BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Halid @abdhbal

   Bende direkt kayıt ol dedi site hiçbir şey göremedim.

  • Piazza del Pizza @pizza

   Araştırmayı doğrudan referans gösteren bir link bulamadım. Haberi kopyalıyorum:

   Teenage boys are six times more likely to suffer from heart problems from the vaccine than be hospitalised from Covid-19, a major study has found

   Children who face the highest risk of a “cardiac adverse event” are boys aged between 12 and 15 following two doses of a vaccine, according to new research from the US.

   The findings come as Professor Chris Whitty, England’s chief medical officer, prepares to advise ministers on whether there is a wider benefit to society from vaccinating children.

   Last week, the Joint Committee on Vaccination and Immunisation (JCVI) delivered its long-awaited verdict, saying the “margin of benefit” of jabbing 12- to 15-year-olds was “considered too small” and citing the low risk to healthy children from the virus.

   However, Sajid Javid, the Health Secretary, said he wanted Prof Whitty and the chief medical officers from Scotland, Wales and Northern Ireland to “consider the vaccination of 12- to 15-year-olds from a broader perspective”.

   He said he would then “consider the advice from the chief medical officers, building on the advice from the JCVI, before making a decision shortly”.

   Report will prompt fresh concerns over jabs for children
   Research published on Thursday will prompt fresh concerns about whether the risk of the vaccine outweighs the benefits for otherwise healthy children.

   A team led by Dr Tracy Hoeg at the University of California investigated the rate of cardiac myocarditis - heart inflammation – and chest pain in children aged 12-17 following their second dose of the vaccine.

   They then compared this with the likelihood of children needing hospital treatment owing to Covid-19, at times of low, moderate and high rates of hospitalisation.

   Researchers found that the risk of heart complications for boys aged 12-15 following the vaccine was 162.2 per million, which was the highest out of all the groups they looked at.

   Evidence from studies show it is unlikely for boys to suffer either heart problems from the vaccine or be hospitalised by Covid.

   The second highest rate was among boys aged 16-17 (94.0 per million) followed by girls aged 16-17 (13.4 per million) and girls aged 12-15 (13.0 per million).

   Meanwhile, the risk of a healthy boy needing hospital treatment owing to Covid-19 in the next 120 days is 26.7 per million. This means the risk they face from heart complications is 6.1 times higher than that of hospitalisation.

   This is based on current rates of hospitalisations from Covid-19, which are judged to be “moderate”. During a period of low risk of hospitalisation, such as June 2021, the likelihood of heart complications rises to 22.8 times higher, and during a period of high risk, such as January 2021, the likelihood of heart complications is still 4.3 times higher.

   The study, which has not yet been peer reviewed, analysed reports of adverse effects children have suffered from the vaccine between January and June of this year.

   The study looked at MRNA vaccines - such as Pfizer and Moderna - which will be particularly relevant for Britain because youngsters will not be given the AstraZeneca jab because of the increased risk of dangerous blood clots.

   Last Friday, the JCVI could only recommend that jabs among 12- to 15-year-olds be extended to include children with major heart, lung, kidney, liver and neurological conditions.

   But ministers are understood to be keen to give the children’s vaccine roll out the green light, and the NHS has already started recruiting thousands of vaccinators for schools.

  • BEN EKONOMİSTİM @johan28

   @pizza haberi ben görebildim ama dediğiniz gibi ben de çalışma göremedim direkt

  • Papa Emeritus @pope

   @johan28 Araştırma burada, bir kaç gün önce görmüştüm. VAERS’e girilen yan etkiler olduğu için normalde oluşturma durumu daha da fazladır. Yazarlar da bunu belirtmiş. VAERS’e girilen yan etki yaşayanların %86’sı da hastanelik olmuş. https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.08.30.21262866v1

 • gordonfreeman @gordonfreeman

  Çocuklar ölmesin vaccine de yiyebilsinler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Forbes çocuklara zorunlu maskenin sonuçlarından bahseden bir yazıyı aniden sitesinden kaldırmış. Yazar da “contributor”ken “former contributor” olmuş 😀

https://twitter.com/sarahbeth345/status/1432878700966518791

7. ve 9. paragrafları çevirip koyayım buraya.

7) Çocukların maske takması ve sosyal mesafe mesafeye dikkat ederek yaşaması okulda ve evde daha hareketsiz bir yaşam tarzına sebep oluyor, ayrıca obez ve depresif olma ihtimalleri artıyor. Obezite düşük gelirli ailelerin çocuklarını daha fazla etkiliyor ve erken ölümle sonuçlanacak hayat boyu sağlık sorunlarına sebep oluyor. Dünya genelinde çocuklarda klinik depresyon ve anksiyete yaygınlığı pandeminin başından itibaren iki katına çıktı ve muhtemelen devam eden kısıtlamalarla daha da kötüleşecek.

9) Delta varyantı yüzünden çocuklarda covid-19 vaka sayısı arttı ama Amerikan Pediatri Akademisi'ne göre geçen hafta tüm çocuk vakalarında ölümle sonuçlananların oranı %0.00-%0.03. Amerika'da bir çocuğun covid-19'dan ölme ihtimali yıldırım çarpması, yemek yerken boğulması veya araba kazasında ölme ihtimalinden daha düşük.

Okumak isteyen buraya bakabilir: https://web.archive.org/web/20210818132016/https://www.forbes.com/sites/zakringelstein/2021/08/18/school-mask-mandates-mean-trauma-for-millions-of-children-especially-those-from-low-income-families/?sh=676b9a8b23a8

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Osman Öztürk @ptseeker

  Çocuğun bulaştırdığı kişinin ölüm ihtimali o kadar düşük değil maalesef.
  Onlar da bi zahmet aşı olsalar güzel olacak

 • zatisahaneleri @zatisahaneleri

  Çocuk ölmüyor olabilir ancak bulaştırıyor. Yakın çevremde çocuktan hasta olmuş birçok tanıdığım var. Hatta iki kişi bir hafta hastanede yattı.

 • Sadaharu @sadaharu

  @zatishaneleri @ptseeker çocukların bulaştıracağı kişiler aşılansın o zaman.

  • CinSimit @cinsimit

   Aşı sağlıklı insanları yüzde yüz korumuyor, üstüne bağışıklık sistemi hastalığı olanlarda koruma yüzdesi çok düşük olabiliyor, bazı hastaların aşı olması sakıncalı olabiliyor.

  • Sadaharu @sadaharu

   @cinsimit Farz edelim çocukların hepsi aşılandı. O zaman maskenizi çıkarabilirsiniz mi denecek yoksa aşı %100 korumuyor o yüzden maskenizi çıkarmayın mı denecek?

  • CinSimit @cinsimit

   @sadaharu Biran önce salgının bitmesi lazım, yoksa yeni varyantlarla bu iş çok uzayacak. Bitene kadar maske şart, aşıda da kritik eşik aşıldıktan, 'sürü' bağışıklığı oluştuktan sonra salgın bitmiş olacak. Ya aşı ya maske (ya da el yıkama) diye birşey yok yani, hepsi gerekli. Cerrahi maskelerin bu salgında asıl işlevi karşı tarafı korumak ve siz farkında olmadan bile olsa hastaysanız karşı tarafa bulaşma olasılığını azaltmak. (N95 maske takıyorsanız kendinizi de korursunuz o başka tarafı).

   Ne aşı yüzde yüz koruyor, ne maske yüzde yüz bulaşmayı engelliyor. Üstelik bu ikisi birbirinin alternatifi de değiller. Salgın biterse ne bu şekilde aşıya gerek kalacak ne de maske takmaya ama salgın sırasında ikisi de gerekli.

  • Sadaharu @sadaharu

   @cinsimit Salgın bitmeyecek. Bu saydığınız önlemler salgını bitirseydi İsrail'de biterdi çoktan. Ayrıca çocukların bugünlerinin ve geleceklerinin mahvedilmesinin bu kadar ateşli bir şekilde savunulmasına hayret ediyorum.

  • CinSimit @cinsimit

   @sadaharu Aslında covid19 virüsü yok diye düşünüyorsanız başka, ya da virüs var ama insanları aşıya ve maskeye zorlamak için bazı kişiler tarafından çıkartıldı ve kullanılıyor diye düşünüyorsanız o daha başka bir durum. Benim görebildiğim ortada bir salgın var, ve insanlar ölüyor...

   İşi bilenlerin değerlendirmesi lazım maske takan çocuklardaki obezite vs. riski nedir, onların bulaştıracağı insanların ölüm riski nedir, artısını eksisini otoritelere sunması, onlarında bilimsel veriler ve değerlendirmelere göre karar alması lazım. Zaten mantıklı olan herhangi bir önlemi uygulamadan önce artıları eksilerini değerlendirmek. Çok fazla yanlış bilgilendirme var, dikkatli de olmak gerekiyor.

   (Örneğin 'Dünya genelinde çocuklarda klinik depresyon ve anksiyete yaygınlığı pandeminin başından itibaren iki katına çıktı' demiş ama önceki oran çok önemli, kişi sayısı önemli, 2 katına çıktı çok yüksek bir algı oluşturuyor ama önceden 1 milyon çocukta 1 ise ve şimdi 2 katına çıkıp 2 olduysa, aslında kulağa geldiği kadar kötü bir durum yok demektir.)

  • Sadaharu @sadaharu

   @cinsimit
   1. paragrafta yaptığınız çakallığa, sinsiliğe cevap vermeye tenezzül etmeyeceğim.
   2. İşi bilene bırakalım ve karar vericiler de bunların söylediklerini yapsın diyorsanız bunu siyasetin konusu olmaktan çıkaralım diyorsunuz. Yok öyle dünya. Alınan kararlar sadece sağlığı değil hayatın her alanını etkiliyor ve kararların da hepsi siyasi.
   3. Bu grafikte görülen covidden ölenlerin çok büyük kısmının 65+'dan geldiğini görüyorum. Bunların zaten vaktini doldurmaya yakın olduğunu varsayabiliriz ve bunun için “aslında kulağa geldiği kadar kötü bir durum yok demektir” denilebilir. https://www.statista.com/statistics/1105431/covid-case-fatality-rates-us-by-age-group/

Uzmanlar fırıldak gibi dönüyor 😀 DSÖ sürü bağışıklığının tanımını değiştirmiş yine. Sırayla gidelim

1) https://web.archive.org/web/20201023093420/https://www.who.int/news-room/q-a-detail/coronavirus-disease-covid-19-serology
“Sürü bağışıklığı aşıyla veya enfeksiyon kaynaklı bağışıklıkla kazanılır.”

2) https://web.archive.org/web/20201124094747/https://www.who.int/news-room/q-a-detail/coronavirus-disease-covid-19-serology
“Sürü bağışıklığı belirli bir aşılanma oranı geçildiğinde kazanılır.
Sürü bağışıklığı aşıyla sağlanır, virüse maruz kalarak değil.”

3) https://www.who.int/news-room/q-a-detail/herd-immunity-lockdowns-and-covid-19
İlk tanıma 2 şerh düşerek geri dönmüşler.
“Sürü bağışıklığı nüfusun aşıyla veya virüse maruz kalarak bulaşıcı hastalığa karşı kazandığı dolaylı korumadır. DSÖ virüsün yayılmasının gereksiz vaka ve ölüme sebep olacağından aşılama ile sürü bağışıklığının kazanılmasını destekliyor.
COVID-19'a karşı sürü bağışıklığı virüse maruz kalarak değil, aşıyla kazanılmalı.”

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • BEN EKONOMİSTİM @johan28

  Buna bilim diyoruz, fırıldak gibi dönmek değil. Güncellenmek kötü bir şey değil. Dsö en başta maske takmayın da dedi ama virüs hakkında bilgi eksikti, ne kadar yayıldığı belli değildi. Maskeyi sağlıkçılar kullanabilsin diye böyle bir açıklama yaptılar, sonra anlaşıldı ki halk seviyesinde maske takmak sağlıkçılara zarardan çok yarar getiriyor.
  Gibi gibi örnek çok, döneklik her zaman kötü değildir

  • Sadaharu @sadaharu

   Benim gördüğüm kadarıyla bu değişimi gerektirecek herhangi bir paradigma değişimi olmadı. DSÖ ve benzeri “güvenilir” kurumlar Trump gittikten sonra labaratuvardan sızdı tezini dillendirmeye başladılar. Biden yemin ettikten hemen sonra DSÖ pcr test sonuçları daha dikkatli raporlanmalı diye yönetmeliğini güncelledi.

   Kişinin istediğini söylemeyen uzmanların uzmanlığı düşmüyor. Yorumunuzu iyi niyet olarak okudum ama bu kurumlara çok güvenmenin bir sebebi yok. Şimdiye kadar söyledikleri/yaptıkları siyasiydi, hâlâ siyasi.

İyi akşamlar. Şu an kullandığım paket 200 GB 24 mbit TT. Mobil uygulamada geçebileceğim paketler olarak bunları gösteriyor. Şubat 2022'de sözleşme bitiyor. İnternette kesilme veya düşük hız almıyorum. Speedtestlerin hepsinde 22-23 aldım. IDM 3 mb/s hızda indirebiliyor. 2 sorum var.

Mobil uygulamadan paket değiştiren var mı? Mevcut paketi nasıl etkiliyor? Telefondan sorduğum zaman hızınız 24 olduğu için daha yüksek hızdaki bir pakete ücretsiz geçebiliyorsunuz diyorlardı.

Türknet sitesinden hız testi yaptığımda 16 mbps gösteriyor. Taahhüt olmaması cezbediyor ama mevcutta bir sıkıntı yaşamadığım için biraz mesafeli duruyorum. Ne tavsiye edersiniz?

EK: Her ay 2 veya 3 kere 20 TL'ye 100 gb ek paket almama rağmen fatura hep yakın rakamlarda geliyor 100-110 arası. 2 kere de alsam bu aralıkta 3 kere alsam da bu aralıkta.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 20
 • altalena @altalena

  Bu işin detayına inmeyen, düz bir şekilde internet hizmeti alan kesim, bu fiyatlarla resmen tokatlanıyor. Bir hayli de fazladır sayıları bu kesimin. Türk Telekom kendi içinde bile adamına yaklaşımına göre özel fiyat çekiyor. Kısacası uğraşacak vakti olmayan, uğraşmak istemeyen Türkoya 12mbps 100 lira.

 • huseyin/azuren @hegemen

  Netspeed kullanıyorum. Ev değiştirdim yine Netspeed e geçtim o kadar fark yatırdım Tt den geçmeye ama bence değer TT de kalmaktansa netspeed diyorum
  16mb internete 99 tl istiyorlardı. Netspeed ile 94 tl ye 85 mb sınırsız paket 74 mb hız geliyor, bana yetiyor.
  Bir daha zorda kalmadıkça tt den uzak dururum.

 • Serkand Demiroglu @srkndmrgl

  Turknettin sayfasindaki hiz sorgulama bazen dogru calismiyor.3 senedir turknet kullaniyorum.44 mpbs dowland,20 mbps upload aliyorum.speet test 25 ila 35 arasi degisiyor.idm 5,6 megabayt arasi dwgisiyor.turknet hiz sorgulama 13 gosteriyor,ttnet 35 e kadar gosteriyor,netspeed 50 gosteriyor.tahahutun yoksa gec turknete kod verebilirim.ilk faturani odedikten sonra 1 ay ucretsiz kullanirsin.2,3 ay kullanip begenmezsen turktelekoma gecersin.iptalbicin edevtten yapabilirsin

 • Sadaharu @sadaharu

  Herkese teşekkür ederim zahmet edip cevap verdiği için. TT'yi bırakmaya karar verdim. 6 ay kaldı sözleşmenin bitmesine. 1-2 ay kala iptal edip Millenicom veya Turknet'e geçerim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 18
 • rafflesia @rafflesia

  Ne doğal seleksiyonu ne darwin awards'ı. İnsanı, çatının üstünde tutacak kadar yapının güçlü olması lazım. Çatıya kontrol için çıkan apartman yöneticisi de bu durumu yaşayabilirdi.

  • alaria @alaria

   Seleksiyon dedikleri kısım TikTok için çatıya çıkıp video çekmek bence. Sonuçta her şartta risktir oraya çıkmak.

  • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

   Atlıyor sanki dostum, kırmızı kiremitli yerden plastik sacın üstüne atlıyor yukardan. Güneşten gevreyip incelmiştir o bi de baksana çıkan kırılma sesine. Ben öyle anladım.

  • TwoCenk @twocenk

   Aydınlık boşluğuna benziyor orası. Orası ya camdan yapılır ( o zaman üstüne çıkılmaz ) yada ince şeffaf bir şey ile kapatılır ( o zaman da üstüne çıkılmaz ).

  • rafflesia @rafflesia

   @twocenk tuğla kırılsa bile (burada o da yok) altında tahta oluyor bu kazalara sebebiyet vermemesi için, öylesine çatıya çıksam kızın bastığı yerin böyle olacağını hiç düşünmezdim, basardım. Yönetmeliği nasıl bilmiyorum ama mantıklı düşünüldüğünde "buraya çıkmayın" ibaresi veya birkaç noktadan yanlarının kapatılması gerekiyor.

  • Halil @hcaktuna

   şu olayda en suçsuz kişi o çatıyı o malzeme ile kaplayandır. aydınlatma boşluğuna kiremit mi örecekti? karbon fiber ile mi kapatacaktı? adı üstünde aydınlatma boşluğu, her binada bulunur neredeyse ve hepsi ya cam ile ya da bu tip bir plastik malzeme ile kaplıdır. çatıya çıkan veya çıkması gereken kişiler de oraya basılmaması gerektiğini bilir. bu arada yöneticinin de çatıda işi yoktur. varsa bir sorun çağırır ustasını yaptırır.

  • TwoCenk @twocenk

   @rafflesia Buraya çıkmayın işi bence çatının tamamını kapsıyordur. Öyle bir şey yazmak saçmalık olur. Prize çatal sokma, sobaya sarılma vs uzar gider yoksa o yasak listesi.
   Etrafı kapatılma olayı da yapılamaz. Rüzgarlı havada uçar o tarz çıkıntılar. Bacalar bile çok tehlike yaratıyor hala.
   Olan olay dikkatsizlik, yorum/gözlem eksiliği. Kimse kimseye çatıya çıkmadan aman aydınlatmaya dikkat et demez, işin olur çıkarsın o zaman denir bu uyarı.

 • Erdinç B. @erdincb

  Videoyu çeken de ne soğukkanlıymış maşallah.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Bence burada yapılması gereken çatıların nasıl yapıldığıyla alakalı yönetmeliğe bakılması, bu kız kafasına göre çatıya nasıl çıkıyor ona bakılması. Onun dışında evet tam olarak doğal seleksiyon olayı. Üzüldüm mü evet ama çok da yazık vah tüh diyemeyeceğim. Keşke böyle olmasaydı. Şu aptal sosyal medyanın insanları robotlaştırmasından ve bir şeyleri yapmaya zorunlu hissettirmesinden nefret ediyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Volkan Ekmen @zisegned

  2016 yılında Avast, AVG'yi satın almıştı. "Popüler antivirüs firması AVG, Avast tarafından 1,3 milyar dolar gibi yüklü bir miktar karşılığında satın alındı."

  Şimdi de Norton, Avast'ı satın aldı. Bi 4-5 yıl sonra kim kimi satın alır belli olmaz.