ZD-927 Lehimleme İstasyonu İncelemesi

Öncelikle teknik özelliklerini yazayım.

Özellikler:

* Güç 8 Watt
* 100-450 derece arası sıcaklık kontrolü
* 12V istasyonun güç kaynağı * 230Vac
* Açma kapatma anahtarı ve Sıcaklık kontrolü
* Havya Uç çapı: 0.7 mm
* Boyutlar 93x71x58 mm istasyon

Kabaca özellikleri bu şekilde,satın alma amacıma gelirsek, kol gibi kocaman havyalarla ucu ne kadar ince olursa olsun ufak ve dar yerlere girip ince iş yapmak mümkün olmuyor. O yüzden havya ve ucu ince kısa olacak ki her yere girip ince işi yapabilesiniz bence o yüzden bu ufak havya istasyonunu satın aldım.

Kutu içeriğine gelirsek, içinden havya, sıcaklık ayarlı ufak istasyonumuz ve yanında havya tutucusu dahil. Birde A4 kağıtta kullanım kağıdı çıkıyor. Boyutunu karşılaştırmak için yanına sıradan 2.5'' boyutunda notebook hdd'i koydum.

 

Havya'nın boyutu ise gördüğünüz gibi tükenmez kalemden bile ufak. 🙂

 

İstasyonu ise oldukça ufak ama hafif değil. İçinde ufak devre kartı ve trafo olduğu için bir miktar ağır. Hani öyle kolay devrilecek gibi değil masada vs çok rahat duruyor altında 4 tane lastik ayağı var.

İstasyonun güç kablosu 150 cm'e yakın. Havyanın kablosunun uzunluğu ise 120 cm'e yakın.

 

 

 

Deneyime gelirsek, elimde 2 tane lehim teli vardı. Bir tanesi 1.5 mm öbürü ise 0.50 mm kalınlıkta, ince olanı çok rahat eritiyor. Hani ısındı vs ki ısınması da çok sürmüyor. Anında değdirdiğiniz anda eritiyor. 1.5 mm olan kalın yani onu ise gene hızlı eritiyor ama inceye göre tabi biraz daha uzun sürüyor deydirdiniz mesela anında eritmiyor ama böyle yarım saniye bile sürmüyor. Diyelim devre üzerinde kapasitör bacağı lehimleyeceksiniz rahatlıkla lehim yapıyor tabi biraz büyük havyaya göre beklemeniz lazım. Ama öyle entegre bacağı işte benim gibi usb soketi vs değiştirecekseniz o konuda çok iyi, bacağa değdirin üstten azcık lehimi verin cillop gibi yapıyor.

 

 

Aldığımdan beri 3 tane usb soket değiştirdim, birtane de denemelik 2 mm kalınlığında bakır kabloyu lehimledim. Tabi biraz önceden kabloyu ısıtmanız lazım ama ısınınca rahatça lehimliyor. Havyanın tutulan yeri komple lastik elden kayma durumu olmuyor, o lastik kısımda oynama vs yapmıyor yani ince iş yaparken normalde elinizde büyük havya varken biraz iyi değilse o adamı gıcık eder ya bunda öyle bir sıkıntı yok.

İstasyonun  tabi içini merak edip açtım. Dediğim gibi ufak bir trafo ve ön kısımda kontrol kartı bulunuyor. Yalnız trafo 14 voltmuş, multimetre ile de çıkışı ölçtüm max 450 derece ayarında da 14 volt'a yakın 13.8 falan veriyordu.

İstasyonun malzemesi komple demir kap, bu yüzden mesela haliyle trafo ısınıyor normalde havya elinizdeyken sıkıntı değil. Öyle eli yakacak kadar bir ısı olmuyor. Ben yaklaşık 45 50 dk'a kadar 450 derece ayarında kullandım ısınıyor ama öyle aşırı bir ısı yok. Eğer malum havya tutucusu istasyonla bitişik orada havya duruyorsa e haliyle onun sıcaklığı da metal kasa olduğu için istasyona geçiyor. 15 20 dk kadar bırakırsanız istasyon ısınıyor. Gene el değme sıkıntısı yok ama ilerde zararı olur mu ? bilmiyorum.

 

Benim açıkçası baya işimi gördü diyebilirim. İnternette ortalama 90 ile 120 tl arası değişiyor. Kalitesi çok iyi değil ama öyle ya bu dandikmiş 2 kere kullandım elimde kaldı durumu da yok. Kablo malzeme kalitesi fena değil işinizi görüyor. Lehimlerken ucun oynama çıkma durumu olmuyor. Uç çok kötü duruma gelirse zamanla tabi değişebiliyor 3-5 lira arası fiyatlarda ucu satılıyor. Hani beklentinizi tabi bilemiyorum ? hani bunu alıp ya ben şu kalın kabloyu lehimleyemedim işte elimde 400 voltluk havyani bilmemne vardı onun bacağını büyük pcb'e lehimleyemedim vs. o gibi durumlara bu havya olmaz. Bu havyanın işi ince ufak yerlere kolayca iş yapmanızı sağlamaktan ibaret.

İncelememi okuduğunuz için teşekkürler, ekstra sorusu olanlar varsa inceleme altından yorum olarak sorabilirler. 🙂

 

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mrx @mrx

  Baya sevdiğim bir havyadır, tavsiye ederim yapamadığı iş yok, ts100 vs hikaye YouTube'de ki alet fetişisti herife bakmayın siz 🙂

  • Orcun @orcun

   Atom karınca gibi havya, ha çok böyle bende işte kalın usb var onun metal bacağını pbc'e lehimlemekte zorlanır mıyım dersen orada biraz zorlar. Ha normal 5 pin 4 pin o ufak yol bacaklarında zaten sıfır sorun. Ama asıl pcb'e tutsun diye metal bacağı var kalın onda biraz zorluyor. Ama ince işlerde canavar. Zaten alan adamda o yüzden alması lazım.

  • mrx @mrx

   @orcun valla hocam denizaltı yapmışlığım var bu havya ile canavar hakikaten. Tek kötü yanı var, insanın eli buna alışınca diğerleri kalas gibi geliyor 😀 ama işte 300 değilde 350-400 ayarında kullanmak lazım.

Samsung 970 EVO 250 GB NVMe M.2 SSD İncelemesi

Merhabalar, size bu incelemede elimden geldiğince 970 evo m.2 nvme ssd'i anlatacağım. Alınır mı ? alınmaz mı ? kime hitap ediyor ? vs. vs.

Öncelikle benim ihtiyacım tamamen hız odaklıydı. Çünkü bu fiyatta daha çok kapasite veren sata arabirimli ssd'ler oldukça fazla ama sata arayüzü yüzünden hepsi 500-550 mb sınırında oluyor.

Teknik özelliklerini yazalım.

 • Genel Özellikler
  • Uygulama İstemci Bilgisayarlar
  • Kapasite 250GB (1GB=1 Milyar bayt (IDEMA)) * Gerçek kapasite daha az olabilir (formatlama, bölümleme, işletim sistemi, uygulamalar veya diğer nedenlerle)
  • Tip M.2 (2280)
  • Arabirim PCIe Gen 3.0 x4, NVMe 1.3
  • Boyut (GxYxD)80.15 x 22.15 x 2.38 (mm)
  • Ağırlık En fazla 8,0 g Ağırlık
  • Depolama HafızasıSamsung V-NAND 3-bit MLC
  • Denetleyici Phoenix Kontrol Ünitesi
  • Ön Bellek Hafızası Samsung 512MB Low Power DDR4 SDRAM
 • Özel Aksam
  • TRIM DesteğiDestekleniyor
  • S.M.A.R.T DesteğiDestekleniyor
  • GC (Garbage Collection)Otomatik Çöp Toplama Algoritması
  • Kriptolama DesteğiAES 256-bit Şifreleme (0 Sınıfı)TCG/Opal IEEE1667 (Şifreli sürücü)
  • WWN DesteğiDesteklenmiyor
  • Uyku Modu DesteğiEvet
 • Performans
  • Sıralı Okuma 3.400 MB/saniyeye kadar * Performans, sistem donanımı ve yapılandırmaya bağlı olarak değişebilir
  • Sıralı Yazma 1.500 MB/saniyeye kadar * Performans, sistem donanımı ve yapılandırmaya bağlı olarak değişebilir
  • Rastgele Okuma (4 KB, QD32)200.000 IOPS’ye kadar * Performans, sistem donanımı ve yapılandırmaya bağlı olarak değişebilir
  • Rastgele Yazma (4 KB, QD32)350.000 IOPS’ye kadar * Performans, sistem donanımı ve yapılandırmaya bağlı olarak değişebilir
  • Rastgele Okuma (4 KB, QD1)15.000 IOPS’ye kadar * Performans, sistem donanımı ve yapılandırmaya bağlı olarak değişebilir
  • Rastgele Yazma (4 KB, QD1)50.000 IOPS’ye kadar * Performans, sistem donanımı ve yapılandırmaya bağlı olarak değişebilir
 • Ortam
  • Ortalama Güç Tüketimi (sistem seviyesi)* Ortalama: 5.4 W * Maksimum: 9 W (Patlama modu) * Gerçek güç tüketimi sistem donanımı ve yapılandırmaya bağlı olarak değişebilir
  • Güç Tüketimi (Boşta)Maksimum: 30 mW * Gerçek güç tüketimi sistem donanımı ve yapılandırmaya bağlı olarak değişebilir
  • Gerilim3,3 V ± %5 İzin verilebilir voltaj
  • Güvenilirlik (MTBF)1,5 Milyon Saat Güvenilirlik (MTBF)
  • Çalışma Sıcaklığı0 - 70 ℃ Çalışma Sıcaklığı
  • Sarsıntı1.500 G & 0,5 ms (Yarım sinüs)
 • Yazılım
  • Yazılım SSD yönetimi için Magician yazılımı
 • Garanti 5 Yıllık Sınırlı Garanti veya 150 TBW (Yazılan Toplam Bayt) Sınırlı Garanti

Daha detaylı bilgi için samsung'un sitesinden bakabilirsiniz. Tıklayın

 

Kutusu ve kendini oldukça ufak, kutusundan plastik kap içerisinde ssd kendisi ve de altında garanti belgesi dökümanı ve de samsung magician programını anlatan ufak bir kağıt çıkıyor. Kutu içeriği bu kadar.

 

Boyut olarak oldukça ufak yanına karşılaştırma için AA tip kalem pil ekledim. Daha önce benim gibi m.2 ssd görmediyseniz baya şaşırıyorsunuz.

Kullandığım anakart B450 çipsetli AMD AM4 soketli bir anakart. Ancak bazı anakartlarda m.2 slotu olsa bile arayüzü sata olabiliyor. Hani sonra '' m.2 aldık hızı için bir taktım, e bu sata hızını geçmiyor ne anladık '' demeden önce notebook veya anakartınızı vs. araştırın. Çünkü bu yazan hızları almak için M.2 portu'nun PCI EXPRESS Arayüzünde olması lazım. Sata ise bu hızları alamazsınız.

Gelelim montaj kısmına, benim anakartın üreticisi ayrı bir poşette m.2 için ufak vida vermiş.

 

Önce ssd'i takıp altında denk gelen kısma ufak bir vidası var yükseltiyor önce onu vidaladım ( çok sıkmayın hafif elle sıksanız olur )

En son vidasını da takıp sabitliyoruz, büyüt montaj işlemi bu kadar.

Şimdı sırada performans testleri var. Bakalım vaadettiği hızın ne kadarını verebiliyor ?

Önce AS SSD İle yazma okuma performansına bakalım.

AS SSD biraz farklı bir yöntem kullanır, genelde çoğu ssd'nin yazma okuması genelde düşük çıkar.

Biraz daha detaylı yaparsak sonuç böyle.

Gene AS SSD ile IOPS testine bakabilirsiniz.

 

Samsung'un kendi Magician yazılımı ile okuma yazma hızı ve IOPS değerleri bu şekilde.

 

Atto Disk Benchmark ile de 970 evo'nun hızları bu şekilde.

Ve son olarak Crystal Disk Mark ile de 970 evo'nun hız testi bu şekilde.

 

Sonuç kısmına gelirsek, bu ssd'i almamdaki amaç tamamen hızıydı. Açıkçası vaadedilen hızları da birebir olmasa da sunabiliyor.

Peki bu hız ne işimize yarıyor ? 970 evo'nun artısı nedir ? derseniz eğer;

Ben 3 tane sata ssd ile sistemimi denediğimde farkı yazayım. Normalde böyle über süper bir fark yok. Ama benim kullanım senaryom farklı, en basitinden arkaplanda 4K hdr H265 codecli ve 60 fps film oynarken torrentten 1 tb'lık dosya download yaparken, birde torrent sitelerinde en az 10 sekme açık dolaşıyorum. Bu tabi çok üst bir senaryo ama yeni topladığım sistemde sata ssd ile tıkandığını gördüm. Ve denediğim ssd'ler dandik değil, kingston uv500, sandisk extreme serisi bir tane ssd'i ve adata SU800 ile tek tek test ettim. Samsung 970 evo ile yağ gibi herşey akıyorken bu ssdlerde öyle olmadı, elbette hepsinde hızlı ama animasyonları işte geçişleri takılmaları falan ben 4k ekranda 60 hz'de görüntü alınca anlayabiliyorum. 970 evo modelinde böyle bir yavaşlık hiç hissetmedim.

 

O yüzden ihtiyaç böyle birşey ise m.2 ama nvme ssd'i sisteminizde destekliyorsa almanızı öneririm.  Fiyat olarak elbette kapasiteye göre sunulan fiyatlar yüksek, bugün 500 lira civarına çok rahat 450 gb üzeri ssd alabiliyorsunuz. Ama işte derdiniz benim gibi kapasite değil hız ise sata disklerde öyle bir durum yok.

İlla 970 evo'da şart değil, gene benzer veya daha düşük okuma yazma hızları sunan ssd'ler var.

Fiyata gelirsek bu incelemeyi yayınladığım tarih itibari ile

Samsung 250GB 970 EVO MZ-V7E250BW M.2 PCI-Express SSD Fiyatı ortalama 550 lira ile 650 lira arası değişiyor. Amazon türkiyeden 443 liraya satın aldım, ancak tabi indirim kampanya doların durumu vs. fiyatları çok çabuk değişebiliyor. İncelememi okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

#samsung-970-evo-incelemesi  #970-evo-atto-benchmark  #970-evo-hız-testi  #970-evo-benchmark  #970-evo-as-ssd

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 17
 • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

  Öncelikle eline koluna sağlık, çok detaylı güzel yazmışsın ve gerekli testler için grafikleri de sunmuşsun, SSD teknolojisi gerçekten çok mükemmel, benim Mac Book Pro bile süper çalışıyor bu SSD sayesinde, tabi RAMde attırdım. Sonuç olarak kesinlikle SSD teknolojisinden anakartların müsade ettiği kadar yararlanmak gerek.

 • lterlemez @lterlemez

  SATA SsD'ler onun için hala pahalıya satılıyorlar, kazıklanıyoruz diyorum. Neden bu kadar zor geliyor adamlara; SATA portlarından iki tane eksik yapıp, benzer bir kablo sistemi ile daha hızlı SsD kullandırmıyorlar? Evo'nun boyutuna bak, SATA SsD'nin boyutuna bak. Yer sıkıntısı da yok, hatta iki portta aynı pci-e hattını kullansın ne olacak ki? 1500 almayız da 800-900 alırız yazma hızını, hiç olmazsa verdiğimiz paraya değer. 1TB SATA SsD'ye 1000-2000 lira karşılığı döviz veriyoruz (ki bana göre döviz fiyatı da pahalı) 550'yi geçemiyor. Kaç sene geçti SATA'nın ve pci-e'nin üzerinden, yuh artık. Lan ben ne yapayım cpu 10Ghz'den çalışsa da, Allah'lık SsD'nin hızına takılacak...

 • Hasan Kusdil @hasan-kusdil

  Güzel inceleme tebrikler, benim kuzu paketinde yatıyor hala, sistemi hazır edince kullanacağım, GB yukseltince yazdığı hızlara ulaşabiliyormuş. İyi günlerde kullan.

 • Esat Okyay @ekaplica

  bende bunlardan bir tane var alırken anakartta 2 nvme slot vardı bunlardan x470 anakart ryzen sistem de hiç raid 0 yapan oldu mu acaba teorik olarak 6000 mb/sn okuma ve 3000 mb/sn yazma alabilirmiyiz benim derdim de hız sadece

  • Orcun @orcun

   @bilendenaldestek Etiketleyip soralım.

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   Merhaba @ekaplica @orcun
   Kötü bir haber vereceğim, 970 evo serisinin üretimi sona erdi . Yeni seri 970 Evo plus. Yeni ürünlerin okuma yazma hızları daha yüksek ( 3500 okuma, 3300 yazma teorik ). Anakart marka ve modeli verirseniz incelemek daha kolay olacaktır. Raid 0 ile kullanırsanız doğal olarak düşük hızdaki değerler baz alınarak çalışır. Gerçek hayatta 970 evo serisi değerlerinide tam elde edemeyeceksiniz. Raid 0 da çip select kaynaklı ufak kayıplar olacak ve beklentinizin biraz altında değer ile kullanmanız mümkün olur . Raid 0 ile özellikle yazma yapmak istiyorsanız bu yapıyı test ettik ve sonuçlar çok mantıklı. Özellikle ses ve video edit işlemlerinde çok mantıklı.

Orcun paylaştı.

Meizu Pop İncelemesi | İyi ama Ötesi?

Meizu A20 Bluetooth hoparlör ile başlayan Meizu ses ürünleri incelemesi furyamız devam ediyor. 2003 yılında üstün ses ürünleri ve ekipmanları üretmek amacıyla kurulan Meizu'nun yıllara dayanan tecrübesinin sonuçlarından bir yenisi olan Meizu True Wireless Sports Earphone namı diğer Meizu Pop modeli bu incelememizin konuğu olacak.

Ürün Kutu İçeriği

Ses ürünlerinden bahsederken kutu içeriğinin her zaman önemli olduğunu düşünürüm. Çünkü ses bir deneyim işi ise eğer kutudan çıkan ekstralar bu deneyimin bir parçası olmalı ve ileri taşımak adına öğeler içermeli diye düşünüyorum.

Meizu Pop, biri kulaklığa takılı olmak üzere üç boy silikon kulak içi tıkaç, iki boy kulağa sabitleme başlığı, USB type-c şarj kablosu (30cm), güncelleme kartı ve uluslararası kullanım kılavuzu yer alıyor.

Tasarım

Meizu Pop özüne bakıldığında tek ürün gibi görünsede aslında iki üründen meydana gelen bir ses çözümü olarak tanımlarsak hata olmaz. O yüzden tasarımı değerlendirmesini kutu ve kulaklık olarak ikiye ayırmak daha doğru olur.

Kutu
Sade olabildiğince basit, parlak beyaz plastik bir tasarım ile gelen kutu Meizu'nun klasikleşmiş basitlik ve sadelik ilkesine sahip çıkıyor. Kutunun arka tarafında Pil durumunu görmek için gizli bir düğme yapılmış. Ön tarafta ise dörtlü pil durum ledi (%25'lik dilimler) bulunuyor. Alt tarafta USB type-c portu yer alıyor aynı zamanda bu kısım kablosuz şarj alanın bulunduğu yer. Evet Meizu Pop, Qi kablosuz şarj standartı ile uyumlu bu sayede bu standartı destekleyen her cihaz ile kullanabilirsiniz. Ürünün kapak menteşesi güven vermiyor ama bunun ne kadar sağlam olduğunu zamandan başkası kanıtlayamaz. Ama kapatırken çıkardığı ses çok hoşuma gidiyor. Kutunun ağırlığı ise 48g bu değerin içine kulaklık konulmamış hali olduğunu hatırlatayım.

Kulaklık
Pop, sağ-sol kulak ayrımına sahip kulaklıklığımızın ana ünitesi ise sağ kulakçık bu durum arama, güncelleme, ürün kurulumu yaparken önemli bir ayrıntı aklınızda bulunsun. Meizu Pop, IPX5 suya dayanıklılık derecesi ile geliyor. Bu derece bize su geçirmezlik kazandırmasada suya belli bir oranda ürünün dirençli olduğunu göstermek için önemli bir detay olduğunu söyleyebilirim. Ürün manyetik şarj destekli ve şarj pinleri üstünde yer alıyor. Kulaklığın yan çeperlerinde mavi-mor renk arası bir renk veren ledi gerekli durumlarda yanıyor. Bize ürünün kontrolü için esnekllik tanıyan Meizu logosunun bulunduğu yer dokunmatik ve bu fonksiyon hem sağ hem sol kulaklık tarafından destekleniyor. Kulaklıkların her biri 5.8g ağırlığında ve hafif oldukları söylenebilir. İşinize yarayacağını düşündüğüm Meizu Pop dokunmatik kontrol şeması;

Dokunmatik Yüzey Kontrolleri
- Sağ kulaklık 1x oynat/durdur
- Sağ kulaklık 2x sonraki parça
- Sağ kulaklık basılı tutma ses açma
- Sağ kulaklık 3x asistan aktif etme
- Arama cevapla 1x basma
- Arama reddetme 3saniye tutma
-
- Sol kulaklık 2x önceki parça
- Sol kulaklık basılı tutma ses kısma
- Sol kulaklık 3x asistanı aktif etme

Konfor ve Güven

Bu tip ürünlerde genel yaşanılan sıkıntı çok küçük ve bağımsız yapıda olmalarından dolayı kullanıcısında ya da muhtemel müşterisinde kaybetme, düşme korkusu yaşattığı yatsınamaz bir gerçek olarak yüzümüze çarpıyor.

Meizu Pop kulaklığı ilk önce kulağa sabitleme başlığı olmadan kullandım ve bu halde bile kulağıma yapıştığını söyleyebilirim. Oldukça rahat ve kulağımda yokmuş hissiyatı doğurduğunu söylesem yalan olmaz.

Sabitleme başlığını takıp kullandığımda sanki kulağımın bir parçasıymışcasına tutundu. Olağan dışı şekillerde kulağımdan düşürmeye çalışsamda başarılı olamadım. Ama sabitleme başlığını taktığınızda başlık kulağa baskı yaptığı için rahatsızlık yapma ihtimali var.

Ses Performansı

Meizu Pop 'un belkide ses konusunda ayrıştırma nedeni olabilecek unsuru φ6.0mm grafen üç frekanslı dinamik sürücü gibi pek rastlanmayan bir sürücüsü olması... Kulaklığın diğer teknik detayları ise 16ohm empedans, 20Hz-20KHz frekans aralığı, kulaklık hasasiyeti ise 1KHz'de 101db olarak açıklanmış.

Ürünün yazılımsal sesi ile donanımsal sesi ayrı kulaklığı kapattığınızda donanımsal ses ayarı sıfırlanıyor. Ve sesi en yüksek konuma almak için kulaklığın sesini dokunmatik yüzeye basılı tutarak tekrar açmanız gerekiyor.

Pop, "True" kablosuz kulaklıklar arasında ses performansı olarak çok iyi durumda kendinden daha pahalı rakipleri ile aynı seviyede hatta pek çok konuda ses performansı olarak ele aldığımızda ipi önde göğüsleyen bir ürün olması ile dikkat çekiyor. Ama kablosuz kulaklıkların doğası gereği ses standartları yüksek biri için bu tip kulaklıkların yetersiz geleceğini belirtmekte yarar var. Üründe bazı zamanlar belli belirsiz bir dip ses oluşuyor ama bu durum nadir şekilde ortaya çıkıyor. Kulaklığın yüksek seste dışarı ses kaçırma durumu var ama ilgili kişinin bu sesi duyabilmesi için çok yakında olması lazım. Ses izolasyonu başarılı kulaklık yüksek ses seviyesinde iken dış sesleri duymak çok zor ama dışarıda bu şekilde kullanmamakta yarar var.

Mikrofon Perfomansı

Meizu Pop'un beni üzen nadir kısımlarından biri mikrofon, görüşme performansı oldu. İletilen ses seviyesi düşük iletimi sıkıntılı bazen cızırtı benzeri bir efekt olabiliyor. Gürültülü ortamda ise görüşme yapmak çok zor acil değilse denemenizi önermem. Tenha bir ortamda acileyeti giderir o kadar daha ötesini beklememek lazım. Kulaklığın mikrofon hasasiyeti 1KHz'de -38db olarak belirtilmiş.

Bağlantı

Pop, Bluetooth 4.2 kablosuz bağlantı standartı ile geliyor. Günümüzde standartının Bluetooth 5.0 olması isterdim, gelse iyi olurdu. Meizu Pop, Qualcomm Aptx ve Aptx HD kablosuz yüksek kalite ses aktarım standartlarını desteklemiyor. Bu durum ses iddiası olan bir ürüne yakışmayan bir ayrıntı olmuş. Ses ve görüntü senkronu nadirde olsa kayıyor ama genel olarak stabil bir bağlantı deneyimi yaşatıyor. Pili azaldığında tekleme, kopma benzeri anlık bir ses kesintisi oluyor. Yaklaşık on metre çekim mesafesi ile geneli karşılıyor ve olması gerekeni bizlere sağlıyor benim kullandığım ürün özelinde bir sorun yaşamadım.

Pil Ömrü

Kulaklık 85mah pil kapasitesi ile geliyor. Pil ömrü olarak firma tam şarjda 3saat olarak belirtsede kullanımda 4saat civarı bir pil ömrü elde ettim. Ürünün kendini kutu aracılığıyla manyetik şarj yöntemiyle birlikte doldurma süresi 1.5saat civarında gerçekleşiyor.

Kutu 700mah 2.59wh LiPo bataryası ekstra 12saat, kulaklığın şarjı toplam 15saat kullanım deneyimi sunuyor. Kutu kendini ise USB type-c portu üzerinden kablolu şarj ile 2.5saatte şarj ediyor. Kablosuz şarj (Qi) süresi 2.5saat bu süre kablolu şarj süresi ile aynı süreyi ihtiva ediyor. Ürün düşük amper çektiği için iki şarj yönteminin de aynı sürede olması gayet normal bir durum. Son olarak Kutu kulaklığı yaklaşık beş kere şarj edebiliyor.

Güncelleme Uyarısı!

Ürününüz eğer 1 Haziran öncesine ait bir ürün ise kulaklığa güncelleme yapmanız gerekiyor. Ama ürünün sizi yönlendirdiği uygulama ise yetersiz ve Çince başka dil seçeneği yok. İlgili uygulama sadece güncelleme için yapılmış ekstra hiçbir özelliği bulunmuyor. Çince bilmeyenler için Meizu Türkiye forumu mevcut uygulamayı uğraşıp çevirmiş. Eğer Çince bilmiyor ve eski bir Meizu Pop kullanıyorsanız değerli arkadaşların Türkçe çevirdiği uygulamayı kullanabilirsiniz. Kutudan çıkan güncelleme kartındaki karekodu tanıtmak size ayrıca bir kolaylık sağlayabilir.

Umarım Meizu bu uygulamayı en kısa zamanda globale hitap edecek şekilde, daha gelişmiş bir uygulama olarak hazırlar ve sunar. Çünkü şuan ürününüz güncel olsa bile ileride ürüne güncelleme yapmak gerekirse uygulama ile boğuşmanız gerekecek.

Fiyat ve Alınabilirlik

Meizu Pop ülkemizde Meizu Türkiye güvencesi altında 400TL fiyat etiketiyle satılıyor. Ürünü yurtdışından almak isterseniz 60 dolar civarına bulunabiliyor fiyat farkı gördüğünüz üzere fazla yok. Ayrıca cihazın gümrük sınırını aştığını düşünürsek yurtdışından almanın mantıksız hale geldiği söylenebilir.

Meizu Pop, bazı rakiplerinden daha ucuza aynı kalite hatta daha iyi ses performansı sunuyor. Ama ses performansı ile mücadele edebilse bile bazı çevre özellikleri yetersiz kalabilir. Örneğin pil ömrü, Bluetooth sürümü, Aptx desteği olmaması gibi bazı detayları biraz hayal kırıklığına neden olabilir.

İşin görünmeyen bir diğer kısmı ise QCY gibi bir gerçeğin pazarda olması. Aşağı yukarı ürün olarak benzer deneyim sunuyorlar. Meizu Pop'a göre ses performansı olarak geride ürünler olsalarda Pop'a göre çok daha ucuz olmaları ile bu farkı affedilebilir kılma şansları var.

Lafın özü Meizu Pop "True" kablosuz kulaklıklar arasında benim nazarımda iyi bir yere sahip ama ötesi olmayı başaramadı.

 

Meizu Pop Özellikleri

Kulaklık
- IPX5 suya dayanıklılık
- φ6.0mm grafen dinamik sürücü
- Bluetooth 4.2
- Güç harcaması 5mw
- Empedans 16ohm
- Frekans aralığı 20Hz-20KHz
- Kulaklık hasasiyeti 1KHz'de 101db
- Mikrofon hasasiyeti 1KHz'de -38db
- Kulaklık pil kapasitesi 85mah
- Kulaklık ağırlığı tekil 5.8g, çift 26g
- Şarj süresi 1.5saat, pil ömrü 4saat

Kutu
- 700mah 2.59Wh LiPo batarya / 5V-0.5A
- Kulaklığı yaklaşık beş kere şarj edebiliyor
- USB type-c şarj kablolu şarj 2.5saat
- Kablosuz şarj (Qi) firma verisi 2.5saat şarj
- Kutu ile ekstra 12saat pil ömrü
- Toplam 15saat pil ömrü
- Kutu ağırlığı 48g

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 42
 • Umut Koçak @umtk

  @aliytrklkmz ne demek çekinmeden sorun elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. TeknoSeyir güzel bir oluşum 🙂

 • Erkan Yilmaz @erkan-yilmaz

  Efendim peki bu kulaklık bas konusunda nasıl dır Apple airpods kadar iyi bir deneyim sundumu acaba size birde kulaklık ta herhangi bir arıza meydana geldi mi tekrar göndermeniz gerekti mi satın aldıgınız yere veya arızalı gelir ise ben bunu gönderirsem satın aldıgım firmaya kabul ederlermi çünkü hijyenik olma bakımından kabul etmiyorlarmış diye duydum
  Birde kulaklığı telefona nasıl bağlıyorsunız acaba

 • Tolunay Yıldız @tolunay-yildiz

  Bass ağırlıklı müzikler (Rap,trap,elektronik ) için Meizu pop iyi midir yoksa Qcy t1 pro ya mı yönelmeli?

 • Fatih Kaya @fatihkaya961

  @umtk Hocam sen incelelemeyi yapalı baya geçti aradan ama bu kulaklık ile Xiaomi Airdots arasında kaldım. Arada 2 kat fiyat farkı var ve Airdots arkadaşımda var sesi tatmin edici. Bende tasarımından ötürü Meizu Pop almak istiyorum ama sadece tasarım için 2 kat para vermem saçma olur. Şuanki tecrübelerin nedir, hala kullanıyor musun? Kullanıyorsan kronik sorunları falan var mı? Kısacası yarı fiyatına Airdots mu alayım yoksa bunu mu?

Orcun paylaştı.

Meizu A20 İncelemesi | 100TL'ye En İyi Bluetooth Hoparlör?

2003 yılında yüksek kaliteye sahip ses ürünleri ve ekipmanları üretmek üzerine kurulmuş Meizu'nun günümüze kadar ulaşan ses tecrübesinin meyvelerinden biri olan A20 Bluetooth hoparlörü inceliyorum.

Kutu ve İçeriği

Ürün bir Meizu klasiği olan sadelik ve basitlik felsefesini sonuna kadar hissettiren bir kutu tasarımı ile birlikte geliyor. Kutu mıknatıslı ve akordiyon açılımlı kapağı ile düşünülmüş bir ürün olduğunu size ilk anda aktarmak için çaba gösteriyor.

Kutu içeriğinin ise oldukça sade şekilde bırakılması ise bu ürünü alacak basit kullanıcılar için olumsuz bir etki oluşturacağa benziyor. A20 'nin kutusundan sadece bir adet kordon ve uluslararası dökümasyon belgesi dışında başka bir şey yer almıyor.

Ürün Tasarımı ve Tuş İşlevleri

Oval hatlar ile üzerine yoğunlaşılmış bir tasarım çizgisine sahip olan hoparlör ön tarafta üç tuşlu bir navigasyon kısmına sahip olacak şekilde konumlandırılmış. Ön kısımın büyük bölümü hoparlör ızgarası olarak ayrılmış. Kenar kısmı ise malzeme olarak metali andırsada tam olarak hangi malzemeden olduğu belirtilmemiş. Resmi olmayan kaynaklara göre ise bu metali andıran çerçevenin magnezyum alaşım olduğu belirtilmiş. Ürünün toplam ağırlığı 170g olarak ölçülmüş ve hafiflik vurgusu ön plana atılmış. İncelediğim ürünün beyaz renkli model olduğunu hatırlataraktan ayrıca siyah renginin de piyasada bulunabildiğini belirtmek isterim.

Arka kısımda yer alan elastik yapıda plastik materyal üzerine göçük şekilde yer alan açma/kapama tuşu yer alıyor. Üst kısımda ise kapak ile kapatılmış şekilde gerekli bazı portlarımız yer alıyor. İlgili kapak ben de pek güven unsuru yaratamadı belli bir aç kapadan sonra kopacakmış izlenimi veriyor. Bunlardan ilki ürünü şarj etmemize olanak sağlayan Micro USB form faktörüne sahip güç portu var. Hoparlör şarj olurken çalışma gibi bazı rakiplerinde yer almayan ekstra bir özelliği mevcut şekilde geliyor.

İkinci portumuz ise aux in girişi bu port sayesinde hoparlörünüzü aux çıkışı olan her cihaza kablolu şekilde bağlayıp harici ses kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Üründe aux out bulunmuyor mevcut olan aux kısmı ise sadece tek işlevli bu da demek oluyor ki hoparlörü ara kaynak olarak kullanarak başka bir ses aygıtına ses çıkışı veremeyeceksiniz.

Arka en üst kısımda ise kordunu takmaya yarayan boşluk yer alıyor. Bu kısım aynı zamanda mikrofon çıkışı olma görevini üstleniyor.

Meizu A20 ön tarafında yer alan üç düğme ile kendi üzerinden kullanıma olanak sağlıyor. Bahsettiğimiz bu üç düğme ise gizli yapıda Meizu düğmesi, ses kısma ve açma tuşları olacak şekilde sıralanmış. Bu "+" ve "-" düğmeleri mavi ve kırmızı olmak üzere iki renk ile arka aydınlatmalı şekilde ürünün ön kısmında bulunuyor. Meizu bu düğmelere, portlara binlerce defa basma ve tak-çıkar testi yapıldığını ise özellikle vurgulamak gereği duymuş. Keza bu düğmeler biraz sert basışlı katı etkili bir irtiba yaratıyorlar. Şimdi gel gelelim kullanımda işinize yarayacak navige etme kısmına tuşlar ne iş yapıyor konusuna bir girelim.

"MEIZU" düğmesi: Müzik modu: basma oynat/durdur, basılı tutma bağlantıyı kesme - Arama modu: basma ceyapla/kapat, iki kere basma arama reddetme
"-" düğmesi: Basma sesi azaltma, basılı tutma önceki şarkı
"+" düğmesi: Basma sesi artırma, basılı tutma sonraki şarkı

Tasarım olgusu ve malzeme kalitesi gibi detaylar herkeste aynı şekilde cereyan eden bir durum olmasada Meizu A20 hoparlörü tasarım ve malzeme kalitesi konusunda kişisel olarak beğendim. Ama final dokunuşları daha iyi olabilirmiş dedirtti.

Ses Performansı

A20, 45mm büyüklüğünde bir hacime sahip bir ses sürücüsü barındırıyor. WAVES MaxxAudio teknolojisi ile ekolayzır ayarı yapılmış şekilde bizlere 100-20kHz aralığıyla 4ohm empedans değeri ile sunulan hoparlör ses çıkış gücü 5W olacak şekilde dizayn edilmiş.

Ses konusunun deneyim ve kişisel olarak değişken olduğu bir ortamda somut görüş aktarmak zor olsada kişisel deneyimimi size şu şekilde aktaracağım.

A20 ses yüksekliği olarak sizi pek bir beklentiye sokmasa iyi olur. Ses yüksekliği fiyatı mütakibinde iyi ama genel olarak bakıldığında çıkış gücü olan 5W değerine doğru orantılı bir şekilde bir performans sunuyor.

Spotify ve yüksek kaliteli yerel müziklerimi dinleyerek gerçekleştirdiğim gerek kablolu gerek kablosuz müzik dinleme sekanslarımda ürünün dolgun-dolu sesler sunarak sizi doyurmaya çalışıyor. Bluetooth hoparlörler içerisinde değerlendirirsek bu konuda Meizu A20 oldukça tatminkar bir sonuca imza atıyor. Hatta kendisinden beklenmeyecek şekilde düşükte olsa bass hissiyatı bile yaşatmaya çalıştığını gözlemleyebilirsiniz. Genelde bu tip ürünlerin tiz ses çıkarmaları dikkat çeker ve bu durum beğeni unsurunu azaltır ama bu ürün tizleşmemek için sanki özellikle bir çaba gösteriyora benziyor. Bazı enstrümantal ağırlıklı müziklerde ise birden fazla çalgının araya girmesiyle birlikte bazı çalgıların sesini arka plana attığını ve seslerini pasifize etme eylemine girdiğini yakaladım. Bu müzik türüne ilgi duyanlar dikkat etse iyi olur.

Bazı rakiplerinde gözlemlediğim en yüksek seste bozulma, distorsiyon gibi durumlar Meizu A20 için geçerli değil. Ayrıca Meizu A20 gene bazı rakipleri gibi masaya konduğunda alıp başını gitme gibi bir huya sahip değil. Oldukça sabit ve dingin şekilde işini yapmaya gayret gösteriyor.

Film konusunda da kendisine şans tanıdığım A20 sanki bu işler için taşınabilir bir ürün olsun diye imal edilmiş gibi şaşırtıcı şekilde bu konuda başarımı oldukça yüksek. Böyle bir ihtiyacı olan film meraklıları kaçırmasa iyi olur.

Üzerindeki mikrofon aracılığıyla gerçekleştirdiğim görüşmelerde çevresel olarak sesleri yakaladığını gözlemledim. Bu durum bize hoparlörün bulunduğu yerde çıt çıksa karşı tarafın duyması şeklinde yansıyor. Karşı taraf için bazen rahatsız edici olabiliyor. Sesi iletme ve duyurma konusunda oldukça başarılı bulduğum ürün bu konuda ufak bir eksiyle de olsa benden geçer not almayı başarıyor. Tabii incelediğimiz ürünün uygun fiyatlı bir bluetooth hoparlör olduğunu göz önüne alarak değerlendiriyorum.

Bluetooth 4.2 teknolojisinden gücünü alan A20 yaklaşık 10 metre civarı bir çekim alanı sunuyor. Bu günümüzde gayet normal bir durum bu konuda ekstra bir belirtme unsuru doğuracak bir şeye rastlamadım.

Pil Performansı

1800mah lityum polimer pile sahip olduğu deklare edilen bir pil ile gelen hoparlör emsallerinin geneline oranla çok iyi bir pil ömrü sunuyor. Firma ürünü %100 ses ile 8saat, %50 ses ile 15saat pil ömrü vaadiyle sunmuş. Ürün benim kullanım tecrübeme göre de bu değerleri karşıladı, doğru çıktı pil ömrü olarak bu üründen çok memnun kalınacağını düşünüyorum.

Meiz A20 şarj olma konusunda ise pilini bitirmekte gösterdiği başarıyı sergilemiyor. 5V-2A çıkışa sahip bir adaptör ile yaklaşık dört saatte şarj işlemini tamamladım. Ayrıca bu ürün grubu için pek beklemesemde ilgili soketin usb type-c olmasını isterdim. Bu konuda diyeceğim son şey ise firma ürün ve pil sağlığı açısından cihazı 5V-1.5A üstü adaptörlerle şarj etmemenizi rica etmiş.

Fiyat ve Alınabilirlik

Geldik işin en tatlı ve aynı zamanda acı olan tarafına Meizu A20 alınır mı alınmaz mı? Nerede ne kadara satılır gibi sorulara cevap vermeye 🙂

Meizu Türkiye'nin Bim ile yaptığı anlaşma neticesinde 28 Aralık Cuma günü 100TL fiyat etiketi ile Bim şubelerinde Türkiye genelinde satışa çıktı. Ben de bu kapsamda satın aldım. Bazı Bim mağazalarında Meizu A20'nin şuan bile bulunduğunu henüz çok geç olmadığını belirteyim. Ayrıca Meizu A20 internet üzerinde 125-140TL arası bir fiyata temin edilebilebiliyor. Son olarak ürünü Türkiye topraklarında almanın yurtdışından almaktan ucuza gelmesi güzel bir duruma sebep oluyor.

Ürünün 100TL fiyatı ekseninde yoğunlaşarak düşündüğümde bu civarlara hatta bu fiyatların bile üstünde yer alan pek çok Bluetooth hoparlörü denemiş biri olarak kendimi ürünün çok başarılı olduğunu itiraf etmek zorunda hissediyorum. Meizu A20 uygun fiyat, iyi pil ömrü, tatminkar ses performansı sayesinde bulunduğu klasmanın en albenili ürünlerinin başında yer almayı ve eksikleri olsada övülmeyi, alınmayı hak eden bir ürün olmuş.

 

Meizu A20 Bluetooth Hoparlör Teknik Özellikleri

 • Ürün ölçüleri 108x55mm, ağırılık 170g
 • 45mm ses sürücüsü
 • 100-20kHz frekans aralığı
 • Empedans 4ohm
 • Bluetooth 4.2 ve AUX bağlantı
 • 1800mah Li-Po batarya
 • 8saat pil ömrü (ses seviyesi %100), şarj 4saat
 • Dayanıklı düğmeler basım testi onayı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 16
 • Umut Koçak @umtk

  Anker'in bu ürünü beğenilen güzel bir ürün diye biliyorum ama denemedim. Arada iki kat fiyat farkı var zaten Meizu A20 ses konusunda fiyatına göre iyi bir çözüm ve ciddi fiyat avantajı var. Meizu A20 ufak bir ürün bu ürüne göre taşınabilirlik avantajı olacaktır.

 • TeknoÇAN @teknocan

  Hocam iyi günler, hem videolu hem yazılı incelemenizin çok başarılı olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Sizin incelemeleriniz ile Meizu markasıyla tanıştım, 1,5 ay evvel Meizu 16th aldım çok beğeniyorum. Neyse bugün BİM'den aldım bu hoparlörü, evet hala bulunuyor bazı BİM'lerde. Merak ettiğim şey mavi ve pembe ışık yanıp sönüyor şuan, sanki bana bir şey anlatmaya çalışıyor gibi 😀 Bir de pil yüzdesini öğrenme şansımız yok değil mi ? Teşekkür ederim şimdiden.

 • ejderbayir @ejderbayir

  Windows 10 a bağladığımda önceki xiaomi mi miniyi bilgisayarın ses tuşlarından kontrol edebiliyordum fakat a20 nin sesini ayarlamam için sürekli kendi üzerinde bulunan tuşlara basmam gerekiyoır bunun bir ayarı mı var acaba?

 • Atok Ay @atokay32

  Arkadaşlar bilgisi olan cevap verebilirmi
  A20 çalışırken ses açma kapama tuşlarını ışıkları sürekli açık durumda bu ışıklar kapanıyormu yoksa hep böyle yanıyormu
  Pil tüketimi açısından kötü bir durum

IPC 12000 Mah ( ? ) Powerbank İncelemesi

Merhabalar, Vodafone bayisinin hediye verdiği, ipc marka 12000 mah ( ? ) denilen powerbank'i inceleyeceğim.

Ürünün teknik verilerini yazıyorum.

 • Yüksek kapasiteli 12.000mAh Lithium-Polymer Batarya
 • 2.1A ile hızlı şarj imkanı
 • 4 Led göstergeli
 • Yüksek voltaja göre koruma sistemi
 • Şarj olma süresi 7 Saat (1A Şarj ile)
 • Giriş Volt: 5V / 2A
 • Çıkış Volt: 5V / 2.1A
 • Boyutlar: 72x16x138 mm
 • Ağırlık: 200gr
 • Paket İçeriği:
 • Powerbank
 • Micro USB Kablo
 • Kullanım Kılavuzu

 

 

 

Kutusundan çıkarttığımızda ise powerbank'in kendisi usb şarj kablosu ve ufak hem kullanma kılavuzu hem de garanti belgesi çıkıyor.

Boyutları dediği gibi 12000 mah ( ? ) için kabu ledilebilri düzeyde çok büyük değil rahatsız etmiyor.

Kendinden micro usb kablosu dahil çıkıyor, böylece şarj için ekstra kablo ihtiyacımız yok. Ama tabi type-c veya apple'ın lightning kablosu kullanıyorsa cihazınız onun için ek kablo lazım. Ama bunun cihaza dahil olması gayet güzel.

 

 

Kendi harici şarj kablosu ise kalitesi fena değil iş görür ama e malum kısa kalıyor yetmiyor.

Üzerindeki 4 tane mavi renkli led ışıktan bize şarj durumunu söylüyor her led ışık %25'i temsil ediyor. Son 1 led'i kaldığında ve sabit yanmıyorsa yanıp sönüyorsa şarj'ı %25'den azdır.

Şimdi geldik pil ömrüne üzerindeki yazan değeri vermiyor mu ? sorusunu cevaplamaya. Ben bunu denediğimde şüphelendim zaten '' ya nasıl 12 bin mah olabilir ki ? bunda bir yanlışlık var daha büyük olması lazım ? ''

Birde şarj ediyorum evet 2 amper civarı şarj edebiliyor. Ama XZ1'de deniyorum kendisinin 2700 mah pili var. Telefon kapalı konumda 0'dan 100'e şarj ediyor, ama bunu en fazla 2.5 defa yapıyor. Yani 2 defa tam dolduruyor, 3. defa şarj ettiğimizde ise max %50'e kadar geliyor.

Bu hesapla aslında şarj ettiği değer 6750 mah demek, tamam kayıp olur, sonuçta içindeki pil 3.7 Volt onu 5 Volt'a çıkartıyor vs. ama 12 dersin 10 olur 9 olur neyse de bunda bir sıkıntı var.

 

 

Merak ettim içini açtım, zor açılıyor ama benden kaçmaz. Tereyağından kıl çeker gibi açtım. 🙂

Şimdi haklı çıktım, içinde 2 tane üst üste konulmuş 4000 mah güce sahip pil var. E bu hesapla 8000 mah demek. Yani burada bir tüketiciyi kandırma yanıltmaca var demek. Ve işin başak bir yanı da kullanım kılavuzunda vs. yazmıyor. İnsan bari der ki işte 12000 mah değeri biz bilmem kaç voltta hesapladık işte 5v'da kayıp olur vs. vs. onu bile dememişler. Bana hediye verildiği için çok sıkıntı değil, en kötü usb led ışık takarım öyle kullanırım çöp olmaz.

Tamam malzeme kalitesi iyi sayılır öyle çok dandik çin malları gibi kötü değil, pcb'e bakıyorum, lehim kalitesi vs. eh fena değil, kısa sürede şarj oluyor ve şarj edebiliyor 2.4 amperlik şarj cihazı ile 2-3 saat içinde doluyor, onun yanında aşırı ısınma da yok. Ama işte etiketine heryerine 12 bin yazıp gerçekte 8 bin mah koyunca o işte tüketiciyi kandırmak oluyor.

 

O yüzden 3 puan veriyorum. O da işte malzeme kalitesine hızlı şarj muhabbetinedir. Tavsiyem gerçek değerini yazmayan powerbank almayın. Özellikle bunu Xiaomi Asus vs. yapıyor. İçinde 3 tane 18650 pil var güya 10000 mah diye satıyorlar, ama 10 bin değiller. Araştırıp öğrendiğime göre gerçek değerini Sony ve Meizu yazıyormuş. Tabi ne kadar doğrudur dahada derinlemesine araştırmak lazım.

İncelemeyi okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Logitech M330 Silent Plus Fare İncelemesi

Öncelikle herkese merhabalar, bu incelemem de size Logitech M330 Silent Plus faresini elimden geldiğince anlatacağım. İncelemeye başlamadan önce cihazın size nasıl geldiğinden bahsedeceğim.

Ambalajı gördüğünüz gibi, önde sadece faremiz arka kısımda ise teknik detaylardan söz edilmiş. İşte mesela m170 modeline göre yüzde 90 daha sessizmiş. 10 metre çekim mesafesi varmış. 24 ay’a kadar pil ömrü sunuyormuş gibi özellikler bahsedilmiş. İncelmeye gelen ürün ise kırmızı renkte. Ama dilerseniz siyah ve mavi renkleri de var. Paketi çok kolay açılıyor extra makasla vs. cebelleşmeye gerek yok. İçinden faremiz, kullanım ve dikkat edilmesi gerekenlerin yazdığı büyük bir kağıt çıkıyor.

Kabaca şimdi faremizin boyutlarına ve genel görüntüsüne bakalım. Genel görüntüsü ve boyutu karşılaştırmanız için yanına standart AA tipte kalem pilde koydum.

Algılayıcısı ve pili gördüğünüz gibi farenin alt kapağını açtığınızda çıkıyor. çalışması için ufak bir ok olan kağıt parçasını çıkartıyorsunuz. Ve usb alıcısını takıp kullanıyorsunuz. Ek bir programa vs. gerek yok. Tak çalıştır mantığında.

 

Algılayıcısı ise normal standart nano algılayıcıdır. Öyle eski tip parmak boyutlarında değil.

Faremizi pc taktığımızda üzerinde led ışık ile haber veriyor. Bizimle farenin tek iletişimi bu, bu ışık 5 saniye kadar yanıp sönüyor. Devamlı yanmıyor, ve diyelim açık bıraktık kapatmadık vs. fare hareketsiz durduğunda ise uyku moduna geçiyor pil tüketmemesi için. Ancak uyku modundan çıkışta bu ışık tekrar bir kere yanıyor. Bu durumun pile etkisini test etmek için fareyi aylarca kullanıp denemem lazımdı ancak bayadır kullanıyorum, gözle görülebilir bir etkisini hissetmedim.

Ve malum, dayanamayıp merak edip içini açtım. Bunu siz sakın yapmayın garantisinden çıkabilirsiniz. Sırf tıklamaya sağlayan switchlerin nasıl olduğunu merak ettim. Yapısı gördüğünüz gibi çok basit. Sadece benim tek eleştirebileceğim nokta farenin tekerlek mekanizması çok eski nesil. Normalde M185 ve çoğu yeni nesil Logitech faresinde tekerlek mekanizması aslında fiziksel değil. Altta bir algılayıcı vardır siz tekerleği döndürdükçe alttaki optik algılayıcı okur. Bu sayede fiziksel hataların zamanla tekerleğin eskimesi vs. gibi durumların önüne geçer ama M330 modelinde malesef böyle değil.

 

Faremiz bilindiği üzere Silent Plus diye bas bas üzerinde de yazıyor yani sessiz bir fare. Ama nasıl sessiz ? bunu malesef anlatamam o yüzden de inceleme ve karşılaştırma için bir düzenek kurdum. Telefonuma ortamın o anki Desibeli ölçen uygulama kurdum. Amacım bir veri elde etmek biliyorum tabi ki bu işin profesyonel aygıtlarla ve ciddi sessiz ortamda yapılması gerekiyor. Sadece veri elde etmek amacıyla bu şekilde denedim.

 

 

Gördüğünüz gibi sırası ile tek tek farelerimizin modellerini yazıyorum. Her birini de tek tek seslerini ölçtüm. Telefonla arasında 10 cm mesafe var. Hepsini denerken de ortamın gürültüsünü elimden geldiğince sabitledim. Resimden bakabilirsiniz. Ortalama ortam gürültüsü 37 40 desibeldi. O arada önce sol sağ sonra tekerlek ve tekerlek tıklama seslerini test ettim.

Ve liste olarak hangi farenin max kaç desibel ses çıkarttığını yazıyorum.

M330 : 45 Db

M185 : 58 Db

Mk240 : 63 Db

Trust ZIVA : 59 Db

 

Sesini merak ediyorsanız eğer ben genede mp3 formatında tek tek ekliyorum dinleyebilirsiniz.

 

M185 : https://vocaroo.com/i/s1TSzQ66UaJ9

M240 : https://vocaroo.com/i/s1R7B84RYnxj

Trust Ziva : https://vocaroo.com/i/s10uLXCb6NWh

M330 : https://vocaroo.com/i/s17sxkQODahs

 

Logitech M330 denildiği gibi sessiz bir fare, ancak sessizliği için fareye biraz alışmanız lazım. Çünkü standart fareler gibi tıklarken size tık sesini ve bilinç altı ” tamam bastım ” olayını biraz zayıf veriyor. Ben ilk gün test ettiğimde çift tıklayamıyordum. Tıklıyorum ama bunu dediğim gibi hissetmediğim için 3 4 kere tıklıyordum. 🙂 bir 4-5 günde de ise çift tıklama sorununu aştım. Bu tamamen alışkanlık meselesi bu arada, M330’dan başka fareye geçince de farkını hemen hissediyorum. Bu seferde öbür farelere tıklamak zor geliyor. 🙂

Gelelim artıları ve eksilerine.

Artıları.

+ Sessizlik iddiasını sunan bir fare

+ Nano boyda alıcı

+ Tek AA tipte kalem pil ile çalışması

+ Ergonomisi güzel avuca tam olarak oturuyor.

+ Yanları kauçuk kaplı ve elden kaymıyor.

+ Invisible optic diye geçiyor. Yani optik algılayıcının ışığı yok.

+ Kumaş, tahta, ve biraz engebeli yüzeylerde çalışıyor.

Eksileri

– Sessiz ama tıklamaya alışmak gerekiyor. Hemen alışmak zor.

– Alıcısı unifying destekli değil. Bu yüzden elinizde birde unifying destekli klavye varsa evet fareyi eşleştirebiliyoruz ama bu seferde kendi alıcısı ile çalışmıyor.

– Cam yüzeylerde kullanmak biraz sorun.

– Sol el ile kullanamayabilirsiniz sadece sağ el için yapılmış.

– 10 metre kablosuz algılama mesafesi var ancak, yakınlarda güçlü wifi sinyali, bt sinyali vs. var ise tam 10 metreden kullanmak sorun. Çünkü 6-7 metreden sonra bu sefer algılamamaya başlıyor. Bunu da şöyle anlıyorsunuz özellikle tv üzerinde denedim. Faremizi hareket ettiriyorum ama kesik kesik ilerliyordu.

 

Ve son olarak fiyatımıza değinelim. İncelemeyi yazdığım tarih olarak, ortalama 75 ila 110 lira arası fiyatı değişiyor. Sadece sessizlik iddiasında olan bir fare için fiyatı biraz düşündürebilir. İncelememi okuduğunuz için teşekkür ederim. Sorularınızı hiç çekinmeden yorum olarak sorabilirsiniz. Eksiğimiz olduysa kusurabakmayın. Bir sonraki incelememizde görüşmek üzere hoşçakalın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10

Logitech Big Bang iPad Kılıfı İncelemesi

Herkese merhabalar, size bu incelememizde iPad AIR için almış olduğum Logitech Big Bang kılıfını anlatacağım.

Öncelikle bu kılıfı seçmem için bir nedenim olmalıydı. Çünkü öyle ince zarif veya Smart Cover, Smart Case gibi görünmüyordu.

Bu kılıfı almamın amacı iPad’i hemen hemen düşme çarpma gibi şeylerden korumaktı. Bu özellikleri ise ne Smart Cover ne de Smart Case vaat ediyordu.

Kılıfın özellikleri ise şöyle görünüyor.

Ultra koruyucu

iPad®’i kazara düşürmelerden, çarpmalardan, çizilmelerden ve sıvı dökülmelerinden * E.P.S. (Essential Protection System) sayesinde korur.

Askeri Düşüş Standardını geçer (MIL STD 810 G)

Bu dayanıklı iPad kılıfı sayesinde içiniz rahat olur. Düşürme testi en fazla 1,4 m yükseklikten dayanıklı

İnce ve hafif tasarım

16 mm olan Big Bang bu kadar güçlü ve koruyucu bir iPad kılıfına göre önemli ölçüde ince

Kullanışlı görünüm

Çok açılı iPad standı ile iPad’inizi okuma, gezinme ve sunum veya filmleri rahat bir açıdan izleme olanağınız olur.

Kamera, mikrofon ve şarj yuvası delikleri

Görüntülü sohbet, fotoğraf çekimi ve iPad bağlantısı için kılıftan çıkarmanıza gerek yoktur.

Otomatik uyanma ve otomatik uyku moduna geçme

Otomatik uyanma ve otomatik uyku modu ile siz hazırsanız iPad’iniz de hazırdır. Big Bang, kapağı açıldığında iPad’i uyku modundan çıkarır, kapatıldığında da uyku moduna alır.

 

Detaylı teknik özellikleri ve de boyutları vs. kabaca bu şekildedir.

Peki bu MIL-810-STD nedir ? 

Kabaca özetlersek eğer askeri şartlarda bir test standartıdır.

Testin detayları ise aşağıdaki gibidir.

Tuzda Püskürtme Testi EN 60068-2-11, Tuzda Püskürtme Testi (NaCl) EN 60068-2-52, Düşük Sıcaklık Testi EN 60068-2-1, Yüksek Sıcaklık Testi EN 60068-2-2 Z /, ABDM testi EN 60068-2-61, Test kabı EN 60068-2-78, Test XA EN 60068-2-45, Yüksek Sıcaklık Testi MIL STD 810G /, Yöntem 501.5 Düşük Sıcaklık Testi MIL STD 810G, / Yöntem 502.5 Sıcaklık Şoku Testi MIL STD 810G /, Yöntem 503.5 Akışkan Testi ile Kirlenme MIL STD 810G / Yöntem 504 Güneş Işığı (Güneş Işığı) Testi MIL STD 810G / Yöntem 505.5 Nem Testi MIL STD 810G / Metot 507.5 Tuz Püskürtme Testi

Bu testlerden geçmiş olması gerekmektedir.

Yaklaşık 1 yıldır kullandığım cihaz iPad AIR’dir. Cihazı 1 yıl boyunca Logitech Big Bang ile kullandım. Benim gibi evde kedi gibi meraklı evcil hayvan besliyorsanız. Tablet ve telefonlarınızın hep düşme tehlikesi vardır. ! 🙂 Devamlı koltuktan masadan iPad çok düştü ancak bu kılıf sayesinde her hangi bir çizik kırık veya bir sorun hiç yaşamadım.

Cihazda nasıl göründüğünü ekliyorum.

 

Görüldüğü gibi kılıf oldukça sağlam ve kaliteli duruyor. İç iPad’i taktığımız kısım ise tamamen silikon yumuşak malzemeden yapılmış. iPad’in giriş çıkış portlarını asla kapatmıyor. Bu açıdan da kullanımı son derece basit. Kapak ve arka kısmı ek olarak kumaş bir malzemeden yapılmış yani tableti çizme riski yok.

Bunca zamandır da her hangi bir, soyulma vs. de olmadı.

Kılıfın artı ve eksilerine geçersek.

 

Artıları

+ iPad için son derece sağlam koruma sağlıyor.

+ Malzeme kalitesi oldukça iyi her hangi bir plastik koku veya elde kötü his bırakmıyor.

+ Tam koruma sağlamasına rağmen iPad’in giriş portlarını kapatmıyor.

 

Eksileri

– Tasarım olarak biraz kaba duruyor. ( ancak koruması önemliyse problem değil.)

 

iPad AIR, AIR 2, iPad 2017 ve 2018 modelleri ile de uyumlu, çünkü AIR yani 5. gen modelinden sonra iPad'in kasası pek değişmedi.

 

İncelemeyi yazdığım tarih olarak güncel satış fiyatı ise 80-100 lira arası fiyatlarda bulunabiliyor.  Google aramalarında ise vereceğim kodu yazıp aratırsanız çok daha kolay bulursunuz.

Kırmızı renkli iPad model kodu : 939-001043

Siyah renkli iPad model kodu : 939-001044

Siyah renkli iPad Mini uyumlu model kodu : 939-001033

Bu şekilde aratırsanız daha rahat bulursunuz. Pek stoklarda olmayabiliyor biraz araştırmanız gerekebilir. Anlık olarak değiştiği için ben malesef link veremiyorum.

İnceleme ise kısaca bu şekildeydi, aklınıza takılan her hangi bir soruyu çekinmeden yorum olarak sorabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonra ki incelememizde ise görüşmek üzere, hoşçakalın.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Logitech M235 Mouse İncelemesi

Hepinize merhabalar, bu inceleme de size Logitech M235 model fareyi elimden geldiğince anlatacağım.

Öncelikle teknik özelliklerini ve sonrasında tasarım ve deneyimlerimi aktaracağım.

1 yıl pil ömrü !

Tak ve unut kablosuz Nano alıcı

Nano alıcıyı mouse’un içinde saklayabilme

2.4 GHz teknolojisi ve 10 metre kablosuz özgürlük

“Logitech® Advanced Optical Tracking” teknolojisi

Tak ve çalıştır özelliği

Akıllı pil yönetimi ve pil gösterge ışığı

Kauçuk kavrama yüzeyi ve konforlu tasarım

Sağ ve sol elle kullanabilme

Açma/kapama düğmesi

PC ve Mac desteği

3 Yıl Garanti

Gibi özelliklerini üretici Logitech belirtmiş. Daha detaylı bilgi için Tıklayın.

Tasarımdan başlıyorum.

 

 

Tasarım hatları genel itibari ile güzel, yanlarının kauçuk kaplı olması nedeni ile de elinizden kolay kolay kaymıyor. Sağ ve sol el kullanımı için uygun. Sadece sağ veya sol el kısıtlaması yok.

Boyut olarak Yanında gördüğünüz gibi standart AA tipte kalem pil var. Çok ufak değil ama genel hatları ile biraz ufak avuç içinde değilde biraz parmak uçları ile tutmanız lazım. Ama bu haliyle de her hangi rahatsızlık hissetmiyorsunuz. Ufak olması haliyle taşıma kısmında da çok yardımcı oluyor. Notebook kullanıyorsanız baya işinize yarayacaktır.

Ağırlığı pek rahatsız etmiyor.

Algılayıcı hemen her yüzeyde rahatça çalışıyor. Masa tahta halı kumaş vs. denediklerim arasında hepsinde çalıştı. Sadece cam yüzeylerde algılayıcısı çalışmıyor.

Usb ile taktığınızda ve kullanmaya başladığınızda ufak bir led ışık yanıyor. Bu ışık bir süre sonra sönüyor. Yada uykudan uyandırmada ve her açmada mutlaka yanıyor. Farenin dış dünya ile haberleşme yöntemi budur.

Pil ömrü 1 yıl gittiği söylenmiş ama bunu test etmem için 1 yıl kullanmam gerekiyor. Çok uzun süre o yüzden deneyemedim.

Tek kalem pil diye adlandırdığımız AA tipte pil ile çalışıyor.

Nano tipte ve Unifying alıcı olduğu için bu alıcıya uygun her hangi bir Logitech klavye ile eşleştirip böylece tek alıcı ile hem farenizi hem de klavyenizi kullanabilirsiniz.

Faremizin sesini test ettim. Aşağıda ekliyorum merak ediyorsanız bakabilirsiniz.

Logitech M235 : https://vocaroo.com/i/s1jmqPAiXL7L

Sesi dinlediğiniz gibi öyle çok değil ama sessiz de değil. Zaten Logitech’in bu modelinde böyle bir iddiası yok.

İncelemeyi yayınladığım tarih olarak, Logitech M235 farenin fiyatı ortalama 60 ila 90 lira arası değişiyor.

İncelememi okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki incelememde görüşmek üzre hoşçakalın.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 23

Sinbo SCM-2934 Kahve Öğütücü İncelemesi

Herkese merhabalar bu incelemem de size Sinbo SCM-2934 model kahve öğütücüsünü anlatacağım.

Öncelikle teknik detayları, tasarımı ve kullanım deneyimini sırası ile anlatacağım.

Sinbonun kendi sitesinde ürün hakkında bu şekilde detay belirtilmiş. Dileyenler bakabilir. Sinbo SCM-2934

         KAHVE & BAHARAT ÖĞÜTÜCÜ

Kahve öğütücü kapasitesi: 60 gr

Kolay kullanımlı dokunma ile harekete geçen kontrol

Kapak emniyeti iç kilidi

Kablo muhafazası

Paslanmaz çelik öğütücü bıçak

AC 230V, 50Hz, 110W

Kutusu ve resimlerini geçelim.

Kutusu gördüğünüz gibi oldukça ufak ve gene teknik detayları yazıyor.

Kutu içeriğinde ise

Öğütücünün kendisi ve de kullanım kılavuzu yer alıyor.

Gördüğünüz gibi son derece ufak bir yapıda duruyor. Üst kapağını açtığımızda ise direkt hazne ve de içinde öğütücü bıçağı görüyoruz.

İçine çekirdek kahvemizi koyup sadece düğmesine basması kalıyor. 🙂 Kullanımı sadece bu şekilde üstte ki beyaz düğmeye bastığımız anda öğütmeye başlıyor. Basmayı bıraktığımızda ise duruyor.

İçinden çıkan kullanım kılavuzu ise güzel bir Türkçe ile ve anlaşılır biçimde açıklanmış.

Görüldüğü üzere ne şekilde kahve istiyorsak o şekilde ne kadar süre öğütülmesi gerektiğiniz yazmış.

Ben kahveyi french press'de hazırladığım için biraz ele gelen irmik boyutundan biraz daha ufak boyutta öğütüyorum. Yaklaşık olarak 10 saniye kadar sürede istediğim kıvamda öğütüyor. Eğer Türk kahvesi yapacaksam da 30 saniye kadar tamamen un kıvamına yakın kıvamda olana kadar öğütebiliyor.

 

Bunun haricinde ben karabiber, bazı baharatlar tarçın vs. de öğütmeyi denedim. Hepsini çok güzel bir biçimde öğütüyor.

Öğütme ayarı malesef yok. Bu ayarı sizin deneye deneye bulmanız lazım.

Bana göre eksikliklerine gelirsek eğer.

 • Öğütme ayarı dediğim gibi yok.
 • Haznesi veya bıçak çıkartılıp temizlenemiyor. Sadece üst kapak çıkıyor o kadar.
 • Çalışırken ince tiz bir ses ile çalışıyor. Biraz elektrik süpürgesi kıvamında diyebilirim.
 • Çalışırken gene basmayı bıraktığınızda kendi etrafında biraz dönme hareketi yapıyor dikkat etmeniz lazım devrilebilir. Altına kauçuk ayak malesef koyulmamış.

Malzeme kalitesi eh çok iyi diyemem ama kolay kolayda kırılıp bozulacak kıvamda değil.

 

Ancak bu yazdığım eksikliklerin bazıları, fiyatını düşünürsek gözardı edilebilir. 40 liraya satın aldım. İncelemeyi yazdığım tarih olarak, internette hemen hemen 38 ila 55 lira arası fiyatta satıldığını göreceksiniz. Bence o yüzden fiyatının tam karşılığını veriyor.

Bol bol taze kahve içmeniz dileğimle. 🙂

İncelememi okuduğunuz için teşekkür ederim, beğeni favori paylaşım yorum abartılabilir. 😀

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 24
 • miskin @miskin

  Bende de var aynısından, en büyük sıkıntısı öğütme ayarı olmaması. 8 yıldız haketmiyor bence.

  • Orcun @orcun

   Bakış açısına bağlı.
   Dersen ki ; ya bunun hiçbir özelliği yok 4 yıldız anca eder.
   Ama iyi güzel de üründe 40 lira, o paraya el değirmeni var. Hani manuel mi ? yoksa elektrikli mi ?
   Kimi bakış açısı da bune yaaa çöpe atsan çöpçü almaz, bende otomatik var bilmemne malı full çelik digital altına hazneyi koyuyorum o oraya öğütüp koyuyor bune çöp. Ama işte o da binli rakamlardadır.
   Değerlendirme yıldız tamamen fiyatına göredir.

 • arandur @arandur

  Bıçaklı öğütücüler genelde yerden yere vurulur ama ben katılmıyorum. Yıllarca bıçaklı öğütücü kullandım. Giriş seviyesinde, bütçesi dar olana ve damak tadı henüz gelişmemiş olana bu makineler biçilmiş kaftan. Filtre kahve makinesi, french press ve 3. dalga kahveler için yeterli incelikte öğütüm yapıyorlar ama espresso ve Türk kahvesi için yeterli değiller. Bunun bir adım ötesi değirmenli öğütücüler, ben şu an oradayım.

 • ahmthmdi @ahmthmdi

  homojen yapamıyor. ben çekirdeği öğütürken makineyi biraz sallıyorum. 🙂 ama maalesef elektirikli öğütücüler çok pahalı. Pahalı olmanında ötesinde " kazık ". Arada sırada vaktim olursa sözen el değirmenim var onunla yapıyorum. Afiyetler ola.

 • Samed @samedyavuz

  Hocam hala çalışıyor mu? @orcun

Zippo Hand Warmer El Isıtıcısı İncelemesi

Hepinize merhabalar bu incelememde size zipponu el ısıtıcısını elimden geldiğince anlatacağım.
Öncelikle ürünün genel tasarımından bahsetmek istiyorum.


Tasarım gördüğünüz gibi zippo kalitesinde ve de krom görüntüsü de oldukça sağlam ve de sağlam duruyor.
Kutu içinde ise el ısıtıcısının kendisi ufak kılıfı ve de yakıtını koyacağımız plastik ölçü kapı var.
Nasıl kullanıldığına gelirsek eğer, öncelikle delikli kapağını çıkartıyoruz. Altında ısıtacağımız ufak bir kısmı da çıkarttıktan sonra karşımıza içinde pamuklu sıvı yakıtımızı emecek olan kısım var.


Yakıtımızı dolduruyoruz zaten tam dolduğunda daha fazla emmiyor. O yüzden fazla doldurdum patlar mı ? gibi sorunları yok.
Üretici zippo 12 saat ısıtabildiğini söylemiş. Eğer yakıt zippo değil de çakma noname yada başka marka ise denediğim için 5-6 saatte bitiyor.
Ürünü doldurduktan sonrasında ise sırada yakması var.  :

https://www.youtube.com/watch?v=gkIel2UE8Nc Videoda göründüğü gibi oldukça basittir.

Sağa sola doğru altında ateş ile çakmakta olur vs. gezdirilecek ileri geri ters çevrilecek gene aynı işlem ortalama bir 20-30 saniye kadar yapılması lazım.
Bu işlem sırasında asla alev almaması lazım. Alev alırsa çok ucundan tutuyorsunuz demektir. Biraz daha geriden yapın. Bu işlemden sonra zaten içinde resimde gösterdiğim gibi kırmızı kor oluyor ama ben o resmi çekerken + 8 saniye pozlama süresi vardı yani zifiri karanlıkta bile öyle kor’u çekebildim.

Yoksa ışıkta görünmüyor, sadece karanlıkta oda çok iyi incelerseniz hafif kırmızılık görünüyor. Zaten dediğim gibi kor olduktan sonra delikli kapağını kapatıp isterseniz kılıfına koyup cebinize atabilirisiniz. Çok az hava aldıktan sonra zaten yanmaya devam ediyor.
Isısını ölçemedim ama çıplak elle çok uzun süre elde tutulmuyor. Kılıfında tutması çok daha iyi ben max 11 saat aralıksız ısı elde edebildim. Soğuk kış günlerinde cebinizde çok iyi oluyor. Ama ben daha fazla ısı istiyorum derseniz kılıfından çıkartıp yan olarak masanıza koyarsanız çok daha fazla ısınıyor. Hatta elinizi değdirmek isterseniz yakabilecek kadar ısınıyor. Ama unutmayın ki böyle kullanmak daha çok yakıt tüketiyor.
Eğer işiniz varsa söndürmek isterseniz de içindeki ufak kor olan kısmı çıkartırsanız hemen sönüyor.
Bu amaçla kullanırsanız faydalı bir üründür. Ortalama 70-100 tl arası fiyatı değişiyor. Başka renkleri de mevcut.

İncelemeyi okuduğunuz için teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8