Birkaç gün önce yeniden MacBook Air aldım. Önceki Macbook Air'im bozulduktan sonra Asus Rog Flow X13 kullanıyordum. Pil ömrü, fanlarının en düşük yük altında bile çalışması, uyku modundaki problemleri bilgisayar ile olan deneyimimi ciddi bir şekilde etkiliyordu. En son diplomamı almak için yazdığım 4000 kelimelik essay'in hatrı sayılır bir kısmını bilgisayarın kapağını kapattığımda kaybettikten sonra çok sinirlendim ve üzüldüm. Canıma tak etti. Belki fevri bir düşünce ama bence 2023 yılında herhangi bir bilgisayar uyku modunda kalmakta sorun yaşamamalı. M1 Air'in en düşük konfigürasyonunu satın aldım. Zaten sadece artık üretkenlik için bilgisayar kullanıyorum.

Mac, PC, Mac şeklinde ilerledikten sonra ilk görüşlerimi (en azından benim deneyimime uyabilecek biçimde)belirtmek istiyorum. Touchpad hala Mac'de daha iyi. Webcam yine Mac'de daha iyi. Pil ömrü cidden inanılmaz. Pil ömrü hem Intel hem de M1 Mac'de daha iyi. Ekran çözünürlük olarak Mac'de daha iyi. Yenileme hızı olarak kullandığım PC daha iyiydi. Belki de ben kötü bir Windows bilgisayar kullandım. Bilmiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Windows notebookların neredeyse hepsinde bu sorun var. Ama baksan hepsinde i9 cpular 32 64 gb bellekler 4080 4090 gpular vardır, ama daha yazılımı çözememişlerdir. Bu işler öyle işte donanımı koymakla olmuyor da gelde anlat bunlara.

  • Mickey Mouse @mickey

   Alırken her şey güzeldi, ikisi bir arada, güçlü donanım, yüksek ram, yüksek depolama alanı vesaire. Ama iş pratiğe gelince o iş hiç öyle olmuyormuş. Uyku modunda kendini komple kapamalar, veya kapanmayıp şarjının bitmesi, ısınıp çantayı ısıtması vb.

  • Orcun @orcun

   @mickey Öyle büyük sorun. Evde diyorsun oh şarjı var işte 2 saat götürür beni windows'u bazen kapatsan bile alet kapanmıyor derin uykuya giriyor bunu da şöyle anlarsınız görev yöneticisinde çalışma zamanı yazıyor, açarsın yeni aleti bir bakarsın 15 saattir açıkmış falan kapatmamış kendini alet. Koyarsın çantaya cayır cayır ısınır pilini bitirir sonra basarsın açılmaz aha bozuldu mu endişesi vs. ohoo çekilecek dert değil. Uyku modu yalan zaten, kapatırsın aletin kapağını işin bitti uykuya girer falan sonra gecenin bir yarısı bakarsın fanlar başlar son sürat dönmeye yataktan kalkarsın noluyo ya diye 😀 meğer birtane uygulama servis windows'u uyandırır o da arkada çalışır durur vs. birde işin garip tarafı aletler son nesil 5 sene önceki cpu'a kalkıp windows 11 yüklemiyoruz yeni 11. nesil cpu veya 12 13 vs yada ryzen 5 6 7. nesli falan hala daha böyle saçma sapan sorunlar var.

 • Erhan M. @erhanm

  Bu uyku sorunu Windows'un bir türlü rayına oturmadı. Çok fazla konfigürasyon bilgisayar var ve bir standart deneyim sunamadı gitti. Kullandığım yazılımlar mac'te çalışsaydı ben de geçerdim.

3.5 sene dile kolay... Yok IELTS'e hazırlan, yok IBDP yap, yok kişisel beyan hazırla, yaz okullarına başvur, CV'ye ekleyebilmek için alanda deneyim kazan, mesleki gölgelendirme yap, bir ton sertifika al, gönüllülük yap, okulda kulüp aç, boş zamanlarında roman oku, vesaire...

Başvurduğum okullardan daha hiç birinden ret cevabı almadım. 5 tane kabulüm var fakat UCAS'dan en istediğim tercihlerden biri geldi. Şu ana kadar çok tereddüt ettim, bırakmak istedim, zaman zaman ekran veya duvarlar üstüme üstüme geldi, fakat şu an hepsinin beni bu ana hazırladığını anladım.

Bilmiyorum bu birinin işine yarar mı, sadece deneyimimi ppaylaştım, buradaki insanların bir çoğu yüksek eğitimde veya yüksek eğitim yaşını geçmiş (ki asla eğitimin yaşı olduğunu savunmuyorum) fakat sadece bu güzel haberi de her gün kafamı dağıtmak istediğim internet sitesinde paylaşmak istedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 18
Mickey Mouse paylaştı.

---------------ÇEKİLİŞ-----------------
Merhabalar,
249$ değerinde WordPress WP Rocket eklentisi lisansını bir arkadaşımıza hediye edeceğim.
Umarım ihtiyacı olan bir arkadaşımıza çıkar.
🚀ŞARTLAR:
🎈 Durumu beğenip, paylaşmak ve yorum olarak "katılıyorum" yazmak.
💖 Son Katılım Tarihi: 18.12.2021 23:59
Kazanan kişi çekiliş sonrası açıklanacaktır. Herkese iyi şanslar!
#temphayratı #TempHediyesi #ÇekilişVar

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

Arkadaşlar merhaba. Bu aralar bir kitap arıyordum fakat kurdan dolayı alamıyordum 250USD falan oluyordu gümrük ile birlikte, bugün dolapta 100₺‘Ye aldım ikinci el. Kullanılmamış fakat kitap ayrılmış. Bunu nasıl sağlam bir şekilde tamir edebilirim? İki sene kullanacağım götürmek zorunda.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir dört yıl daha çıkar bence 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Aşılandım #5GReady :p

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Korktuğum şey başıma geldi. Lens gitti. İzmirde adam akıllı tamir edecek yer önerilerinizi bekliyorum, ayrıca galiba sadece lens olduğu için içi açılmadan camı değişiyor YouTube’da gördüğüm üzere. Acaba dışarda yaptırsam içi açılmadı diye sonra garantiye yutturabilir miyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 21
 • Tarık @xahve

  Ben kameraya zarar gelmesin diye üzerine kırılmaz cam taktım 😀

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Ben sorunu anlamadım. Arka cam mı çatladı? Ne oldu tam olarak? Resimden de bir şey anlaşılmıyor.

  • Mickey Mouse @mickey

   Arkadaki panelin tamamı değil sadece kameranın önündeki şey çatladı bir anda

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @mickey Anladım. Apple o cihazı tamir etmez. Parası ile yenisini verir. Yapacağınız şey şu;

   Arka cam ile alakası olmayan bir sorun uydurun. Örneğin ahizeden ses iyi gelmiyor deyip servise verin. Servis arkadaki çatlağı görünce; "Bu cihaza tamir işlemi yapamayız, cihazın değişmesi gerekiyor." diye cevap verecektir. Siz de servis tutanağına aynen bunu yazmalarını söyleyin. Neden tamir etmediklerini yazmak zorundalar.

   Sonra o evrak ve cihazın faturası ile birlikte THH ye

   "Arka camdaki çatlak sebebi ile cihazım tamir edilmiyor. Çatlak cihazı kullanmama engel değil ama ahizedeki sorun engel teşkil ediyor. Ücreti ile bile tamirat yapmayacaklarını arka camdaki çatlak yüzünde cihazın değişmesi gerektiğini bildirdiler. Telefonların başına en sık gelen kaza türü düşmelere karşı arka veya ön camın çatlamasıdır. Arka camın çatlamasının cihazı kullanılmaz hale getireceğini veya tamir edilmesine izin vermeyeceğini bilseydim bu cihazı almazdım. Cihazı alırken bu konu hakkında ne garanti belgesinde, ne kullanım kılavuzunda ne de internet sitelerinde herhangi bir uyarı yok. Dolayısıyla mağdur durumdayım; cihazımın yenisi ile ücretsiz değiştirilmesini veya para iadesi yapılmasını talep ediyorum"

   şeklinde bir dilekçe ile başvurun. Gerekirse siz benim THH hakem heyeti kararının bir kopyasını gönderebilirim. Destekleyici olacak ve kararın hızlanmasını sağlayacaktır.

   Geçmiş olsun.

  • Mickey Mouse @mickey

   @ybahadir Teşekkür ederim fakat cihazda hem başka bir sorun yok hemde benim THH ile uğraşacak vaktim yok. Fotoparçaya yaptırıp geçeceğim. Yedek adam akıllı telefonum olsa oturur beklerim ama 16GB 1. Nesil SE var elimde sadece. 9 uygulama sığmıyor cihaza zaten

 • Mickey Mouse @mickey

  İstanbul'da Fotoparçaya göndereceğim. 1 Haftaya hallederler herhalde. 6100TL ve 300TL çok büyük fark. Garanti belki yutarlar bilmiyorum şu anda çok da umrumda değil nasıl olsa neredeyse hiçbir şey kapsanmıyor. Sordum, autofocusta sorun olmaz kontrol ediyoruz dedi. Apple kendi zaten yapmıyor yetkili servise yolluyor. E kendi sattığı cihaza servis veremiyorsa neden burada hala kendisi satışıda bıraksın yetkili satıcılara. Sabah sabah sinirlendim.

 • Mickey Mouse @mickey

  @orcun Evet çok. Cidden fazla ama maksimum 100TL oynuyor başka yere götürsem. En son acil diyip 6S Plus'u alsancakta 200TL'ye yaptırmıştım. Kısaca özetlemek gerekirse dilim yanmıştı baya bir.

2021 yılında Aras Kargo ile iPhone 12 veya herhangi bir telefon göndermek suç olarak kabul edilmeli

BeğenFavori PaylaşYorum yap