13 Reasons Why 2. Sezon İncelemesi

Yüzeysel spoiler içerebilir. Fragmanları izlediyseniz yazıyı da okuyabilirsiniz.

Geçen hafta 13 Reasons Why dizisinin 2. sezonunu bitirdim. Görüşlerimi paylaşmak, ilk sezona göre ne iyi, ne kötü bunu anlatmak istiyorum.

Öncelikle ilk sezonun benim için ne ifade ettiğinde başlayayım. İlk sezonun reklamını o kadar çok görüyordum ki bir gün kafaya koyup izlemek istedim. Aslında hep bir bakmak istiyordum ama 1 saat olan bölüm süreleri beni itiyordu. Bu dizisinin ilk sezonunu izlemeden önce 2-3 dakikalık şarkı klipleri bile bana çok uzun geliyordu. 20 dakika süren The Big Bang Theory bölümlerini izlemek bile benim için olaydı. Günler önce planlamalıydım. Neyse, bu diziyi izlediğim hafta evde tek başımaydım ve bilgisayarın başına gömüldüm. İlk 1-2 bölüm sıkıcıydı ama sonra sonraki bölümde ne oluyor merakı yüzünden çok severek vaktin nasıl geçtiğini anlamadan bitirmiştim. Çok sevmiştim ve başta Hannah'nın öldüğünü bilsek bile intihar sahnesi çok etkiliydi. Sanki gerçekten bir arkadaşım öldü gibi hissettim. Bir hafta sonra geçti. 😀 (Detaylı yazım: https://teknoseyir.com/durum/746142)

Şimdi gelelim inceleme konum olan 2. sezona. İlk sezonda kitap tamamen bitmişti ve kitapta olmayan bir şekilde ucunu açık bırakmışlardı. Bu yüzden nasıl devam ettirecekler diye merak ediyordum ve çoğu dizide olduğu gibi batıracaklar diye korkuyordum. Hannah'yı hayal olarak görürüz diyordum ve öyle de oldu. Dizide Hannah var ama sadece Clay'e hayal olarak ve geçmişteki sahnelerde gözüküyor.

Bu sezon ilk sezona göre çok daha agresif. İlk sezonda karakterler arasında eğlenceli, komik sahneler oluyordu ama bu sezonda pek rastlayamadım. Sanki her an birisi birine fena halde saldıracak gibi bir hava var. Olayın "ciddiyeti" bunu normal kılıyor ama izlerken sizi rahatsız edebilir. Ayrıca şiddet ve kan oranı da bir hayli artmış. Şiddet içeren sahnelerde gerçekten adrenalini yükseltiyor, bitince nefes nefese kalıyorsunuz. Kan olayına girmeyeceğim, izleyip görün ama çok hassas olabileceğinizi düşünmüşler, o bölümlere uyarı koymuşlar. Dikkate alın. (Bir The Punisher değil elbette.)

Konumuz Hannah'ın davası. Başına gelenlerin sorumlusu aranıyor. Olayın içindeki çocuklar sorgulanıyor. Gerçeğini bilmiyorum ama Türk mahkemelerine göre baya rahat bir ortam var. 😀 Mahkemeye çıkanlar ile beraber Hannah'nın diğer yönleri de gösteriliyor. İlk sezonda Hannah çok hassas ve herkes ona karşı kötü gibi gösteriliyordu. Sevdiğimiz kız Hannah gerçekten masun mu sorusuna cevap veriyor.

Teknik olarak dizide yine şu an ve geçmişi anlatmak için sıcak ve soğuk renkleri tercih etmişler. Müzikleri ise ilk sezondaki gibi karaktere özel olmak yerine şarkıcılara şarkı söyletmişler. (Bazı ilk sezon müziklerinin değiştirilmiş hali bazen çalıyor.) Birkaç şarkıyı baya beğendim. Özellikle şunu:

Sezonun en kötü kısmı bence sonu. Hatta bir son yok. Sanki 14. bölüm var gibi bitiyor ve niye diye soruyorsunuz. Direk yarıda bitiyor. Beklenmedik bir olay ile bitiyor. Fragmanlar hem sonuyla ilgili hem de genel olarak sezon ile ilgili çok az ipucu vermiş. 3. sezon kesin gelir ve duyduğum kadarıyla Hannah karakterini canlandıran Katherine Langford dizide olmayacakmış.

Sonuç olarak ben beğendim. Batırmamış olmalarına sevindim. İlk sezon kadar etkilemedi beni ama devam sezonu için gayet güzeldi. 3. sezon için heyecanlıyım. Umarım bu kaliteyi artırmasalar bile koruyarak devam ederler. Okuduğunuz için teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

4K Video Downloader - Ücretsiz YouTube Video İndirici

Tarayıcı tabanlı indirme sitelerini pek sevmediğim için bundan uzun zaman önce 4K Video Downloader'ı keşfettim. Öncelikle bir program olması diğerleri tercih etmememin sebebi. Program olarak sunulanlar da fazla reklam, malware barındırıyor.

Burada özellikle YouTube'dan nasıl video indirebilirim sorusuna cevap olarak yeri geldikçe yazarım.

4K Video Downloader'ın içinde bulunan Akıllı Mod ile yeni indirmek istediğiniz videoların kalitesini otomatik ayarlayabiliyorsunuz. Böylece yeni yapıştırılan video bağlantıları için uğraşmıyorsunuz.

Benim daha çok sevdiğim bir özelliği de abonelik sistemi. Takip ettiğiniz kanalları giriyorsunuz ve yeni videolar yüklediklerinde otomatik indiriyor. TS'nin videolarını arşivlemek için güzel bir yöntem. Ancak lisans istiyor.

Ücretsiz sürümde 25 videoya kadar oynatma listesi indirmenize olanak sağlıyor. Tüm videoları indirmek isterseniz lisans almalısınız yine.

YouTube üzerinden video indireceğim zaman ilk tercihim oluyor. Şu ana kadar sorunla karşılaşmadım. İlgilenir misiniz bilmem ama Türkçe dil desteği de var.

İndirmek için: https://www.4kdownload.com/products/product-videodownloader/?r=free_license

BeğenFavori PaylaşYorum yap

13 Reasons Why 1. Sezon İncelemesi

(Durumu deneme amaçlı incelemeye dönüştür, geri alınamıyor sitede şu anda. İnceleme değildir, görüş bildirir.)

 

13 Reasons Why dizisini izledim, bitirdim. Düşüncelerimi aktarmak istiyorum. Çok az spoiler içerebilir.

Şu ana kadar komedi türünün dışında dizi izlemeyen birisi olarak az bölüm sayısı ilgimi çekti. Tabii Facebook'ta gördüğüm yüzlerce reklam da yavaş yavaş tohum ekmiş oldu.

İlk bölümü 15 dakika izleyip 2 saat sonra devam ettim. Daha sonra ilk bölümden aldığım gaz ile bir hafta içinde tüm bölümleri izledim. Bu benim için çok büyük bir olay, çünkü aylardır klibini beklediğim bir sanatçının 3-4 dakikalık videosundan bile keyif almama rağmen sıkılıyorum.

Hikayesinden çok bana yaşattıklarına değinmek istiyorum. Çünkü ben bu yazıyı yazarken 4 gün önce bitirmiştim ve hala etkisindeyim. Ara ara açıp aklımdan çıkmayan sahneleri izliyorum. Aynı acıları yaşıyorum.

Hannah'ya yapılanlara gerçek olmamasına rağmen gerçekten üzüldüm. Her kasette sanki ben onun arkadaşıyım, ona yardım etmek istiyorum ama edemiyorum, olanları uzaktan izliyorum gibi hissettim. Son sahnede de ne olacağını bilsem bile sahnedeki ölüm sessizliği beni biraz daha etkiledi. Ulan birşey olsun, vazgeçsin, birisi girsin eve dedim kendi kendime.

Dizideki kötü karakterler bile oldukça gerçekçi. Dizinin genelikle bu karakterlerin aile yaşamlarına da değinildiği ve yaşım da onlara yakın olduğundan arkadaşlarım gibi hissettim. (Kötü arkadaşlar) Biterken okullar tatile giriyormuş gibi oldum. 🙂

Herkese tavsiye edemeyeceğim bir dizi çünkü gerçekten uygunsuz sahneler var. Ama herkese izletmek, o karakterlerin ne yaşadığına şahit olmasını da istiyorum bir yandan. Kitabını alıp okuyacağım. Dizide kitabın tamamını anlatmışlar. 2. sezonda olabilecekler ile ilgili birkaç fikrim var ama ne olursa olsun ilk sezon gibi etkileyici olamaz bence. 2. sezonu yine de heyecanla bekliyorum.
Okuduğunuz için teşekkür ederim.
#13ReasonsWhy #Dizi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

TeknoSeyir Android Uygulaması

Kendi geliştirdiğim bir uygulamayı inceliyorum. Daha çok tanıtım ve "Nasıl çalışıyor bu?" kıvamında. 🙂 Ayrıca sürüm notlarını da inceleme altında sürekli güncel tutmaya çalışacağım.

İNDİRİN: https://play.google.com/store/apps/details?id=ozgurgorgulu.teknoseyircom&hl=tr

Uygulamayı ilk geliştirdiğimde Android hakkında çok az bilgiye sahiptim. ozgurgorgulu.teknoseyir paket adıyla yayınladığım uygulama sadece 3 sekme ile siteyi gezmeye izin veriyordu. Daha sonra material design'ı kullanarak yeni bir sürüm yayınlamak istedim ancak Google Play Store APK doğrulaması için gereken keystore dosyası bozulmuş. Bu yüzden yeni geliştirdiğim sürüme ozgurgorgulu.teknoseyircom paket adını verdim. ( 🙂 Bundan sonraki uygulama veya oyunlarımı og.app/game.isim şeklinde paket adı vermeyi düşünüyorum.)

Gelelim uygulamaya.
İlk açtığınızda TeknoSeyir kırmızısı bir tasarım sizleri karşılıyor ve direk ana sayfayı yüklüyor. Uygulama 2 sekmeden oluşuyor. 2. sekmenin varsayılan simgesi yatay 3 tane nokta. Bu sekmeye dinamik sekme adını verdim. Devamında daha iyi anlayacaksınız.

Navigation Drawer - Çekmece Menüsü
Bu özelliği 1.4 sürümünde ekledim. Hem kötü gözüken eski tasarımdan kurtardım hemde bir tasarım bütünlüğü oluştu.
Bu menüde Ana Sayfa, Mağaza, Gündem Etiketleri, favori etiketleri, TS kategorileri ve TS'nin diğer çocuklarının bağlantıları bulunuyor.
Ana Sayfa: Bulunduğunuz sekmeyi TS ana sayfasına yönlendirir. Hangi sekmede dokunursanız o sekmeyi.
Mağaza: Bardak almanın kısayolu. Ancak kendim sorunsuzluğunu test etmediğim için tarayıcıda açıp sorun olursa suçu Chrome'a atmayı tercih ettim. 🙂 Uygulama içerisinden alışveriş yapmayın!
Gündem Etiketleri: En popüler 10 etiketi listeler. Herhangi bir etikete dokunursanız sizi dinamik sekmede etikete gönderir. Ayrıca basılı tutarsanız o etiket favori etiketiniz olarak eklenir.
Favori Etiket: Varsayılan #akış olarak geliyor. Gündem etiketleriyle değiştirebilirsiniz.
Bu menüde arama ekranı da bulunuyor. Site içerisinde uygulama üzerinden arama yapabilirsiniz.

Ana Sekme, Dinamik Sekme
Ana sekme dinamik sekmeye göre çok daha gelişmiştir. Resimleri basılı tutarak büyütülebilmesi için dinamik sekmede açabilir, tarayıcıda açabilir veya indirebilirsiniz. Linkleri de indirmek dışında aynı işlevler için kullanabilirsiniz.
Her iki sekmede SwipeRefresh yani çekerek yenilemeyi destekliyor.
Her iki sekmede de yukarı çık ve yüklemeyi durdur butonu yer alıyor.
Facebook, Twitter veya Google+ ile TS'ye giriş yapmak isterseniz ana sekme üzerinden deneyin.

Toolbar Butonları
İlk buton geçerli sekmeyi yeniler, ikinci buton ise geçerli sekmenin bağlantısını kopyalar.

Ayarlar
Yukarı çık butonunun konumu: Adı üzerinde ana ve dinamik sekmedeki yukarı çık butonun ekrandaki konumunun ayarıdır. İsterseniz gizleyebilirsiniz.
Veri tasarrufu: Resimlerin yüklenmesini engeller.
Hakkında: Daha fazla uygulamama göz atın. 🙂 https://play.google.com/store/apps/dev?id=6949224746643144078&hl=tr

Eksiler, Şimdilik Beceremediklerim ve Eklemek İstediklerim

 • Dinamik sekme basılı tutmayı desteklemiyor.
 • Dinamik sekmeye bilerek harici girişi eklemedim.
 • Kullanıcı bilgileri: Giriş yaptığınızda çekmece menüsünde resminiz, kullanıcı adınız ve hesap linkleriniz gözüküyor. Şu anda başarılı bir şekilde çalıştırabiliyorum ancak veri kullanımı konusunu tam çözemedim. (Vakitle olacak. 🙂 )
 • Bildirimler: TS'nin canı, kanı bildirimler. Hesabınıza bildirim gelirse cihaza da gelecek. Tabii yine veri kullanımını çözebilirsem. (Vakitle olacak. 🙂 )
 • Sayfayı kaydırdığınızda üst çubuğun gizlenmesi. -Bu birazda yöneticilere bakıyor.-
 • Yöneticilere ulaşmak. @gamsizm @leventp @hkellecioglu Yöneticiler sanki uygulama yokmuş gibi davranıyor. En azından test etmelerini ve bana geri bildirim göndermelerini istiyorum/isterdim. (Zor değildir umarım.)

İstatistikler
An itibariyle 880 kez indirilmiş, 367 kişi tarafından kullanılıyor. 85 kişi oy kullanmış ve 4.8 puan almış.

 • Kullanan 367 kişinin;
  -%31.88'i Android 5.0
  -%26.7'si Android 5.1
  -%16.89'u Android 4.4
  -%16.35'i Android 6.0
  -%3'ü Android 4.2
  -%2.18'i Android 4.1
  -%2.18'i Android 4.3
  -%0.82'si Android 4.0.3-4.0.4 kullanılıyor.
 • Kullanan 367 kişinin;
  -%5.99'u G2,
  -%5.18'i G3
  -%4.63'ü Note 4
  -%4.09'u G4
  -%3.81'i Note 3
  -%3.81' Note 5
  -%3'ü Zenfone 5
  -%2.72'si etab5
  -%2.18'i S4
  -%2.18'i S3
  -%62.4'ü diğer cihazları kullanıyor.
 • Kullanan 367 kişinin;
  -%31.88'i Türk Telekom
  -%22.89'u Turkcell
  -%21.53'ü Vodafone TR
  -%0.54'ü MegaFon
  -%.0.27 AT&T, E-Plus, Ooredoo, T-Mobile US, Tele2/Comviq Sverige, Vodafone DE
  -%21.53'ü diğer operatörü kullanıyor.

Sürüm Notları:

 • Her sürümde ufak iyileştirmeler yapıldı.

[1.5]

 • Gündem etiketlerine basılı tutarak favori etiketinizi düzenleyebilirsiniz. (Uygulama yeniden başlatılır.)
 • Artık Facebook, Twitter, Google+ ile giriş yapabileceksiniz. (Sadece ana sekme için.)
 • Paylaşılan GIF'ler artık hareketli kaydedilebiliyor.
 • Android 6.0 izin ayarları yapıldı.
 • Ana Sayfa ve Mağaza kısayolu eklendi.
 • Resim indirmelerinde tamamlandı bildirimi gerçek zamanlı oldu.
 • Uygulama menüsünden seçilen menü artık belirgin.

[1.4]

 • Bağlantı sekmesi gitti, çekmece menüsü geldi.
 • Arama bölümüne 3 karakter sınırı eklendi.
 • TS gündemi eklendi.
 • Yukarı çık butonun ekranda konum ayarı eklendi.
 • Veri tasarrufu ayarı eklendi.
 • Tüm simgeler vektörel yapıldı.
 • Bağlantıyı ve resmi tarayıcıda açma özelliği eklendi.

[1.3]

 • Bağlantılar sekmesi tamamen yenilendi.
 • Yukarı çık butonu eklendi.
 • Yüklenme çubuğu alta alındı, yüklemeyi durdurma butonu eklendi.
 • Resim kaydetme özelliği eklendi.
 • Ayarlar ekranı eklendi.

[1.2]

 • Yüklenme çubuğu eklendi.
 • Yüklenme hızı arttırıldı.
 • Çekerek yenileme eklendi.
 • Web deneyimi daha geniş alana taşındı.
 • Resimler dinamik sekmede açılabilir.
 • Sekme simgeleri dinamik olarak değişebiliyor.

[1.0]

 • İlk sürüm.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 21

Microsoft Comfort Mouse 4500 (4FD-00032)

Daha önce TeknoSeyir'de incelemesini yayınladığım laptopımı (https://teknoseyir.com/inceleme/msi-ge60-2oe-215tr) sattıktan sonra elimde kalan hediye faresi sıkıntı çıkarmaya başlayınca ucuz ancak kaliteli bir fare aradım. Arama kriterlerim beyaz renk olması, DPI'ı fazla düşük olmaması ve kablolu olmasıydı. Karşıma bu fare çıktı.

Tasarım
Fare ne fazla küçük ne de fazla büyük. MSI S12-0400B00-AA3 faremden sonra boyut olarak pek değişmedi diyebilirim. Fare hem sol hemde sağ el ile kullanılabilir. Sağda 1, solda 1 olmak üzere 2 adet normal fare tuşlarına ek tuş bulunuyor. Genel toplamda fare 5 adet programlanabilir tuş mevcut.
Üst kısmı ise piyano beyaz görünümünde ve parlak. Laser rengi ise mavi. Microsoft bu mavi ışığa BlueTrack Technology adını vermiş.
Tekerleği ise yatay olarak hareket etme özelliğine sahip.

Performans
4500 DPI'a kadar çıkabilen hassaslığı ile beni üzmedi. Full HD çözünürlükte fazla bile geliyor. Tuşların basış hassasiyeti de oldukça iyi. Sağ ve sol tuşlara yanlışlıkla basılması mümkün ancak yazılımı ile kapatılabiliyor. Tekerlek butonu en dibinden basınca işliyor. (-1)

Malzeme Kalitesi
@leventp'nin de bazı inceleme ve gündem değerlendirmelerinde de dile getirdiği gibi Microsoft fare ve klavyede çok başarılı. Üst tarafı dışında her tarafı kadifemsi bir yapıda. Üst kısmı da parlak plastik. Tek parça halinde duruyor ve kesinlikle gıcırdamıyor.

Uyumluluk
Ürünün kutusunda Windows 8'e kadar uyumluluk yazmasına rağmen Windows 10'da gayet düzgün çalışıyor. Hatta Windows 10 ile gelen çoklu masaüstü kısayolları yazılımda ekli ve bazıları varsayılan olarak seçili.

Yazılım
Microsoft bu ürün için çok başarılı bir yazılım geliştirmiş. Yazılımın tek eksiği Türkçe dil desteğinin olmaması. (-1) Oyunculara yönelik bir fare olmasa bile yazılımında oyunculara özel ayarlar mevcut. Ayrıca yazılıma göre de ayrı ayar yapmak mümkün.

Sonuç
Ürün yuvarlak 29 TL. Bu fiyata bulabildiğim ve benim kriterlerimi karşılayan tek ürün buydu. Kesinlikle alınabilir.

Uzun süre kullanım

Fareyi kullandığım sürede tekerleğin üzerindeki lastik parçalanmaya başladı. 9 ay sonunda o lastik iyice bollaştı ve lastiği kesmek durumunda kaldım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kingston HyperX Savage 240 GB SSD (SHSS37A/240G)

Teknik detaylar

 • Kapasite: 240 GB (223 GB kullanılabilir geliyor.)
 • Kontrolcü: Phison PS3110-S10
 • Ömür: 306 TB
 • Garanti: 3 yıl

Kutu
Kutuyu açar açmaz yanında gelenler ile kendini beğendiriyor. Ben masaüstü kiti olmayan modeli almadım ancak yine de kutu içeriği çok iyi.

Kutu içeriği:

 • SSD'nin kendisi.
 • 3.5' için dönüştürücü ve vidaları
 • 7 mm'den 9 mm'ye yükseltici
 • Acronis yazılımı için aktifleştirme keyi
 • Garanti belgesi
 • Kullanım klavuzu

Performans
Performansı üst seviye. Samsung Evo 850 ile yarışıyor, bazı durumlarda geçiyor. Okuma hızı 560 MB/s, yazma hızı ise 530 MB/s'ye kadar ulaşıyor. Kendi yaptığım testlerde de bu değerlere hemen hemen ulaştım. (Resmi değerler Atto Benchmark baz alınarak verilmiş. Resimlerde görebilirsiniz)

Tasarım
Alüminyum kasası ile elde tutarken sağlamlık hissi veriyor. Dış yapısı ise kırmızı, siyah ve gri renkleri barındırıyor. Kasanın içinde duracak bir parça için fazla şık yapılmış.

Memnun muyum?
Üründen çok memnun kaldım. Kasamdaki gereksiz gürültüyü kesti, bilgisayarım her noktasını hızlandırdı. Kesinlikle öneririm.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Logitech K310 Washable Keyboard

Laptopımı masaüstü gibi kullanıyordum. İdarelik 16 TL'ye Everest'in oldukça kıytırık klavyesini almıştım. Terleyince boyası elime geliyordu. Geçen ay topladığım sistem ile yeni bir klavye ekledim bütçeye. Logitech K310 yıkanabilir klavye aldım.

Klavyede dikkatimi çeken ve almamı sağlayan ilk nokta laptop klavyesi gibi ince yapısı oldu. Daha sonra ise tuşların arasında boşluk olması ve çok güzel gözükmesi.

Klavyeyi aldığım günden beri eski klavyeme göre yazma hızın ve yazma doğruluğum arttı. Çünkü diğer klavyelerde yazmakta zorlanıyorum.

Ek özellik olarak yıkanabilir olması. Daha kirletmedim, dolayısıyla yıkamadım. Altında küçük hoş bir fırçası var. (Tozları temizlemek için konduğunu düşünüyorum.) Sadece klavyeyi değil daha küçük eşyaları temizlemekte de kullanıyorum. 🙂 Ayrıca yıkandığında silinmesin diye tuşların yazıları özel bir teknik ile yazılmış.

Eksileri
Yükseltme ayaklarını açınca yapısı biraz bozuluyor. Güç uygulayınca hafiften esneme yapıyor. Plastiği biraz daha kalın veya kaliteli olabilirdi. 1 beğeniyi de o yüzden kırdım.

Önerir misiniz derseniz bu tarz klavye seviyorsanız kesinlikle öneririm. Çünkü yazma kalitesi çok iyi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12

ASUS VN247H

2 gün önce ASUS VN247H ürününü Vatan Bilgisayar'dan aldım. Öncelikle ürünün özellikleri:

 • Boyular: 60.2 cm X 47.8 cm X 12.8 cm (Genişlik X Yükseklik X Kalınlık/İncelik)
 • Ağırlık: 5.8 KG
 • Ekran boyutu: 23.6' (59.9 cm)
 • Çözünürlük: 1920x1080
 • Tepki süresi: 1 MS
 • Parlaklık: 250 cd/m2
 • Kontrast: 80.000.000:1
 • Renk sayısı 16.7 Milyon
 • Hoparlör: Var (2 adet 2 W'lik stereo)
 • Girişler ve Çıkışlar: 2xHDMI, DVI-D, 2 adet 3.5 mm kulaklık ve PC sesi için jack
 • Güç tüketimi: Çalışırken: 35 W, Güç tasarrufu: 0.5 W, Boşta: 0.5 W

Ürünü PS4'ü ve laptopını aynı anda bağlayıp tek tıkla aralarında geçiş yapabilmek için satın aldım. Ürün hakkında araştırma yapmaya başladığımda Vatan Bilgisayar'da 556 TL idi. Doların artması sebebiyse 591 TL'yi gördü ve bu fiyata almak zorunda kaldım 🙂

Üründe en çok dikkatimi çeken unsur çerçeve kalınlığıydı. 0.9 cm olan çerçeveler tasarımı son derece iyi kılıyor.

Tasarımdan sonra tepki süresi hoşuma gitti, ki alırken bakmıştım değere. Günlük kullanımda 1 MS tepki süresini anlayamadım ama Battlefied 3'te ciddi anlamda fark ettiriyor kendini. Resmen oynayışım değişti 🙂 Ama bir sorun var, belki de çözümü de vardır ayarlarda. Oyuna girince oyunun arayüzü yani butonları vb. çok hafif titriyordu.

Renklere gelecek olursan bak sRGB modunda kullanıyorum. Yazıları daha net gösteriyor. sRGB modu dışında çok parlak ve canlı olan Manzara modu, Manzara moduna göre daha az parlak olan ama yazıları daha okunabilir kılan Standart mod, mavi tonunu arttıran Sinema modu, Manzara modu kadar canlı olan ve farkını anlayamadığım Oyun modu, orta parlaklığa alan Gece Manzarası modu var.

Üzerinde hoparlör beni tatmin etse de yine de laptopın üzerinde hoparlörü kullanmayı tercih ettim. Ama sesi gerçekten güçlü çıkıyor ve hoparlör olmayan bir masaüstü bilgisayar kullanıcısını hoparlör almaya zorlamaz.

Ürünün üzerinde bulunan tuşlar son derece anlaşılır ve iyi konumdalar. Ama hala gece kullanırken yanlışıkla istemediğim bir tuşa basarak modu değiştiriyorum veya tuşları kilitliyorum 🙂 OSD menüsü kutusundan çıktığında İngilizce'ydi ama ayarlarda Türkçe mevcut.

Gelelim ufak bir sıkıntıya. Forumlarda monitörün çok sallandığını okudum. Gerçekten sallanıyor ama ayağını iyi sıkınca bu sallanma azalıyor, ama tamamen yok olmuyor.

Önerir miyim? Bu fiyata alabileceğiniz en iyi "oyuncu" monitörü. Kesinlikle alın. Sallanma sorunu çok ciddi bir sorun değil, çünkü ayağa veya monitöre zarar verecek şekilde sallanmıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

MSI GE60 2oe-215tr

Yaklaşık 1,5 ay önce Vatan Bilgisayar'dan MSI GE60 2oe-215tr aldım. Çok memnun kaldım, dilerseniz incelememe başlayayım.

Tasarım
Tasarım konusunda MSI gerçekten çok iyi iş başarmış. Touch Pad'in yeri ve klavye ile uyumu son derece güzel. Kapağına bakacak olursak, sade ve pürüzsüz bir kapak kullanılmış. Ancak çok parmak izi bırakıyor ve çizilmeye çok eğimli.

Klavye, mouse, ekran ve girişler
MSI tasarım konusunda da dış donanım da çok iyi. Yanında gelen oyuncu faresi laptopın geneline çok uygun tasarlanmış. 15.6' lik ekranı mevcut ve parlama yapmamakta. Parlak ortamlarda kullananlar için ideal.
Sol tarafta 2 adet USB 3.0, 1 adet USB 2.0, 1 adet HDMI, 1 adet altın kulaklık ve 1 adet altın mikrofon girişi bulunuyor. Sağ tarafta ise 1 adet VGA, 1 adet USB 2.0(Super Charger) girişi bulunuyor.

Donanım
Bilgisayarın özellikleri kısaca şunlar:

 • Hard Disk: 1 TB 7200 RPM HDD
 • RAM: 16 GB 1600MHz DDR3
 • CPU: Intel Core i7-4700MQ 2.40 > 3.40 Ghz
 • GPU: Nvidia GeForce GTX765M 2 GB (Harici)
 • Bluray disk sürücü
 • OS: Windows 8(.1) Single Language
 • Ekran: 15.6' 1920x1080

MSI bu bilgisayarda işlemciyi biraz daha hızlı tutsaymış çok daha iyi olurmuş, ancak bu işlemci de işimi bir hayli görüyor. İşlemci turbo-boost ile 3.4 GHz hızına ulaşabiliyor.

Isınma
Oyun laptoplarında en merak edilen nokta ısınma oluyor genelde. İlk kullandığım oyunlarda bilgisayar elimi ısıtacak derecede ısınıyordu. Ancak Thermaltake soğucu aldım ve bu sorun tamamen ortadan kalktı. Isındığında derecesine bakmıştım, bu derece oyun laptoplarını için normalin altındaymış ancak insan yine de tedirgin olmuyor değil.

Performans
Şuanda onlarca oyun oynadım. Hepsi toplam 300 Gb gibi bir boyutta. En iyi ayarlarda en ufak kasma veya donma olmuyor. Ayrıca 5 güne kadar kapatmadığım oldu. Reset atma olayları yaşamadım.

Bu canavarı http://www.vatanbilgisayar.com/ge60-notebook-core-i7-4700mq-240-ghz-16gb-1tb-156-2gb-w8-notebook-bilgisayar.html adresinden alabilirsiniz. Ben aldığımda 3.139 TL idi. Şimdi ise fiyatı epey artmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap