Uygun Fiyatlı Fan Toz Filtresi Yapımı

Bilgisayar kasalarımızda fan sayısı arttıkça haliyle eskiye nazaran daha fazla toz tutar hale geldiler. Ne kadar çok toz demek o kadar çok ısınma demek. Isınan bileşenlerinde haliyle performansı düşüyor yetmiyor soğutma sistemleri daha fazla soğutmak için fanlarımız ekstra sesli çalışıyorlar.

Bunun aslında basit bir çözümü hep vardı. Kasalara fan toz filtresi satılıyordu. 80 mm 120 140 mm şeklinde fanların önüne veya arkasına takabildiğimiz basit toz filtreleri vardı. Ancak bu toz filtreleri malum biraz pahallılar. İnternette kabaca göz gezdirdiğimde sadece birtane fan için 20 25 liralarda geziyorlar. ( mayıs 2020 fiyatlarını baz alıyorum. )

Haliyle tabi ki insan düşünüyor, alt tarafı filtre yani sineklikten hallice birşey için fiyat yüksek kalıyor. O yüzden bende bu toz sorunu için 10 küsür yıldır bildiğimiz ucuz yöntemi yapmayı anlatacağım. Malzemeleri heryerde rahatça bulabileceğiz malzemeler.

 • 1 adet külotlu çorap siyah olur ten rengi olur farketmez. Hangisi ucuzsa alın geçin. Görüntü önemliyse tabi ki siyah almaya bakın. Benim resimde aldığım çorap şok marketlerinde 3,5 liraydı.
 • 1 adet tornavida
 • 1 adet çakmak

Malzemeler kabaca bu kadar. Şimdi çorap işine gelirsek, çorabın kalınlığı belirten denye diye birşey var. Denye ne kadar az ise sayıca yani o kadar ince olur. Mesela bu resimdeki çorap 15 denye, bu böyle 60'a kadar gidiyor. Eğer 60 denye olsaydı daha kalın olacaktı ancak kalın olması demek dezavantaj, kalın olursa çünkü hiç hava geçmeyecek e fan boşa çalışacak. 🙂 O yüzden denye ne kadar az o kadar makbul. Bedeni boyu vs önemli değil denye önemli buna dikkat edin. Hani 60 denye çorap alıp sonra gelip '' YA SANA UYDUK ABİCİM BU FAN HİÇ HAVA ÜFLEMİYOR NE ANLADIK BU İŞTEN '' demeyin. Başından diyorum. 😀

Resimde görüldüğü gibi külot kısmını kesmeniz lazım. O kısım normalden daha kalındır ama işimize yaramayacak. Ama öyle çokta dibinden kesmeyin ben birazcık pay bıraktım.

 

Kestikten sonra elimizde 2 tane 90 cm'lik çorap oluyor. Uç kısımlarını ben kesmedim ama siz kesebilirsiniz sıkıntı yok.

 

Daha sonrası fanımızı alıp çorabın içinden geçiriyoruz. Gergin olacak sıkı iyice otursun.

İyice fanı çorabın içine soktuktan sonra kalan kısmı çok dibinden olmayacak şekilde kesebiliriz. Çok az pay kalsın ki hem fan kablosu için iyi olur.

Bu şekilde biraz daha gerip uçlarına düğüm atabilirsiniz böylece zamanla bırakma vs olmaz.

Bu şekilde sakın kasaya takıp vidalamayın çünkü vida deliklerine ufak bir işlem yapacağız.

 

Eğer vidalasaydık vida içerde çorabı iyice gerecek ve çorap kopacaktı böylece kenardan çorap iyice atacaktı.

İnce vida deliğine girecek şekilde birtane tornavida lazım. Bunun ucunu da çakmakla ısıtıp vida deliklerine deydirin hemen zaten delik oluşacak. Fanı hangi yöne takıp vidalayacaksanız o şekilde deliklerini açın.

 

Bende corsair 100r kasa mevcut. Bu kasa içinde de normalde 1 adet arka kısımda egzos fanı vardı ancak kasa içine hiç hava girmiyordu. Bende ön tarafıan normal 120 mm kasa fanı takmıştım. Ancak pc içini de ekleyeceğim daha kuralı 1 ay oldu olmadı sistemin içi toz içinde kaldı. Ki üstte ve altta toz filtresi kasanın var yani olmasına rağmen yetmedi çünkü kasayı tasarlayan mühendisler ön tarafa filtre diye bildiğiniz ızgara koymuşlar e o uzgaradan da haliyle toz giriyor.

 

 

Bu filtre işlemini yaparken tabi ki heryerini temizledim. İşlem bittikten sonra da video çekip topladım.

 

Fanların dönmesinde sorun oluyor mu ? derseniz de gördüğünüz gibi bir sorunu yok.

Filtre işlemini bitirdikten sonra kasayı temizledim. Tabi ki bu fan filtresi işi aslında hava akışını engelliyor. Ne kadar çok filtre varsa o kadar soğutma performansı düşüyor. Ama benim için zaten tozlanmaması mühim olunca soğutmadan biraz feragat ettim. Sıcaklıklar ise ortalama fanlar aynı devirde dönmesine rağmen kasa içi +3 ila +5 derece artma oldu. Tabi yükte böyle arttı.

Şimdi kabaca kaç paraya geldi ? kaçtane fan'a çıkar vs derseniz de hesapladım. 2 adet 90 cm zaten bize filtrelik çorap çıktı. Ben birtanesinden 2 tane fan'a geçirdim. Böylece 50 cm kadar kaldı. Toplamda da 20 cm kadar birtane 120 mm fan'a gitmiş oldu. Bu hesapla bize 9 adet 120 mm fan'a filtre yapabiliriz. Çorabı 3.5 tl'a aldığım söylemiştim fan başına da 38 kuruş maliyeti oldu. Yani 38 kuruş'a bir adet fan için filtre yapabildik. Bu da filtre için baya baya ucuz. 😀

Zamanla her ay güncelleyeceğim. Toz durumuyla alakalı blog'u güncel tutacağım. 🙂

Rehberimi okuduğunuz için teşekkür ederim.

24/06/2020 GÜNCELLEME

 

1 ayın sonunda ön fandaki tozu görüyorsunuz. Oldukça fazla tozun içeri girmesini engellemiş.

Fanın kendisinde de o kadar çok zor birikmemiş. Ancak bu her fan'a uygulama fikri benim corsair 110R kasamda pek mantıklı gelmedi çünkü ön kısma 3 tane fan alıyor.

Kasaya yeni fanlar gelince tek tek fanlara yapmak mantıklı gelmedi. Bende bütün fanlara takmaktansa sadece kasanın ön yan ızgara kısımlarından takmak istedim.

Kasamın ön kapağını çıkartıp yan ızgara kısımlarına çorabı geçirdim. Böylece 3 tane fan içeri havayı çekerken filtre görevi görecek. Ağustos ayında da tekrar güncellerim bu filtrenin toz durumunu da eklerim. 🙂

 

#kendinyap #diy

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 37
Orcun paylaştı.

Ryzen İşlemciler için Voltaj, Isı ve Fan Rehberi

Ryzen işlemcilerde, ısı ve voltaj ile ilgili çok soru geliyor. Bu konuda kendi uyguladığım çözümleri sizlere aktarmak istedim. Bu işlemleri yapmadan önce, montaj kısmında sorununuz olmaması lazım.

Ryzen işlemcilerde temel problem, işlemcinin pbo(precision boost overdrive) ile çekirdekleri yüksek hıza çıkarmasıdır. Stok hızı 3600 mhz olan işlemci, pbo sayesinde 4200 mhz gibi yüksek hızlara çıkabiliyor. Amd açıklamasında, daha iyi soğutucu ile daha yüksek hızlara çıkılabileceğinden bahsetmişti. Vaat edildiği gibi işlemci yüksek hızlara sorunsuz çıkabiliyor. Boost işlemi sırasında, arka planda bazı problemler ile karşılaşıyoruz. Yüksek voltaj, voltaj dalgalanması ve bunlara bağlı olarak ısı dalgalanması. Altta bulunan grafik dalgalanmayı bize gösteriyor.

 

 

Voltaj ve ısı grafiğini incelersek, sürekli hareket halinde ve anlık dibe düştüğü zamanlar olmuş. Voltaj 0.900-1.456 arasında hareket ediyor. Bu problemi çözmek için,  uygun amd chipset sürücüsünü yüklemeniz gerekiyor.

Chipset Driver linki: https://www.amd.com/en/support

Güç seçenekleri kısmından, Ryzen Balanced seçili olmalı. (denetim masası>güç seçenekleri>Amd Ryzen Balanced)

 

Yukarıda belirtmiş olduğum problemin sebebi, Min. işlemci kullanımının %20'lerde olmasından kaynaklanıyor. İşlemci çekirdek hızlarını 2100 ile 4100 arasında çalışmaya zorluyor. Ryzen balanced seçili olduğunda bu problem ortadan kalkmış olacak. 3600-4100 mhz arasında hareketini gerçekleştirecek. Performans kaybının önüne geçmiş olacağız. Özellikle tek çekirdek performansı isteyen işlemlerde, Ryzen Balanced seçili değilse, çekirdekler 4100 mhz değerine boost olamıyor.

 

Resmi incelersek, anlık voltaj düşüşlerinin önüne geçmiş olduğumuzu göreceksiniz. Voltaj 1.325-1.456 arasında hareket ediyor.

 

Resimleri incelediğimizde, voltajın boşta sürekli hareket halinde olduğunu görüyoruz. Ben bu hareketlenmeyi, fan sesinde hissediyorum. Fan boşta 663 gibi değere çıkıp düşmüş. 3d modelleme yaparken, günlük kullanımda bunu sürekli olarak tekrar ediyor. Bir süre sonra rahatsız etmeye başlıyor.

 

 

İşlemci yük altında sabit voltaj ile çalışıyor, boşta bunu gerçekleştiremiyor. Boşta sürekli bir hareket söz konusu, bunu çözmemiz gerekiyor. Bunun için undervolt işlemi uygulaycağız.

 

 

 

Resmi incelersek, render esnasında voltaj 1.320 sabitlendi, hızımız 3950 mhz, maks. ısı 62.5. Isı hareketleri ciddi oranda azaldı. Ben test işlemini 3ds max ve Vray yazılımı ile yapacağım. Siz cpu-z , cinebench, corona veya vray benchmark kullanabilirsiniz. Aida64 ve Prime95 gibi ağır testleri kullanmayın. Ağır render sahnelerinde bile, sistemi prime95 kadar zorlayamıyorum.

 

 

Default bios ayarlarında, render işlemi 13:48 sürdü. Şimdi Bİos üzerinden ayarlarımızı yapalım.

 

 

Cpu Core Ratio:40.00

Cpu Core Voltage: Manual mode

Cpu Core Voltage Override:1.25000

 

 

Voltaj 1.250 sabitlendi, hız 4000 mhz oldu. Grafik hareketleri sabitlendi. Voltaj ve hız değeri her işlemci ve anakart için aynı olmayabilir. Voltaj düşürün ve hızı kademeli olarak artırın. Her işlemden sonra işlemciyi test edin, performans kaybı var mı kontrol edin. Gerekirse voltaj yükseltin. Voltaj düşürüp, hızı auto seçeneğinde bırakırsanız, yüksek hızlara çıksa bile, ciddi performans kayıpları oluşuyor.

 

 

 

Voltaj düşürürek, benzer performansı elde ettik. Yükte 62 dereceden, 58 dereceye düştü. 2600x ısınan bir işlemci olmadığı için, fark fazla olmadı.

 

 

3700x İşlemci ile benzer test sonuçlarını paylaşayım. testler stok soğutucu ile yapılmıştır.

 

3700x işlemciye sıvı  soğutma taktım. Default ayarlarda yaptığım testlerde, işlemci 70 dereceyi geçmedi. İmkanım olunca, daha fazla testler yapacğım.

3700x Default Ayarlar Cinebench

 

3700x 1.300v 4.1 Ghz

 

 

 

Bu işlemlerin ardından,fan eğrisini ayarlamalıyız. Hwinfo türevi bir yazılım ile işlemcinin günlük kullanımda çıktığı maks. ısı değerini bulun. Hwinfo yazılımını 1 saat arkaplanda çalıştırsanız, çıktığı ısıyı bulursunuz. Bende maks. ısı 55 derece.

 

55 dereceyi baz alıp, ona göre fan eğrisini ayarlamamız gerekiyor. 57 dereceden itibaren, fanlar hızlanmaya başlıyor. Tam yükte 61 dereceyi geçmeyecek şekilde eğriyi oluşturdum. Fan hareketleri durdu. Sessiz bir ortam elde etmiş olduk.

Benzer şekillerde, işlemcinizin çalıştığı voltaj ve hız aralıklarını bulabilrisiniz. Bios üzerinden yapmak istemezseniz, "AMD Ryzen Master Utility" yazılımı ile bios'u kurcalamadan, işlemcinin çalıştığı aralıkları çok rahat bulabilirsiniz. Bilgisayarınızda her hangi bir şikayetiniz yoksa, bu işlemleri kesinlikle uygulamayın. Arada bios sıfırlamanız gerekebilir, nasıl sıfırlandığını önceden öğrenin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 19
 • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

  Oc işlemi yaptıktan sonra saatlerce oyunda oynadım ama bir performans düşüşü kesinlikle gözlemlemedim, işim gereği sürekli kullandığım Adobe uygulamalarının açılış-kapanış ve dosya export sürelerinin daha kısaldığını yani hızlandığını gördüm.
  Ayrıca en önemlisi şu ki günlük kullanımlarda veya oyun oynarken işlemciler bu kadar yük altına girmiyor, mesela Adobe Illustratör ve Animate uygulamalarında işlemci kullanımı en fazla % 25-30 arasında kalıyor ve oyun oynarken (Forza Horizon 4 En yüksek ayarlarda 2560x1080 çözünürlükte) işlemci kullanımı en fazla %35-40 gibi oluyor ve sıcaklık kesinlikle 57-59 dereceleri geçmiyor.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   İşlemcinin hız hareketi azaldıkça, stabilite artıyor. 3000-4100 arasında hareket yapacağına, sabit 3900'de çalışsa daha iyi performans veriyor. Oyun çok oynamam, 2600x ilk aldığım zaman Boost açık/kapalı testler yapmıştım. Bf1 oyununda aynı fps değerlerini almıştım. Boost kapalı olunca, performans kaybı yaşanmamıştı. Oyunlarca ciddi kayıp olacağını düşünmüyorum.

  • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

   @awsalli Bende sadece COD Warzone oynuyorum günde 1-1.5 saat kadar ama gün boyu en az 10-12 saat pc açık kalıyor sürekli Adobe İllustrator başındayım ve şu an hiç bir sıkıntım yok Allaha şükür, size diğer yazınızdan da yazmıştım ama buradan da yazıyım buyrun gelin fikir alışverişi de yapmış oluruz Discord üzerinden Stalwart#4711

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @muhammet-aktas Discord kullanmıyorum, Telegram var. Awsalli

 • Gurveer Ponce @gurveer-ponce

  Hocam ryzen 5 1600 af kullanıyorum. 1.248 v'da 3.9 ghz'de. Ama boştaki voltajı bi türlü sabitleyemiyorum. Sanırım anakartımın biousunda böyle bi ayar yok. Anakartım gigabyte b450m s2h . Bu konuda yardımcı olabilir misin?

 • Mehmet Dogansoy @mdogansoy

  İyi güzel diyosunuzda , Cpu boştayken vites düşürüp voltajı düşürecek, serin çalışacak, devamlı boost hızlarında niye çalışsın ki? , gerektiğinde zaten kendisi voltajı yükseltiyo.

Hürriyet'in Verdiği Naim Süleymanoğlu'nun Maketi'nin Yapımı

Murat Gamsız'ın videosundan sonra bir ara bulursam yaparım diyordum.

Kartondan Naim Süleymanoğlu bekleyenlere

Naim Süleymanoğlu Karton Maketi

Murat Gamsız böyle paylaşınca indirme linkini falan dedim hazır evdeyiz yapayım. Akşam 6 gibi giriştim işte resimlerini çek yap et derken 9 gibi bitti. Kağıt olarak sıradan A4 kağıdı kullanmadım. Zaten a4 çok ince oluyor, hani böyle yapacaksanız a4 kağıdı yerine 200 gramlık düzgün daha iyi hafif karton gibi a4 kağıdı lazım veya benimki gibi direkt fotoğraf kağıdına basabilirsiniz. Elimde hp'nin a4 fotoğraf kağıdı vardı bende ona basıp yaptım. Adım adım anlatacağım. Ekstra birde en son değineceğim çünkü bunu güçlendirmek gerekiyormuş. Zamanla halter kısımlarından vs. eğiliyormuş bende o risk olmasın diye güçlendirmesini yaptım. Gene uzun olacak sonra uyarmadı demeyin. 😀

Gereken malzemeler.

 • 1 adet A4 boyutunda 200 gr daha kalın bir kağıt. Fotoğraf kağıdı da olabilir.
 • Yapıştırıcı solvent bazlı veya japon vs olabilir.
 • Makas ve maket bıçağı
 • Ve maket bıçağı ile kağıdı kesiyoruz ama altında mutlaka bir tabla vs olsun yoksa masanızı çizersiniz. 🙂

Şimdilik bunlar gerekiyor. Japonla yapıştırma işine gelirsek çok hızlı olmanız gerekiyor. Hatta kağıt birbirine deydiği anda yapışıyor. Hata yaparsanız gitti. Uhu işte silikon bazlı veya solvent bazlı yapıştırıcı olur.

 

 

Temiz düzgün baskı aldım.

 

Daha sonra maket bıçağı yada makas ile elimden geldiğince fazlalıklarını kestim. Zaten sizi en çok bu halterin ağırlık çemberini keserken zorlayacak başak da o kadar zorlayan birşey yok.

Kesim işlemi bittikten sonra gerisi yapıştırma işi. 🙂

 

Öncelikle kolay olan kısımları yaptım. Bunlar ekstra güçlendirme için verilmiş zaten ancak gene de pek sağlam olmuyor.

 

En çok zorlanacağınız kısım bu ağırlıklar oluyor. Yapıştırmak dert, ayarlaması dert. Ama az az uçlarına sürüp üstüne yapıştırıyordum.

 

 

Halterler ve arka destek ayaklarını da yaptım. Maket aslında burada bitiyor ancak, bunun ömrü biraz nemli rutubetli ortamda belki birkaç ay kadar olacak. Hani kağıt sonuçta eğilecek bükülecek vs. hani yapmışken bence benim gibi biraz daha uğraşın sağlamlaştırın derim.

Sağlamlaştırmak için de gereken malzemeleri yazıyorum.

 • Bakır veya metal 1 mm yada biraz sert tel
 • Pense kargaburun yada hiç birisi yoksa elle bükeceksiniz
 • Yapıştırma için ben sıcak silikon kullandım ancak yapıştırıcı da olur.

 

 

Böyle telle güzelce iş görecek iskeleti yaptım.

 

Sıcak silikonla da güzelce tutturdum. Arka kısmı tabi biraz çirkin oldu. 🙂

 

Ama önden canavar gibi oldu. 😀 Buradan @gamsizm Murat hocaya resim olarak paylaştığı için teşekkürler. Böyle şeylere merağınız varsa hazır evde boş oturuyorsanız google'dan ''Papercraft'' olarak aratıp birsürü kağıttan maketlere ulaşabilirsiniz.  https://creativepark.canon/en/categories/CAT-ST01-0071/top.html Şöyle canon'un yaptığı site de var buradan indirip basıp yapabilirsiniz. Hatta yapımı için kitapçık yönergeleri içeren vs hepsi dahil. Kağıt masrafınız birde yapıştırıcı masrafınız olur o kadar. Rehberimi okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 17
Orcun paylaştı.

Bir Telefon Alırken Ödediğimiz Vergiler Sonucunda Telefonların Maliyeti

Apple'ın yeni telefonu iPhone SE modelini çıkarması ile birlikte telefonlara ödediğimiz vergiler tekrar merak konusu olmaya başladı. Telefon ürün grubuna ödediğimiz vergiler uzun yıllardır tartışılmaya devam ediyor. Tabii biz bu vergileri tartışa dururken yıllar içinde bir telefon almak için ödediğimiz vergi oranları ise artmaya devam etti.

Günümüzde artık belli bir seviyenin üstünde bir telefon almak istediğimizde %96 oranında vergi ödememiz gerekiyor. Ucuz bir telefon bulabildiğiniz takdirde ise toplamda %64-83 arası bir vergi ödemeniz gerekiyor. Bir yandan sürekli artış eğrisinde olan döviz ise tüketici ve firmaların belini bükmeye her zaman olduğu gibi devam ediyor.

Telefonların ilk döneminde sadece KDV (Katma Değer Vergisi) ödenip bir ürün ithal edilebilirken, ülkemizi derinden etkileyen Marmara depremi sonrasında yaraları sarmak adına çıkartılan ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) maliyet kalemine eklenmiş ve telefon fiyatları üzerinde etkisi olmuştu.

Sadece içerisinde radyo bulunan telefonlardan alınan TRT (Türkiye Radyo Televizyon Kurumu) vergisi telefonlarda internet üzerinden de radyo dinlenebiliyor gerekçesiyle her telefondan alınması zorunlu hale getirilmişti. TRT bandrolüne zaman içerisinde çeşitli düzenlemeler gelmesi sonucunda artık bu bandrol bir telefona %10 oranında etki eder hale geldi.

Telefonlara geçtiğimiz yıl getirilen değişken ÖTV zam ayarlaması ile birlikte telefon maliyetlerine bu vergi ham fiyata göre %25-40-50 şeklinde dahil edilir oldu. Son olarak geçen ay hayatımıza giren Kültür Bakanlığı payı da %1 şeklinde uygulanacak halde sessiz sedasız hayatımıza girmiş oldu. Vergi oranlarının direkt yüzde olarak ham fiyata dahil edildiğini düşünüyor iseniz kazın bacağı pek öyle değil demek gerekiyor. Ülkemizde telefonlara uygulanan vergiler eklenen şekilde hesap edilerek ödeniyor. Dolayısıyla biz tüketicilerin üstüne bu yük daha katmerli şekilde yansıyor.

Telefonlara uygulanan vergiler sonucu hesaplandığında telefonların maliyetlerini görmüş oluyoruz. Atlanmaması gereken bir nokta ise bu vergilerin maliyeti gösteriyor olması çünkü bu bedellerin içerisine ithalatçı firmaların, aracıların, satıcıların masraf ve kârları dahil değil. Her firmanın masraf ve kâr marjlarının değişken olması, firmaların stratejilerinin farklılık göstermesi sebebiyle telefonların son tüketici fiyatını belirlemek haliyle mümkün olamıyor. Aşağıda yer alan tabloda çeşitli ham maliyet fiyatına sahip telefonların gün sonunda önümüze nasıl bir fiyat ile gelebileceğini hesaplamaları ile birlikte görebilirsiniz.

 

- 500TL vergisiz fiyat, toplam vergi oranı %64, maliyet fiyatı 819TL
- 1000TL vergisiz fiyat, toplam vergi oranı %83, maliyet fiyatı 1834TL
- 1500TL vergisiz fiyat, toplam vergi oranı %96, maliyet fiyatı 2947TL
- 2000TL vergisiz fiyat, toplam vergi oranı %96, maliyet fiyatı 3929TL
- 3000TL vergisiz fiyat, toplam vergi oranı %96, maliyet fiyatı 5894TL
- 4000TL vergisiz fiyat, toplam vergi oranı %96, maliyet fiyatı 7859TL
- 5000TL vergisiz fiyat, toplam vergi oranı %96, maliyet fiyatı 9824TL
- 6000TL vergisiz fiyat, toplam vergi oranı %96, maliyet fiyatı 11788TL
- 7000TL vergisiz fiyat, toplam vergi oranı %96, maliyet fiyatı 13753TL
- 8000TL vergisiz fiyat, toplam vergi oranı %96, maliyet fiyatı 15718TL
- 9000TL vergisiz fiyat, toplam vergi oranı %96, maliyet fiyatı 17682TL
- 10000TL vergisiz fiyat, toplam vergi oranı %96, maliyet fiyatı 19647TL

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8
Orcun paylaştı.

Meizu 16T Tanıtıldı Fiyat Performansın Yeniden Tanımı $280

- 6.5inç SAMOLED FHD+ (2232x1080) 600nit ekran
- Tam ekran konsepti yüksek ekran gövde oranı
- Qualcomm Snapdargon 855 mobil platformu
- 6-8GB LPDDR4X RAM / 128-256GB UFS3.0 depolama
- Üçlü arka kamera ve tek ön kamera kurulumu
- 4500mAh batarya / 18W mCharge / USB type-c
- Stereo çift hoparlör, 3.5mm kulaklık jak yuvası
- Ekran içi parmak izi okuyucu, yüz tanıma
- Qualcomm X24 LTE Cat.20 dahili modem
- Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0, Linear titreşim motoru
- Android 9 Pie tabanlı Flyme 7.3 işletim sistemi (Flyme8)
- Cihaz ölçüleri 78.2x159.63x8.3mm, ağırlık 183g

Meizu 16T Kamera Özellikleri
- 12MP f/1.9, 6P, 24mm - Sony IMX362 ana kamera
- 8MP f/2.2, 5P, 15mm - Samsung 4H7 118° geniş açı kamera
- 5MP f/1.9, 4P, 23mm - Samsung 5E9 derinlik algılayıcı kamera
- 16MP f/2.2, 5P - Samsung 3T2 ön kamera donanımı
- 4K/60fps video, 240fps ağır çekim video
- 2.5cm makro fotoğraf çekimi özelliği

Meizu 16T Fiyatlandırma
- 6GB LPDDR4X RAM / 128GB UFS3.0 ¥1999 ($282)
- 8GB LPDDR4X RAM / 128GB UFS3.0 ¥2299 ($325)
- 8GB LPDDR4X RAM / 256GB UFS3.0 ¥2499 ($353)

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 31

Mouse'un Bozulan Switch'i Nasıl Değiştirilir ?

Bildiğiniz gibi arada mouse'un sağ sol veya her hangi bir tuşu bozulabiliyor. Bu bazen tıkladığınız halde tıklamama veya tıklıyor ama kendi kendine bırakıyor, ya da ben tek tıkladım o çift tıklıyor vs. gibi sorunlar olabiliyor. Bu rehberde size nasıl değiştireceğinizi anlatacağım.

Gereken malzemeler.

 • Havya
 • Lehim teli
 • Lehim pompası veya eski lehimi temizleyeceğiniz lehim emme teli
 • İşlem bitince pcb'den pislikleri temizlemek için tiner veya alkol

Öncelikle mouse'un markası modeli ne olursa olsun. Bu işe el beceriniz yoksa '' ya ben hayatımda tornavida bile tutmadım lehim falan bilmiyorum '' diyorsanız bu işe girmenizi önermem. Hani elinizdeki cihazdan da olabilirsiniz.

Benim elimde bu iş için Razer Ouroboros model mouse vardı. Sol tık bazen basıyor bazende kendisi bırakıyordu vs. belli ki switch'i değiştirilmesi lazım, bunun harici cihazda sorun olmadığı içinde çöp olmasına gerek yok.

Öncelikle mouse'un içini açmamız gerekiyor. Komplike bir model ise biraz uğraştırabilir. Bendeki model o açıdan baya uğraştırdı. Cihazın altındaki büyük etiketleri söküyorsunuz. Pad yani sürtünen kısımları da sökmeniz lazım altında da vida olabiliyor. Bu tabi cihaza modele göre değişebilir.

 

Vidaları çıkarttıktan sonra üst kısmı ayırıyorsunuz.

 

Dediğim gibi her mouse'da böyle olacak diye bir şart yok. Bendeki biraz zor modeli üst tuşlar için ve pilin sıcaklık sensörü için anakartında ek soket yapılmış.

 

Üst kısmı çıkarttığımda gördüğünüz gibi sağ ve sol switchler ortaya çıktı. Kalitesi güzel omron marka ama mouse 2013 model olması lazım bunca yıldır tabi kullandıkça aşınan bir yapı olduğundan bozulması olası bir parça switch. Bu cihazda sadece sol switch değişecek ancak gene de cihazın üst anakartını ayırmam gerekiyor.

 

Üst switch kısmını ayırdıktan sonra arızalı olan switch'i söküp yerine muadil herhangi bir switch'İ lehimleyeceğiz. Her hangi bir mouse switch'i olur, ancak tabi olmuşken kalitelisi olsun derseniz omron bu konuda çok iyidir.

 

Eski arızalı switch'in bacaklarına önce biraz lehimledim. Sonrada bu lehimi tekrar eritip lehim pompası ile çektim. işlem bitince daha temiz olsun diye de lehim emdirme teli ile de üzerinden geçip anakartı pamuk ve tinerle lehim yapılan pisliği kalan kısımları temizledim.

 

Yeni switch'i lehimledikten sonra etrafında kalan artıkları pislikleri vs. tekrar tiner ile temizledim. Ve gerisin geriye cihazın anakartı vs topladım.

 

Her modelde tabi bu kadar parça vida vs çıkmayabilir, cihazınıza bağlı birşey. Ama tavsiyem gruplandırın, atıyorum kağıt'a yazın ne neyin vidası ? nereden söktünüz vs. vs. yada telefondan 2 dk fotoğrafını çekin. 🙂 Sonra toplarken zorlanmazsınız '' ya bu vida nerenin acaba ? sıktık ama galiba fazla sıktık arkadan deldi '' gibi bir durum olmaz.

Rehberimi okuduğunuz için teşekkür ederim. Bu mouse'u bana temin eden @awsalli arkadaşımıza da teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Orcun paylaştı.

Meizu 16s Pro Tanıtıldı AMOLED Ekran, Snapdragon 855 Plus, UFS 3.0 Depolama, Ekran İçi Parmak İzi Okuyucu, Gelişmiş Üçlü Arka Kamera, $376

 • 6.2inç (1080x2232) FHD+ 18.6:9 Super AMOLED 160Hz örnekleme ekran
 • Qualcomm Snapdragon 855 Plus mobil platformu
 • 6-8GB LPDDR4x RAM / 128-256GB UFS 3.0 depolama
 • Android 9.0 Pie tabanlı FlymeOS 8 işletim sistemi
 • Üçlü arka kamera ve tekil ön kamera kurulumu
 • Ekran içi parmak izi okuyucu, yüz tanıma
 • USB Type-C ses ve bağlantı, Stereo hoparlör
 • Wi-Fi 802.11ac 4×4 MIMO, Bluetooth 5, GPS (L1+L5), NFC
 • 3600mAh batarya / 24W mCharge hızlı şarj
 • mEngine 3.0 dahili etkileşim motoru
 • Özelleştirilmiş renk ve materyal seçenekleri
 • Cihaz ölçüleri 151.9x73.4x7.65mm; ağırlık 166g

- Meizu 16s Pro Kamera Özellikleri

 • 48MP f/1.7, 6P IMX586 ana kamera
 • 20MP f/2.6, 5P IMX350 telefoto kamera
 • 16MP 1/1.3″, 6P IMX481 117° geniş açı kamera
 • Altılı led ring flaş donanımı, kamera çevresi
 • 20MP Samsung 3T2 ön kamera
 • OIS görüntü sabitleme özelliği
 • 3X kayıpsız zoom kabiliyeti
 • 2.5cm makro çekim özelliği
 • 4K/60FPS video kayıt kabiliyeti
 • Gerçek 480fps ağır çekim video

- Meizu 16s Pro Fiyatlandırma

 • 6GB LPDDR4x RAM / 128GB UFS 3.0 depolama 2699 Yuan ($376)
 • 8GB LPDDR4x RAM / 128GB UFS 3.0 depolama 2999 Yuan ($418)
 • 8GB LPDDR4x RAM / 256GB UFS 3.0 depolama 3299 Yuan ($460)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 14
Orcun paylaştı.

Nintendo, Switch Oyun Konsolunun Ekonomik Hali Switch Lite Modelini Tanıttı

Nintendo'nun iyi bir grafik yakalayan Switch oyun konsolunun Lite modeli duyuruldu. 2017 yılında piyasaya çıkan ilk Switch modeli 35 milyondan fazla adet satmayı başarmıştı. Firma bugün yaptığı duyuru ile Switch konsolunu daha ulaşılabilir hale getirmek adına daha ucuz ve bazı özellikleri kırpılmış Switch Lite modelini duyurdu.

Nintendo Switch ve Switch Lite modelleri arasında saf performans farkı olmayacak. İki versiyon arasında çevre ve deneyimi etkileyen unsurlar ayrışacak. Nintendo Switch Lite, Eylül ayında $200 fiyat etiketiyle raflarda yerini alacak.

Nintendo Switch Lite Duyuru Videosu

Nintendo Switch ile Switch Lite Arasındaki Farklar

Nintendo Switch ve Switchh Lite arasındaki farklar şöyle;

- Lite sadece el kullanım modu destekli olacak. Tablet ve TV modu Switch modeline özel kalacak.
- Lite, Joy-Con kontrolcüleri içermeyecek. Joy-Con kontrolcüler, Switch ile birlikte satılacak.
- Switch Lite, HD Rumble ve IR Motion kamera içermeyecek. Switch destekli olacak.
- Switch Lite, Switch modeline göre görece daha küçük ve daha hafif olacak.
- Switch Lite (5.5"), Switch (6.2") modeline göre daha küçük bir ekrana sahip olacak.
- Switch Lite, Switch modeline göre yaklaşık yarım saat daha fazla pil ömrü sunacak.
- Switch Lite ($200), Swtich ($300) modelinden 100 dolar daha ucuz olacak.

Nintendo Switch Lite Ürün Üzerindeki Detaylar

 

Nintendo Switch Lite konsolunun Pokemon temalı özel sürümü

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 16
Orcun paylaştı.

Xiaomi Mi Band 4 Tanıtıldı $24

• 0.95inç (120x240) renkli AMOLED ekran
• 24bit renk, 400nit parlaklık dokunmatik panel
• 2.5D çizilmeye dirençli cam koruma
• Asistan yönetimi için dahili mikrofon
• Photoplethysmography (PPG) / Kalp atış sensörü
• Üç yönlü ivmeölçer ve jiroskop sensörü
• Capacitive Wear Monitoring izleme sensörü
• Bluetooth 5.0 LE, NFC (Opsiyonel) desteği
• 5ATM (50 metre) suya dayanıklılık mukavemeti
• Fitness takibi, uyku takibi, hareketsizlik hatırlatıcı
• Zaman, adım, kalp atış hızı, aktivite, hava durumu, uygulamalardan gelen bildirimler, aramalar ve daha fazlası
• 135mAh / 125mAh (NFC) Li-Ion polimer batarya
• 20 gün / 15 gün (NFC) aktif kullanım pil ömrü
• 60 farklı renkte kayış/kordon seçeneği
• Önceki nesile göre %39.9 daha büyük ekran
• Toplam 22.1g (kayış ile) ürün ağırlığı

Xiaomi Mi Band 4 Fiyatlandırma
- Mi Band 4 (Standart) 169 Yuan ($24)
- Mi Band 4 (NFC) 229 Yuan ($33)
- Mi Band 4 Avengers 349 Yuan ($50)

 

Xiaomi Mi Band 4 Avengers Limited Edition

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 16
Orcun paylaştı.

Telefonlara Uygulanacak Yeni ÖTV Zam Ayarlaması Sonrası Telefon Fiyatları

Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen telefonlara uygulanan ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) sisteminin değişeceği söylenti olmaktan çıktı ve gerçekleşti. Bugün yayınlanan resmi gazete ile birlikte konu hakkındaki ilgili kanun düzenlemesi ile yeni sistem yürürlüğe girmiş oldu.

Matrah fiyatı 640TL bedelini aşmayan telefonlarda %25, matrah fiyatı 640TL ile 1500TL arasında olan telefonlardan %40, matrah fiyatı 1500TL ve üzeri telefonlardan ise %50 vergi alınacak.

Telefonlar için uygulanacak bu yeni vergi sistemi ile ürün fark etmeksizin bir telefondan %62-%95 oranında saf vergi alınıyor olacak. Aşağıdaki tablolarda yer alan 500TL ile 10000TL arası saf fiyata sahip telefonların yeni vergi sistemi zammı sonrası ne kadar fiyat olacağını hesaplamaya çalıştık.

Bu hesaplamaya firmaların tutumları farklılık gösterdiği için son satış fiyatları dahil edilmemiştir. İlgili fiyatlar ham fiyatı üzerine toplam vergi yükü hesap edilerek hazırlanmış ve olabilecek minimum fiyatlarını temsil edecek şekilde hazırlanmıştır. Telefonlara uygulanacak yeni ÖTV zam ayarlaması sonrası telefon fiyatları ne olacak?

 

- 500TL vergisiz fiyat, vergi oranı %62, satış fiyatı 811TL
- 1000TL vergisiz fiyat, vergi oranı %82, satış fiyatı 1817TL
- 1500TL vergisiz fiyat, vergi oranı %95, satış fiyatı 2921TL
- 2000TL vergisiz fiyat, vergi oranı %95, satış fiyatı 3894TL
- 3000TL vergisiz fiyat, vergi oranı %95, satış fiyatı 5841TL
- 4000TL vergisiz fiyat, vergi oranı %95, satış fiyatı 7788TL
- 5000TL vergisiz fiyat, vergi oranı %95, satış fiyatı 9735TL
- 6000TL vergisiz fiyat, vergi oranı %95, satış fiyatı 11682TL
- 7000TL vergisiz fiyat, vergi oranı %95, satış fiyatı 13629TL
- 8000TL vergisiz fiyat, vergi oranı %95, satış fiyatı 15576TL
- 9000TL vergisiz fiyat, vergi oranı %95, satış fiyatı 17523TL
- 10000TL vergisiz fiyat, vergi oranı %95, satış fiyatı 19470TL

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 25