#IGN ‘in #HumbleBundle ‘ı satın alması pek konuşulmadı sanırım burada. Bir medya outlet’in yayıncılık/dağıtımcılık işine soyunması, yalnızca bizim gibi gelişmemiş memleketlerde olmuyormuş anlaşılan. En azından benim bu olaydan çıkardığım sonuç bu. Humble Bundle ve bağış tarafında bir değişiklik olmayacaktır muhtemelen. IGN’in yaptığı işleri ciddiye alan, yakından takip eden yetişkin bir insan da kalmamıştır artık sanırım. Tüm bu gürültü arasında benim için asıl haber, sonunda IGN’in açılımını öğrenmiş olmam. Imagine Games Network. Gerçekten harikaymış.

#Oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Executioner @executioner

  Haberi sizden aldım gerçekten şaşırtıcı. Peki IGN tarzı hangi site ciddiye alınır sizce. Gamespot’u ve IGN’yi takip ederdim eskiden ama uzun süredir pek yüz vermiyorum. Bu tarz tarafsız takip ettiğiniz bir inceleme sitesi var mı?

  • Uğur Yurtsever @nuguryurtsever

   İlgimi çeken oyunlar olduğunda internette şöyle hızlıca bir görüş taraması yapsam da, ne yalan söyleyeyim, uzun süredir ben de bir mecrayı takip ediyor değilim. Oyunun öne çıkan özelliklerine ağırlık veren incelemelerden ziyade dizayn unsurlarını irdeleyen eleştiriler okumayı sevdiğim için zaten eskiden beri bu konuda bir sıkıntı yaşıyorum. Kadrosunda Jim Sterling gibi güçlü kalemler olduğu dönemde Destructoid’i takip ediyordum, ama yıllardır baktığım söylenemez. Sosyal medya hesaplarımda flood olmasını pek sevmediğim için genellikle bu konularda haber kaynağım sadece PC Gamer oluyor artık. Bütün yazarları iyi olmasa da arada kaliteli incelemeler de çıkıyor. Yer yer mizahı bol, farklı içerikler için de The Escapist’e bakıyorum. Özellikle Ben “Yahtzee” Croshaw’un Zero Punctuation serisi çok başarılı. Ancak onlar da eskisi kadar üretken değiller.

   Aslına bakarsan tarafsızlık, bu mecralarda pek de mümkün değil. Zira olay tamamen kişisel deneyimlerle alakalı (ve bolca reklamla). Bu yüzden en güzeli, fikirlerine her zaman katılmasak da tarzını sevdiğimiz tipleri takip etmek. Onu da bulması kolay değil artık.

 • mavi @mavi

  IGN daha önce de oyun satmaya çalıştı.

Atari’nin yeni konsolu duyurulduğunda, bu konsolun içinden çok büyük ihtimalle AMD çıkacağını söylemiştim. Yanılmamışım.

Aynı zamanda konsolun kısmen bir “Steam machine” olduğu da kesinleşti sanırım. Zira alet, Linux tabanlı bir işletim sistemine ve özelleştirilmiş basit bir arayüze sahip olacak ve tahmin etmenin zor olmayacağı üzere Steam de çalıştıracak. Atari’nin D&D ve Alone in the Dark gibi elinde kalan son oyun markalarını da çöp ettiğini düşününce Sony ve Microsoft’la gerçek bir rekabete girmesi zaten çok fantastik görünüyordu.

AMD tahminim nereden çıkmıştı peki? 3 ay önceki gönderimden alıntı yapayım:

“Muhtemelen hatırlayan kimse kalmamıştır. Hatırlatayım. AMD, geçen senenin 1. çeyrek toplantısında, PlayStation Neo ve Nintendo NX söylentileri henüz ortalarda geziniyorken, yeni nesil konsollar için üç yeni anlaşma aldıklarını açıklamışlardı. O dönem bunların Sony, Nintendo ve henüz hakkında herhangi bir söylenti çıkmamış olsa da Microsoft olduğu düşünülmüştü. Sony ve Microsoft’un jenerasyon ortası güncellemelerinin AMD ortaklığıyla yapıldığı konusunda bir şüphe yok. Ancak Nintendo’nun yeni konsolundan Nvidia çıktı.”

https://arstechnica.com/gaming/2017/09/ataribox-aims-high-with-250-300-price-point-linux-core-custom-amd-chip/

Ataribox aims high with $250-300 price point, Linux core, custom AMD chip

Currently has spring 2018 launch window, will work with "other content platforms."
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Halil @hcaktuna

  Suan herkes konsol yapabilir nasilsa x86 kullaniliyor. Mesele online ozellikleri iyi gelistirmek.

 • Levent @gt_lew

  Şimdi kafamda Deli sorular bu piyasa 4. Bi oyuncuyu kaldıramaz ha konsolu verirsen 100 dolara geliştiricileri ikna edersen ve PC den port kolay olursa anca

  • Uğur Yurtsever @nuguryurtsever

   Fiyatın 250-300$ bandında olacağı söyleniyor. Zaten bir nevi Steambox’tan bahsediyoruz aslında. Atari’nin elindeki artık para etmeyen markalarla (D&D’yi de Hasbro’ya kaptırdığı düşünülürse) gerçek bir rekabete girişmesi zaten pek akla yatmıyordu. Kopardıkları gürültü de bir Steambox için fazlaydı bana kalırsa.

 • Orcun @orcun

  Amd nvidia yada ne bileyim intel olsun. Ama asıl sorun o eski durumda da demiştim. Konsol piyasasında ev konsolunda vs sony ve ms rakipsiz. tartışması bile yapılmaz yani o derece. Atari öyle bir piyasaya girecekse o iş çok zor. Nintendo bile switch ile el konsolu formatına atladı yani düşünün ev konsolu olayında nintendo bile yok. Ha rakip olsun tabi bende isterim ama ne olabilir ki ? bana farklı neyin deneyimini sunacak ki ? boşboş kara kutuya niye para vereyim ? direkt ben tüketici gözüyle bakıyorum. 😀

  • Uğur Yurtsever @nuguryurtsever

   Neden ki? İçinde yüklü gelecek eski Atari klasikleri 300$ etmez mi? 🙂

  • Orcun @orcun

   @nuguryurtsever https://www.atari.com/arcade#!/arcade/atari-promo Bedava var işte başka ne klasikleri var ki ? 😀

  • Uğur Yurtsever @nuguryurtsever

   @orcun O işin şakasıydı canım. Zaten alet, pek de başarılı olamamış Steam machine’lerın bir benzeri gibi duruyor şu an. Elinde, bok ettikleri Alone in the Dark’tan başka bir marka kalmamış firma, Microsoft’u geçtim Sony ile nasıl rekabet edecek zaten. Yaratmaya çalıştıkları onca gizem ve beklentinin altından ister istemez işe yarar bir sürpriz çıkar mı acaba diye bekliyordu insan.

   Nintendo’nun durumu ise çok farklı tabii. Nintendo, el konsolu pazarında en başından beri çok güçlü bir şekilde vardı zaten. PSP’nin ortalığı yıkıp geçtiğine inanılan dönemlerde bile Nintendo kat kat büyük satış hacmine sahipti bu pazarda. Ancak mevcut DS kadrosu iyice yaşlanmıştı malum. Bu yüzden iki iş için ayrı ayrı konsol yapmak yerine, iki işi birden halledebilen tek bir konsol tasarlamak gayet müthiş bir hamleydi Nintendo için. Kaldı ki Nintendo’nun kendisini Sony ve MS ile aynı lige koyduğunu bile sanmıyorum. Tamamen farklı nişlere hitap ediyorlar zira. Rakip bile değiller yani.

  • Orcun @orcun

   @nuguryurtsever Ha başarılı olsun bende isterim ama zor. Nintendo başından beri el konsolunda iyiydi, zamanında biliyorsun cd oyun olayı ile sony ile anlaşıldı ama ne hikmetse vazgeçtiler sony oradan konsola girdi zaten. Ondan sonra da nintendo ev konsolunda bitti gibi birşey. Bir wii vardı bilirsin o tuttu mesela son zamanlarda başka da yok. Hardcore denilen kitleye ps4 veya one daha uygun. Ama oyundan basit zevkler almak isteyenlere de el konsolunda nintendo o olayı çok iyi sunuyor. Ha oyunlar tabi ki detaylı güzel ama ana merkezleri grafik değil. Mario mesela pokemon vs. en net örneği milyonlarca satmışlardır. Hani nintendo bile bu saatten sonra ev konsolunda geriye çekiliyorsa atari nasıl yapacak ? ki klasikleri falanda unutuldu gitti yani kim hatırlıyor ki ? anca Levent abi gibi kitle hatırlar o kadar. Tabi bende biliyorum işin şakasındayız ama durum bence böyle işleri çok zor ama umarım başarılı olurlar da tekel kavramını biraz değiştirirler. Wii zamanında çok iyi yaptı ama gerisi gelmedi.

#TeknoYardım

Birkaç ay önce Twitch’te yaptığım ufak Conarium yayınını izleyenler hatırlayacaktır; bir süre sonra yayında bozulmalar ve mozaiklenmeler olmaya başlamıştı. Daha sonra Relive, OBS ve Fraps ile farklı oyunlarda yaptığım bir sürü deneme kaydında da baş göstermişti aynı problem. Aradan geçen sayısız sürücü ve defalarca yaptığım testlerin ardından bunun nedeninin Sapphire 390x ekran kartımla alakalı bir çeşit termal problem olduğundan tamamen eminim artık. Hangi oyunu kaydedersem edeyim, sıcaklık belli bir noktayı geçtikten sonra kayıttaki görüntüde ciddi bozulmalar başlıyor. Kesinlikle her defasında reproduce edebildiğim bir durum bu.

Dün çıkan Divinity: Original Sin II’de ise daha da ciddi bir problemle karşılaştım. Bozulmalar bu kez, kayıtların yanı sıra oyunu oynarken de olmaya başladı. GPU sıcaklığı tehlike sınırlarından oldukça uzak olmasına rağmen (80 C civarı) bir süre sonra ekranda belli belirsiz artifact’ler oluşmaya başladığını fark ettim. Defalarca test edip bunun da kesinlikle sıcaklıkla alakalı bir durum olduğu sonucuna vardım. Sıcaklık belli bir eşiği geçtiğinde sağda solda bozulmalar başlıyor, istisnasız. Benzer artifact’ler Hellblade oynarken de birkaç kez karşıma çıkmıştı, lakin çok uzun süreli olmadığı ve devamlılık arz etmediği için oyunla alakalı olduğunu düşünerek üzerinde durmamıştım. Parçaları şimdi birleştirebildim. Ancak oyunu oynarken yaşanan bu bozulmaları başka oyunlarda reproduce edemedim.

Kartın garantisi devam ediyor. Ancak problem öylesine spesifik bir ilgi gerektiriyor ki, derdimi tam olarak anlatamayacağımdan neredeyse eminim. Bildiğim kadarıyla Sapphire için Servis Point ile iletişime geçmem gerekiyor. Kartla birlikte, ufak da olsa bir işe yarar ihtimaline karşılık, yaşadığım sıkıntıları özetleyen bir not ve aldığım kayıtları içeren bir DVD yollamayı düşünüyorum. Kendileriyle daha önce bir tecrübem olmadı. Aramızda eminim daha önce Servis Point’e işi düşmüş arkadaşlar vardır. Türkiye’de her garanti süreci bambaşka bir fantastik deneyim olduğu için bu konuda vereceğiniz püf noktalarını dinlemeye hazırım.

Tam bir şeyler yapmak için içimde ufak bir heves parçası belirmişken, antin kuntin bir sorunla baş başa kalmak da canımı sıktı ziyadesiyle.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 29 / 30

Bastion ve Transistor’den tanıdığımız Supergiant Games’in yeni oyunu #Pyre çıktı. Henüz çok ilerleyememiş olsam da oynadığım kadarıyla yine daha önce oynadığımız oyunlara pek benzemeyen, yaratıcı, nefis bir oyun yapmışlar. Bizlere farklı nedenlerle yaşadıkları topraklardan sürgün edilmiş bir sürü ilginç karakterin vaat edilmiş özgürlükleri için çıktıkları yer yer hüzünlü, yer yer neşeli, enteresan sürprizlerle dolu merak uyandırıcı yolculuk öyküsünü anlatıyor Pyre.

Ekibin önceki oyunlarına göre kıyasla daha çok karakter, okunacak çok daha fazla şey var. Oynanış da oldukça farklı. Arada bolca diyalog ve birçok değişik, enteresan sekansla karşılaşıyor olsak da, oynanış büyük ölçüde Rite adı verilen, 3’e 3 yapılan bir yarışma etrafında şekilleniyor. Amaç, ekibimizdeki her biri farklı özelliklere ve yeteneklere sahip karakterler arasından seçtiğimiz üç tanesiyle celestial orb ismindeki küreyi karşımıza gelen düşmanın ateşine (pyre) kadar götürüp hasar vermek ve nihayetinde onu söndürmeye çalışmak. Tabii bu arada kendi ateşimizi de korumak. İlla bir şeye benzetmemiz gerekecekse hentbol fena bir benzetme olmaz sanırım. İlk başta bu ne yahu tadında bir tepkiye yol açma potansiyeline sahip olsa da taktiksel derinliği olan, çok hareketli, acayip eğlenceli bir oynanış sunuyor Rite. İstersek karşımıza bir arkadaşımızı ya da yapay zekayı alarak Versus modunda oynamak da mümkün üstelik.

Müzikler, görseller, karakterler, diyaloglar, yazım kalitesi… akla gelebilecek hemen her şey Bastion ve Transistor gibi iki muhteşem oyun yapmış bir ekibe yakışacak kalitede. Oyunun her anına yerleştirilmiş ve hemen göze çarpmayan minik detaylar oyunun gerçekten aşkla tasarlandığını gösteriyor. Ancak Pyre’ın genel hissi ve özellikle anlatımı bu iki oyundan bir hayli farklı. Yani bu iki oyuna bayıldıysanız, Pyre’a da bayılacağınızı garanti edemem. Benzersiz oyunlar yapmak adına ileriye doğru attıkları bu adım beni fazlasıyla tatmin etmiş olsa da herkes aynı fikirde olur mu bilmiyorum. Yine de rol yapma oyunu geleneklerini alıp eşine çok sık rastlanmayan mekanikler etrafında yeniden şekillendiren farklı bir oynanış, muhteşem müzikler ve enfes görseller eşliğinde güzel bir öykü dinlemek istiyorsanız bence fiyatı oldukça makul.

Pyre Original Soundtrack - Vagrant Song

Get the full OST at: http://store.supergiantgames.com/ Pyre on Steam: http://goo.gl/VGJMDN Pyre on PS4: https://goo.gl/wo36aq Note: We highly recommend playi...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Ethereum’daki ani düşüşle birlikte yurtdışında ekran kartı piyasası ikinci el kartlarla dolmaya başlamış. Reddit’teki birçok kullanıcının raporlarına bakılırsa özellikle Ebay’de ekran kartlarını yeniymiş gibi paketleyip satmaya çalışan satıcılar türemiş durumda. Benzer sahtekarların bizim piyasada misliyle boy göstereceğini düşünürsek, birkaç ay daha sabredemeyecek durumda olup bu aralar ekran kartı almayı planlayanlar gözlerini dört açsın. Mümkünse, özellikle malum ekran kartı modelleri için, ikinci el piyasasına uzunca bir süre hiç bulaşmamak en iyisi zaten.
#Donanım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Endonezya’daki #GeForce gününden alınmış oldukça enteresan bir kare. #Nvidia da mining işine mi girdi acaba? #donanım #AMD

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#ThimbleweedPark #Oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap

150 yıllık tartışma son buluyor…

#ThimbleweedPark #oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Beyond Good & Evil ve Rayman serisinin yaratıcısı Michel Ancel’ın anlatımıyla #BeyondGoodAndEvil2 ‘den ilk oynanış görüntüleri. O tişörtten istiyorum bu arada. #Oyun

Beyond Good and Evil 2: First In-Engine Gameplay Demo (Official) | E3 2017

Creative Director Michel Ancel shows a behind the scenes look at the first in-engine demo shown at E3 2017. Subscribe to GameSpot! http://youtube.com/GameSpo...
BeğenFavori PaylaşYorum yap