N11 ve Gittigidiyor gibi sitelerde leblebi çekirdek parasına satılan Office ve Windows keyleri artık yok, aynı zamanda bu keyleri satan mağazalar da ortalıkta göeünmüyor. N11'den daha önce Windows ve Office keyleri almıştım, her iki mağazanın da yerinde yeller esiyor. Lisanslı key fiyatları da bayağı bir yükselmiş. Acaba Microsoft tarafında bir adım mı atıldı da key muhabbeti bir şekilde sonlandırıldı/sınırlandırıldı?

#Windows10 #MicrosoftOffice

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 16
Oğuz Sel paylaştı.

Merhaba arkadaşlar, aşağıdaki kampanyayı desteklemek isteyecek arkadaşlara ulaştırmayı kendime görev bildim. Ankara'da gönüllülerin kurduğu bir barınak, yardımlarınızı bekliyor. #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

NVIDIA ray tracing demolarını indirmeye açmış. Şu an sadece TechPowerUp üzerinden indirilebiliyor, en azından ben başka yer bulamadım.

https://www.techpowerup.com/254541/nvidia-also-releases-tech-demos-for-rtx-star-wars-atomic-heart-justice-available-for-download

İndirdiğim ilk demo, Star Wars demosu oldu. Bir ekran görüntüsü paylaşayım. Değerleri sol üst taraftan göreceğiniz üzere demo Full HD çözünürlükte epeyce VRAM kullanıyor ancak GPU'ya çok fazla yüklenmiyor. 24 kareye sabitlenmiş demo, o yüzden de çok zorlanmadı galiba ekran kartı. Bu arada işlemci 7700K, ekran kartı da RTX 2060.

#Nvidia

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ara ara açıp PCLabs'ı okuyorum archive.org aracılığıyla (artık gösterdiği kadar). Kurcalarken şu yazıya denk geldim:

https://web.archive.org/web/20050216224216/http://www.pclabs.gen.tr/article.asp?doc=322&page=5

Zamanında bu kasayı (QF50) @gamsizm incelemesiyle PCL'de görüp satın almıştım. 2007'de askere gidip kasayı abime verene kadar da aktif şekilde kullanıp memnun kalmıştım.

Hey gidi günler hey.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12

Birkaç gündür göz atmıyordum, HardOCP de yayın hayatına veda etmiş.

https://www.hardocp.com/news/2019/03/31/final_bottom_line/

#HaftalıkGündemeMalzeme

[H]ardOCP: The Final Bottom Line

We have written thousands of "The Bottom Lines" over the last couple of decades, but this is truly the last one. What I wrote in my "Goodbye HardOCP - Hello Intel" statement is not a cruel April...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

The Elder Scrolls Blades erken erişim birkaç dakika önce açıldı. Şu an dayak yemekle meşgulüm.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Electronic Arts, 350 kişiyi daha işten çıkarmış.

https://www.guru3d.com/news-story/electronic-arts-reorganizesfires-350-employees.html

Electronic Arts reorganizes, fires 350 employees

EA fired 350 employees on Tuesday, director Andrew Wilson reported in a news release. This concerns almost 4 percent of the entire workforce of the company....
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bethesda Morrowind'i beleşe veriyor, kodu da şu: TES25TH-MORROWIND

Fakat dakika bir gol bir tadında bir şeyler yaşadım. Zaten daha önce hesabım vardı, istemciyi kurdum. Oyunu indirdim. Her şey yolunda gibi fakat önce oyun başlatılamadı. Tarama önerdi; taramayı yapacağım, bu sefer de ağla ilgili bağlantı hatası verdi. Kısacası, kendi oyunlarını kendi platformlarında oynatamadı adamlar.

Bethesda, git bi çay koy. Store'muş, launcher'mış bu işlere bulaşma.

#bedavaoyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Edit: Gelişmeler son gönderdiğim yorumda. 🙂

Arkadaşlar merhaba. Biraz bütçe ayırıp bir iki parça almayı planlıyorum. Şöyle bir ikilimde kaldım yalnız. Bütçeyi çok geçmek istemiyorum ve mümkün olduğunca mantıklı bir seçim yapmaya çalışıyorum.

Kullandığım monitör, zamanında @gamsizm 'nin bana önerdiği ve yıllardır severek kullandığım Asus ML229 (Full HD IPS, 21,5 inç). Ama monitörün arka ışık sızıntısı iyiden iyiye arttı ve işim gereği biraz daha geniş ama IPS olan bir monitöre ihtiyacım var. 75 Hz de olsa fena olmaz dedim ve AOC 23.8" 24V2Q monitörün işimi göreceğine kanaat ettim (bu fiyat aralığında alternatif tavsiyelerine açığım tabii).

Halihazırda 2 GB RAM'li GTX 760 kullanıyorum. Artık yeni oyunları, tahmin edeceğiniz üzere oynayamıyorum. Gözüme de RTX 2060'ı kestirdim ama 6 GB bellekli olması beni biraz düşündürüyor birkaç sene sonrası için. Düşük VRAM yüzünden canım çok sıkıldı maalesef.

Şimdi; RTX 2060 + AOC monitör mü almalıyım (bütçem zorlanacak ama değecekse sağlık olsun deyip alacağım.) yoksa RX 580'in 8 GB modelleri şu sıralar 1200-1300 bandında bulunabiliyor. RX 580 + AOC monitör mü almalıyım? RX 580'in test sonuçlarına falan bakıyorum ama pratikte 75 Hz için nasıl bir seçim olacağına karar veremiyorum.

Bir de kendimi bildim bileli NVIDIA ekran kartı kullanıyorum, AMD'ye geçişte yaşayabileceğim bir sorun/aksaklık olur mu? GeForce Experience özelliklerini aman aman kullanan biri değilim ama arada bir masaüstünü video olarak kaydetmem gerekiyor, o kadar.

Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ederim.

#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 20
 • protego @protego

  Eğer 4K falan oynamayacaksan VRAM'e çok takılma. 6GB yeter de artar. 6GB'tan fazlasına ihtiyaç duyacağın zaman 2060 zaten eskimiş olur. Bazı oyunlar öyledir ne kadar VRAM verirsen ver tüketir. Ama vRAM'in azsa performanstan da birşey kaybetmezsin. Bunun güzel bir örneği var. RX 580 ve RX570 kartlarının 4/8 GB karşılaştırmalarına bak mesela. Hiçbir oyunda 1 fps'ten fazla oynamıyor 4/8GB farkı. RE2 gibi oyunlar VRAM yönetimi konusunda beceriksiz olduğundan böyle oluyor. Ama istisnalar işte. Sırf 1-2 optimizasyon özürlü oyun için 8GB kart almana gerek yok

 • TeknoStil @teknostil

  1080p için RTX2060 kısa vadede sorun çıkarmaz bence.
  1440p için şimdilik VRAM sorunu yok ama kafam rahat etsin diyorsanız RTX2070' i de düşünebilirsiniz.

  • Oğuz Sel @ouz

   Aslında onu almak isterim ama bir de monitör meselesi var, o zaman ona bütçe kalmayacak. RTX 2070'in fiyatları bir iki hafta içinde büyük düşüş yaşamazsa o kart benim için hayal olarak kalır. 🙂

 • Murat Gamsız @gamsizm

  1080p monitör için 2060 fazla bile aslında. 580'de çok bellek var da zincir mantığında bu iş. Zayıf halka neyse o önce sorun çıkarır. 580'de GPU daha önce tıkanacak. 8 GB diye performans artışı göremeyeceksin. 2060 GPU tarafında uçuyor. RAM'e takılır mı takılır ama ne kadar hissedersin. Sonuçta o kalan 2 GB RAM'i sistemden alacak. Performans düşer ama GPU'nun yavaş olması nedeniyle oluşacak düşüş çok çok daha fazla çünkü onun alternatifi yok.

  • Oğuz Sel @ouz

   RTX incelemelerinde, bu saatten sonra -haklı olarak- RTX alınır demen, RTX 2060'ı seçenekler arasına dahil etmeme zemin oluşturdu. Tabii 1070'lerin piyasadan silinmeye başlaması ve 1070/1070 Ti'ların fahiş fiyatlara satılması da etken. Kalan RAM'i istediği kadar sistemden alabilir, 32 GB RAM var sistemde. Seninle birlikte diğer arkadaşlar da benzer yorumlar yaptılar, o zaman bana RTX 2060+monitör yolu göründü. 😀

   Gelişmeleri buradan bildireceğim yine. Soruma katkısı olan herkese içtenlikle teşekkür ederim, zaman ayırdığınız için çok sağ olun.

 • Oğuz Sel @ouz

  Arkadaşlar merhaba. Gelişmeleri paylaşayım.

  Vatan'ın geçenlerde yaptığı indirim sayesinde 2670 lira gibi bir fiyata MSI RTX 2060 Gaming Z aldım.

  https://www.techpowerup.com/gpuz/details/fmgrg

  Bazı oyunlarda Boost hızını 1980 MHz'e kadar çıkarıyor, gerek de duymadığım için overclock işine girişmedim. Nispeten eskice oyunları oynarken fanlar hiç dönmüyor. Bu arada kart dev gibi, SilverStone SG13B kasa kullanıyorum. Eski ekran kartını çıkardım, bunu kasaya tam kurulu düzende hiçbir şekilde sığdıramadım. Sıvı soğutucusunun öndeki radyatörü de dahil olmak üzere her şeyi söktüm, ekran kartını taktım (uzunluk konusunda sorun yok, eni çok geniş, etli butlu).

  Performansı konusunda zaten durumları az çok tahmin edebilirsiniz, 7700K ile mutlu mesut gidiyorlar ama AC Odyssey gibi oyunlarda daha güçlü işlemci kullananların 10-15 kare civarı daha fazla aldığını görüyorum, çok kafaya takılacak bir şey değil benim açımdan. Oyunları 75 Hz'e sabitleyip oynuyorum zaten.

  AOC'nin bahse konu monitörünü de aldım, az miktarda ışık sızması ve görüntü ön ayarlarının berbat gelmesi haricinde bir sorun yok. Kontrast ayarlarını epeyce düşürüp birkaç ince ayar yaptım. Şimdi her şey yolunda. Merak eden olursa ayarların detaylarını paylaşırım.

  Monitör 75 Hz, NVIDIA'nın Pendulum aracını indirip G-SYNC mevzusunu test ettim, 50 ve 60 fps testi sorunsuz ama altında yırtılma oluyor. NVIDIA paneli aracılığıyla G-SYNC desteğini aktif ettim. Destekleyen oyunlarda Adaptive Sync açıyorum. Bunun yanında 60-75 fps değişimi hayat değiştirecek bir durum değilmiş test ettim, onayladım. 🙂 2K IPS 144 Hz monitörler ucuzlayıp yaygınlaşana kadar böyle devam etmeyi düşünüyorum artık.

  Yorumlarıyla satın alım öncesinde yardımcı olan başta @gamsizm olmak üzere herkese çok çok teşekkür ederim.

Oğuz Sel paylaştı.

Merhabalar, annem 4 ay önce kemik iliği nakli oldu. 1 ay önce görmesi bozuldu. Şuanda beynine giden pıhtıdan dolayı 2 gündür hiç göremez oldu. 3 farklı doktora gittik. Tekrar görüp göremeyeceği konusunda farklı görüşleri savunuyorlar. Bu konuda hastalık geçirmiş yada konuya vakıf olanlar yorum yapabilirler mi ? Nöroloji konusunda iyi dediğiniz bir doktor yada ekip var mıdır ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 21