Sonunda RX590 Nitro+ için bir voltaj ayarı tutturdum. Yük altında 75-76 derecelere yükselen kart şudan 65-66 derece civarında çalışıyor. Oynadığımda oyunlarda da FPS kaybı olmadı. AMD ekran kartı kullanıyorsanız mutlaka undervolt yapmayı deneyin derim. 25mV bile bu kadar farketti.

Not: Çok uzun süre test etmedim ama daha önceki ayarlar gibi bilgisayarı kapatıp açtığımda Wattman hata vermedi. Birkaç gündür sorunsuz kullanıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Voltajın zararı olmadığına dair açıklama yaptılar. Isıyı düşürmekten başka, bir işe yaramıyor.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   Gürültüyü azaltıyor işte daha be olsun 🙂

  • Hamdi @hamdi

   Amacım az güç tüketsin değil zaten. Tek derdim ısıyı düşürmek. Gereksiz yere 70 küsür derecelere çıkıyor, fan devri artıyor.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @huseyinekrem Gürültü azalıyor, peki stabil oluyor mu? Ryzen işlemcide çok fazla denemeler yaptım, voltaj düştüğü anda sistem kararlı çalışmıyor. Sistem her zaman kendini başlatmıyor. Eğer stabil çalışıyorsa, o zaman denenebilir. 2600x işlemciyi yükte 60 derecenin altına düşünemedim.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @awsalli Neden bilmiyorum ama Ryzenler hep böyle. Hız aşırtma yaparken de aynı dengesizlikler var.
   Benim Rx 570 mesela, 1150'den 870'e düşürdüm 90mhz frekans kısarak. 2-3 fps kaybım oldu ama eski jet motorununn yerine minik usb fan gelmiş gibi oldu. Fanlar 1000RPM' pek görmüyor, sıcaklık değeri kış ayında olmanın da etkisiyle 65 civarını pek geçmiyor. Şurada örnek resimler paylaşmıştım durumu özetleyen:
   https://teknoseyir.com/durum/1181514

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @huseyinekrem Stabil çalıştırmışsınız, o yüzden yaptığınız işlem mantıklı olmuş. Sesin azalması çok iyi . Dün Ryzen işlemci ile testler gerçekleştirdim. Fanları belirli değerlere kilitledim. Sıcaklıkları ve hızı kontrol ettim. 1600 rpm'de çektiğiniz gürültüden başka, fark oluşmadı. Pompanın silik olduğu kısımda, pompayı 2700 devirde çalıştırdım. Bütün testleri 1 saat üzerinde yaptım. 2-3 derece fark ile biraz hız oynadı. Çektiğiniz gürültüye değmez.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @awsalli Bende emektar FX 8320 ile benzer testler yaptım. Günün sonunda hızı stabil olarak 4.1ghz'ye çıkartabiliyorum ama çıkardığı sese değmiyor. Şimdi bütün çekirdekler 3.7'de sabit. Tamam fan yine tamamen sustu diyemem ama aradaki sessizlik farkına değer.

   Sizin durumunuzda kalitesiz macun kullanıyorsanız belki daha iyi bir şeyle değiştirmek daha çok fayda edebilir. Birde 100-200mhz düşmek performansı çok etkilemezken mV olarak çok daha aşağılara inmenizi sağlayabiliyor. İsterseniz bir de bunu deneyin. Stock hızın altına inmek psikolojik olarak rahatsız ediyor ama gerçekten aradaki fark sadece benchmarklarda görülebiliyor.

  • Joe @joe

   @awsalli Ben de öyle yapıyorum. Auto bırakınca fırlıyor ses. Yüzde 45te bırakıyorum. Isı da yük altında 50yi geçmedi.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @huseyinekrem Precision Boost özelliğini devre bırakırsam, 50 derecenin üstüne çıkmıyor. Günlük kullanımda hissedilmesede, render alırken fark hissediliyor. O yüzden devre dışı bırakmadım. Noctua macun kullanmıştım.

   @joe Otomatik olunca, ısı çok hareket ettiği için, fanlarda ona göre oynuyor. Günlük kullanımda 500 rpm değerine kilitledim. Tam yükte 65 dereceyi geçmiyor. Mekanik diskler olmasa, hiç ses çıkmayacak. Yukarıda örneklerini attım, fanları ve pompayı tam devir çalıştırmak, ısıda ciddi düşüşlere sebep olmuyor. Gereksiz fan sesi duyuyorsun.

Ryzen 3000 serisi, ısınma problemi hakkında Noctua açıklama yapmış, kafaya takanlar için güzel bir yazı olmuş. Okumakta fayda var.

https://noctua.at/en/why-is-my-ryzen-3000-processor-getting-so-hot-why-are-ryzen-3000-cpus-running-hotter-than-previous-generation-ryzen-cpus-with-the-same-tdp-rating-is-there-anything-wrong-with-my-cooler

Noctua

Designed in Austria, Noctua's premium cooling components are renowned for their superb quietness, exceptional performance and thoroughgoing quality.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ücretsiz veri kurtarma yazılımı var mı? Biraz araştırdım ama bulduktan sonra ücret istiyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uygun fiyata Windows - Office key almak için tercih ettiğiniz ve patlamadığınız satıcı ve siteleri öğrenebilir miyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Benim gözümde Devrim'in ruhani devamı olan Anadol'u konu alan bol sohbeti bir "film" olmuş.
Sürmek ve hatta binmek şerefine nail olamadım. en kısa sürede bunu şerefe nail olacağım. Ruhu olan bir araç. Kendine has bir karakteri var.
İmkansız olabilir ama bir STC sahibi olmak istiyorum. Belki paradan daha fazlası lazım.

#otoseyir #devrim #anadol #stc

https://youtu.be/hZvgmfrO0JM

Anadol'un Hikâyesi | AutoClub

Türkiye otomobil tarihinin temel taşlarından biri olan Anadol üzerine yapılmış belgesel tadında farklı bir söyleşiyle karşınızdayız. Efsane Türk Otomobili An...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Evde bir duvara ses yalıtım süngeri yapmak istiyorum. Yada akustik süngeri dedikleri şeyden yapmak istiyorum. Aranızda deneyip memnun kalan varsa önerilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tamir, modifiye ve yapıştırma işleri için Sugru incelemesi

Sugru, oyun hamuruna benzeyen ama kuruduktan sonra aldığı şekli bozmayan, suya, soğuğa ve yüksek sıcaklığa dayanıklı bir malzeme. Sugru ile evinizdeki birçok nesneyi tamir edebilir, var olan objeleri modifiye edebilirsiniz.

Sugru'nun sitesi için tıklayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 116

Akışta kombiyle alakalı bir durum görünce 2 ay kadar önce şu yaşadığımı yazayım istedim.

Evde kullandığımız kombide bir arıza vardı. Çalışırken takır takır ses yapıyordu. Bu ses daha sonra kayboldu ve ardından bir komi çalışırken bir anda altından tazyikli su atmaya ve hata kodu vermeye başladı. Bunu üzerine Ariston yetkili servisini çağırdık. Yetkili servis elemanları geldi, devir-daim motoru bozuk değişecek dediler ve gittiler. Ertesi gün gelip motoru değiştirdiler. Ancak motoru takarken 2 saat kadar uğraştılar ve sürekli fısır fısır bir şeyler konuştular. Bu arada tabii ki biraz durumdan kıllandım. Sonunda motoru taktıklarında kombi bu sefer başka bir hata verdi ve anakartın da değişmesi gerekiyor dediler. Devir daim motoru için 700, anakart için 800, servis ücreti olarak da 70TL istediler. Bunun üzerinde servis ücretini verip taktıkları motoru geri çıkartıp gitmelerini istedim.

Eve ilk taşındığımda kombinin vanasını değiştiren bir usta vardı onu çağırdım. 500TL'ye motoru 20dk'da değiştirdi ve kombi tıkır tıkır çalışmaya başladı. Meğerse yetkili servis bu kombiye uymayan bir motor taktığı için 2 saat motoru takmaya çalışmış, motor uyumlu olmadığı için de bu motora uyumlu anakart takmak istemiş. Ağzımı açmayıp her dediklerine evet deseydim 1570TL kitleyeceklerdi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 13

Hi fi ci arkadaşlar yamaha hoparlör 6 ohm amfi yamaha r-n602 8 ohm mu 4 ohm u ayarlamaliyim

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 25