUtube dan izliyor. Uydudaki advertorial kanalları gibi takılamazsınız. Kendinizi serbest bir şekilde ifade edebileceğiniz yine teknoloji ile alakadar gündem benzeri bir şeye ihtiyaç var.

Yurtdışında ve yabancı podcastlerde olan gündemi Türkiyeye siz getirdiniz herkes taklit etti sizi. Sizi özgür bırakacak bir format bulmanız lazım.

Bir yönetici sorunla karşılaştığında müdahale edemeyeceği parametrelere konsantre olmaz. Sizi ve bizi rahatsız eden değişkenlere yoğunlaşmanız son üç yıldır içeriklerinize sirayet etti. Sonra takipçilerinize. Ardından neden o değişkenlerden bağıra bağıra bahsetmiyorsun diyen bir ayrılıkçı grup oldu. 😁😁 Etkileşim istediler ama etkileşim istedikleri noktaya siz ne yazık ki yönlendirdiniz insanları. Dolar yüksekliğini bir tespit olarak koymadınız ortaya her zaman bir bahane ve şikayet gibi koydunuz. sizin doları eleştirdiğiniz kadar abd menşeli kanallarında fiyatların yüksekliğinden bahsetmesi sizi ofsayta düşürüyor. Adamlar fiyatları çok yüksek diyor ve ürünü inceliyor. Siz de bazen o noktaya geliyorsunuz.

LP nin sözleri bu konuda süper “Pahalı ama bunu alacak adam da var” veya “bugün bunlara gelen yarın orta segmente sonra alt segmente gelecek”. Bu son söz yazdıklarımın başında değindiğim şey. Esasında LP ile konuşsanız sorun çözülür adamın yıllardır dediği şey gerçekleşti.

Hatta çözüm yine yanı başınızda yine LP den aktarıyorum bu ürünleri incelemekten onlar ile ne yapacağımıza gelemiyoruz bir türlü. Millet aldık arkadaş telefonu şimdi ne yapacaz noktasında. Koca oyun inceleme sektörü buna cevap veriyor aldın o bin dolarlık kartı bunu oynayacan bunu oynamayacaksın. Oyun sektörü esasında yazılım inceliyor. Siz de yavaştan başladınız buna. Çok zor değil facetune da bunu yaptınız.

Saygılar
Yönetici özeti: 🤣🤣🤣
1) milletten soru alarak bir içerik formatı oluştur.
2) uygulama veya servis incelemesi yap.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Murat Gamsız @gamsizm

  Telefonun kendisinden çıkıp ne işe yaradığına yönelmek süper mantıklı bir yaklaşım. Zaten bizim videoların özellikle fotoğraf kısmını merak edenler tarafından takip edilmesi de bundan. Çünkü orda tam olarak bunu yapıyoruz. Yine fotoğraf özelinde uygulamalara da girdik.

  Tıkandığımız iki nokta var. Birincisi, telefon donanımından uzaklaşırsak maddi kayıp yaşarız. Acı ama gerçek. Çünkü uygulamacılar reklam vermez ya da sponsor olmaz. Uygulama ücretli ise belki lisans alırsınız o kadar.

  İkinci nokta bizlerin kişisel olarak çok ama çok az uygulama ile mutlu mesut yaşıyor olmamız. Aslında bugüne kadar olan tüm yayıncılık hayatımız kişisel hayatımızın yansımasıydı biraz da bu yüzden bize benzeyen bir kitle oluştu. %98 erkek olması da bu yüzden çünkü aramızda hiçbir zaman bir kadın editör olmadı.

  Mesela takipçiler bilgisayar donanımlarının azalmasında da şikayetçi. Ne tesadüf bizim de günlük hayatlarımızdan bilgisayar çıkmış gitmiş 🙂 İlgilenmediğimiz konuların TS'deki ağırlığı da azalmış. Benim kendime topladığım son sistemin videosu TS'de var. 2014 müydü neydi. Artık ne modifiye yapıyorum ne overclock. LP de öyle zaten oyun işini konsola atıp geçti. Teknoküp toplamayı bile bıraktı epeydir.

  Telefonda da LP selfie story vs çekmeyen adam. Bazıları kızıyor sosyal medyada aktif diye ama aktif falan değil. Facebook'u kullanan kalmadı. Twitter çok kısıtlı bir 'yaşlı' kitleye hitap ediyor. Instagram'da yok adam zaten.

  Yani bizim hayat tarzlarımız artık geniş kitleleri temsil etmiyor. Bu da içeriklere yansıyor.

  Çözüm ise görece basit. Bugünün gerçekleri içinde yaşayan, C64 değil, telefon görünce gözlerinin içi gülen gençlerin aramıza katılması gerekiyor. Benim bu son iki yılda uğraştığım şey bu. Daha önce uğraşamadım çünkü Plus gibi harici bir gelirimiz yoktu. Şimdi hiç olmazsa gençleri bulduğumuzda çalıştırabiliyoruz. Bir şeyler olacaksa onlarla olacak. Bu saatten sonra hala bizden bir şey beklemek gerçekçi değil. Her şey değişiyor herkesin devri geçiyor.

  • skaplan @sedatkaplan

   @gamsizm yüz metre koşucusu değil bilgi işçisisiniz ondan devriniz geçmez bence. Zaten en başta yaş ve duruşla ilgili tavrınızdan bir kitle elde ettiniz. Genç görmek isteyen başka bir yere gider. Önrmli olan yaş değil başka bir bakış açısı. Sonuöta hamdi bey de çok genç değildi ama farklı bir hava kattı teknoseyire.

   Telefon incelemelerini kesinlikle kesmeyin sonuçta uygulama dediğimiz şey onda çalışacak. Sadece içerik portföyünü genişletin.

   Misal bulut servislerinden bahsedebilirsiniz kıyaslayabilirsiniz. Google drive, dropbox icloud gibi. Evet şaşırmayın ama cidden bunları bilmeyen kullanmayanlar var. Bazen ummadığınız şeyleri gençler gerçekten bilmiyor. Emin olun mesleği bu olan birisiyim. Hayret edersiniz. Size çok sıradan gelen şeyleri bilmeyenler var. Steami bilmeyen veya orta seviyede kullanamayan bir sürü insan var. Bu dediklerimi aratın bunlar ile ilgili düzgün içerik yok. Adobe cloud kullanıyorsunuz sanırım bunu anlatın yine bilmeyenler var. Google docs aynı şekilde eminim siz de başkaları da şimdi buna itiraz edecek ama biz en azından ben 25 yıldır bilgisayar kullandığım için bazı şeylere bunları da bilmeyen yoktur gibi saçma bir şekilde bakabiliyoruz. Ama bizim bilgisayar kullandığımız sürenin yarı yaşında takipçileriniz bile vardır. Android de ios da kullandığınız uygulamalar var. En basitinden total commander bilmeyen insan vardır. Bunları anlatabilirsiniz.

   Ve elbette sitenin bir yerinde hamdi gitti ama belki bir postta soru alın insanlardan onlara cevap videosu çekin. Size ürün göndermeyenler var anlatıyorsunuz. O zaman sizde olan tecrübe ve deneyimi satın.

   Alın LP yi karşınıza eski windows sürümleri ile ilgili video çekin teknik ve tarihsel bilgi vermeyin deneyimlerinizi anlatın. Bu tarz içerikleri çekenler deha sahibi değil bu yönde bir ışık verdiklerinde takipçilerinden öneriler geliyor. Siz bu yola hiç girmediğiniz için veya bu perspektife size garip geliyor olabilir. Ama tozlu raflarda sizin yaptığınız dönemde garipti. Emin olun tozlu raflar ile çok çekirdek kitle sağladınız. Gündem de aynı şekilde. Hamdi beyin linux videolarıda. Roman bir veya iki defa okunur hediye edilir. Ama ansiklopedi referans kaynaktır döner döner bakarsınız.

   Linus tech tips tarzı incelemelerde veya gündemde kullandığınız terimler hakkında video çekin. Onun kadar didaktik veya zorlama espri yapmak zorunda değilsiniz ama bir kavram üzerine sohbet edin. O kavramla etkileşiminiz nasıl kullandığınız. İlk karşılaşmanız.

   Misal bu işin ilklerindensiniz daha önce de yazdım youtube kanalı için gereken temel ekipman önerileri yapabilirsiniz. Adım adım her sürecini beraber yaşadık. Youtube da para yok demeyin. Para için değil geliri olmasına rağmen birikimini monetize olmayan bir kanalda aktarmak isteyenler için türkçe derli toplu bir rehber video var mı bakın isterseniz. Ummadığınız şeyler ile ilgili içerik yok hala türkçe.

   Saygılar şimdilik aklıma gelenleri yazdım.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @sedatkaplan 'Genç görmek isteyen başka bir yere gider. ' Zaten şu an öyle oluyor. Genç kitle ezici miktarda olunca para da onu takip ediyor. Mesela ilk kez firmalar fenomen bütçesi ve yayın bütçesi diye iki ayrı bütçe yönetmeye başladılar. Biz yayın bütçelerine giriyoruz çünkü değerimiz düşük. Fenomenlerin sadece biri, bir firmanın tüm yayın bütçesinden fazla masraf olduğundan onlara özel bütçe ayrılması gerekti.

   'Önemli olan yaş değil başka bir bakış açısı. Sonuöta hamdi bey de çok genç değildi ama farklı bir hava kattı teknoseyire.'

   Evet ama Hamdi gibi birini aramıza katabilmek için onu ortak ettik 🙂 Maaşla öyle adamı çalıştıramazsınız. Bakın işte sektör Berkin'i işe alamadı adam terk etti gitti. Bu bildiğiniz örnek başkaları da var.

   Sıkıntı şu ki TS sadece insanlar mutlu olsun diye içerik üretemez. Hepsinin ucunda bir gelir modeli olması gerekiyor. Olmadığında işte Hamdi örneğinde olduğu gibi elinizdeki değeri kaybediyorsunuz. Hamdi'nin bir yazılımcı olarak siteye katabileceklerini, içerik anlamında, bir düşünün. Ama sırf iyilik olsun içerik olsun diye yapmaz, yapmadı ve sonunda komple bıraktı.

   Reyting de doğrudan para etmiyor. Çok izlenen videoların kazançlarını açıklayabilirim merak ediyorsanız. İş dünyası tarafındaki dinamiklerin içerikle pek alakası yok. İçeriğin değerini vatandaş veriyor. O da bir işi çevirecek kadar değil. Bu ekonomide de zaten başka türlüsü olmaz.

   Uzun lafın kısası yapılacak bir milyon tane içerik var, ancak onu döndürecek bir ekonomik model yok. Yurt dışında olsaydık tam tersi olurdu. Bu bizim ülkenin şartlarından.

  • skaplan @sedatkaplan

   @gamsizm a80 incelemesinin sonunda LP nin son cümlesi dediğim herşeyi özetliyor.