Alan adı taşıması uzun mu sürüyor? Namecheap'ten Google'a taşımak istiyorum 75 TL'ye uzatmak için.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Şurada kırmızıda bekliyoruz, sola dönüp Üniversiteye gideceğiz. Yeşil yanıyor ama trafik var, ağır ağır ilerliyoruz ama göründüğü gibi kavşakta bir ışık daha var. Sola dönemeden o ışık kırmızı oluyor. Bize artık kırmızı yanıyor yani. Durmamız lazım öyle değil mi? Ama arkadan kırmızıda geç diye korna çalıyorlar. Naparsınız böyle bir durumda? Kırmızıda geçer misiniz? Kırmızı ışık çizgisi de net bir şekilde görünüyor zaten. Burada kırmızı yansa da geçenler çok oluyor, sola dönünce tekrar bir ışık var orası yeşil oluyor çünkü, geçseniz dümdüz yeşil ışıktan geçip üniversite yoluna giriyorsunuz. Karışık oldu ama anlatabilmişimdir umarım. Böyle durumlarda çok stres yapıyorum araba kullanırken.
Kendiniz şuradan bakabilirsiniz:
https://www.google.com/maps/@40.7292314,31.5465526,3a,90y,274.7h,81.61t/data=!3m6!1e1!3m4!1sm6ceyRli2W7MA7UZv9Pudw!2e0!7i16384!8i8192

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 16
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Hayatta geçilmez, sağ taraftan (giriş yasak işareti ile sınırlandırılmış yoldan) gelenler için o kırmızı ve hayatta ihlal etmem. Boş zannedersin, şeytan boşluğu doldurur gene kaza yaparsın. Öyle olmasa o ışı oraya konmaz. Hata, çevre yoluna döner kavşak koyup, trafik ışığı ile sınırlandıranlardadır....

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Bunun gibi öyle salak saçma yerler var ki anlatamam. Herifin birisi çevre yolunun dibine site yapmış, akıllının birisi de (trafik) kontrolsüz döner kavşağı tam da site girişinin karşısına koymuş gitmiş.

 • liara @liara

  Işık yanıyorsa dururum umrumda olmaz. Mesela çoğu kavşakta sağa dönüşte yayaya yol verin tabelası olur yaya varsa dururum. İstediği kadar bassın kornaya.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Tam bizim Anadolu ana girişinin önündeki kavşaktan 🙂
  İkinci ışığı gereksiz bulan arkadaşlar olmuş, benim resim daha açıklayıcı olabilir belki. Turuncu yönünde 1. No'lu ışıkta yeşil yansa da trafik sıkışıklığı sebebi ile 2 nolu ışıkta kırmızıya denk gelebiliyorsunuz. Bizde 2. nolu ışıkta kırmızıda geçmeye çalışırsanız (saat 17:00-18:00 gibi) mavi okun yönünde, üniversiteden çıkan araçlara yandan girersiniz. Yani o ışık şart beyler.

Telegram Premium gelmiş, telefondan bakınca aylık 94 TL, PC sürümünden bakınca aylık 13.5 TL görünüyor. Çok da önemli özellik eklemiyor gibi ama isteyen varsa PC sürümünden baksın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

GitHub Copilot artık ücretli olmuş. Betadan çıkıp herkese açılmış.
Aylık 10$, yıllık 100$
Ne güzel bedava kullanıyorduk 🙁

Çıkar çıkmaz da çalışmayı durdurdu, tavsiye vermeyi bıraktı. VS Code'da hemen bir bildirim geldi "copilot tam ayarlı değil" minvalinde.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 13

#TeknoYardım
Mouse'um scroll yaparken sık sık ters yönde çalışmaya başladı çok sinir bozucu bir durum. Mesela sayfayı cırt cırt aşağı kaydırırken ara sıra aşağı yerine yukarı kaydırıyor anlık olarak. Nasıl çözebilirim bilgisi olan var mı? Logitech G403 kablosuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 20

FIVB Voleybol Milletler Ligi başladı.
A Milli Kadın Voleybol Takımımız bugün 18.30'da İtalya ile karşılaşacak. Maç TRT Spor'da yayınlanacak.
Bu arada turnuvaya ev sahipliği yapan ülkelerden biriyiz (Türkiye, ABD, Brezilya, Filipinler, Kanada, Bulgaristan). Final de Ankara'da.

CANLI: https://www.youtube.com/watch?v=FumKvKWeaB4

🔴 CANLI | Türkiye 🆚 İtalya "VNL (FIVB Milletler Ligi)" | TRT SPOR Yıldız

#FileninSultanları, FIVB Milletler Ligi'ndeki ilk maçına çıkıyor, heyecan TRT Spor ve TRT Spor Yıldız'da yaşanıyor!Türkiye 3 - 0 Çin 👉 https://youtu.be/Ze_T...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

700 küsür liraya 3 yıllık game pass ultimate alınabiliyor mu halen?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şu terimin Türkçesini arıyorum: "Car dependency"

Tanımını şöyle yapabiliriz: İnsanların günlük işlerini yapabilmeleri için arabalara ne kadar muhtaç olduklarının bir ölçüsü.
Günlük işlere örnek; işe gitmek, markete gidip ekmek almak, kıyafet almaya gitmek, sinemaya gitmek, arkadaşlarla yemeğe çıkmak gibi herkesin yaptığı şeyler.

Bir şehrin nasıl planlandığı bunu direkt olarak etkiliyor. Mesela Avrupa'daki çoğu şehirde bu tarz günlük işlerinizi evinizden çıkıp kısa yürüyüşlerle, bisikletle veya toplu taşımayla kolayca halledebiliyorsunuz. Ama ABD ve Kanada'daki imar yönetmelikleri çoğu yerde karışık kullanıma izin vermediğinden "suburb" denilen ve Türkçesi "yörekent" olan bölgeler oluşuyor (banliyö veya kenar mahalle diye de çevriliyor ama yörekent çok iyi bir çeviri). Yörekentlerde tek ailelik müstakil konutlardan başka hiçbir şeyin yapılmasına izin verilmiyor. Bu yüzden marketten ekmek almak gibi basit işler için bile arabaya ihtiyacınız oluyor. Bir şehir insanlar için değil de arabalar için tasarlanırsa böyle oluyor.

"Car dependency" ve yürünebilir şehirlerle ilgili bilgileri "Not Just Bikes" isimli youtube kanalından alabilirsiniz. Kesin daha önce denk gelmişsinizdir. İlk olarak şu videosunu tavsiye ederim, her şeyi çok güzel özetliyor: https://www.youtube.com/watch?v=uxykI30fS54

"Car dependency" teriminin Türkçe karşılığını arıyorum ama bulamadım. Kelime kelime çevirince "araba bağımlılığı" oluyor ama o uygun değil, madde bağımlılığı gibi oluyor. "Araba zorunluluğu" da tam değil. "Araba gerekliliği" belki olabilir ama bilmiyorum. Bu konuda yazılmış Türkçe bilimsel makale ve tez de bulamadım.

Şehir planlamacılar veya iyi İngilizce bilenler belki yardımcı olabilir. Alanı şehir planlama olan akademisyenler varsa onlar da belki yardımcı olabilir.

Bu kanalın bazı videolarına Türkçe alt yazı hazırlamak istiyorum, ama bu terimin tam çevirisini henüz bulamadığımdan yardım istiyorum. Kafama göre bir şey yazmak istemiyorum. #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 15

Bolu'daki hastaneye çevre illerden çok fazla araç geldiğini yazmıştım geçen.
https://teknoseyir.com/durum/1538553

Yine ihtiyarları getirdim ve 2 saat beklemem gerekiyor bu sefer. Ben de üşenmedim otoparktaki araçların plakalarını tek tek saydım. Bunun için basit bir sayma uygulaması buldum, otoparkta bir tur attım ve 15 dk yürüyüşle neredeyse tüm araçları saydım. Yolun karşısında bir otopark alanı daha var ama oraya girmedim.

Plakalarına göre araçların kayıtlı olduğu illere göre dağılımı:

Bolu: 134 (%32.83)
Düzce: 64 (%15.68)
Ankara: 46 (%11.27)
Zonguldak: 42 (%10.29)
İstanbul: 38 (%9.31)
Sakarya: 15 (%3.68)
Kocaeli: 14 (%3.43)
Bursa: 12 (%2.94)
Diğer: 43 (%10.53)

"Diğer" içinde en çok Karabük ve Bartın var. Onlara da ayrı bir kategori açmalıydım.

Gördüğünüz gibi Bolu plakalı araçlar 3'te 1 bile değil.

Şimdi bu yazıyı hazırlarken bahçede 2 genç doktorla konuştum, ikisi de şartlardan şikayetçi ve ikisi de yurtdışına gitme planları yapıyormuş. Hasta başına en fazla 2 dk falan ayırabiliyorlarmış, günde 60 tane randevulu 180 tane de randevusuz hastaya bakıyorlarmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 20
 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  240 hastaya bakan doktora da hastasina da acirim. Bosver plakayi filan.
  Anama babama uzulurum baska seye degil.

 • Ahmet gms @ahmet-gms

  Bu fakültede 6 yıl okumuş biri olarak şunu söyleyebilirim baktığımız hastaların çoğu boludan da olsa bütün batı karadenizin hastalarına bakıyoruz. Özellikle Düzceden çok hasta geliyor tabi Bolu ve Düzceden gelen hastalar otobüs de kullandığından plaka oranına yansımamıştır. Büyük illerin plakaları hastalardan çok çalışanların ya da öğrencilerindir muhtemelen personel otoparkı yetmediği için onlar da oralara park etmek zorunda kalıyor. Düzceden gelen hastalara aynı bölüm düzcede de var neden boluya geldiklerini sorduğumda çoğu Düzcedeki hastanelerden memnun değiliz burası çok iyi diyor ve tabi ki hastanede otopark gibi bu kadar yükü kaldıramıyor malesef

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Çoğu büyük devlet, üniversite hastanesi bölgesel hastane oldu zaten....

  • Gorunmez @gorunmez

   Diş için çevremde gördüğüm hele ufak çocukları için olanlarda izlediğim Sakarya da süre çok uzun ve memnuniyet çok düşük başkalarına soruyorlar beğenmiyorlar iyi anılmıyor boluya gidenler iyi filan git diyorlar gidiyorlar anladığım ve gördüğüm Bolu’ya gidenler memnun hem süreç kısa hem hizmet iyi herhalde sonra gelip başkalarına anlatıp onlarında ilerde olası bi rahatsızlıkta oraya gitmesini zihnine ekliyor kendim Sakarya dayım hastanelere inan aşırı gitmiyorum geçen sene tamamlayıcı sağlık sigortam var özelde 8/8 halkım duruyor idi bu sene bir göz için kendi doktoruma kullamdım İstanbul da o ama bende inam ciddi hastalık olsa boluyu düşünürüm

 • Serdar @seac

  Benim gittiğim hastanelerde randevusuz hasta kabul etmiyor genelde doktorlar. Bu randevusuz kabul durumu neye göre ki.

 • Gorunmez @gorunmez

  Konu sahibi haklı evet benimde iş yerimden baya kişi çocuğunu kendisini vs buraya diş için götürüyorlar başka hastalıklar içinde yine aynı şekilde izmit yada bolu gidiliyor
  Dedikleri doğru çevre iller gidiyor yani şahit oluyoruz