Yeni bir gelir modeli önerisi @gamsizm @hkellecioglu

Geçenlerde (bir ay falan olmuştur) teknoloji basını bir haber paylaşmıştı..
Bazı kötü amaçlı siteler sizin haberiniz olmadan arkada miner çalıştırıp bitcoin ya da altcoin kasıyordu. Ancak bu tespit edildi siteler düzeltildi falan filan..

Malum teknoloji siteleri özellikle Türkiye'dekiler gelir modeli olarak reklam vb. şeylerle günü kurtarıyorlar. Hatta @gamsizm bana itafen bunların hepsini yazdı. Neyse durum ortada...

Şimdi ana fikir şu: teknoseyire gelen takipçi size bir katkıda bulunmak istiyorsa yukarıda bahsettiğim şekilde ama bilerek ve izni olarak sizin için bitcoin (ya da herhangi bir altcoin) kazsın? anasayfanız açık kaldıkça takipçinin pc gücünden yararlanılsın.

Bu fikir önce kötü yoldan tadıldı ama ileride büyükler bu olaya kayabilir.

Özetlemek gerekirse:
Sizlere destek olabilmek için, takipçiler kendi rızaları ile sizin için mining yapsın.

Fikirlerinizi duymak isterim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçenlerde daha çok video yapılsın diye yazdığımda sayfadaki bazı arkadaşlar diğer teknoloji kanallarına yok turuncu site yok vs. diye giydirmişti... bugünkü mesut'un yayına konuk olan levent abi ve murat sanırım bunlara çok dert olmuştur 🙂

iyi ki bu işi yapanlar bu zümre gibi kaptırmamışlar kendilerini. çok güzel yayın oldu. teşekkürler

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Biraz eleştiri olacak ama... Her gün girip siteye yeni bir şey var mı diye bakıyorum. Hatta bazen youtube'da önce yayınlanıyor diye kanalıda gün içerisinde takip ediyorum. (bildirimler zaten açık) neyse haftada bir iki video koyup sonra BTK oylamasında biz niye yokuz diye yakınmayacaksınız. Burada binlerce insan var sizi zevkle dinleyen takip eden bunları görmezden gelmeyin. İnsanlar sizin güzel sohbetleriniz duymak istiyor. En fazla iki gün arayla bir şeyler yayınlayın 10dk bile yeter...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 20
 • Recep Balbay @rbalbay

  Eleştiriyi kaldıramayan bir "community" olmuş burası. Kaldı ki muhatabım site sakinleri değil. ne demek istediğimi anlayan anladı.

  @vigilante tüm videoları zaten izledim merak etme.

  Ayrıca yok turuncu site alt delete falan iyice işi fanatikliğe getirmişsiniz. ben hepsini takip ediyorum. hiç biriyle bir bağım yok bir. her bir site kendince birşeyler yapmaya çalışıyor. ben sadece tsde daha çok içerik görmek istiyorum.

  @oytun yazdığımı okumadın galiba her gün düzenli olarak tüm teknoloji sitelerini takip eden biriyim. okumadan anlamadan yorum olsun diye yorum yapma.

  • lterlemez @lterlemez

   Zaten farklı içerik üreten de yok. Hepsi, dönüp dolaşıp aynı şeyleri söylüyorlar. Ben hala önerimin arkasındayım, temel bilgi içeriğine sahip içerik üretmeleri de gerekiyor artık. Örneğin, C, HTML, Phyton vb konularda, ekran ayarlama, ekran menülerinin işlevleri, akıllı telefonda çeşitli ayarlar vb. konularda, normal içeriği kasmadan, küçük (o kadar küçük notlar olmalı ki, sağ ve sol sütunlarda tüm içerik okunabilsin ve bir araya geldiklerinde konu hakkında bir yazı serisine dönüşebilsin) yazılı notlar, video notlar şeklinde farklı içerikler de üretmeliler.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @lterlemez Ve zaten az olan izlenme sayısını iyice yok edelim 🙂 Kadı ki bunu çok iyi yapan akademi formatlı yayınlar var Udemy vs gibi. Bazen şaşırıyorum böyle yorumlara. Aynı ülkede değil miyiz hatta dünyada diye. Ülkenin ve dünyanın gidişatı, size söylediğiniz tarzda içeriklerin popülerleştiğini mi gösteriyor? Bana tam tersi gibi geliyor da 🙂 İzlenme sayınızı böyle eğitim içerikleri ile yükseltemezsiniz ki o zaten ayrı bir iş. Söylediğiniz konuların uzmanı yok TS'de. O derece eğitim içerikleri elbette ayrı olarak sunulabilir fakat ayrı ve uzman kişilerlerle. Onlar da bu işi bedava yapmaz. O yüzden Udemy ve KhanAcademy gibi platformlar doğdu. Farklı bir iş modeli o. Bizim işimiz değil.

  • lterlemez @lterlemez

   @gamsizm; Murat Bey, bakın yanlış anladınız. Ben hiç bir zaman uzman bilgiden bahsetmedim. Uzman bilgi için zaten, kaldı ki zaten kime göre uzman konusu da var ki konu o değil, bir kenara bırakıyorum konuyu. "Örneğin, C, HTML, Phyton vb konularda, ekran ayarlama, ekran menülerinin işlevleri, akıllı telefonda çeşitli ayarlar vb. konularda, normal içeriği kasmadan, küçük (o kadar küçük notlar olmalı ki, sağ ve sol sütunlarda tüm içerik okunabilsin (sizin uygun gördüğünüz yerlerde de olabilir, her nasıl olursa artık) ve bir araya geldiklerinde konu hakkında bir yazı serisine dönüşebilsin) yazılı notlar, video notlar şeklinde farklı içerikler de üretmeliler." şeklinde fikrimi belirttim. Örneklere takılmayın, bu tip konularda ufak ip uçları verebilecek birileri varsa oralarda, verebilir. Yoksa, illa verin demiyorum ki?
   Mesela Hamdi Bey'den CTRL+Enter rica ettik, "uzun zamandır isteniyordu, yapayım" dedi ve yaptı. Hemen onu, kısacık bir not/ipucu gibi sitenin sütunlarından birisine düşebilir. Siz fotoğraf konusunda uzmansınız, ufak tefek ipuçları ile sütunları neden canlandırmayasınız ki? Sadece diyorum ki öyle bir yazın ki, bu ufacık notlar bir araya geldiğinde (ya da bir takipçi bir araya getirdiğinde elinde) bir yazı dizisi oluşsun. Kimse sizden, o kadar işinizin arasında kitap yazar gibi yayın yapın demiyor ki, zaten amacınız değil. Ya da bir sürü donanım inceliyorsunuz, kullanırken bir sürü düzene, kullanım ayarı ve/veya problemli durumlar ile karşılaşıyorsunuzdur. Çözümünü vb şeylerini bulduğunuzda bunları küçük notlar halinde paylaşabilirsiniz.

  • lterlemez @lterlemez

   @gamsizm; Başka bir örnek vereyim, mesela ekran kartı sürücüsü kaldırma videonuz o kadar güzel bir örnek ki, anlatamam. Kaldı ki, o videoya rağmen hala sitede bu problemle karşılaşıp, soran takipçileriniz var. Yani faydalı şeyler yapıyorsunuz teknoloji konusunda ama sitenin içinde kaybolup gidiyor. Yani kimse, acaba başka birisi de sormuş mudur demiyor. Dolayısı ile bu tür küçük ipuçları serisi ile hem takipçi çekmek hem de farklı içerik üretmek daha kolay olur diye düşünüyorum.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @lterlemez Sonra Onedio hepsini toplasın yayınlasın bizden çok reyting alsın 🙂 Bir şeyler yazma kapasitesi olan herkesi küstürdü bu tip oluşumlar. Sebebi de Google'dır. Böyle ipuçları serileri mecburen video ile olmak zorunda.

  • lterlemez @lterlemez

   @gamsizm Siz de fırsat buldukça küçük videolar yapabilirsiniz, imkan dahilinde. 5 dakikalık, ipucu videoları fena olmaz. Evet farkındayım, ben de ödev sitelerinden illallah dedim ama yapacak bir şey yok. Tek başıma takip etmem çok güç.

 • lterlemez @lterlemez

  Mesela bir Bilim ve Teknoloji Gündemi var. Tamam, içerik güzel, yarı bilimsel yarı magazin ama içlerinde bazı güzel ve gerçekten, ne yaparsanız yapın magazine edilemeyecek konular var. Bu konular özele alınıp, küçük bir araştırmadan sonra kendi fikirlerini, teknoloji ile neler yapılabileceği vb. konular hakkında konuşulmuyor. Mesela, Can'ı bu konuda biraz daha beğeniyorum. Özellikle Disel Gate olayını çok güzel ele aldı. Aynı şekilde, otomatik vites konusunu da (faydaları, zararları ve eksiklikleri ve giderilmeyen problemlerini vb) çok güzel yürüttü.
  Levent Bey, özellikle AMD konusunda çok dolu ama, sırf vidoe içerikleri kısa olsun diye üstü kapalı geçiştiriyor. Tamam konu çok aşikar hale geldi, artık neredeyse konunun hakimi oldu herkes ama çok zaman geçtikten sonra. Mesela, neden böyle olduğu ve/veya olmak zorunda olduğundan bahsetmedi (en azından kendi fikirlerini hiç söylemedi).
  Donanım incelemeleri üstün körü ile detaylı arasında bir yerlerde, oyun incelemeleri de. Fuarda falan incelemiş olsalar neyse ama bazı oyunları kendileri de oynuyor. Ne bileyim, yani yeni bir şeyler eklenmeli, belki daha sonra daha detaylı bir inceleme yapılabilir. Bu konuda da (eski BSC'li) Talha Aynacı'yı beğeniyorum. Yani, hem oyunu inceliyor hem de isteyerek/istemeyerek oyun hakkındaki tavırlarını gösteriyordu.
  Haftalık Gündemin içeriği de fena değil ama, bana kalsa ay sonunda 4 haftanın gündem konularından en önemli bir veya iki tanesini Aylık Gündem olarak bir 30-45 dakikalık video ile özel değerlendirmeye alabilirim (tam Levent Bey'in istediği gibi kısa ama özel).

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Verdiğiniz bilgilerin tamamı yanlış. TS aksilikler olmazsa ki çok nadir olur, haftada 6 video girer. Gündem de artık videolu çünkü. Bazen de duruma göre ekstra video giriyoruz.

  YouTube’ta önce yayınlanan bir videomuz yok. En fazla on saniye fark eder. Sadece YouTube üzerinde yayınladığımız videolar var onlar da bir elin parmağı değil.

  BTK anketinde niye yokuz diye bir söylemimiz hiç olmadı. BTK’nın böyle bir anketi yapmaması lazım dedik. Her zaman olduğu gibi bu konuda da sesini yükselten biz olduk. Bizden sonra, Bilişim Muhabirleri Derneği BTK’ya yaptıklarının yanlış olduğunu belirten bir açıklama yayınladı.

  Ben yurt dışında olduğumdan anketi sonradan öğrendim. Bana da Erdi söyledi saçmalığı gördün mü diye öyle haberim oldu ilk.

  Daha çok içerik kısmında bir üst limit yok zaten. Ama bu kadronun kapasitesi bu. Daha çok içerik için daha çok insan gerekiyor. O da yakın ve uzak gelecekte pek mümkün gözükmüyor. Çünkü bizim sektörün büyüme modeli yanlış.

  Gelir kaynaklarına bakacak olursak.

  Reklam:
  a) Google reklamları
  b) Firmalardan alınan reklamlar

  Çoğu kişi zaten bu reklamları engelliyor. Bu reklamların anlamlı gelirlere ulaşması için, sayfa gösterim sayısına ihtiyacınız var. Zaten o nedenle Clickbait ve SEO şarlantılığı doğdu. Haber diye tıkladığınız şeylerin çoğu haber değil. Ama sayfa gösterimi sağlıyor deli gibi. TS'de bunlar olmadığından, banner reklam gelirleri çoğu zaman komik rakamlarda kalıyor.

  YouTube:
  Türkiye’de getirisi olması için videoların milyon izlenmeye vurması gerekiyor. Oysa TS gibi yayınlar aylık toplamda milyonu bulabiliyor. Bu sebeple koca koca kanallar bile biber yeme videosu yapmak durumunda ki bir videoda milyon izlensin. Sahipleri çok zeki insanlardır. Yaptıkları işe göre değerlendirme hatasına düşmeyin. Mallarını, satacakları kitleye göre hazırlarlar.

  Sponsorluk:
  TS’nin sponsorluk şartları çok ağır. Firma içeriğe karışamıyor ve videoyu önceden izleyemiyor. O yüzden firmalar yanaşmıyor. Para veriyoruz bakıp düzeltmeyelim mi havasındalar. Düzeltme dediğimiz şey de olumsuz ifadeler.

  Advertorial:
  TS’nin advertorial şartları da ağır. TS editörleri yerine oyuncu kullanılıyor ve reklam olduğu çok net belli ediliyor. Halbuki firmaların istediği inceleme görünümlü reklam. Bizde yok.

  Backlink verilmesi:
  TS’de yazılı içerik olmadığı için bu yok. Bazen firmalardan gelen yazıları yayınlıyoruz ama gözükmüyor bile.

  Eğitim içerikleri:
  Wifi akademi tek örneğimiz. Bu tarz advertorial olmayan ve amacı eğitim olan işleri kabul ediyoruz.
  Haliyle ordan da pek bir iş çıkmıyor.

  Ürün yerleştirme:
  Firmalar nedense buna pek yanaşmıyor. Sadece Panasonic ile yapabildik. Bence TS için en uygun reklam şekli.

  Bağış ve topluluk fonlaması:
  Türkiye’de yasak. Yasal altyapısı yok. Biz de uygulamıyoruz.

  Üyelik:
  Teknik alt yapısı anca kuruldu. Ama ana gelir kaynağımız olabileceğini düşünmüyoruz.

  Hediyelik eşya satışı:
  Çok uğraştırıcı ve maliyetli bir iş. Getirisi az. Arada sırada yapılabilir.

  Baktığımızda ürünü incelenen firma, ondan reklam bütçesi alıp dağıtan ajans ve yayıncı üçgeni var. Firma mal satışından, ajans da komisyonculuktan kazanıyor. Biz ise yukarıda saydığım modellerden kazanıyoruz. Zaman içindeki büyüme şekline baktığımızda, Türkiye'de firmalar büyüdü, ajanslar da çok büyüdü ama yayınlar küçüldü ya da fazla büyümedi. Bu sağlıksız yapıda yayıncıların kalite ve içerik adedi olarak büyümeleri mümkün görünmüyor. Komisyonculuk her zaman olduğu gibi çok daha karlı bir iş. Zaten sektöre giren yayıncıların önemli bir kısmı artık komisyoncularda çalışıyor. Süslü adı bu değil ama iş tanımı bu.

  Bu üçgenin komple atılması ve sadece yayıncı-izleyici ilişkisine geçilmesi gerek. Video sayısı artmaz belki ama en azından izleyenin hoşuna gidecek içerik üretilir ve izleyen kişi izlediğinin en ufak bir firma müdahalesi olmadan yayınlandığına emin olur.

 • Recep Balbay @rbalbay

  @gamsizm öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler. Sonunda yönetimden biri çağrımı kulak verdi. Yazımın doğru yanlış kısmında değilim. Benim için önemli olan muhatap birilerini bulmaktı ve bu isteği duyurmaktı. Kendi adıma başardığımı düşünüyorum. Sizin zahmet edip yazdığınız uzun ve bilgilendirici cevabınızdan sonra.

  Bahsettiğiniz üçgen sizin düşündüğünüz gibi komple atılmaz/atılmayacak bunu zaten biliyorsunuz. Benim merak ettiğim nokta ise böyle mi devam edecek TS? yoksa değişime ayak mı uyduracaksınız? Clickbaitler ya da SEO falan kastetmiyorum. @hkellecioglu beyin gündemden ayrılıp bilim gündemini oluşturması siteye can verdi bence. Nerdeyse tüm yayınlarızı takip ediyorum uzun zamandır. Hatta sizi teknoloji tv de yaptığınız yayınlardan bile takip ediyorum öyle diyeyim. Ayrıca ts adblockta izin verdiğim nadir sitelerden de biri. bu kadar sevilip sayılıyorsunuz şahsım adıma değil bir çok online/offline mecrada gördüğüm bu.

  Konsol üssü ile ortaklaşa yapılan işler çok güzeldi sayenizde onları da takip eder olduk. Örneğin oyun tarafında böyle bir ortaklık ve belirli günlerde oyun gündemi yayınlar olsa fena olmaz. Siz ne kadar çok içerik verirseniz o kadar iyi. Ben eminim ki izlenme sayıları da milyonları ulaşacaktır. Yapılan yayınların kalitesi ortada buna kimse laf etmez/edemez. Bu tartışmanın çıkış noktasında olduğu gibi yayınların "göreli" azlığı can sıkan nokta. burada olan birçok arkadaş gibi bizler her türlü desteği de vermeye hazırız.