#E3 2018’in yıldızı belli oldu. Bu sefer önceden özür de dilemişler.

Geçen seneyi kaçıranlar için: https://www.youtube.com/watch?v=WqPT9hyPANs

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Torment: Tides of Numenera, bu hafta sonu boyunca ücretsiz olarak oynanabiliyor. Her şeyi yapmaya kalkarsanız ortalama 50-60 saat sürebilecek bir oyun için bir hafta sonu yeterli olmayacaktır, ama oyunla ilgili sağlam bir fikir edinip %60 indirimle satın alınabilir. Güzel hikayeler dinlemeyi, okumayı seviyorsanız ve yeni bir Planescape: Torment beklemiyorsanız tatmin edecektir diye düşünüyorum. Yazım kalitesi, oyun dünyası, hikaye anlatımı ve tematik derinliği etkileyici gerçekten. Ancak karakter gelişimleri (anlatım yönünden) oldukça zayıf bulmuştum. Yine de bu aralar oynayacak değişik kafada bir crpg arıyorsanız bir indirip bakın derim. 40 liralık fiyatı da oldukça makul.

https://store.steampowered.com/app/272270/Torment_Tides_of_Numenera/

Save 60% on Torment: Tides of Numenera on Steam

Torment: Tides of Numenera is the thematic successor to Planescape: Torment, one of the most critically acclaimed role-playing games of all time. Immerse yourself in a single-player, isometric,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#PillarsofEternity 2’de gemi ve tayfa yönetimi harika olmuş. En çok merak ettiğim konu buydu oyun çıkmadan önce. Bir #Pirates tadı almadım değil. Ancak bari oyunda sefalet çekmeseydik demeden edemiyorum. Tayfaya bir süredir sadece pirinç ve su dayıyorum. İsyan çıkmazsa iyidir. Ayrıca #oyun o kadar dolu olmuş ki, bu yılın geri kalanında çıkacak bütün büyük oyunların toplamından daha fazla “anlamlı” içeriğe sahip olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Supermaniac @supermaniac

  Bir inceleme yapar mısınız? Bir de başka bir bi sorum daha var, ben crpg oyunlarında hep dayak yiyorum combatlarda çok kötü olduğumdan sarmıyor oyunlar, ne yapmalı sizce?

  • Uğur Yurtsever @nuguryurtsever

   Savaş sistemini bütünüyle çözmek için yetenekleri ve büyüleri tanımak yeterli olmayabiliyor. Birazcık sabırlı olmak gerekiyor öncelikle. Olayları akışına bırakmayıp sık sık durdurup müdahale etmek, karakterleri savaşın gidişatına göre yeniden konumlandırmak falan gerekiyor. Sizin ne yaptığınız kadar karşı tarafın ne yaptığı da önemli tabii. Düşmanı da takip etmek şart yani. Kısacası biraz mikro-yönetim istiyor bu tarz oyunlar. Savaşların bu yönü ilginizi çekmiyorsa, zorluk seviyesini düşürmek ve hikayeye odaklanmak da gayet makul bir çözüm bence.

   İnceleme konusunda kısa bir zaman içinde söz vermem zor, zira oyun hakkında son bir fikrimin oluşması için öncelikle bitirmem ve aklıma takılan kısımları tekrar gözden geçirmem gerekiyor.

 • Hado @hado

  NWN’deki gibi module desteği var mı PE serisinde?, bir şeyler yazasım var ama gerekli araçlar olmayınca şevki kırılıyor insanın.

Yaklaşık bir saat sonra #PillarsofEternity 2 çıkıyor. Hazır mıyım? Pek sayılmaz. Ama yine de 90’ların ortasından beri başka bir #oyun türü beni bu kadar heyecanlandırmayı başarmış değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Nvidia, son bir aydır büyük tartışma konusu olan GeForce Partner Program’ın fişini çekiyormuş. HardOCP’nin bu olaydaki gazetecilik başarısı takdire şayan.

https://www.hardocp.com/news/2018/05/04/nvidia_pulling_plug_on_gpp

[H]ardOCP: NVIDIA Pulling Plug on GPP

NVIDIA has succumb to all the "rumors, conjecture and mistruths" about GPP and is stopping the program. "Rather than battling misinformation," which they NEVER addressed once directly in any form,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • TwoCenk @twocenk

  Sponsoru olduğu için konuşamayanlar için müjdeli haber oldu diyelim o zaman. Intel durumu el atmasa önce rakip firmayı sonra tüketiciyi yerdi.

 • Kvothe @kvothe

  Redditde güzel bir yorum gelmiş.

  “Hey guys, this program was totally legit and supposed to help gamers, but instead of providing proof of that and giving the transparency that everyone wanted, we’re just going to claim everyone was lying and quietly kill it and hope everyone forgets about it. Because you know, there’s no possible document or summary of the actual terms that we could possibly release to back up our claims….”

 • Batuhan @achfighter

  Sitenin tasarımı da baya güzelmiş. Oled ekranım olmasa da gözlerim bayram etti.

#GodOfWar , kendi tarzında son yıllarda çıkan açık ara en iyi oyun olmuş. Bir sonraki jenerasyon için yeni bir benchmark, bir çıta belirliyor desem abartmış olmam açıkçası.

Üstelik bu başarının arkasında daha önce denenmemiş fikirler, ezber bozan devrimsel tasarım tercihleri falan yok. Oyun hiçbir konuda çığır açmıyor. Tam aksine, benzerlerini defalarca gördüğümüz fikirler ve tasarımlar üzerine kurulu bir oyun bu. Hatta başarısının sırrı da tam olarak burada gizli olabilir. Zira bugüne kadar yapılmış her şeyi en rafine ve olabilecek en düzgün şekilde kullanarak nefes kesici bir oyun dünyası ve gerçekten anlamlı bir keşif hissi yaratmayı başarıyor.

Oyunun hiç kuşkusuz en güçlü tarafı, bölüm tasarımları. Hatta bana kalırsa; oyunun insanların üzerinde yarattığı etkinin bu derece kuvvetli olmasında en az hikaye anlatımı kadar paya sahip bölüm tasarımları. Evet, zaman zaman kolayca erişilebilecek yerlere ulaşmak için ter dökmemiz gerekebiliyor. Ancak bu durum, bölüm tasarımlarındaki çeşitliliği, çok boyutluluğu ve heyecan verici keşif hissini asla gölgelemiyor.

Tipik “metroidvania” dinamikleriyle böyle epik bir yolculuğun bir araya gelmesi ve ortaya keşfetmesi hem keyifli, hem de çok anlamlı bir dünya çıkması eşine birkaç jenerasyonda bir rastlanacak bir durum. Zira bu tarz oyun dinamikleri, oyun süresini hatırı sayılır ölçüde uzatabilen müthiş bir keşif deneyimi sunacak potansiyele sahip olsa da bir oyunun laneti haline de gelebilir. (bkz. Darksiders) Ne yalan söyleyeyim; oyun çıkmadan önce birileri yeni God of War oyunu 3D bir Metroidvania oyunu olacak deseydi (tamam belki yüzde yüz karşılamıyor ama çok da yanlış bir tanımlama sayılmaz) biraz burun kıvırabilirdim, bu türü genel olarak seviyor olsam da.

Oyunun eleştirilebilecek tek noktası, anlatım dilinin zaman zaman rahatsız edici boyutlara varacak kadar Amerikanlaşması. Böylesini Amerika’nın göbeğinde geçen Last of Us’ta bile görmedim. Kusursuza yakın hikaye anlatımını birazcık lekeliyor bu durum bana kalırsa ve kimi zaman en duygusal anların içine edebiliyor.

Oyunun başarısının ardındaki en büyük etken ise, bence Sony. Başka bir yapımcının, tamamen tek kişilik senaryo odaklı, en ufak bir çevrimiçi özelliği bulunmayan herhangi bir oyun için 5 sene gibi oldukça uzun bir yapım süresi tanıması bugünün oyun endüstrisi şartlarında pek mümkün değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • protego @protego

  Son cümleye istinaden, olayı çok da Sony’ye bağlamamak lazım. Detroit Become Human gelecek bu ay, onun da geliştirilmesine 2013’de başlandı, yine 5 yıldır geliştiriliyor multi yok. Witcher örneği var o da bir o kadar. Cyberpunk 2077 gelecek onun kaç yıldır geliştirildi zaten muamma 😀 Önemli olan özenilmesi ve kaliteli iş çıkartmak için uğraşılması. Oyuncular zaten böyle oyunların hakkını veriyor. Yoksa CDProjekt gibi bir firmanın şu anki başarısı mümkün olmazdı. Firmalar daha çok kısa sürede karşılık almak istedikleri için daha hızlı geliştirip pek senaryo bazında çalışmıyorlar. Ama bunun açıkçası “endüstri böyle gerektiriyor” kıvamında olduğunu sanmıyorum

  • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

   Multi yoksa güzel oluyor, kahrolsun multi, bize güzel single oyunlar yapın! 😀

  • Uğur Yurtsever @nuguryurtsever

   Detroit’in dağıtımcısı da Sony. Detroit’in dağıtımcısı Microsoft olsaydı ya da Activision aynı şeyleri konuşuyor olur muyduk?

   Bu, Sony’nin dağıtımcısı olduğu stüdyoları kreatif anlamda tamamen serbest bıraktığının bir göstergesi. Bahsettiğim şey tam olarak bu zaten. 🙂 Tek örneği de Detroit veya God of War değil. Sony, üç jenerasyondur benzer şeyleri yapıyor. Heavy Rain, Last of Us, Uncharted, God of War, Horizon vs gibi oyunların Sony’den çıkıyor olması bir mucize ya da akıl almaz bir başarı öyküsü falan değil. Yapımların doğru düzgün geliştirme penceresi bulup bulamamasıyla ilgili tamamen. Bugün piyasaya bir dağıtımcı ile birlikte çıkan oyunların %99’u bu sorunu yaşıyor.

   CD Projekt bir istisna. Bağımsız bir stüdyo en nihayetinde. Kendi oyununu kendisi yayınlıyor. Witcher 3’ün oyunların kutsal kasesi olarak görülmesi konusuna şiddetle karşı çıkıyor olsam da bu örneğe uyuyor evet.

  • Melburg @melburg

   Evet ama verdiğin örnek işte sektörde bir tane zaten, şuan hikaye odaklı oyun yapan sektörde dev olarak sony kaldı neredeyse artı bethesda ki mesela sony plus satıyor online için ama kendi oyunlarında online yok, pazarlama açısından pek başarılı bir yöntem değil aslında plus için.

  • protego @protego

   @nuguryurtsever Yayıncı konusunda doğru haklısın ama o biraz bence işin konsol tarafı olmasından kaynaklı gibi. Sony konsol değil de PC oyunlarına odaklanıyor olsaydı bu kadar senaryo odaklı gitmezdi bence. Konsolun anlamı bu çünkü. Ha Microsoft tarafı ne yapıyor dersen, Microsoft pek özel oyunlarla ilgilenmiyor niyeyse. Daha farklı bir amaçları var gibi yoksa koskoca firma istese adam gibi oyun yaptırır herhalde ki 360 zamanında öyleydi

  • Melburg @melburg

   @protego Xbox hiç bir zaman sony exc leri kadar güçlü olamadı ama son dönemdeki oyunsuzlukları bütün piyasayı sony’e verdi

  • protego @protego

   @melburg Valla bilmiyorum. Çıkan tüm oyunların PC’ye de gelmesi bir konsol için garip. Artık Xbox’lar Windows çalıştırıyor zaten iyice ortak platform yaptılar. Bir gün çıkıp “alın size konsol içinde Windows 10 var PC gibi kullanın” diyecekler gibi hissediyorum. Yoksa şu anki haliyle Xbox’ın var olmasının pek anlamı da yok. En azından düzgün bir PC’si olan biri için. Microsoft öyle birşey yapsa çarşı pazar karışır herhalde

  • Uğur Yurtsever @nuguryurtsever

   @protego Microsoft, Remedy gibi müthiş yetenekli bir firmayı bile bezdirmeyi başardıktan sonra “istese yapar” düşüncesine pek katılamıyorum. Quantum Break gibi bir fikir, arkasında Sony’nin desteğiyle nasıl bir işe dönüşürdü acaba diye düşünmeden edemiyorum ben hala. Şu an Detroit’ten falan bahsediyoruz. Heavy Rain, Beyond Two Souls gibi sadece teknolojiden ibaret vasat oyunlar bile çok acayip klasikler haline geldi Sony’nin desteği sayesinde. Öte yandan Microsoft’un Xbox 360 zamanında da çok orijinal işlere imza attığı söylenemezdi. Kullanıcı tabanının büyük bir kısmı Amerikan gençlerinden oluşuyor. Bu da Microsoft’un oyun işine bakış açısını özetliyor zaten. Oyun yapımı işi vizyon meselesi en nihayetinde. Bu E3, dişe dokunur bir şeyler göstermeleri için son şansları olabilir. Halo ve Gears of War dışında elbette.

  • protego @protego

   @nuguryurtsever Quantum Break güzel oyundu ancak daha ziyade oyunun duyurulması kısmında sorun vardı gibi. Oyunu duyan kimse yok, pazarlama yapamadılar galiba. Daha sonra Steam’e bile geldi ama hiç ilgi çekmedi. Kötü oyun olsa neyse de…

   Ben E3’te veya daha sonrasında Microsoft’tan “AAA exclusive oyun” klasmanında pek bir şey göreceğimizi sanmıyorum. Oyunlarını PC’ye açan bir firmadan pek beklenecek şeyler değil gibi. Xbox’ı PC şeklinde satacakları günü bekliyorum ben, bu ortak platform muhabbeti, Xbox’ta tam anlamıyla Windows çalışması falan başka bir mantıklı açıklaması gelmiyor benim aklıma 😀

 • M. Oğuz Sünnetci @vitalyscherbo

  Sony bu konuda gerçekten takdire şayan. Bu nesilde pazar gücünü kullanarak işi paraya vurur diyordum ama öyle yapmadı. Yapımcılar da bunun farkında. Sony’nin kendilerine iyi satan bir oyunun devamını yapmaları konusunda hiçbir baskı yapmadığını, hatta ‘bir sonraki yapımınızı merakla bekliyoruz’ gibi cesaretlendirici yorumlar yaptığını söylemişti bir yapımcı.

 • ÖG @ozgurg

  Darksiders konusuna katılıyorum. Çok sıkılmıştım oynarken. Mekanikler şekilleniyor ama yine de sıkmayı başarıyor.

 • tansusus @tansusus

  gow dan sonra yerine oyun koyamıyorum.buyuk bosluk oldu.sımdı monster hunter world e basladım oda gayet eglenceli

Kore’de esen barış rüzgarları sonrası #Fallout hayranları. (temsili?)

#Oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeamFortress2 mi #Overwatch mu tartışması sona eriyor. Tek kelimeyle harika bir iş olmuş.

#oyun

https://www.youtube.com/watch?v=jr0sdu3uJFg

Overwatch vs. TF2 [SFM]

The age old rivalry will be settled once and for all! Become a patron! https://www.patreon.com/TheWinglet A big thank you to Musetrigger for voicing Saxton H...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8