Ev Yapımı Limonata

Merhabalar,

 

Hân'ımın sürekli yaptığı severek tükettiğim limonata tarifi vereceğim.

Malzemeler;

 • 1 limon
 • 1 portakal
 • 1 su bardağı şeker (isteğe göre değiştirebilirsiniz)
 • 1.5 LT - 2 LT Su (istediğiniz yoğunluğa göre değiştirebilirsiniz)
 • 1 çay kaşığı limon tuzu.

Yapılışı;

 • Öncelikle limon ve portakalı dondurucuya atıp donduruyoruz.
 • Daha sonra dondurucudan çıkarıp bıçakla kesilebilecek kadar çözününce bıçakla 4e 6ya vs doğrayıp mutfak robotu ile çektiriyoruz.
 • Hamur kıvamına gelince suyunu ekliyoruz.
 • Sonra şekerini istediğiniz ölçüde ekliyoruz.
 • İnce kumaş veya tülbent gibi bir şey ile bir kaba süzüyoruz.
 • Sonra limon tuzunu ekleyip karıştırıyoruz.

 

Afiyet olsun.

Görüntüsü bu şekilde ve gerçekten lezzetli bir limonata 😉

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 22

Powerpoint template için güzel site ve uğraştırmadan dosyaları indirtiyor.

https://slidesgo.com/

Free Google Slides themes and Powerpoint templates for your presentations |...

Discover the best Google Slides themes and Powerpoint templates you can use in your presentations - 100% Free for any use.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yazılım Gündemi - 4 (29 Temmuz - 4 Ağustos 2019)

< Önceki Gündem     |   29 Temmuz - 4 Ağustos 2019   |     Sonraki Gündem >

Go dili topluluğu, dile generic programlama özellikleri eklemeyi tartışıyor

C# yazdığım zamanlardan hatırladığım kadarıyla generic programlama terimi, tipi belli olmayan fonksiyon parametreleri tanımlamak için kullanılıyordu. Örnek vererek daha iyi anlatırım:

C++'da generic programlama ile şu şekilde bir yapı kurabiliyoruz.

template <typename T>
class Liste {
 // sınıf içeriği
};

Liste<Hayvan> hayvan_listesi;
Liste<Araba> araba_listesi;

Bu yapının avantajı hem bizi kod tekrarından kurtarıyor, hem de işimizi kolaylaştırıyor. Bu yapı sayesinde, atıyorum bu listelerin içeriklerini yazdırmak istersek, parametre olarak T alan bir fonksiyon kodladığımızda, o fonksiyona bu listelerin ikisini de gönderebiliyoruz.

Go dili topluluğu da, bu özelliği Go diline Contracts ile eklemeyi konuşuyor. İlgili tavsiye sayfasında detaylıca anlatılmış.

Ruby on Rails 6.0.0 RC2 yayınlandı

Bu yılın başlarında 6.0.0 beta1 sürümü duyurulan popüler Ruby framework sistemi Ruby on Rails, bu hafta içerisinde 6.0.0 rc2 sürümünü duyurdu.

6.0.0 sürümü ile gelecek özelliklerden bazıları şunlar:

 • Action Mailbox
 • Action Text
 • Çoklu veritabanı desteği
 • Paralel test çalıştırma desteği

Diğer özellikler için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Windows Terminal ön izleme sürümü v0.3 duyuruldu

Uzun bir süredir geliştiriciler tarafından pek tercih edilmeyen Windows, artık bazı şeyleri değiştirerek geliştiricileri kendine çekmeyi planlıyor gibi. Bunlardan biri de o eski hantal, kullanışsız ve özelleştirme desteği çok az olan terminal uygulaması. Bir süredir Microsoft'un bu uygulama üzerinde çalıştığını biliyoruz. Zaten duyurdukları ilk ön izleme sürümü de bu değil. Bu ön izleme sürümü ile gelen bazı yeni özellikler şu şekilde:

Taşınabilir başlık çubuğu

Bu özelliği anlamadım önceden pencere taşınamıyor muydu yani, yeni mi geldi? İlginç.

https://devblogs.microsoft.com/commandline/wp-content/uploads/sites/33/2019/07/draggable.gif

Sekmeler kısmındaki açılır menünün yeri değişmiş

Eski sürümde böyleyken:

Bu hale gelmiş:

Diğer özellikler için konu başlığındaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Açıkcası bir terminal sever olarak Windows'a yeni modern bir terminal arayüzü gelmesine sevindim fakat bu saatten sonra GNU/Linux tarafından tekrar Windows'a geri dönmem çok zor. Yine de Windows üzerinde çalışan arkadaşlar adına sevindim.

Firefox 68 ile gelen yeni CSS özellikleri

Firefox tarayıcısının bu ay başında duyurulan 68 numaralı sürümü ile bazı yeni CSS özellikleri de kullanıma açılmış. Bunlardan birisi şu şekilde:

::marker ile listelerin maddelerini özelleştirme

Bildiğimiz gibi HTML'de iki çeşit liste tipi var. Birisi ul, yani Unordered List (Sırasız Liste); diğeri ise ol, yani Ordered List (Sıralı Liste). Artık bu çeşit listenin de madde işaretlerini CSS ile özelleştirebileceğiz. Şöyle ki:

ul ::marker {
  color: hotpink;
}

ol ::marker {
  color: blue;
  font-size: 200%;
}

Sonuç işe şu şekilde oluyor:

Diğer CSS özellikleri için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Bootstrap 3 desteği sonlandırıldı

Aslında bu geçen haftanın haberi fakat gözden kaçmış ama yine de değinmeden geçmek istemedim. Tasarım cahili bir back-end developer olarak çok işime yaramış, kendisiyle nice siteler hazırlamıştım fakat artık Bootstrap 3 sürümü emekliye ayrılıyor. Artık güvenlik güncelleştirmeleri de gelmeyecek.

Bootstrap ekibi yeni uzun dönem desteklerini (LTS) Bootstrap 4 sürümü ile devam ettireceklerini duyurdu.

Elveda Bootstrap 3…

Diğer Haberler

Bir sonraki hafta görüşmek üzere,
Kendinize iyi bakın...

---

Yazılımın herhangi bir alanı ile ilgili karşılaştığınız haberlerle gündeme katkı sağlamak isterseniz #YazılımGündemineMalzeme etiketini kullanabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tv den vuran mavi ışıkta yakıştı oğluma 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 27

Yemeksepetinde ne kadar siparis verdiginizi hesaplayan script yazmis bi arkadas.
Siparislerim sayfasina girip console u acip yapistirin.

let changed=true;let itemLength=0;let oldLength=0;let tolerance=0;var totalP=0;var sleepTime=1500;function calculate(){var array=$(".amount-info > strong").text().split("TL");$.each(array,function(index,value){let final=parseInt(totalP)+parseInt(value);if(String(final)!='NaN'){totalP=totalP+parseInt(value)}});alert('TOPLAM HARCAMANIZ : '+String(totalP)+"TL")}function loadItems(){console.log('Yeni veriler yüklendi');itemLength=document.getElementsByClassName('order-item').length;if(itemLength==oldLength){changed=false}oldLength=itemLength;window.scrollTo(0,document.body.scrollHeight);setTimeout(function(){if(changed){loadItems();tolerance=0}else{if(tolerance>5)calculate();else{tolerance++;sleepTime=sleepTime-200;loadItems()}}},sleepTime)}console.log('Hesaplama yapılıyor lütfen bekleyin');loadItems();

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 71

Günümüzde yapay zeka/makine öğrenimi gibi konular gerek bilimsel çalışmalarda gerekse sektörün içinde oldukça kullanılan teknolojiler fakat yapay zeka, o kararı neden verdiğini açıklamıyor. Bu çevrim içi kitap, daha açıklanabilir modeller üzerine bir kaynak.
https://christophm.github.io/interpretable-ml-book/
#MakineÖğrenmesi #YapayZeka #Kitap #Programlama

Interpretable Machine Learning

Machine learning algorithms usually operate as black boxes and it is unclear how they derived a certain decision. This book is a guide for practitioners to make machine learning decisions...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Gününİpucu Sadece #GNU/#Linux araçlarını kullanarak terminal üzerinde rastgele şifre oluşturmak için:
cat /dev/urandom | tr -dc 'a-zA-Z0-9-!@#$%^&*()_+~' | fold -w 10 | head -n 1

Ek ipucu:
Bunu ~/.bashrc dosyanıza bu şekilde eklerseniz:
alias genpass="cat /dev/urandom | tr -dc 'a-zA-Z0-9-!@#$%^&*()_+~' | fold -w 10 | head -n 1"
terminalde (terminalizi yeniden açmanız gerekebilir) sadece genpass yazmanız yeterli olacak.

Meraklısına detaylar:
cat /dev/urandom: urandom, GNU/Linux sistemlerde cihaz sürücülerinden ve diğer kaynaklardan toplanan çevresel gürültüyü kullanarak yalancı rastsal sayı üreten bir sürücü. Detaylı bilgi için: https://en.wikipedia.org/wiki//dev/random . Bu sürücünün ürettiği rastgele karakterlerden istemediklerimizi çıkararak şifremizi üreteceğiz.
tr -dc 'a-zA-Z0-9-!@#$%^&*()_+~': Rastgele şifre içerisinde olmasını istediğiniz karakterleri tek tırnaklar içinde belirtiyoruz. a-zA-Z0-9 kısmı hariç diğerlerinden istemediklerinizi silebilirsiniz.
fold -w 10: Oluşturulacak olan rastgele şifrenin kaç haneli olmasını istediğinizi belirtiyorsunuz.
head -n 1: Kaç tane rastgele şifre oluşturmak istediğinizi belirtiyorsunuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • memedeath @memedeath

  Şimdi bu şifreleri kırmanın ne kadar süreceğine dair süre verebilen bir de ufak yazılım yapılırsa karakter sayısı sabit kalmak suretiyle en sağlam şifreyi üretenin kazandığı küçük bir oyun yapılabilir 😀

#akış #Teknomutfak @rf12 @outrun @cemkoc

Dün söz verdiğim nefis tavuk sandviç tarifini siz Tekno Mutfak severlerle paylaşmak istiyorum. Efendim öncelikle tavuk göğsü alınır dilenirse daha yağlı ve lezzetli ızgara tava da veya ızgara bonfile de tercih edilebilir. Tavuğumuz ince şekilde arzuya göre dilimlenir inceltilir vs.

Ardından tavuğumuzun marine sosuna geçiyoruz. Bu sos için Stout tipi bira kullanmak gerek ama alkol kullanmak istemiyorsanız eklemesenizde olur. eğer ekleyecekseniz 200 ml yeterli. Ardından iki diş sarımsağı ince ince kıyıyor ve marine sosumuza ekliyoruz. Ardından kaliteli taneli bir hardaldan 1 dolu tatlı kaşığı koyuyoruz. Ben Royal Mustard Pommery tercih ediyorum. Gerçekten harika bir hardal. 2 Çay kaşığı çiçek balı ekliyoruz. Yarım limonun çekirdeklerini çıkartıp suyunu sıkıyor ve sosumuza ekliyoruz. Yarım çay kaşığı tatlı toz biber ekliyoruz. Arzu edildiği kadar tuz ve mümkünse taze çekilmiş üç renkli karabiber ekliyoruz. İyice karıştırıp incelttiğimiz veya doğradığımız tavuklarımızı bu sosa atıyoruz. Tavuklarımız bu sos içinde buz dolabında 45 dk ile 1 saat arası marine olacak.

Marinasyon bittikten sonra sandviç sosumuzu hazırlayabiliriz. Bunun için 3 yemek kaşığı mayonezi bolca ve çok ince kıyılmış maydonozla karıştırıyoruz. 1 Yemek kaşığı limon suyu ekliyoruz. bir tutaz tuz ve çekilmiş karabiber ekliyoruz.

Evet her şey hazırsa pişirebiliriz. Öncelikle tavaya tereyağını alıyoruz. Bir yemek kaşığı kadar da zeytinyağı ilave edelim. Ardından dilimleyip temizlenmiş mantarları soteleyip sularını salmalarını bekleyelim. Sularını salınca marine edilmiş tavukları tavaya ekleyip güzelce sote yapalım. Bu arada 2 dilim organik çavdar ekmeğini yağsız bir tavada hafifce kızartalım. Tavuk ve mantar güzelce sotelendiğinde ekmeğe alalım. Ardından sandviç sosumuzdan arzu ettiğimiz kadar ekleyelim. Evet nefis bir tavuk sandviç hazırlandı bile. Afiyet olsun.

Not: Görsel bana ait değil Witcher Food Recipe dan alıntı bende bu tarifi oradan öğrendim zaten. Mutlaka deneyin, muhteşem. 🙂 Kullandığım hardalın görselini de ekliyorum. Büyük marketlerde bulabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17