Metin’in uploadıdır. 2017.04.04 Tarihli TBS-BlindScan programıyla kör tarama ile oluşturulan tp.ini dosyası ve DVB Viewer Pro V5.1.0.0 sürümüyle taratılan DVB Viewer Pro 42.0°E Türksat 2A/3A/4A DVB-S/S2 SD & HD Hazır kanal listesi dosyasıdır. Kanal sıralaması HD öncelikli olarak sıralanmıştır. Sıralamayı kendiniz yapmak istiyorsanız “Sıralanmamış Kanal Listesi” dosyası ek olarak verilmiştir. İyi seyirler.

Neler yeni?
A2 -- TV8.5 -- TRT ÇOCUK HD kanalları gelmiştir.

https://1drv.ms/u/s!AliZscXtRQxjs0BOiMOf52q1POB3

BeğenFavori PaylaşYorum yap

TTNET “Tam zamanında internet 50GB AKN” 24 aylık taahhüt, 24 Şubat 2017’de doluyor. Bu 24 aylık taahhütlü tarifede 52 TL ödüyorum. Siz, hangi tarifeyi kullanıyorsunuz, hangi tarifeyi önerirsiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Metin’in uploadıdır. 14.12.2016 Tarihli TBS-BlindScan programıyla kör tarama ile oluşturulan tp.ini dosyası ve DVB Viewer Pro V5.1.0.0 sürümüyle taratılan DVB Viewer Pro 42.0°E Türksat 2A/3A/4A DVB-S/S2 SD & HD Hazır kanal listesi dosyasıdır. Kanal sıralaması HD öncelikli olarak sıralanmıştır. Sıralamayı kendiniz yapmak istiyorsanız “Sıralanmamış Kanal Listesi” dosyası ek olarak verilmiştir. İyi seyirler.
https://1drv.ms/u/s!AliZscXtRQxjsnr-ulHj9bLjiQJJ

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar, aranızda bu ürünü alıp kullanan var mı acaba, Online satış sitesi güvenlimidir?

USB3.0/2.0 TO SATA/IDE Cable 888U3IS

The USB3.0/2.0 TO SATA/IDE Cable gives you the flexibility of connecting almost any type of drive to your computer via USB
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Metin’in uploadıdır. 08.09.2016 Tarihli TBS-BlindScan programıyla kör tarama ile oluşturulan tp.ini dosyası ve DVB Viewer Pro V5.6.1.0 sürümüyle taratılan DVB Viewer Pro 42.0°E Türksat 2A/3A/4A DVB-S/S2 SD & HD Hazır kanal listesi dosyasıdır. Kanal sıralaması HD öncelikli olarak sıralanmıştır. Sıralamayı kendiniz yapmak istiyorsanız “Sıralanmamış Kanal Listesi” dosyası ek olarak verilmiştir. İyi seyirler.
https://1drv.ms/u/s!AliZscXtRQxjsmtleQM37bGIO4US

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

Metin’in uploadıdır. 09.05.2016 Tarihli TBS-BlindScan programıyla kör tarama ile oluşturulan tp.ini dosyası ile taratılan DVBViewer PRO Türksat 2A/3A/4A 42.0E DVB-S/S2 SD & HD Hazır kanal listesi dosyasıdır. Kanal sıralaması HD öncelikli olarak sıralanmıştır. İyi seyirler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar, sizce nasıl bir ürün? Genel olarak aradığım özellikler: Yansımasız FUL HD IPS panel, i7-6700HQ CPU, 8GB RAM, GTX 950&960M ekran kartı, 802.11ac Wi-Fi, 1TB HDD, kaliteli ses çıkışı veren ses kartı.

Dell markasının tamir servisi nasıldır? bu ürünü alıp kullanan varmı? Ürünün satıldığı online alış veriş sitesi güvenlimidir?

Malum.. ASUS UX32LN ultrabook PC ürünün de sütten ağızımız yandı birkere. Tüketici il hakem heyeti kararıyla tamir servis kusurlu ürünü iade ettim nihayet. ASUS -- TEKNOSER & Teleservice dünden çırak teknik amele takımına buradan en derin saygılarımı iletirim.

Küçük bir tavsiye: Kalifiye olmayan tamir servisleri nedeniyle ASUS ürünü almayın, aldırtmayın!

Dell Inspiron 7559 B70W81C i7-6700HQ 8GB 1TB 4GB GTX960M 15.6 Windows 10

Laptop ? Ultrabook ? Tablet ? Notebook | Ebrar Bilgisayar
BeğenFavori PaylaşYorum yap

@niyazi-saral bey, şöyle bir sorunumuz var.
****************************************************************
ASUS UX32LN ultrabook PC ürünümün uyku moduna geçmeme sorunu nedeniyle 3 kez servise gönderdim 1. servise(TEKNOSER)gönderdiğimde anakart değişimi yapılmış. Uyku moduna girmeme sorunu düzelmiş ancak farklı bir arızalı olarak cihaz teslim edilmiştir. Cihaz soğukken, ilk çalıştırmada ASUS logosu ekrana geliyor, HDD ışığı sürekli yanıyor, O.S. başlatılamıyor, düğmesinden kapatılana kadar basılı tutup kapattıktan sonra cihaz normal bir şekilde çalışıyor. 2. servise Teleservice’e yönlendirildi cihazım, uyku moduna geçmeme sorunu düzeltildi 15-20 günlük kullanımdan sonra aynı sorun yeniden ortaya çıktı. Bende bunun üzerine 3. defa cihazı, iade/değişim talebiyle servise gönderdim. TEKNOSER “Hiçbir sorun görülmedi” şeklinde servis belgesi düzenleyip cihazı bana gönderdi.

Kendi görüşlerim: 2 kez anakart değişimi yapıldığı halde aynı arıza şikayeti yeniden oluşurmu? oluşuyorsa ya anakart değiştirilmemiş, mevcut parça tamir edilmiş ya da gerçekten anakart değiştirilmiş, o zaman da akla başka bir soru geliyor, eğer gerçekten anakart değişimi yapıldıysa yine aynı arıza şikayetleri oluşuyorsa ozaman tasarım kaynaklı bir hata olduğunu düşünüyorum. 3 aydan beridir servisle uğraşıyorum, cihazım, 2 kez TEKNOSER’e gitti.. 1 kez de Teleservice’e gitti. Baktım netice alamayacağıma kanaat gösterdim Hakkımı aramak için Tüketici hakem heyetine başvurdum. 4 ay da orada uğraşırız artık. Bugün konuyla ilgili olarak TEKNOSER’den Buğra adında bir şahıs beni aradı cihazı tekrardan göndermemi istedi, cihazımla özel olarak kendisi ilgilenecekmiş. Lafı dolandırıp sonrada diyor ki.. atmış olduğum twit ASUS genel müdürlüğü tarafından inceleniyor, bizim için iyi olmaz. Adamın sıkıntısı başka, rezil olmamak için attığım twitt’i silmemi istiyor. TEKNOSER, kendi ayıbını kapatmak için cihazı göndermemi istiyor, sonrada da tahminimce, tamir edip “sorun görülmedi” diye işlem yapacaklar. işi gücü bıraktık bununla uğraşıyoruz. Az buzda değil hani ürünün maddi değeri 2878,44 TL Harbiden de Yazıklar olsun! 1. ve 2. servisten teslim aldığım da devam eden arıza şikayetlerini belgelemek için video kaydı yapıp youtube kanalıma yükledim.

1. servis: TEKNOSER
https://www.youtube.com/watch?v=A9n77XBuPLU

2. servis: Teleservice
https://www.youtube.com/watch?v=F2eJdYXF4xc
3. servis: TEKNOSER Sözde “Sorun görülmemiş”
***********************************************************************************************
Tüketici il hakem heyetinin karşı yazısına 30 gün içinde savunma verilmediği için herhangi bir bilir kişi incelemesi de yapılmadan karar, 22/02/2016 tarihinde leğime sonuçlandı. karara 15 gün içinde itiraz edilmediği taktirde icraaya verme hakkım doğuyor ancak ürünü satın aldığım NORMA BİLGİSAYAR DIŞ TİC.LTD.ŞTİ. iflias ettiği için ürünün bedel iadesini geri almak çok uğraştırır kanısındayım. Sonuçta ASUS Türkiye garantisi altında olan ürün, bedel iadesi konusunda hiç sorumlulukları yokmudur? Ucu ASUS Türkiye’ ye dokunduğu için Yetkili tamir servislerinin(TEKNOSER & Teleservice)kusuru nedeniyle 6 aya yakın bir zamandır maduriyet yaşamaktayım. Bu konuda nasıl bir yol ilemeliyim? @niyazi-saral

ASUS UX32LN cihaz soğukken ilk çalıştırmada O.S. başlatılamama hatası.

Uyku moduna geçmeme nedeniyle cihazı ilk kez servise gönderdiğimde Servisten bu şekilde bana teslim edilmiştir.
BeğenFavori PaylaşYorum yap