Garmin Vivosmart HR İncelemesi

Garmin Vivosmart HR

Teknoseyircilerde pek saat kullanma alışkanlığı yok, ama benim için saat bir vazgeçilmez ve kolumda taşıdığım tek aksesuar niteliğinde. Çocukluğumda, 90’lı yıllarda, Casio'nun asker saatlerinden başlayıp birçok dijital Casio modelini kullandıktan sonra, öğrencilikten iş hayatına geçmekle birlikte son 5-6 senedir akrep ve yelkovanlı klasik saatleri kullanmaktaydım. Bizim zamanımızda, Casio'nun birçok modeli vardı, databanklı olanalar epey lükstü, herkes sahip olamazdı(Gameboy’a sahip olmak gibi). O zamanlar harçlıklarımızı biriktirip casio saatler alırdık. Henüz cep telefonları bile yokken epey teknolojik cihazlardı bizim için; Japon mücizesi. Kronometreleri, ışıkları, su geçirmezlikleri vardı; arkadaşlarımızın (tabii ki ev telefonu) numaralarını saate kaydederdik.

 

Şimdi gelelim akıllı saat ya da egzersiz saatlerine geçmeme. Evet insanlar sürekli değişiyor ve gelişiyor. Dijital saatlerden, akrep ve yelkovanlı klasik saatlere geçtikten sonra üçüncü olarak tekrar bir tür dijital diyebileceğimiz akıllı saatlere geçiş yaptım. Klasik saatimin pili bitmişti ve akıllı saatler ilgimi çekiyordu. Sürekli kalp atışını ölçen bir cihazla dolaşmak bana biraz garip geliyor, ne bileyim hastalık hastası gibi hissederim kendimi, o kadar evhamlı biri değilim; kalbim nasıl biliyorsa öyle çalışsın, her an izlememe gerek yok... Ama yine de sporla ilgilenen biri olarak bu saati almaya karar verdim. Satın almamdaki en büyük etken de yurt dışındaki hocaların kollarında bu tür saatleri görmem oldu, apple, samsung türü akıllı saatlerden ziyade bu tür daha basit cihazlar vardı kollarında. Bu saatle çok havalı, modern hissediyorsun kendini, 2017'nin çocuğu oluyorsun... Ayrıca uyku durumunu takip etmek de cezbedici bir diğer neden oldu benim için.

İncelemeye başlamadan önce iphone-4 kullandığım için (yazılımı en az İOS 8 istiyor) saatin tüm fonksiyonlarını kullanamıyorum ama saati bilgisayara bağlayıp verilere erişebiliyorum. Cihazı bu şekilde yaklaşık 1 aydır kullanmaktayım.

Yanlışlıklar komedisi

Saatle ilgili düşüncem şu, gerçekten medikal hiçbir önemi yok ölçümlerin, yanlışlıklar komedisi olduğunu söyleyebilirim ama yine de saati sevdim ve memnunum kullanmaktan. Yanlışlıkları şöyle, örneğin otobüste giderken bunu yürüme olarak algılayıp bana adım hedefime ulaştığım için tebrik gönderebiliyor. Ya da öğlen uykularını kesinlikle algılamıyor. Bayır çıkmayı merdiven çıkma olarak değerlendirebiliyor vs. Oturduğumda kalk hareket et diye uyarıyor fakat kalkıp 3-5 dakika hareket ettiğimde bunu her zaman algılamayabiliyor. Aynı şekilde ayakta hareket halindeyken (örneğin dişlerimi fırçalarken) bana hareket et diye uyarı gönderebiliyor. Sabah erkenden uyanıp tekrar yattığında seni uyanmış kabul edebiliyor ya da uykuya dalmasan bile uyuduğunu sanıyor cihaz. Aslına bakarsanız bazen gerçekten doğru ölçüyor, bazen de yanlış. Mesela çok yorgun olup hemen uykuya daldığınızda bunu algılayabiliyor ve derin uykunuzun süresinin uzun olduğunu görebiliyorsunuz. (Not: Karşılaştığım yanlış ölçümlerin nedeni telefona bağlamamakla ilgili olabilir.)

Fiyatı ve özellikleri

650 TL gibi bir fiyatı var saatin, internette fiyatına göre en iyi fitness saati olduğu söyleniyor, diğer modelleri bilemediğim için bir şey diyemeyeceğim bu yoruma, yani karşılaştıramıyorum. Saatin büyük bir dokunmatik ekranı var, analog ekran, elbette siyah beyaz, renkli değil. Ekran sürekli açık, dokunduğunuzda parlaklığı artıyor, gece saate bakmak istediğinizde dokunmanız yeterli.

Ne anlama geldiğinden ve güvenilirliğinden emin değilim fakat derin uyku, hafif uyku, uykuda hareketlilik ve kaç saat uyuduğunuzu ölçebiliyor. Adım sayacı bulunmakta, merdiven inip çıkmanızın verilerini tutuyor; hedefinize ulaştığınızda size tebrik göndermekte.

Su geçirmezliği var, banyoda ya da havuzda-denizde yüzerken kullanabileceğiniz belirtilmiş ama bu konuda internette bir şikayet yazısı (telefon su geçirdiği için değişim yapmışlar) görünce suya sokmaya çekindim açıkçası. Kordonu yumuşak, rahatsız etmiyor ama çok kaliteli kordon hissi vermiyor; ne de olsa geceleri de kolunuzda duruyor.

 

 

Şarjı 1 hafta gidiyor ve usb’den şarj oluyor, şarj süresi 1-2 saati geçmiyor. Pilin senelik değişeceği söyleniyor. IOS, Android ve Windows Phone desteği bulunmakta.

Bu saatin ayrıca + takılı bir modeli daha bulunmakta, Vivosmart HR+, bunun ek özelliği GPS yongasının bulunması. GPS açık olunca batarya ömrü 1 güne düşmekte.

Telefonum desteklemediğinden bu özelliklerini kullanamıyorum ancak saatinize arama bilgisi ve sms mesajlar(mesaj kullanan kimse kalmadı gerçi) telefonunuzdan gelebiliyor. Ayrıca diğer 3. parti yazılımların uyarılarını da size bildirebiliyor imiş.  Ayrıca alarm kurabiliyorsunuz, kolunuza titreşim gönderiyor.

Sonuç olarak yanlışlıklarıyla sevdiğim bir saat oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap