Skoda Octavia 3 2013 Ambition Ön-Arka Park Sensörü

Kurda sormuşlar, neden boynun kalın diye. Kendi işimi kendim görürüm de ondan demiş.

 

Araba fiyatlarının tavan yapmasından sonra elimdeki aracın eksiğini hissettiğim şeylerini tamamlayıp en az 10 yıl kullanmaya karar verdim. Aracın boyutları büyük, aynalar küçük, arka cam da park için işlevsiz olunca park ederken uğraştırıyordu. Öyle ki aynadan vuracağım herhalde deyip inince 1-1.5 metre mesafe kaldığını gördüğüm çok oldu.

 

Ben de park sensörü taktırmaya karar verdim. Servisler 100 liralık Cylon marka sensörleri 400 liraya takıyorlar. Orjinal sensörleri ise takamadıklarını söylüyorlardı. Sadece öten sensör, hangi tarafın öttüğünü anlamadıktan sonra çok sıcak gelmiyor bana. Biraz araştırma sonucu hem ön hem de arka orjinal sensörlerin takılabildiğini gördüm. Ancak yaşadığım yerde, çevre illerde taktıracak yer bulamadım. Ankara veya İstanbul'a da sırf bunun için gidilmez dedim. Ben de kolları sıvadım...

 

Öncelikle İstanbul'dan Ender Elektronikten, orjinal ön-arka park sensörünü tüm kablolaması ile sipariş ettim. Sonra https://erwin.skoda-auto.cz/erwin/showHome.do adresinden saatliği 7€'a erişim hakkı satın alıp Skoda'nın resmi tüm workshop (servis) manual dosyalarını indirdim. Bu dosyalarda detaylı olarak arabanın en küçük vidasına kadar her parçasının nasıl sökülüp takıldığı, hangi modüllerin nerede bulunduğu, kablo bağlantıları, sigortalar vs her şey var.

 

Parçalar elime ulaştıktan sonra haftasonları apartmanın park alanında çalışarak 3 haftada tüm montajı bitirdim. Amacım tüm adımları detaylı fotoğraflayıp adım, adım takip edilebilecek bir rehber hazırlamaktı. Ancak tek çalıştığım için işin de sıcağıyla çoğu adımda resim çekmeyi unuttum.

 

İlk hafta kablolama ile uğraştım. Sensör beyninin yeri fabrika çıkışından hazır, sürücü kısmında sol tarafta ayak dayamanın olduğu yerde yuvası var. Kablolar buradan ön ve arka sensörlere dağılacak. Buradan başlayarak aracın sol tarafındaki trimleri söktüm. Arka koltuğa gelince, bagaja ulaşmak için sökülecek trimleri sökebilmek için arka koltuğu da sökmek gerekiyor. İlk haftasonu kabloyu beyinden bagajın içindeki tampon çıkış contasına kadar döşeyip aracı topladım.

 

 

 

Bir sonraki hafta sonu geldiğinde, arka tampon için kolları sıvadım. Arka tamponu sökmesi geri takması çok kolay. Tek kişi olduğum halde sökmesi takması 30 dk alır en fazla. Tamponu söktüm, içinde fabrika çıkışı sensörlerin nereye takılacağı ve sensör için delinecek deliklerin merkezleri işaretli. Sensör deliklerini delip (ki burada yurt dışından satın aldığım kendi delme aparatını kullandım) sensörleri yapıştırdım. Bagajda bıraktığım kabloyu da contadan dışarı çıkarıp sensörlere bağladım.

 

 

Tamponu geri toplamadan önce çalıştığından emin olmak istedim. Sensörler birbirinin aynı ancak sensör kablolarının yeri yanlış olabilirdi. Köşe sensörünü ortada gösterebilirdi. Ben de tamponu toplamadan önce sensör modülünün Can-Bus bağlantısını yapıp VCDS ile modülü araca tanıttım. Kontağı açıp geri vitese takıp sensörlerin ötmesini duyunca rahat bir nefes aldım 🙂 Şimdilik her şey yolunda.

 

 

Arka tamponu toplayıp eve çıktım. Artık bu haftalık yeter.

 

Son hafta sonu ön tampona giriştim. Ancak arka tamponu ne kadar kolay sökülür yapmışlarsa ön tamponu o kadar zor yapmışlar. Ön tamponun iki tarafında ön farların arka dibinde ikişer vida var. Bunları göremiyorsunuz, el yordamıyla bulup sökene kadar hem ellerimi soyup parçaladım hem de saatlerim boşa gitti. Bu vidaları sökmek için ön teker davlumbazlarını söküm elinizi oradan sokmanız gerekiyor. Ben davlumbazla uğraşmayayım dedim ama çok zahmet çektim. Tamponu söküp kenara aldım. Modülden ön sensörler için olan kablo demeti fren pedalının oradan dışarı çıkarılıyor. Orada hazır kör bir conta var. Onu delip klavuz kablo yardımıyla akünün alt tarafından motor bölmesine aldım. Evet, aküyü de sökmek gerekiyor. Sensör delikleri ön tamponda da işaretli. delikleri delip, sensörleri, yapıştırıp, kabloları bağladıktan sonra tamponu geri topladım.

 

Bahsettiğim dört tane can sıkıcı vidayı mecburen ön teker davlumbazlarını sökerek geri taktım. Davlumbazları tamamen sökmek için ön tekerleri de sökmek gerekiyor 🙂

 

 

Sonunda her şey bitti, sorunsuz çalışıyor 🙂 Sensörler devreye girince müziğin sesi kısılıp araç radyosunda görseli de çıkıyor.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9