Merhaba ilk defa dosyalarım için fidye istenme durumuna düştüm ama benim durum biraz farklı.
Gmail hesabı kullanıyorum ama Gmail 'den bir Microsoft hesabı oluşturmuş ve bu hesaba Office 365 üyeliği tanımlı olduğundan 1 TB OneDrive alanım mevcut ve bu alanda Teknoseyir Arşivim de var (Gündemler vs) Gmail 'e Microsofttan gece çok fazla dosya sildiğinizi farkettik diye mail gelmesiyle bakayım dedim Microsoft hesabın şifresi ve güvenliği güçsüzdü çünkü kişisel dosyam değil de böyle sevdiğim arşivler vardı adam her şeyi silmiş (geri dönüşüm dahil) txt. ile dosyalarını geri dönsün istersen bana yaz gibi bir şeyler yazıp mail adresi bırakmış. 😀 Sevgili TS gündemlerinin bir yedeği de heçkır kardeşte olmuş oldu çünkü benim fiziki diskimde zaten var yedeği 😀 😀 Sadece biraz upload yoracak ama bu sefer Google Drive 'a yükleyeyim. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar Papara kullanıyor musunuz ? Arkasında kim var bir yamuğu olur mu ? Sanırım her şeyi ücretsiz olmuş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar sıkıntıdan Youtube üzerinden izleyeceğim içerik bitti desem yeridir.

Tavsiye edeceğiniz eğlence içeriği olabilir bilim konularında olur Youtube kanalları var mıdır ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar malum nedenlerden dolayı alışveriş yaparken bazı marketler ödeme için temassız varsa öyle yapalım diyor Ziraat Hesap Kartımda temassız özelliği var fakat Ziraat 'te sanırım bu alana para aktarmak gerekiyormuş. Doğru mudur ? Yada nasıl yapıldığını bilen var mı ?

#temassızödeme #ZiraatBankası

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 30 / 33
 • Orcun @orcun

  O kartın limitine dahil oluyordu. Yani ekstra bir limiti vs ayrı olmuyordu. Bende de ziraatin combo kartı var onda da temassız ödeme var ama böyle birşeyi hiç yaşamadım yani ona ayrı limit aktar vs olmadı.

  • ScKn @scknn

   @orcun Burada çip kısmına aktarmaktan bahsediyor. Büyük ihtimalle buldum. 🙂

  • ScKn @scknn

   @orcun @rdr @cinali Teşekkürler yorumlar için. 🙂

  • R.D. @rdr

   @scknn Tamam da bunun mantığı nedir anlamış değilim :)Banka kartı dediğin hesap kartı zaten, e hesapta para da var, daha ne uğraştırıyor 🙂

  • ScKn @scknn

   @rdr (Tahmin) bir dönem temassız kartlardan millet korkuyordu TV 'lerde eline post makinesi almış adam yok arkadan yanaşıp cebinize tutması yetiyor paranızı çekmek için diye diye milleti korkuttular bence bu sadece güvenlik için böyle. Bana bu saçma gelmiyor ama aktardığım paranın çip 'e yüklenmesi için ATM 'de işlem yapmak gerekmesi saçmalığın daniskası. Ben zaten dokunmamak için para atıyorum temassıza o beni ATM 'ye gönderiyor. Yada Pos 'dan bir kez şifreli işlem yapmamı istiyor. Bu gerçekten saçma...

  • R.D. @rdr

   @scknn güvenlik için limit var her bankada zaten. Hatta corona için BDDK 250 TL'ye çıkardı limiti. Önceden 50 mi 70 lira mıydı neydi. Üstü tutarı harcamak istediğinde temassız okuttuktan sonra kartın şifresini de soruyor POS cihazı. Ziraat'in uygulaması bende mavi ekran verdirdi 🙂

  • cinali @cinali

   @scknn Yalnız temassız sistemde güvenlik için ilk öyle olur sonra aktif olur. Yani bu yıllardır prosedür böyle.

  • ScKn @scknn

   @rdr Yanlış bilmiyorsam bu limit sadece kredi kartı üzerinden yapılan temassız ödeme için geçerli. Ben şuan Banka Hesabı olan bu kartımın çip tarafına temassız ödeme için atacağım tutara bir kısıtlama koymuyor. Hatta şimdi müşteri hizmetlerini arıyorum temassızı aktif hale getirmek için limit konusuyla ilgili bunu da sorucam.

  • ScKn @scknn

   @cinali Hocam sanki her para aktarma sonrası istiyor bunu sadece bir defalık değil. (Anladığım kadarıyla)

  • cinali @cinali

   @scknn Eğer değişmedi ise ilk işlem yaptıktan sonra açılıyor. En garantisi bankayı arayıp sorun. Çünkü yıllardır temassız kullanırım süreç hep öyle olmuştur. Bir defaya mahsus aktif edersin sonra kullanıma açılır. Tabi bankayla görüşmek en sağlıklısı.

 • ScKn @scknn

  Müşteri hizmetleri ile görüştüm @cinali senin de dediğin gibi çipe para attıktan sonra bir kez ATM veya Posttan işlem yapmak gerekiyormuş temassızın aktif hale gelmesi için. @rdr Limit için sordum 250 temassız ödeme yaptıktan sonra bir kez şifreli işlem yapmam gerekiyormuş sonrasında temassızı içine attığım limit kadar kullanabiliyorum. Örneğin 750 TL lik bir şey alacağım 250 temassız aldıktan sonra 250 şifreli ödedim diyelim geri kalan 250 TL yi yine temassız ödeyebiliyorum.

  • R.D. @rdr

   Peki parayı aktardığınızda vadesiz hesabınızdan gerçekten eksiliyor mu? Yani temassız işlem için çipe 800 TL aktardınız. Hesabınızda 1000 TL vardı. Aktardıktan sonra alışveriş yapmadan, vadesiz hesabınızın bakiyesi 200 TL'ye mi düşüyor? İşin özeti, bu para sadece temazsız çip tarafından mı kullanılabilir oluyor?

  • ScKn @scknn

   @rdr Aynen öyle. Hesabınızdan düşüyor çip'deki hesapta görünüyor. İstediğiniz zaman çip hesabından geri hesabınıza aktarabiliyorsunuz. Çip hesabı sadece temassız ödeme için kullanılıyor.

  • R.D. @rdr

   @scknn kredi kartına göre çok kullanışsız o zaman 🙁 parayı bankamatikten çekmem gerekse, o an internet olmasa veya mobil bankacılık açılmasa ortada kaldık demektir.

  • ScKn @scknn

   @rdr Kullanışlılık olarak evet haklısın ama ben kredi kartı olunca hesabın ucunu kaçırabiliyorum böyle ne attığımı ne harcayabileceğimi bilmek kendimi kontrol açısından daha iyi geliyor bana.

 • ederlezi @ederlezi

  kartın büyük ihtimalle prepaid kart. prepaid kartlar genelde bir hesaba bağlı olmadığı için karta para yüklemeniz gerekir. normal hesap kartından(debit) ve kredi kartından biraz farklı yapıları var. yükleme yaptığınız kadar harcayabildiğiniz için kontrol sizde oluyor. para yükledikten sonra atm'den işlem yapılmasının nedeni de üzerindeki çip'e ne kadar para yüklendiği atm aracılığı ile çipe gönderilir. aynı şekilde eğer temassız özelliği çip üzerinden kontrol ediliyorsa atm'de işlem yaptığınızda çip'e gönderilen bilgi ile bu özellik açılıp kapanabilir.

  • ScKn @scknn

   @ederlezi Verdiğiniz bilgiler doğru olabilir ama konuda bahsedilen kart Debit kart ve fiziki olarakta bir banka ve hesabına bağlı. (Şube Kodu, Hesap No vs mevcut)

  • ederlezi @ederlezi

   @scknn prepaid kartlar da hesaba bağlı olabiliyor. atm'den bu hesaptan para de çekilebiliyor. aslında kartın ilk 6 hanesini söylerseniz prepaid mi debit mi anlaşılır ama söylemek istemiyorsanız sıkıntı değil. debit kart da olabilir ama benim bildiğim debit kartlara para yükleme özelliği yok. bir de ziraatin debitkarları hatırladığım kadarı ile çip'li de değildi

Merhaba arkadaşlar malum nedenlerden dolayı anne babaya gidip gelmeyi uzun süredir kestik. Görüntülü görüşme için tavsiye edeceğiniz program hangisi olur ? Görüntü kalitesi iyi olması yeterli. (Whatsapp en kolayı olsa da ailem akıllı telefon kullanamıyor aileme IOS tablet vericem bu iş için o yüzden Whatsapp baştan elendi.)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 12

Arkadaşlar elimde Vista yükle bir pc var. Win10 ücretsiz yükseltmesi halen geçerli oluyor mu ? Birde direkt usb den Windows 10 formatlama şeklinde bir yükseltme var mı ? (Cihaz açılmıyorda)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba,

Bir Ekosisteme dahil olmak isteseniz ve veri güvenliği önceliğiniz olsa tercihiniz Google hizmetleri mi Microsoft Hizmetleri mi olurdu ? Hangisi size daha veri güvenliğine önem verdiğini düşünüyor ya da biliyorsunuz ?

Yoksa al birini vur ötekine durumu olduğunu mü düşünüyorsunuz ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • rsezer @rsezer

  Veri güvenliği konusu bireysel dikkat gerektiren bir konu, en güvenli sistem bile kullanıcısı kadar korur.

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Ben Google ekosistemini seçtim ve baya daldım içine. Ama MS daha bir güven veriyor aslında, bildiğim kadarıyla önemli bir veri sızıntısı veya skandalı olmadı. Öte yandan Google'ın da bir fiyaskosu yok. En ciddisi Google+ sorunu ama o da çok fazla kişiyi etkilemedi. MS ile asıl sorun telefonu olmayışı. Her ne kadar özellikle Android için çok güzel uygulamalar yapmış olsa da telefon tarafında ekosistemden çıkmak gerekiyor. Kendi Android cihazını yapacak gerçi ama yine de Google ekosistemi içinde olmak zorunda o cihaz. Velhasıl, bence Google.

  • ScKn @scknn

   @emrah-ozturk Aynı sizin gibi düşünüyorum. Google sevecen davranan bir şeytanmış gibi his yaratıyor bende.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @scknn Yalnız MS'in de şeytanlık yapma imkanı kısıtlı. Elindeki verinin büyüklüğü ve derinliği Google'ın yanından geçmez. Veri güvenliği herşeyin üstünde ise MS, ama işte o da tatminkar bir ekosistem sağlamıyor.

  • ScKn @scknn

   @emrah-ozturk Hocam "Elindeki verinin büyüklüğü ve derinliği Google'ın yanından geçmez." şu cümlede hangi firmadaki verinin büyüklüğü ve derinliği daha yüksek demek istediniz ? Google arama motorundan dolayı ve telefon (android) ekosisteminden herhalde Google'da veri daha çoktur. Yanlış mı düşünüyorum ?

  • TongYabguHan @tongyabguhan34

   @scknn Doğru. Google bu işlerin ağa babası.😂

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @scknn Evet Google açık ara önde. Herkesten açık ara önde. Yani bir düşünün; arama, fotoğraf, harita, email, video, müzik, tarayıcı vs hepsinden gelen veri var adamlarda. Bunların çoğunda da pazar lideri, neredeyse herkes kullanıyor. Güzelliği de buradan geliyor işte, bu dehşet büyüklükteki veri sayesinde iyi hizmet sunabiliyor.

Merhaba arkadaşlar.

İş yerinde Turktelekom kullanıyordum -1. katta görüşme sorunsuz internet ise iş görecek kadar çalışıyordu. Örneğin Youtube 480p akıcı 720p de arada donuyordu. Üç beş fazla olsun internet iyi çalışsın diye Turkcell kullanmaya başladım her şey mükemmele yakındı 1080p videolar bana mısın demiyor oyunlarda akarken 2 gündür bırakın interneti sesli konuşmayı falan -1 'de direkt hat gidiyor "Sinyal Yok"a düşüyor. Şuan TurkTelekoma hasretim anlayacağınız. Böyle bir durumda taahütten cayma şansım var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Tavsiye / #Öneri

Arkadaşlar halihazırda Iphone 7 kullanıcısıyım. Android tarafında en son Sony Z3 kullanmıştım. Iphone 'da kendimi kısıtlanmış hissediyor ve bu durumdan sıkıldım. Android 'e geri dönme isteğim var. Herkesin kullandığı genel uygulamalar (Spotify, Bankacılık uygulamaları,Twitter, Instagram vb) harici olarak oynadığım tek oyun Clash Of Clans. Elimdeki Iphone 7 'yi 2000 TL civarına satıp Realme 5 Pro almak sizce mantıklı mıdır ? Yada 2000 TL 'yi geçmeyecek düzeyde bir telefon öneriniz var mıdır ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap