Kendi Led Ekranını Yapma Rehberi

WS2801 çipli (WS2811-WS2812B de olur) şerit ledler ile nasıl kendi led ekranımızı yapacağımızı göstereceğim. Öncelikle gereken malzemeleri sayayım.
• WS2801 veya WS2811-WS2812B çipli şerit led. Ben WS2801 olanından kullandım.
• Arduino Uno/Nano benzeri kart. Fakat klon Uno/nano larda CH340G entegre kullanılıyor. Bu entegre yüksek baudrate çıkamadığı için kullanamıyoruz. Kullandığımız (500000 baudrate) CH340G maximum 250000 baudrate çıkabiliyor. Bu yüzden FTDI çipli veya orijinal Uno kullanmamız gerekiyor. Ben FTDI Nano kullandım.
• 5V bir güç kaynağı
• Havya,Lehim vb. aletler
• Ledleri yapıştıracağımız bir materyal. Ben bir karton kullandım. Kontrplak vb. parça kullanılabilinir.
• Java SDK kurulu bir PC.
• Java için RXTX kütüphanesi. http://fizzed.com/oss/rxtx-for-java buradan edinebilirsiniz.
• Glediator Yazılımı ve led için gerekli arduino dosyası. http://www.solderlab.de/index.php/software/glediator buradan edinebilirsiniz.
Kullanacağımız led sayısına göre arduino sketch indeki sayıyı ayarlıyoruz. Ben 12*8 = 96 Led kullandım. Programı yükledikten sonra glediator yazılımın olduğu “dist” klasörünün içine Java RXTX kütüphanesini kopyalıyoruz ve komut satırı ile “java –jar glediator_v2.jar” şekline başlatıyoruz. Gerekli ayarları yapıyoruz. “Options/Matrix Size” buradan boyutu ayarlıyoruz. “Options/Output” dan “Output Mode = Glediator_Protocol”ve “Color Order = WS2801 için GBR” Com port u arduino nun portunu seçtikten sonra baudrate i “B_500000” olarak ayarlıyoruz. Tüm ayarlardan sonra Serial Open dememiz yeterli. Benzer bir video için https://www.youtube.com/watch?v=4jc93BTGSmc adresine bakabilirsiniz.
#akış #Arduino

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Quanum Nova Quadcopter İncelemesi

Uzun zamandır bu gibi sistemlere ilgim vardı. @thekaracaerc in önerdiği Quanum Novayı almaya karar verdim. Çünkü DSLR takıyım dediğiniz an olay çok büyüyor. Yaklaşık 1 ay gibi bir sürede geldi. Araya yılbaşı girince biraz takıldı. Kargo bedavaydı bir avantaj oldu fakat gümrüğü ödeyince aynı yere geldi. İzlenimlerim oldukça iyi tek sorun tahminen gümrükte kontrol edilirken kamerayı tutan lastiklerden birisi çıkmadı. Kurulumu gayet kolay ayaklarını ve pervanelerini yönlere göre monte ettikten sonra hazır hale geliyor. Ben alışverişi hobbyking den yaparken pilli olan her şey hazır olan model kilodan dolayı Türkiye ye gönderilmiyordu. Bu yüzden pilsiz olan modeli sipariş ettim. Dolayısı ile uçuramadım pilleri bekliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 19

Televizyona Ambilight özelliği kazandırmak

Ambilight özelliği olmayan bir televizyona nasıl bu özelliği kazandıracağımızı göstereceğim. Ambilight sistemi bazı Philips televizyonlarda var fakat kullandığım Samsung televizyonda bu özelliği kazandırmanın birkaç yolu var. İlk yol bilgisayardan görüntüyü işleyerek göndermek (bunu anlatacağız). Diğer yollar kullandığımız uydu alıcısı vb. cihazlardan gelen görüntüyü analog sinyale dönüştürerek bunu da Raspberry Pi gibi bir sistemle işleyerek kullanmak. Ben ilk yolu tercih ettim çünkü bilgisayar ve Arduino bu iş için yeterli.
Öncelikle gereken malzemeleri belirtiyim;
1. Arduino Uno/Nano fakat Leonardo/Micro kullanamıyoruz
2. 5V3A bir adaptör
3. WS2801 tip entegreli şerit led
4. Havya ve lehim (Şeritlerin arasındaki bağlantılar için)
İlk olarak bu malzemeleri temin ediyoruz. Ebay çözüm olabilir. Gerekli kodlar ve şemalar için http://learn.adafruit.com/adalight-diy-ambient-tv-lighting/overview adresini kullanabiliriz. Şerit ledi televizyonun arkasına yapıştırıyoruz. Linkteki gibi arduino bağlantılarını yapıyoruz. http://github.com/adafruit/Adalight adresinden zip olarak indiriyoruz ve ledstream adlı programı arduino ya yüklüyoruz. Güç kaynağını linkteki gibi sadece toprak bağlantısını arduino ya bağlıyoruz. 5V bağlantısını şerit lede bağlıyoruz. Bütün bağlantılar tamamlandığında ledler kırmızı yeşil ve mavi renkler yanıyor. Sorun buradan sonra başlıyor. Processing ile verileri göndericeğimiz için bunu indiriyoruz ve adalight.pde adlı programı açıyoruz. Burada kaç tane led kullanıldığını x ve y kordinatlarına göre değiştiriyoruz. Bundan sonra mutlu son izlediğimiz film vb. nin köşelerdeki renkler yansımaya başlıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 48