Motorola Nexus 6

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Motorola Nexus 6 incelemesini yapacağım. Aslında telefon Almanya için daha piyasaya çıkmadan aldım. Geçen Salı günü elime geçti. Çıkış tarihi bugündü. Öncelikle telefonun avantajlarını ve dezavantajlarını belirtmek istiyorum. Konuları bunlar üzerinden genişleteceğim.

Avantajları
1. Hızlı sarj
2. Kapasite (Hafıza)
3. İşlemci ve RAM
4. İşletim sistemi
5. Güncellemeler
6. Parlaklık
7. Ekran
8. Fiyat
9. İncelik
10. Mobil veri
11. Suya karşı dayanıklılık

Öncelikle avantajlarından bahsetmek istiyorum. Numaralandırmayı iyi takip ediniz.

1. Hızlı sarj: Sarjı gerçekten çok hızlı. Beni şaşırttı. Google bunu bağıra bağıra sitesinde söylemişti zaten. Haksızda değiller, kendi belirttiklerinden daha hızlı dolduğunu söyleyebilirim.

2. Hafıza kapasitesi: Google bu telefonunda 16 GB'ye yer vermemiş en az 32 GB'ye yer vermiş. Uygulama, Oyun, Müzik ve Filmleriniz için yer kalacak.

3. İşlemcisi Snapdragon Snapdragon 805 2,7 GHz. ve Ram 3 GB. Gerçekten yararlarını görüyorsunuz. Telefon uçuyor dersek yeridir.

4. İşletim sistemi: Google sade işletim sistemi bulunmakta. Diğer markalar gibi Android'e makyaj yapıp pil ve performanstan yemiyor. Telefonu kutusundan çıkartıp ilk açtığınızda uygulamalarla dolu bir telefon görmüyorsunuz. Hatta Google Almanya'da bu işletim sistemi için şunu belirtti: "Lollipop, unsere bislang süßeste Android-Version." (Lolipop bizim bu zamana kadar yaptığımız en tatlı Android versiyonudur)

5. Güncellemeler: Çıkan güncellemeleri gününde alması en büyük avantajlarından birisi. Aylarca güncelleme beklemiyorsunuz.

6. Parlaklık: Ekran parlaklığı gerçekten çok fazla. Son parlaklıkta beyaz ışıkta ekran gözü alıyor. Şu kış ayında Almanya'da güneş olmadığı için deneyemedim ama rahatlıkla güneş ışığından etkilenmiyeceğini düşünüyorum.

7. Ekran: Başta söyliyelim ekran 6 inç değil, 5.96 inç. QHD Amoled ekrana sahip. Yalnız Super Amoled değil. Ama bana sorarsanız daha iyi. Corning Gorilla Glas 3 ile ekranı çizilmelere karşı korunuyor. 2560 x 1440 ekranı var.

8. Fiyat: Note 4 ile arasında baya bi fark var. Kendi sitelerinde Note 4 için 769,00 € Motorola nexus 6 içinde 599 €.

9. Telefon gerçekten ince. Videolardan veya resimlerden gördüğünüzden daha ince. Benim tepkim vaov oldu.

10. Mobil verisi gerçekten çok iyi. 4G çekiyor. Eski telefonumda metroda giderken interneti kullanamıyordum fakat bunda rahatça kullanıyorum. Özelliklerinde 4G aralıksız kullanımda 10 saat sörf yapabiliyorsun, fakat şaşırtıcı olarak WİFİ ile 9,5 saat sörf yapabiliyorsun. Mobil veri bu telefonda çok iyi çalışıyor. Eskiden çekmediği her yerde şimdi çekiyor.

11. Suya karşı dayanıklıdır fakat bununla ilgisi sertifikası yoktur. Firma buna garanti vermiyor. Fakat suyun altında sarj eden biriside vardır.

Dez avantajları

1. Pil kapasitesi
2. Ön hoparlör
3. USB bağlantısı
4. Tasarruf modu
5. Kanal
6. Wifi

Dez avantajlarından bahsedecek olursam

1. Pil kapasitesi: Ekran ve işlemci büyük olduğundan pil çok fazla gidiyor. Ama 1 günü çıkartır. Dikkat etmen lazım...

2. İlk aldığımda ön üst hoparlörde birazcık cızırtı duydum. Oyunlarda cızırdıyordu. Zamanla geçti, cızırtı çıkmıyor değil ama kulağa dayasan bile zor duyuluyor. Arama konuşmalarında hiç cızırtı yok. Güncelleme ile düzeleceğini düşünüyorum. Aramada cızırtı olsaydı geri vercektim. Araştırdım, ön stereo kolonlarından bu tür sorunlar yaşanabilirmiş. Şu an problemi yaşamıyorum.

3. Telefonu bir türlü USB ile bilgisayara bağlayamadım. Telefonda ve Android'in sitesinde gerektiğini söylemedi ama yinede olmadı. Araştırdım diğer Nexus modellerinde de aynı sorun varmış. Aktarımımı SHAReit ile yapıyorum şimdilik

4. Tasarruf modunu çalışmıyor demiyorum ama çalışırken bildirim panelini ve alt düğmeleri tamamen kırmızı yapıyor. İstemiyorum kırmızı olmalarını. Bu yüzden ben beğenmedim ve dezavantaj olarak gördüm.

5. Türkiye'ye hangi kanaldan nasıl gelceğini bilmiyorum. Ocak ayları sonunda geleceğini düşünüyorum.

6. Wifi başarısız diyebilirim. Eski telefonumun kötü çektiği bir yerde benimki çekmiyor. Eskiden telefonumla pc başında uygulama felan indiriyordum, bunda biraz daha yavaş indiğini söyleyebilirim. Oda aliminyum gövdesinden kaynaklanıyor sanırım.

Diğer teknik özelliklerden bahsedim, 13 mp arka kamerası var ama lensi çok iyi. En iyi 10 fotoğraf çeken telefonlar arasında 4. olduğunu söylim. 30 fps'de 4 K video kaydı var. Ringblitz dediği yuvarlak flaş bulunmakta. Bazıları flaş yok sanmış sitelerde :D. Ön kamera 2 MP HD video çekiyor. 184 Gram ağırlığında. Sadece Gece mavisi ve gökyüzü beyazı renkleri bulunmakta. Stereo ön çift hoparlörü bulunmakta. Adreno 420 grafik kartıyla birlikte geliyor. Bluetooth 4.1 ile geliyor fakat 4.2 çıkacağı söylendi. NFC destekliyor. SIM olayı Micro sim değil Nano sim. Iphone'ların simi. :D. Sensörleri: GPS, Nem ölçüsü, Çevre ışığı algılama sensörü, Barometer, magnetometre, jiroskop. 3220 mAh pili bulunmakta.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

New Metro Tab

Merhaba arkadaşlar, size işinize yarayabilecek, kolay bir inceleme sunmak istiyorum.

Uygulama Google Chrome için geçerli. Eğer Google Chrome'unuzda Windows 8 arayüzü istiyorsanız bu uygulama tam size göre. Aslında bu bir launcher.

Ben kullanırken kendi istediğim gibi yerleştirdim kutucukları. Eğer siz de daha önce yaptığınız dizilimi kaybetmek istemiyorsanız İçe/Dışa aktar'dan diziliminizi kaydedip başka bilgisyarlarda da kullanabilirsiniz.

Denemenizi tavsiye ediyorum. Görsellik bakımındanda, kullanışlılık bakımındanda puanım 10 üstünden 10.

Launcher'in özellikleri

- 64 bit'e uyumlu.
- Türkçe dil desteği
- Profil atama
- Canlı kutucuklar
- Kutucuk oluşturma, düzenleme
- Arka plan resmini değiştirme
- RSS beslenme
- Hava durumu, Saat
- Animasyonlar

BeğenFavori PaylaşYorum yap