Seversin sevmezsin ama 5 yıldır böyle rehber videolar çekilmesini söyledik. Ben yabancı dili olmayan arkadaşlar için böyle bir içerik üreten Mesut beyi tebrik ediyorum. Ürün olmadan da teknoloji içeriği Ü RE Tİ LİR....

https://www.youtube.com/watch?v=Ku6AaPFI1Sk

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • tigiy @tigiy

  Videoda sol altta ücretli tanıtım yazıyor 🙂

  • skaplan @sedatkaplan

   ee bunda ne var bu kanalda advertorial olmuyor mu??? Hatta bu sitenin advertoriallarında bilgi verilmeden direk ürün anlatılmıyor mu??? Bu kanal incelediği ürünleri kendi cebinden mi alıyor ??? Bu terimleri anlatan başka derli toplu türkçe video var mı ??? Bu kavramları anlatırken örnek verdiği modellerin benzeri başka markalarda yok mu ??? Bu sitenin editorleri bir android üreticisinin modellerini, fiyat politikasını güzellemiyor mu??? Neyse bunlar cevap verilmesi zor sorular. İçerik güzeldi.

   Meselenin özüne gelelim adam örnek verdiği ürünlerin videosunu koymuş önüne alıp anlatmamış. Ki bence anlatmasında bir sakınca yok. Demek istediğim esas mesele şu idi: Tüketici elektroniğine dair içerik oluşturmak için illa ürüne gerek yok. Bu şekilde terimleri de açıklayarak içerik oluşturabilirsiniz.

Son #Delphi olayı Türk developer camiasının görünen yüzlerinin kırk fırın ekmek yemesi gerektiğini ortaya koydu. Hackernews da yapılan tartışmanın kalitesi ile bizim ibişlerin argümanları arasında dağlar var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 41
 • turker @turker

  Herkes prof. Dr. Yazılımcı mübarek. Herkes biliyor.

 • skaplan @sedatkaplan

  Bana RAD mantığındaki GUI dizayn edip program yazabileceğimiz, mac pc ve linuxda çalışabilen uygulamalar yazabileceğimiz (hatta mobil) bir dil önerebilirmisiniz ???

 • Orçun @orcnd

  meslek liselerinde ve meslek yüksek okullarında pascal ve delphi eğitimde kullanılıyor. temelde amaç pascal'ın kolay olmasından dolayı hızlı bir giriş sağlaması, delphi'nin de win32 kütüphanesi ve idesi ile masaüstü programlamaya geçişi sağlaması. fakat bu yöntemler baştan aşağı eski ve hatalı.

  bilişim öğretmenleri de delphi ve pascal ile yetiştiği için bu sistemde ısrar ediliyor. fakat bu iş böyle yürümez. çocukların vaktini çalmaya kimsenin hakkı yok. bilişim öğretmenleri bir zahmet oturup python'u basit seviyede öğrenecek ve öğretecek.

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   görece eski pc donanımlarının da bunda etkisi vardır bence... aslında tüm bu yazılanlar bu işin kökten değişmesi gerektiğinin kanıtı gibi 😉

  • Orçun @orcnd

   @aerdogan17 donanımların eski olması python lehine bir durum. delphi'nin idesi çok daha ağırken python basit bir editörle yazılabilir. kurulumu kolay ve ücretsiz. pc dede çalışır 100 dolarlık raspberry pi dada. hemde tam kapasite ile.

   zaten bence mantıklı olan da bu. tüm labaratuarlardan pc leri çıkarıp raspberry pi ile bu dersler verilebilir. uzman bir ekibin hazırlayacağı bir rasbian dağıtımı ile tüm eğitim ekipmanı tek sd kartta yüklenebilir.

   üstüne raspberry pi ile hem linux, hem yazılım hemde elektronik programlama ve robotik eğitimi verilebilir.

   fakat bu yol yerine delphi gibi ölü bir dilin eğitimini devam ettirmek kolaya kaçmak oluyor

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   @orcnd bu işi öğretecek insanların bu python'u öğrenmeleri gibi açmaz var ve noktada bu insanlar hiç ama hiç gönüllü değiller 😉 (daha önce .net'in hayatımıza girişinde bunu net bi şeklilde gördüm)

 • Adem Alp Yıldız @ademalp

  Bu sabah Embarcadero aşağıdaki epostayı yolladı.

  Değerli İş Ortaklarımız,

  Bugün sizlerle paylaşmış olduğumuz duyuru sonrası sektörden oldukça fazla olumlu geri dönüş aldık. Desteğiniz için buradan siz değerli partnerlerimize teşekkür etmek isteriz.

  Mevzu bahis protokolde, tüm program ve eğitimler ücretsiz verilmektedir. Durum böyle olmasına rağmen sosyal medyada (twitter, eksisozluk) bu protokol haksız yere dayanaksız ve bilinçsizce karalanmaktadır. Delphi'ye karşı bu karalamada siz de düşüncelerinizi sosyal medyada paylaşabilirseniz MEB'i ve bu protokole gölge düşmesine destek olabilirsiniz.

  Bu Protokol, ülkemiz gençliğine daha etkin ve verimli bir yazılım geliştirme eğitimi ve öğretimi sağlama ve böylelikle yazılım sektöründeki kalifiye eleman eksikliğini giderme sürecinde, diğer yazılım dilleri ile birlikte Delphi programlama dilinin de güncel sürümü ile yer alması hedefiyle, kurumlarımızın özverili çalışmaları neticesinde imzalanmıştır. İlave olarak protokol, gençlerimizi sektör ile buluşturmak amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki kurumlara hiç bir maddi külfet getirmeyecek biçimde sağlanacak burs ve staj imkanlarını ve ulusal yarışma desteklerini içermektedir.

  Sizlerin de birinci elden doğruları öğrenmeniz adına tekrar bir açıklama yapma gereği duyduk.

  Desteğiniz için teşekkürler.

  Saygılarımızla,

macOS beta güncelemeleri al makine tık demesin. Microsoft wordu açınca kitlensin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mrx ⊕ @mrx

  macOs güncellemelerinin hiçbirini alma kafa rahat olsun 😀 Ben güncellemiyorum çok gerekmedikçe.

  • lterlemez @lterlemez

   Aynen; Retail olanı da kullanmamak/yapmamak lazım aslında, koskoca (eski) Macromedia (yeni) Adobe Uygulama Grubu iptal oldu. Dreamwiever, Flash ve gruptaki diğer tüm uygulamalar çalışmayı bıraktı. Niye, çünkü yeni MacOS bu uygulamaları desteklemiyordu. Hayatımda, ilk defa bir işletim sisteminin bir önceki (çok öncekiler değil, "bir önceki") versiyonunun desteklediği uygulamalar grubunu (bakın uygulama değil, "uygulamalar grubunu") desteklemediğine şahit oldum. Bir uygulama"lar" grubu çalışmıyordu. Saçmalığa bakar mısınız!!!!

   E, tabi, Apple fakir işi değil; zengin olan adam almalı(?!?!?!?!?!?)

  • lterlemez @lterlemez

   İşletim sistemini güncelleyince, 1000-2000 dolarlık uygulamaları da değiştirmek lazım. Nasıl olsa, zengin adam kullanıyor. Koskoca(!!!) Apple, nasıl daha fazla zengin olabilir ki?

 • skaplan @sedatkaplan

  çok farklı anlaşılmış açayım biraz başka google uygulamaları Spotify falan hep çalıştı. yoksa Microsoft Word Mojavede de kitleniyordu. adobe grubu yazılımlar ile ilgili bir şey demiyorum. kullanmadım çünkü

Aşağıda verdiğim linkte google baas platformu firebase etkinliği var. Demoları macbook ve iphone ile yapıyorlar. Apple ürünleri iyi mi demek bu. Hayır. Belli ürünlere veya firmalarına alerjinin esasında teknolojinin üretim değilde ergenlik safhasında ortaya çıkan bir sıkıntı olduğunu gösteriyor. Bu olgunluk ve tavrı ancak google gibi dünyanın EN İYİ MÜHENDİSLERİNİ çalıştıran firmanın mühendisi gösterebilir.
Bütün dünyada teknoloji editörlerinde bunun tam tersi bir tutum var. Ama developer camiasında böyle ergenliklere denk gelmeniz biraz zor. Adam işini yapar. Ancak üretenler araçlara takılmaz ve amaca odaklanır.

https://youtu.be/wO70Pnv0yeo

Opening Keynote (Firebase Summit 2019)

Come learn about the latest and greatest in Firebase. We have a full hour jam packed with demos of the latest features, hidden gems, and exciting updates. 1:...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • CimAdam @cimadam

  Apple iyi, ergenlikle alakası yok para kazanıyorlar.

  • skaplan @sedatkaplan

   Ben apple kötü demedim ki. Mac ve iphone kullanıyorum. Ama Windows ve androide en fazla iki günde adapte olurum. Firmaları takım gibi tutanlara ergen dedim.

  • CimAdam @cimadam

   @sedatkaplan seni suçlar manada demedim ya kısa yazınca öyle gibi olmuş. iphone'a o kadar takılmam ama bence mac daha başarılı bir apple ürünü. Bakalım alabilecek miyim bir gün 😛

  • abuzerkadayif @abuzerkadayif

   @sedatkaplan adepte olursunda toplam deneyim farki var,mercedesten inip Şahin'e binen adam da iki günde adapte olur..

  • skaplan @sedatkaplan

   @abuzerkadayif sanmıyorum bizim editörler macbooku pahalı göstermek için orta seviye bilgisayarlar ile kıyaslıyorlar. Apple ekmeğine yağ sürüyorlar. Macbook prolar bence thinkpad p50 gibi makineler ile kıyaslanmalı o zaman kalite hissiyatında bir kayıp olmaz. Thinkpad avantajlı duruma geçebilir. Ama thinkpad de macos çalışmaz ☺️ Apple donanımları parayı bence haketmiyor. Ama yazılım işin içine girince ortalık karışıyor. Ekosistem ekosistem ekosistem. Bunu hafife almamak lazım. İos macos entegrasyonu her yıl iyice artıyor. Her sene bir şey geliyor. (Sidecar)
   Ama emin olun attan inip eşeğe binme söz konusu değil windows android ikilisi de aynı deneyimi yaşatır.
   Sen en zaman mac aldın diyebilirsiniz. Swift tek başına bir cevap. Ama oyuncu da değilim. Benim oyun tarzımda mac ve windows aynı anda çıkıyor. Şimdilik memnunun ama uygun bir thinkpad aklımı çelebilir. Tabi ki mac ve telefonları sürekli ikinci el alıyorum. Çok şükür tatminsiz zenginlerin ülkesinde yaşıyoruz. Bir iki yıllık modeller hemen ikşnci ele düşüyor

Facebook ile ilgili son iki yıldır çıkan haberlerin sıklığı sizleri de işkillendirmiyor mu? Abd de bir haber çıkıyor hemen bütün editörler atlıyor. Ekonomi-politik bir mevzu bence bu. İntel işlemci açıklarını da buna bağlıyorum. Sırf bunların mı açığı var. Facebook ile ilgili söylenenleri doğru kabul edip diğerlerinin bundan on misli fazlasını yaptığını düşünüyorum. Çin abd politik savaşının ekonomik sonuçlarının bilişim sektörü üzerinden yansımasını gördük.

Şimdi çok basit bir soru soracağım. Sizce Facebook’un seçim sonuçlarına etki etmesiyle Trump değil de Hilary seçilse idi bu süreç böyle mi işlerdi.

Google twitter intel herbiri her haltı yiyor. Her hafta şifreler ortaya saçılıyor. kullanıcı sayısı azalan facebook bilişim sektörünün şeytanı oluyor.

Benzer şeyleri ekonomi-politik bir savaş aracı olarak intel işlemci açıkları üzerinden de söylemiştim.

Bunların nasıl abd şirketi olduğunu çin savaşında gördük. Abd içinde tek görüş ve güç odağı yok. Kanaatim odaklar aletlerini (medya veya teknik ekip) kullanarak birbirlerine değil aletlerine saldırıyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez @lterlemez

  Bence çok bir şey değişmezdi. Birisi diğerini kamuflajı oluyor, aynen bizimkilerin yaptığı gibi. Aksi halde, yasa ve yürütme, bizdekinin aksine kesinlikle gözlerinin yaşına bakmazdı. Bu tür şirketlerde mutlaka üst yönetimin ayağı vardır. Bu kaçınılmaz bir sonuçtur. Dünya üzerindeki çoğu siyasetçinin, normal şartlarda buralara kadar gelebilmesi mümkün değildir. Hele Amerika gibi, lobiciliğin yasal olduğu ülkelerde, bana kalırsa hiç mümkün değil.

 • lterlemez @lterlemez

  Google, Twitter, Intel olmazdı da Yahoo, AMD, Whatsup olurdu ya da MS ya da Apple falan bir haltlar karıştırırdı (zaten karıştırıyorlar da kimsenin sesi çıkmıyor).
  Mesela, çoğu kişi Apple ile FBI arasında geçen iP kırma olayında, işi çözenin İsrailli bir şirket olduğuna inanmıyordur. Çünkü Apple'ın verdiği ortaya çıksaydı (gerçekleri bilemiyoruz tabi ki, komplo teorisi üretiyoruz ama olsun), bırakın Çin'i ana vatanı Birleşik Krallık da bile bir tane satamazdı.
  iCloud olayı bile fazla kurcalanmadı, güneşimiz kadar büyük bir bomba olmasına rağmen. Üstelik de hala çoğu açığı ya inkar ediyor ya da hiç bahsetmiyor, ortalıklara dökülmezse.

Android cephesinin zirvesi Samsung 2017 de çıkarttığı amiral gemisine android güncellemesi vermiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • tozluraflar @tozluraflar

  Sonra 'Neden Apple?' derler.

  Her şeyi bir kenara bırakın. Kullanıcıyı mutlu edemiyor bu marka.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  bir telefona 11 bin verebiliyorsam zaten mutluyumdur.

  • tozluraflar @tozluraflar

   iPhone 6 Plus sahipleri güncelleme aldı hocam. Bu telefon kaç sene önce çıktı... Ayrıca 13 bin liralık Samsung telefona para verebilen arkadaşlar 2 yıl sonra mutlu kalabilecek mi ve 7.500 TL'ye Note 9 alan arkadaşlar seneye mutlu kalabilecek mi göreceğiz.

   Not: Samsung Note 9

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @tozluraflar O modellerde herkes güncellemeden memnun değil. Ve 5 senelik telefon nihayetinde. 5 yıllık model alıp da memnun olmam.

  • Emre @emre64

   @ilkercom Kullanmayanlar bilemiyor malesef. iPhone 6 kullanıyorum, telefonun çıkış tarihi 2014. Güncelleme desteği iOS 13 ile bitti. Ve bu telefon hala çatır çatır çalışıyor. Güncellemeler çıktıkça yükledim ve gittikçe hızlandı telefon. iOS 13 gelse onu da rahatlıkla çalıştırırdı ama bir firma 5 yıl destek verdikten sonra desteği bırakmayı da hakediyor bence. Samsung'un 2014'te çıkmış amiral gemilerinin esamesi okunmuyor şu an, kaldı ki adamlar S8'e güncelleme vermiyor. Ondan sonra Apple pahalı.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @emre64 Ben note 4 kullanıyorum. nasıl esamesi okunmuyor ? note4lerin çoğu şu anda faaldir. Bu algıyı kafanıza apple sokuyor. samsunglar 5 sene sonra buhar olmuyor.

  • Emre @emre64

   @ilkercom Görüyoruz 😂 Faaldir de nasıl faaldir? Boşuna kendimizi kandırmayalım hocam. Ben de yıllarca Android kullanmış ve her şeyi ilk elden deneyimlemiş biriyim. Zamanında ben de bilmediğim için çok laf attım Apple'a, ama boşmuş hepsi. Kullanmayınca bilinmiyor. Bu telefonlar verilen paranın karşılığını kesinlikle veriyor. Benim için önemli değil ama 5 yıl önce çıkmış bir telefonun hala piyasada 1200 lira civarına satılması da bir şeyler anlatıyor bence.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @emre64 Şimdi kendi telefonum üzerinden konuşayım ( note 2 ve note 3 kullanan adamlar tanıyorum ) Telefonu 2 seneden fazla eşim kullandı. ben ondan devraldığımda sıfırdan farkı yoktu. pili 1 sene kadar sonra sıfırı ile değiştim. içi tıkabasa uygulama yüklü. apple telefonların halen yapamadığı şeyleri yapabiliyorum. misalen kızılötesiyle klimaları kumanda etme , ant+ sensörleri bisiklete bağlama , hafıza kartına binlerce flac dosyası kopyalayıp direkt çalıştırma gibi.

   apple cihazlar iyidir. bişey demiyorum. fark yarattığı yerler de var yok değil. ama 11 bin liralık cihaz parasını hakediyor dediğinizde komik oluyor. 11 bin liralık cihazın uçması lazım. buna android camiası da dahil. normal şartlarda bu cihazların en babasının 400 usd olması lazım. note serisi bana göre telefon dünyasında nirvana ( şahsi fikrim ) ama gidip 8-10 bin vermem. veremem de zaten. bu gün telefona 10 bin lira verebilen adamın maaşı 15 binin üzerinde olması lazım.

  • Emre @emre64

   @ilkercom "Hala apple cihazların yapamadığı..." demek yanlış hocam. Bunlar zaten Apple'da hiç olmadı, 3-5 kişinin kullandığı özellik için tüm seriye bunları koymazlar zaten. Kim dedi 11 bin liralık telefon parasını hakediyor diye? Apple'ın en önemli serisi sayılı seri, iPhone 11 de öyle 11 bin liralık bir cihaz olmayacak. Kaldı ki iPhone 7 bile fazlasıyla yeterli ve alınabilir bir telefon şu an.

 • godzilla87 @godzilla87

  ben de bu güncelleme takıntısını anlamıyorum. kozmetik değişiklikler dışında kullanım deneyimi değiştiren bir şey olmuyor.

 • skaplan @sedatkaplan

  Güncelleme çok özel bir şey yoksa bence önemli değil. Hoş bana kalırsa kamerada önemli değil o bağlamda 4 yıl önce veya çektiğimiz fotoğrafları baskı mı alıyoruz.
  Ama Türkiyede ikinci el veya amiral modeli bir sene sonra alma trendi var ki ben beş yıldır böyle yapıyorum. Bu satınalma davranışından dolayı güncelleme ciddi bir kriter halini alıyor.
  Son beş yılda telefonlar yeterince güçlü ve fiyatlardan dolayı yenileme süreleri uzuyor. Note 4 kullanan bir arkadaşımız varmış bu bağlamda güncelleme önemli. Güncelleme sadece güvenlik ile ilgili değil. Yazılım geliştirenler için kritik. Niş bir isteğe uygulama geliştiren developer kaynak kıtlığından geçmiş sürüme destek vermekle uğraşamayabilir. Ve daha bir sürü senaryo yazılabilir böyle.
  Telefonun donanımı kaldırabildiği sürece firmaların güncelleme vermesi bence önemli.