Tavsiyeleriniz lazım:
İnşaat mühendisiyim. En iyi teknik üniversitelerimizden birinde yüksek lisans da yaptım. Uzun zamandır iş arıyorum ama sonuç yok maalesef. Piyasa iş arayan inşaat mühendisleriyle kaynıyor resmen. Kariyer.net'te ilanlara binlerce başvuru oluyor. Bu gidişle mesleği bir şekilde değiştirmem gerekecek galiba.

Bu saatten sonra yazılım sektörüne bir şekilde girebilir miyim acaba? Tabii ki bu konuda temel eğitimim yok ama meraklıyım, yüksek lisans tezimde de kendi yazdığım görece basit olmayan programı kullandım. Onun dışında tamamen hobi olarak ilgileniyorum, processing (java) ve p5js (javascript) ile interaktif "sketch"ler yazıyorum. Şu mesela: https://www.openprocessing.org/sketch/503046

Python ile bazı basit kişisel işlerimi yapıyorum. Örneğin yasal olarak ücretsiz epub kitaplar yayınlayan bir site var, bu siteden tek tek indirmeniz gerekiyor kitapları ama tüm kitapları indiren script yazıyorum mesela. Ya da 4 adet resmi hep aynı şekilde birleştirmem lazım, bu işi yapan bir şey yazıyorum hızlıca. Yani bir şeye ihtiyacım olduğunda nasıl yapıldığını öğrenip uygulayabiliyorum hızlı bir şekilde.

Hem vaktim hem motivasyonum olmadığından daha ciddi şeyler yapamadım. Şimdiye kadar benim için bir hobiydi sonuçta. Şimdi yine motivasyonum yok ama vaktim var (maalesef), bir portfolyo oluşturmayı düşünüyorum.

Kendi mesleğimde de aktif iş arayışım devam ediyor tabii ki.

Tavsiyesi olan veya yol gösterebilecek olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 31
 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  İşi en kötü zamanda arıyorsun. Sorunun bu. Şu anda devlette para yok, dolayısıyla hiç bir projenin de ödeneği yok. Devam eden projelerin %80-90 ı durdu. Kalan kısmı da şirketlerin kendi finansman gücü ile devam eden ve hükumetin "aslanları" na ait projeler. Devlet bir şekilde parayı bulana kadar bu kriz bitmez. Özel sektörde de durum farklı değil. Orada da daire satışları tamamen durduğu için bütün projeler ya proje aşamasında kaldı ya da inşaatı yarım kaldı. Benim öngörüm; minimum 2-3 yıl daha inşaat sektörü bu durağanlıkta devam eder. Tabii bir Arap devletinin "Al kardeşim sana şu kadar milyar (Bence en az 100 milyar gerekli) dolar." demediğini varsayıyorum. Ki zaten aramızın iyi olduğu tek Arap devleti Katar artık. 😀

  Yoksa inşaat sektöründe iş bulamamak diye bir şey söz konusu olmaz normal şartlarda. Çünkü bizim ekonomimizin %80 i inşaat çevresinde dönüyor.

  O yüzden iş aramaktan vazgeçmeyin, eninde sonunda bir iş bulacaksınız. Hele İngilizce varsa %100 bulacaksınız. Ama işsizken de boş durmayın. Anladığım kadarı ile yazılım işini seviyorsunuz. Dolayısıyla üzerinde çalışmaya devam edin. Özellikle ERP, CAD, Metraj ve Hakediş yazılımları üzerinde de çalışın. Daha pratik hale getirebileceğiniz bir şeyler var mı bakın. İngilizce'nin yok ise kesinlikle onu halledin. Hatta İngilizce'niz varsa yanına Arapça veya Rusça koymaya çalışın.

  Edit: Sektörün yazılım alanında yükselen trendi ERP ve BiM (Building Information Modelling) yazılımlarıdır. ERP sistemlerinde; IFS, SAP ve MS Dynamic Axapta, BIM için ise Revit, Navisworks öğrenmeye çalışın.

  Pes etmeyin vesselam.

  • YCK @yck

   SAP için önerebilceğiniz bir şey var mı? evde deniyordum ama çok zorladı. yüksek lisans yapıyorum şimdi management information system bölümünde ama istediğimi vermedi açıkçası

  • Outrun @outrun

   İleri seviye İngilizcem var diyebilirim. Bahsettiğiniz yazılımlara bakayım özellikle ERP sistemleri hakkında bilgim yok henüz.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @outrun ERP sistemlerini kullanmadan öğrenmek zor biraz. Çünkü bu programlar öyle gidip Kadıköy'de "CD var Abi!" diyenlerde bulabileceğiniz, bulsanız bile kurabileceğiniz programlar değiller. Ayrıca kullanmak için de gerçek verilere daha doğrusu düzgün bir senaryoya göre hazırlanmış verilere ihtiyaç var. BiM e öncelik vermeniz daha iyi olacaktır.

  • Outrun @outrun

   @ybahadir Onu ancak işe girince öğrenebilirim o zaman. BiM'e yöneleyim o zaman bu süre zarfında.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Ben SAP hiç kullanmadım. IFS, Axapta ve Yapıtaşı ERP sistemlerinde tecrübem var.

 • fsh77 @fsh77

  makine öğrenmesi yükselen trent biraz istatistik ve pyton ile bir çok konu olur ama bu iş dalını kim size sunar orası sorun çıkış yurt dışı gibi...

 • Fatihmi @distance

  kullandığınız mesleki program için kendi apisini kullanarak yardımcı eklentiler hazırlayın derim. işe girmeye de işe de faydası olabilir

Cambly kullanıp faydasını gören var mı? Pahalıymış. Konuşma pratiğini başka türlü nasıl yapabiliriz? Etrafımda İngilizce konuşan yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 15

Eski HB siparişlerime bakınca moralim bozuldu;
Ağustos 2017'de 500 TL'ye aldığım klavye şimdi 1300 TL
Nisan 2018'de 200 TL'ye aldığım kettle şimdi 488 TL
Temmuz 2018'de 400 TL'ye aldığım mouse şimdi 700 TL 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

TeknoSeyir Youtube üyelik ayrıcalıklarından anladığım kadarıyla canlı yayınlar sadece ücretli üyelere yapılacak, herkesin istediği "çeşitli konular hakkında sohbet" ve "soru-cevap" videoları da sadece aylık 50 TL verenler için çekilecek. Geç de olsa bu videoların genele açılmayacak olması üzdü açıkçası. Aylık 50 TL verebilecek durumum olsa verirdim ama yok maalesef 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 22

İyi iş 😃 Bu aralar sms spam aşırı arttı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 13

#TeknoYardım
2 sorum var.
1) Enpara vadesiz USD hesabım var, USD cinsinden harcama yaptığımda bu hesaptan mı çekecek parayı?
2) #TOEFL 'a gireceğim, üye olurken ismimdeki Türkçe karakterleri olduğu gibi mi yazmalıyım? Yoksa "ç" yerine "c" gibi çevirmeler mi yapmalıyım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Steam
İlk defa daha önceki indirimlerinden daha fazla indirim gören oyunlar:
https://www.reddit.com/r/Steam/comments/ecwvrj/steam_2019_winter_sale_megathread/fbec2zf/

Evil Within 2 - 75% https://store.steampowered.com/app/601430/

Planet Coaster - 80% https://store.steampowered.com/app/493340/

Frostpunk - 60% https://store.steampowered.com/app/323190/

Islanders - 50% https://store.steampowered.com/app/1046030/

Grim Dawn - 80% https://store.steampowered.com/app/219990/

Mutant Year Zero - 50% https://store.steampowered.com/app/760060/

Assassin's Creed Odyssey - 60% https://store.steampowered.com/app/812140/

Assassin's Creed Origins - 75% https://store.steampowered.com/app/582160/
UYARI: Assassin's Creed oyunlarını Epic Games Store'dan ekstra 60 TL indirimle alabiliyorsunuz.

House Flipper - 50% https://store.steampowered.com/app/613100/

Elite Dangerous - 80% https://store.steampowered.com/app/359320/

Outward - 60% https://store.steampowered.com/app/794260/

Draugen - 40% https://store.steampowered.com/app/770390/

Rise of Industry - 50% https://store.steampowered.com/app/671440/

Save 75% on The Evil Within 2 on Steam

Detective Sebastian Castellanos has lost everything, including his daughter, Lily. To save her, he must descend into the nightmarish world of STEM. Horrifying threats emerge from every corner, and he...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sorun sadece Türkiye'de mi diye VPN ile girdim, google servisleri VPN ile düzgün çalışıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

tmmob odalarından birine üye olanlara soru; odaya üye olmak zorunda mıyım? 2015'de mecburen imo'ya üye oldum, yapı denetimde çalıştığım için zorunluydu. 1 sene çalışıp işten çıktım ama aidat ödemeye devam ediyorum. Yüksek lisans yaptım, şimdi aidatlardaki yüksek lisans öğrenci indirimi için şubeye gittim salı ve çarşamba çalışmıyorlarmış bile. Bana bir faydaları yok, üyelikten çıkabiliyor muyuz yoksa üyelik zorunlu mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap