#Enpara kullanan arkadaşlar Debit kartı olsun veya kredi kartı olsun şifrenizi unutursanız uygulamada ayarlardan kart menüsüne girdiğinizde şifrenizi SMS ile telefonunuza gönderebileceğini belirtiyor onayladığınızda sistemde kayıtlı telefon numaranıza SMS ile şifrenizi gönderiyor. Bana büyük bir güvenlik açığı oluşturabilir bir sistem gibi geldi baya açık açık SMS ile gönderiyor banka şifrenizi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 15
 • Fırat Duran @firat_duran

  Şifreni unuttun nasıl alacaksın?
  Banka kartı numaranı gireceksin, tcni greceksin ve şifreyi telefona yollayacak, bu da aynı açık ozaman 😀
  Ya da her şifreni unuttuğunda bankaya gidip sıra beklemek mi istersin?
  Adamın şifrenle oynaması için: telefonun onda olacak ve ekran kilidni bilecek, kartın onda olacak, kimliğin onda olacak yani bu çok zor ki sen kaybettiğin an bankayı zaten aramalısın. Hadi bunları da yaptı, para aldı, kredi çekti e bunu nakite nasıl çevirecek? Birinin hesabına atacak ya da bankadan çekecek ve yakalanacak.
  Bu açık falan değil, bizim için kolaylık.

  Yani telefon, kimliğin ve telefon kilidini bilse bile sıkıntı.

  • ScKn @scknn

   @firat_duran Bu mantıkla kargo dolandırıcılığı yapmaları imkansız. Ama adamlar telefon numarasını yönlendirme dahi yapıyorlar. Hiçbir şekilde bana kimse düz SMS ile şifrenin gelmesinin güvenli olduğuna inandıramaz. 🙂

  • Fırat Duran @firat_duran

   @scknn adam gördü ulan bu adama kart şifresi geldi ben şunun kartını bir çalayım dese ne yapacaksın 🙂
   Yani sonuçta herşey senin elinde. Telefonunla cüzdanı aynı anda çalmaları için evni/arabanı soymaları lazım.

   Yani göz taramasıyla şifre verseler senin gözü oyarlar gibi basit düşünmeyeceksin.

   Yani trilyonun yoksa 30-50-100k için kafa yormaya gerek yok, sana tavsiye de vereyim;

   Iphone 13lerden birini alıyorsun
   E-Sim e geçiyorsun ve şifresi koyuyorsun
   Telefona parola koy ama numerik/desen olmasın.
   Mesajlar uygulamasına şifre koy. Bildirimden gizle.
   Banka uygulamalarını gizle ve şifreli sakla.

   Daha da birşey olursa takdir i ilahi, ginıs rekorlar kitabına girersin 👍 çalan kişiye de helal olsun derim.

 • Burhan @epsilon

  Şifreyi öğrenebilmesi için banka şifreni biliyor olması lazım. Asıl sıkıntı şifreni bilmesine gerek olmadan bildirimler kısmında hesap hareketlerinin görülebiliyor olması

 • Lehimli At @at

  Zaten uygulama girişinden sonra ise bu ayar sıkıntı yok.

 • Fikri @fikri

  SMS ile yollaması yerine SMS kodu ile sıfırlamasını tercih ederim. SMS şifreli bir iletişim kanalı değil. SMS yollayan servis, o servisin hizmet aldığı firmalar, operatörler, hattınızı dinlemek için araya girenler erişebilir.

Dostlar garip bir durumla baş başayım. Telefonu sessize (Titreşim modu) alıyorum bir süre sonra bir bakıyorum telefon sesli hale gelmiş. Alla alla diyerek tekrar sessize alıyorum bir süre sonra tekrar aynı durum... Dedim herhalde telefon cebimdeyken üst çekmece ayarlar bölümü açılıyor yanlışlıkla basıyor diye düşünerek telefon tuş kilidindeyken üst barın açılmasını kapattım. Ve evet yaşadığım sorun düzelmedi. 😀

Durum şu ki az önce farkettim telefonu hangi moda sokarsam sokayım birini aradığımda yada biri beni aradığı anda telefon direkt sesli hale geliyor. Sesli hale gelmesi için çağrının başlamasına da gerek yok direkt olarak sesli moda giriyor.

Bunu nasıl düzeltiriz fikri olan ? (Model Realme)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaş az önce trafikte servisin birinden öyle bir siyah duman çıkıyor ki egzosundan arkasındaki araba neredeyse önünü göremeyecek etrafa saçtığı rahatsızlığı söylemeye gerek yok cezası yok mu bu şekilde arabayla trafiğe çıkmanın ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

İhtiyacı olan varsa fiyatı çok iyi.

Pritt 24'lü Keçeli Kalem, Çocuk dostu su bazlı formül, Yıkanabilir https://www.amazon.com.tr/dp/B07CY3Z2X6/ref=cm_sw_r_apan_i_FCKPVN23AB05615BG4SW

Pritt 24'lü Keçeli Kalem, Çocuk dostu su bazlı formül, Yıkanabilir :...

Pritt 24'lü Keçeli Kalem, Çocuk dostu su bazlı formül, Yıkanabilir : Amazon.com.tr: Ofis ve Kırtasiye
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dostlar merhaba. 3D yazıcılar konusunda pek bilgi sahibi değilim. Fotoğraf olarak eklediğim 2 modelden birini almayı düşünen arkadaşım var küçük figür alıp boyamak gibi bir hobisi var artık dışarıdan almaktansa kendi basıp boyamak istiyor. Bu iki modelden birini önerir misiniz ? Yoksa sizin önerebileceğiniz bir ürün var mıdır ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar merhaba. Swift konusunda tecrübenize ihtiyacım var. İlk defa swift işlemi yapıcam bilginiz varsa aşağıdaki sorularıma cevap verirseniz süper olur.

1-) Türkiye içindeki iki ayrı banka arasında olacak işlem. TL deki gibi EFT veya havale gibi iki ayrı sistem yok sanırım direkt Swift işlemi yapacağım ?

2-) Swift işlemi için karşıdaki kişinin döviz hesabının ibanını bilmek yeterli midir ?

3-) Swift işlemi yapıldığında ortalama ne kadar bir sürede para karşı tarafa geçmektedir ?

4-) Tahmini olarak Swift ücretleri ne kadar tutuyor ?

Şimdiden sağolun 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
 • Mr.Bell @mr-bell

  Swift işlem ücreti kelek fiyat çıkabiliyor.

 • Fatih @fatihy

  Parayı bankadan parayı elden çekip diğerine yatırmak en beleşi

 • Fikri @fikri

  - Farklı banka olunca mecburen swift oluyor. Karşı taraf da aynı bankada döviz hesabı açtırsın. O zaman swift'e gerek kalmadan yollarsınız.
  - Swift kodu da isteyebilirler. Bankaların sitesinde çıkıyor.
  - 30 dk da ulaştığı da oldu, birkaç gün sürdüğü de. Özellikle arada tatil falan varsa uzun sürer. Sadece sizin bankanızla karşı banka yok, aracı bankalar da var. Hepsinin onayı gerekiyor.
  Eğer açıklamada beğenmedikleri bir şey olursa onaylamayabiliyorlar.
  - Hem sizin bankanız ücret alacak hem de aracı bankalar ücret alacak. Sizin bankanızın ücreti bilinir de aracı bankanınki tam bilinemez. Para tam olarak gitmek zorundaysa aracı banka ücretini de sizden kesecekleri şekilde gönderebilirsiniz.
  Sizin bankanızın aldığı ücreti sitesinde görebilirsiniz. Ana sayfada ürün ve hizmet ücretleri diye link oluyor zorunlu olarak.
  Yurt dışından gelen parayı şu kadar süre çekemezsiniz ya da hemen çekmek için şu kadar para vermeniz gerek diyen bankalar/şubeler de var.
  Gönderdiğiniz bankanın hesabı aynı para birimi değilse bazı bankalar geri yolluyor bazıları da kendi kurları ile çeviriyorlar. Buradan da kayıp olur.

 • CimAdam @cimadam

  Asustan cashback almıştım 20 dolar civarı bir şeydi yarısını kesmişti işbankası, meblaya göre değişebiliyor ücretler sormak lazım ya da bakmak lazım bankaların sitesinde yazıyordur detaylı

#Tosla kullanan arkadaşlar mail geldi az önce ücretlerde değişiklik oldu vs diye. Toslamayan ücreti diye saçma sapan bir şey getirmişler bilginiz olsun. Kızdım bu saçma hareketlerine hesabı tamamen kapatacağım birazdan.

Kaynak: https://tosla.com/limitler-ve-ucretler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Windows 11 kurdum herhangi bir hatayla veya herhangi bir durumla karşılaşmadım ama fazla animasyon var ve nedense bu bende sistem geç tepki veriyormuş hissi oluşturdu ve rahatsız etti nedense benim. Tekrar Windows 10 'a dönücem muhtemelen performans aynı ama hissiyat olarak animasyonları bana gereksiz geldi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dostlar Steam şuan çökmüş durumda mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Aşağı yukarı 6 - 7 bankanın mobil bankacılığını kullanmışımdır ama şu İş Bankasının İşCep neden bu kadar kötü tasarlanmış anlam veremiyorum. Fatura ödeme için bilgileri kaydederim fatura düştüğünde çoğu bankada tek tıkla kayıtlı faturaları ödersiniz İşcep 'te fatura ödeme ekranına gelirsiniz fatura ödenecek firmayı ararsınız seçtiğinizde daha önce bilgileriniz kayıtlı ise gelir öyle ödersiniz. Ama ben gibi ailenizin faturalarını da ödüyorsanız aynı firmaya 2 adet ödeme bilgisi kaydedemediğiniz için diğer bilgiyi tekrar bulup yazmanız gerekir...

En çok rast geldiğim diğer saçmalık para transferinde çok gereksiz bir ekran geliyor Tanımlı / Tanımsız hesap diye resmen bomboş bir ekran orada tanımlıya geçip işlemi yapmanız gerekiyor. Bu adımın anlamını daha çözemedim.

En çok uğraştıran diğer durumda Papara kullananlar bilir Papara hesabına para atarken Papara numaranızı para transferi ekranında açıklama ekranına yazarsınız bu işlem yapı kredi olsun ziraat mobil olsun Enpara olsun hepsinde bir kere transfer gönderimi için kaydettiğinizde açıklama bölümünü de kaydeder hızlıca yaparsınız evet İşcep 'de bu bölümler kaydolmuyor ... Her seferinde elle tekrar tekrar açıklama kısmını doldurmanız gerekiyor...

Bir çok bankanın mobilini deneyimlemişimdir sanırım en iyisi Yapı Kredi ile Ziraat Mobildir...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10