Avrupa'da satılan arabaların %68'i B ve C segmentlerine ait. Sanırım bu Avrupa ülkelerine Türkiye ve Polonya gibi ülkeler de dahil.
Kaynak, wikipedia, yıl 2019.

https://en.wikipedia.org/wiki/Euro_Car_Segment

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@herkesin_bildiği_şeyler Çok uzun zamandır YouTube'da videolar izliyorum, düzenli takip ettiğim kanallar var, ama ancak geçen hafta videolar bölümünde,kanalların en eski ve popüler videolarının sıralanabildiğini keşfettim, daha önce böyle bir özellik olduğunu bilmiyordum... Bence takip ettiğiniz kanalın en popüler ve en eski videolarını sıralamak ilginç gelebilir, tavsiye ederim(bilmiyorsanız tabii). Kısa bir bilgi ama herkesin bildiği şeyler bölümüne de malzeme olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çeviri firmalarının google translate kullanması normal mi? 7 sayfalık bir metnin %95'i google translate ile aynı çıkıyor...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 16
 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Diline bakar. Turkce- Fince vb dilleri Google Translate ile Ingilizce- Almanca vb Indo-European dillerden cevirirseniz sacma sapan seyler cikar ortaya. En basiti bizim dilimizde cinsiyet yok. Gender bias diye koca bir tartisma konusu var, sirf bu Google Translate neye gore kadin - erkek ayrimi yapiyor diye.

  Neyse kisaca boktan para alan insanlarin boktan is yapmasi google translate ile oluyor iste.

  • Rotten Pizza @pizza

   Dilden bagimsiz, Ingilizce için yapilan algoritmalar çok daha gelismis oluyor. Türkçe-Almanca çeviri yapmak yerine önce Türkçe’den Ingilizce’ye çevirip sonra sonucu Almanca’ya çevirmek daha dogru sonuçlar veriyor genelde.

 • Ş.A.Y. @sahin

  En ucuzundan ise gayet normal. Sayfası 5 liraya dönüyor çeviri işi hala.

 • Rj0lnir @rj0lnir

  Ne yazık ki en profesyonel diyebileceğiniz çeviri firmalarında bile bu durum söz konusu çünkü pekçok (hepsi diyemiyorum) çeviri firmasında maaşlı çevirmen yok. %95 serbest çalışan (freelance) çevirmenler ile işleri götürüyorlar. Hatta bir kısmı gelen işleri başka çeviri ofislerine paslayıp hallediyorlar, muhtemelen 2. ve 3. bürolara bile paslanıyordur, değişik bir komisyon sistemi var. Yukarıda bir arkadaşın dediği gibi sayfasını 5 liradan yapanlar olduğu gibi sayfasını 50 liradan satıp çevirmene 10 lira veren yerler de az değil (rakamları uydurdum). Eğer gerçekten bariz hatalı çeviri söz konusu ise yaptırdığınız yere söyleyin düzeltirler, düzeltmeleri lazım. Eğer sizin işinize özel bazı terimlerin kullanılması gerekiyorsa bunları bildirmeniz sizin için yararlı olur. Çünkü dediğim gibi çeviriler %95 konu hakkında uzman olmayan, sadece o dili bilen serbest çevirmenlere yaptırılıyor. "Uzman Kadro" filan hikaye 🙂

 • Nordre @nordre

  @omc43 @rj0lnir @sahin ben de zaten bu işi ya öğrenciye ya da yeni mezun birine yaptırırlar diye tahmin ediyordum, gidip de tecrübeli çevirmen bulacak halleri yok... ne kadar ekmek o kadar köfte misali, zaten çeviri hizmetini alan da bu dili bilmediği için, çeviri de tarihi bir metin olmayacağından koy google translate'e ver gitsin, bu arada Yandex çeviri de mevcuttur, alternatif olarak...

Sadece teorik olarak yazıyorum, alacağımdan değil... Bir tane iphone 13 almaktansa (19 bin), Samsung S21 alıp (9 bin 500), 4 sene sonra yeni bir Samsung (s25) almak daha mantıklı geliyor, hem yazılım, hem donanım, hem de dizayn olarak güncel kalınır böylece. Bu durum, süper bir gelirin yoksa, birçok ürün için geçerli geliyor bana. Tepe seviye işlemcileri, ekran kartlarını alıp uzun vadeli kullanacağına orta seviyeleri al, 3-4 sene sonra yenilere güncelle (tabii böyle bir gelirin varsa).

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 16

Bu kot pantolon sorununda bir gelişme var mı? Bugün kot pantolonlar 500 lira olmuş, bir de aldıktan 6 ay sonra popodan yırtılması hususu var, sonra kot pantolon yıkanmaz gibi garip şeyler... Araba alamayan adam gibi kot pantolon alamayan adam olduk... https://www.youtube.com/watch?v=XLXOu288tYA

Kot Pantolonlardaki Kalitesizlik Sorunu

Son yıllarda aldığım kotların tamamı çeşitli şekillerde bir sene içinde aşınıp yırtıldı. Ben de bu sorunu yaşayanlar var mı diye bu videoyu çektim :)
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 36

Bu iMac çok kasıyor, açılış süresi 3 dakikayı buluyor ve eskinin atom işlemcili bilgisayarları gibi çalışıyor. Yapacak bir şey var mıdır? İçini açmak çok zor, servise versem ram takarlar mı? Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım Yazıcının sarı renk veren kısmı dondu, birkaç kere temizledim, gizli bir kod yazıp 7-8 kere temizledim (önceden bu şekilde temizleyince düzelmişti), yine fark etmedi. Hatta içini de açıp biraz temizlemeye kalktım ama pek beceremeyince kapadım.

Brother DCP T500w hep orijinl mürekkep kullandım, 5 yıllık.

https://www.brother.com.tr/products/all-printers/printers/dcp-t500w

Yapacak bir şey var mı? Tamirciye versem çok tutar mı?

DCP-T500W Mürekkep Püskürtmeli Çok Fonksiyonlu Yazıcı

Renkli Mürekkep Püskürtmeli, Tanklı ve Kablosuz Bağlantılı Çok Fonksiyonlu Yazıcı
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Format atmak 2000'li yıllarda kaldı, yeni kuşak için bir şey ifade ettiğini sanmıyorum, doğru mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 34
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 12