Cuma gününden itibaren eğitim amaçlı işlemci projemle Teknofest'teyim. Sorunuz varsa alabilirim.
https://www.instagram.com/p/B2hQZSNhMjv/?hl=tr

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sizce bu bilgisayar nasıl? 14 inç, 1 kilo ve 17 mm. Bu kasada i7 ve mx250 olup bu fiyata olması çok hoşuma gitti. Sizin yorumunuz ne? https://www.monsternotebook.com.tr/huma/MONSTER-HUMA-H4-V2-1.html

Huma H4 V2.1 14.1" İş Bilgisayarı | Monster Notebook

Huma H4 V2.1 14.1" Business Laptop , 8. Nesil i7 işlemcisi ve GeForce MX250 ekran kartı ile iş hayatında ihtiyacınız olan en iyi iş ortağınız olacak!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba. Bilgisayar mühendisliği okuyacak birine bilgisayar bakıyoruz. Bilgisayar küçük, taşınabilir, güçlü ve uygun fiyatlı olsun istiyoruz. Oyun vs oynanmayacak. Uzun süre götürmeli. Ne önerirsiniz?
Not: 3-5 bin lira arası bütçe.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 20

Beşiktaş taraflarında elektronikçi bilen var mı? İstanbula günübirlik geldim. Level shifter lazım. Nerde bulabilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@johncenaaa Sende tam Petscop tarzı gizemli, kurgu gerçek karışımı bir hikaye oluşturacak kafa ve sabır var bence. Denesene öyle bir şey.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İzmir Bakırçay Üniversitesiyle ilgili bilgisi olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

Merhaba, aranızda yatay yapan oldu mu? Yatay geçiş ne kadar zor? 100 binlik yerden 30veya 60 binlik bir yere geçmek ne kadar zorlar?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Chell @alperenxx

  Git konuş okullarla zaten söylerler.

 • Agab @agab

  Okuluna göre değişir. Dandik anadolu okullarından birinde azmin düşmeyip çalışıp ortalamayı yüksek tutarsan istediğin yere başvurabilirsin. Muğla'ya doğudan gelen geçiş yapan çok insan vardı.

 • tozluraflar @tozluraflar

  Şahsen sevmediğim bir olaydır. Lütfen üstünüze alınmayın ancak o bölümü kazanamayan birisinin bir çeşit yöntemlerle birkaç dönem gecikmeli de olsa oraya gelmesini haksızlık olarak görüyorum.

  • alper212 @alper212

   Yatay geçiş için dönem içi ortalamanı çok yüksek tutup, hatta bölüm birincisi olman lazım çünkü çoğu bölüme 1 kontenjan veriyorlar.

  • Pablo Vader @definitive

   Ben de tam tersine kötü bir sınav geçirdi diye vazgeçmeyip alternatif yöntemlerle hayatına yön vermeye çalışılmasına çok saygı duyuyorum.

  • Agab @agab

   Dandik matematik fen sorularını yapamadı diye bir insanın hayatı değişmeli mi?
   Mesela bizim sınıfta gerçekten hayatını programlamaya adamış "abiler" var. Evet gerçekten 30-40 yaşında adam geliyor derse. Programlama konusunda hocadan daha iyi.
   E şimdi bu adamın yatay geçiş hakkı değil mi? Adam şu an yine matematik dersinden kaldığı için geçemiyor bir yere.
   Sadece bölüm dersinin puanına bakıp geçiş yapılsaydı şu an bu adam odtü'de bilgisayar mühendisliği okurdu çok net. Doğrusu da bu değil mi zaten?

  • tozluraflar @tozluraflar

   @agab Yatay geçişle gittiğim yerdeki adamın günahı ne? O da aynı şartlarda aynı sınava giriyor. Diğer kişi sınav sisteminden mağdursa o da mağdur. Aynı kurallarda aynı oyunu oynuyor ikisi de. Diğerine göre nispeten daha başarısız olan mağdur oluyor da diğeri neden olmuyor? Ayrıca bunu sonun yok.

   Ben aynı sınava aynı şartlarda çalışıp hazırlanıyorum. Güzel bir üniversitenin güzel bir bölümüne giriyorum. 81 ildeki tüm öğrencilerle aynı sınava girdim. İstediğimi kazandım diyelim. Benim kadar çalışmamış (ya da hadi çalışmış ama sınava geç kalmış olsun bu bir şeyleri haklı çıkarmaz) başka bir öğrenci daha düşük bir puanla girdiği bölümden benim bölümüme neden geliyor? Ben orayı alın terimle kazandım.

   O bölümde 1. ya da 2. olacak denmesi bana çok komik geldi. Arkadaşlar her zaman birileri 1. olacak. Yani sonsuza dek yatay geçiş olacak manasına geliyor. Mesele o bölümden gelen kişinin sınıf 1. olması değil ki mesele o bölümden birinin gelmesi.

   Sınav sistemini eleştirmek ile bu bahsettiğim olayı karıştırmayın. Sınav sistemini eleştirebilirsiniz o ayrı bir mesele. Ben, yatay geçiş denen şeyi kabul edemiyorum. Yıllarca çalışıp didinip bir bölüm kazanan kişiler keriz yerine konuyor gibi geliyor.

   Ben üniversitedeyken ilk yılın sonunda birsürü yatay geçişli öğrenci geldi. Okuduğum bölüm yüksek puanlı bir bölüm değil ama kendi içinde bakarsak üniversiteler arasında en iyi bölümlerinden birisiydi. Yatay ile gelen arkadaşlar çok daha az puan alarak üstelik bazıları da farklı bölümlerden geldiler ve benimle aynı diplomayı aldılar. Şimdi bu hak mı?

   O zaman sınav neden var? Herkesi rastgele bir yere atalım. Bölüm birincileri istediği yere geçsin.

  • ömer akgül @oglusumben

   @tozluraflar bi yanlışın var. Bölüm değiştirme sadece kurum içinde oluyor.

  • Agab @agab

   @tozluraflar Bizim hocanın çok güzel sözü var. Matematik sorusu çözebilmek matematiksel düşünebilmek değildir diye.
   Çok kolay işse o halde lise boyunca siz de gezin. Dandik üniversiteyi kazanın. 1 senecik derslere çalışıp iyi yere geçin. Buyrunuz.

   Kaldı ki yatay geçiş içinde de rekabet oluyor. Siz sanıyor musunuz ki ortalamayı 3 üstü tutan herkes geçebiliyor?
   Öte yandan, hiç kimsenin hakkı yenmiyor. "gidilen yerdeki adamın günahı ne" çok saçma soru. Asıl, üniversite sınavında fark atmış birisi, dandik okuldan gelen birini "ezip geçmesi" gerekir değil mi? Ee, bu dandik okuldan gelen öğrenci, geçtiği okuldaki öğrenciyi geçiyorsa orada sorun vardır zaten. Geçiş yaptığı okuldaki çocuk orada olmayı hak etmiyordur o halde. Üniversite bu artık, iş hayatına hazırlıyor seni. Hala yeteneği olmayan bir alanda kasmaya çalışıyor demektir.

  • tozluraflar @tozluraflar

   @oglusumben Başka üniversiteden gelebiliyorlar. Üstelik başka bölümden de gelebiliyorlar. İsmi yatay geçiş olabilir, çapraz geçiş olabilir. İsme takılmayın.

  • ömer akgül @oglusumben

   @tozluraflar Kurumlar arasında sadece eşdeğer bölüme geçebiliyorsun araştırdığıma göre. Hangi geçiş olursa olsun öyle.

  • tozluraflar @tozluraflar

   @agab Hocam şimdi dediğiniz gibi herkes dandik yere gireyim yatay/dikey geçişle daha yüksek yere geçerim moduna girsin diye bir şey gerçekçi değil. Hadi diyelim insanlık kafayı yedi herkes öyle düşündü 🙂 O zaman da değişen bir şey yok ki. Sınavda daha yüksek puanla daha iyi yerlere gelmiş kişinin bölümüne daha az puanlı bölümden gitmiş olacağım.

   Daha düşük puanlı bölüme neden, nasıl gittiğimin ne önemi var ki? Sınava geç kalmışımdır, otobüs kaza yapmıştır ya da derslerim iyi değildir. Süper zekayımdır ama uykuma yenik düşüp sınavda çok başarısız olmuşumdur.

   Kendi içinde bir paradoks oluşturur bu. Yatay geçişle geçecek 1-2 kişi seçilirken de sınav/not ortalamasına bakılıyorsa orada da birileri başarılı birileri başarısız olacak. Yatay geçiş sınavında da süper zekalı kişi bir sebeple başarısız olabilir. Yani bu işin sonu yok.

   Daha az puanlı yerden gelen öğrenci de insan. Ezmek, yenmek, dövmek demek istemiyorum. Ben de zaten ortalama bir puanlı bölümden mezun oldum. Türkiye derecesi yapmadım. X üniversitesine 50 puanla giren öğrenci benim üniversiteme (ben 80 puanla girmiş olayım) gelince kalite düşüyor. Sınavlarda benim ondan daha iyi olmam bana bir şey katmıyor. Laboratuvarda "Hocam suya neden asit atmıyoruz?" seviyesinde olabiliyorsunuz. Şu an öylesine salladığım bir örnek.

   Yatay geçişle gelip geldiği bölümde birinci olan yok mu? Var. Fark ata ata birinci olan var. Bu o bölüme zamanında herkesin eşit şartlarda girdiği sınavda hak ederek kazanan öğrencinin hakkını yemektir. Yatay geçişle gelen öğrencinin niteliği beni bağlamaz.

   Yatay geçişle gelen öğrenciler için kontenjan ayrılıyor. Sınıf kapasiteleri gereksiz yükseliyor. Bir "İletişim" bölümü için bir şey ifade etmeyebilir ama bir mühendislik bölümü için fazla 1 kişi demek eğitim kalitesinin düşmesi demektir.

   Yahu ben ne diyorum. Kardeşim ne olursa olsun. Şu kadar basit: Aynı sınava girdik. Ne sebeple benden daha başarısız olduğun beni bağlamaz. Daha düşük puanlı bir bölümde birinci oldun ve senin gibi insanlarla girdiğin bir sınavda da birinci oldun diye zamanında benim kadar başarılı olamadığın bir yere neden geliyorsun?

   Bunun izahı yok. Ya 1 kişi hadi 2 kişi gelse iyi niyet adı altında anlayış göstereceğim ama 20 kişiden fazla insan gelmişti bizim bölüme.

  • tozluraflar @tozluraflar

   @oglusumben Hocam valla üniversiteden mezun oldum. Yatay geçiş ile (adı herneyse) başka bir üniversiteden gelen arkadaşlarım var. Eşdeğer bölüm demek ki bazı mühendislikler kendi arasında. X mühendisliği = Y mühendisliği olabiliyor demek ki. Bilgisayar mühendisliğine kimya mühendisi gitmiyordur ama yazılım mühendisi bilgisayar mühendisliğine gidiyordur herhalde. Benim bu geçiş işleriyle alakam olmadığı için hangi bölümler birbirine denk bilemem. Ama harita mühendisi birisinin inşaat mühendisliğine geçtiğinden emin olabilirsiniz.

  • Agab @agab

   @tozluraflar Yatay geçişle zaten 1 veya 2 kişi alınır. Bir yanlışın var 20 kişi olmaz. Ha sizin bölüm boşsa bilemiyorum, özel açılmıştır belki.

   Muğla bilgisayar mühendisliği bölümüne dandik bir üniversiteden gelip (hatta not ortalaması da 2.6 ile geldi) şu an bölüm birinciliğine aday birini tanıyorum. Hatta hocaların en sevdiği, yazılıma kafası en yatkın öğrenci bu.
   Kaynak: direkt bölüm başkanı.

   Dediğim gibi kolay bir şey olsa yatay geçiş anadolu üniversitelerinde öğrenci kalmazdı. Alınan 1-2 kişi zaten, onlar da gerçekten hak ediyordur benim gözümde.

  • ömer akgül @oglusumben

   @tozluraflar yarın arayıp sorucam okulu. Öyleyse daha iyi 🙂

  • tozluraflar @tozluraflar

   @agab Zaten her üniversite yatay geçişle belli bir sayıda öğrenci veriyordur dediğiniz gibi doğrudur ama hepsi İstanbul'daki X üniversitesini hedefleyince orada yığılma oluyor sanırım.

   Elbette tüm bölümleri bilmiyorum. Benim sınıfımın %25'i yatay geçişle gelen öğrencilerdi. Hepsi pırıl pırıl 10 numara düzgün, başarılı insanlardı.

   Burada başarılı-başarısız kelimelerini kullanmak zorundayım. Yatay geçişle benim bölümüne gelen öğrenci bana göre zamanında daha başarısızdır. Ben de benden daha iyi yerlerde okuyan herkese göre başarısızım. Burada karşılaştırmalar görecelidir. X üniversitesinde okuyan "salak" Y üniversitesinde okuyan "akıllı" diye bir şey demiyorum elbette. Belki öyle anlayan varsa bunu da not düşmüş olayım.

   Her ne olursa olsun birisi birinci olacak birisi de sonuncu olacak. Sonuncu olan birinciden sadece "sınav kapsamında başarısızdır". Derslerde daha başarılı olabilir, daha iyi bir insan olabilir. Sınava tekrar girseler belki o birinci olacaktır.

   Saygılar.