Class 936A Isı Ayarlı Havya İstasyonu

 

Selamlar sevgili TeknoSeyir müdavimleri, bu

incelemede piyasada bulabileceğiniz en uygun fiyatlı, ısı ayarlı analog havya istasyonu Class 936A’ya hızlıca bir bakış atacağız.

Fiyatı ile başlayalım; ben direc.net üzerinden 175 liraya aldım havyayı.

 


Havyanın kutusu bu şekilde, üzerinde 940A yazıyor fakat fakat kutunun sizi yanıltmasına izin vermeyin içinde 936A var.

Havya istasyonunun kutu içeriği oldukça sade, içinden süngeriyle beraber havya standı, havya istasyonu ve havyanın kendisi çıkıyor. Yedek uç vs. yok. fakat uçları kolayca bulunabilecek standart havya ucu.

Havya ucunda bir koruyucuyla geliyor. Bu koruyucuyu çıkartınca oldukça ince ve smd çalışmak için uygun bir uç sizi karşılıyor. Havyanın kablosu çalışırken sorun yaratmayacak şekilde oldukça esnek. Havyanın 5 pinli istasyon bağlantı kısımı kolay biçimde yerine oturuyor ve vida ile sabitleniyor.


Havya istasyonu ise ele pek de kaliteli bir his vermeyen çin plastiğinden yapılmış 🙂 yinde yeterince güçlü duruyor. Ortada bulunan potansiyometre ile ısı ayarı yapılıyor, sol tarafta bulunan LED belirlenen ısıya gelene kadar açık kalıp, ısıya ulaştıktan sonra yanıp sönmeye başlıyor. Oldukça hızlı ısındığını söyleyebilirim 30 saniyeden kısa bir  süre içinde kullanıma hazır oluyor havya. Uç ısısının ne kadar doğru olduğunu görmek için multimetreye bağlı bir termokupl kullandım, çıkan sonuç gayet şaşırtıcı bu kadar ucuz bir havya için kalibrasyonu gayet iyi. Tam ayarladığım gibi 320 derece ölçtüm.

 

Havya standına gelirsek; Stand beklediğimin aksine plastik değil tamamen metal, ince bir sacdan yapılmış. Beraberinde gelen sünger ıslatınca tam olarak standın altındaki yerine oturacak boyuta geliyor fakat ben bu sünngeri kullanmanızı pek tavsiye etmiyorum uzun vadede sünger ısıl şok nedeniyle temizlerken havyaya zarar verecektir, bakır yünü havya temizlemek için daha uygun bir ürün.


Sonuç

Profesyonel değil daha çok hobi düzeyinde ilgileniyorsanız elektronikle bu havyayı size tavsiye edebilirim. Genel olarak smd çalışmaya uygun fiyatına göre gayet güzel bir havya. Fakat havya  sürekli kullandığnız bir şeyse, işinizin bir parçası ise daha iyi bir ürün arayabilirsiniz elinizin altında. Ben eve aldığım için fazla masraf etmek istemedim.

Daha sonra ayrıntılı bir kullanım deneyimi yazmayı planlıyorum şimdilik bu kadar hoşça kalın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap