#Gününİpucu Sadece #GNU/#Linux araçlarını kullanarak terminal üzerinde rastgele şifre oluşturmak için:
cat /dev/urandom | tr -dc 'a-zA-Z0-9-!@#$%^&*()_+~' | fold -w 10 | head -n 1

Ek ipucu:
Bunu ~/.bashrc dosyanıza bu şekilde eklerseniz:
alias genpass="cat /dev/urandom | tr -dc 'a-zA-Z0-9-!@#$%^&*()_+~' | fold -w 10 | head -n 1"
terminalde (terminalizi yeniden açmanız gerekebilir) sadece genpass yazmanız yeterli olacak.

Meraklısına detaylar:
cat /dev/urandom: urandom, GNU/Linux sistemlerde cihaz sürücülerinden ve diğer kaynaklardan toplanan çevresel gürültüyü kullanarak yalancı rastsal sayı üreten bir sürücü. Detaylı bilgi için: https://en.wikipedia.org/wiki//dev/random . Bu sürücünün ürettiği rastgele karakterlerden istemediklerimizi çıkararak şifremizi üreteceğiz.
tr -dc 'a-zA-Z0-9-!@#$%^&*()_+~': Rastgele şifre içerisinde olmasını istediğiniz karakterleri tek tırnaklar içinde belirtiyoruz. a-zA-Z0-9 kısmı hariç diğerlerinden istemediklerinizi silebilirsiniz.
fold -w 10: Oluşturulacak olan rastgele şifrenin kaç haneli olmasını istediğinizi belirtiyorsunuz.
head -n 1: Kaç tane rastgele şifre oluşturmak istediğinizi belirtiyorsunuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • memedeath @memedeath

    Şimdi bu şifreleri kırmanın ne kadar süreceğine dair süre verebilen bir de ufak yazılım yapılırsa karakter sayısı sabit kalmak suretiyle en sağlam şifreyi üretenin kazandığı küçük bir oyun yapılabilir 😀

#akış #Teknomutfak @rf12 @outrun @cemkoc

Dün söz verdiğim nefis tavuk sandviç tarifini siz Tekno Mutfak severlerle paylaşmak istiyorum. Efendim öncelikle tavuk göğsü alınır dilenirse daha yağlı ve lezzetli ızgara tava da veya ızgara bonfile de tercih edilebilir. Tavuğumuz ince şekilde arzuya göre dilimlenir inceltilir vs.

Ardından tavuğumuzun marine sosuna geçiyoruz. Bu sos için Stout tipi bira kullanmak gerek ama alkol kullanmak istemiyorsanız eklemesenizde olur. eğer ekleyecekseniz 200 ml yeterli. Ardından iki diş sarımsağı ince ince kıyıyor ve marine sosumuza ekliyoruz. Ardından kaliteli taneli bir hardaldan 1 dolu tatlı kaşığı koyuyoruz. Ben Royal Mustard Pommery tercih ediyorum. Gerçekten harika bir hardal. 2 Çay kaşığı çiçek balı ekliyoruz. Yarım limonun çekirdeklerini çıkartıp suyunu sıkıyor ve sosumuza ekliyoruz. Yarım çay kaşığı tatlı toz biber ekliyoruz. Arzu edildiği kadar tuz ve mümkünse taze çekilmiş üç renkli karabiber ekliyoruz. İyice karıştırıp incelttiğimiz veya doğradığımız tavuklarımızı bu sosa atıyoruz. Tavuklarımız bu sos içinde buz dolabında 45 dk ile 1 saat arası marine olacak.

Marinasyon bittikten sonra sandviç sosumuzu hazırlayabiliriz. Bunun için 3 yemek kaşığı mayonezi bolca ve çok ince kıyılmış maydonozla karıştırıyoruz. 1 Yemek kaşığı limon suyu ekliyoruz. bir tutaz tuz ve çekilmiş karabiber ekliyoruz.

Evet her şey hazırsa pişirebiliriz. Öncelikle tavaya tereyağını alıyoruz. Bir yemek kaşığı kadar da zeytinyağı ilave edelim. Ardından dilimleyip temizlenmiş mantarları soteleyip sularını salmalarını bekleyelim. Sularını salınca marine edilmiş tavukları tavaya ekleyip güzelce sote yapalım. Bu arada 2 dilim organik çavdar ekmeğini yağsız bir tavada hafifce kızartalım. Tavuk ve mantar güzelce sotelendiğinde ekmeğe alalım. Ardından sandviç sosumuzdan arzu ettiğimiz kadar ekleyelim. Evet nefis bir tavuk sandviç hazırlandı bile. Afiyet olsun.

Not: Görsel bana ait değil Witcher Food Recipe dan alıntı bende bu tarifi oradan öğrendim zaten. Mutlaka deneyin, muhteşem. 🙂 Kullandığım hardalın görselini de ekliyorum. Büyük marketlerde bulabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 14

#Linux #Oyun #steamplay

Böyle ufak bir rehber hazırladım ilgilenenler için , Wine ile uğraşmaya son 😀

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=9695.0

SteamPlay/Proton hakkında bilgiler ve kullanım rehberi

SteamPlay/Proton hakkında bilgiler ve kullanım rehberi
BeğenFavori PaylaşYorum yap