Araba kullanırken faydalanılabilecek ipuçlarını yazsın herkes. Başkası da başlatabilir. Ben ilk aklıma gelenlerle başlayayım:
*Dar yerlerde park ederken ya da dönerken vb. farların karşı duvardaki ya da karşı arabadaki yansımasından arabanın önünün ve de arkasının ne kadar uzak olduğu anlaşılabilir.
*Büyük araçların arkasından yakın gidiyorsanız şeridin soluna doğru konumlanırsanız sizi görmemelerinin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca o aracın önünü de görebilirsiniz.
*Bayırda park ettiğinizde arabanın yukarı bakan tarafındaki vitese alırsanız el freni dışında bir önleminiz daha olur. Mesela arka taraf yukarıda kalıyorsa geri vitese takılı bırakın.
*Fren yaparken arabanın önü aşağı doğru indiğinden süspansiyonlarda bir baskı olur. Hız tümseklerine bu halde girerseniz zaten basılı süspansiyona ek yük yükleyerek zarar verebilirsiniz. O yüzden tümseğe çıkmadan önce ayağınızı frenden çekin.
*Çamura sağlandığınızda saplanan teker ya da tekerlerin olduğu kısmı aşağı yukarı zıplatırsanız yere daha iyi tutunacaktır. Dışarıdan ya da içeriden birileri arabayı zıplatabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 22
 • qwerty @qwerty

  *Bujileri sökmekte zorlanıyorsanız buji anahtarının ucuna büyük ağızlı bir somun anahtarını ekleyerek uzatabilir ve bu sayede momentinizi arttırarak daha rahat sökebilirsiniz.
  *Park halindeki arabanın için çok ısındıysa direkt klimayı açmak yerine önce karşılıklı camları açıp küçük bir cereyan oluşturarak içerideki aşırı ısınmış havayı hızla yenileyebilirsiniz.
  *Uzun yolda klimayı açmak camı açmaktan daha tasarruflu olur. Çünkü cam açıldığında aracınızın hava sürtünmesi artacağından normalde yakacağından biraz daha fazla yakar. O fazla yakıtı klimada kullanmak konfor açısından da daha uygun olur.
  *Park edeceğiniz yerin yanındaki araçlardan yalnızca birinin şoför kapısı size doğru bakıyorsa o tarafa daha çok boşluk bırakarak park edebilirsiniz. Kendi kapı yönünüzü de ayarlarsanız iki sürücü de daha rahat girip çıkacaktır.
  *Yan aynalarınızı ayarlarken aracınızın bir miktarının gözüktüğünden emin olun. Bu park ederken kolaylık sağlar ve arkanızdaki aracı da yan aynalardan görebilirsiniz.
  *Ani fren yapmaktan kaçının ancak zorunda kalırsanız da kullanmaktan çekinmeyin. Arkadan çarpan suçludur; siz öndekine çarpacağınıza arkadaki size çarpsın. Ayrıca ön tarafta motor vb. olduğundan arka taraftan hasar almak önden almaktan daha iyidir.
  *Özellikle şehirler arası yollarda kırmızı Işık'ta dururken öndeki araç ile aranıza mesafe koyun ve arkanızdaki aracın güvenle durduğuna emin olana kadar kalkışa hazır bekleyin. Duramayacağını görürseniz kaçmaya fırsatınız olur.

 • qwerty @qwerty

  Direksiyonu en yukarıdan tutarsanız elinizin uygulayacağı moment fazla olduğundan yanlışlıkla ani dönüşler ya da istenmeyen yönde dönüşler yapabilirsiniz.

 • qwerty @qwerty

  Bagaja koyduğunuz torbaları yolda dökülmemeleri için bir ip vb. yardımı ile saplarından geçirerek topluca bagajlarda genelde bulunan kancalara bağlayabilirsiniz. Sapları gergin olacağından dökülme ihtimalleri azalır.

 • empty @empty

  Viraja hızlı gireceğinizi anladığınızda hafif fren yapıp, tam dönerken gaza basarsanız araç daha iyi toparlar. 😀 Aman viraja hızlı girdim deyip panikle fren'e basarsanız takla bile atabilirsiniz.

Geri dönüşüm diyerek kitap toplayan bir araca denk geldim. Toplayın, toplayın; biri gider iki şey okur da iki şey öğrenir, sonra itiraz etmeye falan başlar. Kitap geri dönüştürülmez. Bilgi, hiçbir şartta yok edilmez.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçenlerde arkadaş fiyatlardan dolayı araba almaktan vazgeçince motor bak o zaman dememle kendimi yanlışlıkla gaza getirdim. Bir süre motorsiklet videoları izledikten sonra motor ehliyeti almaya karar verdim. Kaza korkumdan dolayı motorsiklet kullanıcısı olmak istemesem de ehliyet alırken bir tecrübe ederim, belki arada bir de kiralarım dedim ve ehliyet almak mantıklı geldi. Ancak ben B sınıfı ehliyetimi alırken gözlük kullanmıyordum. O yüzden ehliyetimde gözlük ya da lens ile kullanabilir ibaresi yok. A sınıfı ehliyeti ekletirsem tekrar muayene olmak zorundaymışım ve bu yüzden A sınıfı ehliyet alırsam %99.98 ihtimalle o ibare ehliyetime eklenecek. Zaten güvenlik gerekçesi ile gözlüksüz kullanmıyorum. Ancak nadiren de olsa çeşitli sebeplerden gözlüksüz kullandığım oluyor. İş güzergâhım dolayısı ile de sık sık çevirmeye denk geliyorum. Bu ibare olunca çevirmelerde gözlüksüzken çok sıkıntı çıkıyor mu, cezası büyük mü diye merak esip size sorayım dedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ozturka @ozturka

  Çevirmede sorun olur gözlüksüz yakalanırsan, Cezası büyük değil tabi 2020 yılı için 132tl

 • Gurveer Ponce @gurveer-ponce

  hayatta motosiklet sürmek kadar zevk aldığım az şey vardır. ama anan baban eşin dostun çoluk çocuğun varsa bulaşma hocam. türkiyede motosiklet sürmek gerçek anlamda kelle koltukta gitmek demek. bunu 2010'dan beri sürekli motosikleti olan biri olarak söylüyorum. özellikle avrupa amerika gibi yerlerde trafik akışını görünce türkiyeye dönünce yolların sirkten farksız olduğunu net bi şekilde görüyorsun. o.çocuğunun teki instagramda karı kız likelarken üzerinden geçer basıp gider. olan sana değil anana babana olur. türkiye gibi bi yerde motosiklet kullanılmaz.

  • qwerty @qwerty

   Düzenli veya sık sık kullanmayı düşünmüyorum. Şu ana kadar hiç motorsiklet sürmedim. Birkaç arkadaşım denememi teklif etti ama düşerim vb. motorlarına bir zarar gelir diye onları riske sokmak istemedim. Ehliyet kursunda hem motor kullanmak nasıl bir his öğrenirim, eğitimlerde de biraz eğlenirim ve de nadiren kiralayıp bir iki dolaşırım diye düşündüm. Bir ihtimal de ileride elim bollaşırsa Honda CB250R gibi küçük bir motor alıp arada hobi olarak kullanırım. Ancak şu gözlük işi beni biraz korkuttu. O yüzden hiç emin olamıyorum. Nadiren kullanacağım bir araç için o ibareyi eklettirmeye değer mi diye emin olamadım.

  • Gurveer Ponce @gurveer-ponce

   @qwerty o sorunun cevabı bende yok hocam. şunu da söyleyeyim daha da fazla karıştırmayayım ortalığı. ehliyet kursunun vereceği eğitim trafikte size hiçbi fayda sağlamayacaktır. sadece motoru hareket ettirmeyi öğretirler. ama olay bundan çok daha karmaşık. cahil eğitimsiz insanların içinde trafikte görünmez olacaksınız, ve tek kaportanız bedeniniz olacak. bu yüzden ciddi eğitim alınması gerektiğini düşünüyorum. hakkında hayırlısı olsun hocam.

  • qwerty @qwerty

   @gurveer-ponce verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

 • Erdinç B. @erdincb

  1 yıl kadar Yamaha Xcity scooter ile otobanda işe gidip geldim. Her ne kadar koruyucu ekipmanlar ve kask taksam da sık sık aslında sandalyeye oturmuş öylece arabaların arasından gidiyor olduğumu farkediyordum. Evet çok zevkli ve güzel bir his motosiklet ama ürkütücü değil diyemem. Büyük şehirler dışında çok işe yarar bence

  • qwerty @qwerty

   Benzetmeniz çok hoşuma gitti. Hâlâ gülüyorum. Çok keyifli olduğunu tahmin edebiliyorum, çünkü bisiklet bile büyük bir keyif veriyor insana. Aslında etrafta dikkatli, anlayışlı sürücüler olsa büyük bir çözüm. Sokaklara, caddelere koca arabalar sıkıştırılacağına motorlar trafikte büyük alanlar yaratır. Yakıt tasarrufu da cabası. Ben de içten içe çok fazla korkuyorum. Otobüs tam durmadan inse bile yere savruluyor insan; 80-90 km/a süratle giderken araçların arasına düşsem neler olur, hiç tahmin edemiyorum.

Dün akşamdan beri iPhone’umda VPN kullanamıyorum. Betternet kullanıyordum, o çalışmayınca Hotspot indirdim ama o da çalışmadı. VPN bağlanıyor ama sayfaları hiç yüklemiyor. Bu sorun yalnızca bende mi var yoksa engellendi mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

AppStore'da üç/beş numara saçın nasıl duracağı hakkında fikir verecek uygulama var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

iphone se kullananlar, memnun olduğunuz veya olmadığınız yanlarını; sorunları yazabilir misiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

iphone 6 alınır mı hala?
lenovo p2 ile iphone 6 arasında kaldım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 20
 • 3dfx @3dfx

  450 euroya aldiye geldi plus modeli almanyada, yamuluyor diye el atmadim ama benim nexusun sarji hizli bitmeye basladikca gozume takiliyor.

 • Emre @emre64

  Bence alınmaz. Ben alacak olsam iPhone SE alırdım. En azından güncel sayılabilecek donanım.

 • Joe @joe

  Mi5s al basgan fazla para dokmene gerek yok

 • Orcun @orcun

  Sakın öyle bir hataya girişeyim deme, 6 dediğin telefon kimse alınmasın ama 5s den hallice bir telefondur. İşlemci hemen hemen aynı, bellek aynı 1 gb, kamera aynı e ne farkı var ? ha ekran biraz büyük farkı budur 5s'den. O yüzden sakın 6 mı varmış sıfır ? vura vura vın tüyüyorsun.
  Ya SE alıyorsun yada 6S kamera olarak yenidir, bellekler 2 şer gb olmuştur. SE hariç 6s'de ön kamerada iyidir. İşlemci zaten iyi 6'dan farkıda var. Ama 6 alma, güncellemede evet yavaşlatılması doğru her sene biraz gıdım gıdım yavaşlatılıyor çünkü adam bir üst modeli çıkartmış aynı hızda yaparsan üstü nasıl satacak ? 4 sene günceleme verir sonrası güle güle modundadır.

Yıllar sonra (10 yıl) bisiklet kiraladım ve aşırı keyifli bir şey olduğunu hatırladım. Bir hafta araştırdım ve kendime bir bisiklet aldım. Rehberimsi bir şey yapayım dedim burada. çok bir bilgim yok ama okuyan için kısa bir ön bilgilendirme olur. Yanlışlarım olursa da yorumlarda düzeltlir. Bütçem baştan 1000 liraydı ama babamın gaza getirmesi ise 1500'e kadar çıktım. 2016 model bianchi touring 727 şehir bisikleti aldım.
Ana 3 bisiklet çeşidi:
*Dağ: köy yollarında kullanacaksanız, kaldırımlardan hoplaya zıplaya iner çıkarım derseniz, toprak yollara gidip sürmek istiyorsanız tercihiniz dağ bisikleti olsun. Dağ bisikletleri kötü yollarda da asfaltta da kullanılabiliniyor. Ancak asfaltta diğer türlere göre daha fazla güç harcatır. Aynı efor ile diğer türlerde daha hızlı gidersiniz. O yüzden yukarı da dediğim şekilde kullanmayacaksanız tercih etmeyin. Boşuna kendiizi yorarsınız.
Gövdeden amörtisörlü modelleri de dağa çıkıp kendimi ormandan aşağı salacağım demiyorsanız almayın. boşuna aşırı güç kaybı olur, bir süre sonra gayç guyç sesler eşliğinde gidersiniz; çok yaylanması da bir dezavantaj. Üstelik bu modeller gereksiz daha ağır olur. Ağırlık sadece taşımada değil hızda da size büyük kayıp sağlar.
*Yol: Düzgün yollarda keyif için kullanıcam sadece diyorsanız yol bisikletlerini tercih edin. Günlük kullanımda iyi değiller. Avantajı en az güçle en çok hız elde edebileceğiniz bisikletlerdir. Dezavantajları: bozuk yollarda hiç iyi değiller, lastikleri daha kolay patlar, mazgallara takılır, dönüş açıları daha geniş, tekerler daha hassas, bayır daha zor çıkılır Bu türleri nazik kullanımlarda tercih erdin.
*hybrid/şehir: ikisinin karışımı olan bu türler günlük kullanım için en idealleridir. hem bozuk yolları tolare edip hem de daha az güç ile daha çok hız elde edilebilir. Ancak ne tam olarak dağ, ne tam olarak yol bisikleti değillerdir.
Bu üç türü şöyle bir benzetme ile daha rahat anlayabiliriz:
yol-Ferrari
şehir-Honda Civic
dağ-Jeep
Ana diğer özelliklere gelirsek:
*Amortisör(maşadan): bozuk yolları, rampaları, çukurları vs. daha az hissederek ve bisiklete daha az zarar vererek geçersiniz. Ancak sizin gücünüzü emer. Bu yüzden kilitlemeli olanlarını tercih edin. İstediğiniz zaman açıp kapatabilin. Yol bisikleti gibi modeller düz yolda hız için tasarlandığından amortisörsüz olurlar; bu sayede gereksiz ağırlıktan kurtulurlar.
Not: uzun yol için amortisörsüz modelleri tercih edebilirsiniz, yolda bozulma ihtimalinden dolayı.
*Fren: Hidrolik, V ve Mekanik disk seçenekleriniz var. Hem ilk alış hem de balata değişimi, tamir gibi işlerde ucuz olsun istiyorsanız V freni tercih edin. Ancak v fren size daha uzun durma mesafesi sağlar ve yağurda iyice kötüleşir. Hidrolik fren çok iyi bir durma mesafesi sağlar, daha az kuvvetle çok daha fazla frenleme gücü elde edersiniz ancak pahalı bir sistemdir.
Not: uzun yol için kolay tamirinden ve daha az bozulma ihtimalinden dolayı V freni tercih edin.
Yol bisikletleri zaten hafiflik için V frene benzer bir fren sistemi kullanır. Mekanik disk tercih etmeyin. Ya V ya da hidrolik fren alın.
*Kadro: paranız var ise karbon yok ise alüminyum tercih edin. Çelik kadro almayın. Çelik kadrolar aşırı ağır olurlar. Kadro boyunu iyi arştırıp alın bisikleti. Kendi vücudunuza uygun bir kadro boyu seçmeniz önemli. yoksa küçük kadrolarda seleyi aşırı yükseltmek zorunda kalıp bisiklete zarar verirsiniz ya da sele borusu bile yetmezse uygun sele pedal arası mesafeyi sağlayamazsınız. büyük kadrolarda durma, inip binme gibi zamanlarda bisiklete boyunuz yetmez. Ayağınızı rahatça yere kolamazsınız ve kasığınıza baskı yapar bisiklet. internette bu seçim için tablolar var.
*Jant boyu: Boyunuz yettiği sürece o türdeki en büyük jant çapını tercih edin. bu size hem hız hem de daha iyi bozuk yol toleransı sağlar.
*Vites:
Not: Yol bisikleti viteslerinden anlamam.
21 vites yeterlidir. 24 vites idealdir. 24-üstü de keyfidir. Siz 24 vites almaya çalışın. Hem fiyat olarak hem de yeterlilik olarak en iyisi. Vites modellerine bakarken yalnızca shimano diyip geçmeyin ve shimanonun bile çok fazla seri ve modelinin olduğunu da unutmayın. Marka, markanın serileri ve model konusunda iyi bir araştırma yapıp tercihte bulunun.
*Sele: Özellikle erkekler ortası çukur olan modelleri tercih etsin. Damara baskı olmaması için ortası çukur modeller daha sağlıklıdır. Jelli modeller tercih edin ki hem daha sağlıklı hem de daha rahat olurlar. Bu özellikleri sağlayan sele kılıfları da mevcut.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. İlerde belki ekleme yapabilirim. Sizde yorumlarda yanlışım varsa düzeltirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hakan @i6s

  Uzun ve baştan 10 satır kadar okudum güzel gözüküyor 30km yoldan geldim şimdi 15km rampa %6-12 arası eğim kendime geldiğimde okuyacağım teşekkürler 👍🏻😀

konudışı soracağım, kusura bakmayın. kilom 110 boy 1.83. uzun dönem paralı askerliğe uygun mu bu boy kilo oranı? benzer yapıda olup uzun dönem yapan var mı aranızda? edit: profosyonel değil 12 ay normal askerliği kastediyorum. 4 yıllık mezunlarının 6 ay ya da 12 ay seçenekleri var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 13
 • Mustafa N. @mustafanr

  Kilodan dolayı sıkıntı olabilir biraz ama şu an pek bakacaklarını zannetmem

 • Hado @hado

  Tetkiklerde ortaya çıkar. Kilo her zaman tek başına kriter olmuyor, ona bağlı sorunlar varsa uygun görmeyebilirler. 90\180 olmama rağmen seneye ertelendi benim. Sen yine biraz kilo ver tabii.

  • qwerty @qwerty

   kilom fazla zaten de kasım celbine gidicem. o zamana kadar büyük bir değişiklik olmaz. uzun dönem gitmek istiyorum bu sıra da ailem çok sıcak bakmıyor. kilodan dolayı gitme ihtimalim yoksa boşuna ailemle tartışmayayım diye bir sorayım dedim bu boy kilo oranına yakın bir yapıda olup yapan var mı diye.

 • Eren @erenyl

  uzun dönem veya kısa dönem askerliğe karar vermeden önce senin askerlik yapıp yapamayacağına bakılır ondan sonra sen istediğini seçebilirsin eğer boy kilo oranın tutmazsa bir yıl erteleme verirler seneye bidaha bakarlar uygun gördüklerinde şubede sorarlar zaten kısa dönem mi uzun dönem mi diye tabi yine de en doğru bilgiyi şube verir

  • qwerty @qwerty

   zaten başvurdum.kasım için ağustos 15 sondu. kısa dönem diyeyim de daha sonra değiştiririm gerekirse dedim acele kadar vermemek için. şimdi isteğimi uzun dönem olarak değiştirmeyi düşünüyorum. askere elverişlilikte bir sıkıntı yok. yedek subaylık için sıkıntı olur mu diye sordum. kilo sırf yağ da değil zaten. öyle ahım şahım bir kiloluğum yok.

  • Eren @erenyl

   @qwerty anladım hocam hayırlısı olsun

  • lterlemez @lterlemez

   @qwerty Kilo kesinlikle sorun değil (durumunuza göre değişir tabi ki de), 2008'de gittim (gerçi meslek kurasıydı ama olsun; bu arada durumunuza uymuyorum 1.83'e 68 kiloydum o zaman) gerçekten kilolu bir kaç arkadaş vardı. Sonuçta hangi kuvvete hangi görevle gideceğiniz önemli...

 • tuskilidi @tuskilidi

  senden daha kısa ve tahminen aynı kiloda olan bir tanıdığım şu an Foça'da yedek subay eğitiminde. bence olabilir.