Ya herkesin delirmiş olduğu bir dünya da bir tek akıllı benim,
Ya da herkesin akıllı olduğu bir dünya da bir tek deli benim.
İkisi de eşit derecede korkunç.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Biraz etik tartışalım.
Diyelim ki paralel bir evrende doğdunuz. Bulunduğunuz dünya da bütün insanlar bir çeşit virüse maruz kalmış. Bu virüs insanlara bir tür uyuşturucu madde salgılatıyor. Uyuşturucu maddeden dolayı insanlar bu virüsü seviyor hatta sahip olmayanlar bunu bilerek kendilerine enjekte ediyorlar. İrade dediğimiz mekanizma burada pek çalışmıyor. Sizde çok iyi bir biyoloji mezunusuz. Çok kısa bir sürede etkili bir antivirüs geliştirdiniz. Bu antivirüs te bir virüs gibi davranıyor. sadece bir kişiye bulaştırdığınızda bütün dünya ya yayılacak ve o virüsü yok edecek. Hastalık iyileştiğinde antivirüsün kendini imha etme özelliği var yani insanlara zarar vermiyecek.
Sorum şu: insanların kendi isteğiyle sahip olmak istediği bu hastalığı iyileştirmek için harekete geçer misiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 20

Tanrı ritimdir. İnsan ve robot ritmin tezahürüdür.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yetkin @tozyet

  Başlangıçta Söz vardı. Söz Tanrı'yla birlikteydi ve Söz Tanrı'ydı.

 • olasandra @olasandra

  @firat_duran @tozyet
  Kastettiğim şey anlaşılmadı tefsirini yapayım:
  Yazdığım şey teİzmi değil tam tersine ateizmi anlatıyor.
  Bir tanrı var ama sizin anladığınız şekilde bir tanrı değil. Sizin taptığınız sadece bir zihinde ki bir figürden ibaret. Tanrı evrenin kendisidir.
  Evrenin kendisi de sizin anladığınız anlamda bir tanrı değildir. O Dengesizliğinin üzerene denge oluşturur. Sonra kurduğu dengenin içine sızar, hayata dönüşür.
  Tanrı ritimdir. İnsanlar ve Robotlar ritmin tezahürüdür.

  • Fırat Duran @firat_duran

   Bende feslsefe yapayim diye yazdim 🤣 birseyi dogru yada yanliş anlamadim 🤠

  • tosbağa @tortoise

   Tanrı tanımı yaparsan ateizmden uzaklaşmış olmaz mısın? Seninki Spinoza'nın Ethica da tarif ettiği tanrı tanımına benziyor; yaratan ve yaratılan doğa/evren. Adam tanrının metafiziksel ispatını yaptı o kitapta. Okuması kolay ve akıcı değil ama yaptığı bazı çıkarsamalar müthiş. Şu anda Karen Armstrong'un Tanrı'nın Tarihi kitabını okuyorum, orda topluma ve zamana bağlı olarak tanrı kavramının değiştiğini söylüyor ve bunu detaylı şekilde açıklıyor. Spoiler vermeyim fazla. 😀 İlgini çekerse tavsiye ederim.

   Schopenhauer'ın bir kitabındaki konuyla alakalı şu kısım da ilginç: "Evrensel düşünce denilen şeye dikkatle bakınca, onun aslında sadece iki ya da üç kişinin görüşü olduğunu anlarız. Böyle genel geçer bir görüşün nasıl oluştuğunu incelemek, bunu açıkça gösterecektir. Böyle bir düşünceyi önce iki veya üç kişi varsaymış ya da formüle edip öne sürmüştür. Başkaları da iyi niyetle onlara güvenir, bunu yeterince sınadıklarına inanır. Söz konusu iki veya üç kişinin gerekli yetiye sahip olduğu önyargısıyla birileri bu fikri kabul eder; sonra da onlara güvenen, tembellik nedeniyle titiz ve zahmetli bir sınamaya girişmektense fikre hemen inanmayı yeğleyen birçok kişi daha çıkar. Böylece tembel ve saf taraftarların sayısı günden güne büyür. Fikre verilen destek iyice arttığında, daha sonraki yandaşları bunu onun sağlam ve ikna edici gerekçeleri olmasına bağlar. Geri kalanlar da, herkesin doğru saydığı bir şeye karşı çıkarak bütün dünyadan daha akıllı olmak isteyen şımarık ve huzursuz tipler damgasını yememek için, bu genel geçer fikri kabul etmek zorundadır. Şimdi taraftarlık artık bir görev haline geldiğinden, düşünüp yargıda bulunabilecek olan birkaç kişi de ister istemez susar. Bu noktada, kendi düşünce ve yargısını geliştirme kapasitesi hiç bulunmayan, başkalarının görüşlerini tekrarlayan kimselerin konuşmasına izin vardır sadece. Üstelik bu kişiler söz konusu düşünceleri savunurken alabildiğine gayretkeş, bir o kadar da hoşgörüsüzdür. Çünkü farklı düşünenlerden nefret etmelerinin nedeni, onların başka bir görüşü savunuyor olması değil, kendi fikir ve yargılarını oluşturmaya kalkışmalarıdır; oysa kendileri böyle bir şeye asla girişebilmiş değillerdir ve aslında bunun farkındadırlar. - Kısacası, düşünebilenler çok azdır ama herkes fikir sahibi olmak ister. Kendileri düşünmek yerine başkalarının hazır fikirlerini almayıp da ne yapsınlar? –Ama işler böyle yürüyorsa, yüz milyonlarca insanın fikrinden ne olacak?"

 • 486 DX2 66 @haruns

  Hiç ritim tutamam. Müzik kulağım sıfır.

çocukken birden bire dünyada ki bütün insanlar yok olsaydı acaba neler yapardım diye hayal kurardım. başka insanların çocukken da aynı hayali kurduğunu duydum. bence araştırılması gereken psikolojik bir vaka. aynı hayali birden fazla insan kuruyorsa bu bişey açıklıyor olabilir. The Last Man on Earth filminde benzer konu işlenmişti ama orda her bölümde başka bir insanla karşılaşıyordu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

bugün mutluluğu doruklarda yaşadım arkadaşlar 🙂 sizinle de paylaşmak istedim. 🙂 sebep mi? fiziki bir sebebi yok hiç bir olay yaşanmadı. sadece kendi benliğimi bulduğumu, olgunlaştığımı hissettim. bunda bir süredir felsefe ile ilgilenmenin katkısı çok. gerçekten hayatından mutsuz olan varsa felsefe ile ilgilenmesini tavsiye ederim. etkisi hemen görülmez ama uzun vadede size bir derinlik katar. bu derinlik kendi benliğinizle barışmanıza sebebiyet verir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

2100 yılında türkiye tarihi kitabında şöyle bir görsel yer alıcak ve altında da şöyle yazıcak:
2000 yıllarında türkiye mimari anlayışının nasıl olduğunu gösteren bir ev.

Edit: görsel Brezilya ya aitmiş

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

Sony Xperia Z5 Plus görselleri sızdırıldı | Teknolojioku

Sony Xperia Z5 Plus cep telefonu modelinin bilgileri ve bazı fotoğrafları internete düştü.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11

şimdi ki savaşlar da hep tırt 🙂 çocuk oyuncağına çevirdiler.

https://twitter.com/t24comtr/status/1214912848482070530?s=20

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Turkcellin bir servisine(bip) giriş yapıcaktım. çoğu serviste kullandığım benim şifreyi; turkcell SMS onay kodu olarak bana yolladı. Şifreleri sakladıklarını zaten biliyoruz da bu kadar belli etmeseler keşke. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap