Günaydın iyi pazarlar! #gif

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dün akşamdan beri kullandığım Samsung Galaxy S7 Android 7.0 ile ilgili gördüğüm eksikliklerden bahsetmek istiyorum. (Belki bazılarının ayarı olabilir) Nitekim işletim sisteminin her yerinde geri dönüş yapılması yönünde yazılar mevcut. Sizlerin karşılaştığı eksiklikler varsa paylaşmanız faydalı olabilir. ☺

1. Klavye ayarlarında titreşim kapalı olduğu halde bazen titreşimli bildirim olması. Ör. Shift tuşuna art arda tıklandığında titreşim olması.
2. Eski klavyede yazdığınız kelimenin baş harfi veya tüm harfleri büyük küçük yapılabilirken bu klavyede bu seçenek yok.
3. Ekran parlaklıklığı hangi ayarda olursa olsun çeşitli uygulamalarda ekran parlaklığının artması. Ör. Otomatik parlaklıkta YouTube uygulamasına girdiğimizde parlaklığın artması.

Şimdilik rahatsızlık seviyesindeki değişiklikler bunlar. Yenileriyle karşılaştıkça ekleme yapacağım.

#akış #s7 #TeknoYardım #androidnougat

BeğenFavori PaylaşYorum yap
murat paylaştı.

İnsanlığın şimdiye kadar yaptığı bütün uzay görevlerinin ve kullandığı uzay araçlarının bulunduğu poster. #Bilim @hkellecioglu
http://bigthink.com/robby-berman/a-massive-poster-of-earths-spacecraft-so-far?utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Facebook#link_time=1486567866
http://img.ibxk.com.br/ns/rexposta/2016/03/20/20072338182006.jpg

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yine kadını seks aracı gibi görme, yine seksist zihniyet… 😡

#akış #KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • skyforce @skyforce

  Böyle bir sitede böyle bir paylaşımın yeri yok bence. Hem bu uygulamaya gelene kadar daha neler var.

  • murat @rnurat

   Böyle bir sitede, Google Play Store’da bunun yapılması nedeniyle bu paylaşımın yeri var. Mesele uygulama da değil çöp çatanlık uygulama kategorisini seksist zihniyetle kullanıcıya sunmasında. Ayrıca bu tarz uygulamaların alenen ilk sayfada görünmemesi lazım. Çoluk çocuk giriyor. Şu var mı bilmiyorum; Google hesabındaki yaş seçeneğine göre içeriği düzeltme vb. düzenlemeler.

   İlave olarak; bu uygulamaya gelene kadar daha neler neler var ise buyur o “neler”den başla sıralamaya. Ben buradan başlamayı uygun gördüm senin için “mahzuru” yoksa.

  • skyforce @skyforce

   @mursili

   Sizin trollük yaptığınızı düşünüyorum. Hani bilindik bir söz var. Deveye sormuşlar boynun neden eğri diye, deve demiş nerem düzgün ki. İşte bu o hikaye şu an ki internet başka bir hizniyete hizmet ettiği için %80 i çer çöp diye biliyorum. Böyle şeyleri buraya taşımak abesle iştigal etmektir. Malum kelimeleri yaz google playstora bak ne çıkıyor.

  • murat @rnurat

   @skyforce

   Böyle bir yorum ile gerçek trollün aslında kendin olduğunu tarif ettiğin için sağ ol. Bu platformda ashley madison kullanıcılarının şifresi vs. çalındığında haber yapılabiliyor ise bkz. Haftalık gündem. Bu konu pek ala paylaşılır. Kaldı ki bu paylaşım kurallar dahilindedir.

   Ayrıca mesele zaten malum kelimeleri “yazmadan” işaret ettiğim görsele ve içeriğe ulaşmak.

 • Oğuz @tramp

  @mursili İlişkiler sıvı değiş-tokuş sistemini temel alarak kurulmaya çalışıldığından hatta direkt bu sistem amaçlandığından resimdeki uygulama Tinder ve benzerleri bunun doğal bir meyvesidir. Zamanında bununla ilgili okuduğum @skyforce arkadaşın söylediği deveye sormuşlar faslını destekler yazı:
  https://medium.com/turkce/tinder-k%C3%BClt%C3%BCr%C3%BC-959b923c81c1#.7bgtc4dme

Bir internet servis sağlayıcısı için daha utanç verici ne olabilir?

#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İyi akşamlar ahali. Galaxy S5’le ilgili iki sorum olacak:

1. Bir tanıdığım Galaxy AppStore’dan bir şey indirmek için Samsung Account açmış bu istemeden Samsung Cloud’a bazı verilerini senkronize etmesine neden olmuş. Bkz. E-posta, kişiler vs. Cloud’tan verileri silmem mümkün mü? Cloud ayarlarında bu seçeneği bulamadım.

2. Son güncelleme ile “Fener” uygulaması kaldırıldı diyor. LED Flash uygulaması. Samsung Android 6’da bu özellik vardı aslında. S7’deki gibi bildirim çubuğunda yok sanırım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler.

#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Günaydın beyler. Ekteki bildirimi kapatabilir miyiz? Artık bıktırdı 😲

#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Günaydın Google hesabımızdaki web etkinliği, konum etkinliği gibi şeyleri durduralı çok olmuştu. Bunları fark etmem çoğu insan gibi Google’ın bu bilgileri kaydetmeyi varsayılan olarak açık halde sunması ve bunu tesadüfen görmemle olmuştu. Şu adreste biraz okudum da: “www.google.com/policies/privacy/key-terms/#toc-terms-sensitive-info”; “privacy.google.com” adamlar: “Hassas kişisel bilgiler: Bu, gizli tıbbi gerçekler, ırklar veya etnik kökenler, siyasi veya dini inançlar ya da cinsellikle ilgili belirli bir kişisel bilgi kategorisidir.” gibi bilgileri bile edinme hakkını kendinde bulmuş.

Çok rahatsız edici değil mi? Şahsım adına yanlış hatırlamıyorsam Android telefon kullanmaya başlayana kadar web etkinliğini fark ederek derhal bunun ayarını kapatmıştım. Android’te ise konum geçmişini tuttuğunu hatta bunu bildiğimiz hazine haritası gibi sakladığını görünce ürpermiştim. Hemen bu özelliği de kapattım ama; yukarıdaki ikinci linki biraz okuduğumda istediğimiz kadar etkinlik ayarlarını durdurup “geçmişi sil” diyelim Google bu bilgileri tutmaya devam ediyor diye şüphelendim iyice.

Web geçmişi falan neyse de bu akıllı telefonlarla çok daha özel işlerimizi hallediyoruz ve sürekli yanımızdalar. Şu videoyu izleyince https://www.youtube.com/watch?v=TtmR9L0ITlM “OK Goggle” olayının da uydurma olduğunu düşünmeye başladım.

Google’ın dünyasından özellikle Android dünyasından başta kendimi sonra çevremdekileri uzaklaştırmayı düşünmeye başlamadım değil. Alternatif olarak lüzumsuz pahalı iOs sistemi var ancak onun da güvenilirliği konusunda şahsen hiç bilgi sahibi değilim. 🙁

Google hesabımda tüm verilerimizi indirme seçeneği mevcutmuş bunu deniyorum. Bakalım süslü süslü yazdıkları gibi dürüstçe tüm verileri gönderecekler mi? Hesaba giriş yapıp şu adrese gelip neleri indire(bile)ceğinizi seçebilirsiniz.: takeout.google.com 😐

#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Player 1 @player-1

  Aslında kaydettiği bu bilgiler sayesinde daha iyi hizmet veriyor ve kimseyle paylaşılmayacağını vaat ediyor. Ama güvenemiyorsun tabi. ios ‘de de benzer şeyler var. Bu işin 2 çaresi olabilir.
  1) akıllı telefon kullanmamak
  2) Android cihazına tamamen açık kaynak kodtan oluşan ve kodlarını incelediğinde rahatsız edici birşey bulmadığın kendi telefonuna uyumlu bir romu, kodları kendin derleyip telefona custom rom şekilde atıp kullanmak.

  • murat @rnurat

   İlki bu devirde biraz zor gibi. Sağladığı iletişim kolaylığı gerçekten çok cezbedici 😀 İkincisi yapacak yetkinlikte değilim 🙁 Şu anda e-postama, aslı varsa, kendi veri tabanında depoladığı bilgilerimi gönderdi. Etkinliklerde duraklat ve “geçmişi sil” dediğim hiçbir şeyi göndermedi. Ne yapalım güvenelim mi? 😀

  • Player 1 @player-1

   @mursili Ticari bir markaya güvendiysen geçmişini silmişmiş ya da tutmuşmuş fark etmemesi lazım. Güvenmek burada anahtar kelime.

  • murat @rnurat

   @player-1 Markadan ziyade hukuka güveniriz. Şahsen insanların “cinsel yönelimlerine” kadar hassas bilgileri hangi ülkenin hukukuna göre toplayabilirler. Bu basit bir “okudum kabul ediyorum” ile olmamalı. Neyse konu biraz farklı bir boyuta evrilecek gibi. 😀 Google’dan daha az cüretkar bir sistem varsa ona geçmek daha yerinde olacaktır.

  • Player 1 @player-1

   @mursili açıkçası ben google’dan Apple’dan çok kullandığım operatöre güvenmiyorum. Hakkımızda çok ciddi veriler zaten topluyorlar. Bu bilgiler bizim toplumda etik kurallar çok esnetilebildiğinden yarın bu bilgileri çok alakasız yerlerde görebilmek mümkün.

 • Özgür Görgülü @ozgurg

  Bunların hepsini zaten kullanım şartlarında kabul ediyoruz. Hatta sildiğimizde silindi diyor ama ben silinmediğini düşünüyorum. Sesleri sadece arama cümlelerinde kaydediyor. MyActivity’de gözüküyor hepsi. Hangi uygulamaları açtığın, mesela alarmı kaça kurduğun kaydediliyor.
  Daha fenasını söyleyeyim mi? Evimin krokisini çıkarmıştı. Odalar net bir şekilde krokide gözüküyordu.
  Hepsi ticari firma. Hiçbirine güvenmemek lazım. Ne Apple, ne Google ne de Microsoft ve diğerleri güvenilir.

  • murat @rnurat

   İşte tüm bunların basit bir “kabul ediyorum” ile olmaması gerekir. Çünkü kabul etmeyince hesabı zaten kullanamıyor gibi bir durumla karşılaşıyoruz. Hele hele bu verileri varsayılan olarak kaydetme seçeneği açık olarak sunmak daha da olumsuz geliyor. Bu işe daha kapsamlı ve tüketici lehinde düzenlemeler getirmeleri lazım. Babamın hayrına değil yaptıkları parasını veriyoruz ki:D Android açısından durum bu. Rahatsız edici.

 • DRSN @drsn

  Kabul ediyorum diyerek geçtiğimiz anlaşmalar sadece Amerika da geçerli. Amerika dışı için herhangi bir kısıtlama yok. İstediklerini yapabilirler. Bunu bir yerde detaylı okumuştum 3 yıl önce. Sitesini bilen arkadaşım lütfen paylaşın hatırlamıyorum adresi