Avrupda yaşayıp Netflix Türkiye ye bağlanmanın bir yolunu bulan var mı? Adamlar Türkiye çıkışlı VPN 'i karalisteye almışlar. Kendi vpn'imizi kursak aşabilirmiyiz? Deneyen var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Biri bizim dayı'nın projesini araklamış olabilir mi? Yada aynı fikir dünyanın farklı yerlerinde akıllarına gelmiş olabilir mi?

Dayı videoyu 2014 de yüklemiş...
https://youtu.be/FDvoNXPIfJ0

Bu da benzer bir tasarım ama bulabildiğim en eski yayın 1 sene öncesi

https://youtu.be/rgo-yEaXDzA

Mucit Hasan Kum'un Yağlı Şanzıman Projesi

YouTube Video Kayıt aracılığıyla
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yusuf Kaprel @limbesh

  Bu dayıyı seviyorum, hiç yapmacık değil, dosdoğru.
  Projelerine torna, cnc ve alüminyumu muhakkak eklemesi lazım.
  (Büyük ihtimalle patentini alamayacağım ve hobi olarak ilgileneceğim,
  çok daha üstün bir şanzıman projem var naçizane ) #hobi #para

 • ilker @gilker

  bir çok şeyi pazarlamada kaybediyor. Ben yaptığı koltuğunu, bu sistemi, çayır çim biçme makinesini çok beğenmiştim ayrıca aklımda kalan dikey rüzgar türbinü de iyiydi. Gayet kullanılabilir güzel icat ve inovasyonlar. Birazda vizyon sahibi biri olsada destek verse dayıya iyi olur.

 • Kadir @abdlkadrergin

  İkisi de olabilir. Aynı dayının zincirsiz bisiklet icadı vardı, geçtiğimiz yıllarda yabancı bir prototipi tanıtıldı, bayağı da geliştirdi firma cihazı. Belki bisiklet dünyasını değiştirecek bir aktarma tekniği ama bu amcamın tasarım yürümedi işte. Belki onu da arakladı birisi? Lakin tarih boyunca icatlar dünyanın farklı yerlerinde aynı veya çok yakın dönemlerde bulunmuş. Fikir yağmuru, ilham ışıması gibi bir durumlar var. Bu konuda videolar var internette.

 • cgdincer @cgdincer

  maalesef pratikte işe yaramaz ürünler.

Her iki Boğazın potansiyelini kullanamıyoruz.

https://youtu.be/8-sFLGMSMac

Ocean Energy - Tidal Current Turbine

Voith Hydro (www.voith.com) developed a turbine for the utilization of tidal​ currents. Animation produced by the company "i-explain" (https://i-explain.at)
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Master @master

  Rüzgar türbini kuracak yer kalmadı da bir tek boğazların dibi kaldı zaten.

  Hem rüzgâr türbini çok daha ucuza geliyordur büyük ihtimalle.

  • Alper Kutlu @alper-kutlu

   Rüzgar türbinlerinin yeri kısıtlı şuan hala yapılıcak çok yer olabilir ama türkiye enerji ihtiyacını dışa bağımlılığından kurtulmak için yapması gereken tek şey çatılara güneş paneli yapabilirsiniz ve elektriği satın alıcaz demektir şuan var demeyin bir çok prosedür var ve son söz elektrik firmasının insiyatifinde fiyat ise şuanki gibi olmamalı örneğin Kw şuan 70kuruş 1lira arası bir şey ya 50kuruştan alsınlar mesela tüm türkiye döşemezse bende adam değilim 😀 ama enerji şirketleri yolluyla ülkeyi öptüklerinden buna izin vermezler

  • suicide @suicide

   @alper-kutlu ilk yatirim maliyeti cok yuksek gunes enerjisinde, mantikli bir zaman icinde kendini amorti ediyor olsa satmadan sadece kullanmak icin bile kurulur ozamanda kim takar yalova kaymakamini.

  • Master @master

   @alper-kutlu ama güneş enerjisi ilk yatırım maliyeti de çok yüksek zaten sermaye darlığı çeken bir ülkeyi elde avuçta ne varsa güneş paneline yatırın demiş gibi oluruz.

   Mesela bana kw ını 3 liradan alacam dese devlet yine kuramam ki birikmiş param yok mesela.

   Tr için en uygunu ilk yatırım maliyeti ucuzluğundan dolayı termik santral ve temiz işletmesi ucuz olduğu için nükleer santraldir. Güneşle uğraşmak için anca Almanya vs olmamız lazım. (Ki ona rağmen güneş enerjisinde çok kötü yerde de değiliz.)

  • Alper Kutlu @alper-kutlu

   @master @suicide Bahsettiğim şekilde kw 50kurus gibi olsa yani bize sattıkları fiyatın %70 %80 gibi bi hali olsa 3 yılda kendini amorti eder ve dışarıya para kaçmaz ve bu söylediğim şeyin güzel tarafı insanlar kendisi takıcak devlete yükü olmucak. insanların kendi cebinden ödemeside maliyet diceksin ama şöyle bir şey var kazanc kapısı olarak düşün yatırım tabi yaparlar mesela bizim çiftliğe 500lira fatura geldi hem o 500 ödenmeyip hemde atıyorum 1bin lira cebimize giricek dicekler bizde 50bin ödemicez ha 😀 ürettiğin elektriği şebekeye veriyorsun ve akşamda şebekeden çekiyorsun böyle bir sistem getirdiler 1 ay için ürettiğinle harcadığın hesaplanıyor en son artmışsa ödeme yapılıyor azsa ödeme yaparsın ama prosedürlerle uğraşmak zor ve enerji şirketleride olur vermiyor güneşle uğraşmak için neden almanya olmamız lazım orada üretiliyor diye diyorsan şuan türkiyede %70 gibi yerlilik oranlarında panel üretiliyor zaten bahsettiğim şey yapabilseydik çekirdek alıp izle o zaman ülkenin her yerinde kurarlardı şöyle ki sıcak su için güneş enerjisi içinde ilk yaparken yatırım maliyeti var ama sonrasında yıllarca sıcak su alındığından insanlarımız bu fikri nasılda benimsedi tvde güneş enerjisi ile alakalı bi program yapılıyordu orada bi adam bahsetti avrupada enerji üzerine bi toplantı yapılıyormuş bizim ülkede sıcak su için güneş enerjisi konusunda baya iyi durumdaymışız avrupa 2.mi neymişiz orasını tam hatırlamıyorum bizim bürokrata sormuşlar nasıl başardınız diye oda yanındaki yardımcısına dönüp ne yaptık demiş yardımcısıda hiç bir şey yapmadık efendim demiş 😀

 • tozluraflar @tozluraflar

  Çok büyük bir yatırım ve vizyon gerektiriyor. Her su tabanına gelişigüzel bunlardan döşemek de mümkün değil. O kadar çok bakılması ve dikkat edilmesi gereken faktör var ki... Su akıntısı yeterli mi değil mi hesabı yapılmalı.

  Suyun altında böyle karmaşık bir sistemi kurmak, bakımını yapmak ve işletmek çok maliyetli. İstanbul boğazındaki verimini görmek için test amaçlı ufak bir sistem var mı bilmiyorum ama olsa hoş olur.

  Unutmayalım ki çevreye zarar vermeyen enerji üretim şekli yoktur. Bu sistemlerin de aklımıza hiç gelmeyecek şekilde çevreye zararları var. Fayda-zarar analizi iyi yapılarak kurulmalı.

  Her tarafı sular ile çevrili ülkemizde bu tarz enerji kaynaklarını değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum ancak bu sistem dünyada bile doğru dürüst yaygın değil. Ülkemizde görmek dileğiyle.

 • naturaldai @naturaldai

  Su altında ki sistemler bakımı çok pahalı oluyor denizin kumundan ve tuzlu suyundan ötürü

 • Evren Mercan @mos8500

  Çok abartmayın maliyet işini. Bu ülke öyle boş işlere çok paralar yatırıyor ki bu tür sistemlere yapılacak yatırım devede kulak kalır. İstedikten sonra herşey mümkün. Önyargılı olmayın biraz araştırın sandığınız gibi bir maliyeti yok. Tek sistemin değeri 500 - 600 bin dolar civarı. Bizi yönetenlerin bizim vergilerimizle aldıkları bir makam aracı mercedes s fiyatı o kadar, şöföre ve bakıma ödenen parayı eklemiyorum bile.

Bu ruslar yok mu 🥴🤣
https://youtu.be/eIUiYtXHusc

BeğenFavori PaylaşYorum yap