LED ampülu bedavaya tamir etme yöntemi anlatıyorum, toplanın 😀

-LED ampül nasıl bozulur ?
Led ampüllerin bir çoğu seri şekilde bağlanmış LEDlerden oluşur. Bu seri bağlı LEDlerden 1 tanesi bile bozulsa bütün ampul devre dışı kalır.
Şimdiye kadar Trafosu bozulan ampüle pek denk gelmedim, genelde bu LEDlerden 1 tanesi bozulduğu için ampül yanmıyor.

-Hangi LED'in bozuk olduğunu nasıl anlayacağız ?
Dikkatli bir şekilde LEDlere teker teker baktığınızda %90 ihtimalle bir tanesinin içinde ufacık siyah bir nokta göreceksiniz. Muhtemelen o LED bozuk. 3 Voltluk bir güç kaynağı ile tek tek bu LEDlerin kenarlarından güç vererek de test edebilirsiniz. Çok yüksek ihtimalle o siyah noktalı LED yanmaz, bozuktur.

-Nasıl tamir edeceğiz ?
Bozuk LEDi aradan çıkarıp devreyi tamamlayacağız. Bunun için o ledin kenarındaki bakır yolları bir tornavida ile kazımanız gerekiyor. LEDin yanındaki bakır yolları en yakın oldukları yerden kazıyıp 1 damla lehim ile birleştireceğiz. Bu sayede bozuk LEDin kesmiş olduğu devreyi tamamlamış olacağız.

-Nasıl çalışıyor
Bozuk LED aradan çıktıktan sonra ampülümüz 9 tane LED ile yanmaya başlayacak.

-10 tane LEDe giden gerilim 9 LEDe gittiği zaman Ampül bozulmaz mı ?
Hayır böyle olmuyor, LED ampüllerin içindeki trafolar akım limitli çalışır, yani LEDlerin her zaman aynı akımı çekmesini sağlar. Normalde 3V x10 dan 30 Volt gelen gerilim biz aradan 1 LEDi çıkarınca aynı akımı 3V x9 ile sağlar, bu yüzden 27 Volt gelir. LEDler farklı sıcaklıklarda farklı akımlar çektiği için bu Voltaj ayarı LED ampüllerin var olan bir özelliğidir.

-Ne kadar daha çalışır ?
Muhtemelen aradan 1 LED daha bozulana kadar yani 1-2 sene daha çalışır. Aynı işlemi tekrar yaparak 8 LED ile çalıştırmaya devam edebilirsiniz.

Bendeki örnek ampülün fotoğrafını ekliyorum, bu ampül bizim evde tamirli şekilde aylardır çalışmaya devam ediyor. İsterseniz bozuk LEDİ söküp lehimi oraya atabilirsiniz, isterseniz hiç sökmeyin ve kenarını kazıyıp oradan birleştirin. Her iki durumda da ampül çalışacaktır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 28

Herkese merhabalar, 30 yaşında alakasız bir bölümden yüksek lisans mezunuyum. Yazılıma merak sardım ve öğrenmeye başlamak istiyorum ama bilgi çöplüğü içinden bir türlü başlamak için gerekli rehber veya bilgi bulamıyorum. Amacım programlamaya giriş. Sizce nasıl bir yol izleyebilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8
 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  24 yaşımda banka sigorta bölümünden mezun oldum. 26 yaşımda yazılım firmasına girdim yaş 34 sorunuz varsa buyurunuz

 • Mehmet @m-menguc

  Ben de kendi kendime işten vakit buldukça 3-4 senedir yazılımla uğraşıyorum. Python ve C# dillerinden giriş yaptım. Şuan C# üzerine yoğunlaşıyorum. Ara ara sıkıldığım dönemlerde C# ile Sql, ASP, MVC vb. teknolojileri birlikte çalıştım. Bunlar nedir ne işe yarar diye merak ettiğim için. Unity ve C# ile temel Unity eğitimini tamamladım. C# ile kendi işim için RPA projeler yapıyorum. Keyfi merakla uğraşıyorum hep. Son zamanlarda zamanımı edabit.com sitesinde küçük challenge'lara ayırıyorum. Hem sürekli bir problemi çözmek için kafa patlatıyorsunuz. Hem de aynı iş başka hangi yollardan yapılır onu öğreniyorsunuz. Benim 20-30 satırla temel kod seviyesinde çözdüğüm problemi başka yazılımcılar 2-3 satırla çözebiliyorlar. İllaki onlardan yeni şeyler öğreniyorsunuz. Bu bilgiler ne youtube ne de udemy videolarında var.

  @firat_duran arkadaşın dediği gibi keşke çevremde bu işle uğraşan en azından 1 kişi olsaydı. Süreç daha kolay ve hızlı olurdu. Ama bu iş biraz heves meselesi dediğim gibi. Bu işten gerçekten güzel bir çıktı alabilmek, benim gibi eğitimini sonradan alanlar için biraz uzun ve zor bir süreç. Ki ben henüz işin başındayım. Daha çok yolum var.

 • güray @gurayd

  Hangi tarafa yönelmek istiyorsun. Mobile, web ya da database?