Birkaç gündür Türkiye üzerinde oluşan toz taşınımı hadisesinin bugünkü uydu görüntüsü. Birkaç gün daha devam etmesi bekleniyor.
#KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

6:30 da sizin de gözünüzde bir yüz silüeti canlanıyor mu?

ORBIT - A Journey Around Earth in Real Time [4k]

NASA / ESRSU / Phaeleh / Seán Doran Video ©Seán Doran Music ©Phaeleh Meditate on the beauty of our home. Orbit is a real time reconstruction of time lapse ph...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

ISS in gözünden sabahki başarısız Soyuz fırlatılışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uzay istasyonuna giden mürettabatı taşıyan Soyuz roketi fırlatmadan sonra arıza yaptı.
Yörüngeye ulaşacak gücü kalmamış. Rus haber kaynakları mürettabatın Kazakistan’a indiklerini belirtmiş. NASA da doğruladı. Sorun yok.

Gelişmeler güncelleniyor https://spaceflightnow.com/2018/10/10/live-coverage-two-man-crew-to-launch-on-six-month-space-station-expedition/
https://twitter.com/bilim_man/status/1050312885778477057
https://twitter.com/say_cem/status/1050309391055052800

BeğenFavori PaylaşYorum yap

şu thread’e bir bakın derim. siz ne diyorsunuz?
#insan #kapitalizm #uygarlık #KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 20
 • Hado @hado

  Ee dön o zaman mağarana.

 • Lehimli At @at

  Kapitalizm sayesinde bütün medeniyet gelişiyor. Sadece zenginler erişebilse de gelişiyor. Kominizmde ise herkes aç. Neresinden bakılırsa kötü bir durum.

  • muhsin @muhsinulusoy

   hiçbir sistem kendi başına “en iyi” değil, hepsinin kusurları var. insanlık sürekli bir arayış içinde. biz göremeyiz ama belli ki bu düzen hep böyle gitmeyecek.

  • Melburg @melburg

   Bir kere komünizm’İn uygulandığı ülke yok veya olmadı zaten tek ülkede nasıl gördüyseniz artık 😀

  • Melburg @melburg

   Ayrıca kapitalizm kendi sistemi itibariyle insanlığın yararı için olan teknoloji kar getirmiyorsa uygulamayan bir sistem bir çok teknoloji patenti patent olarak kalıyor.

  • Muslu @muslu

   @melburg Bunun aynısı liberalizm için de söylenebilir. Teorideki liberalizmin uygulandığı bir ülke yok olarak. Komünizmin uygulandığı bir ülke yok ama komünizme feodalizmden direk geçiş yapmaya çalışan bir Mao ve komünizme geçmek için yıllarca sosyalizmi uygulayan ve başarısız olan bir Sovyet Rusya örnekleri var. Benzer acılar iki sistemde de yaşanmış olabilir ama sonuçta insanları hayatta tutmada, açlıktan öldürmemede ve teknolojik gelişmede birinin diğerine göre çok daha başarılı olduğunu söylemek mümkün.

  • Melburg @melburg

   @muslu Hocam tamam da olaylara biraz da şöyle bakalım bugün ki en başarılı sosyalizm uygulayan devlet olan sovyetler birliği ki oda 60’lara kadar (sonradan gelen liderler ile yozlaşma ve ekonomide kapitalist üretim sinyalleri baş gösterdi.) ekonomik olarak bir çok kapitalist ülkenin gerisinde başladı zaten(çarlık rusya hala köylü tabanlı bir ülkeydi) bunun dışında bu ülke 2 tane savaş geçirip ciddi kayıplar verdi 2.dünya savaşında galip olmasına rağmen en fazla kayıp veren ülke. Sırf kapitalizmin çıkardığı savaşlara baksak zaten 1. ve 2. dünya savaşı ile dünyaya verdikleri tahribat ortada. Bunun dışında zaten ne küba ne venezuela filan sosyalizm deneyen ülke değildir sadece diktatöre karşı yapılan isyan ile ortaya çıkmıştır bu yapılar, küba’da sosyalist öğreti ile alakalı bir tane ders bile yok. Çin zaten şuan dünyada ki en emperyalist ülkelerden biri tartışmaya gerek bile yok. Bunun dışında komünizm tek ülkede uygulanabilen bir yapı değildir zaten tüm dünyada olması gereken ve bir geçiş ile değil sönümlenme ile ortaya çıkar bu yolu da sosyalizm açar.

  • Muslu @muslu

   @melburg Hocam Lenin de farkındaydı ve SSCB’nin ilk yılları yabancı yatırımcı çağırmışlığı var ülkeye. Yozlaşmayı bence 60 yerine Stalin’den itibaren başlatmak daha isabetli olacaktır. Stalin komünizmi dünya geneline yayma amacı güden 3. Enternasyonel’in ilk önce içini boşalttı, sonra da kapattı. Stalin’in bu hamlesinden sonra Sovyet Rusya içeride sosyalist olmuş alabilir ama kendini ülkeler arası rekabete teslim etti. Bundan sonra da zaten Sovyetler kapitalist ülkeleri geçme yarışında kendini besleyemedi ve dağıldı. Ayrıca Sovyetlerdeki yozlaşmaya sebep olan kurumsallaşamama da bu ideolojinin doğasında var. Bence şunu da kabul etmek lazım ki Sovyet Rusya da karşısında olduğu emperyalist ülkeler kadar ya da onların geçmişteki hallerine çok yakın emperyalist bir ülkeydi. Bu dediğime dünyaya komünizmi yaymak için yapıldı denildiğinde haklı gösterilebilir ama gerçeği değiştirmez.

 • protego @protego

  Adamın bu kadar nutuğu gidip de elektrik bilgisayar ve internet kullanarak Twitter’dan atması… Git de mağaraya gir madem. Amazonlara git orada yaşa. Almanya’ya yerleşip “yhaaa en güzel ülke Türkiyee Övrüpa çöğğ kötüü” diyenlerle aynı kafada bu. Bunun gibi geçmiş fetişi insanlar yüzünden bu ülke yerinde sayıyor zaten. Geçmişi övmekten önüne bakmıyor kimse. Gelecek için ne yaptın onu söyle de bi bakalım. Anca bıdı bıdı. Her yer beton diye şikayetlenip 500.000 liralık apartman dairelerinde oturanlarla aynı hesap. Önce git çadırda yaşa da sonra betondan şikayet etmeye hakkın olsun. Söylediği bazı şeylerde haklılık payı var, ancak bunu gidip “mağara adamı daha iyiydi” ye bağlamak neyin kafası anlamıyorum. Şu anki “uygarlığa” göre yaşayıp “uygarlığa” kötü demek çok ikiyüzlüce. İki parça et için ölümüne kavga edilen dönemleri yaşamayı çok istiyorsa Amazonlarda kendine böyle bir ortam yaratabilir. Uygarlıktan önce insanlar kol kola şarkı söyleyerek yaşıyordu sanıyor herhalde. Evet, bu tip tatminler için yaşıyoruz. Çünkü İNSANIZ. Sadece “yaşamak için” yiyen canlılara hayvan diyoruz, insan değil. (insan da bir hayvandır ama o ayrı mesele). Eğer hayvan gibi yaşayacaksak niye insan olduk? Hayattan zevk almaya bakmayacaksak neden insan olduk? Ne yapalım tüm gün çalışıp akşam uyuyalım mı? İnsanlar zaten çalışarak hakettikleri zevkleri yaşamasınlar mı? Neden yaşayalım o zaman? Dünyanın düzeni bu, hiçbir zaman da değişmeyecek. Çünkü bu işin mantığı bu. Dediğim gibi, bazı ufak noktalarda haklılık payı var ancak bunu gidip bağladığı yerler çok yanlış

 • muhsin @muhsinulusoy

  yazılanlar benim kendi gözlemlerim için çok değerli. herkes kendince haklıdır. yorumlar için teşekkürler.

NASA, Hubble Teleskobunu jiroskop arızası yüzünden geçtiğimiz cuma günü güvenli moda almış. Teknoloji ve bilim notlarına yetişmemiş olma ihtimaline karşın durumu bir özet geçeyim:

– Hubble’ın 6 adet jiroskobunun hepsi 2009 yılında bir ekip tarafından yenilenmiş. Bunlardan 3 tanesi ‘enhanced’, 3 tanesi de standart tipte. O tarihten günümüze kadar da standart tipteki 2 jiroskop zaten bozulmuş.
– Teleskobun verimli çalışması için 3 jiroskobun çalışması gerekli ama 1 tanesi de gözlem için yeterli.
– Teleskobun geçen cumaya kadar halihazırda 3 tane enhanced, 1 tane de standart tipte olmak üzere çalışmaya elverişli 4 jiroskobu bulunuyordu, ancak zaten 3 tanesi maksimum verimlilik için yeterli olduğundan enhanced olanlardan 1 tanesi kapalı yani ‘reserved’ durumdaydı.
– Cuma günü, zaten bozulması beklenen 1 tane standart tipteki jiroskop bozuluyor (beklenenden 6 ay daha fazla çalışmış).
– Ancak reserved halindeki 3. jiroskop spin-up yapamıyor yani aktif hale gelemiyor. Diğer 2 jiroskopta sorun yok.
– Teleskobun verimli çalışması için 3 jiroskop gerektiğinden 3. jiroskoptaki sorunu çözmek adına teleskobu güvenli moda alıyorlar, yani teleskop yörüngede ama offline durumda (bu haftalar sürebilir.)
– Şu an için teleskobun bulunduğu noktaya sorunu çözecek astronotları götürme kabiliyeti olan hiçbir araç yok, tamir robotu çalışmaları da yıllarca başarısız kalmış. Uzaktan müdahale edilmek zorunda.
– Sorunun çözülüp çözülemeyeceği belli değil. Çözülmezse 2. jiroskop reserved edilip 1 jiroskopla çalışmalara devam edilecek, zaten ikisinin aynı anda çalışmasının sadece 1 tanesinin çalışmasından çok bir farkı yok. Yine de bu durum gözlem verimliliğini oldukça düşürecek.
– NASA, zaten 2020’li yılların ilk yarısında yeni ve daha gelişmiş bir teleskobu yörüngeye göndermeyi hedefliyordu. Hubble’ın ömrü de en geç 2030’da dolacak.

Yenisi gidene kadar gözlemlerin yavaşlayacak olması can sıkıcı olacaktır. Umarım sorun çözülür.

https://www.theverge.com/2018/10/8/17951512/nasa-hubble-space-telescope-gyroscope-failure
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2018/hubble-in-safe-mode-as-gyro-issues-are-diagnosed

Yeri gelmişken Hubble’ın çektiği o muazzam fotoğraflara bakalım: https://www.spacetelescope.org/images/viewall/

2009’daki görevde çekilen fotoğraflar: https://www.spacetelescope.org/images/hubble_large_08_cc/
https://twitter.com/razor0fOccam/status/1049581737020293120 🙂

#nasa #hubble #Uzay
@hkellecioglu

Hubble in Safe Mode as Gyro Issues are Diagnosed

NASA is working to resume science operations of the Hubble Space Telescope after the spacecraft entered safe mode on Friday, October 5, shortly after 6:00 p.m. EDT. Hubble’s instruments still are...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#ESA #ISS

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ben kullanmıyorum, isteyen kullanabilir.

playstore 100 TL ve üzeri alışverişlerde 20 TL indirim – 8hyifiye
Itopya 2000 TL’ye kadar olan tüm alışverişlerde %5 indirim – EW5AFD24B91752F
3 aylık ESET Internet Security lisansı ve %30 indirim hakkı – TRBC-W339-D67S-SF4T-X9MD

#kupon #fırsatlar #TeknoSeyirPlus

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#walaka kasırgasının rotası alay konusu olmuş 🙂

Walaka and Kong-rey Become First Simultaneous Category 5 Storms on Earth in...

There were two Category 5 typhoons at the same time on earth this week, according to the Weather Channel.
BeğenFavori PaylaşYorum yap