Mücahit Kambur paylaştı.

Yazılım Gündemi - 6 (12 - 25 Ağustos 2019)

< Önceki Gündem     |   12 - 25 Ağustos 2019   |     Sonraki Gündem >

Yazılım Gündemi ile ilgili gelişmeler hakkında bildirim almak için bu adresdeki konuya bakabilirsiniz. Yazılım Gündemine katkı sağlamak için yazılımın herhangi bir alanıyla ilgili karşılaştığınız haberleri sosyalde #YazılımGündemineMalzeme etiketi ile paylaşabilirsiniz.

RestClient ve diğer 10 Ruby kütüphanesinin arka kapı içerdiği ortaya çıktı

Ruby kütüphanelerinin barındırıldığı RubyGems.org sitesindeki bilgileri çalınan geliştiricilerin projelerine, kurulduğu sunucuda arka kapı açan kod parçaları eklenmiş. Aynı olay strong-password isimli kütüphanenin de başına gelmişti (bkz: Yazılım Gündemi - 1). Yöntem aynı: RubyGems.org sitesindeki kullanıcı bilgilerini ele geçen hacker(lar), projeye zararlı kod parçaları eklemişler ve yeni versiyon çıkarak, kütüphaneyi kullananların zararlı kod parçalarını güncelleme ile edinmeleri sağlanmış.

Zararlı kod parçalarından bazıları kullanıcıların cookie bilgilerini çalmaya yönelikken, bazıları da sistemi kripto para madenciliği için kullanıyormuş. Daha teknik bilgiler için RestClient kütüphanesinin şu github sayfasına bakabilirsiniz. Saldırıdan etkilenen Ruby kütüphaneleri ve versiyonları ise şu şekilde:

 • rest-client: 1.6.10, 1.6.11, 1.6.12, 1.6.13
 • cron_parser: 0.1.4, 1.0.12, 1.0.13
 • coin_base: 4.2.1, 4.2.2
 • blockchain_wallet: 0.0.6, 0.0.7
 • bitcoin_vanity: 4.3.3
 • lita_coin: 0.0.3
 • coming-soon: 0.2.8
 • omniauth_amazon: 1.0.1
 • awesome-bot: 1.18.0
 • doge-coin: 1.0.2
 • capistrano-colors: 0.5.5

Zararlı kod içerdikleri anlaşılan bu versiyonlar RubyGems.org ekibi tarafından geri çekilmiş fakat olay anlaşına kadar bu kütüphaneler toplam 3.584 kez indirilmiş. Siz de mutlaka projelerinizde yukarıdaki kütüphanelerin ve versiyonların olup olmadığını kontrol edin ve tabii ki projenize bağımlılık eklerken daha dikkatli olun.

standard isimli JavaScript aracı terminal çıktısında reklam göstermeyi planlıyor

GitHub'da 21K yıldıza sahip, başka bir çok proje tarafından da kullanılan bu araç, fonlama konusunda yaşadığı sıkıntılardan ötürü terminal çıktısına açık kaynağı destekleyen bir firmadan reklam almayı planlıyor. Yani projenize standard aracını eklemek için npm install standard yazdığınızda aracın kurulumu sonrasında terminalde ve muhtemelen log dosyasında bir reklam göreceğiz. Açıkcası ben de şaşırdım fakat projenin github sayfasındaki issue altında yazılanları görünce biraz da olsa hak verdim.

Hepimiz açık kaynağın nimetlerinden fazlasıyla faydalanıyoruz fakat açık kaynak camiasına katkı sağlama konusunda ciddi eksikliklerimiz var. Girdiğimiz açık kaynak projelerin sitelerindeki "Bağış Yap" butonlarını görmezden geliyor, hatta sitedeki reklamları bile engelliyoruz. Üstüne bir de karşılaştığımız sorunları ya da hataları çözmek için az da olsa uğraşmak yerine direkt issue açıp ya da mail gönderip, 3-4 gün içerisinde sorumuzun çözülmesini bekliyoruz. Lafa gelince hepimiz ortamlarda açık kaynağın faydalarından, nimetlerinden, ne kadar süper bir şey olduğundan bahsediyoruz; fakat, konu maddi ve/veya manevi destek olmaya gelince ne elimizi cebimize attıyoruz, ne de klavyemize dokunduk.

Terminal çıktısına reklam almak belki de doğru bir yöntem değil, fakat, şu çok açık ortada ki: Geliştirici camiası olarak açık kaynak ile ilgili algılarımızı değiştirme zamanımız geldi. Açık kaynak camiasından aldığımızın ne kadarını geri verdiğimizin/verebildiğimizin sorusunu kendimize sormamız gerekiyor. Açık kaynak araçları/kütüphaneleri kullanarak projeler yapıp bir güzel paramızı kazanıyoruz ama hiç birimiz, "kardeşim ben senin projeni kullanarak para kazandım, al bu da benden sana bu aracı geliştirmeye devam edebilmen için xx ₺/$/€ bağış" ya da "#504 numaralı issue sayfasındaki sorunu çözdüm. İnceledikten sonra kodlarımı kabul edebilir misin?" demiyoruz. Ohh, ne rahat!...

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Kullandığınız bir araç/kütüphane bu şekilde reklam alsa -ki şu an almayı planlıyor- tepkiniz ne olurdu? Reklam bazlı gelir modeli yerine açık kaynak projeler için nasıl bir gelir modeli oluşturulabilir? Yorum kısmında konuşalım.

Git versiyon kontrol sisteminin 2.23 sürümü duyuruldu

Hepimizin her gün kullandığı popüler versiyon kontrol sistemi git 2.23 sürümü ile yenilikler ve hata gidermelerini sunuyor. Öne çıkan bazı özellikler bu şekilde:

git checkout için yeni deneysel alternatif komutlar

Bildiğimiz gibi git checkout komutu hem dallar arasında geçiş yapmak için hem de dosyaları son commit'deki hallerine resetlemek için kullanılabiliyor. Üstelik git checkout --branch olmayan-dal gibi bir kullanımla da olmayan bir dalı yaratıp, ona geçiş yapma özelliği de var. İki farklı işlevin bir komuta toplanmasından dolayı benim de zaman zaman garipsediğim bir komut. Bu sürümde bu işlevleri ayıran deneysel iki komut eklenmiş.

 • git switch: Dallar arasında geçiş yapmak, yeni dal oluşturup ona geçmek için kullanılacak. Dokümantasyon. Örnek:
  $ git switch yeni-ozellik
  
  Switched to branch 'yeni-ozellik'
  Your branch is up to date with 'origin/yeni-ozellik'
  
 • git restore: Verilen dosyası son commit'deki haline geri döndürmek için kullanılacak. Dokümantasyon. Örnek:
  $ git restore program.c
  

Diğer özellikler ve değişiklikler için konu başlığındaki bağlantıya tıklayabilir ya da GitHub Blog'da yayınlanan bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Bitbucket, Mercurial desteğini sonlandırmaya hazırlanıyor

Bitbucket, GitHub gibi bir uzak depo sunucu hizmeti veren bir site. GitHub'dan farklı olarak sadece git ile değil, alternatif bir versiyon kontrol sistemi olan mercurial ile de çalışmayı destekliyordu. Fakat artık Bitbucket'da bu desteğini sonlandırmaya karar vermiş ve planlar yapılmış. 1 Şubat 2020 itibariyle kullanıcılar yeni Mercurial deposu oluşturulamayacak; 1 Haziran 2020 itibariyle de Bitbucket'de Mercurial desteği tamamen kalkacak ve Mercurial depoları da sunucudan silinecek. Desteğin kalkmasının nedenini söylemeye gerek yok sanırım. Artık hepimiz her yeni projede varsayılan olarak git kullanmaya başladık. Açıkcası ben Mercurial hiç kullanmadım, hatta öyle bir depo da hiç görmedim, bu yüzden nasıl bir sistem olduğu konusunda pek fikrim yok.

Bu haberi duyan, %100 açık kaynak ve özgür yazılım olarak geliştirilen Sourcehut da bir blog yazısı yayınlayarak, Bitbucket'dan kovulan Mercurial kullanıcılarını kendi sitesine davet etti.

Mikrokontrolcüler için Qt kütüphanesi tanıtıldı

Qt on microcontrollers

C++ deneyimim konsola "Merhaba dünya" yazdırmaktan öteye gitmediği halde bu gelişme beni bile heyecanlandırdı. Özellikle videodaki gibi düşük sistem gereksinimleri ile çalışan cihazlarda akıcı ve güzel tasarımlı ekranlar hazırlayabileceksek, mutlaka bir ara Qt kütüphanesini incelemem gerekecek.

Teknik detayları henüz açık değil fakat konuyla ilgili Qt takımı, 4 Eylül tarihinde İnternet üzerinden soru&cevap kısmının da olacağı bir webiner düzenleyecek. Sanırım webiner boyunca çok daha teknik kavramları anlatacaklardır. Buradan kendinize uygun saatteki webinere kayıt olabilirsiniz.

Etkinlik Duyurusu: Typed Properties ve dahası ile PHP 7.4

İstanbul PHP grubunun organize ettiği bu etkinlikte PHP 7.4 ile birlikte gelecek özellikler anlatılacak. Birkaç özelliği Yazılım Gündemi - 3 yazısında ben de anlatmıştım fakat PHP geliştirmeyle ilgilenen ve İstanbul'da olan arkadaşların mutlaka bu etkinliğe katılmasını tavsiye ederim, daha faydalı olacaktır.

Diğer Haberler

Bir sonraki hafta görüşmek üzere,
Kendinize iyi bakın...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 11
 • Serdar @serdaracikyol

  Qt on microcontrollers 'u merak ettim sırf bunun için bir ekran edinebilirim.

 • Cem KOÇ @cemkoc

  Eline sağlık hocam. Yazılım piyasasını senden öğreniyorum. İlgilenmediğim konular dahi olsa aklımın köşesinde bir yerde duyulmuşluk yaratıyor. Teşekürler.

  Açık kaynak konusunda benim yaşadığım en kötü senaryolar kullandığım muhteşem bir programın artık geliştirilmiyor olması, terk edilmiş olması oluyor.

  Bilinç biraz daha artsa da bu işin bedava yapılmadığını insanlar öğrense. Ücretsiz hizmete alışan insanları buna ikna etmek evet güç olacak ama TS gibi kitlelerin daha hassas olacağın düşünüyorum. Açık kaynak bedeva olmak zorunda değildir. Açık, şeffaf, izlenebilir olmak zorundadır. Para yine lazım yani.

  Yeri gelmişken #PaypalTürkiyeyeGeriDönsün

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Rica ederim hocam, faydalı bir içerik oluşturabiliyorsam ne mutlu bana 🙂

   Açık kaynakdaki fonlama sorunlarına bir çözüm üretmek gerekiyor ya. Kendi basit bir ihtiyacın için yazdığın bir kütüphaneyi, insanların da işine yarasın diye açık kaynak paylaşıyorsun, sonra bir bakmışsın yüzlerce kullanıcısı olan bir projeye dönüşmüş. Herkes senden hata çözmeni, yeni özellikler eklemeni falan istiyor. Tamam, ilk başta bunu ücretsiz ve açık kaynak lisans ile yaptık fakat iş öyle bir noktaya geliyor ki, programlama yapıyor olmanın ve sorun çözüyor olmanın verdiği motivasyon bitiyor. Geliştirici de yeri geldiğinde kişisel zamanından ayırıp bu işleri yapıyor. Bir yerden sonra para, ihtiyaçlar ve zaman ayırmak için gerekli oluyor maalesef.

   Bu fonlama ve bağış meselesi bu aralar programlama çevrelerinde her topluluk tarafından konuşuluyor. Emacs topluluğundan, JavaScript topluluğuna kadar herkes açık kaynak projeleri nasıl fonlarız, nasıl ön plana çıkarıp destek oluruz bunu konuşuyor.

   Aynen PayPal'ın mutlaka geri gelmesi lazım. Hem ticaret yapanlar için kolaylık, hem de bizim için ödeme alma ve yapma aracı ama maalesef kısa vadede geri dönmeyecek gibi gözüküyor. Az da olsa bağış yapmak istediğim birkaç araça bu yüzden bağış yapamadım.

 • Özgür @ozgurg

  Patreon ver, destek olalım diyeceğim de Patreon'a kartımı kaydettiremiyorum.

Mücahit Kambur paylaştı.

Yazılım Gündemi - 4 (29 Temmuz - 4 Ağustos 2019)

< Önceki Gündem     |   29 Temmuz - 4 Ağustos 2019   |     Sonraki Gündem >

Go dili topluluğu, dile generic programlama özellikleri eklemeyi tartışıyor

C# yazdığım zamanlardan hatırladığım kadarıyla generic programlama terimi, tipi belli olmayan fonksiyon parametreleri tanımlamak için kullanılıyordu. Örnek vererek daha iyi anlatırım:

C++'da generic programlama ile şu şekilde bir yapı kurabiliyoruz.

template <typename T>
class Liste {
 // sınıf içeriği
};

Liste<Hayvan> hayvan_listesi;
Liste<Araba> araba_listesi;

Bu yapının avantajı hem bizi kod tekrarından kurtarıyor, hem de işimizi kolaylaştırıyor. Bu yapı sayesinde, atıyorum bu listelerin içeriklerini yazdırmak istersek, parametre olarak T alan bir fonksiyon kodladığımızda, o fonksiyona bu listelerin ikisini de gönderebiliyoruz.

Go dili topluluğu da, bu özelliği Go diline Contracts ile eklemeyi konuşuyor. İlgili tavsiye sayfasında detaylıca anlatılmış.

Ruby on Rails 6.0.0 RC2 yayınlandı

Bu yılın başlarında 6.0.0 beta1 sürümü duyurulan popüler Ruby framework sistemi Ruby on Rails, bu hafta içerisinde 6.0.0 rc2 sürümünü duyurdu.

6.0.0 sürümü ile gelecek özelliklerden bazıları şunlar:

 • Action Mailbox
 • Action Text
 • Çoklu veritabanı desteği
 • Paralel test çalıştırma desteği

Diğer özellikler için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Windows Terminal ön izleme sürümü v0.3 duyuruldu

Uzun bir süredir geliştiriciler tarafından pek tercih edilmeyen Windows, artık bazı şeyleri değiştirerek geliştiricileri kendine çekmeyi planlıyor gibi. Bunlardan biri de o eski hantal, kullanışsız ve özelleştirme desteği çok az olan terminal uygulaması. Bir süredir Microsoft'un bu uygulama üzerinde çalıştığını biliyoruz. Zaten duyurdukları ilk ön izleme sürümü de bu değil. Bu ön izleme sürümü ile gelen bazı yeni özellikler şu şekilde:

Taşınabilir başlık çubuğu

Bu özelliği anlamadım önceden pencere taşınamıyor muydu yani, yeni mi geldi? İlginç.

https://devblogs.microsoft.com/commandline/wp-content/uploads/sites/33/2019/07/draggable.gif

Sekmeler kısmındaki açılır menünün yeri değişmiş

Eski sürümde böyleyken:

Bu hale gelmiş:

Diğer özellikler için konu başlığındaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Açıkcası bir terminal sever olarak Windows'a yeni modern bir terminal arayüzü gelmesine sevindim fakat bu saatten sonra GNU/Linux tarafından tekrar Windows'a geri dönmem çok zor. Yine de Windows üzerinde çalışan arkadaşlar adına sevindim.

Firefox 68 ile gelen yeni CSS özellikleri

Firefox tarayıcısının bu ay başında duyurulan 68 numaralı sürümü ile bazı yeni CSS özellikleri de kullanıma açılmış. Bunlardan birisi şu şekilde:

::marker ile listelerin maddelerini özelleştirme

Bildiğimiz gibi HTML'de iki çeşit liste tipi var. Birisi ul, yani Unordered List (Sırasız Liste); diğeri ise ol, yani Ordered List (Sıralı Liste). Artık bu çeşit listenin de madde işaretlerini CSS ile özelleştirebileceğiz. Şöyle ki:

ul ::marker {
  color: hotpink;
}

ol ::marker {
  color: blue;
  font-size: 200%;
}

Sonuç işe şu şekilde oluyor:

Diğer CSS özellikleri için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Bootstrap 3 desteği sonlandırıldı

Aslında bu geçen haftanın haberi fakat gözden kaçmış ama yine de değinmeden geçmek istemedim. Tasarım cahili bir back-end developer olarak çok işime yaramış, kendisiyle nice siteler hazırlamıştım fakat artık Bootstrap 3 sürümü emekliye ayrılıyor. Artık güvenlik güncelleştirmeleri de gelmeyecek.

Bootstrap ekibi yeni uzun dönem desteklerini (LTS) Bootstrap 4 sürümü ile devam ettireceklerini duyurdu.

Elveda Bootstrap 3…

Diğer Haberler

Bir sonraki hafta görüşmek üzere,
Kendinize iyi bakın...

---

Yazılımın herhangi bir alanı ile ilgili karşılaştığınız haberlerle gündeme katkı sağlamak isterseniz #YazılımGündemineMalzeme etiketini kullanabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Mücahit Kambur paylaştı.

Yazılım Gündemi - 3 (22-28 Temmuz 2019)

< Önceki Gündem     |   22 - 28 Temmuz 2019   |     Sonraki Gündem >

GitHub, Amerika yaptırımlarını uygulamaya başladı

Kısıtlanan kullanıcıların ekranlarında çıkan uyarı metini.

GitHub bu kararları yeni mi uygulamaya başladı, yoksa daha önceden de uygulanıyordu fakat bu kadar sert mi değildi, bilemiyorum fakat bu hafta birkaç olaya karıştığı için gündem oldu. Bu olaylar şu şekilde:

Kısıtlamaların tam listesi olmamakla birlikte geliştiricilerin şu an maruz kaldıkları kısıtlamalar bu şekilde:

 • GitHub Pages üzerinde barındırdıkları web siteleri ulaşılamaz oldu (GitHub 404 sayfası gönderiyor).
 • Yeni özel depo oluşturamıyorlar.
 • Var olan özel depolarına erişemiyorlar. git clone komutu da 403 kodu dönüyormuş.

Kısıtlamalar nereye kadar gidecek bilinmiyor. Geliştiriciler projelerine devam edip, edemeyecekleri konusunda endişeliler. GitHub'ın ilgili sayfasında bu ülkelerdeki kişiler ücretsiz hizmetlerden faydalanabilecekler deniyor fakat özel depolar ücretsiz olmasına rağmen, bu kullanıcıların özel depoları kısıtlanmış ve erişilemez durumda. Geliştiriciler kodlarına, hata takip sistemine ve dokümanlarına erişimi kaybettiler. GitHub'a mail atıp, kapatılmış depoların yedeklerini istemelerine rağmen geri dönüş olumsuz olmuş. Resmen kodlarına el koymuşlar yani.

Bu ülkelerde yaşayan geliştiriciler de GitHub'a açık mektup yazarak, bir nevi imza kampanyası başlatmışlar. Geliştirici camiasından insanlar konuyu HackerNews ve Reddit gibi platformlardan tartışmaya devam ediyor.

Her ne kadar Amerika merkezli bir şirket olarak yasaları uygulamak zorunda olsalar da, GitHub'ın tavırları beni rahatsız etti. Özellikle bu kullanıcılara hiç haber vermeden, önceden uyarı yapmadan ve verilerini alma imkanı sunmadan bir gecede bu işleri yapmaları bende biraz art niyet duygusu uyandırdı ve GitHub üyeliğimi sorgulamaya başladım. Üstelikte Türkiye'ye de yaptırımlar konusu gündemdeyken endişem daha da arttı ve GitHub'daki tüm depolarımı bilgisayarıma indirdim fakat Türkiye'nin de bu listeye girmesi durumunda Türkiye bilişim sektöründe yaşanacakları düşünemiyorum bile!

Üstelik bu ülkelere gitmiş ve oradan GitHub'a bağlanmışsanız, bu kısıtlamalar sizin hesabınıza da gelebilir ve tekrar hesabınızı açtırmak için o ülkelerden birinde yaşamadığınızı kanıtlamanız için form doldurmanız isteniyor. Formda istenen bilgilere baksanıza!

Levent Abi bir kez daha haklı çıktı, söylemi tekrar hatırlayalım: "Bulut dediğin başkasının bilgisayarıdır. Bir gün gelir de, 'Sana hizmet vermiyorum kardeşim' derse, öylece kalırsın ortada". Bir kere daha bulut sistemlere güvenmememiz gerektiğini -umarım- öğrenmiş olduk. Güya internette gerçek hayattaki gibi ülke sınırları yoktu, güya internetteyken fiziksel olarak nerede olduğumuzun bir önemi yoktu…

PHP 7.4.0 Beta 1 yayınlandı

22 Temmuz'da yeni özellik eklenmesi dondurulan (feature freeze) PHP 7.4'ün Beta 1 etiketine sahip ilk sürümü ise 25 Temmuz'da duyuruldu. PHP Wiki sayfasındaki takvime göre PHP 7.4.0 sürümü yayın sürecinin bu şekilde olması bekleniyor:

Tarih Sürüm
08 Ağustos 2019 Beta 2
22 Ağustos 2019 Beta 3
05 Eylül 2019 RC 1
19 Eylül 2019 RC 2
03 Ekim 2019 RC 3
17 Ekim 2019 RC 4
31 Ekim 2019 RC 5
14 Kasım 2019 RC 6
28 Kasım 2019 Final

PHP 7.4.0 ile gelecek bazı özellikler bu şekilde:

Tipli sınıf özellikleri (Typed Properties)

PHP'de sınıf kodlarken artık sınıfın özelliklerini bu şekilde tipli tanımlayabileceğiz:

class Kullanici {
    public int $id;
    public string $isim;

    public function __construct(int $id, string $isim) {
        $this->id = $id;
        $this->isim = $isim;
    }
}
Arrow Functions

Önceden bu şekilde olan kullanımı:

$sayilar = [1, 2, 3, 4, 5, 6];
$kareleri = array_map(function($sayi) { return $sayi * $sayi; }, $sayilar);
// 1, 4, 9, 16, 25, 36

Artık bu formatta kullanabileceğiz:

$sayilar = [1, 2, 3, 4, 5, 6];
$kareleri = array_map(fn($sayi) => $sayi * $sayi, $sayilar);
// 1, 4, 9, 16, 25, 36
Null Coalescing Assignment Operator

Çevirisini yapamadım fakat bu operatör Türkiye'den birisi tarafından eklenen bir özellik. Kendisini Twitter'da @midorikocak kullanıcı adıyla bulabilirsiniz. Gelelim yeni operatörümüze, bu operatör sayesinde önceden bu şekilde yazdığımız kod parçasını:

if (!isset($dizi['anahtar'])) {
    $dizi['anahtar'] = varsayilaniHesapla();
}

Artık aşağıdaki gibi tek satırda yazabileceğiz:

$dizi['anahtar'] ??= varsayilaniHesapla();

Bu katkısı için kendisine teşekkür ediyoruz.

Yazının fazla uzamaması için bu konuyu burada bırakıyorum ama eğer ilgiliyseniz yeni özelliklerin tamamına buradan erişebilirsiniz.

JDK 13 ile gelecek özellikler belli oldu

Geçen haftaki gündemde JDK 13 sürümünün "Rampdown" ikinci aşamaya geçtiğini duyurmuştum. Bu hafta da yeni eklenecek bir özelliğe bakalım. Diğer özelliklere de baktım fakat uzun zamandır Java yazmadığım için tam anlayamadım. Ben de anladığım özelliği yazayım dedim 🙂 Diğer özellik ve değişiklikler için konu başlığına eklediğim bağlantıya tıklayabilirsiniz ya da QCon isimli konferansta Oracle çalışanı Java Dil Mimarı Brian Goetz tarafından yapılan bu sunumu izleyebilirsiniz: Java Futures, 2019 Edition.

Çok satırlı String ifadeler

Önceden Java'da bir string değişken içerisine uzun bir ifade yazacağımız zaman, bu şekilde bir yöntem izliyorduk:

String html = "<html>" +
  "<body>" +
  "deneme" +
  "</body>" +
  "</html>";

Bu şekilde bir kullanımda string parçaları birleştirildiği için biraz da olsa performansı etkiliyordu fakat artık Python'da görmeye alıştığımız 3 tırnak işaretli şu yapı Java'ya da geldi:

String html = """
       <html>
        <body>
         deneme
        </body>
       </html>
       """;

Apache NetBeans 11.1 duyuruldu

Eklenen diğer özelliklerin tam listesi ve detaylar için konu başlığındaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Intellij IDEA 2019.2 yayınlandı

Tekrarlanan Kod Bloğu Dedektörü

NetBeans'e güncelleme gelir de, Intellij IDEA hiç geri kalır mı?! Yapıştırmış güncellemeyi:

 • Java 13 desteği,
 • Otomatik tamamlama penceresi yanlış yazmalara karşı iyileştirilmiş,
 • Çalışan Docker konteynerindeki dosya sistemine erişme,
 • Açılış sürelerini kısaltan performans iyileştirmeleri,
 • Her klasörün kendine özel kod stili olabilecek,
 • 20'nin üzerinde dil için söz dizimi (syntax) renklendirme,

Eklenen diğer özelliklerin tam listesi ve detaylar için konu başlığındaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Visual Studio 2019 16.2 ve 16.3 Preview 1 duyuruldu

Yenilenmiş Test Explorer

 • Test Expolorer aracında iyileştirmeler,
 • Microsoft Edge Insider ile JavaScript hata ayıklama desteği,
 • C++ tarafında MSBuild projeleri için Clang/LLVM desteği,
 • Daha fazla ekran alanını için tüm araç çubuklarını gizleyebilme

Eklenen diğer özelliklerin tam listesi ve detaylar için konu başlığındaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

.NET Ekosistemi için güvenlik raporu yayınlandı

Resime tıklayarak özet görselini büyültebilirsiniz.

Diğer Haberler

Bir sonraki hafta görüşmek üzere,
Kendinize iyi bakın...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 40

BTK 2017 4.Çeyrek Raporuyla İlgili Özet Bilgiler

BTK, 2017 4.Çeyrek raporunu yayınlamış, biraz göz atıp bir kaç bilgiyi paylaşmak istedim.

1- Fiber Altyapı Uzunluğu

Fiber altyapı, bir önceki yılın aynı döneminde 290.974 km olan fiber uzunluğu, 2017 yılı dördüncü çeyreğinde 324.667 km’ye ulaşmış ve %11,6 oranında bir artış gerçekleşmiştir.

Alternatif işletmecilerin 2016 yılı itibariyle toplam fiber uzunluğu 62.567 km iken 2017 yılında % 9 artarak 68.193 km olmuştur. Türk Telekom’un ise, 2016 yılında 228.407 km olan fiber uzunluğu 2017 yılında %12,3 artarak 256.474 km olmuştur.

 

2- İnternet Abone Sayıları

2016-4 ve 2017-4'e göre ADSL abone sayıları %11.5 artış göstermiştir, fiber ise bir önceki yıla göre %21.3 artmıştır.

 

3- İSS Pazar Payları

TTNET %67,32 oranıyla hala daha tekelliğini devam ettirmekte. Ayrıca TurkNet'in son 1 yılda yaptığı atılımlar ile piyasaya göre çok fazla abone çekememiş kendine. Burdan anlıyoruz ki Türknet belli bir kesime hitap ediyor ve şuanlık için diğer firmalara bir tehlike arz etmiyor.

 

4- Aylık Kota Miktarı

2016 yılında 68 GB olan aylık kullanım, 2017'nin son çeyreğinde 90 GB'a çıkmış durumda. Ortalama kullanımın 90 GB olmasına rağmen AKN'li paketlerde hala 35-50-75 GB sayılar görmekteyiz.

 

5- Hız Dağılımı

2017 yılı dördüncü çeyrekte Türkiye’deki sabit genişbant abonelerinin yaklaşık %70’inin 10-30 Mbit/sn arası hızda bağlantı sunan paketleri tercih ettikleri görülmektedir. 1 Mbit/sn hızdan düşük hız tercih eden abonelerin oranı %1,3 olup 4-8 Mbit/sn arası hızlardaki bağlantıları tercih eden abonelerin oranı ise %18,0 olarak gerçekleşmiştir.

 

6- Tüketici Şikayetleri

İnternet Servis Sağlayıcılığı hizmetinde en fazla şikâyet bağlantı sorununa ilişkin olup 2017 yılı dördüncü çeyreği itibarı ile söz konusu şikâyetler, şikâyet edilen ilk beş husustaki toplamın yaklaşık %73,2’sini oluşturmaktadır. 2016 yılında bağlantı sorununa ilişkin şikayet oranı %50,1 iken 2017 yılında %20'lik bir artış göstermiş.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10