Popüler Bilim kitabı tavsiyesi: https://www.amazon.com.tr/dp/6057690397
Kısa kısa 50 bölümden oluşuyor.
Henüz başlarındayım ama çeviri kalitesi iyi, anlatımı güzel.
Fiyatı çok ucuz ve 1 tane kalmış. İlgilenenlere duyurulur 😀

Avucunuzun Içindeki Sonsuzluk - Olaganüstü Bir Evreni Açiga Çikaran Elli...

Avucunuzun Içindeki Sonsuzluk - Olaganüstü Bir Evreni Açiga Çikaran Elli Mucize: Marcus Chown, Serdar Yüce: Amazon.com.tr
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Linux
Distro postu 😀 Başka tavsiyeleriniz varsa alabilirim 😀

Şimdiye kadar denediklerim (sırasıyla): Ubuntu, Mint, MX Linux, Pop!_OS, Fedora, Manjaro (yeni geçtim)

Masaüstü ortamlarından en çok kullanılanları denedim (Gnome, xfce, kde, cinnamon), gnome çok hoşuma gitmiyor, kde en iyisi gibi görünüyor benim için.

Fedora berbat bence. İlk kurduğumdan beri bir sürü problemle karşılaştım. Günlük olarak kullanılmaz. Çabuk bıraktım fazla deneyemedim 🤷‍♂️ Ekran bekleyince kilitlendi ve geri açmak için GUI bile yok. Kilitlenince üzerinde "ekran kilidini açmak mümkün değil, terminali açıp tekrar login olun" yazan bir wallpaper göründü. Ev kullanıcısı için değil belli ki. Terminalle bir derdim yok, çok sık kullanıyorum zaten. oh-my-zsh, temalar, eklentilerim bile var hatta terminal için. Ama böyle saçma sapan bir şey oluyorsa, daha ne sorunlarla karşılaşırım dedim ve bıraktım.

Manjaro'yu 2-3 hafta kullanıp büyük sorunlarla karşılaşmazsam günlük olarak kullanmaya devam edeceğim. Manjaro olmazsa da Mint, MX Linux veya Pop!_OS'e dönüp distro hopping'i sonsuza kadar bırakacağım 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 25
 • turker @turker

  Günlük kullanıma kubuntu gider

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Mint kullanıyorum yıllardır, memnunum. Eğer Arch tabanı falan denemek isterseniz ama kurulum karmaşık geleceği için Manjaro seçeyim diyorsanız, bence boşverin Manjaro'yu. Kötü bir dağıtım.

  https://anarchyinstaller.org/

  Bunu kullanabilirsiniz kurmak için. Eğer Ubuntu tabanı istiyorum derseniz yukarda belirtildiği gibi Kubuntu kurabilirsiniz.

  Evet, Fedora'yı bende beğenmiyorum.

 • okanaytimur @okanaytimur

  Bende ilk distro hopper olarak başladım. Iki hafta da bir dağıtım değiştiriyordum. Fedora, Debian, Arch, Backtrack, Ubuntu, Mint, Manjaro ve Deepin kullandım.
  Sonra Linux Mint I bir yıl kullandım. Manjaro ya geçtim iki yıl orada takıldım. En son Manjaro da düzeltemediğim bir problem yüzünden Mint e döndüm ve onu kullanıyorum. Mint'e geçtiğimden beri problem yok rahatım. Buradan birisi "İşletim sistemi bir araç. Ben bir şeyler yaparken onunla uğraşmıyor olmam lazım ki yaptığım şeye odaklanayım" demişti. Linux mint tam olarak bunu veriyor. İstediğim tüm yazılımlar var. İstediğim şekilde özelleştirebiliyorum ve çok az hata veriyor.
  Bence Debian ve ya Arch tabanlı bir dağıtıma geçip işletim sistemini kolay kullanabileceğiniz bir şekilde özelliştiriseniz daha rahat edersiniz.

  • Outrun @outrun

   Ben de en uzun mint kullandım, sorunsuzdu gerçekten. Dönüp dolaşıp mint'e döneceğim gibi duruyor. Diğerlerini de deneyeyim de sonra aklım kalmasın. 2 sistemim var. Yedek sistemimde şu an distroları deniyorum, asıl sistemimde windows var ama bırakacağım. En son yedek sistemimde deneyip onayladığım dağıtımı asıl sistemime kurup sabit bir şekilde kullanacağım.

 • Kağan Gürhan @kaganco

  Zorin os ve deepin os bence en güzel arayüze sahip 2 dağıtım.

GAFAM diye bir şey var gerçekten.
Borsada çok kazandıran, değerleri çok artan firmalar için ortaya atılmış.
İlk olarak FANG şeklinde kullanılmış: Facebook, Amazon, Netflix, Google
Daha sonra apple eklenmiş (FAANG): Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google. En çok da bu şekilde duydum ben. Udemy'de FAANG şirketlerinin iş görüşmelerinde sorulan sorular için hazırlık kursu bile var, ben de ilk defa oradan duymuştum.
Netflix yerine Microsoft'un dahil edildiği kısaltma da var: FAAMG
FAAMG yerine gerçekten de GAFAM şeklinde kullanılan kısaltma da var.
Bu kısaltmalar borsacılardan çıkmış.

Ben şahsen sadece FAANG olarak duymuştum ve neden microsoft'un dışarıda bırakıldığını düşünüyordum. GAFAM diye duyunca da yabancı gelmedi, gerçekten de kullanılan bir terimmiş o da. FAAMG derdim ben Netflix ile Microsoft'u yer değiştirseydim, ama GAFAM belki daha kolay okunabildiği için o da kullanılıyormuş.

Linkler:
https://www.quora.com/Why-is-Microsoft-left-out-of-FAANG?share=1
https://www.investopedia.com/terms/f/fang-stocks-fb-amzn.asp
https://www.investopedia.com/terms/f/faang-stocks.asp
https://www.investopedia.com/terms/f/faamg-stocks.asp
https://www.investopedia.com/terms/g/gafam-stocks.asp

BeğenFavori PaylaşYorum yap

i3 6100 için mümkünse uygun fiyatlı ve sessiz bir soğutucu önerebilir misiniz? (soket 1151)
Edit: Evde çok eskilerden kalma bir soğutucu varmış onu taktım 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 35

TS'de gizlilik ayarı da yok. Profilimiz herkese açık. "Sadece üyeler görebilsin", "sadece takip ettiklerim görebilsin" gibi ayarların olması gerekir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 39
 • ad33p @ad33p

  Gizli hesap olsa whatsapp aile grubu gibi olur burası, 4'er kişilik akış.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Nasıl yani? Siz o gizlilik ayarlarına güveniyor musunuz? Facebook'ta bile hala tam değil her şey. Açıkçası bir ayar olsaydı da ben size güvenmeyin diyecektim. Hassas hiçbir bilgiyi internette bir siteye emanet etmeyin. Zahmetli ama yapacak bir şey yok.

  TS'ye özellik eklenmiyor. Korona işi olmasa çöpe gitmişti komple. Önümüzü tekrar gördüğümüzde baştan yeni bir site yapılacak.

 • Vefa @buff

  Şuanda sitenin açık olmasına şükretmek lazım. Hamdi abi işten ayrıldı. Site de zaten komple değişecek, bir profesyonele yaptırıcam demişti @gamsizm . Hem yeni site planları varken hem de Hamdi abi yokken yeni bir şey beklemek lüks bence.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Saçma, herkes herkesin ne yazdığını görebilmeli. Hatta engelleme sistemi de hatalar ile dolu ve yine gereksiz.

  DH daki gizli profil de bana saçma geliyor. Ben bir mesajı atan kişinin daha önce ne yazdığını, hangi konuda nasıl bir tavır takındığını bilmek isterim. Gördüğüm kadarı ile DH'da da profini gizleyenler çoğunlukla troller ve kendine güvenemeyen ezikler, bu gün yazdığının yarın arkasında duramayan ezikler...

  Sokakta bağırarak söyleyemeyeceğin şeyi, topluluğa açık bir ortamda da yazma o zaman derim.

  • Outrun @outrun

   Ben şahsen sadece üye olmayanlara kapatırım. Diyelim ki biri sadece takip ettiklerine açtı profilini, veya tamamen gizledi; bu durumda önceki mesajlarını okumanıza gerek yok, ezik deyip geçersiniz sizin de vaktiniz boşa harcanmamış olur.
   Gizliliğin asla saçma bir şey olduğunu düşünmüyorum. Eziklikle, arkasında duramamakla alakası yok.
   DH'de geçenlerde profilimi gizledim, çünkü 14 yıl önce saçma sapan çocukça şeyler yazmışım. Taa lise zamanlarım. Ezik mi oluyorum şimdi onların kolay kolay görünmemesini istediğim için?

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @outrun Benim de DH'da 19 yıl önce üniversite zamanlarımda yazdıklarım duruyor. Beni şuan hukuken rahatsız edebilecek 2 mesajımı sildim sadece. Bir insanın geçmişinden utanmasına gerek yok, yaşınız küçükken yazdığınız şeyler olduğunu biliyorsunuz sonuçta. Ben de çocukken altıma kaçırıyordum deyip utanayım mı? Gerek yok. Erkek dediğimiz canlı zaten 25-30 yaş sonrası olgunluğa erişiyor.

   Benim bahsettiğim ezikler, bu gün A yı savunurken rüzgar tersine dönünce direk A ya tavır alanlar. Misal twitter da -bizim gibilerin yıllardır başı ezilmeli dediğimiz- FETÖ için güzelleme yapanlar, 15 temmuz sonrası büyük bir temizlik yaptılar.

Bimcell'de bir paket seçtikten sonra istediğimiz zaman diğer paketlere geçiş yapabiliyor muyuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Valheim diye bir oyun çıkmış. İsveçli küçük bir bağımsız stüdyonun ilk oyunu. Erken erişim. İnanılmaz başarılı bir çıkış olmuş. "Open World Survival Craft" türünden. 1-10 kişi co-op.
Bu türden artık gına geldi diyebilirsiniz ama çok çok iyi yapılmış, incelemeler çok iyi.
1 haftada 12.000 steam incelemesi, müthiş bir başarı gerçekten. Daha dün 10.000 civarındaydı, müthiş bir ivmeyle satmaya devam ediyor.
Amerika fiyatı 20 dolar, Türkiye fiyatı 32 TL.
https://store.steampowered.com/app/892970/Valheim/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

  Bunun için sürekli oynayacak bir grup arkadaş olmak lazım. 🙁

  Yine de takip etmek için istek listeme ekledim. 👍

 • Equitatus @equitatus

  Bu işte reklam çok önemli. Pazarlama bütçesinin en az geliştirme bütçesi kadar olması lazım. AAA oyunlarda daha da fazla pazarlama bütçesi oluyor hatta. Çıktığı günden birçok yüksek izlenen yayıncıya oynattılar. Oyun da başarılı olunca satışlar hemen patladı.

  • Outrun @outrun

   Büyük bütçeleri yoktur tahminen, küçük ve yeni bir stüdyo. Yayıncılara oynatmayı nasıl başardılar acaba? Yani her oyna diyenin oyununu oynamaz o yayıncılar. Ne kadar bütçe ayırdılar acaba 🤔

  • Equitatus @equitatus

   @outrun Bütçeyi ayıran stüdyo değil yayıncı. Coffee Stain Publishing yayınlıyor oyunu. Satisfactory, Deep Rock Galactic, Goat Simulator gibi birçok bilinen ve başarılı oyunların yayıncısı. Yayıncıların zaten reklam anlaşmaları var, kendi kendine çalışan stüdyolardan çok daha karlı anlaşmalar yapabiliyorlar. Onlar için bu reklamları yapmak hiç de zor olmamıştır. 1 aylık kazançlarını ayırsalar 3 günde parasını çıkartırlar zaten.

  • Outrun @outrun

   @equitatus Publisher bayağı para alıyordur tahminen geliştiriciden. Her satıştan %50'ye kadar alanlar var bildiğim kadarıyla.

  • Equitatus @equitatus

   @outrun Evet, ama oyuna göre değişiyor tabi ki. Yeni bir stüdyodan olabildiğince çok yüzde alıyorlardır, geliştiriciler de deneyimsiz ise başarılı anlaşmalar yapmaları pek olası değil zaten. Kendi oyununuzu kendiniz yayınladığınızda komisyonlar ve vergiler düştüğünde zaten elinizde %50-60 civarı kalıyor. Buradan da kendi giderlerinizi karşılayıp kar etmeniz ve gelir vergisi ödemeniz gerekiyor. Yayıncı komisyonları ve satış vergisini kendi aldığı payın içinden ödeyeceği için geliştiriciye %30 civarı bir pay ancak kalıyor. Bunun içinden bir de gelir vergisi ve harcamalar ödenecek tabi ki. Bu durumda en karda olan Steam oluyor, çünkü direkt %30 komisyonunu alıyor. Geliştiriciye %30 bile kalmayabiliyor.

 • cestlavie @cestlavie

  çok az bakabildim oyuna ama 525 mb bir istemcisi var. tüm harita vs. otomatik oluşturuluyor ve şu ana kadar hiçbir survival oyununun sunmadığı derinliği sunabiliyor bu oyun. müthiş bir kodlama örneği gibi.

Whatsapp hem telefonda hem tablette kullanılamıyor mu? Babaanneme tablet aldık whatsapp kurdum, ama aktifleştirince telefonundaki whatsapp'ı iptal etti. Tabletten whatsapp web'e girince de açılmıyor, whatsapp sitesine yönlendiriyor. Hem telefonunda hem tablette whatsapp olması lazım, nasıl yapacağım bunu? #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap