#Google, #Android uygulama geliştirme için #Kotlin programlama dilinin tercih edilmesini tavsiye etmiş. "Yeni bir uygulama yapacaksanız Kotlin ile yapın" demiş.

Kendi yorumum: Sektör zaten yavaş yavaş Kotlin'e geçmeye başlamıştı. Bu duyuru ile birlikte sektörde de Kotlin bilen insan arayışı artacaktır diye tahmin ediyorum. #Java yine 3-4 yıl daha desteklenecektir büyük ihtimal ama hem topluluk hem de Google'ın açıkça desteklemesi yavaş yavaş Java'nın Android geliştirme için kullanımını azaltacaktır. Mobil geliştirme ile uğraşan arkadaşlara tavsiyem Kotlin öğrenmeye başlasınlar. Yeni bir uygulama yapacaksanız Kotlin'i tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

#Programlama
Kaynak: https://techcrunch.com/2019/05/07/kotlin-is-now-googles-preferred-language-for-android-app-development/

Kotlin is now Google’s preferred language for Android app development –...

Google today announced that the Kotlin programming language is now its preferred language for Android app developers. “Android development will become increasingly Kotlin-first,” Google writes in...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • CimAdam @cimadam

  Bende biraz java üzerine öğrenin gibi bir izlenim bırakmadı değil bu arada 🙂

 • prometrik @prometrik

  Şahsen bu konularda çok deneyimlii ve iyi araştıran bir arkadaşımla yaptığım konuşmalara bakarak pek kabul etmem bu açıklamayı. Halihazırda bir çok uygulama java ile yazılmış. Desteği kesmesi bu uygulamaları da artık kullanamamak demek olur. Yapımcısı yeni dile geçmez ise kullanıcı mağdur olur. Yapımcı neden geçmez? Kotlin iyi bir dil değil. Çok uydurma duruyor ve sorunları var. Zaten android tarafında kod olarak çok sorun var. Performans ve standart o kadar arkaplanda kalmış ki google a kızmamak elde değil. Sırf qr kod okuyan bir proje yapma çalımasında bile kamera kodlarının ne durumda olduğunu çok iyi öğrendik.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   "Java'ya destek kesilecek" diye bir şey denmiyor. Google, sadece Kotlin kullanılmasını tavsiye etti. Benim yorumumsa: "biz Kotlin'i destekliyoruz. Java'ya destek kesilmeyecek ama yavaş yavaş uygulamalarınızı Kotlin'e geçirmeye, yeni uygulamalar yaparken de Kotlin kullanmaya başlasanız iyi olur" demeye getiriyor (demiyor da olabilir). Kotlin'in yapısı hakkında hiç bir bilgim yok ve mobil geliştirme alanında çalışmıyorum. Dediğim gibi bunlar sadece benim olayları yorumlama tarzım.

  • prometrik @prometrik

   @erenhatirnaz Bu konularla yakın ilgilinen yazılımcı arkadaşımdan edindiğim bilgileri iletiyorum. Bilgi ve deneyimine güvendiğim sayılı kişilerdendir. Tarihsel olarak google önceki geliştirme platformunda java kullanmış ancak resmi olarak açıklmamamıştır. Bu nedenle oracle ile davalık olmuştur. Süreç sonunda sistem altyapısında oracle teknolojisini kullandığı tespit edilmiş. Üstelik bunu gizleyerek yapmış. Sonrasında google kotlin i çıkartıyor ve platformda kod yazan bir çok kişi doğal olarak ortada kalmış oldu. Kotlinde teknik altyapısının değişik olduğu kabul ediliyor. Ancak böyle bir olayın bir daha yaşanmayacağını kim garanti edebilir? Üstelik kotlin bir çok eksiği varken ne kadar tercih edilir? Tercih edeni fazla değil ki google yaygınlaştımaya çalışıyor bu hamlelerle. Bu tür durumları bilen biri olarak kimse kotline koşarak gitmesin derim.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @prometrik Hocam neyi ispatlamaya çalışıyorsun gerçekten anlamıyorum. Dediğim gibi platforma ve ordaki geliştirme mekaniklerine hiç hakim değilim sadece yorum yaptım o kadar. Fakat kimsenin ortada kaldığı yok. Google "Bundan sonra Kotlin ile devam ediyoruz, Java'ya desteğimizi tamamen kestik" falan demedi ki. Benim yorumum şimdi olmasa bile açıkça Kotlin'i destekleyerek topluluğu o tarafa kaydıracaklar. Ayrıca Kotlin'i Google çıkarmadı. JetBrains firması tarafından açık kaynak olarak geliştirilen bir programlama dili. Dediğim gibi programlama diline ve platforma hakim değilim ama Google'ın açıkça desteklediği gözüküyor. Bir şey ispatlamak zorunda değilsiniz. Bunlar benim yorumlama şeklin ve olaylar böyle gerçekleşmeyebilir.

  • prometrik @prometrik

   @erenhatirnaz Buradaki yazıyı okuyacak kişilere biraz daha yardımcı olmak istiyorum. İkimizde konunun en hakimi kişiler değiliz. Yalnız siz "Yeni bir uygulama yapacaksanız Kotlin'i tercih etmeniz daha iyi olacaktır." diyerek okuyucuyu kendi yorumunuzla yönlendiriyorsunuz. Ben ise okuyucunun biraz daha bilgilendmesini ve iyice araştırmasını, olayın arkasında gelişen durumları kaba taslak aktarıyorum. Zaten bir önceki yorumumun sonunda da "Bu tür durumları bilen biri olarak kimse kotline koşarak gitmesin derim." diyorum. Şahsen sorunlarını bildiğimden dolayı kotlin tercih etmem. En azından şimdilik. İleride gelişir, dğeişir o zamanın şartlarında ayrıca konuşulur. Bir önceki ile kastım java değildi. Başka bir şey vardı şuan adını hatırlamıyorum.

   Kısa bir arama ile android uygulama geliştirme konusunda şöyle bir kaynak buldum: https://www.slant.co/topics/6203/~alternatives-to-java-for-android-development

   Kaynak ingilizce. Zaten iyi bir yazılım için şart. Artı ve eksi yönleri değerlendirmiş. yazılım çalışacak arkadaşlara tavsiyem ise önceden planlama yapmaları. Hangi projeyi geliştirecekler, nelere ihtiyaçları olacak iyice analiz edip sonrasında uygun dile yönelmeleri olur.

   Bakın şurada detay konuşmalar var: https://www.donanimhaber.com/Oracle-Googlea-actigi-9-milyar-dolarlik-tazminat-davasini-kazandi--98595

   Belki benim yazım dilim size yanlış geldi ya da ben sizin yazınızı yanlış okuyorum. Önemli olan bunu anlayıp çözebilmek. İkimizde bilgi paylaşmak istiyoruz. Ortak paydamız bu. O yüzden herhangi bir çekişme vb. hissetiyseniz kusura bakmayın. Benim özellikle ispat etmeye çalıştığım bir şey yok. Önemli olan okuyucuların kendilerine en uygun olanı seçmesi. yanlış seçimler ileride çok baş ağrıtabiliyor. Yazılım sektöründe çalışan biri olarak bunu söylebilirim.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @prometrik Google'ın hareketlerinden yola çıkarak böyle bir tavsiye bulundum sadece. Dediğim gibi bunlar sadece bir tahminden ibaret, ne olacağını ancak zaman gösterecek.

nasıl site güzel demi ben buldum

Türkiye'nin Rakamları | Veri Kaynağı

Türkiye’de resmi kaynaklarda anlamlı ve okunabilir veri bulmanın zorluğunun farkındayız. Bu yüzden açık kaynaklı ve şaffaf bir proje olan VERİ KAYNAĞI ile tüm Türkiye’nin anlamlı...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu tarz bildiğiniz başka siteler var mı ? Burada sadece ekonomik veriler var

OEC - Türkiye (TUR) İhracat, İthalat, ve Trade Partners

An online resource for international trade data and economic complexity indicators available through interactive visualizations of countries and products.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
rf12 paylaştı.

ilginç BU kadar data üretigimden haberim yoktu.
https://www.youtube.com/watch?v=hLjht9uJWgw

Downloading My Private Google Data, this is what I found

Took a look at my private data and found some pretty weird stuff.. possible security vulnerability with Google Photos, third-party data from eBay and Amazon ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

8 Bölümlük harika çekimleri ile dünyada insanların özellikle 50 yıl içindeki yıkıcı tahribatının sonuçlarını, Türkçe seslendirme sanatçılarımızdan değerli "Mazlum Kiper'in" harika anlatımıyla çok iyi hazırlanmış bir belgesel "GEZEGENİMİZ"
Bazı bölümlerin sonlarında gözlerim doldu ve ağlamamak için zor dayanıyorsunuz.
Denizlerde, ormanlarda ve buzullarda fiziki yapının ve biyolojik çeşitliliğin nasıl azaldığını ve bittiğini, geçmiş yılların çekimleri ile yeni çekimlerin kıyaslamalarını yaparak harika bir belgesel ortaya çıkarmışlar.
Bu belgeseli herkesin seyretmesini tavsiye ediyorum, özellikle lütfen çocuklarınıza seyrettirin.
Kamera arkası çekimlerinin oluşturduğu son bir bölüm var ve kesinlikle bu işin para ile alakalı olmadığını tamamiyle özünde bir gönüllülüğün yer aldığını çok iyi anlıyorsunuz.
İyi seyirler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Android için en en en kaliteli oyunlar

Android için en en en kaliteli oyunlar

Çok şey yazmıştım 15 dk dır da chome çöktü sağolsun, hepsi gitti 😀 😀 Hevesim kaçtı vallahi 😄😄

Bloga çevirip tekrar yazıyorum, yedek aldım bu sefer 🙂

Android kısmında kaliteli oyun bulmak zor. Çıkan oyunlar genel olarak p2w oluyor. Sürekli para kazanmak için enerji sistemi koyuyorlar, istediğin kadar oynayabilmek için daha fazla para yatırman bekleniyor.

Bu sebeple o tür oyunlardan ayrıştırılmış bir liste hazırlamaya karar verdim. Bu listede yazdığım türde oyun yok. Genel olarak pc den port edilmiş oyunlar mevcut. Bazılarının fiyatları pahalı gerçekten, beğendiklerinizi istek listenize eklerseniz indirimlerini takip etmesi kolaylaşır.

Şunu da ilave etmek isterim. Mobil kısmı oyun oynamak için rahat bir platform değil. Bu oyunların çoğunu rahat oynayamayacaksınız. Gamepad edinilmesi sizin açınızdan iyi olabilir. Tuşların yerinin belirlenebildiği gamepadler ise mobil için biçilmiş kaftan. Hatta bunu edindiğinizde ps1, ds, gameboy oyunlarının emulatörlerinde rahat edeceksiniz. Hatta ps2 emulatörü bile yükleyebilirsiniz. Romlarını bulması artık çok kolay.

1) Gta Serisi
2) X-com Enemy Within
3) Grim Fandango
4) Baldur's Gate-Baldurs Gate 2
5) Wolf Among Us
6) Life is Strange
7) Brothers
8) Bully
9) Go serisi (Hitman, Lara Croft, Deus Ex)
10) Dont Starve
11) Limbo
12) Machinarium (Serisi)
13) Distraint
14) Republique
15) Plague
16) Beholder
17) This War of Mine
18) Goat Similator
19) Hello Neighbor
20) Crazy Taxi
21) Final Fantasy (5 e kadar ve 9. oyunu gördüm)
22) Chrono Trigger
23) Terreria
24) Titan Quest
25) Reigns Serisi
26) Game of Thrones
27) Old Mans Journey
28) Metal Slug
29) Cadmageddon
30) Oddworld
31) The King of Fighters
32) Dragons Lair
33) Pubg ve Fortnayt
34) Monument Valley
35) Kingdom Rush Frontiers
36) Minecraft (özünde güzel oyun :D)
37) The Room
38) Bridge Constructor
39) Max Payne
40) Five Nights Freddy
41) Game Dev Tycoon
42) Lego Oyunları(Batman, Juraasic Harry Potter...)
43) Bulb Boy
44) Pewdiepie Legend Brofist
45) Worms Serisi
46) To The Moon
47) Lumino City
48) 60 Seconds
49) Chameleon Run
50) The House Da Vinci
51) Framed
52) JYDGE (Ruinere benziyor)
53) Whispering Willows
54) Evoland 1-2
55) Radiant Defance
56) Badland
57) Iesabel
58) Alto's Odyssey
59) Carx Drift Racing
60) Ninja Arashi (Zor bir oyun, sabır testi :D)
61) Oceanhorn
62) Plants vs Zombies
63) Crashlands
64) Domwheel

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 20

#Unity ile shaderlar için güzel kaynaklar keşfettim. Kendime not.
Depth texture ile çalışarak scene depth(sanırım z buffer diyebiliriz) erişerek çalışmak:
https://alexanderameye.github.io/index.html

Geometry shaderı ve genel shader pipeline'ı ile alakalı dolu bir döküman ve blog:
https://roystan.net/articles/grass-shader.html

Katı olmayan nesnelerde(volumetrik bulutlarda) raymarching tekniğinin kullanımı:
https://www.alanzucconi.com/2017/10/10/atmospheric-scattering-1/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

2 bilim insanından zamanınızı iyi yönetmek için 6 madde:
1- Plan yapın,
2- Dikkat dağıtıcı şeylerden uzak durmaya çalışın. (özellikle bildirimleri kapatın),
3- "Hayır" demeyi öğrenin,
4- Ara verin. Ara sırasında işinizle ilgili şeylere bakmayın,
5- Her harika fikri kovalamaya çalışmayın,
6- Kriz anlarında panik olmaktan kaçının. Plan yaparak bu durumdan kurtulmaya çalışın.

Yazının tamamını mutlaka okumanızı tavsiye ederim: https://www.nature.com/articles/d41586-019-00973-6
#ZamanYönetimi #Motivasyon

Six easy ways to manage your time better

The amount and quality of what you achieve are crucially dependent on how effectively you manage your time. Andrew C. Johnson and John Sumpter propose some simple steps that scientists can take to...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9