#Teknoİsyan
Bugün emektar telefonum Sony Xperia Z5 Compact öldü sanırsam. Markete gittim, alışverişimi yaptım eve geldim. (Cebimde herhangi bir darbe almadı.) Tuş kilidini kaydırayım dedim baktım ekran açılmıyor. Tuş kilidini açma-kapatma sesleri düzgün çalışıyor. Telefonu güç tuşuna uzun basıp yeniden başlattım. Ekranda hiç bir değişiklik olmadı, puslu siyah gibi bir renge büründü. İnternette biraz araştırınca sorunun ekrandan kaynaklandığını öğrendim. Artık ekranını değiştirmeyeceğim, 4 yada 5 kere oldu çünkü. Kendisini çekmeceye koyacağım. Yola gittiğim yere kadar blackberry curve 9300 ile devam.

edit: @emir-akdemir @my_techno çok şükür kendine geldi telefon belki sıcaktan kafayı yemişti.
edit 2: ekran geri gitti.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Teknoİsyan

Site artık çekilmez hale gelmedi mi? Kullandığım tek sosyal alan burası. Engellemek istemiyorum insanları ama başka çare bırakmıyorlar. Banla beni @gamsizm da artık TS yi youtube dan takip edeyim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Teknoİsyan
Allah belanı versin kingston seni aldığım güne lanet olsun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım
Assembly diline hakim olan var mı? Çözemediğim bir problem var. Danışmak istiyordum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • FFE4 @0x41414141

  Pek bilgili sayilmam ama merak ettim probleminizi. 🙂

  • msconfig @msconfig

   @0x41414141 PIC16F87XA işlemcisi için kod yazmam gerekiyor. Algoritmayı ve nasıl bir yol izleyeceğimi hiç anlamadım. Microcomputer dersi alıyorum da.

  • FFE4 @0x41414141

   @msconfig 3. sinifa dondum tekrar. 🙂 Biraz arastirdim ve hatirladiklarimi da birlestirdim.

   Su sekilde oluyor,

   20h ve 21h i carpilacak sayilarin bellek adresi olarak, 22h ve 23h da carpim sonucu ortaya cikacak 16Bitlik sayilarin low ve high 8 bitlik kisimlari icin ayirdik. Carpma islemi toplama ile, Bolme ise Cikarma ile yapiliyor. Sirasiyla 20 ve 16 degerlerini W registerindan N1 ve N2 nin temsil ettigi bellek addreslerine yukledik. Garbage data olmasina karsilik RL ve RH i 0 ladik.

   W registirinde son deger 16 vardi. RL=RL+W yaparak 16 sayisini 20 kere kendisiyle topluyoruz. BTFSC ile RL in temsil ettigi bellek adresindeki Carry Flagi kontrol ediyoruz. 1111'den sonra 0 laninca bu flag set oluyor ve ardindan INCF instuctioni execute olarak RH(High 8 bit) 1 artiyor. Daha sonra DECFSZ N1 ile 20'yi azaltmaya devam ediyoruz. bu instructionin ozel bir yani ise 0 oldugunda alttaki komutu atliyor, yani donguden cikiyor.

   Sonuc olarak RH = 00000001 RL = 0100000 16 Bit de = 000000010100000, Decimal degeri 320 oluyor.

  • msconfig @msconfig

   @0x41414141 Size ne kadar teşekkür etsem az vallahi. Gerçekten çok sağolun. Emek vermiş uğraşmışsınız. C ye biraz hakimim ama assembly sıfırdı. Çok açıklayıcı olmuş tekrardan teşekkürler 😀

  • msconfig @msconfig

   @0x41414141 Hocam müsaitseniz tekrardan bir şey sorabilir miyim?

  • msconfig @msconfig

   @0x41414141 ORG 0
   GOTO MAIN

   N1 EQU 20
   N2 EQU 21
   KALAN EQU 25

   ORG 30
   MAIN:
   MOVLW .30
   MOVWF N1
   MOVLW .9
   MOVWF N2
   CLRF KALAN
   UP:
   INCF N2
   SUBWF N1
   BTFSC STATUS,C
   GOTO UP
   DECF N2
   ADDWF N1,W
   MOVWF REM
   GOTO $
   END

   iki sayının bölümü için(30/9) yaptım bilgisayarımda mplab da compile edemiyorum hata aldım. rica etsem siz kendi bilgisayarınızda compile eder misiniz?

  • FFE4 @0x41414141

   @msconfig REM diye bir degisken tanimli degil ve ADDWF sadece bir operandla calisiyor. Duzeltirseniz calisacaktir muhtemelen.

  • msconfig @msconfig

   @0x41414141 Teşekkürler orası gözümden kaçmış.

 • kei @kei

  Assembly bilmem ama aynı sorunu ccs s ya da mikroC le aratırsanız çözebilirsiniz. Assebly zorunlu değilse işinizi görecek bir şeyler mutlaka bulursunuz.

#akış
Aramızda network uzmanı olarak çalışan veya network sektörüyle ilgili bilgisi olan var mı? Bu alanda uzmanlaşmak gibi bir düşüncem var. Şuan üniversitede Network Applications dersini alıyorum Cisco temel eğitimleri görüyoruz ilgimi çekti bu alan.Çeşitli forumlara falan baktım bilgi kirliliği çok fazla var her konuda olduğu gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ebubekir Bilen @ebkrbln

  Ben bilge adam'da işkur destekli sistem ve ağ uzmanlığı egitimi aldım. Şuan bir firmada sistem admini olarak çalışıyorum. Büyük firmalar daha çok cisco, microsoft vb. alanlarda aldığın sertifikalara bakıyor.

  • msconfig @msconfig

   @ebkrbln Firmada kaç yıldır çalışıyorsunuz,tecrübe arttıkça yükselme gibi şeyler oluyor mu? Bir de sektör olarak tavsiye eder misiniz? Son sorum maruz görün bilgi kirliliği çok fazla diğer sitelerde, sizi bulmuşken aklımdakileri sorayım 😀 Maaş dağılımı nasıl oluyor, yeni başlayan ağ uzmanı ne kadar alabilir? Şimdiden teşekkürler.

  • Ebubekir Bilen @ebkrbln

   @msconfig Ocak ayında başladım çalışmaya, orta büyüklükte bir holding de çalışıyorum. Tecrübe arttıkça maaşlarda doğal olarak artıyor. Sevmeden yapılacak bir iş değil saç baş yoldurtuyor bazen. Maaş olarak da firmalar arası çok değişiyor. Lisans mezunu ve ağ alanında gerçekten bilginiz varsa min 4000tl başlangıç. Belli bir yerden sonra dışarıdan da iş yapmaya başlıyorsunuz. Bilgi işlem müdürümüz aylık 15000 den fazla firmadan kazanıyor + dışarıdan destek verdiği müşterileride var.

  • msconfig @msconfig

   @ebkrbln Çok teşekkür ederim.

#OyunSeyir #snakesandladders
Sonunda aradığım oyunun adını buldum. 15 sene öncesine döndüm oynayınca 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#OtoSeyir #uaz452
Ulyanovsky Avtomobilny Zavod
https://www.uaz.ru/

Şu modele bayılıyorum. Keşke Türkiye de olsa. Alman mühendisliği mi peh.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@agab neden yasaklı bilen var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 14

#ikincieltablet

Arkadaşlar iyi günler. Ders çalışmak için tablet arayışına girdim. Tabletten beklentim sadece pdf ve slayt açsın,şarjı iki,üç saat gitsin yeter. En fazla 200 tl bütçe ayırdım. En Bu şartlar için en mantıklı seçeneğin şu olduğunu düşünüyorum. https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-tablet-kindle-fire-hd-8-7-nesil-765787209/detay Siz ne dersiniz bi danışayım dedim.
Eğer sizin elinizde kullanılmayan çalışır vaziyette en az 8 inç olan tablet varsa bildirirseniz sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap