2013 1.2 TSI ambition Octavia'yı, üzerine biraz ekleyip benzer donanım, 2-3 yıl daha yeni bir Skoda Yeti ile değişme konusunda bir kaşıntı tuttu 🙂 yeti yerden yüksek ve tipi çok hoşuma giden bir araba, Octavia ise yayla gibi bagajı ile oldukça kullanışlı bir aile arabası. Bu bagaj, kodiaq'ta bile yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bunu tasarlayanı Allah bildiği gibi yapsın. Klozet muslukları bir bir içten kırılıyor, göbek sağlam olsa da bu zıkkım kapak tek bulunmuyor, komple göbek ile birlikte veya komple musluğun kendisini almam gerekiyor :/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 15

#OtoSeyir #skoda #SkodaOctavia #araçbakımı

2013 1.2 TSI Octavia, 110.000 km'yi devirdi. Aracı sıfır almıştım. Bu yıl bakımda triger setini de değiştireyim diyorum. Hayır trigeri değiştirirken devirdaim pompasını da değişmeye gerek var mı? boşa masraf mı yapmış olurum? İki yıl önce motor soğutma sıvısı minimumum bir parmak altına inmiş ve araç hata ışığı yakmıştı. 1 lt hazır g13 alıp 250 ml kadar ekleme yapmıştım, sonra tekrar seviye düşünce tekrar o kadar ekleme yaptım ve o günden sonra tekrar düşme olmadı. Hazır triger değişecekken devirdaim pompası da değiştirsem, buna ek olarak daha önce hiç değişmediğim motor soğutma sıvısını da tamamen değiştirsem mi diye düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 30
 • Emre Yüce @emreyuce

  Abi değiştir gitsin gereksiz masraf olur mu 😀 Contayı yaktım da ben 3-4 sene önce ünide 6 ay aç dolaştım cebimden ödeyeceğim diye şimdi ocak söndürür ya 😀

 • Recai @recai

  kesinlikle gerekiyor. sonra sorun cikmasi durumunda triger degisiminin bir anlami kalmaz, kol gibi masraf cikar

 • Orcun @orcun

  Değişir ya, değişmez diyen ustanın ben gelmişini geçmişini öpeyim. O kayış zaten 100 bin km dayanmış vs devirdaim pompası da 100 bin km dönmüş etmiş vs. şimdi hepsi değişecek ki bir anlamı olsun. Ondan sonra 10 bin km sonra devirdaim patlarsa o su kayışa vs gelirse komple gene seve seve değiştireceksin. Komple devirdaimli kayışı set olarak al, ina markası vag grubunda özellikle çok iyidir. Bunun yanı sırada antifirizi ne olursa olsun komple değiştirt. O antifiriz artık görevini görmez garip garip aletlerle ölçüyorlar ama kristalleşmeyi vs hesaba katmıyorlar. Bunun yanı sıra fren sıvılarını şanzıman yağını da kesinlikle değiştirt. Yapmam etmem ömürlük diyen hanzo mağara kaçkını ustaya da arabayı emanet etme.

  • RDR @rdr

   Fren hidroliğini özelde kimse değişmek istemese de 3-4 yılda bir değiştirdim şimdiye kadar. Adamlarda vakumlu cihaz yok, değişme gerekmez diyorlar, eksikse ekleriz diyorlar. Olan yer bulup değiştirdim iki seferinde de.

  • Orcun @orcun

   @rdr O fren işi bizim ustalarımız yüzünden bela, adam değişirtmiyor 20 yıldır aynı fren hidroliği ile biniyorlar arabaya patlıyor çatlıyor fren tutmuyor sonra uğraş dur. O vakitten sonra da değştirsen manası yok çünkü sistem gitmiş artık, nem yapa yapa borular herşey gitmiş. Ben bu antifiriz için ustayla kavga ettim, dedim tamam abicim ya ben değişicem sen elleme o zaman. Devirdaim sökülürken baktım kristallenme var tortu gibi olmuş vs. araba 2011 model benimde polo 1.2 tdi, yok gerek yok değiştirme vs ya antifiriz kaç para ? 5 litre saf su aldım birde antifiriz aldım. Arabayı kaldırdık eskisinin yarısını boşalttım. Sonrada üstüne hortumla suyu bastım arabaya çalıştırdım o böyle devir daim yaptırttım en son bitti hafif motor soğudu gene kaldırdık alttan radyatörde tapası var açtım komple boşalttım. Kovaya baktık mesela tortular gırla metal parçalar bile vardı. Devirdaimden kanadı vs kopmuş kesin ondandır vs. alttan kapattım indirdik arabayı yedek su deposundan bastım saf suyu sonrada üstüne antifiriz ilave ettim saf antifiriz biliyorsun sıkıntı, o yüzden saf su ile karışım lazım. Böyle motoru 10 dk çalıştırdık iyice karıştı tertemiz berrak su dönüyor. Heh dedim oldu bu okey. 😀 Özellikle şanzıman ağı değişiminde ustayla papaz da oldum ya dedim bak usta bunun ömrü var bu değişecek yani kaçarı yok ömürlük yağ diye birşey mi var ya ? orada devamlı dönüyor kapalı sistem zaten değişecek yani, bir açtık zorla o da güç bela yani bak dedim usta yağ hafif yanık kokuyor kararmış leş gibi yağ aktı şimdi bunun neresi ömürlük ? temizledik içini de vs yeni yağ aldım doldurduk tapaları değiştirdim yenisiyle mis cillop. Viteslerin geçişi değişti ya sıfır araba gibi oldu. Hidrolikte de eski usül yaptık tapasını açıp açıp üstten ekleye ekleye biri de freni pompaladı aç kapa aç kapa eski hidroliği tamamen boşalttık. Normalde bunun aleti var fren hidrolik kutusu deposundan aparat takarlar oradan yeni hidroliği basar sisteme ama havasız yapar bunu o arada sen frene basmadan basınç olacağı için de direkt 4 tekerinkini böyle boşaltırsın. Özellikle youtube'da da bak mesela formen motor muydu neydi birde tamirhane kanalı var izle mutlaka bunları baya birşey öğrenirsin. Bunları yapmam etmem olmaz şöyle böyle diyen ustaya da kulak asma öyle mi de usta eyw de çık git.

  • Toxic Pizza @pizza

   TL;DR: Ustalar çöp, ömürlük diye bir sey yok.

  • RDR @rdr

   @orcun Ya, bizde cihazı yok olan yerde yaptır dese ona da razıyım da adam sanki istediğim saçmaymış gibi tavır takınıyor, fren hidroliği eksilmiş mi niye değiştirecen diyor. Frenler çabuk sertleşiyor diye 4. yılında ilk kez değiştirttim hidroliği ve acayip fark etti.

 • Daviance @daviance

  sanayide ustalar duyarsız az iş çok para peşinde ,diğer yandan ytubedaki videolarda kullnıcıyı paniklettirme derdinde çok masum değiller arayı bulmak lazım ,şunu iyi biliyorum tecrübedir bir parça alıyorsanız en iyisini alın kendiniz yapacaksanızda birşeye değsin ,etrafta o kadar dandik parça var ki bosch mesela sahteleri dolu var ,bunları alırsanız söktüğünüzden de beter hale getiriyor.

Issızlığın ortasında şarkısının melodisini benzeyen gotik tarz bir parça vardı yabancı. 20 yıl önce dinlerdim, nereden aklına takıldıysa bulamıyorum bir türlü. Jet Fadıl'ın proton otomobil reklamlarından birinde de kullanmışlardı diye aklımda kalmış ama bulamadım bir yerde 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Laptop çantası (sırt çantası) ne önerirsiniz? Laptopu (15") çarpmalara karşı korusun yeter, şu ekonomik ortamda başka janjanlı fonksiyona ihtiyacım yok 🙂 Normal sırt çantası ile taşıyorum ama geçen sırtıma atarken duvara vurdum çantayı :/ Neyse ki bir şey olmadı ancak düşmeye, çarpmaya karşı koruyacak bir çanta bakayım dedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu powerline adaptörler sadece çift taraflı mı çalışıyor yoksa switch mantığı gibi birden fazla odaya takabiliyor muyuz? Yani 3 tane powerline adaptör alsam, birini modeme bağlayıp diğer ikisini faklı odalarda kullanabiliyor muyum? Amacım modemden kablo çekmek yerine bilgisayar ve akıllı tv'yi kablo ile powerline'a bağlamak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Araba Bluetooth desteklemiyor, YouTube music aboneligimdeki listeleri mp3 olarak indirmenin kolay bir yolu var mı? Tek tek uğraşmadan tüm listeyi indirebilir miyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 14

Şu arkadaş nasıl? Ev kullanımı için, arada ıvır zıvır, çocuklara ödev ve en önemlisi 200gms kalın maket kağıdına çıktı alacağım. Kafa donmasın diye haftada bir çocuklara ödev basabilirim ancak tatil vs 1 ay çıktı almadığım da olabilir.

https://www.amazon.com.tr/3YW73A-Yaz%C4%B1c%C4%B1-Taray%C4%B1c%C4%B1-Fotokopi-Wifi-Airprint-Tankl%C4%B1-Yaz%C4%B1c%C4%B1-Fonksiyonlu/dp/B087CG9FDZ/ref=sr_1_12?m=A1UNQM1SR2CHM&qid=1648816200&refinements=p_6%3AA1UNQM1SR2CHM&rnid=15358539031&s=computers&sr=1-12

HP Smart Tank 519 Wireless All-in-One Yazıcı, Baskı, Kopyalama, Tarama :...

HP Smart Tank 519 Wireless All-in-One Yazıcı, Baskı, Kopyalama, Tarama : Amazon.com.tr: Bilgisayar
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arabanın kumandası durduk yere haftada bir pil bitirmeye başladı. Bir kaç yıldır kullandığım pili, pil zayıf uyarısı verince evde açılmamış duran başka pil ile değiştirdim. 1 hafta sonra yine uyarı verdi, pil eskiydi zaten. Değiştirmedim acaba gerçekten hemen bitecek mi diye, ertesi hafta tamamen bitti pil 🙂 gittim marketten duracell pil aldım değiştirdim, bir hafta on gün sonra yine pil zayıf uyarısı verdi. Paketten kalan diğer pili taktım bugün, bakalım ne olacak. Kumanda bozulmamış olsun 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Samsung au7000 58" TV'yi emniyet kemeri tarzı bir aparat ile TV ünitesine sabitlemek istiyorum ancak televizyonun arkasındaki vida yuvaları çok geniş, bunun ölçüsünü standartını bilen var mı? İnternette de bir sürü şikayet var, askı aparatlarindan çıkan vidaların hiçbiri bu yuvaya uymadı diye.

BeğenFavori PaylaşYorum yap