Kombi bozuldu yenisini alacağız. Tavsiyeniz var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 15

ŞAPKA DEVRİMİ

Twitter'da dolaşırken bedava maske iletilerinin altında Atatürkçülerin ve Atatürk düşmanlarının kapışmalarına denk geldim. Mevzu; "maskeyi zorunlu yapıyorsa tabi bedava dağıtacak" diyenlerle onlara karşı "Atatürk de şapkayı zorunlu yapmıştı. Şapka dağıttı mı? Hem giymeyenleri de astırdı." diyen Atatürk düşmanları arasında geçiyor. Tabi bu kadar kibar ve düzgün Türkçe ile değil. Hebele hübele şeklinde.

Ben de ulan bu şapka devriminin detayları neymiş diye araştırırken çok güzel bir yüksek lisans tezine denk geldim şapka devrimi, öncesi, uygulanması, isyanları, idamları vb gibi konulara detaylıca değinen.

İdam olayları tabi ki söylenildiği gibi değil. Hatta İskilipli Atıf Hoca şapka mevzusundan beraat ediyor. Arkasından devrimlere karşı çıkıp, halkı isyana teşvik ettiği için İstiklal Mahkemesi kararı ile asılıyor. İdamların hemen hemen hepsi de bu yüzden. Çoğu din elden gidiyor diye halkı kışkırtıp isyan çıkartanlar. Fes ve peçenin Osmanlı'da zorunlu kılındığı dönemlerden "fes"in hem yahudi ve hıristiyanlarda hem de Osmanlı'da nasıl bir sembol haline getirildiği, üzerine de neden değiştirilmek istendiğine doğru uzanan bir anlatımla başlıyor tez.

Şapkalar pahalı mıydı? Nasıl ucuz şapka temin edildi? Şapka kimlere zorunluydu? Şapka giymeyenlere ne yapıldı?

Öğrenmek isteyenler okuyabilirler;
http://docs.neu.edu.tr/library/nadir_eserler_el_yazmalari/TEZLER_YOK_GOV_TR/%C5%9Eapka%20devrimi%20ve%20tepkiler.pdf

#ŞapkaDevrimi #bedavamaske

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 18
 • arandur @arandur

  Şapka memurlarda zorunluydu diye biliyorum.

 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  Her rejim kendi kanunlarını dayatmış ve bunda zor kullanmakta geri kalmamıştır. Zaten tezi okumaya başladığım an nedense bana öyle güzel bir yalan söyleki önce kendin inanırsan ben zaten inanırım gibi geldi. Tarih bulunduğu ülke hangi rejimdeyse onun etkisinde kalmıştır. Yani burda çıkıp herkes seve seve güle oyna kasket taktı demek aptallıktır. Toplumlarda hiçbir kanun %100 kabul görmez bu Tanrının kanunları olsa bile.

 • My_Techno @my_techno

  Bu kanunun savunulacak bir tarafı olmadığı gibi bunu savunduğunu sanarak üzerine tez yazmak da ayrı bir zayıflık göstergesi geliyor bana. Atatürk bugün yaşasaydı herhalde kendi kendini kınardı. İnsanları kutsallaştırarak ona zarar veriyoruz.

  • sawgent @sawgent

   Valla biz devrimin iyiliğini, kötülüğünü, doğruluğunu, yanlışlığını tartışmıyoruz bu konuda. Çıkış amacını net olarak yazdım en başta. Senin amacın ne onu anlamadım. Sırf şapka devrimine uymadı diye idam edilenlerle ilgili araştırdığın bulduğun birşey varsa buyur paylaş inceleyelim. Yoksa senin ideolojin ve nasıl tez yazılacağı ile ilgili fikrin umrumda değil.

  • My_Techno @my_techno

   @sawgent Sen benim yazdığımı anlamamışsın ki. Ben şapka takmayanların idam edildiğini söylemedim, ki bilmiyorum konuya hakim değilim o kadar fakat böyle bir ''devrim''in savunulacak bir tarafı olmadığını söylüyorum. Baştan aşağı saçmalık. ''Fikrin umrumda değil'' demişsin ama sosyal ortamda fikrini belirterek paykaşımda bulunmuşsun. Bu nasıl bir yobazlık? Az insan olun.

  • sawgent @sawgent

   O dönemde yaşanan olayların gerçekten olup olmadığını sorguladığımız bir yere gelip devrim savunulacak bir şey değildir diye yazarsan fırçayı yersin. Konu devrimin kendisi değil. Gericiliğinizi başka yerde yapın. Mevzu hakkında fikrin yoksa yazmamayı öğren. Ben Osmanlı sevicileri beklerken devrim karşıtları gelip salça olmaya başladı konuya. Gidin az ötede oynayın.

  • Nostromo @nostromo

   @sawgent Nasıl ki bugün devlet ve devleti yönetenler kimin ne giyeceğine karar vermeye kalktığında sesimizi yükseltiyorsak, yine o zamanlarda da kimin ne giyeceğine Mustafa Kemal paşa dahil kimse karar vermemeliydi. Bugün geldiğimiz noktayı eleştirirken yine aynı yanlışın geçmişte de uygulandığını bilerek yine aynı şekilde onu da eleştirmeliyiz. Kimse kusursuz değildir. Mustafa Kemal paşanın yanlışları da çoktu, doğruları da çoktu. Senin ki yapınca kötü, benimki yapınca iyi olur derseniz toplumda onarılması zor derin çatlaklar, ihtilaflar olması kaçınılmaz. Ortak paydada buluşmak en akılcı çözüm olur. Yeter ki şu ideolojilerimizden sıyrılıp olayları duru bir gözle değerlendirmeyi başaralım.

  • sawgent @sawgent

   @nostromo Konu o değil. Sağolasın.

  • Samed AYDIN @picasso16

   Savunulacak tarafı niye yok kardeşim? Kıt bilginle bugün bakarsan anlaman güç olur. Şapka kanunu sadece kamu çalışanları için zorunluydu. Sebebi bugünden örnek vereyim. Cemaatlerin yoğun olduğu ilçeler hala var. Ben bizzat içinde bulunduğmdan söyleyeyim. Süleymancılar sakal bırakmaz sadece lacivert fes takarlar. Kendi marketlerinde lacivert satılır. Kendilerini diğerlerinden ayıran özelliktir bu. Takım elbise giyerler. Yan sokaktaki mahmutçular şalvar cübbe sakal fes rengi serbest. Kavuk tarzı şeyler de takarlar. Sakal gereklidr. Hatta Süleymancıları eleştirirler niye sakal bırakmıyorlar batılı gibi giyiniyorlar? Onlar onların marketine pek uğramaz diğerleri bunlara. X tarikatında tv göremezsin günah derler semerkandçıların kanalı bile var. Süleymancılarda kot pantolon uygun değildir dışarıdan tavuk et yemezler öbürleri serbest der. Şimdi bugün bile böyleyken sen o günlere bi git bakalım daha yoğun dincilerin tapıldığı dönemler. Çok değil bundan 10 yıl öncede fetöye tapan bile görüyorduk sen 100 yıl öncelerini düşün. Kamu kurumuna giriyorsun her çalışan kendi cemaatinin kavuklusuna, kendi tarikatının çalışanına gidiyor. Memur da kendi adamına bakıyor diğerleri din düşmanı yada insan bile değil onların gözünde. Atatürk naptı? Herkes bu şarlatanlığa adam kayırmaya önlem için fesi takkeyi kaldırdı. Şapka kanunundan sonra bile takke takan hocalar dedeler tabiki vardı? Bunun fotoğrafları bile var. Neden? Çünkü halka serbest.

  • Samed AYDIN @picasso16

   @nostromo kardeşim o zamanki kafa, okumuşlukla şimdiki bir değil ki? Millet kendi tarikat lideri için ölüme gidiyordu. Şimdi bile var canlı bombalar. O zaman da böyle cahilliği kendi haline bırakarak hareket etmelerine izin veremezdin ki. Osmanlı da bu hacı hocalar yüzünden geriledi. Bunu Osmanlı serbest bıraktığından. Arkadaşa yazdığım uzun yazıma bakarsan anlarsın neden o kanunların olduğunu. Her alınan kararı o döneme bakarak yorumlamalısın. Şimdiki döneme bakıp ya eskiden 4 kadın alma varmış öhö öhö dersin

  • Nostromo @nostromo

   @picasso16 O zamanlarda da okumuş insanlar vardı, bu zamandan pek bir farkı yoktu. Ülke 100 yıl önceki halinden pek farklı değil. Tarikatlar şeyhler diyorsunuz da aynı fanatizm ve ''yoluna başkoyma'' hastalığı Kemalistlerde de bir hayli var. Kimse kendisini aydın görmesin, iki tarafta birbirinden farklı değil. Açık fikirli veya karşı tarafın fikrine saygılı değiller, aynı şekilde fanatik ve yobazlar.

  • Samed AYDIN @picasso16

   @nostromo ya nasıl o zaman okumuş insan vardı saçmalama ya. Halkın çok küçük yüzdesi okuma yazma biliyordu. Git dedene nenene sor okuma yazma olayını cehalet şimdiki gibi miydi? Din elden gidiyor ayağına birçok teknolojik gelişme yıllar sonra geldi. Osmanlı bu yüzden geri kaldı. Herkes o dönemler taptığı hocaları dinledi. Kemalistlerin kendini canlı bomba yaptığını, bu tarz zararlar verdiğini bilime karşı hareket ettiğini görmedim. En cahil fanatiği en fazla rakıcıdır dinden uzaktır. Ne kötülüğü olabilir en fazla? Ortada koca imparatorluğun da çöküşüne neden olan dincilik var. Bugün de orta doğuyu görüyoruz dinle uyutulup herşeyi altından alınıyor. Bunla küçük güruh olan kemalistleri ne karşılaştırıyorsun? Dağ yanında taş gibi.

  • Samed AYDIN @picasso16

   @nostromo Harf Devrimi’nden önce Arap harfleri ile okuma yazma oranının erkeklerde yüzde 12.99 kadınlarda ise yüzde 3.67 olduğu, toplamda da okuryazar oranının yüzde 8.61 olduğu görülebiliyor. Ayrıca raporda 7 yaş üstü dikkate alındığında bu oranların erkeklerde yüzde 17.42 kadınlarda ise yüzde 4.63 toplamda da yüzde 10.58 olarak değiştiği de belirtiliyor.
   Tüik verisi bu resmi belgeler. Sen o zamanla şimdiki zaman bir dersen daha öğrenecek çok şeyin var. Git o zamanki zorlukları dincilerin bak dindarların demiyorum dincilerin zararını oku. Şuanda da fetö de bu cehalete örnektir. Git gide akıllanıyor millet.

 • seckyn @seckyn

  Emrah Sefa Gürkan'ın da dediği gibi "Her devrim kendi çocuklarını yer" Kimse kusura bakmasın Kurtuluş Savaşından Cumhuriyetin ilanına öyle gül bahçelerinden geçilerek gelinmedi. Sistemi kurmak için bin bir zorluk çekenler onu korumaktan hiç çekinmeyeceklerdir.

  İstiklal mahkemelerinde idam edilenler Fransız ihtilalinde ölenlerle veya amerikan iç savaşında ölenlerin yanında denizde damla gibi kalır.

  Gönül isterdi ki hiç olmasın ama savaştan yeni çıkmış bir ülke böyle ayak bağları ile uğraşmak istemez.

Şimdi modem alacak olsanız (VDSL destekli) ne alırdınız?

Bağlı cihazları görüntüleme, kullanımı görüntüleme gibi monitoring özellikleri güzel olursa sevinirim 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap