#buzdolabı #Beyazeşya

8 yıllık Arçelik buzdolabım gidici gibi. iki yıl önce motoru garantiden değişmişti. Son birkaç aydır düşük ayarlarda ne dondurucu kısmı ne de normal dolap kısmı düzgün soğutmuyor. Bir aydır max ayarda çalıştırıyorum. Eskiden max (4. kademenin üstü) ayarda yumurtaların içi donar pelte gibi olurdu. Su varsa buzlanmaya başlardı normal dolap kısmında. Şimdi dondurucuya attığım dondurma bile tam donmuyor.

Neyse servis çağırdım, adam baktı etti bu düzgün çalışıyor dedi. Israrım üzerine termometre cihazı koyup 5-10 dk bekledi. 10 dk sonra 15 derece gösterdi cihaz. Sonra prize bir aparat taktı, termometre cihazını da dolabın içine bırakıp gitti. Bugün tekrar gelip ölçümlere bakacakmış.

Tamir olmama ihtimaline karşı buzdolabı önerisi alabilir miyim? Önceki konuları da okudum, kimi bosch/siemens/profilo öneriyor. Kimisi sorunlu diyor. Aynı şey Arçelik için de geçerli, öven kadar sorun yaşayan da var.

Max ölçüler 80cm genişlik 185 cm yükleklik şeklinde. Bu ebatlarda alabileceğim en geniş dolabı almak isterim. Profilo XL serisi nasıldır? XXL olan sığmaz ama XL olanı düşünebilirim.

Bir de yaşadığım yerde Arçelik/Beko servisi çok yoğun, bazen bir hafta on gün sonra geldikleri oluyor. Bosch servisi daha rahat burada diye biliyorum.

Güncelleme: Dolabın gövdesinde şişme olduğunu söyledi servis. 2915 TL üste verip Arçelik 574560 EB modeli ile değişimi kabul ettim.

Güncelleme: Dolap geldi, +4 yıl da ek garanti yaptırdım 249 TL’ye. Ek garantiyi yaptırınca gördüm ki gelen dolabın kendi garantisi 3 yıl değil sadece bir yılmış. Arçelik’in uygulaması böyleymiş. Oysa değişimi kabul etmeden önce servise ısrarla sormuştum, gelen dolan garantisiyle, faturasıyla sıfır ürün olacak değil mi diye.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 20 / 52
 • Ahmet Tokyüz @atokyuz

  Dolabın fişini kapaklarını açıp 2 gün o şekilde bekleyip tekrar fişini takın ve kullanmaya devam edin, bakalım o zaman da bu şekilde olacak mı? 10-15 gün sonra belli eder.

  • Krycek @krycek

   Bu çözüm genelde buzluğun ısısında bir farklılık olmadığında, sadece alt kısım soğumuyorsa işe yarıyor demişlerdi, denemekten zarar gelmez. O yöntemle 20 senelik dolabı kurtardık.

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   @krycek Evet öyle durumlarda kullanılıyor fakat eğer termostat takılı kaldıysa yada soğukluğu algılamada sorun yaşıyorsa olabilir. Dolabın arka kısmında rezistansları var, onlar buz kaplamaya başladıysa olabilir. Dolabın kapaklarını kontrol edin, açık kalıyor olabilir belki. Güzelce su kaynatıp dolabın kapak lastiklerinin üzerinden bir gezdirip kapatın ve 3-5 saat ellemeden o şekilde dursun.

  • Krycek @krycek

   @atokyuz Sıcak hava üfleyen fanla çözdüm, aynı gece tekrar kullanmaya başladık. Bir de şu ayrıntı var. Dolap düz duruyordu, yani çözülen buzun suyu daha çok içeride kalmış. Bir yerden sonra da öndeki hava kanalından su dökülmeye başlamıştı ara sıra. Dolbın ön ayaklarını açmak lazım biraz. Su daha kolay tahliye oluyor. Sorun bu şekilde çözülürse altaki su toplanan tepsideki su miktarını günlük kontrol etmek de iyi bir gözlem olur. 🙂

 • R.D. @rdr

  Dolabın gövdesinde şişme olduğunu söyledi servis. 2915 TL üste verip Arçelik 574560 eb modeli ile değişimi kabul ettim.

 • R.D. @rdr

  Teşekkür ederim, bayi fiyatına göre 750, İnternet fiyatına göre 500 TL civarına saymış oldular eski dolabı. Kendim o fiyatlara satamam diye başka marka/model almaktansa değişim teklifini kabul ettim.

 • R.D. @rdr

  Dolap geldi, +4 yıl da ek garanti yaptırdım 249 TL’ye. Ek garantiyi yaptırınca gördüm ki gelen dolabın kendi garantisi 3 yıl değil sadece bir yılmış. Arçelik’in uygulaması böyleymiş. Oysa değişimi kabul etmeden önce servise ısrarla sormuştum, gelen dolan garantisiyle, faturasıyla sıfır ürün olacak değil mi diye.

  Şimdi 7 yıl yerine 5 yıl garantisi olmuş oldu. Eski dolabın motoru ek garantinin son senesi bozulmuş ve garantiden değişmişti. 5-6 yıl sonra bunda da aynısı olursa ücreti bana patlamış olacak.

  • sms55 @sms55

   Maalesef servis size yanlış bilgi vermiş. Bildiğim kararı ile firmaların tamamında ücretli değişim sonrası garanti 6-12 ay arasındadır. 249 Liralık ek garanti gayet güzel. Güle güle kullanın.

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   Bir yanlışlık olmasın? 7 yıl olması gerekiyor, olmazsa Arçelik mağazasında tanıdıklarım var bir sorayım onlara da durumun halini.

  • R.D. @rdr

   @atokyuz sordurabilirseniz sevinirim. Müşteri hizmetlerini de arayıp sordum onlar da aynısını söyledi.

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   @rduran Sıfır alınan cihazdan bahsediyoruz değil mi? Satın aldığınız dolabın modelini falan yazar mısınız? Olmazsa ben telefon açıp soracağım çünkü.

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   @rduran Görüştüm, eğer eski dolabınızın 1 yıl garantisi kaldıysa ona ekleme yapılıyormuş. Takas ile satın alınan cihazlarda sıfırdan bir garanti olayı mevcut değilmiş, eğer garantisi hiç yoksa da ek garanti süresi boyunca garanti kapsamında yer alıyormuş.

  • R.D. @rdr

   @atokyuz Evet eski dolabı 2010’da aldım, ek garantisi de vardı. Geçen hafta bozuldu. Eskisini alıp ücreti ile yenisini teklif ettiler kabul ettim. Sıfır gelen dolaba 1 yıl garanti yazmışlar. 4 yıl da uzatma aldım, toplam 5 yıl oldu.

   Servise o zaman ısrarla sormuştum, onlarda 3 yıl garanti ile geleceğini söylemişlerdi. Şimdi biz de bilmiyorduk, uygulama değişmiş diyorlar. Kızdığım nokta bu.

  • R.D. @rdr

   @atokyuz değişim ile aldığım model 574560 EB, bayi/fatura fiyatı 3669TL görünüyor. İnternette 3400 TL civarına bulunuyor en ucuz. Benim bozulan dolabın modeli 5231.

   Sonuç olarak benim eski dolabı 550 ila 750 civarına saymış oldular. 5-7. seneler arası arıza yaparsa zararlı çıkacağım muhtemelen 🙂

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   @rduran O paraya o dolabı alamazsınız sıfır olarak, ya iade edeceksiniz ya da Arçelik müşteri hizmetlerini arayıp biraz sitemkar konuşun, mağdur etmezler genel de. Sizin servisin lafına güvenip iş yaptık biz, borç harç parayı denkleştirip ürünü satın aldık, çoğu zaman sıkıntı yaşadık ama yine de size güvenip tekrar ürününüzü tercih ettik falan derseniz yardımcı olacaktır yüksek ihtimal.

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   @rduran Siz arçelik müşteri hizmetlerini arayıp salak yapın kendinizi, böyle bir şey olacağını bilmiyorduk servis böyle söyle ve garantisini verdi falan deyip biraz safa yatın. Telefonla sonuç alamazsanız, sikayetvar.com veya twitter üzerinden iletişime geçin.

  • R.D. @rdr

   @atokyuz 🙂 müşteri hizmetlerinden sonuç çıkmadı. Servis sizi yanlış bilgilendirmiş, özür dileriz ancak yasal uygulama bu şekilde, yapabileceğimiz başka birşey yok dediler.

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   @rduran Koskoca Arçelik 2 yıl garanti veremiyor yani malına bu kadar mı diye cevap verseydin keşke. Evimizde köşe bucak bütün mallarınızla dolu, keşke müşteri memnuniyeti için biraz özverili olsaydınız diye cevap vereydin keşke.

#otoseyir #otosigorta #fuse

Merhaba arkadaşlar. Şimdi benim araçtaki sigorta kutusuna kablo bağlayacağım. Araca orijinal OEM ön arka park sensörü takıyorum. Araç boş olmasına rağmen fabrika çıkışı her şeyin yeri hazır. Sigorta kutusunda güç alacağım yerde işaretli ancak sigorta takılı değil. Montaj yönergelerine göre buraya 7.5A’lık bir sigorta taktım. Şimdi en sağlıklı şekilde kabloyu bu sigortaya nasıl bağlayacağım? Dİğerlerinde olduğu gibi sigorta panosunun arkasından kabloyu bağlamak doğru yol gibi ancak panoyu tamamen sökmek istemiyorum. 32. sigorta kırmızı ile işaretli yer.

Ön panelden kablo bağlamak için aparatlar var -fuse tap- ancak yaşadığım yerde bulmak mümkün olmadı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#OtoSeyir #tüvtürk

Bugün aracımı ikinci muayenesine soktum. Yalnız 2016’daki muayenede ruhsatta muayene alanına hologram yapıştırılıp gerekli tarihler doldurulmuştu. Bu sefer bu hologramı bana verdikleri muayene sonuç belgesine yapıştırıp verdiler. Ruhsattaki muayene alanlarına dokunmamışlar. Götürüp sordum, artık ruhsata bir şey yazmıyoruz dediler.

Şimdi ruhsatın yanı sıra muayene raporunu da mı araçta bulundurmam lazım? Bilgisi olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 10

#otoseyir #camfilmi
Cam filminde son durum ne oldu bilen var mı? Doğru düzgün bir bilgiye ulaşamadım. Belli ışık geçirgenliğine kadar olan filmlere izin veren düzenleme çıktı mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#OtoSeyir #jant #KonuDışı #Skoda

Octavia aracıma 16″ alaşım jant arıyorum. Serviste 3000-4000 TL arasında fiyatlar. İkinci el golf 7 veya Skoda Octavia jantı olan varsa talibim.

Bir de KorMetal, CMS için tecrübesi olanlar var mı? Tavsiye eder misiniz? Aracımda şuan 16″ kara sac jant var. Bunları kışlık lastik ile kullanıp yazlıklar için alaşım jant düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Netflix ve YouTube da dahil… Dijital servislere RTÜK denetimi geliyor –...

RTÜK'e dijital yayın platformlarına müdahale yetkisi veren yasa tasarısı meclise sunuldu. Yasa yürürlüğe girerse Netflix, YouTube, BluTV, Spotify gibi internet üzerinden yayın yapan...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#miui #miui9 #beta
MIUI 9 beta kullanıyorum ancak 3. parti SMS uygulaması (Google Android Mesajlar) bir türlü çalışmıyor. Varsayılan SMS uygulamasını değiştiriyorum, izinlerden SMS iznini veriyorum ama yok, mesaj gelince yine miui’nin kendi sms uygulamasında görünüyor bunda görünmüyor. Bilinen bir sorun mu bu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#otomobil #yedekparça #skoda #octavia

Merhaba arkadaşlar,

Yaşadığım ilde Skoda servisi yok ve 5E0837698C ile 5E0837697C kodlu parçaları (sağ ve sol ön kapı fitilleri – yeni revizyon) temin etmem gerekiyor. Trabzon ve Erzurum servisini aradım ancak kargo ile göndermediklerini söylediler. Birkaç online parça sitesine de mail attım ancak ellerinde yokmuş. Bu konuda tavsiye verebilecek olan var mı? İki tane fitil için 500 km yol yapmak istemiyorum.

Octavia 3 2013 ve sonrasında fitillerde tasarım hatası var, araç yokuş aşağı park halinde iken kapı eşiklerinde su birikiyor. Yoğun yağmurda iki üç defa içeriye su da aldı eşiklerden. 2015 veya 2016 gibi fitillerde revizyona gittiler. Yeni fitillerin resimlerine bakarak eskilerde delikler açmıştım ancak yoğu yağışlarda yine işe yaramadı. Yeni revizyonları alıp takacağım artık.

Merak edenlere konusu: http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=34717
https://www.briskoda.net/forums/topic/376379-water-collecting-under-door/?page=6

Octavia ön kapılardan içeri su alma problemi - Skoda Forum ve Yardımlaşma...

Octavia ön kapılardan içeri su alma problemi Octavia A7
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#miui miui 9 beta kullanan arkadaşlar “cep modu” sizde çalışıyor mu? Yakınlık sensörünü elinizle kapatınca dokunmatiğin kapanması lazım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap