Dün akşamdan beri iPhone’umda VPN kullanamıyorum. Betternet kullanıyordum, o çalışmayınca Hotspot indirdim ama o da çalışmadı. VPN bağlanıyor ama sayfaları hiç yüklemiyor. Bu sorun yalnızca bende mi var yoksa engellendi mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

AppStore'da üç/beş numara saçın nasıl duracağı hakkında fikir verecek uygulama var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

iphone se kullananlar, memnun olduğunuz veya olmadığınız yanlarını; sorunları yazabilir misiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

iphone 6 alınır mı hala?
lenovo p2 ile iphone 6 arasında kaldım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 20
 • 3dfx @3dfx

  450 euroya aldiye geldi plus modeli almanyada, yamuluyor diye el atmadim ama benim nexusun sarji hizli bitmeye basladikca gozume takiliyor.

 • Emre @emre64

  Bence alınmaz. Ben alacak olsam iPhone SE alırdım. En azından güncel sayılabilecek donanım.

 • Joe @joe

  Mi5s al basgan fazla para dokmene gerek yok

 • Orcun @orcun

  Sakın öyle bir hataya girişeyim deme, 6 dediğin telefon kimse alınmasın ama 5s den hallice bir telefondur. İşlemci hemen hemen aynı, bellek aynı 1 gb, kamera aynı e ne farkı var ? ha ekran biraz büyük farkı budur 5s'den. O yüzden sakın 6 mı varmış sıfır ? vura vura vın tüyüyorsun.
  Ya SE alıyorsun yada 6S kamera olarak yenidir, bellekler 2 şer gb olmuştur. SE hariç 6s'de ön kamerada iyidir. İşlemci zaten iyi 6'dan farkıda var. Ama 6 alma, güncellemede evet yavaşlatılması doğru her sene biraz gıdım gıdım yavaşlatılıyor çünkü adam bir üst modeli çıkartmış aynı hızda yaparsan üstü nasıl satacak ? 4 sene günceleme verir sonrası güle güle modundadır.

Yıllar sonra (10 yıl) bisiklet kiraladım ve aşırı keyifli bir şey olduğunu hatırladım. Bir hafta araştırdım ve kendime bir bisiklet aldım. Rehberimsi bir şey yapayım dedim burada. çok bir bilgim yok ama okuyan için kısa bir ön bilgilendirme olur. Yanlışlarım olursa da yorumlarda düzeltlir. Bütçem baştan 1000 liraydı ama babamın gaza getirmesi ise 1500'e kadar çıktım. 2016 model bianchi touring 727 şehir bisikleti aldım.
Ana 3 bisiklet çeşidi:
*Dağ: köy yollarında kullanacaksanız, kaldırımlardan hoplaya zıplaya iner çıkarım derseniz, toprak yollara gidip sürmek istiyorsanız tercihiniz dağ bisikleti olsun. Dağ bisikletleri kötü yollarda da asfaltta da kullanılabiliniyor. Ancak asfaltta diğer türlere göre daha fazla güç harcatır. Aynı efor ile diğer türlerde daha hızlı gidersiniz. O yüzden yukarı da dediğim şekilde kullanmayacaksanız tercih etmeyin. Boşuna kendiizi yorarsınız.
Gövdeden amörtisörlü modelleri de dağa çıkıp kendimi ormandan aşağı salacağım demiyorsanız almayın. boşuna aşırı güç kaybı olur, bir süre sonra gayç guyç sesler eşliğinde gidersiniz; çok yaylanması da bir dezavantaj. Üstelik bu modeller gereksiz daha ağır olur. Ağırlık sadece taşımada değil hızda da size büyük kayıp sağlar.
*Yol: Düzgün yollarda keyif için kullanıcam sadece diyorsanız yol bisikletlerini tercih edin. Günlük kullanımda iyi değiller. Avantajı en az güçle en çok hız elde edebileceğiniz bisikletlerdir. Dezavantajları: bozuk yollarda hiç iyi değiller, lastikleri daha kolay patlar, mazgallara takılır, dönüş açıları daha geniş, tekerler daha hassas, bayır daha zor çıkılır Bu türleri nazik kullanımlarda tercih erdin.
*hybrid/şehir: ikisinin karışımı olan bu türler günlük kullanım için en idealleridir. hem bozuk yolları tolare edip hem de daha az güç ile daha çok hız elde edilebilir. Ancak ne tam olarak dağ, ne tam olarak yol bisikleti değillerdir.
Bu üç türü şöyle bir benzetme ile daha rahat anlayabiliriz:
yol-Ferrari
şehir-Honda Civic
dağ-Jeep
Ana diğer özelliklere gelirsek:
*Amortisör(maşadan): bozuk yolları, rampaları, çukurları vs. daha az hissederek ve bisiklete daha az zarar vererek geçersiniz. Ancak sizin gücünüzü emer. Bu yüzden kilitlemeli olanlarını tercih edin. İstediğiniz zaman açıp kapatabilin. Yol bisikleti gibi modeller düz yolda hız için tasarlandığından amortisörsüz olurlar; bu sayede gereksiz ağırlıktan kurtulurlar.
Not: uzun yol için amortisörsüz modelleri tercih edebilirsiniz, yolda bozulma ihtimalinden dolayı.
*Fren: Hidrolik, V ve Mekanik disk seçenekleriniz var. Hem ilk alış hem de balata değişimi, tamir gibi işlerde ucuz olsun istiyorsanız V freni tercih edin. Ancak v fren size daha uzun durma mesafesi sağlar ve yağurda iyice kötüleşir. Hidrolik fren çok iyi bir durma mesafesi sağlar, daha az kuvvetle çok daha fazla frenleme gücü elde edersiniz ancak pahalı bir sistemdir.
Not: uzun yol için kolay tamirinden ve daha az bozulma ihtimalinden dolayı V freni tercih edin.
Yol bisikletleri zaten hafiflik için V frene benzer bir fren sistemi kullanır. Mekanik disk tercih etmeyin. Ya V ya da hidrolik fren alın.
*Kadro: paranız var ise karbon yok ise alüminyum tercih edin. Çelik kadro almayın. Çelik kadrolar aşırı ağır olurlar. Kadro boyunu iyi arştırıp alın bisikleti. Kendi vücudunuza uygun bir kadro boyu seçmeniz önemli. yoksa küçük kadrolarda seleyi aşırı yükseltmek zorunda kalıp bisiklete zarar verirsiniz ya da sele borusu bile yetmezse uygun sele pedal arası mesafeyi sağlayamazsınız. büyük kadrolarda durma, inip binme gibi zamanlarda bisiklete boyunuz yetmez. Ayağınızı rahatça yere kolamazsınız ve kasığınıza baskı yapar bisiklet. internette bu seçim için tablolar var.
*Jant boyu: Boyunuz yettiği sürece o türdeki en büyük jant çapını tercih edin. bu size hem hız hem de daha iyi bozuk yol toleransı sağlar.
*Vites:
Not: Yol bisikleti viteslerinden anlamam.
21 vites yeterlidir. 24 vites idealdir. 24-üstü de keyfidir. Siz 24 vites almaya çalışın. Hem fiyat olarak hem de yeterlilik olarak en iyisi. Vites modellerine bakarken yalnızca shimano diyip geçmeyin ve shimanonun bile çok fazla seri ve modelinin olduğunu da unutmayın. Marka, markanın serileri ve model konusunda iyi bir araştırma yapıp tercihte bulunun.
*Sele: Özellikle erkekler ortası çukur olan modelleri tercih etsin. Damara baskı olmaması için ortası çukur modeller daha sağlıklıdır. Jelli modeller tercih edin ki hem daha sağlıklı hem de daha rahat olurlar. Bu özellikleri sağlayan sele kılıfları da mevcut.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. İlerde belki ekleme yapabilirim. Sizde yorumlarda yanlışım varsa düzeltirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hakan @i6s

  Uzun ve baştan 10 satır kadar okudum güzel gözüküyor 30km yoldan geldim şimdi 15km rampa %6-12 arası eğim kendime geldiğimde okuyacağım teşekkürler 👍🏻😀

konudışı soracağım, kusura bakmayın. kilom 110 boy 1.83. uzun dönem paralı askerliğe uygun mu bu boy kilo oranı? benzer yapıda olup uzun dönem yapan var mı aranızda? edit: profosyonel değil 12 ay normal askerliği kastediyorum. 4 yıllık mezunlarının 6 ay ya da 12 ay seçenekleri var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 13
 • Mustafa N. @mustafanr

  Kilodan dolayı sıkıntı olabilir biraz ama şu an pek bakacaklarını zannetmem

 • Hado @hado

  Tetkiklerde ortaya çıkar. Kilo her zaman tek başına kriter olmuyor, ona bağlı sorunlar varsa uygun görmeyebilirler. 90\180 olmama rağmen seneye ertelendi benim. Sen yine biraz kilo ver tabii.

  • qwerty @qwerty

   kilom fazla zaten de kasım celbine gidicem. o zamana kadar büyük bir değişiklik olmaz. uzun dönem gitmek istiyorum bu sıra da ailem çok sıcak bakmıyor. kilodan dolayı gitme ihtimalim yoksa boşuna ailemle tartışmayayım diye bir sorayım dedim bu boy kilo oranına yakın bir yapıda olup yapan var mı diye.

 • Eren @erenyl

  uzun dönem veya kısa dönem askerliğe karar vermeden önce senin askerlik yapıp yapamayacağına bakılır ondan sonra sen istediğini seçebilirsin eğer boy kilo oranın tutmazsa bir yıl erteleme verirler seneye bidaha bakarlar uygun gördüklerinde şubede sorarlar zaten kısa dönem mi uzun dönem mi diye tabi yine de en doğru bilgiyi şube verir

  • qwerty @qwerty

   zaten başvurdum.kasım için ağustos 15 sondu. kısa dönem diyeyim de daha sonra değiştiririm gerekirse dedim acele kadar vermemek için. şimdi isteğimi uzun dönem olarak değiştirmeyi düşünüyorum. askere elverişlilikte bir sıkıntı yok. yedek subaylık için sıkıntı olur mu diye sordum. kilo sırf yağ da değil zaten. öyle ahım şahım bir kiloluğum yok.

  • Eren @erenyl

   @qwerty anladım hocam hayırlısı olsun

  • lterlemez @lterlemez

   @qwerty Kilo kesinlikle sorun değil (durumunuza göre değişir tabi ki de), 2008'de gittim (gerçi meslek kurasıydı ama olsun; bu arada durumunuza uymuyorum 1.83'e 68 kiloydum o zaman) gerçekten kilolu bir kaç arkadaş vardı. Sonuçta hangi kuvvete hangi görevle gideceğiniz önemli...

 • tuskilidi @tuskilidi

  senden daha kısa ve tahminen aynı kiloda olan bir tanıdığım şu an Foça'da yedek subay eğitiminde. bence olabilir.

ilkerin medeniyeti (ayrıca ilk medeniyet) sümer devletini ve sümerlileri okumanızı ve araştırmanızı öneririm. tarihe merakı olanların büyük ilgisini çekecektir, tarihe merakı olmayanları da tarihe meraklı yapabilir. sümerliler ile ilgili fikir sahibi olabilmeniz için en iyi kaynak samuel noah kramer'in kitaplarıdır. muazzez ilmiye çığ kitaplarını önermiyorum. samuel noah kramer'den sümerlileri, muazzez ilmiye çığ'dan pohpohlanmış sümerlileri öğrenirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 14
 • qwerty @qwerty

  ayrıca sümerliler ile ilgili kitapları var mı araştırmadım ama youtube'tan Gönül Tekin'in Teke tek ve Tarihin Arka Odası programlarında konuk olduğu bölümleri izleyebilirsiniz. bu programlarda mitoloji konuşuldu yalnız daha çok. genel bilgiler daha az.

 • Hado @hado

  Gönül Tekin ve kocası da iyidir.

 • lterlemez @lterlemez

  Yanlış hatırlamıyorsam, Muazzez İlmiye Hanım Teke Tek programlarından bir tanesinde Sümerleri doğru düzgün çalışan Türk Tarihçisi yok demişti.

  • qwerty @qwerty

   Türk Tarihçiliği genel olarak Osmanlı , Türkiye'nin kuruluşu ve İslam Tarihi üzerine çalışmalar yapıyor. Dünya tarihi, Eski çağlar vb. konusunda pek çalışma yok. Bir çok dil bilme gerekliliği, kaynaklara ulaşım zorluğu gibi konularla uğraşmak istemeyen tarihçiler ellerinin altındakileri tekrar etmeyi severler. Ayrıca genel tarih yapıp kişi, olay, ülke vb. konularda pek özelleşmezler.

  • lterlemez @lterlemez

   @qwerty Zaten sıkıntımız da bu değil mi, ekonomik imkansızlık ve gereklilikleri yerine getirmemek.

  • qwerty @qwerty

   @lterlemez sorun ekonomik imkansızlık değil aslında. ekomonik değerlerin yanlış kişi, kurum ve konulara yönelendirilmesi.

  • qwerty @qwerty

   @lterlemez güç sahibi kişilerin istediği konuları işlemek size daha çok kişisel kazanım sağlıyor. ayrıca bu durumda doğruluk değil istenen bilgi arandığı için işiniz daha kolay oluyor. kaynaklar da daha çok bu kişi ve işlere yöneltildiği için özelleşmiş ve genel bölgesel tarih dışında tarih yapmak zorlaşıyor. ayrıca dediğim gibi yerel tarih dışında tarih yapmanız için çok daha fazla dil bilmeniz ve çok çeşili kaynaklara ulaşmanız gerekiyor. çok daha rahat para kazanabilecekken bu konulara yönelmek pek tercih edilmiyor. genel tarih kitabı alan ve okuyan insanların da yerel ve genel tarih ilgisini çekince bu işte daha fazla para oluyor. akademik çalışma yerine piyasa çalışması size daha çok para kazandırıyor. akademik kadrolarda da genel bilginiz olması özelleşmişlikten daha kolay iş bulmanızı sağlıyor. bunun gibi bir çok sebepten tarihin gelişimi kısıtlanıyor. bu sadece ülkemizde değil dünyada böyle aslında.

  • lterlemez @lterlemez

   @qwerty O da var da, bazı çalışmalar kişisel ekonomi de istemektedir. Mesela çalışmanız ülke ekonomisine katkı sağlamayacak (ama önemli bir çalışma) ve/veya katkı sağlamasına rağmen çok uzun zaman alacak bir çalışma olabilir. Dolayısı ile kurum/kuruluş desteği alınmadan şahsi ekonomik imkanlarla yapılabilecek bir çalışma da olabilir.
   Devlet desteği her zaman, anında sonuç verecek çalışmalar için yapılmıştır. Bu dünyanın her yerinde böyledir, istisnalar kaideyi bozmaz (örn: MIT, DARPA).

  • lterlemez @lterlemez

   @lterlemez Tabi ki kötü bir şey ama dert para ve getiri derdi olunca, malumunuz....

  • qwerty @qwerty

   @lterlemez İlber Ortaylı bu konuda çok güzel konuşmuştur. tarih okuyandan iyi tarihçi olmaz. ekonomik durumda rahat olması lazım ki tarihi daha objektif ve rahat yapılabilsin. zorunluluktan değil merakı olduğu için tarih yapsın. (birebir alıntı değildir. genel mesajı kendi cümlelerimle anlatmaya çalıştım )

  • lterlemez @lterlemez

   Mısır tarihi hep özel ekonomi ile ortaya çıkmıştır.

  • qwerty @qwerty

   yatırımcıda merak uyandırmanız gerekiyor. mısır tarihini konu alan veya kullanan kitap, şarkı , film gibi eserler mısır tarihine merakı arttırmış ve kaynakların çoğalmasını sağlamıştır. ayrıca piramitler, heykeller, yazılar gibi objelerinde çok fazla reklamının yapılması yatırımcının dikkatini çekmiştir. ayrıca mısır tarihinde büyük bir gizem havası yaratılmıştır. işin özeti mısırın reklamı çok güzel yapılmışır. halkta merak uyandırırsanız o konuda çalışmak için daha rahat imkan bulursunuz. uzay araştırmalarında olduğu gibi. insanlara bilinmeyenin keşfi, yabancı yaşam formlarının keşfi ve iletişim kurulması vaatleri halkın bu konuda desteğini arttırmış ve bu çalışmaları yapan kurumlara destek artmıştır. bunu artık gereksiz masraf olarak görülmeye başlayan nasanın plutondan fotoğraflar, marstan fotoğraflar, curiosity'nin selfie çekmesi gibi işllerle halkın desteğini tekrar kazanmaya çalışmasından anlayabilirsiniz.

 • memedeath @memedeath

  Eğer insanlık tarihinden başlamak isterseniz Jared Diamond'ın "Tüfek, Çelik, Mikrop" kitabı çok iyidir. Hatta belgeselini de çektiler ama kitap daha iyi.