#TeknoYardım Elimizde bir tablet var type-c şarj soketli. Bugün "şarj oluyor" diye gözükürken bir türlü şarj olmadı daha sonra başka bir prizden şarj oldu ama baya yavaş doldu. Neleri kontrol etmemiz lâzım neden olabilir ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Cemal Taner hocanın yeni serisi haftalık siber güvenlik haberleri değerlendirmesi yayında 🙂 şu dakikadan sonra da Teknoseyir'e esprili şekilde atıfta bulunmuş: https://youtu.be/l1N7WqsIfyw?t=163

Müjde! Yeni Eğitim Serileri ve Programlar Geliyor.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala katılın: https://www.youtube.com/channel/UClzBAbvojmq32DpHqyqhkPA/join Sosyal Medya Hesaplarım: Blog https://www.c...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

İngilizcemi geliştirmek istiyorum. Hiç bilmiyor değilim yanlış olmasın. Şöyle ki eski okulda upper intermediate (C1) seviyesindeyken (ki çok iyi durumdaydı) şu an B1-B2 arasında gidip gelmekte. Okuduğumu anlıyorum, bilmediğim kelimeleri cümlenin gelişinden çıkartabiliyorum yani yabancı kaynakları, haber sitelerini ya da videoları izlerken dizi izlerken duyduğumu anlıyorum (altyazı olmadan) ama yine de kelime ve özellikle konuşma (speaking) tarafında eksikliklerim var. Bunu kapatabileceğim bir uygulama vs öneriniz var mı?

Ekleme: İstifade edebileceğim şahane yorumlarla bu gönderi sayenizde baya şenlendi ve motive edici oldu 🙂 çok teşekkür ederim. Önerisi olan herkes yazmaktan geri durmasın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 31
 • qwerty @qwerty

  Speaking pratiği olarak önerim deyi bildiğin bir konuyu anlatman. Mesela motorsikletlerden iyi anlıyorsan kendi kendine ya da bir arkadaşına motorsikletlerle ilgili bir şeyler anlat. Konuyu iyi bildiğin için ne anlatacağın kısmında kendini gereksiz zorlamayıp yabancı dilde anlatmaya odaklanabiliyorsun.

 • qwerty @qwerty

  Son önerim de Almanca öğrenmen. 20 küsür telaffuz kuralı var. O kulları öğrendikten sonra kelimelerin %99'unu hiç zorlanmadan okuyabiliyorsun.
  Mesela:
  Ei=ay
  İe=ii
  Eu=oy
  Tsch=ç (...t+ş...)
  Deutschland = Doyt şland
  Gibi gibi
  O kuralları bildikten sonra zor gözüken kelimeler çocuk oyuncağı oluyor. Zaten o çok uzun gözüken kelimelerin çoğu da birleşik kelime.

  • qwerty @qwerty

   Almanca ile ilgili kaliteli kaynaklar
   Learn German with Jenny (ücretsiz YouTube kanalı ve ücretli site)
   yourdailygerman.com (ücretli site)
   DW Learn German (ücretsiz uygulama)
   Dict.cc (sözlük uygulaması)
   Memrise (ucuz uygulama)

  • qwerty @qwerty

   @qwerty Almanca etimolojiye bile merak sarabilirsin. Mesela:
   Verstehen = anlamak
   Yourdailygerman sitesinin kurucusu kelimelere bakarak ver- ön ekinin sınırların dışına çıkmak gibi bir anlam kattığını düşündüğünü yazmıştı. Uzun açıklaması da bayağı mantıklı idi. Stehen da ayağa kalkmak anlamında. Yani anlamak, sınırların dışına çıkıp ayağa kalmak gibi bir birleşimin sonucu. 'Anlamak' kelimesi için harika bir kelime gelişimi olmuş. Anladıkça büyüyüp özgürleşiyorsun.

  • p.h.l. @paheli

   @qwerty hocam efsane öneriler için gerçekten çok teşekkür ederim. Almanca öğrenmeyi de çok istiyorum altın değerinde tüyolar oldu bunlar.

 • kortex @kortex

  Hüseyin Demirtaş ın YouTube kanalı var işinize yarayabilir.

 • murat burç @muratburc

  Sıfırdan nasıl başlayabilirim. Başlıyorum başlıyorum düşürüyorum. Öğrenemediğimi hissediyorum.

  • qwerty @qwerty

   İlkokul dörtte ilk kez öğretmeye başladıklarında bu dili asla öğrenemem dediğimi hatırlıyorum. Yine oturup doğru düzgün çalışmadım ama okuldan, internetten vb. ile zamanla B2 C1 civarı bir seviyede öğrendim. Pes etmezsen elbet öğreniliyor. Yaş ilerledikçe öğrenmek hali ile zorlaşır ama imkansız olmuyor. İngilizce bilmek dünyadan haber alabilmek demek. Araştırmalarında İngilizce kullanabilmek kaynak sayısını bine katlıyor.
   İlk başta yapman gereken temel cümle kalıplarını ve temel zamanları öğrenip binlerce kelime öğrenmen. Kelime bu işin temel taşı. Birkaç bin kelime bilirsen sıfır dil bilgisi ile bile bir şekilde konuşursun. Ben memrise uygulamasını tavsiye ediyorum. Çok fazla uygulama denemedim ana en beğendiğim ve gerçekten işe yarar dediğim uygulama o.

  • Robin @robin

   @qwerty Dil seviyenizin C1 B2 vs olduğunu nasıl öğreniyorsunuz herhangi bir kurs yada sertifika ile mi yoksa nasıl ölçüyorsunuz ?

  • qwerty @qwerty

   @robin Arkadaşım kurs bakarken bir yazılı, bir de sözlü seviye belirleme sınavına girmiştim. Sözlü sınavda C1, yazılı da B2 çıktım. Kurslar kapsamlı olmasa da ilk girişinizde hangi seviyeden başlayacağınızı tespit etmek için kayıt öncesi ücretsiz sınavlar yapıyorlar. Bir de işe alım için bir sınava girmiştim. Orada da B2 çıktım.

Domain için önerebileceğiniz bir satış kanalı var mı? Natro nasıldır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 14

Çok iyi sadece çok iyi 😄 acayip düzeyde konu dışı ve Facebook tadında ama bittim yani #FacebookTadındaPaylaşımlar

https://youtu.be/cql9I1NSv4I

CARELESS WHISPER - AZER BÜLBÜL EDITION

Instagram: https://www.instagram.com/atillabaloglu/ Soundcloud: https://soundcloud.com/atillabaloglu Careless Whisper (intrumental): https://www.youtube.com/...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sonunda ünlü oluyorum 😁 verilerim bu sefer star ışığını gören biri tarafından satılmış puhahaha😁😁 #konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Türknet paket değişimi başvurusu yaptığımdan bahsetmiştim. Başvuruda bir hareketlilik olmayınca destek kaydı oluşturdum, 24 saat içinde geçişim tamamlandı. Hız testi sonuçlarını ekliyorum. Sonuçlar muazzam. Ama ne var ki hat değerlerim bir tık zayıfladı ama hâlâ sorun yaşatmayacak düzeyde. Bir süre deneyeceğim negatif yansıması olursa tekrar 35'lik pakete geri döneceğim. Upload ateş ediyor 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Türknet paket değişikliğini ne kadar sürede yapıyor? Dün başlanacaktı sözde ama daha hareket yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

#TeknoYardım Virtualbox ve Vmware'de ekran görüntülerindeki hataları alıyorum. Bios'ta sanallaştırma açık. Biraz araştırdım ama net bir çözüme ulaşamadım, yardımlarınıza açığım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 12