Coğrafya bölümüne bugün başladım. Mutlaka okunması gereken Türkçe kitap tavsiyeniz var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burak Özyürek @burakozyurek

  Şengör Hoca Sırrı Erinç deyip duruyor. Bence PDF falan bul oradan başla.

 • Master @master

  Kpss paragraf soru bankası. (Ciddiyim.)

 • Hüseyin H. @hsynn

  Öncelikle tebrikler.
  Bu 2015 yılında Prof. Dr. Hayati Doğanay hocamızın öğrencisi olarak mezun oldum. Yeni başladıysanız yakında ismini duyarsınız. Hem coğrafyaya katkıları hem kişiliğiyle örnek alınması gereken bir insan.
  Coğrafya başlangıcı için o zaman size ilk tavsiyem.
  Hayati Doğanay Coğrafya'ya Giriş kitabı ile şöyle bir genel bilgi edinirsiniz.
  İkinci olarak sık sık karşınıza çıkacak terimlerde başvuracağınız bir sözlük edinin.
  Ben okurken Hayati hocamız henüz Coğrafya Bilim Alanları Sözlüğünü çıkarmamıştı. O yüzden bize baskısı olmasa bile fotokopi olarak hocaların hocası :)) Prof.Dr.Reşat İzbırak'ın yazdığı Coğrafi Terimler Sözlüğünü almamızı tavsiye etmişti.
  Bunların haricinde Prof.Dr.Sırrı Erinç, Prof.Dr. Mehmet Besim Darkot, Prof.Dr.Oğuz Erol, Prof.Dr. Turgut Bilgin bu hocalarımızın kitaplarını tavsiye ederim. Hepsi Türk coğrafyasına katkıları olmuş ve alanında gerçekten çabalamış başarılı insanlar.
  Ve bir coğrafyacının olmazsa olmazı Atlas.
  Faik Sabri Duran'ın Büyük Atlas'ı alınabilir. Büyük ihtimalle zaten bölüm onu size aldırır. :))
  Mobilde olmasam daha uzun ve ayrıntılı yazardım. Ama şu saatte @senturkmurat1999 hocamın etiketiyle gördüm bildiriyi.(Ayrıca teşekkürler)
  Bilgisayar başında olduğum bir gün daha ayrıntılı tavsiyelerde bulunurum inşallah. Merak ettiğiniz başka bir şey varsa yine sorabilirsiniz. Fırsat buldukça ki bulurum :)) cevaplarım.

Digitalocean'dan Ubuntu vds alıp openvpn Kurdum. Sorunsuz çalışıyor. Şimdi selfhosted Spotify benzeri bir uygulama kurmak istiyorum. En basit şekilde yapabileceğim uygulama tavsiyeniz var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Digitaloceandan bir vdse openvpn kurmak istiyorum. Basit, güncel ve Türkçe bir kaynak öneriniz var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Elimde 5 adet notebook diski var. Bunları satışa çıkaracağım. Çıkarmadan önce hangi programla sıfırlamak önerirsiniz ? Birde hangi yazılımla sağlıklarını öğrebilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Apple etkinliğinde iPhone haricinde birşey tanıtılacak mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Fotoğrafçılığa başlamak istiyorum. Canon 250D iyi bir tercih olur mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7
 • seckyn @seckyn

  Bence aynasız makine almak daha mantıklı. Bunu söylememdeki en temel etken elektronik bakaçlar. Elektronik bakaçta gördüğün şey aslında çektiğin fotoğrafın ta kendisi.

 • Burak @buraktheweekender

  En son 2000-2003 arası film kameram vardı. Sonra uzun süre hiç fotoğraf çekmedim ve makinem olmadı. 2014 yılında bir tane aynasız diye tabir edilen makinelerden aldım. Fotoğrafçı değilim bu bir hobiydi ama kısmen bir mesleğim gibi oldu asıl mesleğim olmasa bile. Tekrar alışma sürecimde baya bir şeyi yeniden hatırlama ve alışma şansım olmuştu. Dslr ağır ve büyük gelirse bir aynasız sistem fotoğraf makinesi edinerek başlayabilirsin. Fuji Film olur, Sony olur gibi gibi. 🙂

 • Hüseyin @hus35

  Her zaman MG'nin de dediği gibi ucuz makine daha çok lense yatırım yapmanızı tavsiye ederim. Mesela temiz sony a6000 daha sonra da güzel bir lens alınabilir 250D fiyatına. Sigma 30 1.4, 16 1.3, 56 1,4 gibi. Tabi yine de siz bilirsiniz içinize sineni almak en doğrusu 🙂

 • arandur @arandur

  Elektronik vizörlü, dokunmatik ekranlı bir aynasız almanı öneririm. Kit lens ile başlamak mantıklıdır, sonra da isteğine göre lens alırsın. Hemen başlangıçta tele, sabit odak vs. lens yatırımı yapmaya gerek yok.

E-ticaret yapmak için şirket kurmam şart mıdır ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

Aramızda oto yedek parça işi yapan var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Airpods 2 almayı düşünüyorum . Film ve müzik için alacağım . Sizce parasını hakeden bir ürün mü ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap