Bir süredir ders çalışırkan vs iyi dinleyemediğimi farkettim. biraz youtube araştıması ile bu videoyu gördüm. abatısız söylüyorum videoyu izlerken iyi dinlemediğim için sürekli geri sarıyordum videoyu 🙂 7 dakikalık videoyu yarım saatte bitirdim. böylece gerçekten iyi bir dinleyici olmadığımı kendime kanıtlmış oldum. adamın anlattıkları çok güzel. bi de not aldım söylediklerini.

İYİ DİNLEMENİN 5 YOLU:
1. günde en az 3 dakikalık sessizlik

2. doğada ki seslerin hepsini ayrı ayrı nereden geldiğini anlamaya çalışmak, dinlemek.

3. günlük hayattaki normal sesleri birer müzikmiş gibi, tadını çıkararak, zevkle dinlemek.

4. dinleme pozisyonunuzu dinlediğiniz şeye uygun şekilde değişterebilirsiniz. beynimizin normalde otomatikleştirdiği dinleme pozisyonlarıyla(alışkanlıklarıyla) oynamayı öğrenmek, beynimizin dinleme pozisyonlarını değiştirebilme yetisini kazanmak. bu pozisyonlar: a)aktif-pasif
b)daraltıcı-genişletici c) kritik-empatik
(bu en zoruydu, bunun için eğitim almak gerekebilir.)

5. RASA: a)Receive- dinlediğin şeyi alma
b)Appreciate-anlatıcıyı takdir etme
c)Summarise- anlatıcının anlattıklarını özetleme
d)Ask- soru sorma

https://www.youtube.com/watch?v=emtIg9DEHnw

TED Konuşmaları – Daha İyi Dinlemenin 5 yolu

Treasure, bu kısa, etkileyici konuşmada, etrafınızdaki diğer insanları ve dünyayı bilinçli dinlemek için kulaklarınızı yeniden akort etmenin 5 yöntemini payl...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  4. madde üzerine biraz kafa yormalıymışım gibi hissettim... diğerleri doğal olarak var...

 • Rasko @rasko

  Detaylara takıntı derecesinde önem veren biri olduğum için hiç böyle bir sorun yaşamadım. Haliyle dinlemeyi bilmeyen insanlarla anlaşmakta büyük sıkıntılar yaşıyorum ve agresifleşiyorum. Yeni nesilde bu sorun bariz şekilde daha yaygın. İşyerine yeni bir eleman aldik, 20 yaşında, tane tane anlattığım şeyleri bile dinlemiyor. 10 saniye önce söylediğim şeyleri tekrar tekrar soruyor. Çok sinir bozucu gerçekten.

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Benimle Tekstil boyacılığı dersine gir, O zaman nasıl ders dinlenir anlarsın 😀 50 Dakika boyunca soluksuz dakikada 90-120 kelime konuşabiliyor hoca. Hepsi de alman gereken bilgi 😀 Algıları o kadar açıyorsun ki nefes alma, yutkunma gibi otomatik şeyler bile yarım kalıyor 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Twitter masaüstüne güncelleme gelmiş. Artık mavinin yanından başka temalar seçilebiliyor. Gece modu ise 2 çeşit olmuş loş ve ışıklar kapalı diye

BeğenFavori PaylaşYorum yap

"iktidarın her orantısız vergisinde aktarılan ve bol bol şukela kapmayı temin eden fıkra. bana kalırsa, fıkra artık gayet naif kalıyor:

vezirler huzura çıkmışlar:
- padişahım, hazinede para kalmadı. yeni vergilere ihtiyacımız var
padişah, kavuğunun altından kafasını kaşımış,
- eeee! ne vergisi koyalım?, demiş..
- köprülere adam koyalım, geçenden bir akçe alsınlar! padişah, tamam, demiş. aradan bir süre geçtikten sonra sormuş vezirlerine:
- tepki var mı?
- hiçbir tepki yok!
- iyi o zaman köprünün diğer tarafına adam koyun, çıkandan da bir akçe alsın! aradan bir süre geçmiş, padişah:
- var mı şikayet?
- yok! halkının tepkisizliğine kızan padişah, gürlemiş:
- köprülerin ortasına da adam koyun, gelip geçeni becersin! aradan birkaç gün geçmiş, halktan bir tepkinin olmamasına içerleyen padişah, çağırmış vezirlerini,
-halkı dinleyelim hele bir, demiş gitmişler köye, padişah sormuş:
- var mı şikayet? ses yok. padişah tekrar :
-var mı şikayet ? şikayeti olan söylesin! diye gürleyince arkalardan cılız bir ses duyulmuş:
-padişahım, o köprünün ortasındaki adam var ya!..
- eeee!, demiş padişah bir umutla...
- aksamları çok kalabalık oluyor, sıra uzuyor, eve geç kalıyoruz, bir adam daha koysanız..." Kaynak: https://eksisozluk.com/entry/62527382

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar vergileri geldikçe geliyor,halk haşlanma sürecindeki kurbağa gibi sesini çıkartmıyor. Hükümet de herhalde bunlar halinden memnun diye daha da yükleniyor. Artık bu gidişata bir dur demek lazım. Sosyal medyada fallan sesimizi duyurmamız lazım. Gerekirse protesto etmemiz lazım. Nasıl şeyler yapabiliriz sizin düşünceleriniz neler?

Editeyşin: Halkın ses çıkarmaya nasıl korktuğunu aşağıda ki yorumlardan görebilirsiniz. Korkan bir milletle eylem yapılamaz. O yüzden Eylem iptal, sevilmeye devam. Sevilmek dedim de aklıma şöyle bir fıkra geldi: 🙂
https://eksisozluk.com/entry/62527382

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 13
 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Halk artık biraz sesini yikseltiyor aslında. Sokağa çıkıp protesto etmenin ucunda ölüme varan risk olduğu için insanlar o yöntemden korkuyor doğal olarak. Ama son seçimde güzel bir ses yükseltme var. Arkası da büyüyerek gelecek anlaşılan.

 • Orcun @orcun

  Sosyal medya hiçbir halta yaramaz, öyle uçar gider geçerliliği pek yok. Bunun tek çözümü var, bizi TBMM'de kimler temsil ediyor ? Milletvekili, o insanlara biz ne için oy verdik ? bizi TEMSİL etsin diye oy verdik. Peki bu insanlar sıkıntıları sorunlarını biliyorlar mı ? birçoğu bildiği halde duymamazlıktan geliyor, veya bilmiyor vs. ne yapacağız ? nasıl ki internet için birleşildi millet vekillerine tek tek mail atıldı sosyal medyadan ses getirildi vs. vs. işte o zaman bir çıkar yol bir şekilde bulundu öncesi neydi ? 100 mgbit 50 mgbit kullan kotayı aş 3 mgbit'e talim et idi değil mi ? şimdi deneyin 3 mgbit ile internette vakit geçirmeyi bakalım ne olacak ? şimdi ne oldu ? herkes bir türlü sınırsız interneti kullanıyor.

  Turknet var millenicom var netspeed var varda var. Ha tamam diyecekler ki '' abi o kadar pahallandı olsun yani '' tamam da ekonomi görüldüğü gibi işte 1 dolar neredeyse 6 lira, elin john'u işte helgasının 6 7 katı daha düşük alım gücümüz var + vergi var yediğin içtiğinde zam yokta bir internette mi zam var ? zam zaten her türlü yapılacaktı bahanesi bu olmasın. Dediğim gibi milletvekillerine tek tek ulaşılacak anlatılacak bunun yani başka türlü ses getirme olayı pek yok. Medya internet şu bu hep çarpıtılmaya açık ama millet vekinine vatandaş olarak sıkıntını yazıp anlatırsan tek tek işte o zaman '' haaa bu insanların da bu derdi varmış yaaa '' diye mecliste ses olur. Başka türlü öyle sosyal medyadan bağırmak çağırmak küfür etmek ile bu iş çözülmez.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   Milletvekillerinin icra konusunda hemen hemen hiç yetkisi yok. AKP'li vekiller bile bakanlara ulaşamıyoruz diye şikayet ediyor.

  • Orcun @orcun

   @emrah-ozturk Malesef tabi yeni sistemde bu işler farklı işliyor ama en azından şahsi ulaşıp derdi anlatmak lazım. Başka türlü öyle dışarı çıkıp protesto işi sakat, onlar medeni ülkelerde olan şeyler. Amerika mesela adam çıkar kandırımda Trump'a söver kimse de birşey diyemez. Bizde çık söv ne olacağını diyeyim 10 dk içinde ...cu diye alırlar hapishanede ailen vs dahil yatırırlar.

 • Pablo Vader @definitive

  Sosyal medyadan protesto sonrası gözaltına alınmayı istemiyor kimse.

 • alaria @alaria

  Yasal protesto hakkını bile kullansan yandaş medya seni anında kötü niyetli ilan edip senle ilgili iftiralara başlayacak ve malum kesim de seni linç edecek. Olan sana olacak yani. Millet bunu bildiği için sesini çıkarmıyor.

Bahçede yetiştirdiğim sebzeler ilk mahsüllerini vermeye başladı. Böyle böyle sebze masrafından kurtulucam😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 12

bugün a101 den ilk ve son defa aldığım torku marka dana kıymasından yemek yaptım. yemeğin ortasına doğru kıymanın buram buram kelle eti koktuğunu farkettim. biraz mide bulantısından sonra yediğim herşeyi kustum. siz siz olun ucuz etin yahnisini yapmayın gidin kasaptan kendiniz çektirin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap