Bu NVME lerde nasıl seçim yapmak lazım. Samsung 500gb almak istedim ama fiyatlar çok geldi bana. 500 - 600tl dolayında 500gb olan NVME seçmek isteyince ya hız farklı oluyor ya da boyut küçük. Neye bakacağımı şaşırdım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Makineci @makineci

  çok hızlı olanlarında belirli bir kapasitesi var, atıyorum 5gb sonra hızı sataya düşebiliyor.

  • CKabil @moshck

   Onun için qlc tlc vs gibi şeyler varmış. En iyisi Samsung diye okudum ama ne düzeyde bilmiyorum. Bu hız düşümü random okuma yazmada da oluyor mu? Eğer öyleyse standart ssd daha mantıklı oluyor f/p oranında

 • Eminentia @eminentia

  Nvme değil de sata formatında en ucuzunu aldım. Aralıksız yazdırırken belli bir süre sonra(4-5 GB falan sanırım) hızı HDD hızına düşebiliyor. Hatta birkaç saniye için tamamen durduğu oluyor. Ondan sonra tekrar HDD hızı.. Ancak gündelik işler için bir sorun teşkil etmiyor bu durum, büyük boyutlu dosya transferlerinde meydana geliyor sadece.

Bu reklam şekli çok rahatsız ediyor gerçekten. Yazıyı okuyamıyorum bir türlü

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 16

Assasins Creed Origins almaya değer mi? @gamsizm (assasins creed serisini 3 de bıraktım)

Steamde 60tl lik bir birikimim oldu. Project Cars 2 aldım ama klavyeyle tadı çıkmadığı için iade ettim. Şimdi de yeni oyun arıyorum açıkcası. En son Divison serisine sarmıştım da onun da çok uzun sürmeyeceği kesin. Önerilerinize açığım. Açıkcası bazı oyunları önce deneyip sonra almayı düşünüyorum ama bu sefer hazır varken bakayım dedim.

Özellikle sizden bir öneri alabilirim @ugury 🙂

#oyunönerisi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 24

2000 - 3000Tl arası monitör seçiminde yardımcı olabilir misiniz? Valla uğraştık bakındık ama ne seçeceğim bulamadım bir türlü. 27" olsun 144hz ve yukarısı olsun diye düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
CKabil paylaştı.

#akış Merhabalar.Bir tane materyal arşivim var, Haliyle bir klasör altında 10 klasör o dosyaların her birinin içerisinde başka 10 ar klasör ve o dosyaların her birinin içerisinde 1 tane materyal dosyası var. Elimde ki materyal dosyaları ".vismat" fakat benim bunları ".vrmat" haline getirmem gerekiyor. Klasörün altında başka klasör olmadığı durumlarda CMD de "cd klasör konumu" sonrasında " ren *.vismat *.vrmat" yaptığımda o klasörün içerisinde ki tüm .vismat dosyaları .vrmat dosyası haline geliyor ama benim şu an bulunduğum durum için işlemiyor. Bu konulardan anlayan biri yardımcı olabilir mi acaba? Uzuncada yazdım umarım anlaşılmıştır. Şimdiden teşekkür ettim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçen gün fark ettiğim diskin kendi kendine devre dışı kalması sorununu çözdüm. SSD'nin bağlı olduğu güç kablosunda sorun varmış. O hat üstüne başka bir disk taktığım anda SSD'nin gücü kesiliyor ve devre dışı kalıyor. Sorunu disklere giden güç kablolarını değiştirerek çözdüm.

Olay nasıl oldu kısmı da ayrı garip. Oyun oynarken oyun içerisindeki grafiklerin yüklenmediğini gördüm. Oyun çöktü diye düşünüp alt+f4 çektim ama değişiklik olmadı. Sonra sistem kendiliğinden reboot etti. açıldığında oyunun olduğu diskin (Samsung SSD) gözükmediğini gördüm.

Anlamadığım bir durum var. Bu SSD'lere güç veren hatta farklı hiç bir ürün takılı değil. Sadece 2 adet SSD bulunuyor. Hadi hatta aşırı yüklendiğimi varsayalım (anakart beslemesi vs. de bu hat üstünden olsun) o zaman da kabloları değiştirdiğimde de sistemin çökmesi lazım. Şuan sorunsuz çalışıyor sistem. Sadece kasanın önündeki USB3 soketlerinden (header ile anakarta bağlı olan) soldakine her hangi bir disk takarsam taktığım ürüne yeterli miktarda güç gelmiyor ve ürün döngüde kalıyor. Bu işlemler sırasında 12V ve 5V hatlarındaki güçleri multi metre ile takip ettim. Değerler stabil duruyor.

Bir fikri olan var mı acaba? Daha nasıl bir test uygulamalıyım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

James Donkey SSD mi satıyorum. 480GB JD480 modeli.

Geçen bir konuda bahsetmiştim sağlık düzeyi %50 oldu diye servise gitti. Cuma günü yeni kutulu disk geldi. Açtım ve 2 gün kullandım şimdi satıyorum (eski verileri tekrar yazdım içine ve biraz da oyun oynadım hafta sonu).

İlgilenen olursa satış fiyatım 380TL.

İstabuldayım kargoyla gönderim yapacağımı belirtmeliyim. (Kargo ücreti size ait olur).

#satılık #SSD

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Aranızda Siber Güvenlik üzerine çalışan bulunuyor mu? Sektörel bir kaç sorum olacaktı. Biraz kafam karıştı da bir kaç konuda genel olarak sektörle alakalı soru sormak istiyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Pablo Vader @definitive

  Bir süredir (1999 yılından bu yana) siber güvenlik alanında çalışıyorum, sorularınız özel bir firmaya yönelik yorum ..vb istemiyorsa buraya yazarsanız elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışırım. Sektör aslında epey geniş bir yelpazeyi kapsadığı için her konuda bir fikrim var demeyi uygun görmesem de sanırım fikir verecek bir cevap üretebilirim.

  • CKabil @moshck

   @definitive merak ettiğim şey şu sizin sektörünüzde şu yaştaysan geç kalmışsındır. Tarzında bir yaklaşım var mı? Açıkcası bir Makine Mühendisi olarak farklı sektörlere bakınıyorum da. Ufaktan göz kırpmıyor değil orası da. (Hobi olarak makine öğrenmesini öğrenmeye çalışıyorum ayrıca)

  • Pablo Vader @definitive

   @moshck Yaş konusu Türkiye'de genel olarak sektör değiştirmek için bir engel olabiliyor. Siber güvenliğin neresine gitmek istediğiniz, buna kendinizi ne kadar hazırlayacağınız ve neresinden başlamayı göze alacağınız gibi çok fazla kriter var. Bu yüzden soruya evet veya hayır şeklinde cevap vermek maalesef mümkün değil.

   Ürün operasyonu mu yapmak istiyorsunuz, öyleyse hangi tip ürünler için yapacaksınız. Bir siber saldırı önleme ve izleme merkezinde analist mi olacaksınız? Ürün satışı için teknik danışman mı olacaksınız? Sektörde çok fazla teknik iş alanı olduğu için ne yapmak istediğinize, altyapısına ne kadar iyi hazırlayacağınıza ve ne kadar tutkulu olduğunuza kadar uzanan çok fazla kriter mevcut.

   Gençler arasında geleceği olan bir iş kolu olarak göründüğü için rağbet gören bir çok alanı olsa da yetişmiş iş gücü ihtiyacı hala çok fazla olduğu için yabancı dili ve tutkusu olan çalışkan insanların hemen her yaşta bu alana girebileceğini düşünüyorum.

  • CKabil @moshck

   @definitive Bizim sektör gibi anlaşılan. Burada anlamadığım şekilde bazı işler için yaşın küçük olması isteniyor. Ama istenilen yaş ile o kadar çalışmanın bir arada olması imkansız. Ayrıca en çok belirtilen de bilindik Üniversite mevzusu. Sırf şu üniversite adı mevzusundan o kadar çok iş kaçırdım ki anlatamam.

   Neyse konumuza dönecek olursak aslında analistlik kısmı daha çok ilgimi çekiyor. Bilgi durumuna bakacak olursak biraz daha power user diye adlandırabilirim kendimi ama bu söylediğim o alanda bir işe yaramayacaktır eminim. Çünkü o sistemler üzerinde çalışma gerçekleştirmedim açıkcası. Sıfırdan başlama olarak kabul edilebilir.

  • Pablo Vader @definitive

   @moshck Siber Güvenlik Merkezleri'nde bir çok farklı analiz alanı ilerliyor ve her geçen gün yeni kollar ürüyor. Bunları takip etmek, nereye gideceğinize karar vermek için gerçekten ciddi bir zaman ayırmak gerekebilir. Mutlaka araştırma yapıyor ve okuyorsunuzdur ama aşağıdaki bağlantıyı bir gözden geçirmeniz size ilk adım olarak bazı fikirler verebilir diye düşünüyorum.

   https://www.csoonline.com/article/3537510/soc-analyst-job-description-salary-and-certification.html#:~:text=A%20SOC%20analyst%20is%20a,for%20weaknesses%20and%20possible%20improvements.

  • CKabil @moshck

   @definitive Açıkcası okumaya araştırmaya devam ediyorum. İşin içeriği hoşuma gidiyor ama ne yol açısından ne de nasıl yapabileceğim açısından bir fikrim bulunmuyor. Biraz araştırdıktan sonra bir kaç sertifika almam gerektiğini öğrendim ama emin değilim tam olarak :/

Yavru Köpeğimin yemesi sonucu Type-c şarj kablom bir kaç farklı yerden koptu. Huawei hızlı şarjını destekleyen kablo/marka öneriniz olur mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 16

@bilendenaldestek bu aralar ramlerde indirim yapacak mısınız acaba? Bir adet 16gb almayı düşünüyorum da 😊

BeğenFavori PaylaşYorum yap